Top-twaalf een brok motivatie voor Vriesekoop Stijl Seirawan lijkt op die van Petrosjan Chris Plaat bewijst zijn waarde Vrij ®BQXB RUSSINNEN DOEN NIET MEE MIRCEA PETESCU SCOUT BIJ DS'79 Washington uitblinker tegen Amsterdam: 93-122 WEISWEILER BIJ NEW YORK COSMOS DONDERDAG 31 JANUARI 1980 PAGINA 13 WIJK AAN ZEE (GPD) - De eindoverwinning van het Hoogovensschaaktoernooi komt vrijwel zeker terecht bij Yasser Seirawan. Hij heeft nog enige concurrentie van Browne en Kortsnoj, maar die spelen in de laatste ronde te gen elkaar. Wat een succes voor de 19-jarige Amerikaan; over zijn grootmeesterresul taat hoeft niet eens meer ge sproken te worden, dat had hij al na tien ronden bijeenge- scoord. Seirawans manier van spelen doet sterk denken aan de stijl van oud-wereldkampioen Pe trosjan. Hij zet zijn partijen vrij terughoudend op. Het is meestal moeilijk te door gronden wat zijn bedoelingen zijn, maar even later merk je dat hij weer een prachtige stelling heeft opgebouwd. Op deze manier versloeg hij ach tereenvolgens Kovacevic en Siguijonsson en deed het daarna rustiger aan met snelle remises tegen Ligterink en Browne. Browne had in de voorlaatste ronde moeten winnen van Seirawan om een goede kans te maken op de eerste plaats, maar hij durfde met zwart niet alles of niets te spelen tegen de solide opzet van Seirawan. Kortsnoj en Browne zijn de eni gen die in het spoor van Sei rawan wisten te blijven. Zij hebben hun opmars naar de top van het klassement hard handig doorgezet. Tegen Al- burt begon Kortsnoj nog in veelbelovende stelling iets te voortvarend te offeren, met als gevolg dat er niet meer uitkwam dan remise. Daarna volgden technische overwin ningen op Kovacevic en Lig terink en een vreselijke slach ting tegen Siguijonsson. De arme IJslander werd met wit nog wel volkomen vernietigd. Ook Browne won driemaal achter elkaar, maar had daar voor heel wat meer geluk no dig. Ligterink gaf tegen hem een duidelijk remise staand eindspel uit handen. En toen die krankzinnige partij tegen mij. De opening was zeer goed voor Browne. Ik was van plan om 7.e5 met 8. Pfö te beantwoorden, maar zag toen dat zwart met 8.Pc5 9. fxe5, Pfxe4 kon reageren en veranderde van gedachten. Het pionoffer op de 14e zet was niet nodig, maar had zwart goede compensatie ge geven als hij 21.Ld6 had ge speeld in plaats van 21.Lc5. Zoals het ging stond wit be ter, maar beide spelers waren flink in tijdnood. Browne leek zenuwachtiger dan ooit en het publiek, aangestoken door de tydnoodkoorts, kreunde mee bij iedere dreun die Browne op de klok gaf. Weigerde Op de 24ste zet weigerde ik een remiseaanbod van Browne. 27. Db3 was erg goed voor wit geweest. 31.. dxdl kwam, in tijdnood als een verrassing, maar was zwarts beste kans, al had het niet moeten win nen. Ik had moeten spelen 33. Td2, Tbl 34. Dh4, teel 35. pe2, Pe4 36. Td8(plus), Kh7 37. dxh5(plus), Ph6. En nu niet 38. g3, txb2 39. Pf4 pf2(plus) 40. Kg2, Pd3(plus), maar 38. Df3 Pg4 39. g3, txb2 40. h3, Tbxe2 41. hxg4, Pf2(plus) 42. kg2, pe4(plus) 43. dxe2, txe2 44. Kf3 en wit staat beter. Wat ik speelde, leek ook goed, maar zwart kon geforceerd de loper winnen, waarna ik geen kans meer had. Van Sunye won Browne wel overtui gend. Partij wiel (Nederland). Zwart Browne (Ver. Staten) 1. e4 c5 2. PD d6 3. d4 Cd4: 4. Pd4: PK 5. Pc3 a6 6. f4 Pbd7 7. Le2 e5 8. Pb3 b5 9. Lf3 Lb7 10. De2 Le7 11. a3 0-012.0-0Te813. KhlTc8 14. (5 d5 15. Ed5: e4 16. Pe4: Ld5: 17. Ped2 Dc7 18. Ld5: Pd5: 19. Dd3 p5fB 20. pd4 Pe5 21. Dh3 Lc5 22. p2 b3 Ld4: 23. Pd4: Dc4 24. Le3 Peg4 25. Lgl Te4 28. Tadl Da2 27.tbl Dd5 28. c3 Tce8 29. Tbdl h5 30. Pe2 Db3 31. Pg3 Ddl: 32. Tdl: Tel 33. Tel: Tel: 34. Pfl Tfl: 35. Dh4 Pe4 36. g3 Pef2(plus) 37. Kg2 Pe3(plus) 38.. Kf3 Pfdl(plus) 39. Ke4 Tgl: 40. Dh5: Tfl 41. Dg5 fB 42. Dh5 Tf5: 43 De8s Kh7 44. Dc8 Te5(plus) 45. Kf3 Pb2. 