"Ik laat patiënten niet in de steek "Uitbreiding van Schiphol-b anen is niet nodig" Deel boten mag toch blijven in "Driehoek" Toch "Alpheus" akkoord over vuilverbranding •■HI'HMifflW Wagen op kop na slippartij "PRIMA NIEUWS VOOR HARING VISSERS" RUNSBURG: SUPERMARKT IN ZAAK VAN VERDUYN DONDERDAG 31 JANUARI 1980 PAGINA 21 Dieven in kantine van Quick Boys betrapt 99 7 99 bij diner KATWIJK - De politie van Katwijk heeft vannacht twee inbrekers op heterdaad be trapt. Het zijn een 30- en 32- jarige Katwijker, die zich toegang hadden verschaft tot de kantine van Quick Boys door het wegbreken van een deur. De dieven wilden net een maal tijd naar binnen werken toen de politie arriveerde. Zij zijn voor verder verhoor ingeslo ten op het politiebureau. (VERVOLG VAN PAGINA 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de op handen zijnde maatregel van het ziekenfonds voor Alphen en omstreken tegen de plaatselijke huisarts J.K. Platteschor lijkt de breuk nu definitief tussen deze twee partijen. In december afgelopen jaar viel het doek over de samenwerking, na een jarenlang durende conflictsi tuatie. De Haagse rechtbank be paalde toen, op grond van een rapport van een commissie van drie hoogleraren geneeskunde, dat het Alphense ziekenfonds in zijn recht stond toen al in novem ber 1976 de samenwerking met Platteschor werd opgezegd. Dat gebeurde destijds na kritiek van twee medisch deskundigen, die enkele maanden hadden meege lopen in de praktijk van de (in middels al 25 jaar in oud-Alphen gevestigde) huisarts. "Oppvervlakkig" Platteschor zelf stelt dat het onder zoek van de twee deskundigen maar heel oppervlakkig is ge weest. "Ik stuurde hen een paar maal een weekrecept toe. Zij be keken dat, en bespraken dat dan met mij. Daar is nooit onenigheid over geweest. Tot de laatste keer, toen ze mij vroegen of ik een maand lang geen antibiotica wil de voorschrijven. Ik zei toen: OK, als jullie daar dan de verant woording voor willen nemen. Dat wilden ze niet. Later schreven ze in hun rapport dat ik niet wilde meewerken." Platteschor stapte naar de rechter. toen hij daarop uit het zieken fonds werd gezet. De Haagse rechtbank benoemde een com missie van drie hoogleraren ge neeskunde: Van Es en Nelemans van de universiteit in Utrecht, en Huijgen van de universiteit in Nijmegen. Hun rapport bevatte veel kritiek op de Alphense arts. Hij zou patiënten te vaak en on nodig doorverwijzen naar spe cialisten en teveel en te dure me dicijnen uitschrijven. Bovendien voegden de drie hoogleraren bij hun rapport een vertrouwelijke brief aan de rechter met daarin nog meer kritiek. Ook bij dit onderzoek zet Platte schor echter vraagtekens: "Eén van hen is één keer bij me ge weest. Hij zei me dat hij me een nauwgezet arts vond, die erg goed overweg kon met zijn pa tiënten. Daardoor heb ik me in slaap laten sussen. Als ze werke lijk een grondig onderzoek had den willen doen, hadden ze zijn dossiers moeten doorkijken en aan de hand daarvan een oordeel moeten vellen. Platteschor geeft toe dat hij méér voorschrijft en doorverwijst dan zijn Alphense collega's. Volgens het ziekenfonds Alphen en om streken schrijft de betrokken arts per jaar 100.000 méér aan medi cijnen voor aan ziekenfondspa tiënten, dan de andere huisartsen in de streek. Platteschor wijst er hierbij op, dat hij een oude prak tijk heeft met veel moeilijke ge vallen. "En wat is duur, als je be neden het Nederlandse gemid delde zit. Dat betekent wèl dat 4500 artsen duurder zijn dan ik" Ziekenfondsvoorzitter Van Wer- meskerken is echter niet van plan het besluit van het AlDhense zie kenfonds op te schorten na de uitspraak van de rechter. "Het belangrijkste punt was voor ons het medisch behandelen. De uit spraak