Kwetsbaar met de kwetsbaren Blik in de weekbladen HP deTijd EISEVIERS DONDERDAG 31 JANUARI 1980 Door drs. H. Mulder Hij kan echter een electoraat niet voldoende inlichten over hetgeen de door dat electo raat gekozenen uitvreten, omdat hem de stukken wor den onthouden. Bijvoorbeeld, zoals in Katwijk, omdat hij naar het oordeel van een lokale hotemetoot geen "aardige" stukjes schrijft. Ooit heb ik eens de theorie van de "bromsnor-curve" ont vouwd. Die theorie zegt dat de bereikbaarheid van leden van colleges van B en W on- gekeerd evenredig is met de omvang van de gemeente. Dat, met andere woorden bur gemeester Polak van Am sterdam heel wat sneller aan de telefoon is dan zijn collega uit Zoeterwoude. Ik kies die laatste gemeente niet hele maal toevallig, omdat nog niet zolang geleden de bur gemeester van die gemeente in deze krant een heel verhaal had, waarom hij commissie vergaderingen geen dag eer der openbaar zou maken dan de wet hem verplichtte. Ak koord, de man loopt tegen zijn pensioen, maar veel jon geren zitten op dezelfde golf lengte. Simultaan golflengte gesproken: toevallig heb ik me simultaan met mijn hoofdredactionele bemoeienissen ook nogal op het terrein van de andere me dia bewogen; t.v. en vooral radio. Dan ziet men veel van de regionale elite in een vol strekt andere gedaante. Om voor de camera of microfoon te komen, is menigeen niets te dol. Ik zou al die burgemees ters en wethouders die op een laat uur nog zonder veel aan moediging naar de studio in Hilversum kwamen om daar live in "Met het oog op mor gen" op te treden, niet graag de kost geven. Met andere woorden, voor de regionale krant gelden andere maatstaven. Zij behoort ken nelijk naar de mening van velen nog altijd haar plaats te weten. Omdat een nieuwe ge neratie van hoofdredacteuren en journalisten dat anders ziet, botst het. Middenstand Een hoofdstuk apart vormt de lokale middenstand. Toch al niet een segment uit de sa menleving dat veel talent in de sfeer van public relations heeft opgelverd. Alle zeven jaren heeft men niet afgelaten de braderie in het winkelcen trum bij de redactie op te vrij en. De modale woordvoerder van de winkeliersvereniging richt zich in eerste instantie tot een stadsredacteur met een toon waarin ouwejon- genssfeer en dreigement dooreen zijn gemengd. Een vast element in het verkoop verhaal is dat de winkeliers van het centrum zo druk in de krant adverteren. Wanneer de redacteur dan ontsteld rea geert met te zeggen dat het advertentionele en het redac tionele gedeelte van de krant strikt gescheiden dienen te worden gehouden, moet hij maar niet te zeer op veel be grip rekenen. Niet vaak is het volgende sta dium in de controverse een brief van de winkeliersver eniging aan de directie van de krant. De directie, let wel, en niet de hoofdredactie, want dat de hoofdredactie verantwoor delijk is voor de journalistie ke inhoud van de krant en dat zulks in allerlei regels is vast gelegd, het zogenaamde redactiestatuut, daarvan heeft menige winkeliersver eniging of sportclub of aanne mersbedrijf of advokaat nog nooit gehoord. En één ding zou toch iedereen die wel eens met de pers te maken heeft of ermee te ma ken wil hebben met grote let ters boven zijn bedje moeten hangen: probee»' nooit via de directie de redactie warm te maken om een lekker stukkie te krijgen. Falen is verzekerd. tjes in het hoofdredactionele bureel als "ik zou graag op korte termijn de relatie van de winkeliersvereniging - ooit met u verbeterd zien". Als dan het antwoord luidt: "m'n beste man, we hebben hele maal geen relatie met u, een goeie noch een slechte", dan blijft het geruime tijd stil aan de andere kant van de lijn, zo is mijn ervaring. Cultuur Nergens in die zeven jaar is mij de emotionele verstrengeling van wat men er zelf van vindt en wat de krant zou moeten schrijven, zo opgevallen als in de min of meer culturele sec tor. Veel van de correspon dentie in die jaren behelst het reageren op mensen die boos waren om de één of andere re censie. Klassiek bijna was de nimmer aflatende toorn om een intussen teruggetreden muziekrecensent. Op den duur moest ik mij in mijn ant woord bedienen van een stan daardbrief, waarin alleen maar de namen van het uit voerend gezelschap en de ge speelde werken behoefden