PvdA wil pas in april besluit over boycot xmnma 'Sport niet ondergeschikt aan de politiek' Andriessen 'bevriest' uitgaven ministeries giro 50500 Amsterdam Uit in de Randstad KAMERLID HEKELT MISSTANDEN ROND VERHUUR WONINGEN Alcoholsmokkel ontdekt ij routinecontrole DONDERDAG 31 JANUARI 1980 PPR-senator Bas de Gaay Fortman; DEN HAAG - „Het idee van de verbroedering door sport spreekt mij ontzettend aan. De politiek moet de sport dan ook niet aan zich ondergeschikt ma ken. Dat geldt trouwens ook voor tentoonstellingen en uit wisselingen op kunstgebied. Economische maatregelen zijn wel mogelijk, maar dat is het laatste middel voordat je tot een oorlog besluit". Bas de Gaay Fortman doet zelf in wedstrijdverband aan hockey en schaken. Van beroep is hij docent aan het Instituut voor Sociale Studiën in Den Haag en lid van de Eerste Kamer voor de PPR. Bo vendien behoort hij tot het comi té Olympische Spelen en Men senrechten. Dinsdagavond liet hij weten dat hij het niet eens is met het besluit van het comitébe- stuur om aan te dringen op een boycot van de Olympische Spe len. Een minderheid van de toen aanwezige leden van het comité steunt hem daarin. Bas de Gaay Fortman beweert niet dat sport en politiek niets met el kaar te maken hebben. De Olym pische Spelen in Berlijn van 1936 hadden volgens hem geboycot moeten worden, omdat Duits land zich toen voorbereidde op een totale oorlog en omdat dat land discrimineerde bij de selec tie van sportlieden. „Dat laatste gebeurt nu ook in Zuid-Afrika. En met een land dat door Neder land niet wordt erkend (bijvoor beeld Rhodesië) moeten sport- contacten ook uitgesloten zijn". ,in de Sowjet-Unie worden de Olympische Spelen inderdaad misbruikt voor politieke propa ganda. Maar dan moeten wij ons niet aan iets soortgelijks schuldig maken door onze sportlieden te verbieden naar Moskou te gaan". Hij vindt dat er voor sportlieden geen bijzondere belemmeringen zijn om naar Moskou te gaan. Als ze een medaille in ontvangst moeten nemen uit handen van iemand als Bre^jnjev, kunnen ze dat nog altijd weigeren. „En een dergelijk gebaar van een indivi duele sportman of sportvrouw zal des te meer indruk maken, omdat het niet berust op een regerings besluit". De PPR-senator houdt overigens niet van de Olympische Spelen zoals die tegenwoordig plaats vinden, omdat het element van prestatie en competitie te veel op de voorgrond staat. De Gaay Fortman ergert zich eraan dat de sportlieden zelf nog niet naar hun mening is gevraagd. „Hun inspraak is gewoon nul" Dat verwijt richt hij niet alleen aan regering en Tweede Kamer. „In het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Sport federatie heb ik wat betreft de in spraak van de leden ook niet veel vertrouwen". Het comité Mensenrechten en Olympische Spelen kan volgens hem opgeheven worden als het bij zijn boycotstandpunt blijft. „Het is een illusie te menen dat het comité na een boycotbesluit nog iets goeds kan doen voor de mensenrechten in de Sowjet- Unie", zo schreef hij dinsdag in een verklaring. „Het gaat bij het afwijzen van de boycot niet om de ontspanning. Voorop staat dat de politiek de sport niet mag gebruiken. De re gering zou nu ook maar eens moeten overwegen of Timman nog wel tegen Karpov mag scha ken en of onze jongens nog wel tegen de Russen mogen schaat sen. Blijkbaar geldt de boycot alleen voor zover wedstrijden in de Sowjet-Unie zelf plaatsvin den". Ook het