'Loonmaatregel maakt heleboel dingen kapot' Curie heeft moeite met de pastorale werkers LEZERS SCHRIJVEN Totaal overzicht van de drie trekkingen 687e Staatsloterij Ruim 30 miljoen aan prijzen 4 5 7 00 meer spelers meer kansen De Staatsloterij PAGINA 14 VARIA DONDERDAG 24 JANUARI 1980 Dr. Fase pleit in proefschrift voor beter overleg HAZERSWOUDE - De loonvor ming staat de laatste tijd weer volop ter discussie. De nu precies twee weken geleden door de re gering afgekondigde loonpauze riep opnieuw de vraag op, of het vaststellen van de lonen nu alleen een zaak is van werkgevers en vakbeweging, of dat de overheid daar ook iets over te zeggen heeft. Voor de in Hazerswoude wonende mr. W. P. J. M. Fase (35), die ver bonden is aan de afdeling sociaal recht van de Leidse universiteit, kon de loonpauze op geen beter moment komen. Donderdag promoveerde hij in Tilburg op het proefschrift „Vijfendertig jaar loonbeleid in Nederland" Een proefschrift dat vanwege de actuele ontwikkelingen op het loonfront extra aandacht zal krij gen. Dat is dan tevens de enige reden waarom de vanaf donderdag doc tor te noemen Fase blij is met de regeringsmaatregel. Inhoudelijk is hij het er totaal niet mee eens. Ironisch zegt hij dat minister Al- beda van sociale zaken zijn proef schrift niet goed heeft gelezen.. Door Mark Kranenburg Fase vindt dat de prijs van een een zijdig door de regering vastge stelde loonmaatregel te hoog is „We gaan hierdoor een periode van maatschappelijke onrust te gemoet", zegt hij. „Werknemers zullen toch eiseri stellen, terwijl de vakbeweging met lege handen staat. Een loonmaatregel maakt een heleboel dingen kapot" Overlegmodel Fase is een groot voorstander van het „overlegmodel" tussen over heid, vakbeweging en werkge vers. Dezelfde lijn waar Albeda op zat toen hij nog hoogleraar was. Maar uitgerekend deze be windsman moest dit standpunt twee weken geleden verlaten en overgaan tot een loonpauze, die hoogst waarschijnlijk wel zal worden gevolgd door een loon maatregel: niet de werkgevers- en werknemersorganisatie be palen dan de hoogte van de lonen, maar de regering. „Is het niet tra gisch voor Albeda, dat hij dingen ziet gebeuren die tegen zijn eigen principes ingaan?", zegt Fa se. In zijn proefschrift stelt hij dat een bevredigend arbeidsvoorwaar denbeleid niet zozeer moet wor den gevonden in versterking van de loonpolitieke bevoegdheden van de overheid, maar veel meer in een verbetering van de over legstructuren. Dat zou in de eer ste plaats moeten gebeuren bin nen en tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties zelf. Fase vindt het onjuist dat bijvoor beeld een vakcentrale eerst het te voeren beleid van bovenaf vast stelt en pas daarna de achterban, die zijn verenigd in de aangeslo ten vakbonden, aan het woord laat. Hij vindt dat het overleg op centraal niveau (tussen werkge vers en werknemers) juist veel meer bepaald zou moeten wor den door hetgeen bedrijfstakken (werkgevers en werknemers ge zamenlijk) wenselijk achten. Dat betekent dat per bedrijfstak het overlegkader moet worden uit gebouwd, maar ook dat het ge sprek over de arbeidsvoorwaar den niet alleen over de hoogte van de lonen moet gaan, maar te vens over zaken als investeringen en een inkomens- en werkgele genheidsbeleid binnen de be drijfstak. Eerder praten Fase is verder van mening dat vak beweging, werkgevers en over heid niet pas tussen Prinsjesdag en de jaarwisseling met elkaar moeten gaan praten over het voor het jaar daarop te voeren ar beidsvoorwaardenbeleid, maar al in het voorjaar. Uitgangspunt voor een dergelijk gesprek zouden een aantal zoge naamde „beleidsvarianten" moe ten zijn, waarvan het Centraal Plan Bureau de kosten en gevol gen heeft uitgerekend. Op basis van deze cijfers zou de re gering een nota moeten opstellen waarin de door haar gewenste ontwikkeling op sociaal-econo misch terrein wordt uiteengezet. Die nota zou dan volgens Fase in de Sociaal Economische Raad (waar vakbeweging, werkgevers en een aantal onafhankelijke deskundigen zitting in hebben) en het parlement moeten worden besproken. Vervolgens kan de regering dan in de zomermaanden de begroting opstellen, rekening houdend met de voorstellen vanuit het parle ment en het bedrijfsleven voor zover die passen in het door de regering gewenste beleid. Na de parlementaire beschouwingen over de begroting als geheel in oktober kan de