Moskou: «.Sacharov is een verrader Tito gaat goed vooruit trans NS/Trans, uwgids voor individuele Europa-reizen. FRANKRIJK WIL GEEN BOYCOT Turkije gaat anarchie te lijf Politie neemt documenten Westduits blad in beslag Kabinet België weer compleet Arrestatie sjah ontkend Verontwaardigde reacties Onrust El Salvador blijft Vikantiereizen DONDERDAG 24 JANUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 15 DEN HAAG (DPA/AFP/Reuter UPI) - De Franse regering voelt niets voor een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. In een officieel communiqué veroordeelde het kabinet giste ren het Russische militaire in grijpen in Afghanistan, maar voegde eraan toe, dat dreigen met een boycot van de Spelen niet het geschikte middel is om de oude situatie te herstellen. In het communiqué wordt verder ge wezen op de onafhankelijke, au tonome positie van het Interna tionaal Olympisch Comité. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft gisteren 'met tevre denheid' kennis genomen van dit communiqué. Voor de Westduitse radio heeft Hans-Dietrich Genscher, de Westduitse minister van buiten landse zaken, gepleit voor een ge- zamenhjk standpunt van de lan den van de Europese Gemeen schap inzake de Russische inval en boycot van de Spelen. Verder werd gisteren bekend dat West- Duitsland een spoed bijeenkomst van de 21 landen tellende Raad van Europa wil om te spreken over de eventuele boycot. Op een verkiezingsbijeenkomst in het Canadese Yellowknife heeft oppositieleider en voormalig premier Trudeau verklaard een tegenstander van de boycotactie te zijn. "Een boycot zal waar schijnlijk het einde van de Olym pische beweging betekenen" zei hij, "maar misschien is dat wel wat sommige landen willen" In Australië zijn de reacties sterk verdeeld over het appèl van eer ste minister Fraser de Spelen te boycotten. Syd Grange, de voor zitter van het Olympisch Comité, liet doorschemeren dat zijn orga nisatie vrijwel zeker Fraser zal steunen. Daarentegen maakte David Mackenzie, de Australi sche vertegenwoordiger in het IOC, bekend dat hij vierkant te gen Frasers ideeen was. De Engelse eerste minister Marga ret Thatcher, heeft gisteren een oproep gedaan aan de Engelse sportwereld haar pogingen om de Olympische Spelen van Moskou naar een ander land te verplaat sen te steunen. Het Britse Olympische Comité heeft gisteren nogal koeltjes ge reageerd op de suggestie van me vrouw Thatcher bepaalde onder delen van de Olympische Spelen in Engeland te houden. Het Brits Olympisch Comité verklaarde gisteren dat de regering zich niet moet bemoeien met zaken, waar men toch niets van begrijpt. Robert Kane, de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité, heeft gisteren in het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat zijn organisatie de op roep van president Carter om de Spelen te verplaatsen of geen Amerikaans team af te vaardigen zal steunen. Kane waarschuwde echter dat bij een Amerikaanse boycot de Spelen "nooit meer zullen zijn, wat zij waren". Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles op hun beurt geboy cot zullen worden door de Oostblok-Staten. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich uitgesproken voor verplaatsing van de komende Olympische Spelen naar een ander land dan de Sowjet-Unie. De voormalige Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Na ties, Andrew Young, meent dat de positie van de Verenigde Sta ten in internationale zaken mo gelijk beter wordt gediend door aan de Olympische Spelen in Moskou deel te nemen, dan door deze spelen te boycotten. In Japan zal een eventuele beslis sing over boycot van de Olympi sche Spelen genomen worden in een algemene vergadering van het Japans Olympisch Comité tijdens de Olympische Winter spelen in Lake Placid. De Olympische Comité's van Por tugal en Joegoslavië hebben gis teren positief gereageerd