Sportlieden twijfelen aan zin boycot Spelen Moskou Verontrusting in Etten-Leur over zwangerschapsafwijkingen kreeg Sticht van Nasivihj Rusland laat ons geen andere STRIPPENKAART BUS EN TRAM Minister stemt in met verlenging van Schipholspoorweg tot de RAI Weinig waardering voor regeringsstandpunt Uit in de Randstad DONDERDAG 24 JANUARI 1980 DEN HAAG (GPD) - Reizen met het openbaar vervoer in stad en streek wordt vanaf 1 mei en 1 ok tober een stuk eenvoudiger, zon der duurder te worden. Minister Tuijnman van verkeer heeft gis teren in de Tweede Kamer de in voering aangekondigd van een strippenkaart per 1 mei en een ster-abonnement per 1 oktober, die beide in het hele land geldig zullen worden. De strippenkaart is voorzien van vijftien stroken. Per zone dient een strook te worden afgestem peld, met dien verstande dat tel kens een strook meer ontwaard moet worden dan het aantal zo nes dat gereisd wordt: twee stro ken voor één zone, vier stroken voor drie zones. Deze kaart gaat vijf gulden kosten (f2.50 voor bejaarden en kinderen van tot en met negen jaar) en zal te koop zijn in voorverkoopwinkels, postkan toren en NS-stations. Hij kan ook worden besteld met een accept giro-kaart. De strippenkaart ver vangt de huidige meerrittenkaar- ten. De minister overweegt nog om retours af te schaffen. Veelzijdiger is de invoering van het zogenaamde ster-abonnement, een Amsterdams voorstel dat door de bewindsman, die dins dag hevige kritiek gekregen had over zijn laksheid, direct is over genomen. Het ster-abonnement komt in de plaats van de huidige trajectabonnementen in het ste delijke en streekvervoer en geeft de passagier het recht om vanuit de zone die hij kiest, in elke ge wenste richting te reizen. Het is daarmee in feite een gebieds- abonnement. De minister noem de van het ster-abonnement geen tarief. Tuijnman verwacht dat door het grote aantal verkooppunten de snelheid van het openbaar ver voer zal toenemen, omdat in tram of bus zélf geen oponthoud meer hoeft te worden veroorzaakt door de aanschaf van een plaatsbewijs. Overigens zijn de gemeenten en vervoerbedrijven vrij in de er kenning van de strippenkaart, blijkens Tuijnmans mededeling dat gemeenten en betrokken be drijven zullen worden verzocht de strippenkaart in te IHiliMilT.lil' DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman (verkeer) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat autogordels achter in de auto ook verplicht worden gesteld. Zelfs wordt een draagplicht overwogen. Eén en ander heeft te maken met een EG-richtlijn. In Frankrijk wordt deze richtlijn reeds toegepast. Ook wordt overwogen voor nieuwe au to's de montage van tenmin ste één mistachterlicht ver plicht te stellen. De minister werd gisteren nog geconfronteerd met het ver zoek van de meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, CDA en D'66) om de voor- rangsregel 'rechts gaat voor' ook voor langzaam Verkeer te laten gelden. DEN HAAG (GPD) - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) stemt in met verlenging van de Schipholspoorweg vanaf het huidige eindpunt „in het niets" te Amsterdam-Zuid tot de 800 me ter verder gelegen RAI. Met de verlenging tot het Centraal Sta tion zal pas uiterlijk in 1982 wor den begonnen. De bewindsman heeft dit gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer. In een eerste reactie waren de NS en de RAI zeer verheugd over dit besluit, maar officieel hadden zij er nog niets over vernomen. De NS beogen met de verlenging naar de RAI, omwille van een snelle verwezenlijking een en- kelsporig traject tot stand te brengen vanaf station Amster dam-Zuid. Mits daarmee op korte termijn kan worden begonnen, aldus de NS vorige week, kunnen de verlenging alsmede de bouw van een klein kopstation in mei volgend jaar klaar zijn. De verlenging wordt dan gelijk in gebruik genomen met de Schip holspoorweg van Schiphol naar Leiden