was daar zo duidelijk over dat we gewoon niet anders kon den." Dat standpunt wordt gedeeld door de Alphense huisartsenvereni ging. Voorzitter dokter P. Wijn- maaien daarover "Nadat we de uitspraak van de rechter hadden gelezen zijn we er over gaan na denken. We zijn tot de conclusie gekomen dat we op grond xpn die uitspraak niet verder kunnen gaan met Platteschor. Het oor deel over het medisch handelen is daarbij voor ons erg belangrijk geweest." Concreet houdt dit in dat Platte schor niet langer mag waarne men voor de overige huisartsen in Alphen. Wèl zijn de vijf artsen bereid de 2600 patiënten van Platteschor voorlopig op te van gen. Het beëindigen van de sa menwerking door het zieken fonds houdt namelijk in dat de ziekenfondspatiënten hun be handeling door Platteschor niet langer vergoed krygen. Hoger beroep Platteschor zal dan ook in hoger be roep gaan tegen de uitspraak van de rechter. De beëindiging van de samenwer king per 10 februari met het zie kenfonds zal ondanks dat hoger beroep gewoon doorgang vinden. Platteschor zegt zijn patiënten desnoods zonder betaling te zul len helpen. "Ik heb erg veel met mijn patiënten op, en ik zal ze be slist niet in de steek laten," aldus Platteschor. LISSE - Een vijfde aanvliegroute op Schiphol is voor wat de Rijksluchtvaartdienst betreft van de baan. Dat bleek gisteren tijdens een inspraakavond in de Pauluskerk in Lisse. De avond ging over het "structuur- schema Burgerluchtvaartterrei nen" Alle aandacht concen treerde zich daarbij op de "ge draaide vierde baan", waarbij I voor een iets andere aanvliegrou te is gekozen dan bij de huidige vierde baan. Bij de berekening van de gegevens (die moesten aantonen dat een vijfde baan niet nodig zou zijn) heeft de Rijks luchtvaartdienst gebruik ge maakt van voorspellingen die voor de N.V. Luchthaven Schip hol nog alles behalve waterdicht zijn. Daarom heeft Schiphol aan het Nationaal Luchtvaartlabora- j torium opdracht gegeven om na te gaan of de gegevens waarop ALPHEN AAN DEN RIJN - Via de middenberm en op zijn kop kwam gisteravond op de Dr. Lo- vinklaan in Alphen de auto van een 22-jarige beroepsmilitair uit Ede tot stilstand tegen twee ge parkeerde auto's. Dat was het gevolg van een slippar tij, die begon op de rotonde Prins Bernhardlaan. Waardoor de auto i£ geslipt is niet helemaal duide lijk. De politie wijt de slippartij aan het natte wegdek. De bestuurder raakte bij de ma noeuvre licht gewond aan zijn arm. Hij is in het ziekenhuis Rij noord behandeld. De Alphense brandweer moest er aan te pas komen om de auto weer op zijn wielen te zetten. De schade (één van de geraakte auto's was een j splinternieuwe Rover), was aan zienlijk. het structuurschema is geba seerd wel kloppen. Aan de hand van het rapport van het Lucht vaartlaboratorium wil Schiphol aantonen dat een vijfde baan wèl gewenst is. De N.V. Luchthaven Schiphol en de KLM zijn het niet eens met het structuurschema. Zij hebben het gevoel dat er op die vijfde baan meer kan dan op een gedraaide vierde baan. Dat is echter niet zo", meende de heer Pouwels, die als vertegenwoordiger van de Rijks Luchtvaart Dienst een toe lichting gaf op de plannen die de regering heeft met de burger luchtvaart en de vliegvelden tot het jaar 2000. Hij zette uiteen dat door technische verbeteringen de huidige capaciteit van Schip hol beter dan tot nu toe kan wor den benut. Het is volgens hem niet de hoeveelheid beton op de grond die maatgevend is voor het punt waarbij moet worden ge- geen vliegtuigen op Schiphol meer bij kunnen, maar het luchtruim boven Schiphol. Als dat "vol zit", heeft het ook geen zin om extra banen te gaan aanleggen; dan zal naar een ande re luchthaven moeten worden uitgekeken. Daarom wil de over heid