iStopzetten steun aan Okto "slaat in als een bom Onzekerheid over ontslagen bij Skol Kamer bezorgd over wildgroei vut-regelingen \mm- Benzine 2,6 cent duurder Wiegel mag niet korten op ambtenarentoeslagen Statenleden leggen werk neer Werkgelegenheid bij Campina behouden DONDERDAG 31 JANUARI 1 DEN HAAG (ANP) - Zowel normale als superbenzine worden met ingang van 2 fe bruari 2,6 cent duurder. Per liter worden de maximum prijzen dan 134,0 cent en 137,4 cent. De maximumprijzen van pe troleum en van dieselolie gaan op 2 februari met 3,1 cent per liter omhoog. Huis brandolie en gasolie worden 2,6 cent per liter duurder en de maximumprijs van stookolie stijgt met 28,20 gulden per ton. DEN HAAG (GPD) - Regelingen voor vervroegde uittreding (vut) dreigen het karakter te krijgen van vervroegde pensionering zonder dat er premie voor wordt betaald. Vut-regelingen neigen nu al uit te lopen op een algemene verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd. De regering moet deze tendens dan ook een halt toeroepen. Zowel WD als CDA vroegen mi nister Albeda (sociale zaken) gis teren bij de behandeling van diens begroting de wildgroei van de vut-regelingen beter in de ga ten te houden. De christen-demo craat Steef Weijers is van mening dat zonder maatregelen de vut een probleem wordt voor de ge neratie na ons. WD-woordvoer- der Rudolf de Korte: „In de vol gende eeuw moeten de jongeren van nu tot hun 70ste jaar door werken om de miljardenschuld voor deze vut ten behoeve van de ouderen van nu at te lossen PvdA-woordvoerder Jaap van der Doef wilde van de minister weten hoe deze zelf' precies over de vut denkt. Zijn fractie heelt de nodi ge reserves tegen vervroegd uit treden, omdat de werkgelegen heidseffecten ervan negatief zijn. Naast de vut-regeling werd door diverse fracties aandacht besteed aan de toekomstige ar beidsverhoudingen en het sys teem van deeltijdarbeid. Minister Albeda karakteriseert de uitbreiding van de mogelijkhe den tot deeltijdarbeid als een speerpuntbeleid. Volgens de VVD is dat inderdaad „een van de weinige echte alternatieven voor de fcenemende werkloos- heid". De Korte gaf vertier aan dat door deeltijdarbeid de lasten 1 van het produktieproces beter worden verdeeld en kansarme groepen betere kansen op de ar beidsmarkt zullen krijgen. De socialist Van der Doef zei dat de regering extra moeite moet doen om het systeem van deeltijdar beid aanvaard te krijgen. Zijns inziens hoeft dat niet per se met geld. „Het kabinet zou al heel wat kunnen bereiken", zei hij, „als de regering een paar wettel iikf* maatregelen neemt". Hij stelde Albeda voor onder meer te zor gen voor een gelijkstelling van de rechtspositie van deeltijdwer kers aan die van andere werkne mers. Ook Ria Beckers (PPR) vroeg de bewindsman welke maatregelen ter bevordering van deeltijdar beid het kabinet denkt te nemen. Zij wilde vooral weten wat de overheid op dit moment zelf doet. Nadrukkelijk stelde de PPR- woordvoerster Albeda de vraag hoeveel functies op zijn eigen departement zijn ongezet in deel tijdfuncties, voor welké catego rieën ambtenaren en of daaruit extra werkgelegenheid was voortgekomen. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer eist van minister Wiegel (binnen landse zaken) dat deze de onre gelmatigheidstoeslagen voor ambtenaren niet zal verlagen. Bij de voortzetting van het debat over het overheidspersoneels beleid dienden PvdA, CDA en D'66 tegen de wens van de minis ter hierover een motie in. De drie fracties verwerpen de voor stellen, waar een daartoe inge stelde commissie al in 1973 mee kwam. De commissie stelde voor bepaalde toeslagen te verlagen. Andere, met name voor overwerk en weekeind-dienst, moesten daarentegen verhoogd worden. Deze plannen werden op de lange baan geschoven door de instel ling van een werkgroep. Onlangs werd echter bekend dat minister Wiegel in de eerste helft de B DEN HAAG (GPD) - De "overval" sing over de sluiting van de Win- die de Groningse statenleden gister- schoter Okto-fabriek op te schorten, avond pleegden op de Tweede Ka- lieten de statenleden, gedeputeer- merleden, was het opmerkelijk ein- den en de als voorzitter van een ac- de van een bewogen dag. tiegroep optredende mr. Edzo Met de dringende eis om een