en Den Haag, in mei vol gendjaar. Op zijn vroegst in 1988 kan de NS ook klaar zijn met de aansluiting van de Schiphol spoorweg op het Amsterdamse Centraal station. Zoals NS-presi- dent Ploeger vorige week uiteen zette, bleef deze zaak hangen op de vraag wie moest opdraaien voor de kosten voor omlegging van buizen van de gemeente Am sterdam in grond van het rijk op een plaats waar de spoorweg komt te liggen. Overeengekomen is nu dat Amsterdam deze kosten zal betalen. In het traject moet een zeer groot aantal viaducten worden ge bouwd. Erica Verkerk, kamerlid met Olympische ervaring: DEN HAAG - „De Sowjet-Unie heeft niets meer overgelaten van de filosofie van de Olym pische Spelen: ontmoeting en dialoog. We kunnen niets an ders meer doen dan oproepen de Spelen niet door te laten gaan. Ik moet dit met bloe dend hart zeggen. Als geen ander begrijp ik wat dit voor de deelnemers betekent". Erica Verkerk-Terpstra (WD) is het enige kamerlid met olympische ervaring. In 1960 en in 1964 nam zij als zwem ster deel aan de Spelen in Rome en Tokio. Van die laat ste kwam zij thuis met een zilveren en een bronzen me daille. Door de opeenvolgende ge beurtenissen van de laatste weken is het uiterste bereikt, vindt mevrouw Verkerk. Niet alleen de inval in Afghanistan en de arrestatie van de dissi dent en nobelprijswinnaar Sacharov, maar ook de ver hoogde aanwezigheid van de Sowjet-Unie bij de Pakis taanse grens en in Zuid-Je men hebben daartoe bijge dragen. Dinsdag heeft zij in Parijs ge sproken met de Russische dissident Boekovski. Die be vestigde berichten van Am nesty International dat in Moskou zuiveringen plaats vinden. Gezinnen worden verscheurd en er is angst voor het plotseling verdwijnen van mensen die zich niet helemaal opstellen volgen de wensen van het Kremlin. „Boekovski heeft mij gezegd dat de we reld geen verantwoordelijk heid mag dragen voor deze gang van zaken. Als de Olym pische Spelen niet doorgaan, houden die verdwijningen misschien op. Ook dat telt erg In het comité Olympische Spe len en Mensenrechten heeft mevrouw Verkerk het uiter ste geprobeerd om een boycot te voorkomen. Zij staat nu echter achter de oproep van het comité om de Spelen in Moskou niet te laten door gaan. Zij voegt er meteen aan toe dat het comité wel de mo gelijkheid heeft opengelaten om op zijn standpunt terug te komen als de situatie in Rus land zich in gunstige zin zou wijzigen. Mevrouw Verkerk is het eens met een besluit van de rege ring om de Spelen te boycot ten. De uiteindelijke beslis sing moet bij het Nederlands Olympisch Comité blijven liggen, maar zij gelooft dat ook in de sportwereld het in zicht groeit dat de politiek niet anders meer kan dan zo handelen. „De Olympische Spelen is het machtigste wat een mens kan overkomen. Het is dan ook een enorme klap voor de sportlieden die zich erop hebben voorbereid. Toen ik zelf aan de Spelen deelnam, had ik nauwelijks benul van politiek. Ik kan me nu ook heel goed voorstellen dat het hoofd van de sportlieden die zich aan het voorbereiden zijn, niet naar politiek staat". Een solistische actie van Ne derland wijst zij echter ook onder deze omstandigheden af omdat dat niet effectief zou zijn. Eerst dus wel internatio naal de standpunten op el kaar afstemmen. Het is voor haar bovendien erg belang rijk dat de protesten tegen he Russische optreden niet al leen uit Amerika en West-Eu ropa, maar ook uit de Derde- Wereldlanden komen -Hoe ziet de toekomst van de Olympische Spelen er uit? ,Er zal een alternatief moeten komen. Voor dit jaar is het niet mogelijk naar een ander land uit te wijken. Ik hoop dat de internationale sportorga nisaties overeenstemming kunnen bereiken over per manente verplaatsing van de Spelen naar Athene. Het Olympische terrein zou dan internationaal gebied ver klaard moeten worden om eventuele toekomstige problemen uit te sluiten. Mis schien is toezicht van de