Groot wantrouwen jegens vestiging slopersbedrijf eidse agenda Ouders op Herhaling voor vijf maanden veilig Messenslijper bleek een flessentrekker Cactussen voor 'Moon-sekte DONDERDAG 31 JANUARI 19C Een schroevedraaier maakt minder lawaai dan het gekrijs van die kinderen op de camping, WASSENAAR - "Vrijwel niemand weet hier het verschil tussen een wrakkenopslagplaats en een autosloperij. Toch wordt er maar over beslist door ambtenaren die zelf nog niet eens een accu in hun auto kunnen zetten. En dan zeg ik: bel dan even op om te praten als je er niets over weet. Maar dat hebben die pummels bij de gemeente Was senaar nog steeds niet gedaan" Aan het woord is mevrouw Jans- sên, die met haar man al jaren een terrein zoekt, waar hun sloopau to's kunnen worden neergezet Op dit moment moeten ze nog steeds gebruik maken van diverse par keerplaatsen in Wassenaar, waaronder het parkeerterrein bij het politiebureau. Nu heeft het college van burgemeester en wethouders een voorstel gedaan voor een nieuwe ruimte die past in een voorlopige indeling van het terrein naast de camping Maaldrift De eigenaar van de camping, de heer Knijnenburg, heeft nogal wat moeite met dit plan, maar volgens mevrouw Janssen zal de camping in de toekomst geen last hebben van hun bedrijf. "Wat wij willen gaan doen, wordt argwanend in de gaten gehou den. Nogmaals, dat komt alleen omdat niemand weet wat we nu precies doen. Het verschil tussen een autowrakken-opslagplaats en een autosloperij is even groot als dat van een bollenschuur en een ziekenhuis. Wij krijgen naar verhouding een klein stukje grond. Daar kun je niet, zoals an dere autoslopers hier in de buurt, wagens zo'n vijftien jaar laten staan. Nee, wij moeten de ruimte hebben. Het ligt in onze bedoe ling een loods neer te zetten, waar onderdelen van de oude auto's te koop liggen. Het wordt een mooi schoon bedrijf dat beslist geen overlast zal veroorzaken. Wat zou je voor herrie moeten horen? Een schroevedraaier en een steek- sleutel maken minder lawaai van het gekrijs van die kinderen op de camping", zegt mevrouw Jans sen, die zegt wel te begrijpen uit welke hoek het wantrouwen is gekomen. "Wij hebben, zoals het hoort, zo'n dertig formulieren ingevuld, die nodig waren om een formele aan vraag te doen. Toen er eindelijk schot in de zaak kwam, verpestte de andere Wassenaarse autoslo per het vertrouwen van de ge meente in ons door als een dron ken stier op het gemeentehuis te keer te gaan. Hij heeft daar de boel stijf gevloekt omdat hij zich benadeeld voelde. Maar hij had geen enkel formulier ingevuld en zelfs nooit met ons overlegd. Maar wij blijven doorgaan, we hebben recht op een stuk grond", aldus mevrouw Janssen, die te leurgesteld is in de hele gang van zaken zoals zij die tot nu toe op het gemeentehuis heeft meege maakt. De heer Knijnenburg, eigenaar en beheerder van camping Maal drift, begrijpt heel goed dat de gemeente Wassenaar moeite heeft om een geschikt terrein te vinden waar niemand last heeft van opgestapelde auto's. "Maar, zo zegt hij, het is beslist niet noodzakelijk om zo'n terrein vlak naast de camping neer te zetten. In Wassenaar zijn genoeg plek ken te vinden waar niemand last hoeft te hebben van die auto's. Aan de Katwijkseweg bijvoor beeld kan de gemeente best nog wat grond kopen. Het is te gek dat ik op minder dan twaalf meter van mijn camping een autoslope rij krijg als buurman. De mensen komen hier voor hun rust. Die is ver te zoeken wanneer ze staan te beuken op die wrak ken. Je kunt voorschriften geven over het gebruik van het terrein maar uiteindelijk komen we hier toch in de vuile stinkzooi van verbrand rubber en lak te zitten De wrakken worden namelijk schoongebrand om alleen het oude ijzer te bewaren. En dan wordt dat soms wel tien hoog op gestapeld. Net zo lang bewaren tot de ijzerprijs gunstig is. Een aarden wal met beplanting houdt de overlast echt niet tegen. Mijn camping wordt elk jaar