beslis- Töxopeus, de Kamer achter zich. Vandaag voelt de vaste Commissie Economische Zaken minister Van Aardenne aan de tand over zijn tweede beslissing om Okto geen steun meer te verlenen. Van Aar denne kwam tot zijn beslissing, omdat Okto veel te duur zou wor den en er de komende jaren weinig kans op verbetering zou zijn. In november van het vorig jaar had de minister gezegd geen heil meer .te zien in verdere steunverlening aan Okto. Op vijf december heeft hij in een kamerdebat toegezegd 'zijn steun nog twee maanden te zullen voortzetten in afwachting van de resultaten van een onder zoek naar mogelijkheden om door middel van een sector-aanpak in de vouwdozenkartomndustrie te ko men tot een aanvaardbare oplos sing. Dit onderzoek is zo negatief uitgevallen dat de minister tot de conclusie is gekomen, dat hij van verdere steunverlening moet af- Mr. Edzo zei gisteravond tegen een WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 uur N Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelone Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen grote groep noordelijke Kamerle den en economische specialisten van de fracties, dat de mededeling over Okto in Groningen in het noorden als een bom was ingesla gen. Morgen praten we met het ka binet over het ISP en uitgerekend nu krijgen we deze boodschap. Het stapelt zich op elkaar, Philips en Okto hebben verband want het speelt zich allemaal af in dat ene gebied Oost-Groningen" De staten van Groningen hebben gistermiddag in meerderheid be sloten om hun werk als provincia le staten voorlopig tot nader order op te schorten. Ze willen niet de verantwoordelijkheid nemen voor wat de regering met Oost- Groningens werkgelegenheid uit haalt. Voorlopig zal er ook geen gesprek met de regering zijn, al dus de meerderheid van de staten. Toxopeus zei verder de Kamerle den dat zij de regering op het hart moeten binden dat het zo niet meer kan." De grootste aandacht is ver eist voor Oost-Groningen. Er is uiterste verbittering in de ge voelens in Groningen, het gaat grondig mis. Er is ooit een stofzui geractie geweest voor bedrijven naar Emmen, maar voor zo'n actie lijkt het in Groningen al lang tijd te zijn geweest. Toxopeus bepleitte een positieve discriminatie van Oost Gronin gen." Het zal dan wel ergens anders afmoeten, maar trekt u dat niet aan, dat moet dan maar", aldus de tot de Kamerleden :waar bew. 10 7 half bew. -12 -25 half bew. 3 -1 zwaar bew. 1 -9 geh. bew. KATWIJK AAN DEN RIJN, 31/01/'80, groenteveiling. Bloemkool 0,25-0,52 per kg, waspeen AI 10,-14,20, All 6,-11,30, BI 6,50-18,90, Bil 6,60-8,10, Cl 6,70-11,50, CII 2,40-6,90 per kist, aanvoer waspeen 150.000 ton, breekpeen HEER-Het personeel van de met sluiting bedreigde Phihps-vestiging in het Limburgse Heer .dat al twee weken een langzaum-aan-actie voert, werd gisteren door het "Steuncomité werkgelegenheid Philips getrakteerd op Limburgse vlaaien. De leden van het comité willen met dit gebaar de actie van het grotendeels uit vrouwen bestaand personeel ondersteunen an dit jaar met een voorstel over deze materie zal komen. Dit leid de tot felle afwijzende reacties bij de ambtenarenbonden. De CDA'er De Vries, die de motie indiende, toonde zich „uitermate teleurgesteld" dat de bewinds man niet zelf met het voorstel was gekomen. Alleen de WD'er Evenhuis verklaarde begrip te hebben voor het argument van zijn partijgenoot, dat hij eerst met de ambtenarenbonden wilde overleggen voordat hij zijn be sluit bekend zou maken. In zijn antwoord op de in eerste termijn gemaakte opmerkingen, wees Wiegel de beschuldigingen van de hand, dat hij geen open overleg gevoerd zou hebben. De ontstane spanningen weet hij aan de „zeer smalle marges", die een gevolg zijn van de verslechterde economische situatie. Hij stemde in met de van verschillende kant geuite wens om het trendbeleid voort te zetten. Ook is hij bereid te overleggen over een nieuwe structuur van het overleg. Hierbij sluit hij de in stelling van ambtenaren-cao's niet op voorhand uit. Binnen en kele maanden zal hierover al een eerste gesprek plaatsvinden met de ambtenarenbonden. Nog dit jaar kan de Kamer verder een wetsvoorstel verwachten, waarin het stakingsrecht voor ambtena ren vastgelegd is. Wiegel vindt het plan van Van