Ver enigde Naties mogelijk". .,Een andere mogelijkheid is dat minder met landenploe gen wordt gewerkt en meer individueel wordt gestart. Het nationalistische element in de Spelen zou dan minder belangrijk worden." PIETER MAESSEN DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse sportlieden kunnen het ingenomen standpunt van de Ne derlandse regering om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten wel enigzins begrijpen, maar betwijfelen aan de andere kant of zo'n boycot enige uitwerking zal hebben op de men senrechten in Rusland en de inval in Afghanis tan. Daarnaast is men van mening dat de politici de sport op een over dreven manier als speerpunt ge bruiken voor hun politieke doel einden en te weinig denken aan de belangen en verlangens van de sporters zelf. De Nederlandse dames- en heren- hockeyploeg weet zich zeker van kwalificatie voor de Olympische Spelen. Hoewel de damesploeg vorige week drie wedstrijden in Moskou heeft gespeeld, is er in de groep nog nauwelijks gesproken' over een boycot. Aanvoerster Maria Mattheussens: „Ik geloof datje van een topsporter, die zich al jaren voorbereidt op een eve nement als de Olympische Spe len, geen al te weloverwogen standpunt kunt verwachten. Ze ker niet als je een teamsport beoefent. Kijk, een atleet kan zeggen: ik ga of ik ga niet. Maar nu de zaak zo ligt dat mogelijk een kabinetsbesluit in de lucht hangt, ligt de zaak anders. Ik heb voor mezelf nog geen definitief standpunt bepaald, al vind ik wel dat we niet alleen mogen afgaan op de publieke opinie in de Very, enigde Staten, zoals die door Car ter naar voren wordt ge bracht" Aanvoerder Ron Steens betwijfelt het effect van een boycot. „Voor op staat dat ik niet geloof dat het kabinet-Van Agt zo ver zal gaan als Carter dat hij onze paspoorten wil innemen, nog afgezien van het feit of dat juridisch kan. Ik begrijp alle reacties op de inval in Afghanistan en de arrestatie van Sacharov wel, maar we wisten vijf jaar geleden, toen de Spelen aan Moskou werden toegewezen, ook al dat er van alles loos is in Rusland". „Toen ook werden de mensenrech ten geschonden en hadden de le gers Boedapest en Praag platge lopen. Nu er een gebeurtenis plaatsvindt die niets met sport heeft te maken (inval in Afgha nistan), wordt de sport als speer punt gebruikt. Daar heb ik wel begrip voor, maar wordt de door snee Rus mondiger als wij thuisblijven? Zal de Sowjet-rege- ring zijn politiek veranderen als wij tot een boycot besluiten? Ik geloof er geen snars van, afgezien van het feit dat de Spelen sowieso doorgaan. Al is het maar met vier of vijf Oosteuropese landen. Dan krijgt de Sowjet-burger wel een mooi verhaal voorgeschoteld waarom de rest er niet is" Zwemmer Henk Elzerman kan wel enig begrip voor het ingenomen standpunt van ae regering op brengen, maar verwijt de politici toch dat zij de Spelen inmiddels zijn gaan beschouwen als hét middel om de Russische autori teiten mee om de oren te slaan als strafmaatregel voor de inval in Afghanistan, de mensenrechten en de arrestatie van dissident Sa charov. „Ik begrijp heus wel dat sport en politiek inmiddels niet meer te scheiden zijn van elkaar, hoe jammerlijk ik die situatie ook vind. Maar de politici denken to taal niet meer aan de teleurstel ling die zij de sporters bezorgen Jaren en jaren leef je naar zo'n evenement toe, het moet een soort top worden van sportief presteren. En dan zoiets. Vooral voor mij persoonlijk zou het een desillusie worden indien de Spelen geboycot zullen worden. Ik beschouwde ze als mijn af scheid van de topsport" Wielrenner Ad Wijnands: „Een boycot zou voor mij een grote te leurstelling betekenen omdat ik me -totaal niet interesseer voor politiek. Ik ga naar Moskou om te fietsen, om goed te presteren, zo dat ik aan een profcontract kan komen. Ik ben niet van plan mij daar met politiek bezig te gaan houden" „Het idee om de Spelen voortaan