gecon troleerd door verschillende in stanties waaronder de kampeer- afdeling van de ANWB. Tot op heden heb ik een goede camping en dat wil ik zo houden. Van de zijde van de ANWB is mij al juri dische hulp toegezegd, mocht het allemaal uit de hand lopen. Nog maals: voorschriften helpen niets, die gasten staan toch vaak boven de wet. Dat is tot nu toe wel gebleken want nog steeds staan de sloopwagens door heel Was senaar verspreid. Blijkbaar is het een gewoonterecht geworden", aldus de verontruste campingei genaar ROEL ZAADNOORDIJK Het terreintje naast camping Maaldrift dat voorlopig is aangewezen als vaste plek voor twee autoslopers v Wassenaar, volgens campingbeheerder Knijnenburg zal het dan met de rust gedaan zijn. mrHHHHI Net zo lang bewaren totdat de ijzerprijs gunstig ligt.. Project over het leven in andere landen OEGSTGEEST - Op de Oegstgees- ter lagere Floraschool is deze week een project aan de gang over de woon- en werkomstan digheden in onder meer Indone sië en Japan. Het project wordt gehouden in samenwerking met de kleuterschool De Sprinkhaan, waarmee de lagere school zich in de toekomst wellicht mee zal sa menvoegen. Elke klas heeft het lokaal ingericht in de sfeer van het land dat is bestudeerd. Om een indruk te krijgen van de om standigheden in de verschillende landen hebben de kinderen eerst bezoeken gebracht aan musea. Vooral het Leidse Volkenkunde, waar films werden vertoond, heeft een belangrijke rol gespeeld bij het tot stand ko men van het project van de Flora- school. Later moest de vergaarde kennis in de praktijk worden ge bracht aan de hand van een speurtocht, en werden er tijdens De zesde klas de handenarbeidlessen voorwer- pen gemaakt die karakteristiek waren voor het door de leerlingen bestudeerde onderwerp. Hiervan zijn nu in elke klas apart kleine tentoonstellingen gemaakt. Van avond zullen de ouders in legenheid zijn het werk 1 kinderen te bekijken. LEIDERDORP - Een aan de Beukenschans in Leiderdorp wonende huisvrouw heeft gisteren een wel heel hoge prijs moeten betalen voor het slijpen van een paar i Gistermiddag rond vier uur kwam er een jongeman aan haar deur, die aanbood haar messen te slijpen. Zij gaf hem zes messen mee en stond per plex toen de jongeman even later met de geslepen messen terug kwam en voor het ver richte werk een bedrag van maar liefst 198 gulden vroeg. ZOETERWOUDE - Leden van de "Moon-sekte," die zich de laatste tijd de Verenigingskerknoemt hebben de afgelopen weken ge tracht in Zoeterwoude geld in te zamelen voor "zendingsdoelein den". Huis aan huis werden plan tjes aangeboden. De opbrengst zou bestemd zijn voor de "zending van de Verenigingskerk" Voor deze inzamelingsactie is een ventvergunning die door de ge meente moet worden afgegeven 5? verplicht. Bij de gemeente zelf is niets over zo'n aanvraag bekend. Bij de illegale inzameling in Zoe terwoude werden onder meer cac tussen aangeboden. Daarvoor werd een bijdrage gevraagd om te voorzien "in een of andere on duidelijke behoefte", aldus een ZoeterwoudenaarVolgens ver scheidene inwoners van Zoeter woude is eenzelfde actie al zo'n jaar geleden uitgevoerd. De Moon-sekteof de "Vereni gingskerk" is in het verleden dooi de Westduitse christendemocraat Dietrich Firnhaber gekarakteri seerd als een multinationalp on derneming die er uitziet als een kerk, maar politieke doelstellin gen heeft". De CDU-politicus heeft al eerder tegen de praktijken van deze organisatie gewaarschuwd Het geld dat voorde "zendingsdoel- eindenwordt opgehaald, wordt in werkelijkheid belegd in grote, multinationale ondernemingen In Korea bezit de Moon-sekte wapenfabrieken, in de Verenigde Staten een grote bank en een schoonmaakbedrijf en een hotel. Een aantal jaren geleden genoot de Moon-sekte in Nederland be kendheid onder de naam Uni fied Family". Na een aantal ne gatieve publicaties is deze naam gewijzigd in "Verenigingskerk" Informatie over het Leiderdorps winkelcentrum