Uitstel van ontruiming kraakpanden Gemeenten proberen nog steeds schoolhulp-dienst van de grond te krijgen Opmerkelijke vondsten op Spitsbergen IJspret in Nieuwkoop aan banden Vier scholen weg In Duin- en Bollenstreek Boskoop heeft groter gemeentehuis nodig DONDERDAG 24 JANUARI 1980 IHI'lliHi™ PAGINA 17 Welke invloed had het barre milieu van de Noordpool op de mens van de 17e eeuw en welke invloed had de mens op dat milieu. Dat is de voornaamste vraag die het Are- tisch Centrum van de Groninger rijksuniversiteit zich stelt bij het I onderzoek naar de oude nederzet- 1 ting van Nederlandse walvisja gers, Smeerenburg, op het eiland Spitsbergen. De Nederlandse walvisvaarders, die inde 17eeeuw nederzettingen hadden op Spitsbergen, hebben daar ook bruinkool gedolven Zulks was uit historische bronnen niet bekend; alleen de Engelsman Poole meldt in een reisverslag uit 1610 dat er op Spitsbergen steen kool is aangetroffen. Zo'n hon derd kilometer ten zuiden van de nederzetting Smeerenburgop het Amsterdamse Eiland, blijkt nu bruinkool te zijn weggehaald die EXPEDITIE NAAR OUDE NEDERZETTING VAN WALVISJAGERS in Smeerenburg is verstookt. Dat blijkt uit onderzoek (pollenana lyse) van het Instituut voor Sys tematische Plantkunde in Utrecht van monsters die de expeditie naar Smeerenburg van het Groninger Arctisch Centrum mee terugbracht. De expeditie,onder leiding van drs. Louwrensbord (32) uit Winsum, bracht rijke buit naar Nederland. Eerst nu kan daarvan een deel worden getoond: de kledingresten en het ijzerwerk moesten eerst grondig worden geconserveerd en alle vondsten moesten worden ge rubriceerd en opgetekend in een kaartsysteem. Het wetenschap pelijk onderzoek van een deel van de vondsten is inmiddels gestart en leverde al boeiende resula- ten. Drie forse kisten materiaal kwa men op 31 augustus vorig jaar enkele dagen na de expeditie in Nederland aan. Een belangrijk deel van de ruimte daarin werd ingenomen door grondmonsters, die worden onderzocht door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Dat onderzoek maakte het al aardig mogelijk het voedselpak ket van de walvisjagers te recon strueren. Er zijn druivepitten uit krenten of rozijnen) gevonden, pruimepitten (pruimen op bran dewijn), erwtenbonen, boekweit, haver, rogge, gerst, botten van runderen en van varkens, krui den als dille, venkel en mosterd zaad. Men vond ook hop, zodat de walvisjagers mogelijk hun eigen bier op Spitsbergen hebben ge brouwen. Er werden vrij weinig potscherven gevonden (aardewerk vriest stuk) en erg weinig glasscherven, maar weer wel veel duigen en banden voor tonnetjes, die in Smeeren burg" in elkaar werden gezet door een kuiper. Heel veel pijpe- koppen, sommige voorzien van een merkje als de Franse lelie (te ken van de oudste Engelse pij penmakers in Amsterdam), ma ken het door hun verschil in for maat mogelijk nauwkeurige da teringen te maken. Een van de opmerkelijkste vondsten is een broek van dikke, bruine stof, enkele malen hersteld, waaruit een deel is weggeknipt. De expeditie vond ook resten van wollen kousen en van een sok van opmerkelijk dunne wol, gebreid in een fijn patroon. Mevrouw S.I. Vons-Comies van het Instituut voor Pré- en Protohistorie in Am sterdam, zal aan deze vondsten onderzoek doen; de resten onder andere vergelijken met de textiel- resten uit dezelfde periode die bij het Amsterdamse stadskemon- derzoek (metro-aanleg) te voor schijn kwamen. Resten van leren schoenen leerden al dat de walvisjagers de randen van hun vilthoeden als inlegzolen gebruikten: de schoenen werden waarschijnlijk ondraaglijk hard door het zoute water. Er werden spijkers gevonden, ijzeren ge reedschap harpoenpuntenen staven onbewerkt ijzer; dit laat ste duidt erop dat er in Smeeren burg ook werd gesmeed. Munten werden niet aangetroffen, wel één koperen knoopje met een Tudorroos en één houten kraaltje. Louwrens Hacquebord: ,J)itjaar gaan we in iedere geval weer met een expeditie naar Spitsbergen. En met meer mensen. Vrij zeker is al dat we dit jaar met een schip gaan". KEES WIESE AMSTERDAM (gpd) - De ontruiming van de zes gekraakte panden De Groote