Thijn. om schaal 154 (f 130.000) in te voeren als het maximumsalans voor ambtenaren onaanvaard baar. Volgens hem is het nu al moeilijk genoeg om voldoende topmanagers te vinden voor de verschillende overheidsdiensten. Een algemene verlaging van de aanvangssalarissen ziet Wiegel niet zitten. Dit zal alleen gebeu ren in die sectoren, waar te hoge salarissen betaald worden, zodat er problemen op de arbeidsmarkt ontstaan. De minister weigerde terug te ko men op zijn besluit de vijfploe gendienst bij het Rotterdamse energiebedrijf af te wijzen. Wie gel wil wel instemmen met een dergelijke regeling, maar dan moet deze - net als bij het Noord hollandse elektriciteitsbedrijf - gebaseerd zijn op een werkweek van veertig uur. In Rotterdam gaat men uit van een werkweek van 33,6 uur. regen 16 14 13 3,10-8,10 per kist, prei A 0,85-1,39 per kg, De steun aan Okto moet worden voortgezet. Toxopeus pleitte verder voor alter natieve werkgelegenheid, in Oost- Groningen, waarbij men geschool de werknemers nodig zijn. "We hebben eigenlijk alleen m dustnële werkplaatsen ei snijdt men het eerst in. Dus er moe ten meer "brams" naar toe Maat is vol Dedeputeerde Cees Hoogstraten zei dat Oost-Groningen met een verlies van 940 arbeidsplaatsen binnen 14 dagen werd geconfron teerd. G. Last (PvdA-statenlid): "De maat is vol. Er is diepe bezorgdheid. Hij legde uit dat de staten van Gronin gen hun werk daarom hadden op geschort." Zelfs de Tweede Kamerleden ble ken verrast door de snelle beslis sing van de minister. Rudolf de Korte (VVD) zei dat hij op deze kor te termijn nog geen sluiting had verwacht. Bonno Spieker (PvdA) noemde de beslissing om Okto te sluiten een allerminst goed nieuw tje Geen acties De 250 werknemers van Okto heb ben nog geen beslissing genomen over het voeren van acties. Tijdens een gisteravond gehouden verga dering van kaderleden van de FNV werd uitgesproken dat er op aan gestuurd zal moeten worden dat de Tweede Kamer nog niet direct een uitspraak doet over het Okto-beleid van minister Van Aardenne. De vakbonden willen nog de gelegen heid hebben het rapport over een reorganisatie van de vrouwkar- tonindustrie in Nederland te be studeren. Ook zal eerst duidelijk moeten worden wat de raad van be stuur van Kappa, waarvan Okto een dochter is, nu gaat doen. De FNV-kaderleden meenden dat er gisteravond nog geen reden was tot een bezetting, of stillegging van de produktie over te gaan. Albeda vraagt advies over ontheffing van loonpauze DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft looncommissie van de Stichting van de Arbeid giste ren alsnog een open advies gevraagd over de vraag of de loonsverbeteringen in de zui vel- en de vleeswarenindus- trie van de door de regering gewenste loonpauze kunnen worden uitgezonderd. De bewindsman had dit vorige week aan de Tweede Kamer toegezegd tijdens het debat over de loonpauze. In zijn brief aan de Stichting van de Arbeid wijst Albeda er op dat het in beide gevallen gaat om afspraken tussen or ganisaties van werknemers en werkgevers die niet in een al rechtsgeldige cao waren vastgelegd. HELMOND (GPD) - De directie van de Skol-bierbrouwerijen zal niet kunnen ontkomen aan slui ting van haar vestiging in Rotter dam of die in Helmond. De vraag is ook of het daarbij kan blijven. Er zullen, zo verklaarde voorzit ter A. van Spaendonck van de raad van bestuur in november vorig jaar, zo'n 200 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. Op dit moment is er nog geen duidelijk heid over de vraag welke vesti ging dicht zal gaan. Helmond heeft nog 103 werknemers in dienst, Rotterdam 170. De ondernemingsraad van Skol- Helmond heeft het plan gehad om via een kort geding duidelijk heid af te dwingen. De Raad heeft VEGHEL (GPD)- De directie v:in de zuivelindustrie DMV-Campina en de Voedingsbond-FNV hebben gisteren overleg gepleegd over de werkge legenheid van de 220 chauffeurs, die in dienst van DMV-Campina de melk ophalen bij de melkveehouders. Omdat de zuivelindustrie zich heeft voorgenomen in de toekomst deze melkinzameling te gaan uitbesteden aan hetzij particuliere zelfstandi gen, hetzij transportbedrijven, ontstond onder de chauffeurs onrust. DMV-Campina heeft de vakbondsbestuurders laten weten dat er geen sprake zal