AUTO eS» samengesteld door Koos Post Goede gezinswagen ANWB Mitsubishi Lancer 1400 GL wil niet op de barricaden DÉ 1UÉ.PPE1M>0C>J ATERDAG 26 JANUARI 1980 EXTRA PAGINA 35 Hoeveel zorgen de ANWB zich ook maakt over het verkeers beleid van de regering, er wordt niet aan gedacht om de barricaden op te gaan. Geen demonstraties op het Binnen hof, geen opgebroken straten, geen blokkades en dergelijke dus. "Harde acties" worden niet al leen door het bestuur afgewe zen, ook de leden voelen er niets voor. Dat is uit een en- quete gebleken. Natuurlijk zijn niet alle 2,4 mil joen leden naar hun mening gevraagd. Er is een zoge naamde representatieve steekproef gehouden. Daarbij bleek dat slechts acht procent van de ondervraagde leden iets voelde voor acties. En van hen was nog maar de helft be reid er zelf aan deel te ne men... De overgrote meerderheid kon zich best verenigen met het beleid van overreding dat door directie en bestuur van de gigantische verkeersbond wordt gevoerd. Dat bestaat uit het schrijven van brieven, het laten horen van protesten en meningen, het lobbyen bij het parlement enz. Alles bij el kaar dus: praten, praten en nog eens praten! Allemaal goed en aardig, maar waarom klinkt daarvan zo weinig door naar buiten? Dat vroeg althans de autopers zich af die dezer dagen in het kolossale hoofdkwartier in Den Haag werd ontvangen om wat beter kennis te maken met de nieuwe hoofddirecteur B. IJntema. Die had er op gewezen dat de ANWB vaak ten onrechte het etiket "auto-lobby" krijgt op geplakt. De bond bemoeit zich ook met openbaar vervoer, met wielrijders en met brom fietsers. Er zijn honderddui zenden leden die helemaal geen auto hebben. In het belang van allen had de heer IJntema ernstige kritiek op het verkeersbeleid dat door het kabinet wordt gevoerd. Er schuilen overal onopgeloste problemen. "Treinen zijn overvol en verou derd. Veilige fietsvoorzienin- gen ontbreken. De dienende functie van het streekvervoer is vaak onvoldoende. En op het rijkswegennet komen al over 400 kilometers bijna da gelijks filevorming en stagna tie voor. Kortom, een somber beeld van de manier waarop wij ons in dit land moeten verplaatsen". Volgens de heer IJntema wordt er wél geschermd met het be lang van mobiliteit als de schatkist moet worden ge spekt maar wordt het ge vaarlijk onderschat als het er om gaat geld op tafel te leggen zodat de knelpunten die deze mobiliteit belemmeren kun nen worden weggenomen. Minister Tuynman beperkt zich volgens de heer IJntema ertoe te constateren dat de situatie niet meer is als toen in 1965 het rijkswegenfonds werd opge richt. Nogal wiedes... "Er is in de afgelopen vijftien jaar wel zo het een en ander gebeurd in het verkeer. Wat wij betreuren is dat de minis ter de huidige situatie zelf niet behoorlijk analyseert en niet tracht sturend op te treden in de komende vier jaar. Ik aar- B. Yntema zei niet dit een jammerlijke maar ook maatschappelijk gezien gevaarlijke zaak te' noemen, waartegen wij als ANWB niet genoeg kunnen waarschuwen" Weer harde woorden. Maar ze gingen een aantal autojour nalisten toch niet ver genoeg. "De ANWB komt zo bloedeloos over", zei een van hen. 'De miljoenen automobilisten worden als makke schapen in een hokje gestopt", vond een ander. Dat kan wel zo lijken, gaf men achter de directietafel toe, maar dan ligt dat meer aan de manier waarop het reilen en zeilen van de bond onder de publieke aandacht wordt ge bracht dan aan het "gevecht" op zichzelf. Geen scheldwoorden derhalve. Niet met borden op de buik voor het parlementsgebouw. Geen met opzet verstopte we gen. Alleen een voortdurende druk achter de schermen. Overal waar contact met be- sluitnemende personen en in stanties mogelijk is zal de ANWB aanwezig blijven. "Maar wij zijn geen politieke partij. Voor invloed anders dan door overreding moet men daar zijn..." De ontwikkeling in de Japanse auto-industrie hebben we wellicht nergens duidelijker tot uiting zien komen dan in de nieuwe