volk van Afghanistan en de dissidenten zijn volgens De Gaay Fortman met een boycot niet ge diend. Hij ziet de Russen hun beleid nog niet veranderen van wege een boycot. „In dat land is sport namelijk wel helemaal on dergeschikt aan politiek. Je kwetst ze met een boycot wel, maar bedreigt ze niet" ADVERTENTIE Duidelijkheid Er zijn nog zoveel miljoenen lepra patiënten, die geholpen moeten worden. Dat het niet altijd even goed loopt met de hulpverlening, dat hebben wij gemerkt. Daar was en is veel deining over. Verwarring alom. Ongeacht wat anderen deden, wij van de Leprastichting te Amsterdam pakken het lepra probleem serieus en deskundig aan, zoals wij dat al 13 jaar lang doen. De deining heeft geleid tot minder financiële hulp aan de lepra bestrijding dan verwacht werd. Dit willen wij ter gelegenheid van Wereldlepradag toch duidelijk stellen. Wie zijn nu het slachtoffer de leprapatiëntenen Goede leprabestrijding vereist ook uw hulp. De Leprastichting is .gevestigd in het Koninklijk Instituut voor de TVopen te Amsterdam en is dé nationale organisatie die lepra patiënten helpt, ongeacht ras. religie of politiek. Bepaalde projekten worden medegefinan cierd door de Nederlandse overheid. Maar ook uw hulp blijft onmisbaar. Waar gaat het om? Het gaat om de bestrijding van lepra. Lepra wordt veroorzaakt door een bacterie die de zenuwen aan tast. Lepra is stiekem. Hoe eerder je het merkt en er wat aan laat doen, hoe beter het is. Lepra maakt gevoelloos en daardoor kun je ernstig verminkt raken. Minstens 15 miljoen mensen, vooral in de derde wereld, lijden nog aan lepra. Eén van de geneesmiddelen, het DDS, blijkt de laatste tijd in veel gevallen niet meer opgewassen te zijn tegen de leprabacterie. Gelukkig maar dat er nog andere, zij het veel duurdere, middelen zijn. Duidelijk is dat hulp nu meer dan ooit noodzakelijk is. de Leprastichting p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63.1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973* STARFIGHTERS - Dc Turkse luchtmacht is in onderhandeling met het ministerie van defensie over de overneming van veertig Starfighters, die de Koninklijke luchtmacht bezig is te vervangen door F-16's. Defensie is daartoe wel bereid, zij het dat Nederland op dit moment zo'n groot aantal nog niet kan t DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten alle uitgaven van de diverse departementen te be vriezen. Uitgaven waarvoor nog geen verplichtingen zijn aange gaan, mogen niet doorgaan. Ook mogen de ministeries hun perso neelsbestand niet verder uitbrei den. Minister Andriessen (financiën) wil hiermee voorkomen dat, terwijl het kabinet nadenkt over bezui nigingen op de overheidsuitga ven, die uitgaven gewoon door groeien. Hij beschouwt dit als een "adempauze", vergelijkbaar met de loonpauze, die hem ruimte laat voor toekomstige bezuinigingen. De bewindsman heeft zijn collega's al enkele bezuinigingsvoorstel len voorgelegd, waarover het ka binet morgen in eerste ronde gaat praten: - nieuwe kortingen op de sociale uitkeringen en de ambtenaren salarissen; - het "verbeurd" verklaren van geld, dat ministeries overhouden; - het niet meer volledig vergoeden van prijsstijgingen aan de de partementen. Bovendien komt het kabinet met aanvullende maatregelen voor de energiebesparing. De ambtenarenbonden ABVA en KABO zijn "ernstig geschokt" door de maatregel, die ook de personeelsuitbreiding op de de partementen