op de uitnodiging deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. PANAMA-STAD (Reuter/UPI) - Panama heeft gisteren officieel ontkend dat de ex-sjah van Iran is gearresteerd. Wel heeft Pana ma Iran laten weten dat het bereid is het Iraanse verzoek om uitlevering te onderzoeken. Dit stond in een verklaring van de Panamese president Royo die door een woordvoerder is bekend gemaakt. Eerder op de dag hadden de Iraanse minister van buitenlandse zaken en radio Teheran gezegd dat de Panamese regering de sjah had laten arresteren. President Royo zei dat de sjah helemaal vrij is, maar dat hij bewaakt wordt door veiligheidsagenten. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Sadeq Gotbzadeh, had gisteren gisteren gezegd dat de afgezette sjah in Panama was gearresteerd, maar hij zei erbij dat hij dit bekendmaakte tegen de wens van de Panamese autoriteiten. Gotbzadeh herhaalde in een vraaggesprek met het officiële persbu reau Pars dat president Aristides Royo hem gisterochtend tele fonisch op de hoogte had gesteld van het Panamese besluit, de sjah in hechtenis te nemen. Vandaag maakte Ghotbzadeh echt bekend dat hij van de Panamese president een tweede boodschap had ontvangen waarin werd meegedeeld dat de afgezette sjah "aan de zorg blijft toevertrouwd van de veiligheidsautoriteiten van Panama, hangende een beslis sing over het uitleveringsvraagstuk", aldus radio Teheran. (Van c redactie buitenland) MOSKOU-PARIJS-WASHINGTON - Via het regerings dagblad Izwestia heeft het Kremlin zich gisteren voor het eerst gerechtvaardigd voor de arrestatie en verbanning van dissidentenleider Andrei Sacharov. De Nobelprijs winnaar en kernfysicus - die dinsdag door de geheime politie op straat werd aangehouden - wordt in een com mentaar, geschreven in ronkende Kremlin-retoriek, een verrader genoemd en beschuldigd van het doorspelen van „staatsgeheimen" naar het Westen. In de westelijke wereld is gisteren met woede en verontwaardiging gereageerd en wordt de arrestatie beschreven als een grove schen ding van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. De kans op een in ternationale boycot van de Olympische Spelen, deze zomer in Moskou, neemt daarenboven hand over hand toe. De arrestatie van Sacharov wordt algemeen toegeschreven aan een vraaggesprek, vorige week, met een Amerikaanse correspondent, waarin hij pleitte voor een boycot van de Olyhipische Spelen en de Sowjet-interventie in Afghanis tan afkeurde. Dat vertaalde Izwestia als „een beroep dat Sa charov op de imperialistische landen heeft gedaan om de druk op militair, economisch en poli tiek terrein te verhevigen". Op de achtergrond spelen daarenboven de verslechterde betrekkingen tussen Moskou en Washington Uit protest tegen de arrestatie van Sacharov is de Franse parle mentsvoorzitter Jaques Chaban- Delmas gisteravond - een week eerder dan de bedoeling was - van een tiendaags bezoek aan de Sowjet-Unie in Parijs terugge keerd. Chaban-Delmas, wiens regering zich tot dusver heeft verzet tegen economische sanc ties tegen Moskou en een boycot van de Olympische spelen af wijst, verklaarde dat hij als gast geen kritiek kon uitoefenen, kon zwijgen „over (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL - Drie weken nadat de Turkse legerleiding de politici op het hart drukte dat zij moesten samenwerken bij de bestrijding van anarchisme en separatisme, heeft het Turkse parlement een „pakket van maatregelen" aan genomen, dat nu ook in record- tempo de Senaat zal passeren. Het „pakket van maatregelen" be helst voornamelijk wijzigingen van bestaande wetten, en beoogt een situatie waarin het land weer door burgerlijke autoriteiten kan worden bestuurd zonder de staat van beleg zoals die nu heerst in 19 provincies. Provincie-prefecten zullen voortaan de hulp van mili taire eenheden kunnen inroepen als ze zien aankomen dat, bij voorbeeld