'Kookdame 'Janzen al 40 jaar energiebewust Wegwijs in Leiden Burgers mogen ook op velden universiteit Noodkreet van Open School PvdA wil cafés niet langer open PAGINA 4 DONDERDAG 31 JANUARI 1980 Nachtfilm, In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdag nacht om 2330 uur de film "Badlands" van de Ameri kaan Terrence Malick ge draaid. Hoofdfiguren in de film zijn Holly en Kit,zij is 15 en hij 25. Omdat haar vader niet wil dat ze met elkaar om gaan, schiet Kit hem dood. Beiden vluchten de bossen in waar ze een huis bouwen. Achtervolgd door een politie macht stelen ze een auto en proberen de wijk te nemen naar CanadaZover komen ze echter niet. De toegangsprijs bedraagt f 5.50 Volksdanscursus In februari begint de Stichting Professoren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk een cursus volksdansen voor beginners. Het programma bestaat uit nationale en internationale dansen. Deelnemers moeten 14 jaar of ouder zijn. De lei ding is in handen van Jack van der Marei. De dansavonden worden ge houden op zondag van 19.30 tot 21.00 uur. Het adres is Du- rieuxstraat 4Inlichtingen en verplichte opgave tel. 071-125325 Ierland. De heer R. H. Stem zal morgen in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 een lezing hou den over Ierland. De lezing zal worden omlijst door de verto ning van een groot aantal dia's. Diegenen, die de lezing willen bijwonen kunnen zich opgeven bij het bureau van K&O aan de Oude Vest 45, tel. 071-141141. De toegangsprijs bedraagt zes gulden. Aan vang 20 uur Fryslan De Friese vereniging voor Lei den en omstreken "Fryslan" houdt op vrijdagavond 1 fe bruari een bijeenkomst in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Die avond zal de heer Franke een lezing houden met dia's. En om in stijl te blijven de volgende aanvulling: As bydrage yn'e ünkosten wolle wy f130 yntré-jild freegje. Mei fryske groetenis. It Bist- jur. Pech onderweg. De ANWB begint op maandag 4 februari weer met een cursus "Pech onderweg". Het accent van de cursus ligt op het zelf- doen, met als doel de automo bilist een zekere mate van handigheid bij te brengen met het opsporen en repareren van technische mankementen aan het voertuig. Tijdens het onderricht wordt gebruikt gemaakt van auto's waarin tevoren storingen zijn aange bracht door instructeur, erva ren Wegenwachten en techno- chefs van de ANWB. De cursus duurt vier weken. El ke week is er een lesavond van ongeveer tweeënhalf uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het ANWB- kantoor aan de Stationsweg 2, tel. 071-146241. Pedicuredienst De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk in Leiden heeft in samenwerking met de Stich ting Interkruis de pedicure- dienst voor bejaarden uitge breid. De pedicure behandelt, na gemaakte afspraak, in het Gezondheidscentrum van de Merenwijk elke vrijdag van 9 tot 12 uur. Voor afspraken dagelijks tussen 12 en 1330 uur bellen nr. 071-210761. Verder worden bejaarden el ke dinsdag tussen 9 en 12 uur behandeld in het buurthuis aan de Durieuxstraat 4. Voor het maken van afspraken kan gebeld worden met nummer 071-894940 tussen 12 en 1330 LEIDEN - De Leidse bevolking mag gebruik gaan maken van de universitaire sportvelden in de Leeuwenhoek. Dit schrijft het college van bestuur van de Leid se universiteit in een brief aan het Leidse gemeentebestuur. De brief is een antwoord op een eer der schrijven van het Leidse col lege van B. en W. Daarin werd geïnformeerd naar de mogelijk heid van medegebruik van de velden voor de niet-universitaire wereld. Op het terrein aan de Plesmanlaan tegenover Holiday Inn en de Boekhorst wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de uit breiding van het universitaire sportcomplex met een aantal sportvelden. De universiteit zegt in de brief aan het Leids gemeentebestuur dat van de sporthal en in mindere mate van de tennisbanen, al door derden gebruik wordt gemaakt. 