Mitsubishi-Lan cer, die onlangs is geïntrodu ceerd. De "oude"Lancer was een van de weinige vierwielige wa pens waarmee Hart Nibbrig en Greeve (Sassenheim) een luttele vijf jaar geleden de Nederlandse markt moest zien te veroveren. Het is meer de kracht van het Sassen- heimse bedrijf dan de kwali teit van de auto geweest die ervoor zorgde dat de over- rompelingstaktiek van "de gestaalde perfectie" slaagde. Want op dit moment is Mitsu bishi nauwelijks meer weg te denken uit het Nederlandse autopatroon. Maar men zou bijna geneigd zijn te zeggen: dit ondanks die oude Lancer. Het was wel geen slechte au to. Maar men kan toch moei lijk beweren dat een markt waarop nagenoeg alle auto merken van de wereld te koop zijn zat te wachten op zo'n verschrikkelijk gewoon Ja pans wagentje. Het was er één van dertien-in een-dozijn. Maar de mensen van Mitsubishi hebben in hun "Nederlandse jaren" bewe zen dat ze snel kunnen en willen leren. Ze hebben meermalen in gekochte con currenten Europese mara thons gereden. Talloze kilo meters hebben ze wegge draaid in ons werelddeel. Om te weten te komen wat en hoe de Europese wagens waren. Om hun voordeel te kunnen doen met de daarbij opgeda ne ervaringen. En ze hebben altijd open oog en oor gehad voor de wensen die vanuit het Sassenheimse hoofdkwartier richting Rijzende Zon gingen. Zoals we al zeiden: bijna ner gens hebben we de daardoor ontstane verbeteringen be wuster beleefd dan bij het rij den van de grondig gerestau reerde Lancer. Het huis-tuin- en-keuken-karretje van wel eer is een uiterst plezierig wa gentje geworden. Leuk om te zien, prettig ruim van binnen, modern aangekleed zonder humbug. En dat goed ogende geheel is nog goed te berijden ook... Het is beslist niet zo dat we een hekel hebben aan Japanse au to's. Verre van dat zelfs. We hebben herhaaldelijk met min of meer plezier in de wa gens en wagentjes uit het Ver re Oosten gereden. Maar we moeten ook toegeven dat we zelden aan het einde van een rij-impressie echt enthou siast uit een Japanner zijn ge stapt. Dat waren we echter wel toen we de nieuwe Lancer terug brachten naar Sassenheim. Alles natuurlijk in verhou ding gezien. En we hadden bovendien niet de goedkoop ste versie gereden. Die kost zo'n 13,5 mille en heeft een 1200 cc motor van 55 pk, waarmee een top van om en nabij de 140 kilometer zou zijn te halen. Wij hadden wat meer luxe en wat meer kracht meegekre gen: de 1400 GL met een krachtbron van 68 pk, die voor een top in de buurt van de 145 kilometer zorgde. Daar moet dan een kleine vijftien mille voor worden betaald. Overigens zijn dat - zeker in vergelijking met de Europese concurrentie - uiterst accep tabele prijzen. Het was jam mer dat wij deze Lancer in een voor brandstofverbruik zeer ongunstig jaargetijde ter beschikking hadden. In zo'n vorstperiode gebruikt een au to nu eenmaal beduidend meer dan in de zomermaan den. Zeker met een automatische choke, zoals die ook op de nieuwe Mitsubishi-Lancer zit. We hebben dan ook met een verbruik van één op tien tot tienenhalf genoegen moe ten nemen. En dat terwijl de fabriek beweert dat zo'n één op dertien mogelijk is. We hebben het niet kunnen ha len- Dat heeft echter ons enthou siasme voor dit sierlijke ge zinswagentje met een stijlvol interieur en redelijk zittende stoelen niet kunnen tempe ren. Jammer, dat de reserve band rechtop in de bagage- bak moest worden gepoot. Weliswaar ver achterin, maar het kost toch heel wat in vakantietijd uiterst bruikbare ruimte. De start was zelfs in deze koude tijd voortreffelijk, de bestu ring uiterst licht, de vijf-ver snellingsbak soepel, de ve ring heel acceptabel. Enfin, alles bij elkaar zal men wel wel begrijpen waarom wij enthousiast over deze Lancer zijn geworden. Voor een aanvaardbare prijs een fiks brok ryplezier. Redactie: Anneloes Bronsgeest en Henk de Kat U' kS cii Mb j,Syj. lhj .httfb )/,L«.'-.ut», te •^usanne de (jraqP leid er dorp

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 35