Keyser in Amster dam gaat voorlopig niet door. Verschillende raadsfracties heb ben gistermiddag bij de burge meester aangedrongen de krachtdadige uitzetting door de mobiele eenheid te voorkomen. De gemeente Amsterdam heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting deze week op nieuw gevraagd naar de moge lijkheid om de panden op te ko pen ten behoeve van urgente jon gere n h u is vesting Begin 1979 heeft Amsterdam twee besprekingen over aankopen ge voerd met de eigenaar van de ge kraakte kantoorpanden, de Ogem. Een derde gesprek is door de Ogem afgezegd. De koopprijs werd geschat op 2,4 miljoen gul den, maar de verbouwing zou volgens een haalbaarheidsonder- zoek 1,7 miljoen gulden kosten De gemeente kon niet verder gaan dan in totaal 2,2 miljoen en dat betekende dat het rijk bijna 2 miljoen gulden zou moeten bij passen. Het plan werd daarop af gekeurd.. De opstellers van het haalbaar heidsrapport menen dat die be rekening niet geheel juist is. Zij hadden becijferd dat er 800.000 gulden in mindering kon worden Oudste man Nederland Volgend schooljaar gebracht op de exploitatiekosten door de verhuur van kantoor ruimte op niet-commerciële ba sis. Het rijk had in dat geval ruim 1 miljoen gulden moeten finan- De minister heeft in oktober 1979 een extra subsidie van 10 miljoen gulden aan Amsterdam toege zegd voor nieuwe projecten in de jongerenhuisvesting. De Raad van Kerken heeft er bij de Ogem op aangedrongen het niet te laten aankomen op een ge welddadige ontruiming van De Groote Keyser, maar een sociaal beleid te voeren en alsnog over te gaan tot verkoop aan de gemeen te Amsterdam. Hierbij is ook een beroep gedaan op de oud-CDA- politici die bij de Ogem wer ken. De krakers zijn niet erg gelukkig met het voorlopig uitstel van de ontruiming. Zij willen dat De Groote Keyser onmiddellijk wordt gevorderd. Ontruimingen die binnenkort in andere delen van de stad moeten plaatsvinden, zullen op dezelfde wijze worden tegengehouden, aldus de geza menlijke krakersgroepen in Am sterdam. Soms schaatstochten dwars tegen elkaar in DEN HAAG - De Tweede Kamerleden Harry van den Bergh van de PvdA (links) en Ed Nijpels van de VVD (rechts) hebben gisteren een brief overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur in ons land, mevrouw Geri Joseph. In de brief wordt protest aangetekend tegen de behandeling van homofielen door Amerika. De brief was door bijna alle kamerleden ondertekend. Alleen de handtekeningen van SGP, GPV en Boerenpartij ontbraken. Mevrouw Joseph zegde toe alle homofielen die naar de Verenig de Staten willen een visum te zullen aanbieden. NIEUWKOOP - De gemeente Nieuwkoop gaat een eind maken aan het crossen met brommers en motoren op het ijs, terwijl het ijszeilen op de plassen in banen gaat worden geleid. Als de gemeenteraad volgende week donderdag instemt met de plannen van burgemeester en wethouders dan zullen zowel het crossen als het ijszeilen op de plassen worden verboden via de algemene politieverordening. Het crossen wordt daarmee (al thans wettelijk gezien) onmoge lijk gemaakt, het ijszeilen zal door middel van eventueel uit te geven vergunningen nog wel mogelijk blijven. Burgemeester en wethouders schrijven in hun voorstel aan de raad, dat al tijdens de lange vorstperiode van 1979 veel klach ten werden geuit over gevaarlijke situaties voor voetgangers en schaatsers op het ijs van de Nieuwkoopse plassen die wer den veroorzaakt door crossers en ijszeilers. "Deze ongewenste activiteiten hadden mede tot gevolg, dat de rust in het plassengebied ernstig werd verstoord en er onaan- overleden ROOSENDAAL (ANP)-Op 107-ja- rige leeftijd is in Roosendaal de oudste man van ons land overle den, Gerardus Boomaerts. Zijn overlijden kwam onverwacht, omdat de huisarts hem dezelfde dag nog had onderzocht en rede lijk gezond had bevonden. De heer Boomaerts is vier dagen lang de oudste man van ons land geweest. Eind vorige week over leed namelijk in Amsterdam de heer Johannes Linning, die en kele maanden eerder was gebo ren. Overigens was Boomaerts niet de oudste inwoner van ons land. Die eer heeft mevrouw Grada