Merenwijk na tien jaar bijna volgebouwd QQJJI aan de Turf markt Buitenlanders hebben recht op goed onderwijs Plein voor evenementen nabij de Rosmolen Drukbezochte receptie van Politie Muziek Gezelschap DONDERDAG 24 JANUARI 1980 Het winkeltje op de hoek van de Turfmarkt en de Oude Vest dat op de monumentenlijst is geplaatst door het mi- "Xjisls nisterie van CRM. LEIDEN- Het pand van Dusoswa op de hoek van de Turfmarkt en de Oude Vest mag niet worden gesloopt. De Kroon heeft het be roep dat de heer Dusoswa had aangespannen tegen het ministe rie van C.R.M. verworpen. Het beroep was aangetekend omdat het ministerie besloten had het pand op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen. C.R.M. vindt dat het 18de eeuwse pand met een hoog zadeldak voldoen de oudheidkundige waarde heeft. De heer Dusoswa wilde slopen, omdat het pand volgens hem in zeer slechte staat ver keert. Door de aanleg van de brug aan de Turfmarkt heeft het pand veel schade geleden. "De restau ratie van alleen dit kleine pandje gaat al 250.000 gulden kosten en dan is het niet eens voor bewo ning geschikt", aldus de heer Du soswa. Als het pand helemaal op nieuw zou worden opgetrokken dan gaat dat 190.000 gulden kos ten, maar alleen voor de winkel en een klein magazijn vindt Du soswa dat niet te doen. Hij heeft wel een ander plan."Als je nou het pand hiernaast bekijkt, dat is ook een oud pand. Samen zouden ze een mooie eenheid vormen. Je sloopt ze en zet er twee woonla gen op met een eigen opgang". Volgens de heer Dusoswa hebben ook andere panden in de buurt van de brug schade geleden door de aanleg. Vooral door het heien zijn er muren scheefgetrokken, zodat er scheuren ontstonden. "Dit pand staat nog op koeiehui- den, er moet dus een hele nieuwe fundering komen. Een bouwer heeft mij gezegd dat het hele pand eraan gaat".Dusoswa heeft de gemeente aansprakelijk ge steld voor de schade, maar die verwijst weer door naar de bou wer. De bouwer geeft de scha declaim vervolgens door aan de verzekering."We hebben al veel ellende gehad met de bouw van die brug", zegt de heer Dusoswa. Lange tijd was de Turfmarkt een geïsoleerd gebied en nu blijkt dat 'ook de huizen niet ongedeerd uit de strijd zijn gekomen. De eigenaar van het pand van Du soswa is de in Lichtenstein ge vestigde firma Euro-Ground. Die vindt dat Dusoswa de boel maar moet regelen. "Dus moet ik het maar regelen", zegt Dusoswa. De heer Dusoswa laat het verder aan zijn advocaat over welke stappen nu moeten volgen. Kinderen van verschillende nationaliteiten krijgen samen onderwijs in de schakelklas van de Louise de Coligny-scho- lengemeenschap. Chinezen, Marokkanen, Turken en Engelsen in één en dezelfde klas. Het lijkt wat onwaar schijnlijk maar in het "fi liaal" van de Louise de Colig- ny scholengemeenschap aan de Sumatrastraat is dat al anderhalf jaar het geval. Op verzoek van de gemeente Leiden is "het Louise" het cur susjaar 1978-1979 begonnen met een schakelklas voor bui tenlandse kinderen. De be doeling van deze schakelklas is om de buitenlandse kinde ren meer vertrouwd te maken met de Nederlandse taal waardoor het leven in een voor hen vreemde samenle ving aanzienlijk makkelijker wordt. Bovendien geldt de schakelklas als een voorberei ding op een eventuele verdere studie. In augustus '78 werd er begon nen met 13 leerlingen en één docent. Inmiddels is het aan tal leerlingen gestegen tot 42 en het aantal docenten tot drie. In plaats van één zijn er nu drie schakelklassen. "En", zo zegt Louise-conrector Ak kerman, tevens "filiaalhou der" van de dependance aan de Sumatrastraat, "wanneer ik m'n mond maar even open doe heb ik er een vierde scha kelklas bij". Maar voorlopig wil de heer Ak kerman daar nog niet aan. ?5 "Deze vorm van onderwijs is enorm kostbaar en tijdro vend. Zelf besteed ik zo n an derhalve dag per week alleen al aan die schakelklassenEen vierde schakelklas zou ook be tekenen dat ik een vierde lo kaal zou kwijtraken. En dat kan op dit moment gewoon weg niet". Ondanks dat het onderwijs aan de zogenaamde etnische min derheden een kostbare en tijd rovende zaak is toont de heer Akkerman zich gelukkig met de aanwezigheid van drie schakelklassen in "zijn" schoolgebouw"Het is enorm leuk en gezellig. Bovendien, die kinderen zijn nu eenmaal hier in Nederland en ik vind dat wij dan de plicht hebben om die kinderen zo goed mo gelijk onderwijs te geven". Een mogelijk nadelig gevolg die het onderwijs aan buiten landse kinderen met zich meebrengt is de verwijdering die er thuis