46. Da6: Pbc4 47. a4 Pdl 48. Dc8 Pd2(plus) 49. Kg2 Pe3s 50. Kf2 Ba4. 51. Da6 Pdls 52. Kg2 Pc3: 53. Dd3 Pde4. Wit geeft het op. JOHN V/D WIEL DEN HAAG (ANP) - De Russische deelneemsters aan het top twaalf tafel tennistoernooi, dat 1, 2 en 3 februari in München wordt gehouden en waaraan in principe door de sterkste twaalf spelers en speelsters van Europa wordt deelgenomen, hebben hun inschrijving ingetrokken. Valentina Popova, vijfde op de Europese ranglijst, en eerste re serve Loedmilla Bakshoetova, die in 1978 in Duisburg in de eer ste ronde van de Europese titel strijd Bettine Vriesekoop uit schakelde, hebben de organisa tie laten weten dat zij door ziek te verhinderd zijn. Een nadere omschrijving werd niet gege- Popova zal worden vervangen door de Tsjechische Blanka Sil- hanova, de reserveplaats van Bakshoetova wordt overgeno men door de Fran<;aise Claude Bergeret. Bij de heren behoor den geen Russen tot de deelne mers. Bettine Vriesekoop: "Het wordt tijd dat ik er wat tegenover stel' HAZERSWOUDE - De Europese tafeltenniskampioen schappen, die in april in de Zwitserse hoofdstad Bern zullen worden gehouden, naderen snel. Voor Bettine Vriesekoop, het grootste talent dat Nederland ooit heeft voortgebracht, vormt die titelstrijd het grote doel van dit seizoen. Het komende weekeinde neemt de Hazerswoud- se deel aan de "Top Twaalf', de krachtproef, die een goe de indicatie kan geven over haar kansen daar. DORDRECHT (ANP) - Mircea Petescu is gisteren als scout in dienst getreden van de Dordtse eerste divisievereni ging DS '79. De verbintenis geldt voorlopig tot 1 juli 1980. Mocht Petescu, die onlangs bij Sparta werd ontslagen, tus sentijds een trainersfunctie worden aangeboden dan heeft de Roemeense oefen- meester de mogelijkheid het contract onmiddellijk te beëindigen. Bij DS '79 gaat Petescu, die in het verleden trainer is ge weest van onder andere FC Dordrecht, nauw samenwer ken met Jan van Daal, de be geleider van het eerste elftal, en jeugdtrainer Frans de Munck. Want in München worden de kaar ten geschud. In deze stad ont moeten de twaalf sterkste dames van Europa elkaar in het op een na belangrijkste toernooi van dit continent. Afhankelijk van de geleverde prestaties zal straks een nieuwe ranglijst worden uit gegeven door de Europese tafel- tennisunie (ETTU), die bepalend is voor de plaatsing voor de EK. En dat betekent dat er in München op het scherpst van de snede ge streden zal worden. Zeker door Vriesekoop, die heel nauwgezet naar de EK toeleeft. Hoewel er lang onzekerheid is geweest over de deelname van de drievoudige nationaal kampioene aan de ge wichtige Top Twaalf. Zoals be kend hebben foutieve afspraken en n iet-handelingen tussen de sportcommissie van de NTTB en bondscoach Gerard Bakker er toe geleid dat Vriesekoop gerui me tijd van internationale con tacten verstoken is gebleven. Na de wereldkampioenschappen van vorig jaar in Korea "miste" zij o.a. de sterk bezette open kam pioenschappen van Hongarije, Zweden en Frankrijk. Ster Het gevolg daarvan was dat haar ster op de Europese ranglijst daalde, zover zelfs, dat zij op een voorlopig uitgegeven lijst slechts op de veertiende plaats belandde en derhalve niet in aanmerking kwam voor München. Op het laatste moment schoof Vriese koop op de definitief uitgebrach te lijst door naar de twaalfde plaats, juist voldoende om niet op de reserve-bank te moeten plaatsnemen. Vriesekoop en haar