Hu renkamp-Bosgoed uitTwello. Zij werd 5 januari 110 jaar en zal 5 maart de oudste Nederlandse zijn die ooit heeft geleefd. Vonhoff (VVD) naar Rhodesië UTRECHT (GPD) - Burgemeester Vonhoff (WD) is een van de drie Nederlandse waarnemers bij de verkiezingen die op 29 februari in Zimbabwe (Rhodesië) worden gehouden. Hij is daartoe uitge nodigd door minister van der Klaauw (buitenlandse zaken), die op zijn beurt is ingegaan op een verzoek van Engeland aan de EG- landen. De andere twee zijn ver tegenwoordigers van de Partij van de Arbeid en van het CDA. De uitnodiging zelf vindt Vonhoff „buitengewoon verrassend". Hij zou eigenlijk in die periode voor twee weken een werkbezoek aan West-Duitsland brengen vooreen oriëntatie op de bestuurlijke pro cessen. Dat bezoek heeft hij nu een tijdje opgeschoven. DUIN- EN BOLLENSTREEK - Nog steeds worden in het bestuur van het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek verwoede pogingen ondernomen om nog dit jaar een schooladvies- en begeleidingsdienst in de Duin- en Bollenstreek van de grond te krij gen. geld meer beschikbaar stelt. Een andere mogelijkheid is dat de regio wordt opgesplitst en dat het zuiden van de streek bij de dienst in Leiden wordt ondergebracht en het noorden bij Haarlem", aldus voorzitter Bosma. De oprichting van een school advies- en begeleidings dienst hangt nog steeds aan een zijden draadje. Op 12 fe- Lruari hebben vertegen woordigers van het samen werkingsorgaan een gesprek met de staatssecretaris over de problemen in de regio. Eis van de staatssecretaris is al tijd geweest dat bij de oprich ting van een dienst niet teveel scholen uit de boot vallen. In de Duin- en Bollenstreek hebben vier protestant- christelijke scholen (drie in Katwijk en één in Lisse) een protestant-christelijke De voorzitter van het samen werkingsorgaan deed tijdens een gisteravond in "De Duin pan" in De Zilk gehouden vergadering nogmaals een oproep aan de gemeenten in principe ja te zeggen tegen de oprichting van een begelei dingsdienst. "Als we er bin nen afzienbare tijd niet in sla gen dan zou het weieens kun nen gebeuren dat deze regio op dit gebied een witte vlek blijft" Opsplitsing "De staatssecretaris van on derwijs waarschuwt ervoor dat als niet snel tot overeen stemming wordt gekomen de Duin- en Bollenstreek de eer ste tien, twintig jaar niet meer hoeft te denken aan een be geleidingsdienst, domweg omdat de overheid dan geen schoolbegeleidingsdienst "West-Nederland" opgericht. Die dienst wil op geen enkele manier met de "algemene" dienst-in-oprichting te ma ken hebben. Volgens de pro testant-christelijke dienst is de in oprichting zijnde dienst neutraal en kleurloos. Door het afhaken van verschil lende scholen is het aantal leerlingen dat voor verzor ging in aanmerking komt on der de 20.000 komen te liggen. Dat aantal is een minimumeis van de rijksverheid, maar volgens Bosma zou de over heid best bereid zijn ook gel den te geven als dat aantal onder de 20.000 ligt. De voorbereiding van de dienst komt thans voor rekening van de deelnemende gemeenten. Met ingang van 1 januari heeft de staatssecretaris een voor bereidingssubsidie stopgezet omdat nog steeds geen con crete resultaten zijn geboekt. Nog niet alle gemeenten heb ben volmondig ja gezegd op het zelf betalen van de voor bereiding. Met name in Hille- gom dreigen problemen te ontstaan omdat daar de meerderheid van de gemeen teraad heeft gekozen voor een even grote vertegenwoordi ging van protestant-christe lijk, rooms-katholieke en openbaar onderwijs in het be stuur van de schooladvies- en begeleidingsdienst. Volgens Berkheij, die in het dagelijks bestuur van het samenwer kingsorgaan is belast met de oprichting van een schoolad viesdienst, is dat ongebrui kelijk. Het samenwerkings orgaan wil een evenredige vertegenwoordiging. Beslissing De oprichting van de dienst komt binnen afzienbare tijd ter sprake in de commissie onderwijs van de gemeente Hillegom. Veranderen de le den van die commissie niet van mening, dan kan het sa menwerkingsorgaan de op lichting van een begelei dingsdienst wel vergeten. Ook de gemeenten