33 330$ Hoofdprijs lickt vitt Hoofdprijs ZATERDAG 26 JANUARI 1980 Een stralende mevrouw Jansen, een van de vier hoofdprijswin naars, toont vol trots haar "uitvinding"het plastic rolgordijn. Voor isolatie van ramen breng ik sinds twee jaar in ons huis tijdens de koude periode plastic schuifgordijnen aan. Het effect is enorm. Je voelt geen tocht of kou meer door de ramen komen. De luchtlaag tussen het vensterglas en plastic isoleert goed. Even tuele tocht ontwijkt slechts aan de bovenkant. Dat is geen ramp want een beetje ventilatie moet er zijn. Wel moet ik af en toe condenswater van de ramen halen. Iedereen kan zonder veel moeite en met weinig kosten dergelijke gordijnen aanbrengen. Het plastic is tot een breedte van drie meter in de handel. De steunen van plastic vitrage-rail worden vervangen door zogenaamde overlap-steunen, waardoor een rail voor het plastic gordijn kan worden bijgevoegd. Eerst wel zorgen dat beide rails in de steunen zitten, dan pas de steunen weer vast schroeven. De gordijnen dienen het raamgat met ongeveer 20 centimeter te overlappen en nog ongeveer 40 centimeter over de vensterbank heen te hangen. Eventueel worden ze achter de radiator gestopt. Die warmte kunnen ze namelijk wel verdragen. In huis is het plastic achter de vitrage nauwelijks zichtbaar en het neemt ook niet merkbaar licht weg. Vanaf de straat is het een minder fraai gezicht. Mijn idee is dan ook: laat men overgaan tot fabricage van luchtdichte energie-vitrage. Mensen die zich geen dure dubbele ramen kunnen veroorloven zouden hier zeker mee gebaat zijn. En in de lente kan men deze gordijnen weer bij de kerstballen opbergen. De heerJS. Crama uit Roelof ar endsveen heeft een map met ontwerpen voor stickers ingestuurd. Deze inzending wordt beloond met een bedrag van 250 gulden. Deze sticker vond de jury het meest origineel. LEIDEN - Behalve de uitvin dingen van de dames Jansen en Van Buuren zijn nog twee energie besparende ideëen met "goud" bekroond, en wel die van de A. Kroon uit Wou- brugge en L. Hoogstraten uit Leiden. Deze vondsten zijn minder geschikt om in z'n ge heel te plaatsen omdat ze nog al wat technische gegevens bevatten. Technische details willen we u zoveel mogelijk besparen daarom zullen we beide inzendingen hieronder samengevat weergeven. Warmteterugwinninq De heer A. Kroon oppert het idee om warmte terug te winnen uit het condensaat dat vrij komt bij stroomverwarming Bij een CV-installatie met stoom als energiedrager wordt zoals bekend zal zijn de uit het stoom verkregen warmte overgedragen. Bij deze overdracht verandert de stoom in water of condensaat dat uiteindelijk wordt afge voerd terwijl de temperatuur nog uitzonderlijk hoog is. Volgens de heer Kroon is het mogelijk om de warmte die in het condensaat aanwezig is te gebruiken voor ondermeer warm-tapwater en voorver- warming van CV-water. De heer Kroon beweert tenslotte dat zijn vondst in bijvoor beeld gemeentelijke gebou wen zo'n tien procent in het energieverbruik zou kunnen besparen Thermostaat Volgens de heer Hoogstraten zou het een regelrechte uitkomst zijn om grote electrische for nuizen, zoals die in bejaar dencentra worden gebruikt, uit te rusten met een thermo staat. "De gewoonte van elke gebrui ker is om 's morgens direct een aantal (soms alle) kookplaten op "full speed" (dé hoogste stand) te zetten omdat men vaak plotseling over een hete plaat moet beschikken. Wan neer een dergelijke plaat ge schakeld wordt via een ther mostaat, meen ik uit de prak tijk te kunnen aantonen dat dit een besparing oplevert van ongeveer 20 procent", aldus de heer Hoogstraten in zijn brief aan de jury. Hij beweert verder dat 12 met een thermostaat uitgeruste fornuizen net zo veel energie zouden besparen als nodig is voor de jaarlijkse stroomver- ziening van maar liefst 21 woningen. Jury-lid