Marineschepen door personeelstekort zwaar onderbemand Synode besloten met viering in Sixtijnse kapel Opsporing terroristen via elektriciteitsnota Gemeente Katwijk Gemeente Katwijk Hou ze in de gaten! smE Na bootvluchtelingen nu busvluchtelingen DONDERDAG 31 JANUARI 1980 VARIA PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) - Vijf oude oorlogsschepen van de Ko ninklijke Marine zullen de komende tijd met een flink verkleinde bemanning moeten varen. Door personeels gebrek kunnen de schepen niet volledig bemand de zee worden opgestuurd. De operationele taak van deze sche pen moet daarvoor worden aangepast. kleine fregatten. Deze schepen zullen binnen enkele jaren vati de sterkte van de vloot worden afge voerd en vervangen door nieuwe schepen maar moeten voorlopig toch in de sterkte meedraai- De Commandant Zeemacht Ne derland, schout-bij-nacht Huls- hoff, heeft dit besluit moeten nemen omdat door het tekort aan vooral (elektro-)technisch perso neel niet alle functies aan boord van deze oorlogsschepen be hoorlijk te vervullen zijn. Het gaat om twee oude onderzee bootjagers en drie, net zo oude V.S. willen f sterkere De WD-Tweede-Kamerleden Blaauw, Ploeg en Keja hebben minister Scholten gisteren schriftelijk om opheldering ge vraagd. Zij vinden dat de be windsman de Tweede-Kamer commissie voor defensie eerst van deze stap op de hoogte had moeten stellen. De marine kampt al meer dan een jaar met personeelstekorten. Er is vooral grote behoefte aan defensie van Politie kan bondgenoten WASHINGTON (DPA/Reuter) - De Verenigde Staten zijn niet van plan te volstaan met het eenzijdig versterken van hun defensie, maar tevens willen ze de bondge noten stimuleren ook hun steen tje bij te dragen aan een sterker verdedigingspotentieel. Daarbij denkt de regering in Washington met name aan Japan en West- Duitsland, die hun defensiebe groting meer in overeenstem ming zouden kunnen brengen met het hoge niveau van het bru- tonationaalprodukt. Minister Brown van defensie ver klaarde dit gisteren in de defen siecommissie van het huis van afgevaardigden, dat er dinsdag op had aangedrongen, dat hij de militaire uitgaven uit zou doen gaan boven de 143 miljard dollar, waarvan president Carter in de recent gepresenteerde ontwerp begroting gewag maakte. De voorgestelde hoogte van de be groting van defensie betekent op zichzelf al een reële stijging van 3.3 procent vergeleken met 1979 De kritiek van leden van het huis, dat hij niet genoeg middelen ge fourneerd had voor de Ameri kaanse defensie, weerlegde Brown met de opmerking dat de afgevaardigden zelf in de begro ting hadden gesnoeid, en wel tot een bedrag van 1 miljard dollar nu eenvoudig bromfietsen controleren ZWOLLE (ANP) - Binnenkort kan de Nederlandse politie op een voudige wijze gaan controleren of bromfietsen harder kunnen rijden dan is toegestaan. Een wetswijziging maakt het moge lijk deze controle uit te voeren met de zogenaamde rollenbank Die is al een tiental jaren be proefd door verschillende poli tiekorpsen, alleen kon het geme ten resultaat niet gebruikt wor den als wettig bewijs dat de bromfiets niet aan de bepalingen voldeed. Dat kon de politie alleen vaststellen door de bromfiets te demonteren en aan de hand van de fabrieksopgaven te controle ren of de originele onderdelen in en aan de motor en het aandrijf systeem zaten. Met de rollenbank. waarover de zestien rijkspolitiedistricten al enige tijd beschikken en waar mee ook veel gemeentepolitie korpsen hebben geëxperimen teerd, kan in een minuut worden vastgesteld of er aan een brom mer is gesleuteld zodat hij te groot motorvermogen heeft MTS'ers met elektronische op leiding ten behoeve van de be manning van de moderne wa pensystemen aan boord van de Nederlandse oorlogsschepen. Enkele maanden geleden werd een wervingscampagne gestart die weliswaar al enkele honder den gegadigden heeft opgele verd, maar dat is bij lange na niet voldoende. De twee jagers en drie fregatten zullen een beperkte taak krijgen. Ook nu zijn zij al niet volledig in zetbaar voor de oorlogstaak van de marine en zij opereren dan ook vooral op de Noordzee. De drie kleine Wolf-fregatten zijn vooral in gebruik voor de visserijinspec tie, maar hebben ook een taak in het kader van de onderzeeboot- bestrijding. Die taak zal nu ern stig worden ingeperkt. Door van deze schepen