LEIDERDORP - Er komen twee informatieavonden voor de Lei- derdorpse bevolking over de stand van zaken van het winkel centrum, dat op de plaats van het oude raadhuis moet komen. Deze avonden zullen op 18 en 19 fe bruari worden gehouden in het Leiderdorpse Dorpshuis. De twee data zijn uit een tijdsche ma dat wethouder Bezeme (PvdA) gisteravond aan de com missie economische aangelegen heden presenteerde. In dit sche ma staat verder dat het ontwerp- bestemmings-plan voor het oude raadhuisgebied op 13 maart vooi het publiek ter inzage zal worden gelegd in het gemeentehuis. De Leiderdorpse gemeenteraad zal vervolgens op 12 mei dit be stemmingsplan vaststellen. Na deze raadsvergadering zal het voorlopige koopcontract met de middenstandsvereniging wor den getekend, waarmee deze de eigenaar zal worden van het ge biedje. Dit koopcontract is nog voorlopig, omdat Gedeputeerde Staten eerst nog hun toestem ming aan plannen moeten geven. Een uitspraak van Gedeputeerde Staten zal echter op zijn vroegst pas in de herfst bekend worden. Als die positief is, kan het tijdstip worden vastgesteld, waarop met de bouw van het winkelcentrum kan worden begonnen. Burgerlid Van Heesch stelde de commissie gisteravond voor te bezien of er in Leiderdorp be hoefte bestaat aan een zoge naamd ambachtsverzamelge bouw. Hieronder verstaat men een gebouw, waarin kleine am bachten (timmerman, loodgieter, drukker) samen kunnen worden ondergebracht. De ervaring leert, dat deze ambachtelijke beroepen en bedrijfjes de laatste jaren in de knel dreigen te raken. Vaak vindt men ze nog wel in oude binnen steden, waar zij dankzij onder meer lage kosten van huisves ting, kunnen blijven bestaan. Als echter hun stadswijk wordt ge saneerd, zijn zij vaak gedwongen te vertrekken of te sluiten. Een verhuizing naar een industrieter rein is voor de kleine bedrijven meestal niet haalbaar. Het ministerie van economische zaken voert de laatste tijd actie om deze beroepen en bedrijven te behouden, bijvoorbeeld door ze samen te brengen in een gebouw. Een en ander wordt met subsi dies aangemoedigd. Van Heesch vroeg zich af, of Leiderdorp mis schien in samenwerking met de omliggende gemeenten in deze richting kan beginnen. LEIDERDORP - Bij een inbraak in een woning aan de Grotiuslaan in Leiderdorp is vannacht een hoeveelheid antiek met een waarde van 10 tot 15.000 gulden ontvreemd. De daders zijn via een geforceerde achterdeur bin nen gekomen en zijn zo stil te werk gegaan dat de bewoners niet werden gewekt. LEIDEN - Ouders op herhaling kan tot 1 augustus van dit jaar gewoon blijven doorwerken. Het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen heeft tot die da tum geld beschikbaar gesteld om het werk van deze instelling mogelijk te ma ken. Daarna valt Ouders op Herhaling onder een nieuwe regeling en zal op nieuw worden beoordeeld of, en zo ja met hoeveel geld deze instelling gesub sidieerd wordt. Dit deelde de staf van Ouders op Herhaling mee aan de in grote getale opgekomen medewerkers en cursisten tijdens de gis teravond gehouden vergadering over het voortbestaan van deze ondeiwijs- voorziening. Enkele weken geleden wilde het ministe rie de activiteiten van deze instelling in het geheel niet meer subsidiëren omdat de begroting over 1979 te hoog zou zijn uitgevallen. Het onderwijs van Ouders op Herhaling, gevestigd aan de Herensingel in Leiden- Noordricht zich vooral op volwassenen. Hierbij wordt uitgegaan van hetgeen de cursist wil leren, wat betekent dat bij Ouders op Herhaling op uiteenlopende niveau's wordt lesgegeven. Aan de deel- kunnen de eerste beginselen van i rekenen worden bijgebracht, maar er zijn ook cursussen notuleren, typen en engels. Voor de cursisten, die taal voor het merendeel uit Leiden-Noord afkomstig zijn, bestaat de mogelijkheid om in een groep of individueel les te krijgen. Magda Römgens, één van de stafkrachten van Ouders op Herhaling, vertelde gis teravond dat