ontstaat. Het is denkbaar dat er een steeds groter wordende kloof ont staat tussen de kinderen die onderwijs krijgen en de rest van de familie die geen on derwijs volgt. Geconfronteerd met dat gegeven is rector DJ. van Kooten van de Leidse avondscholeng emeensch a p "Boerhaave" (met een kleine 2000 leerlingen de grootste scholengemeenschap in deze regio) aan een nieuw initia tief begonnen. In de wetenschap dat het minis terie van onderwijs facilitei ten beschikbaar stelt voor tweede kans onderwijs" aan buitenlanders wil Van Koo ten een schakelklas opzetten voor buitenlandse werkne- Wantzo redeneert h ij"als er één groep is die recht heeft op een tweede, veelal zelfs eerste, kans in het onderwijs dan is het juist die groep. Vandaar ons plan om onderwijs aan volwassen buitenlanders te gaan geven. Ik heb al zo hier en daar eens poolshoogte ge nomen en ik geloof dat het met eventuele docenten wel goed zit. Er zijn voldoende bekwa me en ervaren leerkrachten die aan dit initiatief willen meewerken". Een probleem is volgens rector Van Kooten om de eventuele gegadigden te bereiken. "Daarom hoop ik dat de men sen die dit artikel lezen bui tenlandse werknemers in hun omgeving, dat kan op hun werk, in de straat of op de sportclub zijn, van dit initia tief op de hoogte stellen" Mensen die inlichtingen willen hebben kunnen overdag naar de scholengemeenschap bellen (tel. 155754). Op woensdag 6 februari wordt er om half ne gen een voorlichtingsavond in de dependance aan de Suma trastraat 201 gehouden. Van Kooten: "Wanneer zich op die voorlichtingsavond maar twaalf mensen voor zon schakelcursus opgeven dan kunnen we al beginnen. Dat moeten dan wel mensen zijn die al enige vorm van onder wijs hebben genoten. Al is het maar een klein beetje" Een van de weinige terreinen in de Merenwijk. dat nu nog braak ligt, is de strook tussen de Gooi- meerlaan en de spoorlijn. De be doeling is dat een deel van de Gooi meerlaan meer naar de spoorlijn wordt verlegd om woningbouw» mo gelijk te maken. Bovendien Is er ruimte gereserveerd voor de ope ning van een spoorweghalte. Op de foto rechts het winkelcentrum Kopermolen-RosmolenBesl ist moet nog worden of een aantal parkeer plaatsen bij de Rosmolen wordt op geofferd voor een autovrij evene mentenplein LEIDEN - Tien jaar nadat de eerste palen de grond ingingen, begint de Leidse Merenwijk haar voltooiing te naderen. De komende jaren wordt de nieuwste en grootste Leidse wijk, die een kleine 20.000 in woners zal tellen, afge rond. Dat zal gebeuren binnen het kader van het nieuwe ontwerp-bestem- mingsplan dat de gemeen te gisteren heeft gepubli ceerd. Het omvangrijkste project dat op dit ogenblik nog moet worden ADVERTENTIE Piano's,vleugels en klavecimbels. C.C. Bender B.V Muziek.Service en Techniek. Hogenoerd 90, Leiden. Tel.071 -120097. uitgevoerd is de bouw van 471 woningen in opdracht van Natio nale Nederlanden. Strikt geno men valt het grootste gedeelte van dit plan buiten de Leidse ge meentegrenzen. Ze worden voornamelijk gebouwd op War- monds grondgebied, al is het de bedoeling dat ze na een grenswij ziging bij Leiden komen. Daar over wordt op het ogenblik door beide gemeentebesturen onder handeld. Dat de bouw van de woningen nog niet is begonnen hangt samen met de minder rooskleurige eco nomische situatie waarin ons land op het ogenblik verkeert. Beleggers zijn minder enthou siast met het neerzetten van nieuwe woningcomplexen dan een aantal jaren geleden. Voor een paar andere gebiedjes in de Merenwijk zijn ook nog enkele woningbouwplannetjes in voor bereiding. Zo is het de bedoeling om de Gooimeerlaan ter hoogte van de Appelbes-Wijnbes meer in de richting van de spoorbaan te verleggen. Daarmee wordt ruim te geschapen voor een aantal eengezinswoningen. Iets verder op ten noorden van de Appelbes kunnen op een braakliggend ter rein nog een twintig tot dertig woninkjes voor werkende jonge ren worden neergezet. Ze zullen gebouwd worden in twee lagen met een vrij stijle kap. Wat in het nu gepubliceerde ont- werp-bestemmingsplan ook wordt vastgelegd zijn de uitbrei dingsmogelijkheden van de be staande woningen in de Meren wijk. Wat nog niet vastligt is of er nabij de Kopermolen een voet gangersgebied en evenementen plein komt. Volgens de oor spronkelijke plannen was daar mee wel rekening gehouden, maar er zijn inmiddels ook be zwaren gerezen tegen het feit dat voor het plein vijftig parkeer plaatsen moeten worden opgeof ferd. Bewoners en betrokkenen kunnen zich de komende weken uitspre ken over de