maar in Griekenland te organise ren, lijkt mij daarentegen ook weer geen oplossing voor dit soort problemen. Ook Grieken land' zal wel weer een regime hebben waar niet iedereen het DEN HAAG - De Haagse politie heeft gistermiddag zes demonstranten aangehouden die 'radio-actief afval' de Hofvijver gooiden. De demonstranten gooiden drie vaten en vijftien vuilniszakken in het water die het kernafval moesten voorstellen. Zij protesteerden daarmee tegen het functioneren van de kerncentrale in Borssele In totaal 'namen ongeveer 40 betogers aan de actie deel. Koppelbazen aangehouden SCHOONEBEEK (ANP) - De rijkspolitie van Schoonebeek heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van Emmen en het sociaal fonds bouwnijverheid twee koppelbazen aangehouden, die verdacht worden van miljoe nenfraude bij de belastingdienst en een sociaal bouwfonds. De 27-jarige K.M.B. uit' Nieuw- Schoonebeek en de $3-jarige Th.B.M.G. uit Emmen werden maandag gearresteerd. Ze zou den over een periode van enkele jaren het afdragen van loonbelas ting en sociale verzekeringspre mies voor tientallen werknemers achterwege hebben gelaten. Het personeel van de koppelbazen werkte via vele onderaannemers in noord- en oost-Nederland. De politie verwacht op korte termijn nog meer aanhoudingen in de Drentse zuidoosthoek. ETTEN-LEUR (GPD) - Tussen 1970 en 1978 is bij ruim 40 procent vam de werkneemsters van C en A in Etten-Leur, die in verwach ting waren, een afwijking gecon stateerd. Het landelijk gemiddel de voor dit soort afwijkingen be- ADVERTENTIE Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK draagt vijf procent. Van de 14 zwangerschappen in die periode is het in zes gevallen misgegaan. Gezien dit verhoogde risico heeft de bedrijfsleiding de Etten-Leur- se huisarts A. van der Reepe, die tevens controlerend geneesheer is voor dit bedrijf, om advies ge vraagd. Controlerend geneesheer Van der Reepe heeft daarop met mede werking vap een aantal collega's een inventarisatie opgesteld van de geconstateerde afwijkingen. Deze gegevens zijn voorgelegd aan dr. Niermeijer van het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam met het verzoek hier over een uitspraak te doen. Uit het onderzoek is gebleken dat er geen gemeenschappelijke oor zaak is aan te wijzen. Daar komt nog bij dat de geconstateerde af wijkingen nogal verschillend zijn zodat ook daaruit geen conclusie kan worden getrokken. Het gaat om vroeg-geboorten, enkele doodgeboren kinderen en enkele baby's met geestelijke en of li chamelijke afwijkingen. Dr Niermeijer heeft zich bereid ver klaard deze kwestie verder te willen onderzoeken mits de be trokken ouders dit wensten. Ook bij de andere verdeelcentra van C en A in ons land is nage gaan of daar klachten, dan wel een verhoogd risico bestonden. Dit bleek niet het geval te zijn. Vervolgens is nagegaan of de oorzaak mogelijk gezocht moest worden in de werkomstandighe den van de Etten-Leurse vesti ging, maar dit leverde evenmin iets op. De medische dienst van C en A heeft daarop de zaak afge rond met de conclusie dat hier waarschijnlijk sprake is van een toevallige samenloop van om standigheden, hetgeen controle rend geneesheer Van der Reepe bevestigt. Uit informatie van de voorlich tingsdienstvan C en A Nederland blijkt dat deze kwestie ongeveer twee jaar geleden is besproken in de overlegcommissie van het be drijf. Daarop is het onderzoek in gesteld en zijn diverse diensten en instanties ingelicht, dan wel bij dit onderzoek betrokken. Hoewel het bedrijf dit onderzoek heeft afgesloten, blijkt uit de me dedelingen'van de inspectie voor de volksgezondheid dat men daar deze kwestie nog niet als afge daan beschouwt. Nu duidelijk is dat de oorzaak niet bij C en A zelf ligt, is de mogelijk heid dat deze in de directe omge ving moet worden gezocht, niet uitgesloten. Als een van de exter ne factoren wordt onder meer de