te worden ingevuld. Ik ben als hoofdredacteur van deze krant vandaag voor het laatst. Ik heb het gewichtig kleed van commentator op de voorpagina al afgelegd en stel me nog éénmaal kwetsbaar met de kwetsbaren op. Waar kan dat beter dan op de Meningenpagina, de sprekershoek van hen die ergens een opinie over hebben. Zeven jaar ervaring met het hoofdredactieschap inspireren mij tot twee stellingen: 1. de regionale kranten als groep krijgen in Nederland bij de spraakmakende gemeente, niet de aandacht die zij verdienen. De voortdurende kruisbestuiving binnen het Haagse politieke we reldje brengt met zich mee een overdreven belangstelling voor de buis en de landelijke pers; 2. op lokaal niveau zien politici en andere belanghebbenden bij het plaatselijk gebeuren de regionale krant nog te vaak als verleng stuk van gevestigde belangen. Om met punt twee te beginnen, voorbeelden kunnen een lang verhaal aanzienlijk bekorten. Onlangs zei een wethouder uit Katwijk tijdens een lunch met redactieleden van deze krant: "als een journalist aardig schrijft, mag hij best vooraf inzage hebben in de stukken van commissie vergaderingen". Op de vraag, wie dan wel zou uitmaken, of die redacteur "aardig" schreef, antwoordde die wethouder zonder aarzelen: "ik" Men moet de man nageven dat hij zich niet van het wollige proza van zijn professionele broeders in Den Haag bediende, maar wat hij zei was op zich natuurlijk bij de beesten af. Immers, hij zou in zijn oneindige wijsheid de journalistieke pennevruchten wel op hun verdiensten wegen. De welgevalligheid als criterium Daarbij moet men dan nog bedenken dat het om openbare commis sievergaderingen gaat. Ooit openbaar gemaakt om de democra tie, de regering door het volk, de demos, beter te doen functione ren. Die mensen komen natuurlijk niet allemaal naar de publieke tribune, maar de journalist doet dat natuurlijk wel De man oordeelde zonder goeiigheid maar mét aanziens des persoons. Dus waren de maatstaven bij het Resi dentieorkest anders dan bij het muziekgezelschap van de Leidse politie. Maar in beide gevallen nam hij de uitvoe renden wél serieus. Zoiets moet men ook, want wie zijn verrichtingen van voldoende niveau vindt om in het open baar te concerteren, moet zijn verantwoordelijkheden ken- Die muziekrecensent was niet gauw tevreden. De brieven die hij van gramstorige abon nees ontving, trokken bijna zonder uitzondering zijn des kundigheid in twijfel. Maar als hij het van tijd tot tijd wel goed vond, ging het krante knipsel met de recensie van hand tot hand in het Leidse muziekwereldje. Bioscoopexploitanten hielden op te adverteren vanwege on gunstige filmrecensies. Op nieuw dus die brancheverva ging tussen redactie en adver tentie-afdeling. Eén exploi tant moest zelfs eens met een kort geding gedreigd worden, toen hij trachtte een redac teur de toegang tot zijn film paleis te ontzeggen. Vervlechting De vervlechting van het één (de eigen belangen) met het an der (de krant zou optimaal voor die belangen moeten opkomen) is een hebbelijk heid van de clientèle van de regionale krant. Maar er moet wel iets bij. Veel komt ook voort uit een grote betrok kenheid bij het reilen en zei len van een stad als Leiden. De scheidende hoofdredac teur Han Mulder (links) met op de achtergrond een deel van de redactie van deze krant. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de grote geestdrift, waarmee de onlangs in het leven geroepen "Gastkolom" wordt volge schreven. Trouwens, van al len die we voor de gastkolom aanschreven kregen we per omgaande post een ja. Alleen iemand van de universi teit en iemand van een groot- winkelfiliaal namen niet eens de moeite om onze brief te beantwoorden. Dat zal de sceptici stijven in hun me ning dat de universiteit t vooral voor zichzelf is e~ het grootwinkelbedijf ,n de Breestraat derft grotelijks in zijn Leidsenhaagse filiaal wordt vergolden. Bundelen Terug naar stelling één. Regio nale kranten plegen hun krachten te bundelen. Deze krant maakt deel uit van de Gemeenschappelijke Pers Dienst, afgekort GPD. Der tien kranten binnen die GPD vertegenwoordigen samen 950.000 abonnees. Er is een parlementaire en departe mentale redactie in Den Haag van twaalf man. Men heeft correspondenten in alle grote en minder grote