hij Detailhandelsonderwij s velen nog onbekend BuurthuisGroenoord vraagt om derde man Mevrouw Boelema stapt op Leidse reisbureaus blij met opheffen brandstoftoeslagen Schoonmaak actie bij Leids station NCVB Leiden-Morskwartier zonder presidente LEIDEN - Mevrouw M. Boelma- Tillema heeft bedankt als presi dente van de afdeling Leiden- Morskwartier van de Neder landse Christen-Vrouwenbond. De nogal heftige reacties in de ledenkring op haar bezwaren tegen het beleid van het bonds- bestuur zijn de reden van haar bedanken. Zij blijft wel lid van de afdeling. Er is nu een voorlo pige presidente. Mevrouw Boelema is lid van het landelijk comité van verontruste leden van de Christen-Vrouwen bond. dat probeert het hoofdbe stuur alsnog tot een principiële beleidsombuiging te bewegen. De comitéleden en, naar men zegt, een niet-geringe achterban binnen de NCVB vinden de koers van het hoofdbestuur in het al gemeen te "links" en steeds meer afwijkend van de oorspronkelij ke grondslag van de bond. Op 22 maart houden de verontruste vrouwen een bezinningsdag in Amersfoort. Zij hebben daarvoor de grote Grachtkerk gehuurd. Gezien de reacties in het land op de eerste publicaties van de "rechtse" vrouwen, wordt er voor deze bijeenkomst veel belang stelling verwacht. In een gesprek met deze krant zette mevrouw Boelema uiteen wat het comité "Verontruste vrouwen binnen de NCVB" bezielt en waarom het nu tot actie overgaat. Leden van haar afdeling nemen het haar kwalijk dat zij de kritiek niet eerst in de ledenvergadering heeft gebracht. Omdat zij presi dente van de afdeling was, had zij als lid van het actiecomité niet op deze wijze naar buiten mogen treden alvorens de leden van een en ander op de hoogte te hebben gesteld.Onder deze omstandig heden meent mevrouw Boelema niet het vertrouwen te hebben dat nodig is om presidente te blij- Haar commentaar "Met hete hoof den en koele harten kun je niet meer het contact met elkaar heb ben dat nodig is". Haar zwijg zaamheid tegenover de afdeling verklaart zij hieruit dat de lande lijke actie overbodig zou zijn ge weest als het gesprek tussen het hoofdbestuur en het comité posi tief was verlopen. Toen dat niet het geval was, besloot het comité zijn bestaan en doelstelling be kend te maken. De maatregel van de ANVR moet de reisbureaus drukkere balies bezorgen. J C. van Britsum .wacht op antwoord LEIDERDORP - Een actie van de Delftse ondernemer Klevering is de leiding van het Leiderdorpse Rijnlandse Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) flink in het verkeerde keelgat geschoten. Klevering, president-direc teur van de instrumentenfabriek Enraf-Nonius, lanceer de vorige maand plannen om te komen tot scholen voor kleine ondernemers. De Technische Hogescholen in Delft en Eindhoven en zelfs het ministerie van onderwijs zou den zich enthousiast hebben betoond over de plannen van Klevering. Directeur J. C. van Britsum van het Leiderdorpse RIO begrijpt er niets van en ziet in de actie van Klevering een zoveelste bewijs voor de onbekendheid met de vorm van onderwijs zoals die op zijn school wordt gegeven. En niet alleen op zijn school, ook el ders in het land bevinden zich nog 39 scholen waar men zich be zighoudt met detailhandelson- derwijs. Van Britsum: "Ik twijfel niet aan de goede bedoelingen van Kleve ring, maar als je iets nieuws be gint moet je toch van bestaande mogelijkheden afweten. Ik ben het met hem eens, dat er nogal wat schort aan het kaliber van de leiding van veel kleine bedrijven en dat veel kleine ondernemers zich met teveel zaken in hun ei gen bedrijf moeten bemoeien Ook zijn constatering dat de bes te kansen voor de werkgelegen heid momenteel bij het midden- en kleinbedrijf liggen is geen nieuws. Maar als hij op dat gebied nu iets wil gaan doen, waarom neemt hij dan geen contact op met de instituten die zich al be zighouden met ondernemerson derwijs. Waarom maakt hij geen gebruik van aanwezige kennis en organisatie-mogelijkheden?" Nascholing Na- of bijscholingscursussen met