in de toekomstige Marker waard ruimte reserveren voor een eventuele aanleg van een tweede nationale luchthaven. Hoe dit alles van invloed is op de Bollenstreek en waarom nu zo nodig gewerkt moest worden aan inspraak vanuit die streek, vroe gen aanwezigen in de Pauluskerk zich gisteren af, aangezien het be toog van de inleiders zich voor namelijk concentreerde op een zoveel mogelijk terugdringen van de geluidshinder. Een zaak die veel meer speelt in de Haar lemmermeer dan in de Bollen streek. De bezoekers wilden we ten wat een uitbreiding (in het structuurschema wordt zelfs ge sproken van een verviervoudi ging) van het personenvervoer en van het goederenvervoer vanaf Schiphol voor gevolgen zal heb ben voor de drukte op de wegen in de Bollenstreek. Helaas kon daar nu juist niet veel over wor den meegedeeld, omdat de inlei ders die gisteren in de Bollen streek vragen vanuit de bevol king zouden beantwoorden op dat gebied niet goed thuis waren. Met name op de vraag of met een verbinding vanuit Hillegom in oostelijke richting nu geen haast moest worden gemaakt kon geen antwoord worden gegeven Wel valt in de structuurschets te le zen dat een nieuwe weg tussen Haarlem en Abbenes, evenwijdig aan de Snelweg Amsterdam-Rot terdam, dringend nodig is van wege de toenemende drukte rond Schiphol. Omdat de vraag over de extra drukte op de wegen nog al sterk leefde onder de aanwezi gen, beloofde voorzitter Grimme van de streekcommissie voor de bollenstreek dat de eerstvolgen de bijeenkomst van de streek commissie op 7 februari voor een groot deel aan dit onderwerp zal zijn gewijd. Dit om de genen die inspraak willen leveren zo uitgebreid mogelijk te infor meren over de aspecten die met name voor de bollenstreek van belang zijn. Voor die inspraak is het overigens nogal kort dag, omdat alle reac ties voor 1 mei moeten binnen zijn. Voor die tijd moet men zich dus hebben ingewerkt in de problematiek die de burger luchtvaart in de komende twintig jaar heeft te overwinnen. En dit alles is neergelegd in een lijvig boekwerk van bijna 400 pagina's, dat eerst moet worden bestu deerd. Desalniettemin hoopt de Streekcommissie half februari met de eerste groepsgesprekken hierover te kunnen beginnen. Ook in andere delen van Zuid- Holland zal dan de inspraakpro cedure op gang zijn gebracht. KATWIJK - "Dit is prima nieuws. Het is erg goed voor onze bedrijfstak". Aldus de Katwijkse voorzitter L. E. Ouwehand van de stichting van de Nederlandse visserij, over het besluit van de EG- ministers dat er dit jaar weer maatjesharing uit de Noord zee mag worden gevangen. Over de toegestane hoeveelheid van 2500 ton zegt Ouwehand; "Het gaat de goede kant op. Wij zijn blij dat we weer een start kunnen maken. Het is ook erg goed voor het moreel van onze vissers". Twee jaar lang (1978 en 1979) gold er een vangstverbod voor haring uit de Noordzee omdat er toen zorgen waren over de haringstand. Ouwehand voegt bij deze jaren ook 1977, want toen bedroeg de hoeveel heid die Nederland (als enige van de Europese Gemeen schap) omocht vangen slechts 1500 ton. "Dat was natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat". De Nederlandse haringvloot telt op dit moment ruim 30 traw lers. In 1974 stonden er nog 78 haringtrawlers geregistreerd. Ouwehand: "Voor de vloot die we nu hebben zal het geen probleem zijn om het quotum te vangen". De echte "Hol landse nieuwe" zal in juni weer te koop zijn. BODEGRAVEN - De gemeenten rond Alphen aan den Rijn en Gouda, die hun huisvuil laten verbranden bij de Afvalverwer king Rijnmond (AVR), hebben gisteren een handreiking gedaan om dit in ernstige financiële moeilijkheden verkerende be drijf te redden. Maar de in het Gemeenschappelijk Vuilver- werkingsbedrijf