LEIDSCH DAGBLAD Washington haalt band met China nauwer aan "A agen lengen vandaag friendship verongelukt: 43 doden Waldheim: gegijzelden vrij in ruil voor onderzoek VORST KEERT TERUG Japan zet ex-Be alle McCartney land uit GÜQHet Motorhuis F. Winkel burgemeester van Noord wij kerhout 3 dagen fRIJDAG 25 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36072 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON - VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim heeft een oplossing geformuleerd voor de Iraanse crisis: vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in ruil voor een onderzoek naar Irans klachten door een commissie on der auspiciën van de VN, be staande uit leden van de Veilig heidsraad, landen van de Derde Wereld en islamitische landen. Echter, de VS eisen vrijlating van de gegijzelden vóórdat de com missie aan het werk gaat, terwijl Waldheim bij wijze van compro mis poogt de vrijlating te laten plaatsvinden op het ogenblik dat Terzelfder tijd heeft Zbigniev Brze- zinski, Carters voornaamste me dewerker op het gebied van de nationale veiligheid, in zeer dui delijke termen herhaald dat de VS, gegeven de ontwikkelingen in Afghanistan, verlangen naar een zeker herstel van de betrek kingen met Iran. „Wij hebben", zei hij, „een bestaande verplich ting ten aanzien van de onafhan kelijkheid en veiligheid van Iran. Wij zijn ver van dat land verwij derd, maar met het volk van Iran onderhouden wij vriendschap pelijke betrekkingen. En welke regering Iran ook mag besturen, als die bereid is met ons samen te werken, zullen wij samenwerken, onder voorwaarde dat de gegij zelden worden vrijgelaten". Brzezinski zei verder „Als de ge gijzelden vrij zijn, staan wij klaar om oprechte vriendschappelijke betrekkingen aan te knopen met Iran, teneinde de evenwichtig heid van en de veiligheid in die regio te beschermen. Wij willen ons aan Iran niet opdringen, wij zoeken geen bondgenootschap, maar zij en wij weten waar de werkelijke dreiging schuilt di rect ten noorden van Iran". Dat wil zeggen: de Sowjet-Unie. 32 PAGINA'S RANGOON (BIRMA) (AP) - Drieënveertig personen zijn om gekomen toen bij Mandalay, 650 kilometer ten noorden van Rang oon, een Fokker Friendship 1 de Birmese luchtmacht veron gelukte. Volgens een bekendma king van de regering heeft één in zittende de ramp overleefd, zij het met ernstige verwondingen. Kort na het vertrek uit Mandalay raakte de rechtermotor van de F- 27 defect. De piloot probeerde nog het toestel veilig aan de grond te zetten, maar dit mislukte toen het staartstuk de bomen raakte en werd losgerukt. Het vliegtuig kwam in omliggende rijstvelden terecht en vloog in brand. rwee inzittenden werden uit het toestel geslingerd toen het staart stuk losraakte. Een van hen is la ter aan zijn verwondingen be zweken. De overige 42 inzitten den kwamen in de vlammen om. Vliegtuigkaping ATLANTA, GEORGIA (AFP/UPI) - Een boeing 727 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Delta Airlines met 60 man aan boord is vanmorgen tijdens een vlucht van Atlanta in Georgia naar New York gekaapt. Het werd gedwongen naar Havana op Cuba te vliegen, waar het om drie minuten over tien landde. Volgens een woordvoerster van de maatschappij werd de kaping uitgevoerd door een man, die zei een bom bij zich te hebben. De vorst zal dit weekeinde waarschijnlijk weer in ons land terugkeren. Het lage drukgebied boven de Noord zee lost verder op, waardoor de wind vandaag zwak is met plaatselijk mistvorming. Bo ven Scandinavië versterkt de luchtdruk zich met als gevolg dat koude lucht onze richting uitkomt. Bij Stockholm was het enkele graden dooi, maar nu wordt daar in de nacht al 11 graden vorst gemeld. De vorstlucht is, vergezeld van enige sneeuw, begonnen De nemarken binnen te stro men. In het weekeinde zal de noord oosten wind deze koude lucht tot boven ons land transporte ren. Volgende depressies van de oceaan zullen