een duur van ongeveer drie maanden waar Klevering even- tens over denkt zijn bij het RIO ook al geen onbekende aangele genheid meer. Vorig jaar organi seerde men daar al een cursus voor ondernemers uit Leiden en omgeving die volgens directeur Van Britsum in een duidelijke behoefte voorzag al was het aan tal cursisten nog niet overweldi gend (19). Van Britsum: "Uit een enquête bleek dat iedereen de cursus als zinvol beschouwde. Daarom gaan we er mee door. Wat me wel opviel was dat zelfs in deze krin gen mensen eigenlijk nauwelijks van ons bestaan op de hoogte wa ren. Er waren erbij die zeiden, verdomme, onze kinderen had den bij u op school gemoeten. Met dergelijke opmerkingen worden we bijna dagelijks gecon fronteerd. Dat steekt ons. We Vertraging in treinverkeer LEIDEN - Een losgelaten las in de rails tussen Leiden en Lisse is er de oorzaak van gev/eest dat woensdagavond tijdens het spitsuur het treinverkeer op het drukke traject Rotterdam - Den Haag - Leiden - Haarlem flink in de war is geraakt. Tussen Haarlem em Leiden lieten de Nederlandse Spoorwegen de meeste treinen uitvallen en wer den de reizigers met bussen ver voerd. Om kwart voor negen konden de treinen weer rijden, al duurde het nog enige tijd voordat ook de vertragingen waren inge lopen. vinden dat ouders op de hoogte moeten zijn met onze vorm van onderwijs. Ten eerste is het van belang dat ze een verantwoorde keuze kunnen maken en ten tweede voorkomt dat ook nare zaken als het moeten afwijzen van een leerling omdat deze al te oud is. We kunnen het zo iemand niet aandoen om hem of haar bij drie a vier jaar jongere leeftijdge noten in de klas te zetten." Overigens beklemtoont Van Brit sum dat het hem niet om meer leerlingen te doen is ("Die heb ben we zat"). Het RIO, met een vierjarige lagere detailhandels opleiding en een driejarige mid delbare opleiding in het verleng de daarvan, telt op het ogenblik zo'n 500 leerlingen (éénderde meisjes, tweederde jongens). Op het lesrooster staan algemene vakken als Nederlands, Duits, Engels, aardrijkskunde, licha melijke opvoeding enz. en be roepsgerichte vakken zoals be drijfseconomie, verkoopbevor dering, reclame, etaleren, waren kennis enz. Directeur Van Britsum: "Ons on derwijs is erg op de praktijk ge richt. Van ondernemers horen we wel dat onze leerlingen onmid dellijk wapperen met de handen. Degenen die naar onze school komen zijn over het algemeen geen zitters, maar meer beweeg lijke en creatieve typen. Degenen die met een diploma van deze school afkomen vinden ook al lemaal een baan. Volgens de jeugdconsulent van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Lei den staat geen van onze gediplo meerde oud-leerlingen als werk zoekende ingeschreven. Dat stemt ons tot voldoening." Positief Uit een door de Nijmeegse univer siteit verricht onderzoek blijkt dat leerlingen die het detailhan- delsonderwijs hebben gevolgd over het algemeen positief op die opleiding terugkijken. Het is me de een reden waarom men bij het RIO vindt dat ouders die na de lagere school voor hun kind een keuze moeten maken althans op de hoogte moeten zijn met het bestaan van detailhandelson- derwijs. Van Britsum: "Ook bij hoofden van lagere scholen en bij dekanen bestaat er op dit punt nog wel onwetendheid. Uit een onderzoek is ons gebleken dat een aantal scholen in Leiden en Leiderdorp nog nooit leerlingen naar ons hebben doorverwezen. Dat kan statistisch niet. En wij geven alle scholen toch volop in formatie." Informatie die Van Britsum ook heeft doorgespeeld naar Kleve ring, de Delftse ondernemer met zijn onderwijsplannen voor het midden- en kleinbedrijf. Van Britsum: "Ik heb hem opgebeld, maar hij zei heel weinig. Ik heb hem ook nog brieven en andere informatie toegestuurd, maar daar heb ik verder geen reactie op ontvangen. Bij het ministerie van onderwijs waren ze niet op de hoogte van de plannen van Kle vering. Een voorlichtingsambte naar vertelde me dat men het zou uitzoeken." BERT PAAUW LEIDEN - Tv-presentator Fred Os- 1 ter