Midden-Holland en Rijnstreek samenwerkende gemeenten gingen daarbij niet zo' ver als de bewindvoerders en het bestuur van de AVR hadden geëist. De AVR wil, en liet dat tijdens een gisteren in Bodegraven gehou den vergadering van het GVB door middel van een telegram van de president-commissaris ook nog weer eens duidelijk merken, dat het GVB zich on voorwaardelijk zal binden aan een zogenaamde nacalculatiebe paling. Die bepaling houdt in, dat het GVB achteraf nog meer moet gaan betalen als de gevraagde verbrandingsprijs per ton (f55,-) toch te laag zou blijken te zijn om uit de rode cijfers te komen. "Zo ga je als leverancier niet met je klanten om. Je maakt vooraf een prijs af en daarmee is het uit", zo hield het vuilverwerkingsbedrijf in Midden-Holland en Rijnstreek tot voor gisteren nog vol. In de extra vergadering gisteren werd dat standpunt echter los gelaten. De gemeenten besloten om ook de nacalculatiebepaling te slikken, zij het niet zonder meer. Volgens het GVB moet halverwege dit jaar in de AVR een bestuurszetel voor de pro vincie Zuid-Holland komen, waarbij de provincie het veto recht krijgt. Dat provinciebe stuur is namelijk de bewaker van het financiële beleid van de ge meenten. Mocht de AVR dingen willen gaan doen die de gemeen ten meer vuilverbrandingskos- ten gaan bezorgen dan kan de provincie er tenminste direct een stokje voor steken. Zo redeneer de het bestuur van het GVB, een redenering die door de meerder heid van de gemeenten werd ge volgd. Zij het "in Godsnaam met node", zoals wethouder Michel van Nieuwkoop de gevoelens tot uitdrukking bracht. Bovendien eist het GVB het recht op om elk jaar opnieuw te kunnen gaan pra ten over de voorwaarden voor verbranding. Gevolgen De grote meerderheid van de ge meenten vond zich overigens pas in dit bestuursvoorstel, nadat J. W. Haanstra, de Alphense wet houder die voorzitter is van het GVB, onder meer de gevolgen van een faillissement van de AVR had geschilderd. "Die gevolgen zouden kunnen zijn, dat de geld stromen naar allerlei overheids bedrijven als de PTT, de spoor wegen, de KLM en noem maar op, zouden opdrogen. Want als de AVR failliet gaat, dan wil dat zeg gen dat een bedrijf van de over heid, vóór andere overheden door de overheid wordt losgela ten. Het vertrouwen in de over heid, dat die in elk geval goed is voor zijn geld, zou daarmee in één klap zijn weggevaagd", aldus Haanstra. Dat somber perspectief vermocht de meeste gemeenten (als over heid ook zelf nog wel eens actief op de geldmarkt) echter niet di rect omver krijgen. De stemming varieerde aanvankelijk van "la ten we de AVR maar helemaal loslaten" tot "we betalen alleen maar een vaste prijs en beslist geen naculcaulatie". Dat laatste standpunt bleven ondermeer Boskoop en Waddinxveen aan hangen. Alleen Nieuwerkerk aan den IJssel bleek bereid om het AVR-voorstel onvoorwaardelijk over te nemen. "Ik ben bang, dat de bewindvoerders (de AVR ver keert in een juridische positie van "uitstel van betaling, red.) in onze opstelling toch een afhaken De woordvoerder van Nieuwer kerk wees erop, dat de bewind voerders op grond daarvan on middellijk naar de rechter zullen stappen en zullen vragen om een faillissement. Dat wel moet wor den gegeven, omdat de AVR z'n schulden (450 miljoen) niet kan betalen. "Met dit besluit schui ven we alleen de politieke en maatschappelijke Zwarte Piet door. Dat moeten we niet doen. We moeten, öf duidelijk "nee" zeggen tegen de AVR-voorstel- len, óf we moeten ons solidair to nen met de andere overheden en het AVR-voorstel overnemen" Aldus de vertegenwoordiger van Nieuwerkerk, daarbij wijzend op de bereidheid van de Rijnmond gemeenten om nog veel hogere extra lasten op hun rug te nemen. Nieuwerkerk