het goed geschoolde technische personeel over te plaatsen naar de moder nere oorlogsschepen, hoopt men in elk geval die schepen behoor lijk te kunnen bemannen. Overi gens zal in oorlogstijd de beman ning geen probleem zijn, omdat dan marinepersoneel van de wal- dienst naar de zeedienst kan worden overgeplaatst. Bovendien verblijft momenteel een vrij groot aantal marine-mannen en -vrouwen in de opleidings scholen, waar zij worden omge schoold voor de bediening en het onderhoud van de nieuwste elek tronische apparatuur, waarmee de nieuwe standaard-fregatten zijn uitgerust. Een probleem is dat door de perso neelstekorten de vaar-wal-ver- houding, de verhouding tussen de tijd die men moet varen en de tijd die men aan de wal door brengt, aan het scheefgroeien is. Daardoor ontstaan bij nogal wat marinemensen spanningen, die weer leiden tot vertrek. In mei van dit jaar zal, net zoals in november 1979 is gebeurd, weer een varende banenmarkt worden gehouden. Dan kunnen school verlaters en werkloze jongeren kennis maken met het marinebe- drijf. De banenmarkt wordt in Rotterdam gehouden aan boord van een van de nieuwste fregat- DIERPROEVEN - Een i nier van onderzoek kan dier proeven voor een groot deel overbodig maken. Volgens de Britse geleerde dr. W.G. Richards is het nu mogelijk op een andere manier medicijnen te ontwikke len. De nieuwe wetenschap, Quantum Farmacologie, bestu deert de werking van moleculen in medicijnen en dierlijke cellen. Meters kant bij Ungaro PARIJS - De rok is recht en kort deze zomer. Maar om dat te com penseren houden de Franse mode ontwerpers veel ruimte op de heupen zodat veel rokken eruit gaan zien als een tulp. De taille zal daarom deze zomer slank zijn Ungaro is uiterst romantisch met veel bloemdessinskant en ge plooide kragen. Vooral zijn kan ten mini-jurkjes werden met veel applaus ontvangen. Tijdens de show die ook werd bezocht door prinses Caroline van Monaco (Zie foto) Ungaro's mantelpakje heeft een vrij lang dubbelknoop jasje van geruite of gestreepte stof waaronder een gewaagd bedruk te Victoriaanse blouse met een ge plooide kanten kraag en wat pof fende mouwen wordt gedragen Zijn romantische avondjurken van organdie of kant waren hoogge sloten en opgesmukt met veel kant en ruches. Bij Lavin was ook kant te zien maar minder uitbundigmeer ge richt op elegance. Wat Lanvin en Ungaro gemeen hadden was de rechte, vaak nauwe rok net op de knie. Burgemeester en wethouders van Katwijk makern bekend dat zij voornemens zijn krachtens artikel de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrij stelling te verlenen van: 1. het bestemmingsplan "Koestal-Overduin" 2.'het bestemmingsplan "Hoornespolder" ën in samenhang met artikel 50, lid 8 van de Woningwet vergunning te verlenen voor: 1. het verbouwen en uitbreiden van de woning Duinoord 24 te Katwijk; 2. het verbouwen en uitbreiden van de woning Schouthof 20 te.Katwijk. De tekeningen behorende bij de bouwplannen liggen met ingang van maandag 4 februari 1980 op de gemeentesecretarie (kamer 22) gedurende veertien dagen ter inzage. Gedurende deze termijn wordt een ieder in de ge legenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vrijstellingen schrifte lijk bij hun college in te dienen, adres: Zeeweg 127, 2224 CD Katwijk ZH. Katwijk, 31 januari 1980. Burgemeester en wethouders van Katwijk, de secretaris, de burgemeester, G. Feenstra. C.A. Bos. De burgemeester van Noordwijkerhout maakt bekend, dat ter gemeente-sekreta rie,afdeling Algemene Zaken (kamer 24, bovenverdieping) voor een ieder ter in zage ligt: "Centrum" wordt voordfereid ten aanzien van een gedeelte van het perceel, Haven straat/hoek Schoolstraat, kadastraal be kend gemeente Noordwijkerhout, sektie E no. 4312. Noordwijkerhout, 31 januari 1980. De burgemeester voornoemd, Bosma. ^Gemeente Noordwijkerhout Bestemmingsplan Rijnsoever De burgemeester van Katwijk maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 23, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend, dat met ingang van maandag, 4 februari 1980 gedurende één maand ter gemeentesecre tarie (kamer 108/109) voor een ieder ter inzage ligt: a. de 2e ontwerp-herziening van de voorschrif ten behorende bij het door de raad op 1 no vember 1973 vastgestelde en door gedepu teerde staten van Zuid-Holland bij besluit van 18 december 