hoofdsteden van de wereld. Zowel in Den Haag als in de wereld heeft de GPD meer mankracht ingezet dan De Telegraaf, de grootste krant, <of de NRC, de kwali teitskrant. Maar de landelijke politici in Den Haag is dat toch maar moeilijk aan het verstand te brengen. Zo komt het meer dan eens voor dat een zaak in het Haagse circuit pas aan hangig wordt gemaakt als de landelijke pers zich heeft ont fermd over problemen die al lang in de kolommen van re gionale kranten spelen. Ook deze krant kan daarvan mee praten. Denk maar aan de controverse die in het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den ontstond rond beenmerg transplantaties, de zaak- Daey Ouwens. de "Welzijns- bron" en het nieuwe zwem bad. Vervreemding Misschien is een deel van de vervreemding die men con stateert tussen "Den Haag" en het kiezersvolk in de ver- 'rooiing wel uit de veront- achtzaming door de politici van de regionale pers te ver klaren. Op plaatselijke partij- afdelingen waar van tijd tot tijd een landelijk politicus wordt geparachuteerd, ver neemt men vanzelfsprekend maar gedeeltelijk wat in een regio leeft. Daarbij vertoont het merendeel van de politici een niet te stil len honger naar de buis. De inflatie in de aandacht voor dergelijke optredens, be weegt menig politicus ertoe, vaak onwillekeurig waar schijnlijk, om zijn woorden steeds dramatischer te kie zen. Recent voorbeeld is de uitroep van professor Goud zwaard: "slechts een wonder kan mij ertoe brengen lid van het CDA te blijven". U kent het vervolg. Praatjes vullen geen gaatjes. Het loopt af met sissers. Dat zeg ik dan bezorgd en aarze lend, met het ehe been nog in het oude medium en met het andere al bijna in het nieuwe. Net als vier jaar geleden is HP-re- dacteur Daan Dijksman weer naar de VS afgereisd om daar de verkiezingscampagnes voor het presidentschap te volgen. Hij buigt zich onder meer over Ken nedy's dramatische nederlaag. Een boer uit Iowa: "Ik heb wel eens het gevoel dat hij eigenlijk te gewoon is. Hij spiekte op de uni versiteit, werd toen in '69 op Chappaquidick dronken met een stel leuke meiden, dingen die ie dereen kunnen overkomen". Ook Republikein Ronald Reagan redde het niet in Iowa, waarbij bovendien zijn optreden voor een lokale radio de mist in ging. Vol gens zijn staf omdat het interview werd doorsneden met reclames pots over thema's als ouder wor den en impotentie. In de serie Crimineel dit keer het wel zeer tot de verbeelding spre kende geval van incest. Pa had gemeenschap met twee dochters "Ze zat altijd bij me op schoot. Ze knuffelde me, ze wilde mijn ha ren knippen en kammen, en daar was ik niet ongevoelig voor want ik vind het zalig als ze aan mijn kop zitten te frunniken". En van het één kwam het ander "Bij het wassen komt ze naast me staan en ze raakt mijn geslachtsdeel aan" John Jansen van Galen reisde in het kader van zijn weekboek af naar Utrecht, waar afgelopen za terdag vrouwen zich tegen de porno keerden. Hij zag NOS-ver- slaggever Peter Meijers met een exemplaar van het gewraakte sexblad Chick in zijn jaszak. "Als hij het voor de camera houdt om de kijkers thuis te tonen wat de aanleiding is tot de demonstratie, storten enige dames zich op hem en pakken het af'. hervormd nederland Fraai staaltje van journalistiek. Hervormd Nederland is bij Lau rens ten Cate voor een vraagge sprek naar aanleiding van zijn medewerkerschap aan het VA- RA-programma "Wat voor weer zou het zijn in Den Haag". Dan belt Hans Jacobs op en meldt Ten Cate dat hij niet aan het pro gramma mag meewerken omdat hij "te autoritair" zou zijn. Wat zou Ten Cate daar van vinden, vraag je je als lezer af, zo niet ech ter verslaggever Cees Veltrnan die het telefoontje volledig onbe sproken laat. Wel wordt gepraat over de kernwa pendiscussie in de Tweede Ka mer, waarbij Ten Cate opmerkt: "Jan van Houwelingen en de ne gen anderen hebben Lubbers baas laten zijn over God en ik ge loof dat God nog steeds belang rijker is dan Lubbers en dat de dissidenten God ontrouw zijn geworden". Ook in HN een interview met de Leidse ethicus Wessel Verdonk over de "nieuwe Koude Oorlog". Hij heeft het over een faillisse ment van de machtspolitiek. "Een politiek die zegt: op grond van kracht en overwicht zullen we ontspanning bevorderen, blijkt die ontspanning