zijn van ontslagen. De chauffeurs die dat willen kunnen normaal hun werk in loondienst blijven voortzetten. Dinsdag zal er opnieuw overleg zijn tussen de voedingsbond FNV en DMV-Campina. daarvan afgezien na de belofte, dat de bedrijfscommissie voor de bierbrouwerijen in Amsterdam de zaak zal behandelen en op 11 februari een uitspraak zal doen. Hoewel in de Helmondse vestiging, waar bier in fusten en flessen wordt gedaan, een goede werk sfeer bestaat en er met een hoog rendement wordt gewerkt, ziet ondernemingsraadsvoorzitter Van Melis de zaken niet rooskleurig in. „Er zal 200 man de straat op moeten", zegt hij. „Vo rig jaar heeft Skol een verlies ge leden var» f8.000.000". Dat de Skol-directie de uitspraak zolang mogelijk uitstelt, vindt hij niet verwonderlijk. De periode voor carnaval is voor bierbrou werijen van groot belang en aan een ongestoorde produktie is veel gelegen. Daar komt bij. dat er van de Rotterdamse vestiging al een dreigement op tafel ligt dat ze daar zo nodig de zaak zelf wel zullen sluiten, vóór carnaval, als de directie van plan mocht zijn het Rotterdamse bedrijf te slui ten. .,Daar kunnen ze een vuist maken door de zaak plat te gooien", zegt de Helmondse vakbondsman, „voor wat in Helmond gebeurt, hoeven ze daarentegen elders móar een extra ploeg in te scha kelen". Daar komt nog eens bij de Rotterdamse vestiging 75 pro cent georganiseerden onder het personeel heeft. In Helmond is dat ongeveer 15 procent. Volgens voorlichter Willemsen van Skol staat op het moment nog niets vast. Er is een onderzoek gaande, dat wordt uitgevoerd door interne- en externe deskun digen en zolang dat onderzoek loopt, wil hij geen uitspraken doen. Wel geeft hij toe dat de ontwikkeling van de biercon sumptie zorgen baart. In de ons omringende landen daalt het bierverbruik al. In Nederland is de groei eruit. Skol, dochter maatschappij van Allied Brewe ries uit Engeland, heeft in Ne derland ongeveer 2500 werkne mers, waarvan de helft in de bier brouwerijen in Breda, Rotterdam en Helmond. Onverwachte treinstaking in Spanje MADRID (AP) - Alle treinen in Spanje stonden vanmorgen om acht uur plotseling stil als gevolg van een staking van 24 uur door ongeveer 6000 spoorwegfunctio narissen. De stakers eisen een loonsverho ging van 16 procent. De directie van de Spaanse spoorwegen biedt 12,5 procent. Een woordvoerder van de stakers kondigde aan dat de 24-uurs-sta- kingen worden hervat op 8 en 12 februari als de eis niet wordt in gewilligd. DONDERDAG 31 JANUARI 1980 ACTIEVE AANDELEN AKZO 20 100 Ro/ 20 Drti-Mij/ 75 Dordkche 20 Dordkche Pr. ■ken 25 'ken H. 25 ov. 20 HVA Mijen eert. Meert/100 1/100 Olie 20 Ned. 10 Nrdlloyd 50 151,50 115,80 BINNENLANDSE AANDELEN 127.50 126.50 103,00 104,00 157,00 236,50 236,00 158,00e 235.20 222,50 223,50 59,50 26,50 166.50 1325.00 66,50 66.00 176,00e 176.00e 12.50 22.20 1075.00 44,20 32,00 170,00 177.00 22.50 233.50 168.00 78.00 22.50 400,00 89,80 51,00 24.30 345.00 19.50 1080.00 51,10 121,30 35,30 79.00 87,00 177,00 22,40 234,00 840,00 840.00 4350.00 4350,00 820.00 820,00 175,00a 160,00a 275.00 277.50 1.50 281.00 .70 34.00e 1.50 109.50 227.50 227,70 880.00 870.00 230.00 227,00 35.00 35,00 BELEGGINGS INSTITUTEN Irgdd. D 125^80 r,fVG 171.00 165.50 890.00 126/10 457.00 130.00b 32.00 21.40 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am- sterdamse effectenbeurs was vandaag over het algemeen beter gestemd. Vooral de internatio nale waarden konden wat aan trekken. De marktvoorwaarden waren dan ook goed. Wall Street was hoger en ook de positie van de dollar ten opzichte van de gul den was verbeterd. Vooral KLM n profiteerde hiervan. Vooruitlo pend op de bekendmaking van de kwartaalcijfers ging het lucht vaartaandeel met byna 3 om hoog tot 70,20. In haar kielzog volgde Koninklijke Olie met een vooruitgang rond het middaguur van bijna een gulden op 158,30. Akzo trok dertig cent aan op 23,70 en Philips twintig cent op 20,40. Unilever won een dub beltje op 115,80. De goedkeu ring van de commissarissen van Estel van de modemiserings- plannen had geen invloed op de koers van Hoogovens. Het fonds noteerde onveranderd 21,50, al is de beurs met de voorgenomen modernisering op zich content

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23