LEIDSCH DAGBLAD Carter vraagt om meer geld voor defensie Gromiko doet felle aanval op Amerika vandaag Arrestaties na ontdekking van enorme zwendel ageii lengen Teveel concurrentie voor demonstratie Aanrijding brengt hart weer op gang „Hollands" plaatje nit Duitsland DAMESMODE Dode door bloed wraak MAANDAG 28 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36074 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Demonstraties el ders in het land zijn er de oorzaak van geweest dat een demonstratie in Leiden za terdag volledig in het water is gevallen. Het was de bedoeling dat een aantal jongeren vanaf de Breestraat naar het Schut tersveld zou lopen om daar demonstratief een "wo ningwetwoning" te bouwen. In het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat bleek de be langstelling van de jeugdige woningzoekenden gering te zijn. Paul Duyvens, één van de organisatoren van de de monstratie: "Er is niet zo'n grote toeloop voor deze de monstratie omdat de mensen uit Leiden bij demonstraties in Amsterdam en in Den Haag moesten zijn". De bedoeling van de Leidse demonstratie was er de aan dacht op te vestigen dat bij de bouwplannen voor het Schuttersveld de nadruk moet worden gelegd op goedkope woningbouw en niet op kantoorruimte. Er is in Leiden een groot tekort aan goedkope woningen. ARNHEM GPD) - Een 50-jarige inwoner uit Heemskerk heeft het leven te danken aan het feit dat hij gistermiddag in Arnhem bij een aanrijding betrokken is geweest. De man kreeg even voor een kruising in het zuidelijk stadsgedeelte een hartaanval, verloor de macht over het stuur en vloog zonder vaart te verminderen de voorrangskruising op; een ernstige botsing met de auto van een 60-jarige Arnhemmer was het gevolg. Een hartfilm, enige tijd later gemaakt in het Anrhemse gemeentezieken huis, wees uit dat de Heemskerker vermoedelijk door de klap van de aanrijding in leven is gebleven. Door de schok stroomde weer zuurstof in zijn hersenen als gevolg waarvan zij hart weer op gang kwam, aldus de behandelende artsen. Evenals de bestuurders van beide auto's liepen hun respectievelijke echt genotes lichte verwondingen op. Allen konden na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Tevreden strijkt Huub Ste vens interim-trainer Jan Reker over de haren. WASHINGTON (UPI) - President Carter van de Verenig de Staten heeft het Congres vandaag dringend verzocht zijn goedkeuring te hechten aan een defensiebegroting voor 1981 van 142,7 miljard dollar - een groei van 3,3 procent - voor de constructie van raketten, schepen en vliegtuigen. Dit om Moskou af te houden van verdere avonturen in de wereld. heeft gelegen in Israël en Egypte, trekt de begroting 2,1 miljard dollar uit, 100 miljoen meer dan in de lopende begroting. ^6:'- AU RICH - Dit "echt Hollandse winterplaatje" is niet ons land ge schoten maar in het noorden van West-Duitsland. Deze eenzame schaatser glijdt over een bevroren meertje bij het plaatsje Aurich. On danks de aankondiging van een nieuwe vorstperiode, eind vorige week, ziet het er voorlopig niet meer naar uit dat Nederland weer mas saal de schaatsen onder kan bin den. Een hogedrukgebied boven Scandinavië, dat voor vorst had moeten zorgen, kon zich niet ver sterken en trok gisteren via Dene marken richting Zuid-Duithland weg. Volgens de weervoorspellers zal nu een front met regen, uit de richting van Ierland en Schotland, een po ging doen tot de Noordzee door te dringen. Er wordt in ieder geval na vandaag geen koude lucht meer aangevoerd, 's Nachts zal het niet of nauwelijks meer vriezen (de afge lopen nacht gaf nog lichte vorst tot min vijf graden te zien) en overdag zal de temperatuur gaan stijgen tot vier a acht graden. Met confectie gassendepot C.A. Mostert Zn. Transport en Auto onderdelen Adm. Banckertweg 8 Industrieterrein De Waard, Leiden Telefoon 071-146346 Veel bewolking Veel bewolking en nu en dan wat regen of natte sneeuw. Minimumtempera tuur van plus 3 graden in Zeeland tot min 1 graad in het oosten van bet land. Middagtemperatuur ongeveer 4 gra den. Matige zuidenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 januari Zon op: 08.25 uur; onder: 17.17 uur. Maan op: 15.06 uur; onder 06.17 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.59 en 13.25 uur; laagwater te Katwijk om 9.20 en 21.46 uur. APELDOORN/ARNHEM (ANP) - Diepgaand speurwerk van een spe ciaal daarvoor gevormd Gelders rechercheteam heeft geleid tot de arresta tie van zes personen die ervan worden beschul digd een enorme zwendel- affaire op touw te hebben, gezet. Als hoofdverdachten werden aan gehouden de 27-jarige