1974, G.S. nr. 722/1ge deeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan "Rijnsoever" welk plan voor de eerste keer is herzien bij besluit van de raad op 28 sep tember 1978 en goedgekeurd door gedepu teerde staten op 20 februari 1979, nr. B 19602; b. een ontwerp-herziening van de voorschriften behorende bij het door de raad op 28 sep tember 1978 vastgestelde en door gedepu teerde staten van Zuid-Holland bij besluit van 20 februari 1979, nr. B 19602 goedge keurde bestemmingsplan voor het gedeelte van het bestemmingsplan "Rijnsoever" waar aan gedeputeerde staten aanvankelijk bij hun besluit van 18december 1974,G.S. nr. 722/1, goedkeuring hebben onthouden. Gedurende de bovengenoemde termijn kan een ieder tegen de onder a. en b. genoemde ontwerp- herziening(en) schriftelijk bij de gemeenteraad be zwaren indienen. Katwijk, 31 januari 1980. De burgemeester van Katwijk, Kinderen zijn hinderen. Waarschuwen is niet genoeg. ftibhcatie aangeboden door dii blad in samen weikmg mei de Siichiinq Ideele Reclame Vanavond evlra uitzending KRO-lv Vanmorgen is de bijzondere Nederlandse bisschoppensynode in Rome afgesloten met een eucharistieviering in de Sixtijnse ka pel. De paus droeg deze mis op, samen met de Nederlandse bisschoppen en aartsbisschop Danneels van Mechelen-Brussel. De officiële documenten van de synode werden tijdens de plech tigheid door de paus ondertekend. Deze documenten zijn opgesteld in beide voertalen van de synode, Nederlands en Frans. Een exemplaar blijft in het archief van de paus, een gaat naar het secretariaat van de algemene bisschop pensynode en een naar de voorzitter van de Nederlandse bis schoppenconferentie. kardinaal Willebrands. Over de zittingen van dinsdagmiddag en woensdagmorgen is geen communiqué uitgegeven. De synode heeft zich toen uitsluitend beziggehouden met stemmen over de van amendementen voor ziene conclusies en met de bespreking van enkele wijzigingen van de laatste conclusies. De besprekingen van de synode zijn vastgelegd in een kleine vijftig conclusies, die wordt voorafge gaan door een inleiding en gevolgd door voorstellen en sugges ties om tot uitvoering van de besluiten te komen. Vandaag zou laat in de middag een persconferentie worden gehou den met de ondervoorzitters van de synode, kardinaal Wille brands en aartsbisschop Danneels. Met de officiële documenten zou dan ook het herderlijk schrijven voor de katholieke gemeen schap in Nederland worden bekendgemaakt. Enkele bisschop pen hebben zich bereid verklaard, later nog een gesprek met de Nederlandse journalisten te voeren. Vanavond om kwart over 11 komt de KRO-televisieop Nederland 1 met een extra uitzending. Daarin wordt in elk geval een re portage gegeven van de sluiting van de*synode in de Sixtijnse kapel. Mogelijk ook flitsen van de persconferentie. AKTUA-TV van de Tros, die vanavond op Nederland 2 uitzendt, zou later op de dag beslissen of de synode een plaats in de aktualiteitenru- briek krijgt. Dat hangt af van de belangrijkheid van de andere onderwerpen. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te As- peren P. L. de Jong Laar (Duits land), te Renesse-Noordwelle- Serooskerke (Schouwen-Duive- land) F. A. den Harder Nieuw- Vennep-Abbenes; aangenomen naar Vriezeveen R. C. Cuperus Bennekom; bedankt voor Pa- pendrecht J. Smit Hilversum. Ook erg populair bij de Franse Gereformeerde Kerken Vrijge- modeontwerpers zijn de geome- ^roePcn Leiden G trische figuren. Hier een avond- Mulders Den Haag-Oost. jurk van Givenchy uitgevoerd Gereformeerde Gemeenten .n Ne- in zwart wit. derland: bedankt voor Vlaardm- gen J de Groot Rijssen. Werelddiakonaat: Het Alge meen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Ne derland heeft vorig jaar uit collec ten in de kerken en aan persoon lijke giften 14 miljoen guldeil ontvangen voor het Werelddia konaat. Dat was anderhalf mil joen gulden meer dan in 1978. De begroting van dit jaar vertoont een eindcijfer van 14,5 miljoen Dat zal waarschijnlijk nog 1,5 miljoen meer moeten worden omdat er steeds tussentijdse aan vragen binnenkomen. Beroering in West-Duitsland HAMBURG (DPA) - Bij de opspo ring van terroristen worden in de Westduitse Bondsrepubliek de klantenregistraties van de elek triciteitsmaatschappijen syste matisch door de politie door zocht. Van verscheidene grote steden blijken de