door een demonstra tie, een explosieve situatie wordt geschapen, en niet meer alleen na zo'n uitbarsting, zoals gebeurde bij de sectarische onlusten van Marasj in december '78 die 111 doden kostten. Zo'n prefect of onderprefect moet voortaan ook 72 uur van tevoren van elke de monstratie of mars worden ver wittigd, en hij kan haar acht da gen opschorten, tenzij een beroep van de demonstranten-in-spé op de rechter succes heeft. Politiepersoneel zal voortaan al leen nog maar in niet-politieke (bijvoorbeeld sport-) bonden georganiseerd mogen zijn, en dus niet meer opgesplitst in uiterst rechtse en linkse verenigingen, die soms elkaar bestreden en waardoor hele politiebureaus de reputatie kregen van samenwer king met de ene of de andere rich ting. Bij zijn terugkeer legde Chaban- Delmas een verklaring af, waarin hij zei - ondanks de gebeurtenis sen in Afghanistan - toch naar Moskou te zijn gegaan „om de politiek van ontspanning voort te zetten," die vijftien jaar geleden door generaal De Gaulle was in gezet, „en die nog steeds door de Franse regeringen wordt voort gezet". De parlements-voorzitter zag echter al snel dat op dit mo ment in Moskou voor een bood schapper van de ontspanning weinig eer te behalen viel en sprak tegenover zijn gastheren herhaaldelijk over „de bezetting van Afghanistan" De Oostenrijkste bondskanselier Bruno Kreisky noemde de depor tatie van Sacharov gisteren „een grote fout, die het prestige van de Sowjet-Unie, na de gebeurtenis sen in Afghanistan, nog verder aantast". In het Vaticaanse Dagblad „Osservatore Romano" werd Sacharov gisteren om schreven als iemand, die „met alle mogelijke middelen" had ge vochten voor de mensenrechten in zijn land. Zijn arrestatie ver vult het Vaticaan „met grote zorg" De Spaanse, Belgische en Neder landse communistische partijen hadden evenmin een goed woord over voor de actie tegen de dissi dent. Dinsdag al hadden de Ita liaanse communisten zich ver ontwaardigd getoond. Een woordvoerder van de Nederland se CPN zei dat de standpunten van Sacharov „kennelijk niet met argumenten en debat worden be streden, maar langs de weg van een strafmaatregel. Een dergelij ke methode van bestrijding is volstrekt vreemd aan de opvat tingen van de CPN over socialis me en democratie". De CPN noemt de handelwijze tegen Sa charov „koren op de molen van de tegenstanders van de ont spanning". (Van onze verslaggever Anton Koe ne) BELGRADO - De Joegoslavische president Tito geneest zo snel dat verwacht wordt dat hij zijn werk over enkele weken alweer kan hervatten, zo heeft een hoge par tijfunctionaris verklaard. Maar schalk Tito is gisterochtend op eigen verzoek op de rand van zijn ziekbed gaan zitten en heeft gis termiddag zijn beide zoons Zarko en Misha in het ziekenhuis in Ljublana ontvangen en enige tijd met hen gesproken. De Joegoslavische televisie zond gisteravond bovenstaande foto van Tito uit, sinds het begin van zijn ziekte. Daarop was de maar schalk te zien, zittend op een stoel, samen met zijn beide zoons. Op de publikatie van de foto heb ben de Joegoslaven met grote vreugde gereageerd. Het snelle genezingsproces wordt bevestigd door de behandelende artsen, die gisteren in twee medi sche bulletins verklaarden dat Ti to de operatie met succes heeft doorstaan en zich goed voelt. Het was de derde dag na de operatie, die in medische kringen wordt beschouwd als de laatste van de kritieke dagen na de ingreep. Af gelopen zondag is het linkerbeen van de president geamputeerd nadat een eerdere operatie aan de bloedvaten van het been niet het (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Bij een huiszoeking op de redactie van het tijdschrift „Rote Blatter" van de marxistische stu- dentenbond Spartakus en het bureau van deze organisatie heeft de Westduitse politie documen ten in beslag genomen, die be trekking hebben op het werk van Spartakus