zowel het lesgeven aan groepen ais aan individuen voorlopig door kan gaan. Na 1 augustus gaan alle experimenten zoals Ouders op Herha ling door het ministerie beoordeeld worden aan de hand van richtlijnen. Volgens Römgens is één van die richtlij nen dat Ouders op Herhaling moet sa menwerken met alle Leidse instellingen op het gebied van onderwijs aan volwas senen zoals Troef, de streekschool, de Open School en de Stichting Rijn en Lek. Hierbij zou het gevaar kunnen be staan dat Ouders op Herhaling de op dracht krijgt voor de hele stad te moeten werken, terwijl de instelling er de voor keur aan geeft vooral in Noord te opere- Een groot bezwaar van de plannen van het ministerie noemde Magda Römgens dat het werken met groepen van minimaal acht personen als richtlijn wordt gege ven. Volgens Römgens zou dit de nek slag voor de individuele begeleiding be tekenen, die in zijn soort uniek is in Ne derland. Zij stelde dat het ministerie moeilijk om Ouders op Herhaling heen kan, omdat in de zeven jaar, dat de in stelling nu bestaat, haar bestaansrecht duidelijk aangetoond is. Ook noemde Römgens een onlangs verschenen on derzoek van de vakgroep andragogiek van de Leidse universiteit, waarin Ou ders op Herhaling een voorbeeld ge noemd wordt, dat het verdient om in an dere steden in het land nagevolgd te worden. Tijdens de bijeenkomst werd besloten de cursisten te vragen hun ervaringen met Ouders op Herhaling op papier te zetten. Een gebundelde uitgave hiervan kan door de onderwijsinstelling gebruikt worden om haar bestaansrecht aan het ministerie duidelijk te makerr en haar werkzaamheden te omschrijven. Donderdag Leids Vrijetijdscentrum - film: "The army of Lovers", van Rosa Praunheim, 21 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, film: "lm lauf der Zeit", v Wim Wenders, 20 en 23 uur. Stadhuis - cie maatschappelijke zaken, 20 uur. Lutherse kerk - Hooglandsekerkgracht 26, koopavondconcert Voorschotens kamerkoor, 20.30 uur. Schouwburg - 20.15 uur, "Gekke r LAK-theater - 21 uur, "Eindspel", vi Beckett. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofile open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewej 33, Voorschoten, tel: 01717-33091 spreekuur voor invaliden, 19-20 u Architektenwinkel - Hooglandsekerk gracht, 32, vrij advies, 19.30-21.30 u Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteg, werklö zen adviescentrum, vrij van 14-16 u Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, oper middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen e andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef Noordeinde 2a, van 20-21.30 voorlichting en begeleiding dienst weigeren ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum vrouwen, do van 10-12.30 uur. Wassenaar - 19.30 uur, cie financiën gemeentehuis. Warmond - raadsvergadering, raadhuis 20 uur. Oegstgeest - uitvoering van de streek- muziekschool, in het gemeentecen trum aan de Lijtweg, 19.30 uur. Leiderdorp - cie cultuur, beleidsplan ning en financiën, 20 uur, in het ge> meentehuis. Wassenaar - prinsessenconcert van Ex celsior in de Messiaskerk, 20 uc Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 25 jan. tot 1 feb. door Haven apotheek, Haven 18, tel: 120085 en apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. A. van Looyen-v.d. Merellaan 22, tel: 02522-11454. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG Leiden Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Conny Smits Bachstraat 25 Leiden. Tel: 071-763320. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel.: 071-133202. Correspondenten: Roel Zaadnoordijk. Tel: 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Kees Prins 01711-11266 Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Ronald Stevens 071-890847 Kwartaalabonnement J 46,30 Kwartaalabonnement per post64,15 Jaarabonnement173,70 per postJ 245,10 Losse nummers0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2