regering trachten tot een centraal akkoord te ko men met vakbeweging en werk gevers. Aldus Fase in zijn proef schrift. Sturing Kenmerkend verschil met de hui dige situatie is dat er zoals Fase het zelf noemt „wat meer sturing in zit". Een beetje sturen is beter dan datje het helemaal vrij geeft. Dat er centraal een paar afspraken wor den gemaakt over het arbeids- Dr. Fase: Van den Doel heeft theoretisch wel gelijk, maar aan de haalbaarheid kan je twijfelen" voorwaardenbeleid zal het over leg in de bedrijfstakken niet be moeilijken, gelooft Fase. Diffe rentiatie komt er in Nederland toch niet, zegt hij. „De ene vak bond wil niet voor de andere bond onderdoen". Of zijn voor stellen voor het cao-overleg rea listisch zijn zal de praktijk moe ten uitwijzen, zegt Fase. Toch zou hij de afzonderlijke vak bonden wat meer ruimte willen geven in de onderhandelingen. Fase: „Je ziet nu ook al duidelijk verschillen. Dutman van de AB- VA wil 2 procent loon extra, ter wijl de industriebond veel meer zit te trekken aan de werkgele genheid. De vraag is hoe je die twee onder één noemer krijgt" Volgens Fase zou per bedrijfstak bekeken moeten worden wat er met het loonkostenpakket wordt gedaan. Centraal wordt afge sproken hoeveel de kosten mo gen stijgen en per bedrijfstak wordt dat dan verdeeld. De één zal het gebruiken voor meer loon, de ander voor meer werk. Van der Doel Fase wil niet naar een volledig door de overheid bepaalde loonpoli tiek zoals de Amsterdamse hoogleraar Hans van den Doel al jarenlang bepleit. Fase: „Met een geleide loonpolitiek haal je zo veel onrust in huis. Van den Doel heeft theoretisch wel gelijk, maar aan de haalbaarheid kun je twij felen. Er zijn ook nog werkgevers in het spel. Daarbij heeft Van den Doel een veel te groot vertrouwen in de overheid. Bij hem speelt erg mee dat hij een prioriteit legt bij de collectieve sector die in gevaar komt als de lonen blijven stijgen. De werkelijkheid zal echter laten zien dat de collectieve goederen de werknemers een zorg zal zijn". Overigens gelooft Fase niet dat wanneer er een periode van ge leide loonpolitiek komt, deze precies dezelfde zal zijn als die van vlak na de oorlog. „Daarvoor is het decor teveel veranderd. Na de oorlog had je krachtige vak centrales. Maar nu hebben zij te maken met mondige leden die zich niet alles laten voorschrij ven. In dié tijd hebben de vak bonden een heleboel arbeidson rust weten te dempen, maar toen ging iedereen er ook nog op vooruit. Ik ben bang dat we er dit jaar allemaal op achteruit gaan, ook het minimumloon" Prijscompensatie In de huidige discussie over de lo nen speelt ook de prijscompensa tie een rol. Het is niet onwaar schijnlijk dat minister Albeda zal besluiten dat de gestegen prijzen voor energie niet meer in de lo nen mogen worden gecompen seerd. De Tweede Kamer heeft zich daar in een motie van de D'66'er Eng- wirda al achter een dergelijke suggestie geschaard. Fase hier over „Van den Doel zou zeggen, het parlement heeft gesproken dus voer het maar uit. Ik zet daar juist een vraagteken bij. We had den eigenlijk nooit aan dit sys teem moeten beginnen. In West- Duitsland is zoiets zelfs verbo den. Het zou veel beter zijn als in de cao de clausule wordt opge nomen dat de koopkracht van de werknemer wordt gegaran deerd". Het huidige prijscompensatiesys teem tast volgens Fase de werf kracht van de vakbonden aan Als vroeger een bond een looneis van 8 procent stelde, leek dat heel wat, maar daar zat dan wel 7 pro cent vergoeding voor gestegen prijzen in. Omdat de prijsstijgin gen nu toch al worden vergoed, hoeven de bonden niet meer zul ke hoge looneisen te stellen. Fa se: „Je moet de vakbond iets ge ven om zich te kunnen verkopen. Ze moeten toch wat hei>ben om zich voor de achterban te kunnen verdedigen" Mr. W.J.P.M. Fase. Vijfendertig jaar loonbeleid in Nederland, toekomst en perspectief. Uitgeverij: Samson. De prijs zal tussen de 90 en 100 gulden komen te liggen. Bisschoppensynode kan langer duren DC-10 ROME - Uitvoerig heeft de bijzon dere synode van de Nederlandse bisschoppen gisteren aandacht besteed aan de pastorale wer kers. Uit het communiqué blijkt dat het Vaticaan nogal moeite heeft met het systeem van de pastorale werkers in ons land. Het vreest dat dit de roepingen tot het celibataire priesterschap en diakonaat nadelig zal beïn vloeden. Ook zouden de leken in de war kunnen raken wat