actief in vrije tijd Noord wordt verlost van rioolstank Onzekerheid over risico's in Leeuwenhoek bij PvdA-fractie Wegwijs in Leiden Leidse brochure tegen democratiseringsplan Ook Reitzstraat wil vuilnisauto voor deur Bewoners: Brahmslaan helemaal asfalteren PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 24 JANUARI 1980 Kaartavond, De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een klaverjas- en jo- keravond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20 uur. Zaterdag organiseert dezelfde vereniging een feest avond in het zalencentrum aan de Maria Gijzensteeg. Ook dan begint men om acht Milieuwoningen Vandaag om acht uur begint in 't Breehuys aan de Breestraat 19 een voorlichtingsavond over de pyramide-milieuwo- ningen van "De Kleine Aar de" (zie deze krant van afge lopen vrijdag). Ing. Gerard Schouten, architect en ir. Wout Snel zullen aan de hand van tekeningen en maquettes, de bouw en de milieu- en energiebesparende aspecten van deze woningen belichten. De bijeenkomst is gratis toe gankelijk voor iedere belang stellende. Nachtfilm Vrijdagnacht om 2330 uur wordt in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat de film "Liefde en anarchie" van Lina Wert- müller uit 1973 vertoond. Het is het verhaal van een aspi rant politieke moordenaar die twijfelt tussen zijn liefde voor een prostituee en zijn pa triottische gedrevenheid. De toegangsprijs bedraagtf 5.50. Gehandicaptensoos Morgen begint in "Morschwijk" aan de Topaaslaan 19 een so ciëteit voor lichamelijk ge handicapten. Deze soos wordt georganiseerd door de afde ling Leiden van de Unie van Vrijwilligers. De soos wordt voortaan iedere maand ge houden op de derde vrijdag van de maand van 10 tot 15 uur. De UW stelt zich voor de mensen een gezellige dag te bezorgen. 's Morgens wordt een ontspan nend programma geboden en 's middags is er gelegenheid voor het spelen van een gezel schapsspelletje. Smalfilm Liga De Leidse Smalfilm Liga werkt mee aan het Cine Fleur Festi val dat morgenavond in "De Zoete Inval" aan de Haar lemmerweg (parallel aan de rijksweg Haarlem-Amster dam) in Haarlem wordt ge houden. Verder werken aan de avond mee de Haarlemse Smalfilm Liga, de Aalsmeerse Smalfilm Club, de Noord- wijkse Film Club en Amfi '66. Er worden zowel speel-, anima tie-, documentaire- als vakantiefilms vertoond. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Elektra-cursussen Het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 begint binnenkort met twee nieuwe elektra-cursussen. Allereerst is er een cursus voor mensen die niets van elektriciteit af weten en hun kennis op dat gebied wat willen uitbreiden. Zo wordt geleerd hoe stekkers, stopcontacten, en leidingen gemaakt moeten alsmede simpele reparaties van huis houdelijke apparaten. De cursus wordt dinsdag van 20 tot 22 uur en gegeven en be staat uit vijftien lessen. Voor de wat meer gevorderden is er de elektronica-knut- selclub bedoeld voor mensen die zich wat meer willen ver diepen in de elektronica. Op deze club kunnen zaken ge maakt worden als transistor radio's en gitaarversterkers. De club komt elke maandag avond van 20 tot 22 uur bij een. Voor nadere inlichtin gen: tel. 071-146449. LEIDEN - Twee gemeenteraadsle den en één wethouder van de Leidse Partij van de Arbeid heb ben gisteravond gezegd, dat zij niet in de Leeuwenhoek (ten noorden van de Plesmanlaan) zouden willen wonen. Zij zeiden dit naar aanleiding van het risico-rapport dat over dit ge bied is uitgebracht. Daarin wor den de gevaren die de diverse la boratoria en een LPG-station in de Leeuwenhoek voor toekom stige bewoners kunnen opleve ren op een rijtje gezet. Het rapport speelt een rol bij het nemen van een beslissing over toekomstige woningbouw. De gemeenteraadsleden (mevrouw H. van Dongen en mevrouw J. Hes) en de wethouder Tesselaar deden hun uitspraak in een ver- gadering van de gemeenteraads fractie van hun partij. Voor Van Dongen en Hes, en ook voor wethouder Tesselaar, bete kent hun uitspraak nog niet dat zij het bouwen van huizen in de Leeuwenhoek al definitief van de hand wijzen. Een dergelijke uit spraak deden zij gisteravond niet. Hes bleef twijfelen, of je als politi cus wel de beslissing kunt r om woningen in de Leeuwen hoek te bouwen, als je er zelf niet wilt wonen. Zij zei daar "moeite mee te hebben". Mevrouw Van Dongen pleitte voor het verwijderen van de laborato ria uit de bebouwde kom. "Mijn standpunt is dat die hele handel Verder bleek gisteravond dat er binnen de gemeenteraadsfractie van de PvdA verschil van mening is over de waarde die aan het risi co-onderzoek gehecht moet wor den. Omdat het rapport geen duidelijke uitspraak doet over de kans op een ongeluk is het nut van het rapport nihil, vindt bij voorbeeld het nieuwe PvdA- raadslid