Voorhout, Warmond, Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk moeten zich nog uitspreken over het zelf betalen van de voorberei- dingskosten. Zij moeten voor 13 februari beslissen. BOSKOOP - Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen in Boskoop vier kleuterscholen verdwij nen. Werkelijk voorbij is het voor de christelijke kleuterschool "De Blokkendoos". In de afgelopen jaren is gebleken dat de school niet voldoende levensvatbaar heid heeft. Een tweede klap voor het protestants-christelijk on derwijs in Boskoop, nadat ruim een jaar geleden het rijk "nee" zei tegen een nieuwbouwplan voor de Rehobothschool en "De Blokkendoos" samen. Het lagere school-gebouw was volgens het ministerie van onderwijs niet slecht genoeg om vervanging aanvaardbaar te maken. De ge meente buigt zich nu met het schoolbestuur over mogelijkhe den om het oude schoolgebouw tenminste aan de eisen des tijds aan te passen. Behalve "De Blokkendoos" zullen in het komende najaar ook de openbare kleuterscholen "De Paddestoel" en "De Speeldoos" hun deuren sluiten en dat geldt ook voor de katholieke kleuter school "Ons Paradijsje". Voor al deze scholen is het echter geen echt afscheid. Want voor de Rehobothschool en "De Blok kendoos" niet lukte, ge ukte wel voor het openbaar en het katho lieke onderwijs: nieuwbouw in Boskoop Oost, tussen de A.P. van vaardbare schade ontstond aan het riet en de oevers", volgt het college er nog aan toe. B en W vinden het uit een oogpunt van openbare orde, veiligheid en natuurbehoud van groot belang om die winterse activiteiten op de toegevroren plassen aan banden te leggen. In de voorwaarden in de eventueel te verstrekken ijs- zeilvergunningen zullen allerlei bepalingen worden opgenomen om het zeilen zo min mogelijk hinderlijk te laten zijn. Het moet bijvoorbeeld niet meer voorko men dat ijszeilers schaatsers die meedoen aan een tocht hinderen. De Nieuwkoopse ijsverenigingen hebben het gemeentebestuur verder gevraagd om een alleen recht voor het organiseren van tochten en wedstrijden op de plassen. Of dat alleenrecht aan die verenigingen kan worden ge geven, zoekt de gemeente nu nog uit. Juridisch gezien is dat niet zo eenvoudig; het organiseren van schaatstochten kan bijvoorbeeld niet worden gezien als "in strijd met de openbare orde" Volgens de ijsverenigingen kan echter nu iedereen die dat wil een schaatstocht organiseren zonder zich ook maar ergens iets van te hoeven aantrekken. De vereni gingen hadden vorig jaar boven dien hinder van een niet bij de KNSB aangesloten ijsvereniging in de Meije, die een tocht dwars tegen een door Nieuwkoop uitge schreven rit organiseerde Diezelfde vereniging in de Meije organiseerde ook dit jaar weer een tocht, maar nu wel in samen spraak met de Nieuwkoopse ver enigingen. Een deel van beide tochten viel dan ook samen, waarbij de richting echter dezelf de was. De ijsvereniging in Aar- landerveen had echter een tocht uitgezet die voor een deel de Nieuwkoopse schaatsrit wel dwars zat. Actie voor vluchtelingen van pater uit Hazerswoude HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - Pater Alfons Kroese, provin ciaal van de orde der onge schoeide orde der Karmelie ten, wil in de Amsterdamse kerk de Duif vasten en bid den in het kader van de actie "vasten voor vluchtelin gen". Doel van deze actie (op 28,29 en 30 januari) is om de in ons land verblijvende christe nen uit zuid-oost Turkije in aanmerking te laten komen voor de vluchtelingenstatus. Deze mensen worden naar hun zeggen vanwege hun godsdienst onderdrukt in Turkije. Staatssecretaris Haars heeft zich tot nu toe weinig toe schietelijk betoond met het verlenen van politiek asiel, hetgeen ongeveer 50 Turken, onder wie kinderen, noopte tot onderduiken. Pater Kroese heeft zijn vrien den uit Hazerswoude ver zocht om mee te werken aan de oplossing van dit probleem. Daarnaast heeft hij zijn gironummer (1048352) opengesteld voor steun aan de gevluchte christenen. In een schrijven aan zijn vrienden besluit Pater Kroe se met: "Moge 1980 een thuis en een toekomst geven aan onze broeders en zusters uit zuid-oost Turkije". Man