Apeldoor- ner L.W., de 33-jarige Arnhem mer J. van M. en de 44-jarige W.S. uit Naarden. De drie anderen worden beschouwd als "kleine" medewerkers. De gearresteerden worden ervan beschuldigd niet alleen in eigen land maar ook in het buitenland, met name Spanje en Zuid-Korea, óéka,t*ale° T*eS.nt>eia Botermarkt 14, Leiden. diverse fabrikanten van gere nommeerde confectiemerken voor vele miljoenen gulden te hebben opgelicht. Zij bestelden voor kapitalen aan goederen die tegen een speciale prijs aan de man werden gebracht maar be taalden de leveranciers niet. L.W. en J. van M. waren al eerder betrokken bij een miljoenen- zwendel waarbij bedrijven in Nederland en België voor meer dan vier miljoen werden opge licht. Kaper geeft zich over BEIROET (Reuter) - Een 26-jarige Zuidlibanees heeft zich vandaag op het vliegveld van Beiroet overgegeven nadat hij een vlieg tuig van Middle East Airlines, dat op weg was van Bagdad naar Bei roet, had gekaapt. Hij was vergezeld van zijn vrouw en vier kinderen en gewapend met een mes. Nadat hij toestemming had gekre gen tot het houden van een toe spraak op het vliegveld, waarin hij de komst van Iraniërs naar Zuid-Libanon eiste, liet hij de 137 inzittenden gaan. Gewonde in flat ZAANDAM (ANP) - De 26-jarige hovenier Paul Baer is gisteren in zijn flat in Zaandam zwaar ge wond aangetroffen. De man was verschillende keren met een mes gestoken en had klappen gekre gen. Hij moest worden opgeno men in het ziekenhuis. Zijn wo ning was geheel doorzocht. De politie van Zaanstad kon nog niet zeggen wat er uit de woning is verdwenen. Minister van defensie Harold Brown lichtte toe dat de militaire begroting voor 1981 in eerste aanleg was ingegeven door de vastberadenheid van de regering een antwoord te hebben op de groei van het Sowjetrussische militaire apparaat op lange ter mijn. Minister Brown wees op een pers conferentie in het Pentagon een suggestie van de hand dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie op een oorlog aansturen. "Als wij gestage verbetering na streven zullen de Russen voor zichtiger zijn bij het proberen op i van hun wil", zei hij. Salt Brown zei ook dat het tweede SALT-verdrag ter beperking van de Russisch-Amerikaanse strate gische bewapening een Ameri kaans belang blijft en kracht van wet moet krijgen. President Carter zei bij de aanbie ding van zijn begroting dat hij niet kon voorbijgaan aan de groei van de Russische defensiebegro tingen, noch aan de implicaties van terrorisme in Iran of de Sowjetrussische agressie in Af ghanistan. Carter stelt het Congres naar aan leiding van de Russische inmen ging in Afghanistan voor dat Pa kistan een extra toewijzing van 100 miljoen dollar krijgt. Drie niet genoemde landen krijgen voor 150 miljoen dollar aan mili taire schenkingen "ter afronding van hangende verplichtingen die zijn aangegaan in ruil voor het ter beschikking stellen van bases voor de Amerikaanse krijgs macht". Vluchtelingen De begrotingsvoorstellen houden 534 miljoen dollar in voor hulp aan vluchtelingen. In het lopende fiscale jaar was er 468 miljoen voor uitgetrokken. Het gros is bestemd voor 168.000 Indochinese en ongeveer 54.000 andere vluchtelingen - groten deels uit de Sowjet-Unie en Oost- Europa. Aan economische en militaire hulp aan het buitenland wordt in het op 1 oktober beginnende fiscale jaar samen ongeveer 7 miljard dollar uitgegeven. President Car ter zal echter waarschijnlijk om aanvullende middelen vragen om opgewassen te zijn tegen interna tionale crises. Voor economische instandhouding van vredeslegers, waarvan het zwaartepunt in de laatste jaren Het lijkt erop dat PSV het onbehagen dat zolang op de ploeg heeft gedrukt, te boven zal komen. In de eerste wed strijd onder de 31-jarige in terim trainer Jan Reker maakte het Eindhovense team een goede indruk. Feyenoord werd in de eigen Kuip geconfronteerd met een onverwacht grote neder laag (het eerste competitie- verlies in eigen huis sinds 22 januari 1978) en de onrust, die voordien PSV in de greep had gehad, leek overgesla gen naar de Rotterdammers. De komst van Roda JC-speler Pierre Vermeulen lijkt, af gaande op de confrontatie van gisteren, dringend ge wenst. Vandaar dan ook dat het management van de Rot terdamse club op het ogenblik alles in het werk stelt om de Limburger zo snel mogelijk in te lijven. Feyenoord heeft Roda JC 100.000 gulden meer geboden dan de aanvankelijke zes ton om te voorkomen dat Ver meulen het slachtoffer wordt van een bepaling in het reglement betaald voet bal van de KNVB, dat zegt dat een speler na de eerste vrijdag van de maand maart niet meer voor