'Bij de velden ligt dit iets moei lijker, gezien de kwetsbaarheid van de grasmat, waardoor perio den moeten worden ingelast waarin op de velden niet mag worden gespeeld". De universiteit zegt echter "gaarne bereid te zijn aan zoveel mogelijk aanvragen voor het verhuren van velden te voldoen". Verwacht wordt dat de nieuwe sportvelden in het najaar van 1981 voor de eer ste keer bespeeld kunnen wor den. Op het terrein komen twee voet balvelden, een rugbyveld en een oefenterreintje. De velden zijn bedoeld als vervanging van het sportcomplex aan het Piet Paal- tjenspad (achter het Academisch Ziekenhuis Leiden) dat zal moe ten verdwijnen omdat het zie kenhuis er een nieuwe afdeling interne geneeskunde gaat bou- Ook de Leidse bevolking zal in de toekomst gebruik mogen maken van de universitaire sport velden in de Leeuwenhoek. Op de foto een overzicht van het gebied waar de sportvelden zijn aange legd. LEIDEN - Haar beroep is minstens even opmerkelijk als haar jubileum. Mevrouw H. N. E. Janzen kreeg gisteren een koninklijke onderscheiding omdat ze 40 (veertig) jaar lang verbonden was aan het Streekenergiebedrijf Rijnland als kookdame. Veertig jaar: het aantal vrouwelijke werknemers dat het zo lang bij één werkgever volhoudt is nog steeds beperkt. Om allerlei be kende redenen wisselen ze nog immer sneller van baan of hou den ze vroeger met werken op dan hun mannelijke collega's. Dan het beroep: kookdame. Een vlag die de lading niet helemaal dekt. Mevrouw Janzen had de taak om de consumenten voor lichting te geven over gas- en elektrische apparaten en derhal ve ook het goed en zuinig koken daarop. De eerste jaren betekende dat het afstropen (per fiets) van de dor pen in de regio om in allerhande zaaltjes voorlichting te geven. Vooral tijdens de oorlogsjaren, die al snel na haar indiensttre ding aanbraken, een moeilijke opdracht. "Je werd met niks naar die bijeenkomsten gestuurd. Dan stond je voor honderden mensen op een wankel podiumpje en je wist: er wordt van je verwacht dat je uitlegt hoe je met niets nog iets kan maken" Na de oorlog brak de periode van het gas aan, in plaats van de op olie gestookte en elektrische for nuizen. Ook toen al probeerde mevrouw Janzen de mensen erop te wijzen dat ze zuinig moesten omspringen met energie. "Echt, dat is niet iets van de laatste jaren Natuurlijk moest er propaganda worden gemaakt vanuit het be drijf om het teveel aan elektrici teit dat er was toch rendabel te maken. Maar als ik stond te de monstreren hing er altijd een le vensgrote meter naast m'n hoofd die precies het zien hoeveel gas of elektriciteit er werd verbruikt" Toen brak de periode aan dat de jubilaris in driejaar tijd een dikke 50.000 Leidenaars aan zich voor bij zag trekken. Oorzaak daar voor was de aardgasombouw in de jaren zestig. Het uit kolen ge stookte leiding- ofwel stadsgas werd vervangen door het aardgas uit Slochteren. Alle apparaten moesten óf omgebouwd, of ver nieuwd worden. Bij mevrouw Janzen kon men komen overleg gen en eventueel een inruilpre- mie bedingen voor het oude ap paraat. Mevrouw Janzen: "Er waren in die jaren dagen dat ik niet vóór half twaalf 's avonds thuis was en de volgende dag om acht uur weer achter m'n bureau zat, lijsten maken en bestelbonnen nakij ken. En dan natuurlijk twee avonden in de week en de zater dagen het publiek te woord staan". Tweeslachtig is dat de ju bilaris jarenlang iedereen vertel de hoe het moest maar zelf, als alleenstaande, vaak de fut miste LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben gisteren een be zoek gebracht aan het echtpaar I. Bavelaar-Stapper wonend aan het Bi- zetpad. Het bezoekje werd gebracht in verband met het feit dat het echt paar dezer dagen het 60-jarig huwelijksfeest viert. om thuis nog achter het fornuis te gaan staan. "Zolang ik m'n jas nog maar aanhield en bleef staan lukte het nog wel om aardappe len te schillen en groenten schoon te maken. Maar dan moest ik vooral niet even gaan zitten, want dan was ik verkocht. Een vreselijk verkrampte manier van leven" Het komt haar na ruim veertig jaar - de vier decennia maakte ze vorig jaar april al vol - dan ook niet he lemaal ongelegen dat ze onlangs de 65 passeerde. "Ik wil graag wat dingen helemaal voor mezelf gaan doen. Of ik ooit nog kook lessen en voorlichting ga geven? Dat denk ik niet, dat heb ik nu lang genoeg gedaan" LEIDEN - De 'Open School' heeft de gemeente gevraagd na te gaan welke mogelij khedener nog zijn om het volwassenenonderwijs in Leiden te redden. Zoals onlangs bekend werd staat de Open School op de nominatie om. per 1 augustus te verdwijnen. Die me dedeling was geen schok voor de Open School-medewerkers, om dat bij het begin van de proef projecten al bekend was dat het om een tijdelijk experiment zou gaan. Het is de medewerkers in de drie jaar dat het project draait echter duidelijk geworden dat de Open School in een grote behoefte voorziet voor volwassenen die in het verleden weinig leerkansen hebben gehad. Team en werk groep van de Open School vinden dan ook dat het project moet worden ingelijfd in bestaande in stellingen als avondscholen en clubhuizen. Een aantal instellin gen in Leiden is momenteel be reid een stukje van het Open School-werk over te nemen. Zo hebben de clubhuizen Het Volkshuis, Groenoord en De Mirt belangstelling voor het project. Door de ingevoerde bezuinigin gen hebben zij echter al te weinig geld om het bestaande werk goed te kunnen uitvoeren. Andere belangstellenden zijn de Ihno-school aan het Rapenburg en de Streekschool voor be roepsbegeleidend onderwijs. Beide krijgen subsidie van het ministerie, maar mogen dit niet voor andere doeleinden zoals het Open-School-project uittrek ken. De Open-School-medewerkers concluderen in een open brief dat de zaken weinig rooskleurig zijn. Weliswaar heeft minister Pais een ton beschikbaar gesteld voor de "inlijving", maar 400.000 gul den moet nog op tafel komen. Daardoor worden de inlijvings plannen op losse schroeven ge- i LEIDEN - Een 49-jarige i van Lisse is gisteravond in zijn woonplaats door de politie aan gehouden. De man had 's mid dags in Leiden met zijn auto een langs de Rijn- en Schiekade ge parkeerde auto geramd en was vervolgens doorgereden. Door dat iemand het kenteken van de auto van de Lissenaar had geno teerd kon hij worden aangehou den. De man bleek te veel te heb ben gedronken. CPN BEPLEIT HANDHAVING WERF BOOT LEIDEN - In een brief aan het college van B en W heeft de CPN-raadsfractie erop aan gedrongen de werkplaatsen van de scheepswerf Boot in bedrijf te houden. Het werfterrein dat door de ge meente is aangekocht heeft tot 1983 een bedrijfsbestem- ming en is daardoor niet in het bestemmingsplan voor de Kooi opgenomen. De CPN wil dat de gemeente de huidi ge bestemming handhaaft. Een van de noden waar Leiden mee kampt is de werkgele genheid, schrijft de partij, en daarom dienen de werkplaat sen bij Boot behouden moe ten blijven. Een eventuele uitbreiding van de activitei ten moet mogelijk gemaakt worden. Ook de personeelsleden van de werf hebben al eerder in een brief aan het college gevraagd om het behoud van de werk gelegenheid. Zij zien onder meer mogelijkheden tot het