alternatieven, waar na de Leidse raad uiteindelijk het laatste woord heeft. Probleem - gekozen zou worden r behoud van parkeerruimte - is, dat de veilige oversteek vanuit de Slaaghbuurt niet meer moge lijk is. De bedoeling was namelijk dat het winkelgebied vanaf de westkant niet per auto bereikbaar zou zijn. Dat gedeelte zou alleen voor fiet sers te bereiken zijn via een nog aan te leggen tunneltje onder de Ketelmeerlaan ter hoogte van de Arendshorst. Omdat de opzet van het winkelcen trum Kopermolen-Rosmolen (ruim 8000 m2) ruimer is gewor den dan de bedoeling was, is het twijfelachtig of de twee buurt winkelcentra die aanvankelijk elders in de wijk waren gepland er ooit zullen komen. Het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) bekijkt op het ogenblik of het mogelijk is in de Zijlwijk nabij de Spreeu wenplaats een supermarkt van beperkte omvang te vestigen. Ten oosten van de Kopermolen na bij Molenzicht is in het plan nog wat ruimte gereserveerd voor de vestiging van een paar milieu vriendelijke bedrijfjes. Onder meer is het de bedoeling de fiet- senzaak die nu nog aan de Me- rendonk zit daarheen te verplaat sen. Ruimte voor wat grotere be drijven is er op een ongeveer zes hectare groot terrein tussen de Gooimeerlaan en de spoorbaan. Aan.de noordkant van dit terrein wordt inmiddels al een aantal be drijven gebouwd. Zo komt er een pand vooreen taxe-onderneming terwijl zich ook een garagebedrijf en gordijnatelier langs de Gooi meerlaan zullen vestigen. Voor de vestiging op het bedrijfster rein komen zaken in aanmerking die niet storend voor de woon omgeving zijn, maar in de directe omgeving van de woningen on- Hoeveel bedrijven er kunnen wor den gevestigd zal afhangen van de vraag of de hoogspanningslei- dingen die nu nog boven een deel van het terrein hangen onder gronds gebracht kunnen worden. Daarover vindt op het ogenblik overleg plaats tussen de gemeen te en het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). Mocht dat lukken dan zal de strook grond boven de leiding voor een deel ook worden gebruikt voor een fietsverbinding naar De-Kwaak. De Kwaak is het gebied aan de an dere kant van de spoorlijn. Daar zijn voor de toekomst recreatieve voorzieningen gepland sportvelden en schoolwerktui- nen. De gemeente Leiden is bezig in dit gebied gronden op te ko pen. maar erg voorspoedig ver loopt dat allemaal niet Dagre creanten zullen in de toekomst terecht kunnen in het polderge bied ten noorden van de Meren wijk dat op Warmonds grondge bied ligt. Verder wordt er rekening gehou den met de uitbreiding van het tennisveldencomplex aan de Me- rendonk tot vijftien banen, ter wijl bij de jachthaven in het zui delijk deel van de Zijlwijk een bo- tenloods en clubhuis mag wor den gebouwd. Tenslotte is het bestemmingsplan aangepast om twee bovenwykse voorzieningen mogelijk te ma- ken In de Mirte plants dl- Uit breiding van de rioolwaterzuive ringsinstallatie in Leiden-Noord en in de tweede plaats de bouw ideG< dat laatste onlangs de beschikbaa LEIDEN - Het Leids Politie Mu ziek Gezelschap bestond gisteren op de kop af 60 jaar. Ter gelegen heid daarvan was 's avonds een receptie op het hoofdbureau om het jubilerende gezelschap te huldigen. Van heinde en ver stroomden be langstellenden toe. Burgemees ter Vis, de beschermheer van het gezelschap, maar ook oud-bur gemeester Van Willigen was van de partij. De Bond van Politie Muziek Verenigingen in Neder land was aanwezig in de persoon van voorzitter Draaisma. Ver schillende plaatsen in het land hadden een vertegenwoordiger uit het politiekorps naar Leiden gestuurd. Uit Leiden zelf waren er verder nog de directeur van de Groenoordhallen De Jong en ook de voorzitter v. d. Drie October- vereniging de heer Laman Om half negen, toen de receptie nog in volle gang was, stonden er al 125 namen in het gastenboek. Onder de sprekers waren de heer Van der Zouwen van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Harmonie en Fanfare-orkesten, afdeling Zuid-Holland en me vrouw La Rivière. voorzitster van het Damescomité, die namens de dames een bedrag van ruim 2000 gulden aanbood voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. Tegen het einde van de avond bracht de Muziekvereniging Kunst en Genoegen uit Leidt n het jubilerende gezelschap een serenade. Zoals al eerder gemeld geeft het LP.M.G. op 1 februan in de Stadsgehoorzaal een jubileum concert. twe :aste aangc Memdert Boekei als di de organist Gerard Br

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3