kreeg geen mede standers, het bestuur wel. Maar ook dat pas nadat al vergaderend weer eens was vastgesteld, dat Midden-Holland en Rijnstreek hun huisvuil eigenlijk nergens anders kwijt kunnen dan bi£ de AVR. Volgens GVB-deskundi- gen duurt de bouw van een eigen oven (mogelijk in samenwerking met Zoetermeer en Utrecht) ze ker vyf jaar. Tijdelijk maar weer gaan storten kan binnen de eigen gebiedsgrenzen maar voor een periode van ruim twee jaar. Vooropgesteld dat omwonenden van vuilstortplaatsen in Alphen aan den Rijn, Woerden en Wad dinxveen zich koest willen hou den. Elders in Nederland storten, anders dan voor kort durende noodgevallen, werd ook als on mogelijk afgedaan. Zodat mok kend de AVR tegemoet gekomen werd. Of die tegemoetkoming ge zien de door dat bedrijf ongewen ste voorwaarden ver genoeg is, blijkt mogelijk nog deze week tijdens een vergadering van be windsvoerders en commissaris sen van de AVR. Hun uiteindely- ke beslissing is daarbij ook sterk afhankelijk van de opstelling van Utrecht (moet nog vergaderen) als vuilleverancier. De Utrechtse gemeenten staan tot op heden sterk afwijzend tegenover de AVR-plannen. Als ze daar in vol harden is de AVR volgens de be windvoerders niet meer te red den. RIJNSBURG - Het is vrijwel zeker dat binnen afzienbare tijd in het pand Rapenburg la te Rijnsburg een Centra- supermarkt wordt gevestigd. Het pand, dat al geruime tijd leegstaat, is eigendom van C. Verduyn. Voorheen was er gevestigd de meubelfirma Verduyn-Rijnsburg bv. Alvorens Centra het pand in ge bruik neemt, zal het ingrijpend worden verbouwd. Volgens de heer Boelens, directeur van het district-West van de Cen tra-organisatie, zijn de onder handelingen over de verhuur van het pand aan Centra bijna afge rond. "Er moet nog over enkele details gesproken worden, daar na wordt het huurcontract gete kend. Overigens moeten de ver eiste vergunningen nog worden verkregen, maar de heer Boelens verwacht niet dat dit op grote problemen zal stuiten. De Centra-organisatie heeft in Rynsburg en omstreken een marktonderzoek laten uitvoeren om te bekijken of de vestiging van een supermarkt in het bloe- mendorp rendabel is. "Daarvoor zijn zeker mogelijkheden", aldus Boelens. Na tal van protesten rond opheffing steigers in Katwijk KATWIJK - In "De Driehoek" (een deel van het Uitwateringskanaal in Katwijk aan Zee) zullen de komende jaren toch nog 20 boten moeten blijven liggen. Dat is gisteren meegedeeld door het van hoogheem raadschap Rijnland, dat de ligplaatsen verhuurt. Hiermee komt Rijnland tegemoet aan de protes ten van veel bootjesbezitters (onder wie aow'ers en wao'ers), die na het bekend worden van de aanlegsteiger-opheffing in de pen klommen. Er werden aan allerlei instanties brieven geschre ven tot aan de Koningin en minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) toe. Ook de gemeenteraad van Katwijk sprong in de bres voor het behoud van de ligplaatsen. Deze moeten op de duur verdwijnen voor het ma ken van een nieuwe beschoeiing en vanwege de vervuiling die rond de bootjes zou worden ver oorzaakt. Het hoogheemraadschap heeft deze week wel een begin gemaakt met het verwijderen van de aan legsteiger (zie foto). Van de ongeveer 40 aanleg plaatsen zullen er echter 20 overblijven. Aan wie die worden toegewezen is nog niet bekend. Een woordvoerder van "Rijnland", liet weten dat de overgebleven ligplaatsen verhuurd worden aan mensen die kunnen aantonen dat ze elders niet terecht kunnen. Het uitwateringskanaal in Katwijk, met op de achtergrond enkele i aanvankelijk allemaal weg, maar nu kunnen er 20 blijven liggen. i de plezierjachten. Er is nu plek voor 40 bootjes. Zij moesten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21