be treft de taken van de priester en de pastorale werker. Opgemerkt werd dat een pastorale werker tijdens de eucharistievie ring niet mag preken. Dat is uit sluitend voorbehouden aan de priester of de diaken. Een pasto rale werker mag wel preken in een woorddienst. Zijn inschake ling mag onder geen voorwaarde een alternatief zijn voor de pries ter of de diaken. De kritiek op het instituut van de pastorale werker kwam vooral van de kant van de curie. De bis schoppen hadden wel begrip voor de curiale moeilijkheden, maar zij wezen erop dat het nooit hun bedoeling is geweest de pas torale werker als een soort pries ter te pousseren. Zij beschouwen dit systeem als een typische uit drukking van de activiteit van de leken in dienst van de kerk, zoals het tweede Vaticaanse concilie dat ook heeft beklemtoond. Het toenemende tekort aan priesters wordt voor een belangrijk deel door pastorale werkers opgevan gen op de terreinen waar zij com petent zijn. Ei^ zij doen dat goed. Onderzoek De discussie over de priesterop leiding resulteerde in het voor stel dat de Nederlandse bis schoppen een commissie instel len die zal bestuderen of de ver schillende vormen van priester opleiding voldoen aan de daar voor gegeven normen. Dit onderzoek zal zich uitstrekken over de theologische opleidingen in de verschillende steden, de konvikten en het seminarie van Rolduc. Op basis daarvan moeten de bisschoppen dan de nodige maatregelen nemen. Het communiqué maakt duidelijk dat men de huidige situatie in Nederland voor wat betreft de priesteropleiding onvoldoende vindt. Hierin moet zo snel moge lijk verbetering komen, maar dat betekent niet dat overal semina ries moeten worden gesticht in de geest van Rolduc. De kerk kent verschillende systemen Het gaat er vooral om, de priester naast een goede wetenschappelijke opleiding ook een degelijke geestelijke vorming mee te ge ven. Tijdnood In verband met zijn algemen au diëntie kon de paus besprekin gen van gisteren niet geheel bij wonen. Hij richtte zich met een speciale groet tot de journalisten uit Nederland. Begrip zei de paus te hebben voor hun bijzondere belangstelling, maar op zijn beurt vroeg hij hun begrip vqor de dis cretie die de synodebesprekin gen behoeven. Hoewel vandaag waarschijnlijk al een reeks eindconclusies klaar ligt, neemt niemand meer aan dat de synode zaterdag kan worden afgesloten. In goed ingelichte kringen verwacht men zelfs, dat de synode tot dinsdagavond uit loopt en dat de officiële sluiting pas woensdag zal zijn met een eu charistieviering door paus en bis schoppen en een daaropvolgende persconferentie met kardinaal Willebrands. De synode liep gis teren al een dag op haar schema achter. Het blijft echter mogelijk dat de deelnemers vandaag en morgen snel door de overige onderwer pen heenkomen of dat zij enkele punten van de agenda niet meer behandelen. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Hoek van Holland A. Jumelet Vlaardingen, te Bergen op Zoom C. van Evert Steenbergen; aan genomen naar Alphen aan den Rijn R.H.M. de Jonge Bruinisse, die daarmee bedankte voor Axel, Enschede, Oud-Loosdrecht, Ter- neuzen en Vroomshoop; bedankt voor Staphorst (deelgemeente) kandidaat E.P. Mulder Lopper- sum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Bergentheim S. Cnossen Hoogkerk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Wolfaartsdijk A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Verkeerd onderhoud, en niet een ontwerpfout, is er de oorzaak van geweest dat op 25 mei van het vo rig jaar een DC-10 van American Airlines (N110AA) is verongelukt bij Chicago (LD 10-1-1980). Aldus blijkt uit het eindrapport van de Amerikaanse raad voor de ver keersveiligheid (NTSB). Van be lang is thans vast te stellen welke conclusies er uit dit rapport ge trokken kunnen worden. Eén van de merkwaardigste is, dat de DC-10 door dit ongeluk een beter vliegtuig zal worden dan dat het overigens al was. Door het uitgebreide en zeer gedegen on derzoek is er een schat aan infor matie vrij gekomen over één der meest belangrijke onderdelen (de motor/vleugelverbinding) van een vliegtuig. Eén en ander zal zeker geruisloos leiden tot allerlei modificaties. Aan het vinden van "zwakheden" moet dan ook niet te zwaar wor den getild. Ongetwijfeld zou dit bij ieder vliegtuig geconstateerd worden indien het een zo grondi ge controle zou ondergaan. Een andere