heeft gisteravond het startsein gegeven voor de Woon-Ideaal- Beursdie tot en met zondag in de Leidse Groenoordhallen wordt gehouden. Omringd door vele tientallen aspi rant beursbezoekers liet hij zijn bekende marmotten hun eigen weg zoeken naar genummerde hokjes. De beesten wisten voor en kele tientallen bezoekers door standhouders beschikbaar ge stelde prijzen te winnen. De nadruk bij deze derde Woon- Ideaal-Beurs ligt evenals vorige jaren weer op de meubels. Er zijn met name veel leren en stoffen hoekbanken te zien. Daarnaast is er een grote collectie antiek en Echte noviteiten treft men op de beurs niet aan; wel geeft ze een goed overzicht van wat er op meubelgebied momenteel te koop is. De in totaal 45 stands laten voorts sauna's, keukens, slaap kamers. tuinen en vloer- en wandversieringen zien. Overigens was het de openings avond nog erg rustig op de Woon- Ideaal-Beurs. Ze is nog tot en met zaterdag geopend van twee lot vijf uur en van zeven tot half elf: zondag is de beurs van twaalf tot vijf uur geopend. Vanwege grote aantal buitenlanders in de wijk LEIDEN - De Stichting Buurt werk Groenoord, beheerder van het gelijknamige clubhuis aan de Musschenbroekstraat, heeft de gemeente gevraagd een derde cultureel werker aan te mogen stellen. De gemeente zou voor de clubhuiswerker subsidie be schikbaar moeten stellen. De steeds groter wordende con centratie van buitenlandse buurtbewoners maakt de aan stelling van een derde beroeps kracht per 1 augustus noodzake lijk. De stichting schat het aantal bui tenlanders in de buurt van Groenoord tussen de vier- en vijfhonderd. In totaal wonen er in de buurt 1900 mensen. In eerste instantie leverde de 'inlij ving' van buitenlanders weinig problemen op; de laatste tijd ont staan er echter veel tegenstellin gen tussen buurtbewoners en buitenlanders. Er zijn grote ver schillen in leef-, woon- en werk situatie. "Die onwetendheid heeft natuur lijk altijd al bestaan" zo schrijft de stichting de gemeente, "maar komt nu zeer nadrukkelijk naar voren in verband met het steeds groter wordend aantal buiten landse buurtbewoners. Hierdoor wordt men veelvuldiger met el kaar geconfronteerd dan voor heen". In het buurthuis komt ook het probleem tweede-generatie gastarbeiders" momenteel sterk naar voren. Omdat de oudere kinderen van gastarbeiders een aantal jaren in hun geboorteland hebben doorgebracht passen zu zich moeilijker aan dan hun jon gere landgenoten Doordat zij zich in het niemands land tussen twee culturen bevin den zijn conflicten met de ouders èn met de Nederlandse samenle ving onvermijdelijk. Een nieuwe beroepskracht zou deze groep tieners een handje kunnen hel pen. Omdat de stichting in de toekomst een nieuw, veel groter clubhuis in gebruik zal nemen zal het aantal activiteiten flink worden uitge breid. Activiteiten die de huidige twee buurthuiswerkers niet of nauwelijks aankunnen. "Niet praten, gewoon aan de slag" LEIDEN - "Ik wil nie( eerst vijf jaar discussiëren maar zo snel mogelijk aan de slag gaan, experimenteel. Dan sturen we de zaak onderweg wel bij". Dat is de reactie van de Delftse ondernemer Kle vering op de kritiek die hem heeft bereikt op zijn plannen voor scholen voor kleine on dernemers. Klevering: "Er hebben diverse detailhandelscholen gebeld die zeiden dat zij hetzelfde doen of willen als ik. Maar dat is volgens mij niet zo. Ik heb het oog op industriële ondernemers met bedrijven tot zo'n 500 man. Voor die ca tegorie is totnutoe erg wei nig aandacht geweest ter wijl die mensen toch enorme problemen hebben op te los sen. Op het ogenblik is het zo dat vanuit het bedrijfsleven vaak mensen voor een tijdje naar Amerika worden ge stuurd om daar een oplei ding te krijgen. Dat is toch te gek, zo iets moet hier toch ook kunnen". Volgens Klevering verloopt de voorbereiding van z'n plan nen voorspoedig:"Het ziet er naar uit dat de eerste cursus in september kan beginnen. De cursus is verbonden aan de stichting bedrijfskunde van de TH in Delft waar men ook enthousiast is. Boven