steelt auto met kind EINDHOVEN (ANP) - De 27-jarige P.V. uit Eindhoven, een patient van de RPI (Rijks Psychiatrische Inrichting), heeft gisteravond in zijn woonplaats een auto gestolen terwijl het 10-jarig zoontje van de eigenaresse er nog in zat. Dit ge beurde op de Michelangelolaan Daar kreeg een 30-jarige Eindho- vense pech met haar auto. P.V bood aan te helpen. Terwijl de vrouw buiten stond ging hij ach ter het stuur zitten, startte de auto en reed weg. De man zette het kind korte tijd la ter af bij één van zijn kennissen Het jongetje werd van daar naar huis gebracht. De man zelf ging naar zijn ouderlijke woning waar hy twee uur later kon worden aangehouden. BOSKOOP - Het gemeentehuis in Boskoop is niet meer voor zijn taken berekend. De afdeling sociale zaken is noodgedwongen al een paar huizen verderop gaan zitten wegens gebrek aan ruimte. De andere amb tenaren en het gemeentebestuur woekeren met de beperkingen van het gemeentehuis. Gemeentesecretaris P.Q. Groot "Ruimte voor commissievergaderingen en vergaderingen van B en W ontbreekt. Er is wel een kamer voor B en W, maar die is in gebruik bij de secretarie. Dat geldt ook voor de kamer van wethouder Stellingwerff. Er zijn geen spreekkamers, geen wacht kamers en er is geen rustige werkruimte voor bijvoorbeeld iemand van het verificatiebureau. En dan willen we de dienst sociale zaken ook graag weer terug in het raadhuis" Er zijn plannen voor een flinke uitbreiding aan de achterzijde van het gemeentehuis. Voor zo'n twee a drie miljoen gulden krijgt het gebouw er een forse vleugel in noordelijke richting bij. Het probleem: de bekosti ging van deze uitbreiding, die het armlastige Boskoop zeker niet alleen op zich zal kunnen nemen. Het plan is dan ook voorgelegd aan het rijk en aangemeld voor subsidie uit de pot werkloosheidsbestrijding (DACW) "Daar is alle hoop en verwachting op gevestigd", aldus Groot. Toch zal die uitbreiding nog wel even op zich laten wachten, vrezen bur gemeester en wethouders. Gezien de dringende behoefte aan extra ruimte voor de secretarie wordt momenteel dan ook onderzocht of er door middel van een interne verbouwing op kore termijn althans enige ruimte bij kan worden geschapen. Ook hierbij zal de gemeente trouwens een beroep moeten doen op "hogere instanties". Volgens de gemeentesecretaris, die zo'n interne uitbreiding "met de natte vinger" schat op ruwweg een ton, kan er aan de achterzijde van het gemeentehuis ruimte worden geschapen door de kap op te lichten. "Op die manier wort het gemeentehuis uitgebreid met een soort grote dak kapel", aldus Groot. Neslaan en de Rozenlaan. "De Paddestoel" en "De Speeldoos" zullen daar samen met de lagere Koningin Wilhelminaschool in een splinternieuw gebouw krui pen; "Ons Paradijsje" smelt met de lagere St. Jozefschool samen tot een rooms-katholieke basis school. Het streven is er in elk ge val op gericht om de nieuwe schoolgebouwen in het komende schooljaar in gebruik te nemen. De grond onder de oude, zeer vervallen scholen zal overigens worden verkocht om de kosten te dekken. Extra lokalen Wat betreft het protestants- christelijk onderwijs in Boskoop liggen er bij de gemeente mo menteel twee aanvragen voor uitbreiding van schoolgebou wen. Zowel de Immanuel- als de Ichthusschool willen er een lo kaal by. Voor de eerste school moet dat een geheel nieuw lokaal zijn; voor de Ichthusschool moet er een noodlokaal bij komen. Veel ruimte voor een noodlokaal is er trouwens niet bij de school. De openbare mavo tenslotte neemt dit jaar ook een nieuw lokaal in gebruik. Dat gebeurt al over en kele weken. Dankzij dit nieuwe lokaal zullen alle activiteiten van de school weer in één gebouw kunnen plaatsvinden. Toch is dat nieuwe lokaal niet veel meer dan de vergulding van een bittere pil, die de openbare mavo aan de Ro zenlaan te slikken kreeg van het rijk. Na driejaar wachten op goe- keunng voor een geheel nieuwe school liet het rijk weten dat daar geen geld voor beschikbaar zou wonden geBtdd. Wél geld kwam er voor een opknapbeurt en de bouw van een extra lokaal.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17