zijn nieuwe werkgever mag uitkomen. Vooralsnog lijkt het inmiddels tot zeven ton opgelopen transferbedrag voor Roda JC geen aanleiding te vormen 24 PAGINA'S om Vermeulen een enkele reis richting Rotterdan toe te staan. Werk aan de winkel derhalve voor de arbitrage-commis sie van de KNVB, die met het oog op het spoedeisende ka rakter van deze zaak op kor te termijn uitspraak zal doen. Pierre Vermeulen heeft inmiddels FNV-advo- caat Postma als rechtskun dig adviseur in de arm ge nomen. In Assen camoufleerde Ria Visser tijdens het WK- jeugdschaatsen de neergang van de nationale schaatstop enigszins. Weliswaar bleef zij op ruime afstand van de Noorse wereldkampioene Jensen, maar de Oudbeyer- landse sleepte niettemin een bronzen plak in de wacht. Een medaille, die tijdens het WK-veldrijden voor profs in het Zwitserse Wetzikon trouwens ook was wegge legd voor Hennie Stamsnij- der. Hij moest alleen de Belg Liboton en de Westduitser Thaler voor laten gaan. PAGINA'S 13 tot 21 Massale achtervolging na overval. PAGINA 7 Ontwerp-resolutie van Sa- oedi-Arabie op islamitische conferentie eist "onmiddel lijke en onvoorwaardelijke" terugtrekking van Russische troepen uit Afghanistan PAGINA 9 Wiegel: "Ambtenaren-kor ting nog onzeker". PAGINA 11 Leidsch Dagblad Q*«n krant bezorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 Of 144941. DAMASCUS,SYRIË (Reuter) - De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft gisteravond in Damascus een aanval gedaan op de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten en heeft de Ver enigde Staten ervan beschul digd te proberen Iran op te sto ken tegen de Sowjet-Unie. Gromiko noemde Amerikaanse be schuldigingen dat de Sowjet- Unie zuidelijk van Afghanistan wil doorstoten om een warmwa terhaven in handen te krijgen 'leugens'. De Sowjetrussische minister, die sprak aan een diner aan het begin van zijn driedaagse verblijf in Sy rië, zei dat Amerika probeerde HAARLEM (ANP) - Een 53-jarige man uit Haarlem is vanmorgen bij een vuurgevecht in Haarlem door tenminste vijf pistoolscho ten om het leven gekomen. Dit heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. De man werd neergeschoten toen hij zijn woning verliet en naar zijn geparkeerde auto liep. Op dat moment werd er vanachter een andere geparkeerde auto op hem geschoten, waarbij hij dodelijk werd getroffen, aldus de woord voerder. Volgens de politie is deze schiet partij het gevolg van een steek partij in september vorig jaar. Toen werd een andere man uit Haarlem door messteken om het leven gebracht. Bij deze steek partij waren het slachtoffer van het vuurgevecht en zijn twee zoons betrokken. Er is hier dui delijk sprake van een Turkse bloedwraakactie, aldus de poli tiewoordvoerder. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. zijn agressie tegen het volk van Iran te verhullen. "In de laatste paar dagen hebben functionarissen in Washington gedaan of ze de Amerikaanse ge gijzelden in Teheran hebben ver geten om zo de aandacht van het Amerikaanse volk af te leiden van de onverhulde bedreigingen aan het adres van Iran, in de vorm van concentratie van oorlogs schepen in de buurt van de Iraan- se kust. Amerika probeert zo zijn beweegredenen voor agressie te gen het Iraanse volk te verbergen en het daarnaast op te ruien tegen de Sowjet-Unie, die Afghanistan hulp aanbood", aldus Gromiko. De minister beschuldigde de Ver enigde Staten ervan dat zij"troe- pen samentrekken en bases op richten duizenden kilometers van huis". Hij sprak tegen dat de.Sowjet-Unie tegen de islam was en zei dat ie dereen die zijn land bezocht kon weten dat alle godsdiensten wer den gerespecteerd. President Assad van Syrië, die w teren naar Damascus terugkeer de na overleg met koning Chalid van Saoedi-Arabié, heeft opge roepen tot hechtere betrekkin gen met het Kremlin, ondanks de anti-Russische stemming die op het ogenblik in een groot deel van de mohammedaanse wereld heerst. Assad hangt militair en politiek sterk van Moskou af. Saoedi-Arabië leidt in de moham medaanse wereld de tegenkan ting tegen de Russische inmen ging in Afghanistan en was het eerste land dat een boycot van de Olympische Spelen in Moskou afkondigde. 4 weken lang hel LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mi| aansluitend als abonnee noteren O Ik boei» meteen en U kunt mij m.l.v heden ets abonnee noteren en ik krijg den de eerste 2 weken de krent grabs Adres Woonplaats Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop ronder postzegel opsturer - ^Leidsch Oagblad Antwoordnummi en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1