dien hebben al zo'n 50 top mensen uit het bedrijfsleven toegezegd gratis college te willen geven. Voor de eerste cursus stellen wij als eisen een hbo-achtige opleiding, een leeftijd van 25 jaar en een aantal jaren praktijkerva ring. Totnutoe is er al veel animo voor de cursus". Fred Oster opent Woon- Ideaal- Beurs gen reisbureau Wolters. "Als goed lid volgen wij de richt lijnen van de ANVR natuur lijk op" verklaart eigenaar Van Kampen er meteen ach teraan. Hij noemt de maatre gel "voor onze cliënten zéér gunstig, mag ik wel zeggen". Bij Wolters zijn dit jaar duide lijk minder boekingen bin nengekomen dan in 1979. Van Kampen wil echter niet het achterste puntje van zijn tong laten zienkan of wil nog geen aantallen noemen. Hij wil wel verklappen dat het aantal vliegvakanties duidelijk ach terblijft. Het eigen- en treinr vervoer daarentegen vertoont een toename. "En dat com penseert elkaar wel aardig. Het is duidelijk. Van Kampen heeft moeite met de landelijke cijfers die over een teruggang van dertig a veertig procent spreken. "Hebben ze het dan over de vliegvakanties of over de totale branche?,lk weet het niet". Bij de heer Dam van het aan de Haarlemmerstraat gevestig de reisbureau Tours en Travel Services komt de maatregel zeer onverwacht. Hij gelooft dat de beslissing alle tourope rators geldt "want ook niet- ANVR leden volgen meestal de politiek van de vereni ging". Tours en Travel heeft tot dusver minder passagiers, maar een hoger omzetbedrag geboekt. Geen reden voor echte veront rusting. "Maar natuurlijk heb ik liever meer passagiers dan een hoger omzetbedrag", aldus de heer Dam. Neckerman, zowel reisbureau als organisator, is geen lid van de ANVR. Heeft echter met de berekening van de voor dit jaar geldende prijzen al rekening gehouden met een stijging van de olieprijzen. Alleen als er extreme verho gingen mochten komen wor den ze de klant doorberekend. Volgens mevrouw Groene- stein van Neckerman blijft het aantal boekingen totaal niet achter. Bij Lissone-Linde- man tenslotte wéér wel. De heer Van Dongen van de ANVR over de maatregel: "De touroperators hebben een gok genomen. Daar komt het wel op neer, want stijgingen bere kenen de luchtvaartmaat schappijen gewoon door" - Rondom het Leidse sta tion en op het Stadhuisplein we melt het al jaren van de fietsen. De honderden veelal achteloos geparkeerde tweewielers bete kenen dikwijls hinderlijke ob stakels voor de voetgangers en het personeel van de Nederland se Spoorwegen. week begint de Leidse politie daar in samenwerking met de NS een grootscheepse schoonmaakactie overal zijn al verbodsborden voor het plaatsen van fietsen en bromfietsen neer gezet. Fietsers en bromfietsers die deze borden negeren lopen vanaf volgende week maandag de kans hun vervoermiddel tegen betaling van een boete op het po litiebureau te moeten terughalen, Oudman: "Bij ons en bij de Spoorwegen zijn er de laatste tijd zo veel klachten over die "fietsenbende" bij het station binnengekomen dat we tot deze actie hebben besloten" De bij de ANVR, Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus aangesloten reisorganisaties hebben wa ter in de wijn gedaan. Ze be sloten deze week om buiten de in de vakantiegidsen ge noemde prijzen de vakantie gangers dit jaar geen extra brandstoftoeslag te bereke- Een maatregel die werd geno men als reacties op het terug houdende gedrag van de Ne derlandse toerist, waardoor het aantal boekingen in ver gelijking met vorig jaar en kele tientallen procenten la ger kwam te liggen. De maatregel geldt voor alle charterbestemmingen in Eu ropa en Noord-Afrika, zo verklaarde de ANVR die daaraan toevoegde dat alle reisbureaus al een lijst hebben van reisorganisaties die het eens zijn geworden. Navraag bij de in Leiden geves tigde reisbureaus leerde gis teren echter dat het merendeel nog niet van de maatregel is doordrongen, laat staan dat ze al in het bezit waren van die lijsten. Zoals het aan de Vismarkt gele-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3