conclusie die gemaakt zou kunnen worden is, dat er blijkbaar onvoldoende kennis aanwezig is over het functioneren van de motor/vleugelverbinding. Ik kan mij namelijk maar moei lijk voorstellen dat een organisa tie als de NTSB (US National Transportation Safety Board) zich heeft laten leiden door "emo ties". Tevens kan geconcludeerd wor den, dat de gezagvoerder puur op zijn "meters" is aangewezen om er achter te komen wat er met zijn vliegtuig gebeurd. Het verdient daarom wellicht aanbeveling om dit te verbeteren, en hem een vi sueel beeld te geven (via een klein camerasysteem met monitor) van de beide vleugels en een deel van de romp. Opvallend is verder de constatering, dat het toezicht op de onderhoudsvoorschriften van Mc Donnell Douglas niet heeft gewerkt. De naar mijn mening meest belang rijke conclusie welke getrokken kan worden is de volgende. Fouten worden er nu eenmaal ge maakt, echter men moet zich daarbij wel realiseren dat deze zich vroeg of laat in de construc tie zullen gaan manifesteren. Met name het onderhoudssysteem dient daarop op de één of andere wijze op in te spelen. De ramp bij Chicago heeft (helaas) overduidelijk aangetoond wat er kan gebeuren als hieraan niet voldoende aandacht wordt be steed. J. Tolsma jr Titus Brandsmalaan 88 Leiden CDA Zoals te verwachten was is in het CDA paniek ontstaan door de aankondiging van professor Goudzwaard om het CDA te ver laten omdat Van Agt zich niets heeft aangetrokken van het be ginselprogramma van het CDA. Prof. Steenkamp, de voorzitter van die partij, heeft kritiek geuit op zijn partijgenoot Van Agt. Hij vindt dat hij meer naar de politie ke kant van de zaak dan naar het beginselprogramma heeft geke ken. Die uitspraak van Steenkamp komt als mosterd na de maaltijd. Als hij dat had geDGD OP HET CDA- congres in Dronten dan was hij duidelijk geweest maar toen werd Van Agt binnengehaald als de redder des vaderlands. Maar misschien denkt Van Agt wel als wielrenner. Alleen de eindstreep telt. Wie mij niet kan volgen gaat de bezemwagen maar in. A. de Bolster Huizingastraat 1 Leiden Kernwapens De Heer zag hoe wij waren hoe wij werkten en hoe het C.D.A. het kernwapen probleem behandelde. En de Heer draaide zich om en huilde bittere tranen. P. Sieval. Dr. Lelylaan 72 Leiden eindigend op of lotnummer(s): prijzenbedrag: 1 extra prijs serie G troostprijs andere series 021 801 027201 060391 060391 200 400 10 000 250.000 4 000 CM 02 92 202 992 0312 078532 50 50 450 250 1.000 100.000 CO 13 50 serie F troostprijs andere series 014663 014663 021213 500 000 5 000 2.050 064 009254 100 50.000 extra prijs serie G troostprijs andere series 65 085 009665 046095 048025 070085 070085 50 100 2.050 5 000 50.000 100 100 2.100 O) 16 76 0026 007316 037296 054116 064476 50 100 2.000 5050 2 000 2.050 2 100 extra prijs serie T troostprijs andere series 37 017 157 997 000167 088667 088667 50 75 100 400 5 000 100.000 2 000 8 28 558 005918 006148 069008 071158 089568 25 75 225 25 025 5.025 5.025 5025 5 025 80 260 960 8460 012740 039330 041210 050160 1 025 125 1 025 25.025 2.025 2.025 2.025 056500 2025 U hoeft geen prijzen bii elkaar op te tellen. Wanneer op een lot meer dan één prijs is gevallen, is achter het nummer an de hoogste gewonnen prijs het totale prijzenbedrag sermeld. De prijzen zijn dus al by elkaar opgeteld. Zetfouten voorbehouden. Prijzen boven f I 000 - zijn aan kansspelbelasting onderworpen. Deze belasting bedraagt 25% en wordt .op de prijzen be dragen in mindering gebracht, hoofdprijs van f 500.000 - wordt „schoon" uitgekeerd Speel de volgende keer (wéér) mee. En speel dan eens samen, dan kunt u meer loten kopen en heeft u dus meer kansen. Volgende lotenverkoop begint maandag 4 februari 1980. De verkoopkantoren staan in de Gouden Gids. Spelen per postgiro kan ook. Als u een postgiro hebt, kunt u hele .oten per giro bestellen Dan maakt u zoveel maal f25,- over als u loten wilt hebben. Als het bedrag vóór 't eind van deze maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende maand mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuis gestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving 11 keer per jaar of 6 keer per jaar) Aanvraagformulieren hiervoor kunt u telefonisch opvragen: 070-653955 Gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. Alle informatie: 070-653955.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14