te blokke- Heleen Dupuis geeft in HN een voorproefje van haar boekje "Goed te leven, reflecties op de moraal". Een wollig verhaal waaruit te concluderen valt dat vroeger de moraal door de sterk- sten werd opgelegd en nu een zaak van ieder afzonderlijk is. Een aardig artikel in De Tijd over het leven in de Bijlmcrmeerse Gliphoeve. De zo gevreesde cri minaliteit is teruggelopen en be vindt zich nu op Amsterdams peil (wat natuurlijk toch altijd niet ge ring is), maar zegt hoofdinspec teur Visser: "Dat ligt voor de hand. De meeste criminaliteit kwam van de drugsverslaafden en die zijn verdreven naar de bin nenstad". Verder een discussie over de ver antwoordelijkheid van de psy chiatrie bij de behoefte van een patient aan de dood. Dr. René Diekstra, lector in de klinische psychologie in Leiden zegt: "Vaak wordt de psychiatrische patiënt van het kastje naar de muur gestuurd. Als niemand hem dan helpt, ook niet op menswaardige wijze te sterven, moet hij zich wel voor de trein gooien of in volle vaart met een auto tegen een boom rijden". In de boekenbijlage mag de Belgi sche schrijver Jef Geeraei ts het zeggen. Onder meer over zijn angst voor de dood en het schrij ven. "Demoeilijkheid m dit leven is dat mensen die wat meemaken niet schrijven en mensen die schrijven maken nooit wat mee" L/T~l VRU NEDERLAND Terwijl de H-agse Post praatte met havenslepers over de rechtzaak tegen hen, constateert Vrij Ne derland dat er bij Smit Interna tionale een a-sociaal beleid wordt gevoerd. "Mensen die probeer den enig sociaal beleid binnen het concern tot stand te brengen, liepen met hun kop tegen de De naar Gorki verbannen dissident Andrej Sacharov gaf zijn laatste interview aan ci Néderlandei Samina. Over de Russische inval in Afghanistan "Het komt voort uit de imperialistische politiek van onze regering". Over de rela tie VS-Iran: "De Verenigde Sta ten willen niet interveniëren in Iran. Ze zijn alleen bang voor verdere Sowjet-expansie in dat gebied". Over de kernwapendis cussie en het Nederlandse stand punt daarin: "Onjuist en zelfs ge vaarlijk voor de vrede". De boeren in Oklahoma zijn in elk geval niet zo te spreken over de Amerikaanse graanboycot. "Dit is een maatregel die voor onze na tionale veiligheid in het alge meen belang werd genomen, maar hij wordt op een groep af gewenteld, de boeren, die slechts drie procent van de bevolking vormen". In VN's kleurenbijlage een portret van de Israëlische premier Mena- chem Begin onder de kop "Me neer de president, over een half uur begint de Sabbat, we moeten het gesprek beemdigen". MACA7INE Elsevier heeft weer eens een keer een enquete onder de Nederland se bevolking gehouden, dit keer over deelneming aan de Olympi sche Spelen. 58 Procent zegt ja en 41 procent zegt nee tegen een Ne derlandse boycot. Opvallend is dat, politiek bekeken, de meeste ja-zeggers bij de PvdA zitten cn de meeste nee-zeggers bij de VVD. Dat is in het verleden (Ar gentinië) wel eens andersom ge- Mr. Edzo Toxopeus, commissaris van de Koningin in Groningen praat in Elsevier over het werken in het hoge noorden. Op het per soonlijke vlak, zoals de reacties bij zijn vertrek uit Den Haag: "Daar waren heel wat mensen bij met een gezicht van: jullie gaan naar Spitsbergen verhuizen. We zullen jullie wel nooit meer zien. Bijna met tranen in de ogen". En op het professionele vlak, zoals over de economische toestand: "Als de economie in Nederland en in de hele Westerse wereld in elkaar zakt, gebeurt het hier sneller. Daar staat tegenover dat als de economie in haar geheel weer aantrekt, dat wij dat minder snel naijlen". Commentator Van Rosmalen vindt de verbanning van Sacharov weliswaar een ernstige zaak. "Maar in politieke termen is die Sowjet-maatregel niet meer dan een symptoon van een reeds lang bestaande toestand. In elk geval wordt de wereldvrede er niet door bedreigd". Tenslotte in Elsevier een impressie van het bezoek van de Kamerle den aan de Nederlandse Antillen. Een oude neger met grijs haar sprak tot hen en zei: "Wij kunnen niet los van u en we willen het niet. Alstublieft, houdt u ons. desnoods als souvenir van uw koloniaal verleden". Dat maakt indruk. Behalve op Van Loijen- horst. Die is in slaap gevallen. BARTJUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11