aan banden legt. De maatregel houdt in dat de minis teries geen nieuwe uitgaven mo gen doen, die zonder bezwaar voor enige tijd uitgesteld kunnen worden. Hierbij wordt onder meer gedacht aan bouwplannen, bestellingen en garantieverle ningen. Verplichtingen die reeds waren aangegaan, mogen gewoon wor den uitgevoerd, evenals uitgaven waarvan het stopzetten ernstige consequenties zou hebben. De maatregel zelf heeft geen bezui niging ten doel en is slechts tijde lijk (enkele weken) van aard. Personeelsbestand De ministeries moeten hun perso neelsbestand handhaven op het niveau van 28 januari. Hierover ontstond gisteren in de Tweede Kamer onzekerheid. Van Thijn (PvdA) stelde tijdens het debat over het overheidspersoneels beleid in een motie dat de stop alleen mag gelden voor de forma tiesterkte en niet voor het werke lijke personeelsbestand. Dat betekent dat ministeries die minder mensen in dienst hebben dan ze mogen hebben, toch tot die formatiesterkte mogen aan vullen. Minister Wiegel (binnen landse zaken), die verantwoor delijk is voor het ambtenarenbe- leid, verzekerde Van Thijn dat dat ook de bedoeling is. In de Tweede Kamer uitten Van Thin en de CDA'er De Vries de vrees dat nu ook de Werk-Winst- Actie, een actieplan voor uitbrei ding van het overheidspersoneel, de mist in gaat. Wiegel stelde ech ter dat alle personeelsafspraken die al gemaakt zijn, gewoon doorgaan. Bovendien gaat het slechts om een tijdelijke maatre gel, zei hij. Minister Andriessen heeft voor zijn collega-ministers nog meer on plezierige voorstellen in petto. Tijdens het eerste kabinetsbe raad over de bezuinigingen, mor gen, zal hij voorstellen om dit jaar de prijsstijgingen op de goederen die de ministeries aanschaffen, niet te vergoeden. Hiermee wil hij een miljard bezui nigen. Dat is een derde van het bedrag dat het kabinet in de ko mende weken wil bezuinigen op de overheidsuitgaven en de col lectieve lasten (uitkeringen). Vooral de departementen die veel met materiële uitgaven te maken hebben (defensie, verkeer en waterstaat, volkshuisvesting) krijgen het hier moeilijk mee. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 1, grote zaal. 20.15 uur Amsterdams Phil harmonisch orkest, olv Anton Kersjens. Za 2, grote zaal, 15 uur matinee óp de vrije zaterdag, Rotterdams Philharmonisch or kest. 20.15 uur, grote zaal: Concertgebouworkest, olv Bernard Haitink. Zo 3, spiegelzaal: "Fur Elise, rechtstreekse radiouitzen ding van de NOS. 11 uur. Grote zaal. 20.15 uur Nelson Freire, piano. Di 5, grote zaal, 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch orkest Rudolf Firkusny, piano. Woe 6. grote zaal, 20.15 uur. Con- certgebouworkest/Malcom Frager, piano. Stadsschouwburg - vrij 1 en za 2. 20.15 uur, Pubhekstheater. "Lu cifer", van Vondel. Zo 3. 14 uur het Nationale Ballet, "Giselle". Zo 3. 20.15 uur Fons Jansen: "Fons Jansen 5". Ma 4. 20 uur. de Nederlandse Operastichting met "Lucia di Lammermoor". Woe 6, 20 uur, de Nederlandse Operastichting. "Macbeth". Carré -Lm 8 maart (beh zo. ma en do) Toon Hermans, 20.15 uur. Zo 3 en ma 4 feb., Ballet National du Sé négal. Centrum Bcllevuc vrij 1 en za 2, grote zaal. 20.30 uur toneelgroep Centrum, "Het verjaardagsfeest", Pinter. Vrij 1 en za 2, kleine zaal, 20.30 uur try-outs, Hans Otjes in "Dagboek van een krank zinnige". Di 5 t/m za 9. kleine zaal, 20.30 uur Rudi van Vlaenderen en Dirk Buysse in "Audiëntie". Wcrkteater - vrij 1, 20.30 uur: "Oom Wanja" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 31 en zo 3. 