jubliek Sterk LZ verdiend langs PSY Verschil van vier graden doet therapie in het water vallen Zaalvoetbalteam van Roodenburg zet nederlaagserie voort Danscontactgroep van alleenstaanden verhuisd Scorebord Topscorers BO WLING UITSLA GEN Brunhilde viert jubileum met twee evenementen DONDERDAG 24 JANUARI 1980 VARIA/ PAGINA 13 Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Dankzij de wetenschap hydrotherapie of wel watergeneeskunde heeft rpevrouw G. M. Lambrechts uit Leiden van haar versleten heup lang niet zo veel last meer. Sterker nog: de wekelijkse behan deling van een fysiotherapeut in zwemwater van 33 graden heeft de Leidse zelfs behoed voor een operatie aan haar heup. Volgens haar specialist kon het mes van de chirurg in Bejaarden haar geval in genen dele zo heilzaam zijn als dat water van 33 graden. Maar waar vind je zwemwater van 33 graden in deze contreien nog? Enkel in Voorschoten, om precies te zijn in het in- structiebad aan de Raadhuislaan, dat uitgerekend omstreeks mei, juni van dit jaar gesloten zal worden en een andere bestemming zal krijgen. Daarvoor in de plaats zal er dan het spiksplinternieuwe zwembad 'Het Wedde' zijn, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd. Een modern zwempaleis, de verwar- mingsinstallatie incluis, maar wat jammer nou dat die ka chel het water niet warmer kan oppompen dan maximaal 29 graden. Ramp i Lambrechts en de ruim 70 overige gehandi capten die elke dinsdagavond voor de drie kwartiertjes wa tergeneeskunde in opperbes te stemming het instructie- bad bezoeken, betekent dat een regelrechte ramp. Al thans zo drukt de 64-jarige Leidse het uit en zij dient als voorbeeld voor die zeventig anderen. „Het is me nogal geen verschil zeg, 29 graden of 33", verzucht ze. „Reken maar dat je dat voelt. En nietzo'n klein beetje ook. Je merkt het al wanneer het water per ongeluk een keertje 32 graden is. Dan trekt het al in je spieren. Juist wij kunnen dat niet verdragen." Mensen met rugklachten, heupklachten, reumatiek en andere hardnekkige kwalen volgen wekelijks in bezit van een doktersverklaring de drie kwartier watergeneeskunde Onder leiding van drie fysio therapeuten en twee zwemin- structrices wordt in het water eerst twintig minuten oefe ningen gedaan en de rest van de tijd gezwommen. „Wij mikken op een vergeten middengroep", zegt bestuurslid De Haan van de danscontactgroep 'Samen', welke met ingang van heden haar domicilie van de bowlingbaan in Alphen heeft ver plaatst naar restaurant Florida in Boskoop. Dat wilde De Haan maar even mededelen, omdat van de ongeveer 300 leden van 'Samen' bijna de helft uit de sleutelstad en omgeving komt. „Onze leden zijn voor het leeuwedeel tussen de 25 en 50 jaar", licht De Haan nog even toe. „Een kwetsbare groep van alleenstaanden voor wie bijna niks wordt gedaan." Elke zondagavond komt men op de dansvloer bijeen. Hoe meer zielen hoe meer vreugd, voor drempelvrees is geen enkele reden, zo stelt De Haan met nadruk. „En", voegt hij er aan toe, „ge trouwde mensen komen er niet in" „Dat is weliswaar niet helemaal te controleren, maar als iemand bij het invullen van zijn ledenkaart zegt thuis geen post te willen ontvangen, weten wij al hoe laat het is" Speciaal voor deze groep ge handicapten wordt het water tot 33 graden gestookt, het geen 24 uur in beslag neemt. Op dinsdagmiddag is het bad gereserveerd voor bejaarden, zodat ook zij van dit warme water kunnen profiteren. En dat dankzij Gezondheidszorg in Voorschoten, die dit alles mogelijk maakt. Begrijpelijk dat de medewer kers van Gezondheidszorg zich met de sluiting van het instructiebad danig in hun wiek geschoten voelen. Woordvoerder P. D. Moleveld noemt de 29 graden van 'Het Wedde' - waarmee Gezond heidszorg waarschijnlijk ge noegen zal moeten nemen - slechts een surrogaatoplos sing omdat water van 29 gra den voor slechts enkelen van die 70 gehandicapten soelaas biedt. Betaalbaar Ook de eventuele mogelijkheid een overkapt buitenbadje in het complex van 'Het Wedde' voor watergeneeskunde be schikbaar te stellen, kwalifi ceert Moleveld als zodanig. -,Het liefst zou Gezondheids zorg zien dat een gedeelte van het instructiebad speciaal voor de watergeneeskunde open blijft", aldus Moleveld. „En daarvoor zullen we plei ten. Zaterdag hebben we een gesprek met wethouder Mar selis van welzijnszaken." De wethouder wil op dat ge sprek niet vooruitlopen. „Laat ik alleen zeggen dat het betaalbaar moet blijven. De oplossing die wij zullen kie zen, zal er hoe dan ook eentje zijn die economisch bezien haalbaar is", aldus wethouder Marselis. Harde