Bessie Schadee over deze vondst: "Wij gaan samen met de heer Hoogstraten een brief opstellen die gestuurd zal worden aan alle instellin gen zoals bejaarden- en dien stencentra in deze regio. In deze brief zullen we de direc ties met klem verzoeken om te proberen iets in deze richting te gaan ondernemen". Mevrouw Van Buuren ontvangt uit handen van jury-voorzitter Hans van Dam een van de vier hoofdprijzen, een enveloppe met 750 gulden. Mijn energie besparende idee is zeer simpel en gemakkelijk in het gebruik. Overdag heb ik een zogenaamde tochtstrip voor mijn kachel. Ik woon in een oud huis en gebruik een gashard met thermostaat. Bij de meeste kachels is deze thermostaat vrij gevoelig. Bij een klein beetje tocht gaat de kachel harder branden. Als huisvrouw loop je de hele dag door het huis te banjeren. Deur open, deur dicht. Resultaat kachel hoog terwijl het helemaal niet nodig is. Wanneer je nu een plankje aan de zijkant van de gashaard plaatst dan komt de tocht, veroorzaakt door het openen en sluiten van deuren, niet bij de thermostaat. Het plankje moet tien centimeter langer zijn dan de zijkant van de kachel. De temperatuur in de kamer blijft hetzelfde omdat de voorkant van de kachel vrijblijft. Staat de kachel recht tegenover een deur dan plaats je de tocht strip vóór de kachel. In dat geval moet het staande plankje 4 tot 8 centimeter van de kachel staan zodat de huistemperatuur voor de kachel voelbaar blijft. De strip, die 's avonds gewoon weggehaald kan worden (zo'n strip hoeft overigens beslist geen "rot gezicht" te zijn), hoeft niet hoger te zijn dan 5 tot 8 centimeter. In plaats van hout kan men ook een strip van eterniet maken. De ideeënbusactie van de gemeente Leiden met betrekking tot de ener giebesparing heeft vol gens de uit acht man en één vrouw bestaande jury een verheugend resultaat opgeleverd. De gemeentelijke ideeënbussen werden de afgelopen maanden overspoeld door een ware vloedgolf van in totaal zo'n driehonderd energiebesparende uit vindingen, vondsten en tips. Een vloedgolf die voor zestig procent werd veroorzaakt door de Leidse ambtenaren en voor de overige veertig procent door de bevolking uit de regio. De inzendigen wa ren afkomstig uit alle lagen en leeftijdscategorieën van de bevolking. Variërend van technische mensen tot huis vrouwen en van jongeren tot bejaarden. Conclusie: Het energievraagstuk laat Leiden beslist niet koud. Sterker nog. Er wordt over deze problema tiek in brede kring nagedacht. Lokkertje Een lokkertje betekende na tuurlijk de rijkelijk gevulde prijzenpot die aan de ideeën busactie was verbonden. Naast de vier hoofdprijzen is er nog een groot aantal geld prijzen de deur van het Stad huis uitgegaan. Bovendien werden 22 inzendingen be loond met een aanmoedi gingsprijs, de Teleac-cursus energiebesparing. Hieronder volgt een soort bloemlezing van bekroonde en niet bekroonde, maar op zich wel leuke, vondsten. Zo stelt een inzender voor om oude huizen te voorzien van luiken en daar subsidie voor beschikbaar te stellen. Dit idee is beloond met een aan moedigingsprijs. Een aanmoedigingsprijs was er ook weggelegd voor het idee om radiatoren in "rare" ruim- Bij het beoordelen van de inzendingen heeft de jury gemerkt dat het ambtelijk ideeënbusreglement bij deze actie slecht bruikbaar was. Volgens dit regle ment wordt de hoogte van de prijs bepaald door meetbare besparing als het idee is uitgevoerd. De besparing wordt dan ook nog gekoppeld aan de vra gen "kon de inzend(st)er dit idee verzinnen vanuit de werksituatie, door zijn haar opleiding?" enz. Voor de vier hoofdprijswin naars was dit niet van toe passing. Zij ontvangen al len 750 gulden. Voor be paalde technische ideeën van ambtenaren die wel licht uitgevoerd gaan worden is de volgende oplossing gekozen. De wi naars krijgen een prijs (100 