genoodzaakt zijn zuidelijk van ons land te passeren. Bij het binnendrin gen van de vorst is enige sneeuwval mogelijk. Door de ze ontwikkeling is het niet uitgesloten dat begin volgen de week in ons land alweer ge schaatst kan worden. In La pland vriest het 's nachts 22, in Noordwest-Rusland zelfs 38 graden. Af en toe zon MEEST BEGUNSTIGDE NATIE" WASHINGTON (AFP/UPI) - De Verenigde Staten hebben China de status van meest-begunstigde land verleend, hetgeen een aantal belemmeringen wegneemt in het handelsverkeer tussen de twee landen. het Congres van mening was dat Peking en Moskou een gelijke behandeling moesten krijgen. Maar het Russische optreden in Afghanistan heeft deze mening snel en drastisch gewijzigd. Opklaringen en in het noorden moge lijk een bui. In de nacht en ochtend mis tbanken. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur on geveer 3 graden. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 JANUARI Zon op: 8.29 uur; onder: 17.12 uur Maan op: 12.57 uur; onder 3.07 uur. I Hoog water te Katwijk om 9.44 en 22.35 uur, laagwater te Katwijk om 5.43 en 18.13 uur. TOKIO (Reuter/AP) - Ex Beatle Paul McCartney is vandaag Japan uitgezet. Hij werd door de politie naar de internationale luchthaven van Tokio ge bracht om daar op het vliegtuig te worden gezet. Dit heeft een woordvoer der van het Japanse minis terie van justitie ver klaard. De huidige leider van de rockgroep Wings werd twaalf dagen geleden in verzekerde bewaring gesteld nadat de Japanse douane zei ma rihuana in zijn bagage te hebben gevonden. De officier van justitie besloot het onderzoek te staken omdat McCartney had verklaard de ma rihuana 'uitsluitend voor eigen gebruik' bij zich te hebben gehad, aldus een woordvoerder. "Aangezien McCartney niet voor nemens was de marihuana te verkopen en slechts korte tijd in Japan zou verblijven, werd beslo ten hem niet te vervolgen. "Hij is voldoende gestraft", verklaarde de woordvoerder. Krachtens de Japanse wet op ver dovende middelen zou de 37-jari- ge Britse ster bij veroordeling een gevangenisstraf van maximaal zeven jaar hebben kunnen krij gen. Op de foto drukt een stevige Japan se politieman Paul McCartney naar beneden doorhet open dak van de wagen, waarmee de ex- Beatle naar het vliegveld werd gereden. Rondom het tweetal vochten journalisten en fotogra fen om in de buurt te komen. Vondellaan 80 Leiden telefoon 071-769313 Tevens heeft Washington zich be reid verklaard militaire trans portmiddelen aan de Volksre publiek te leveren. Na de jongste krachtige stellingname van pre sident Carter tegen de Russen zijn het nieuwe uitingen van de toorn die Moskou bij de Ameri kanen heeft gewekt met zijn mi litaire interventie in Afghanistan. Snelheid Met een onverwachte snelheid en een grote meerderheid keurde het Amerikaanse Congres gister avond een resolutie goed, die China de status verleent van meest begunstigde handelsnatie. Het besluit verschaft Peking een positie waarnaar Moskou gedu rende een lange periode heeft ge streefd, maar die het tot nu toe altijd is geweigerd. De resolutie, die niet de handtekening van president Carter behoeft, is on middellijk van kracht geworden. De eerste stap om de resolutie door het Congres te brengen werd ge zet door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden waar de stemming resulteerde in 294 voor en 88 tegen. Daarna volgde de Senaat die de stap ondersteunde met 74 tegen 8 stemmen. Veranderd In tegenstelling tot zijn naam houdt de status van meest-begunstigde natie geen voorkeursbehande ling in, maar het recht om met de Verenigde Staten handel te drij ven op eenzelfde basis als de meeste andere landen dat doen. De goedkeuring van een dergelijke handelsstatus voor China was al geruime tijd opgehouden omdat Geen straf vervolging Saeharov MOSKOU (AP) - Andrei Saeharov, de Russische dissidentenwoord voerder die dinsdag naar de Wol- ga-stad Gorki is verbannen, zal niet