20.15 uur. zo 3. 14 uur, Haagse Komedie met "Bedrog", van Pinter. Vrij 1 en za 2, 20.15 uur, Haagse Komedie met "Geleerde vrouwen", van Molière. Congresgebouw - woe 6, 20.15 uur, Figaro's Hochzeit, Mozart. Circustheater - do 31 en za 2, 20 uur. de Nederlandse Operastich ting, "Macbeth". Di 5, 20.15 uur, het Nationale Ballet, "Giselle" Woe 6 t/m ma 11, "Maskerade", Jos Brink en Henny Orri. Diligentia - vrij 1 en za 2, 20.15 uur: "Alle laatjes open", cabaretesk programma. Zo 3, 14.30 uur: pianorecital door Paul Crossley. 20.30 uur jazzconcert, Dorothy Donegan Trio. Woe 6, 20.15 uur, drie romantische wijnconcerten. HOT-theater - do 31, vrij 1 en za 2. 20.30 uur, aspirantengroep van het Nederlands Danstheater. Zo 3, 14 uur, kindertheater Psstt met "Comedia del Smarte". Appeltheater-do 31, vrij l,za2, di 5, en woe 6, "Op de bodem", van Gorki. LEIDEN Schouwburg - do. 31, 20.15 uur. "Gekke mensen", met o.a. Pleuni Touw. Vrij 1, 20.15 uur, "Duidelijk zo!?". Robert Long, met als gast Leen Jonegewaard. Woe 6,20.15 uur. Chris Hinze Friends. LA K-theater - vrij 1, Projekttheater met "Comedie", 20.30 uur. Za 2. 20.30 uur. Nijinsky. met teksten van Herman Gorter. Lutherse kerk - do. 31,20.30 uur. Hooglandsekerkgracht 26. koop avondconcert, Voorschotens kamerkoor olv Rita Eriks en Theo Goedhart, orgel. K O - vrij 1.20.15 uur, Dorpskerk Leiderdorp. Malescu zigeuner orkest. Woe 6, 20.15 uur. Kapelzaal. kapelconcert. SCHIPHOL-De tien passagiers en bemanningsleden van het Nederlandse zakeni^liegtuigje dat dinsdagavond bij het Franse Nantes een noodlanding moest maken arriveerden gisteravond op Schiphol. De meesten hadden de overtocht vanuit Frankrijk liggend op een brancard doorgebracht omdat zij bij het ongeluk in de omgeving van Nantes gewond waren geraakt. Het tiental werd naar Nederland gevlogen met de Prinses Margriet .een toestel dat is ingericht op vervoer van gewonden DEN HAAG (GPD) - Steeds meer Kamer aan staatssecretaris woningbouwverenigingen laten Brokx van volkshuisvesting nieuwe huurders verklaringen Mevrouw Muller heeft t ondertekenen die een duidelijke inbreuk betekenen op het privé- leven van de mensen. Het komt voor dat buitenlandse werkne mers een verklaring moeten on dertekenen waarin staat dat zij de eerste vijf jaar hun kinderen niet mogen laten overkomen. Er zijn ook woningbouwverenigingen die mensen laten tekenen dat zij voor een bepaalde periode geen aanvraag mogen indienen voor een andere woning van de wo ningcorporatie. Woningbouwverenigingen blijken vaak als een soort recherche-in stellingen informatie in te win nen over hun toekomstige huur ders. Over dit soort zaken heeft het PvdA-Tweede-Kamerlid me vrouw Ina Müller-van Ast van daag vragen gesteld in de Tweede Buitenlanders naar stembus ROTTERDAM (ANP) - Voor het eerst kunnen buitenlan ders in Nederland hun stem uitbrengen op dezelfde voor waarden als de Nederlanders. In Rotterdam worden op 28 mei zes nieuwe deelgemeen teraden gekozen. En de ge meente vindt dat ook buiten landers daar zowel actief als passief stemrecht hebben, al dus een mededeling gisteren. In de zes deelgemeenten wonen ongeveer 190.000 kiesgerech tigde Rotterdammers onder wie 5.100 buitenlanders. De buitenlanders kunnen met hun eigen lijst meedoen. Ook kunnen Nederlandse politie ke partijen of groeperingen