elektriciteitswerken ZEILEN - De Rus Viktor Potapov heeft gisteren bij Auckland de vierde wedstrijd om de wereldti tel in de Tornado-klasse zeilen gewonnen. Daarmee behield hij de tweede plaats in het algemeen klassement achter de Westduit ser Jörg Spengler, die in de wed strijd van gisteren op de derde plaats eindigde. De Nederlanders Willem van Walt Meyer en Govert Brasser werden dertiende. IJSHOCKEY - De Russische Olympische en wereldkampioen ijshockey heeft gisteren in Gar- misch Partenkirchen de West duitse ijshockeyselectie met 4-7 (0-3, 3-0, 1-4) verslagen. Nadat de Russen in het eerste kwart zeer gemakkelijk naar een 3-0 waren gereden, sloegen de Westduitsers inhet tweede deel onverwacht hard terug en kwamen langszij. VOETBAL - In Sydney heeft Tsje- choslowakije de ploeg van Noord-Zuid-Wales met 5-3 ver slagen. Voor de Europese kam pioen scoorden Kroupa, Dobias, Nehoda, Jarusek, terwijl een van de Australiërs in eigen doel schoot. De drie doelpunten van NZW kwamen op naam van Jo nes (2) en Senkalski. ATLETIEK - De eerste wereld kampioenschappen atletiek zul len in 1983 in Stuttgart of Helsin ki plaats vinden. Er hebben zich geen andere steden kandidaat gesteld. Enige maanden geleden werd ook Tokio nog als mogelijke organiserende stad genoemd. De Internationale Atletiek Federatie (1AAF) zal op 10 maart tijdens de voorjaarsvergadering in Parijs een beslissing nemen. tienduizenden namen en adres sen van stroomgebruikers aan de centrale bondsrecherche of de politie-instellingen van de bondslanden voor nasporing be schikbaar te hebben gesteld. Dat is onder meer het geval met Frankfort, Neurenberg, Mun- chen en West-Berlijn. De recherche heeft vooral belang stelling voor energiegebruikers die twee of meer adressen heb ben, zpals tweede woningen of weekelndhuisjes, en voor dege nen waarvan naam en adres niet kloppen met die van degenen die de rekeningen voldoet, zoals wanneer een vader betaalt voor zijn elders wonende dochter. De politie hoopt daarmee wonin gen van terroristen op het spoor te komen. Deze zouden namelijk dikwijls de huisbaas verzocht hebben de stroomlevering via hem te laten lopen om zeil niet ontdekt te worden, aldus de cen trale recherche. Met deze methode van opsporing zouden al enkele successen zijn geboekt. In de Bondsrepubliek is nu een dis cussie gaande of de politie hier mee nu al of niet het geldende recht overtreedt. Hamburg heeft al geweigerd op deze manier met de politie samen te werken. De recherche verkreeg daarna een rechterlijke uitspraak die de Hamburgse elektriciteitsfabriek tot levering van de gegevens dwong. De gegevens over klanten die in de kaart- of computersystemen van Westduitse ondernemingen zijn opgeslagen zijn volgens de wet tegen derden beschermd. De bondsrecherche beweert echter dat dergelijke gegevens in feite slechts beschermd zijn tegen publikatie maar wel bij gerechte lijk onderzoek gebruikt mogen worden. Bovendien worden de gegevens na gebruik vernietigd. De ombudsman voor dergelijke kwesties. Hans-Peter Buil, heeft een nader onderzoek toegezegd. CJ DEN HAAG (GPD) - Na het probleem van de zogenaamde "bootvluchtelingen" dreigt in Zuidoost-Azie een nieuwe vluch telingenstroom. die van de „busvluchtelingen". In beide ge vallen gaat het om Vietnamezen. De nieuwe stroom betreft men sen die via Cambodja over land, meestal per bus, naar Thailand vluchten. Dat zegt het CDA-Tweede-Kamer- lid Hans Gualthérie van Weezei, lid van het Comité Bootvluchte lingend,it gisteren in Den Haag weer bijeenkwam. Nu de vlucht met vaak gammele booses over zee vrijwel aan banden lijkt ge legd, proberen nogal wat Viet- nameten over land naar Thailand te vluchten. Die vluchtweg is volgens Van Wee zei vergemakkelijkt na de an nexatie van een groot deel van Cambodja door het Vietnamese regime. Thailand dreigt daardoor het nieuwe zwaartepunt in de vluchtelingenstroom te wor den. Volgens het CDA-kamerlid is de vluchtelingenstroom over zee na de vluchtelingenconferentie in Geneve sterk afgenomen. Dat bewijst, zo zegt hij, dat het regime in Vietnam zelf de stuwende kracht achter veel vluchtelin- gengevallen is geweest. Het Comité - waarin ook de PvdA'er Van den Bergh en de WD'er Ad Ploeg zitten - wil in de komende tijd meer zicht krijgen op de situatie in Thailand.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19