Dallinga. PvdA-fractie- leider Peters vindt dat het "rap port nergens concreet zegt wat nou eigenlijk de gevaren in de Leeuwenhoek zijn, en wat dat be treft zijn we nog steeds even ver". Peters bleek er gisteravond aan te hechten dat wie zich als politicus uitspreekt vóór bouwen in de Leeuwenhoek, zich daar ook per soonlijk achter moet opstellen. Hij wees op de politieke effecten die het heeft wanneer uitspraken over al dan niet in de Leeuwen hoek willen wonen in de publici teit komen. "Daar moetje dan bij de politieke besluitvorming re kening mee houden", aldus Pe ters. Hierop verklaarde wethouder Van Dam nadrukkelijk dat hij wél in de Leeuwenhoek zou willen wo nen. Wethouder Waal (ruimtelij ke ordening) wees nogmaals op de beperkte bouwruimte in Lei den en volgens Bordewijk zou je met de argumenten van me vrouw Hes en mevrouw Van Dongen ook alle ziekenhuizen uit Leiden moeten verwijderen. Miljoenenplan Rijnland LEIDEN - De verenigde vergadering van het hoogheem raadschap Rijnland heeft gisteren besloten een bedrag van twee miljoen gulden uit te trekken voor het treffen van noodvoorzieningen aan de rioolwaterzuiveringsin stallatie in Leiden-Noord. Tevens werd besloten jaar lijks voorlopig een bedrag van 1.2 miljoen gulden uit te trekken om deze voorzieningen in bedrijf te houden. Rijnland hoopt daarmee te berei ken dat de stankoverlast van de installatie en van het in de Haar lemmertrekvaart geloosde af valwater tot redelijke proporties kan worden teruggebracht. De voorzieningen lopen vooruit op een ingrijpende uitbreiding van de waterzuiveringsinstallatie die de komende jaren haar beslag moet krijgen. Bij Rijnland houdt men er echter rekening mee dat het nog zeker vijf jaar zal duren voor de installatie in gebruik kan worden genomen. Daarbij is dan nog rekening gehouden met eventuele beroepsprocedures bij de Kroon die nog voor een aan zienlijke vertraging kunnen zor gen. Goodwill Hoofdingeland ir. Heere, sprekend namens de commissie water kwaliteit, zei gisteren in de hoge bedragen die de noodvoorzienin gen kosten tevens een poging te zien om goodwill te verwerven bij de omwonenden vooi installatie. Hoewel hij sprak "kosten op een sterfhuis" hii erop dat een deel van de in teringen ook na de uitbreiding hun nut kunnen bewijzen. Ook hoofdingeland Van Saase vond de kosten erg hoog, maar constateerde dat het zoeken naar een goedkopere oplossing vruch teloos was gebleken. Weliswaar is het gebruik van een compostfil- ter zoals in de installatie in Zuid- West wordt toegepast voordeli ger, maar de beschikbare ruimte in Noord is daarvoor te gering. Een van de oorzaken van de stank is de lange tijd die het afvalwater vanuit Warmond en de Meren- wijk in de rioleringen blijft. In deze transportleidingen doen zich dan rottingsprocessen voor De stank die dat proces veroor zaakt hoopt men te kunnen be strijden door toevoeging van chemicaliën (chloorbieekloog) aan het binnenkomende water. Verder treedt in de installatie stank op wanneer het rioolwater lang aan de open lucht wordt blootge steld. De bedoeling is nu de ruim ten af te dekken en de lucht phe- misch te reinigen. Bovendien wil Rijnland iets aan het zuiverings proces zelf doen zodat het water dat weer in de Haarlemmertrek vaart wordt geloosd beter gezui verd is. LEIDEN - De Initiatiefgroep De- mokratische Universiteit heeft gisteren aan het college van be stuur van de Leidse universiteit een brochure aangeboden, ge richt tegen de democratiserings plannen bij de universiteit van onderwijsminister Pais. Het aan bieden van de brochure werd in de vorm van een toneelstukje ge daan: minister Pais bezoekt Lei den. Onlangs liet de bewindsman het voorontwerp WWÖ (Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs) het licht zien. In het voorontwerp wordt onder andere de bestuurs structuur van de universiteit ge regeld. De initiatiefgroep vefzet zich tegen dit voorontwerp, "om dat het de toch al geringe demo cratie op de universiteit terug draait". De initiatiefgroep is een brede or ganisatie die onder meer wordt gesteund door de Algemene Bond van Ambtenaren en een aantal studentenorganisaties. Gisteravond hield de Progressieve Partij (PP) van de Leidse univer siteitsraad een door ongeveer honderd mensen bezochte dis cussie-avond over het vooront werp WWO in de Stadsgehoor zaal. Tijdens de bijeenkomst zet ten prof. H. H. Maas en prof.ssor R. A. de Moor hun standpunten over het voorontwerp WWO uit- Opvallend was het geringe aantal studenten. Volgens aanwezigen kwam dat onder andere omdat de Leidse Studenten Bond (LSB) elders in de stad een vergadering had. Uit de discussie bleek dat het merendeel van de aanwezi gen zich tegen de plannen van minister Pais opstelde. Op de foto van links naar rechts: universiteitsraad-voorzitter