ontdekker en coach Gerard Bakker haalden opgelucht adem. Slordige admi nistratieve handelingen konden nu in ieder geval geen roet meer in het eten strooien. Slechts do nasmaak van het onvoldoende over de landsgrenzen trekken bleef. De motivatie keerde echter terug. Bakker: "Bettine hecht erg veel waarde aan internationale toer nooien. Dan kan ze zien hoe haar concurrenten spelen. Het is te vens een brok motivatie voor de zware training". En Vriesekoop zelf vult aan: "Ie dereen weet nu wel ongeveer hoe AMSTERDAM - Parker Leiden-coach Hennie Blom had na de 93-122 overwinning op Amster dam alle reden om tevre den te zijn. De ruime zege betekende een revanche voor de verrassende ne derlaag eerder in dit sei zoen in de Apollohal, ter wijl het vertoonde spel duidelijk maakte dat het verlies van afgelopen za terdag bij BV Amstelveen gewoon op een misver stand berustte. Toegegeven Amsterdam-smaak maker Pete Harris had zijn avond niet, terwijl veteraan Hank Smith pas in de slotfase loskwam. Aan de andere kant durfde Hennie Blom het aan zijn tweede keus een echte kans te geven. Dat be tekende voor Ervin Giddings voornamelijk op de bank te ver toeven, terwijl Mitchell Plaat in de gelegenheid werd gesteld om buiten de lijnen door te laten dringen dat hij het bij het goede einde had gehad om de techni sche staf van zijn werkgever aan te raden zijn broer Chris aan te trekken. Ten slotte speelde John Washington een yan zijn betere wedstrijden voor Leiden. De lange center die het in de Euro pa Cup-duels tegen Panathinai- kos en Gabetti het wat had laten afweten verzamelde in de eerste helft bijvoorbeeld 15 punten bij elkaar en dat met een schotper centage van 100% De lange Amerikaan sprong verder ook in verdedigend opzicht in het oog. Hij buitte zijn fysieke kracht goed uit en pakte en passant ook nog een tiental rebounds. Als Washington in een dergelijke vorm verkeert als Leiden voor de Europa-Cup voor bekerwinnaars moet spelen, kan Blom met heel wat meer zelfvertrouwen die wedstrijden tegemoet zien. Maar niet alleen Washington zorg de er voor dat Blom met een te vreden gevoel de Apollohal kon verlaten. Chris Plaat maakte dui delijk dat hij een geduchte con current voor Ron Kruidhof kan gaan worden. De voormalige Rot terdam Zuid-spelverdeler moest gisteravond vanwege een en kelblessure verstek laten gaan, waardoor Chris Plaat in tegen stelling tot anders meer binnen dan buiten de lijnen verbleef. De 1.86 meter lange guard verraste met zijn timing en sprongkracht. Zo pakte hij negen rebounds en dat is voor een speler van zijn lengte een groot aantal. Samen met Washington zorgden hij er tevens voor dat de bezoekers van de Apollohal niet in slaap dom pelden. Het duel was in de eerste periode zo eenzijdig dat de pu pillen van Blom met de rust al een niet te overbruggen gat hadden geslagen: 35-62. In de pauze leek het wel of er in beide kleedkamers een wekker afliep, want het duel kreeg na de basketwisseling een totaal ander r aanzien. Zo hadden zowel Am sterdam als Leiden na zeven mi nuten elk nog maar één teamfout, terwijl de voorsprong niet nog verder werd uitgebouwd. Dat ge beurde pas nadat Smith tegen zijn vierde fout was aangelopen en op zijn hoede moest zijn. De Blom-brigade snelde toen door naar 65-102, waarna Leysner weer eens sterk inviel en Corne- lissens het treffen mocht uitspe len. Smith rook op dat moment zijn kans en schroefde zijn gemiddel de op door toch nog op dertig puntep uit te komen, terwijl Cock van de Lagemaat eenmaal kei hard dunkte. Het kon echter niet verhinderen dat de Amsterdam- aanhang wederom hun favorie ten zagen verliezen. Topscores