groothandel in chemische pro- dukten Cerutti BV, die tegenover C en A is gevestigd genoemd. Echter niet Cerutti BV maar Agri- ben Nederland BV te Etten-Leur wordt door het Milieu Overleg Et ten-Leur verantwoordelijk ge noemd voor de complicaties bij de zwangerschappen van de C en A-werkneemsters. Agriben, ge vestigd naast C en A, is een be drijf dat handelt in bestrijdings middelen en insecticiden. AMSTERDAM Concertgebouw - do 24, grote zaal, 20.15 uur Concertgebouwor kest olv Ed Spanjaard. Vrij 25, grote zaal, 20.15 uur Orlando Kwartet. Za 26, grote zaal, 15 uur: Radio Philharmonsch orkest, olv Alexander Lazarjev. Grote zaal, 20.15 uur: het Nederlands Kamerorkest. Kleine zaal, 20.15 uur: gitaarrecital door Hans de Weerd. Zo 27, spiegelzaal, 11 uur: "Für Elise", NOS rechtstreekse radiouitzending. Grote zaal, 20.15 uur: Beaux Arts Trio. Ma 28, kleine zaal, 20.15 uur: cello-recital door Colin Carr. Di 29, kleine zaal, 20,15 uur Quadro Hotteterre. Woe 30, kleine zaal, 20.15 uur- Janos Starker, cello en Emmy Verhey, viool. Stadsschouwburg - do 24 t/m za 26, 20.15 uur "Lucifer", Publiek- stheater. Zo 27,14 uur, het Nationale Ballet "Giselle". Zo 27,20.15 uur: "Fons Jansen 5". Ma 28, Spectacle Feydeau, geen nadere gegevens ontvangen. Di 29, 20.15 uur Nederlands Danstheater. Woe 30, 20.15 uur het Nationale Ballet "Serenade"; wereldpre- Nieuwe Komedie. Di 29 t/m za 2 feb., 20.30 uur: "Betalen? Nee!", Nieuwe Komedie. Centrum Bellevue - zo 27, kleine zaal, 20.30 i tief. Do 31, kleine zaal, 20.30 uur try-out V£ een krankzinnige" door Hans Otjes. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - 26,27,29,30 en 31,20.15 uur: "Bedrog", Haagse Komedie. Ma 28, 20.15 uur: "Kleine EyolfHaagse Ko medie. Congresgebouw - do 24, 20.15 uur Residentie orkest en Adré Watts, piano. Za 26, 20.5 uur: het Concertgebouworkest. Ma 28, 20.15 uur Mozartconcert door het Nederlands Kamerorkest. Appeltheatcr- 24,25,26,29,30 en 31,20.15 uur "Op de bodem", de Appel. Diligentia - Haagse kunststichting voor de jeugd, 20.15 uur. Vrij 25 en Za 26,20.15 uur: "Maat 45", Peter Fabershow. Zo 27,14.30 uur: Janine Dacosta, piano. Di 29, 20.15 uur Schönberg-ensemble, olv Reinbert de Leeuw. Woe 30, 20.15 uur, Henk van Eeuwijk, piano. Do 31, 20.15 uur Beaux Arts Trio. HOT - do 24, 20.30 uur: "t Verjaardagsfeest" toneelgroep Centrum. Za 26, 14fiur: Kindermanifestatie. Zo 27, 14 uur: "Comedia del Smarte", kindertheater Pssstt. Woe 30, 14 uur: "De Droomsoe- zer"kinderthater Pssstt. Do 31, 20.30 ur De Springplank, aspi- rantengroep v.h. Ned. Danstheater. Theater aan de Haven - 24, 25 en 26, 20.30 uur "Betalen? Nee!", Nieuwe Komedie. Vrij 25 en 'za 26, 20.30 uur "Ik zei de gek", poëzie hardop. Zo 27, 14 uur. kindertheater August (onder voor behoud). Theater in de Steeg vrij 25 en za 26. 20.30 uur. Hare Majesteit Theaterkolletief, "Multiple Choice". Theater de Tobbe (Voorburg) - vrij 25. 20.30 uur, Literair concert. Za 26, "U, ik en de piano", Robert Kreis. Di 29, 20.30 uur "Les Soeurs Bronte", André Théciné. LEIDEN Schouwburg - do 24, 20.15 uur "Van Santen, Van Santen en Van Santen", Martin Waardenberg, Evert de Vries en Rob Sawade. Vrij 25,20.15 uur "De Philantropist", door het English Speaking Theatre Amsterdam. Za 26, 20.15 uur: "De Divan", met Cox Hab- bema en Jules Croiset. Woe 30 en do 31, 20.15 uur "Gekke men- sen'jp met o.a. Pleuni Touw. LAK-theater vrij 25, 20.30 uur Stichting Mutea, Mu/iektheater- projekt "OGME". Za 26, 19.30 uur, (lange v oorstelling) Int. Thea tergroep Kiss, "Oresteia" (Agamemnon. Elektra, Orestes) Zo 27, 15 uur: kindervoorstelling van de bewegingsgroep Din "Poppe- lepee". Stadsgehoorzaal - vrij 25, 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch orkest, olv Rafael Fruhbeck de Burgos. Za 26, 20.30 uur: Lok- horstkerk, Pieterskerkstraat 1, Flos Florum (oude muziek).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9