drs. Fr. van der Meer en de secretaris van de universiteit dr. D. P. den Os die de brochure gisteren in ontvangst namen. De rioolwaterzuiveringsinstallatie in Noord die mende rioolwater goed te kunnen zuiveren. veel te geringe capaciteit heeft om al het binnenko- Dat hoopt men te bereiken door net toevoegen van ijzerchloride en polyelectrolyt aan het afvalwater tijdens de voorreiniging, terwijl de oxvdatiebedden zullen wor den verbeterd. Gevolg is wel dat er meer afvalslib beschikbaar komt waarvoor in Noord geen opslagruimte is. Het overtollige zal naar andere installaties wor den afgevoerd. Tenslotte wil men het slib dat toch nog in de Haarlemmertrekvaart terecht komt wegbaggeren en transporteren naar twee nieuw te bouwen sliblagunes in Noord- LEIDEN - Na de bewoners van de De Wetstraat hebben ook de bewoners van de Reitzstraat een protest laten horen tegen het verzoek van de gemeente om hun vuilniszakken neer te zetten op de hoek van de Reitz straat en de Morsweg. De bewoners schrijven in een brief aan het college dat de problemen van een van zijn diensten worden opgelost zonder met de bewoners rekening te houden. De gemeente vindt het manoeuvreren met een vuilniswagen in de Reitz straat nogal moeilijk. Ook de moeizame bereikbaarheid van de straat speelt een rol bij het verzoek. In het plan voor de herbestrating is rekening gehouden met de verbreding van de Reitzstraat. Hoewel in de De Wetstraat is afgeweken van het oorspronkelijke plan, geloven de bewoners van de Reitzstraat dat er wel volgens plan gewerkt zal worden. De bewoners schrijven dat zij, net als de reinigingsdienst, hinder hebben van de opslagplaats van de firma Bolletje. Ze vinden dat de gemeente daar iets aan moet doen. De reinigingsdienst maakt, volgens de bewoners met dit verzoek de oude re mensen nog afhankelijker van de overige bewoners. De gemeente wil ook dat het grofvuil op de hoek Reitzstraat-Morsweg wordt verzameld. In de brief schrijven de bewoners dat dit nadelig is voor de bakker die op deze hoek zijn winkel heeft. Ombudsman in psychiatrie? LEIDEN - Voor mei van dit jaar moeten de betrokken instanties van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, onder wie ook de pa- tiëntenraad, advies uitbrengen over een "ombudsman in de psy chiatrie". Dit besloot de gemeen telijke begeleidingscommissie Endegeest deze week. De ombudsman waarover de be geleidingscommissie heeft ge sproken, fungeert als een volle dig onafhankelijk vetrouwen- spersoon, tot wie iedere bewoner, diens familie of andere belang hebbenden zich kunnen wenden met vragen die verband houden met het opgenomen zijn van de bewoner in het psychiatrisch zie kenhuis. Brandwonden bij explosie LEIDEN - In een woonhuis in de De Wetstraat deed zich gisteren een kleine ontploffing voor. De eigenaar van het pand liep hierbij brandwonden op en is overge bracht naar het AZL. De man maakte na schilderwerk zaamheden zijn kwasten schoon in de keuken waar zich een geiser bevond. Deze brandde alleen op de waakvlam. Het vermoeden is dat de benzinedamp van de kwa streiniger in contact is gekomen met de waakvlam. Hierdoor ont stond er een ontploffing, waarbij de man werd getroffen door een steekvlam. In de keuken ont stond een klein brandje waarbij wat rookschade ontstond. LEIDEN - Het nog niet geasfal teerde gedeelte van de Brahms laan (tussen de Kennedylaan en de Voorschoterweg) zal in de nabije toekomst misschien als nog worden geasfalteerd. Bo vendien zullen er op korte ter mijn waarschijnlijk nog verdere snelheidsbeperkende maatrege len in deze in Leiden zuid-west gelegen straat worden genomen. Bewoners uit de omgeving van de Brahmslaan klagen al langdurig over sluipverkeer in deze wijk. Bovendien rijden er nogal wat bussen over het niet geasfal teerde gedeelte waardoor de bewoners ook over trillings- overlast klagen. In een brief aan de gemeentelijke verkeerscommissie verzochten een aantal bewoners om het busverkeer een andere route te laten volgen en de straat in zijn geheel van een asfaltlaag te De verkeerscommissie toonde zich gistermiddag bereid om de Brahmslaan minder aantrekke lijk voor sluipverkeer te maken door verdere snelheidsbeper kende maatregelen te nemen. Ook bleek de commissie voor stander van volledige asfalte ring te zijn. Het voorstel tot wij ziging van de busroute werd van de hand "gewezen. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag i Burgerraadslieden 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringzn en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 29-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel.^ 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vry. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 19-16 uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4