Leiden: M. Plaat 14, Bruinsma 31, Woudstra 16, Was hington 25 (79%), C. Plaat 12 en Kip 12. Amsterdam: Harris 18 en Smith 30. HERMAN POOS x zijn betere duels ik speel. Daar hebben ze zich langzamerhand op ingesteld. Ik word daar steeds mee geconfron teerd. Voor mij wordt het tijd om daar wat tegenover te zetten. Daarom moet ik ook veel tegen ze spelen. Die Russische Popova is een goed voorbeeld. Twee jaar geleden won ik steeds gemakke lijk van haar. Het leek zelfs of ze toen een complex van mij had gekregen. Het laatste jaar zijn die rollen echter omgedraaid. In Ko rea was zij degene die mij van de laatste acht weghield". Twee jaar geleden was Gerard Bakker ook de man die na de te leurstellende uitschakeling van Vriesekoop in de eerste ronde van de EK zonder schroom uit riep: "Jammer, maar de tijd van Bettine komt wel. Over twee jaar moet zij in Bern kampioene kun nen worden". De Leidenaar ba seerde die voorspelling mede op het destijds opzienbarende spel van Vriesekoop en haar kort daarvoor bereikte tweede plaats tijdens de Top Twaalf in Praag, de eerste keer dat zij daaraan deelnam. Vorig jaar bleef de inmiddels twee voudige Europese jeugdkam pioene in het Zweedse Kristian- stad nog steken op een achtste plaats van het classificatie-toer nooi. Maar wat is blijven steken? Gerard Bakker "Bettine heeft nu bij de jeugd bewezen tweemaal de sterkste te zijn. Nu ze die pe riode heeft afgesloten, gaan we proberen om bij de senioren zo hoog mogelijk te komen. En op het ogenblik is het zo dat ze weet dat ze bij de sterkste tien dames van Europa behoort. Dat houdt in dat ze tien keer kan winnen, maar ook tien keer kan verliezen. De tijd dat ze bij de eerste drie gaat behoren moet nog komen". "Bij de open Engelse kampioen schappen heeft ze bewezen rede lijk in vorm te zijn. Met een beetje geluk haalt ze daar de finale. In München moet ze zo goed moge lijk proberen te spelen. Die kans zit er in, maar zekerheid heb je op dit topniveau hooit. Je bent van een heleboel factoren afhanke lijk. Geen enkele dame kan ook zeggen dat ze boven de rest uit groeit. Daarom zal de Top Twaalf voor Bettine nooit een echte te leurstelling kunnen worden. We hebben daar goed over gepraat Je speelt elf wedstrijden. Daar zullen een paar slechte en hope lijk ook goede bij zitten. Ze za. wel proberen het hoogste er uit te halen. Wat dat betreft vind ik het in ieder geval prettig dat hier geen afvalsysteem gehanteerd wordt. Zo'n Top Twaalf vind ik ook meer een maatstaf voor de krachtsverhoudingen dan de EK, waar je zes partijen moet winnen om kampioene te worden, nu kun je er een of twee verliezen en toch de sterkste zijn. Ik weet wel dat ik me de komende tijd nog meer op Bettine zal moe ten concentreren dan tot nu toe Dat is een noodzaak om te probe ren de top te bereiken". WIM VAN WANROOY KEULEN (ANP) - Hannes Weisweiler, de 60-jarige trainer van 1FC Küln, heeft zich voor driejaar als coach verbonden aan New York Cosmos, waarvoor de Nederlanders Wim Rijsbergen en Johan Neeskens, alsme de de Westduitser Franz Beckenbauer uitkomen. Hij kwam gistermiddag in Parijs tot overeenstemming met president Er tegun van Cosmos. Weisweiler krijgt een salaris van 700.000 mark (meer dan 770.000 gulden) per jaar. Bij 1. FC Koln verdiende hij rond 300.000 "Ik heb altijd gezegd graag bij 1. FC Köln te willen blijven verklaarde Weisweiler toen hij zijn besluit bekendmaakte aan het bestuur en de spelers van zijn club, "maar de leiding van de vereniging heelt mij F"** het lijntje gehouden. Er was geen basis voor een vruchtbare king meer".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13