buitenlanders kandidaat stellen. Voor hen organiseert Rotterdam een voorlich tingscampagne. Denkpauze voor bezuinigingen DEN HAAG (GPD) - Oud- minister Van der Stoel heeft (met D'66) de rege ring gevraagd terug te komen van haar definitie ve besluit voor een boycot van de Olympische Spe len. De PvdA-woordvoer- der stelt voor dit besluit pas in april te nemen na overleg met westerse lan den. De situatie van de mensenrechten in de Sowjet-Unie moet volgens de PvdA evenwel de door slag geven bij het boycot- besluit. In het debat van gisteravond waren de woordvoerders van bijna alle partijen die vóór een boycot zijn genuanceerder dan een week geleden toen de arrestatie van Sacharov bekend werd. De rege ringspartijen (CDA en WD) steunen het boycotbesluit echter onverkort. Scholten (CDA) uitte kritiek op het gebrekkige overleg dat de regering gevoerd heeft met de sportorganisaties. CPN. PPR en PSP vroegen bij motie om een afwijzing van de boycot. DS'70, SGP en GPV steunen de boycot onverkort. bij VALKENSWAARD (ANP) - De douane heeft dinsdagavond laat in Valkenswaard het smokkelen van 20.000 liter alcohol van Belgie naar Nederland verijdeld. De chauffeur van dc trekker met oplegger waarop de alcohol werd vervoerd wist te ontkomen. De douane liet de smokkelauto op dc grensoverschrijdende Maas- trichterweg in Valkenswaard stoppen voor een normale routi necontrole. 's Avonds en s nachts voert de douane regelmatig van dit soort steekproefsgewijze con troles uit. Dc trekker met opleg ger stopte aanvankelijk maar reed toen de douanemensen er naar toe liepen plotseling van de De weg af. Het voertuig kwa sloot tot stilstand. hauffeur maakte van ng gebruik j de duister te ontkomen. Op de tr ker bleken 125 vaten te staan al lemaal gevuld met alcohol. Waar het geestrijke vocht vandaan komt is volstrekt onduidelijk. De douanerecherche heeft monsters genomen om de kwaliteit ervan vast te stellen. Het was de laatste jaren volstrekt ongebruikelijk dat alcohol van België naar Nederland werd ge smokkeld. Het omgekeerde ge beurde wel. Met name de illegaal in Nederland gestookte alcohol CDA en WD willen weten welke maatregelen de regering verder van plan is te nemen. De PvdA wees een boycot van graan, die president Carter geopperd heeft, van de hand. 'Y1 Van der Stoel zei dat voor de PvdA der de de doorslag heeft gegeven dat onder de huidige omstandighe den de Olympische Spelen blijk baar niet meer gebruikt kunnen worden ten gunste van de men senrechten. PvdA en D'66 vragen de regering echter in hun motie de westelijke landen te stimule ren de dialoog met de Sowjet- Unie op het gebied van de wa penbeheersing en ontwapening voort te zetten. Ook de woord voerders van CDA en VVD spra ken zich in die richting uit. Alle partijen waarschuwden voor het aanwakkeren van de koude oor log. "Dat is niet de politiek die wij voorstaan", aldus Scholten. Blaauw (WD) benadrukte dat de beslissing over al dan niet gaan naar Moskou ligt bij de deelne mers: "Zij behouden hun eigen verantwoordelijkheid". Scholten verweet de regering dat zij het in haar contacten met de sportwe reld te weinig gezocht had in overleg en overtuiging en te veel in mededeling en constatering. In totaal werden in het debat vijf moties ingediend: - de motie Van der Stoel( PvdA), waarin erop wordt aangedrongen de dialoog met de Sowjet-Unie inzake wapenbeheersing en ont wapening voort te zetten, on danks afkeuring over