strafrechtelijk worden ver volgd. Dit is vandaag door een hoge Russische functionaris, Wi- tali Kobisj, meegedeeld. Kobisj, die aan het hoofd staat van de Amerikaanse afdeling van het departement voor internationale zaken van het centrale partijco mité, zei voorts dat Saeharov zijn wetenschappelijke werkzaam heden mag voortzetten. De atoomgeleerde zal echter vanuit Gorki, 400 kilometer ten oosten van Moskou, weinig toegang hebben tot belangrijke academici en onderzoeksmateriaal. Opgeschort "Gelet op de recente i ghanistan moet elke actie betref fende een handelsakkoord met de Sowjet-Unie worden opge schort, hangende de terugtrek king van de Russische troepen en een terugkeer naar een normale situatie en gezond verstand", zo zei de Democratische afgevaar digde Charles Vanik. Maar hij voegde eraan toe dat hij president Carter graag zou zien streven naar een dergelijke status voor de Russen, als de Sowjet- Unie haar agressieve koers ver laat en meer burgers toestaat naar het buitenland te emigreren - zo als op grond van de Amerikaanse wet vereist is voor het verkrijgen van de meest-begunstigde status. Er tal de komende tijd eer der meer dan minder moeten worden bezuinigd. Dit zei minister Andriessen (foto) van financiën gisteren tij dens het debat over de loon- pauze. Het kabinet zal zich de komende tijd buigen over de vraag waar de drie vier miljard extra ombuigingen moeten worden gevonden. PAGINA 27 "Ik was m'n Steeds meer illegale Suri- namers in ons land PAGINA 7 Ajatollah Chomeini heeft vanaf zijn ziekenhuisbed via de Iraanse radio alle stemge rechtigden in zijn land opge roepen aan de presidents verkiezingen deel te nemen PAGINA 9 en 21 Veel problemen bij opnamen van "Die Blechtrommel" PAGINA 13 Ajax-spelers nemen nu toch deel aan het collectief PAGINA 17 (Van e onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT, NOOTDORP - De 53-jari- ge F. Winkel uit Nootdorp is benoemd tot burge meester van de gemeente Noordwijkerhout. De heer Winkel is thans burgerva der van de ruim 6000 zielen tel lende gemeente Nootdorp. Al in een vroeg stadium bestond het vermoeden dat hij degene zou zijn die de scheidende burge meester Bosma zou opvolgen. De heer Winkel is in 1926 in Schie- broek bij Rotterdam geboren. Hij heeft gewerkt op de gemeentese cretarie in Rotterdam en kwam later terecht bij verschillende ministeries in Den Haag. Voordat hij in 1966 tot burgemeester van Nootdorp werd benoemd was hij werkzaam bij het produktschap voor vee en vlees. De 46-jarige echtgenote van de heer Winkel is arts van beroep. Het echtpaar heeft twee zoons van 5 en 8 jaar. De nieuwe burgmeester voldoet wat de leeftijd betreft niet aan de wensen van de Noordwijker- houtse gemeenteraad. De raads leden vroegen de commissaris van de koningin in Zuid-Holland enkele maanden geleden om een jonge man van 35 tot 40 jaar. Zaterdag geen voetbal ZEIST - De KNVB heeft in ver band met de slechte gesteldheid van de velden het gehele zater dagvoetbal, dus ook de Afdelin gen, afgelast. Leidsch Dagblad Qmh krant bazorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uür. Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 of 144941. showroommodellen verkoop bij ZITTOP-KATWIJK waarbij u in de gelegenheid benl sterk te profiteren van onze collectie- wisseling. In deze verkoopactie vindt u o.a. zitgroepen en losse banken van toplabrikanten als Durtel, Laauser, Bench Studio en Koekoek Deze modellen worden verkocht met 20 tot 35% modellenkorting Vrijdag 25, zaterdag 26 en maandag 28 jan. a.s. Zitmeubeldorado Ambachtsweg 21 ft Heen), Kalwi|k, Tel. 01718-21977 4 weken lang h«t LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en O Ik beeks meteen en U kunt mi| m.l.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratia Naam Adres Gironr. Hokje aa .ruisen en bon ingevuld in e zonder postzegel opsturen h Dagblad Antwoordnummr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1