en nog te publiceren manuscripten. De voorzitter van Spartakus, Uwe Knickrehm, en de hoofdredacteur van „Rote Blatter", Franz Sommerfeld, verklaarden gisteren op een persconferentie in Bonn dat dit onwettig was. De huiszoeking, die door het Openbaar Ministerie in Bonn was bevolen, ging volgens de autori teiten slechts om het in veiligheid brengen van documenten die het bewijs zouden leveren dat de administraties van verschillende universiteiten samenwerken met de binnenlandse veiligheids dienst. Drie weken geleden had „Rote Blatter" dergelijke prak tijken onthuld. Een medewerker van dit blad had zich bij 15 universiteiten telefo nisch gemeld als van het 14e commissariaat in Bonn" (politieke politie) en om inlichtingen over bepaalde stu denten gevraagd. Die had hij of gekregen of de toezegging dat men zich ermee zou bezighou den. De resultaten van dit onder zoek waren in „Rote Blatter" af gedrukt en bovendien bekend gemaakt op een eerdere perscon ferentie, die ook toegankelijk was voor de politie. Het Openbaar Ministerie in Bonn beschouwt dit voorval als „ambtsmis bruik". BRUSSEL (Reuter/AFP) - Premier Wilfried Martens (CVP) van Bel gië heeft gisteren een kabinets wijziging bekendgemaakt na een politieke crisis over staatsher vormingen te hebben overleefd. Hij verving de drie ministers van de Brusselse taaipartij (FDF) die vo rige week de regering moesten verlaten en plaatste een minister van posterijen en telegrafie over naar het ministerie van buiten landse handel. Om het evenwicht tussen de Ne derlands- en Franstaligen binnen de regering te bewaren werden de vakante posten gegeven aan Franstalige christendemocraten en socialisten. De Vlaamse christendemocraten gaven dinsdag hun fiat aan de plannen voor de Belgisch, staatshervorming zoals premier Martens die ontwikkeld had na dat hij vorige week de ministers van de Brusselse taaipartij uit zijn regering had gestoten. De CVP was nog de enige partij die haar goedkeuring aan die plan nen moest geven. De politieke moeilijkheden in Bel gië waren op 16 december be gonnen toen tijdens een congres van de Vlaamse CVP besloten werd niet langer akkoord te gaan met het tot dusverre gehanteerde regeringsakkoord inzake de staatshervorming. Na het kerstreces laaide op 9 janua ri de politieke strijd in alle felheid opnieuw op en was er steeds on zekerheid over het voortbestaan van de regering-Martens. Toen de premier op een gegeven ogenblik alle partijen van zijn re gering weer in het gareel leek te hebben begon'de Brusselse taal- partij opnieuw moeilijkheden te maken. Een week geleden liet Martens de FDF-bewindslieden gewenste resultaat had opgele verd. Zonder de amputatie zou Tito volgens de artsen zeker zijn gestorven. De Joegoslavische regering en het centrale comité van de Joegosla vische communistische partij gaan ervan uit dat maarschalk Ti to binnen afzienbare tijd weer zijn volledige taak zal kunnen vervullen bij het landsbe stuur. De ziekte van Tito is, zo zei de par tijfunctionaris, een grote slag voor Joegoslavië, maar is geen obstakel gebleken voor het nor maal functioneren van de Joego slavische samenleving. Iedereen heeft met groot gevoel voor ver antwoordelijkheid gewerkt. Vol gens de partijfunctionaris is de laatste weken gebleken dat ook zonder president Tito het collec tieve leiderschap zoals dit door hem is ontwikkeld, in de praktijk overeenkomstig de verwachtin gen werkt. Het lijkt niet uitgesloten dat Tito als hij geheel is hersteld in de toe komst opnieuw buitenlandse rei zen gaat maken. Dezelfde partij functionaris zei dat Joegoslavit dit jaar grote activiteiten op bui tenlands politiek gebied zal ont wikkelen, waarbij de tot nu toe gevolgde lijn-Tito zal worden aangehouden. De Joegoslavische regering heeft onofficieel voorzichtig gerea geerd op de verbanning van de Russische schrijver Sacharov. In regeringskringen was