handhaven van de straalbui- zenproduktie. De CPN is van mening dat de gemeente een actief beleid moet voeren bij het zoeken naar gegadigden, die de pro- duktie willen voortzetten. Zeevaart tentoonstelling in Leiden LEIDEN - In het gebouw van d technische school Don Bosco aai de Boerhaavelaan 44 wordt van tot en met 15 februari een grot zeevaarttentoonstelling georga niseerd over de hedendaagse Ne derlandse handelsvaart en d< vredestaken van de Koninklijk! Marine., Aan de hand van tiental len modellen, maquettes, in strumenten, foto's en afbeeldin gen wordt aandacht besteed aar de passagiers-, tank-, vracht- sleep- en bevoorradingsvaart, d< off-shore en de baggerindustrie het loodswezen en de hydrogra fie, de kustverlichting en het op sporings- en reddingswezen. Leerlingen van het voortgezet derwijs worden op de tentoon stelling voorgelicht over de ver schillende zeevaartactiviteitei door het Nederlands Maritien Instituut uit Rotterdam en d< Marinevoorlichtingsdienst. D< voorlichting draagt geen wer vend karakter maar is uitsluitem informatief bedoeld. Om ook ouders van leerlingen andere belangstellenden in staa te stellen de bijzondere expositie te bezoeken, is de expositie gratis toegankelijk tijdens de "open dag" van Don Bosco die morgen wordt gehouden. De openings tijden zijn dag van 10.30 tot 12.00 van 13.30 tot 16.00 en van 19.15 tot 21.00 uur. Bovendien worden maritieme films vertoond. Zakennieuws LEIDEN - Het Slaapkamercen trum van Jan van der Klugt heeft gisteravond in de Merenwijk de vijfde vestiging geopend. Dat ge beurde met een feestelijke recep tie in het nieuwe pand aan de Fle- voweg 13, achter de Groenoord- hhllen. Het Slaapkamercentrum heeft al vestigingen in Heemste de, Lisse, Waddinxveen, Abbe- nes en Leiden. Rijwielhandelaar Gijs van Dam neemt op 5 februari zijn geheel vernieuwde winkelpand in ge bruik. De afgelopen weken is de winkel aan het Noordeinde 11 in grijpend verbouwd. LEIDEN - De gemeenteraadsfrac tie van de Partij van de Arbeid i< er tegenstander van dat de cafér in Leiden in het weekeinde eer uur langer open blijven. Tijdens een gemeentelijke com missievergadering bleek deze week dat er naar alle waarschijn lijkheid een meerderheid i Leidse raad is te vinden voo voorstel om de cafés in het week einde tot s'nachts drie uur open te laten. De PvdA-raadsleden, zo bleek gisteravond in een fractie vergadering, zijn echter geenzin: van plan met een dergelijk stel akkoord te gaan. De PvdA-fractie vindt bovendien dat geen onderscheid meer rr worden gemaakt tussen café'; studentensociëteiten. Volgens de PvdA moeten burgers en studen ten voortaan op één lijn worden gesteld en mag niet langer onder scheid worden gemaakt in slui tingstijden voor cafés en sociëtei ten. PvdA-fractievoorzitter Pe ters zei te vi ezen dat burgemees ter Vis een motie van die strek king naast zich neer zal leggen. De burgemeester verklaarde de ze week nog het verschil in slui tingstijden te willen handhaven. De PvdA-fractie is verder afgestapt van een eerdere gedachte om een beperkt aantal nachtcafés in Lei den toe te laten. Het PvdA- raadslid Hes verklaarde zich te genstander van elke verruiming in de sluitingstijden omdat dit meer verkeers- en alcohol problemen met zich meebrengt. Zij meent bovendien dat de overlast in de woonwijken door een later sluitingsuur zal worden vergroot. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent. kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597, Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- grdcht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer. Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo- Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4