de recente gebeurtenissen: - de motie Beckers (PPR), die aan dringt op afzien van een boycot en vraagt naar nieuwe wegen te zoeken voor ontspanning. Ook moet de mensenrechten-situatie aan de orde gesteld worden op de Europese veiligheidsconferentie in Madrid: - twee moties van Bakker (CPN), die de regering vraagt alle boy cot-maatregelen in te trekken en de opstelling van de regering over de Olympische Spelen be treurt; - een motie van de PSP'er Van der Spek. waarin gesteld wordt dat afkeuring van het beleid van de Sowjet-Unie gewenst is. maar dat deze afkeuring gepaard moet gaan met een politiek van ont spanning. De recente Ameri kaanse maatregelen zijn daarmee in strijd, aldus de motie. Over de moties zal vandaag nog worden gestemd, aan het einde van het debat. steeds meer woningbouwvereni ging en naast het gewone huur contract nog eens een extra ver klaring aan de nieuwe huurder voorleggen. Bij menig woning corporatie is het regel dat de ad- spirant-huurder bij zijn huisbaas een briefje moet gaan halen waarin staat dat hij of zij de huur op tijd betaalt, dat men een nette huurder is, enz. Het socialistisch Tweede-Kamerlid legt Brokx het geval voor van een weduwe met huurachterstand, die alleen een andere woning kreeg toegewezen wanneer ze de huur steeds per drie maanden vooruit zou beta len. En voorts moest ze nog een extra waarborgsom storten. In de praktijk blijkt dat veel mensen zeer snel elke verklaring onder tekenen omdat zij veelal jaren op woonruimte zitten te wach ten. „Het is bekend dat woningbouw verenigingen in het verleden al enige inbreuk deden op het pri- véleven van mensen Maar zo brutaal als het nu geschiedt gaat alle perken te buiten", zegt Ina Muller. Zij kan zich voorstellen dat een makelaar informeert of een kandidaat-bewoner de huur kan betalen. „Maar het is toch te gek dat corporaties, sociale huis- vesters. gaan informeren of een toekomstige huurder mogelijk ruzie heeft gehad met zijn oude buren". De Nationale Woningraad (NWR), overkoepelend orgaan van wo ningcorporaties. vindt het te recht wanneer misstanden aan de orde worden gesteld, „maar wij vinden het jammer dat mevrouw Muller, die zelf jarenlang be stuurslid is geweest van een cor poratie, ons niet heeft geinfor- meerd over haar wetenschap die ze nu in het parlement brengt" zegt een woordvoerder van de NWR. Por jaar verwerken de corporaties 120.000 verhuurmutaties. „Er zal echt wel eens iets mis gaan. Het is zaak om een goed samenspel te verkrijgen tussen de woningcor poraties en de gemeentelijke diensten", aldus de NWR. Dat de woningcorporaties vaak op permachtig zijn bij de verdeling van woonruimte en bij het stellen van eisen aan de toekomstige bewoners, bleek eind vorig jaar al uit een onderzoek van de Stich ting Nederlands Centrum Bui tenlanders. Uit dat onderzoek bleek onder meer dat gemeenten vaak nauwelijks invloed hebben op het totale huisvestingsbe leid. TA RI EVENSTOP - Het PvdA-par- tubestuur meent dat er bij de noodzakelijk ge; ichte drasti- sche" herverdelin g van de inko- mens een tarieve nstop voor de vrije beroepen mo et komen. Ook wil het partijbes tuur afroming VtHfl 'ie e\li., in t Len van de olie- maatschappijen n verhoging van het slaatsaam deel in de gas- en oliewinning De ei.sen zyn neer gelegd in een rp- resolutie, te behande- hot zaterdag in Den Bosch uden partijraudsvergade-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7