men ver rast over de tegen Sacharov ge troffen maatregel. In partij krin gen zegt men niet te kunnen beoordelen of de maatregel sa menhangt met de internationale situatie, waarover men zich in Joegoslavië hoe langer hoe meer zorgen maakt. Een partijfunctio naris beschreef Sacharov als een groot Russisch academicus, maar verklaarde niet te kunnen zeggen of een en ander mogelijk in ver band moet worden gebracht met mensenrechten. Caféhouder in Baskenl and ontvoerd en vermoord MADRID - De 47-jarige café-eige naar Alfredo Ramos Velasquez uit Baracaldo is gistermiddag uit zijn etablissement ontvoerd en werd later in het struikgewas van een naburig dorp met vijf kogels in het hoofd dood aangetroffen. De politie kon het slachtoffer op sporen dank zij een telefoonlje aan het Baskische dagblad Egin, waarbij een onbekende man ver telde dat men Alfredo Ramos Velasquez na een verhoor had geëxecuteerd. Op de plaats waar men het lijk vond, waarvan het hoofd was bedekt met een rode kap, zijn kogelhulzen gevonden van het type die de radicale Bas kische afscheidingsbeweging ETA-militar gewoonlijk bij haar acties gebruikt. Velasquez is het tweede slachtoffer na een reportage in het Spaanse communistisch gezinde weekblad Interview van 27 de cember van het vorig jaar, waarin de journalist Xavier Vinader de oud-politieman Francisco Ramos Fruto aan het woord laat over ex treem-rechtse figuren in het Bas kenland, die sympathisanten van de ETA bestrijden. In deze repor tage wordt het slachtoffer om schreven als een van oorsprong zijnde Galiciér, die er plezier in heeft om extreem-linkse Basken af te maken. Jesus Garcia Garcia, een andere ei genaar van een café uit Baracal do, die eveneens in de bewuste reportage werd genoemd, is op 5 januari vermoord. SAN SALVADOR (Reuter/AFP) - Regeringstroepen die 20.000 linkse betogers omsingeld had den in de nationale universiteit van El Salvador, hebben dit beleg gisteren opgeheven. Twee leden van de regerende burger-militai rejunta zijn gisteren naar de Ver enigde Staten vertrokken. J°eëoslavië Kolonel Gutierrez zou voor behan deling van een niet met name ge noemde ziekte naar Houston in Texas gaan. Een mede-lid van de junta vergezelt hem, aldus de woordvoerder. Na de ongeregeldheden van dins dag waren 20.000 linkse boeren gevlucht in de universiteit die bekend staat als het centrum van anti-regeringsactiviteit in de laat ste jaren. Het leger omsingelde daarop het gebouw. Volgens ooggetuigen trokken de troepen die af en toe schoten losten, zich terug na onderhandelingen met het Rode Kruis en de Salvadorese commissie van de mensenrech ten. De 20.000 mensen bleven op het terrein van de universiteit in afwachting van de begrafenis van omgekomen medestanders. Volgens een woordvoerster van de commissie van de mensenrech ten zijn bij de ongeregeldheden dinsdag en gisteren 67 mensen omgekomen en 250 gewond ge raakt. Regeringsopgaven spre ken van maximaal 30 doden. Trans biedt ook individuele reizen per trein naar vele Europese bestem mingen. U boekt het vervoer met een goed onderdak en verder kunt u doen waar u zelf zin in hebt. Kijk in de nieuwe gids wat een interessante reisprijzen Trans dan voor u heeft Gids bij ns-stations, anwb, rabobank en uw reisburo. Of bel 030-627844. Het reisburo van de Nederlandse Spoorwegen uit de regering ontslaan. Daarna rezen er echter weer problemen met de toen nog in de regering overgebleven partijen (socialis ten en christen democraten) en bracht de premier opnieuw ver fijningen aan in zijn schema voor de staatshervorming. In de afge lopen dagen kwamen tenslotte van die partijen de bevestigingen binnen dat zij met de plannen van Martens akkoord gingen De Belgische regering moet vol gens de grondwet (de premier uitgezonderd) evenveel Neder lands- als Franstalige ministers bevatten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15