of 150 gulden) en het idee komt verder in de gewone procedure van de ideeën buscommissie van de be treffende dienst, afdeling of bedrijf. De jury van de ideeënbusac tie werd gevormd door wethouder drs. H. van Dam (voorzitter), H. van Aalderen, hoofd Be scherming Bevolking, ir. H.W. Brooshooft, direc teur energiebedrijf Rijn land, dr. L.J.F. Hermans, Rijksuniversiteit Leiden, ir. C. de Jong, directeur Leidsche Duinwatermaat schappij, R. Quint, des kundige van de Stichting Voorlichting Energiebe sparing Nederland, drs. C.W.E. Schadee, lid Ener giecommissie, F.H. van der Velde, chef perso neelszaken gemeente Lei den en ir. P.J. de Visser, voorzitter Energiecom missie. tes waar de temperatuur snel uit de hand loopt, zoals de raadzaal, uit te rusten met een thermostaat. De telefoniste op het Stadhuis mevrouw Den Heiden-Van Kins stelt voor om in de win ter de variabele werktijden op het Stadhuis en het Stads- bouwhuis af te schaffen. Hoewel de jury vindt dat er nogal wat haken en ogen aan dit plan kleven (problemen met spitsuur, discussie met de vakbonden) heeft men be sloten om deze inzending toch met een bedrag van 100 gulden te honoreren. Samenstelling: Jaap Visser Een zelfde prijs was er wegge legd voor de heer Plankeel uit Leiden die oppert om in de wintermaanden de middelba re scholen één a anderhalf uur later te laten beginnen. Een goed idee volgens de jury maar omdat Leiden een der gelijk initiatief niet op eigen houtje kan nemen zal het worden doorgespeeld naar het ministerie van onderwijs. Buiten de prijzen vielen de vele inzendingen met betrekking tot de stadsverlichting. "La ter aan en eerder uit", zo wordt massaal geopperd. Maar volgens de jury is er al een uitgebreid onderzoek naar de mogelijkheden hier toe ingesteld. Ook stellen veel Leidenaren voor om de gale rijverlichting in flats korter te laten branden. Mevrouw Van Rooijen-Poppe ontving een Teleac-cursus voor haar suggestie om de sop van wasmachines op te van gen voor de schoonmaak van vloeren etc. De heer Devilee, suppoost in De Lakenhal, is met het inzenden van zijn energiebesparende vondst 150 gulden rijker ge worden. Volgens de heer De vilee is het namelijk mogelijk om de verlichting in De La kenhal later in te schakelen. Naar de mening van deze suppoost zouden er op deze manier per jaar maar liefst 360 branduren kunnen worden bespaard. "Weliswaar" een kleine bijdrage maar .zoals we weten, vele kleintjes maken één grote", zo besluit de heer Devilee zijn inzending. Kledingkast Een prijs van 150 gulden ging ook naar de heer Van Dale uit Katwijk. Hij is werkzaam bij de Leidsche Duinwatermaat schappij. Bij deze maat schappij werkt men met trans portbanden voor zand die de hele dag door draaien. Ook als er geen zand wordt getrans porteerd. De heer van Dale stelt voor om deze transport banden uit te rusten met een schakelaar die alleen aanslaat wanneer er zand op de band valt. Een heel aardige vondst was af komstig van de in Zoetermeer woonachtige H. Fokke, werk zaam op het Stadsbouwhuis in Leiden. Deze forens die da gelijks vanuit zijn woonplaats naar leiden fietst, en omge keerd, beweert dat meer mensen de auto zouden laten staan wanneer er kledingkas ten in overheidsgebouwen zouden staan. "Daar deze fietstochten gedu rende het gehele jaar in alle weersomstandigheden plaatsvinden in een voor een gemiddelde fietser hoge snelheid is het noodzakelijk na afloop van de rit het zweettruitje" of regenkle ding om te wisselen in dage lijks tenue", aldus de heer Fokke. Zijn idee werd be kroond met een aanmoedi gingsprijs. Ruim 20 inzendingen werden beloond met een aanmoedigingsprijs in de vorm van eei van de prijswinnaars op de kiek tijdens de prijsuitreiking gisteravond in "De Waag' Teleac- energiebesparingEen gedeelte

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21