klap Watergenees kunde erg belangrijk voor mevroow Lambrechts en 70 anderen Mevrouw Lambrechts (vooraan) doet met de andere gehandicapten oefeningen in het water Voor de 70 warm water-; mers is het volgens r Lambrechts allemaal des te triester omdat zij vanaf het moment dat de bouwplannen van 'Het Wedde' opengevou wen werden, niet beter wisten of het water in het nieuwe zwembad zou ook tot 33 gra den verwarmd kunnen wor den. Mevrouw Lambrechts: „Dat was ons ook toegezegd. Velen van ons zijn zelfs naar het slaan van de eerste paal ge weest. Je begrijpt dus wel dat de klap zodoende dubbel zo harH is aangekomen." Volgens C. Kortleever. chef sportzaken van de gemeente Voorschoten, kan van die- belofte geen enkele sprake zijn. „In oktober 1978 is met de bouw van het zwembad begonnen en 22 augustus van het vorig jaar uitte men pas de wens van die 33 graden. Tja, toen was de bouw al te ver gevorderd en bovendien ga je bij een normaal zwembad al tijd uit van 29 graden." Te laat Gezondsheidszorg betreurt het dat men zo laat heeft ontdekt dat de verwarmingsvoorzie ningen in 'Het Wedde' wel degelijk waren berekend op een maximum van slechts 29 graden. Zegsman Moleveld: „Maar dat neemt helaas niet weg dat er wellicht straks 70 gehandicapten in de kou ko men te staan." Mevrouw Lambrechts wil daar nog wel een en ander aan toe voegen: „Juist degenen die allerminst dat zwemwater kunnen missen, worden ge troffen." „En als ik nou vertel dat ik het aan mijn heup al heel goed kan merken, wanneer ik slechts één keertje niet heb gezwommen. Wat zal dat straks dan niet worden, wan neer ik helemaal niet meer naar het zwembad kan?" LEIDEN - In de hoofdklasse van de Leidse zaalvoetbal competitie heeft koploper De Taverne gisteravond niet kunnen profiteren van de halve misstap die Van Rooyen maandag maakte. De Leidse ploeg kwam niet verder dan een kleurloze 0-0 deling tegen MJBS. Roodenburg pres teert dit seizoen zo slecht, dat reeds bij voorbaat twee winstpunten kunnen worden ingecalculeerd wanneer te gen de Leidenaars moet worden gespeeld. Ditmaal bleek Oegstgeest duidelijk te sterk (8-4). Landwer had in de Sassenheimse Wasbeekhal de grootste moeite met Van Duuren. In een spannende wedstrijd wonnen de Sassen- heimers met 6-5 De Taverne-MJBS 0-0 Voor de mensen die het slechte weer getrotseerd en de Groenoordoordhal hadden opge zocht om deze wedstrijd te bekij ken viel er bar weinig te beleven. Beide ploegen speelden namelijk een slechte wedstrijd. Van de Sassenheimers toch een goede prestatie om de koploper op 0-0 te houden. De ploeg creëerde zelfs voldoende kansen om een EKL Boys-Van Rooyen 2-2, Van der Pias-Van Gerven 8-2, De Taverne- MJBS 0-0, Oegstgeest-Roodenburg 8-4, Landwer-Van Duuren 6-5. Stand. De Taverne 10-16 Van Rooyen 10-15 Landwer 10-13 Oegstgeest 10-12 Van der Plas 10-10 Van Duuren 10-10 MJBS 10- 9 EKL Boys 10- 8 Van Gen-en 10- 6 Roodenburg 10- 1 Fred van Haarlem (Van Duuren) 2 20; Martin van der Plas (Van der Plas) 3 17; Piet Hogervorst (Landwer) 2 15; Frans Sjardijn (Van Rooyen) 1 14; Gerard van Beek (Van Gerven) +113; Jan van der Reyden (Van Rooyen) 1 11. zege in de wacht te slepen maar toonde zich op de beslissende momenten niet schotvaardig Evenals de thuisploeg overigens Aan Sassenheimse zijde raakte Kees Karstens voor de pauze het houtwerk. De Taverne kreeg kansen via Bennie Heemskerk en Jan van Duijn, mkar ook deze spelers misten scherpte. Na rust trok de Leidse ploeg het initiatief wat meer naar zich toe, maar wist slechts zelden echt gevaarlijk te worden. De Sassenheimse coun ters leverden wel reëele moge lijkheden op, maar bij schoten van Kees Karstens en Ted Lu- moindong toonde goalie Wim Er adus zich telkens attent. Oegstgeest-Roodenburg 8-4 De Oegstgeester formatie maakte geen fout tegen het op de laatste plaats geklasseerde Roodenburg. Al binnen twaalf minuten ston den de Oegstgeestenaren op een comfortabele 4-0 voorsprong, via doelpunten van Jan Hogewoning (2x), Ron van der Kolk en Ton Werner. Sam den Os scoorde hierna nog wel 4-1, maar nadat Peter Wieman eerst nog de paal had geraakt stelde deze Oegst- geestenaar vlak voor rust Peter Hogewoning in staat om 5-1 aan te tekenen. Uit de vele kansen die de Oegstgeester ploeg zich na de pauze nog wisten te schéppen, schoten Maarten Perfors, Peter Wieman en Ron van der Kolk raak. Voor de blauwitten doel puntten: Bram van Eigen, Sam den Os en Peter Schouten. Landwer-Van Duuren 6-5 Van Duuren blijkt duidelijk een aanwinst voor de hoofdklasse. Met aardig zaalvoetbal heeft het inmiddels een middenmootposi- tie opgebouwd, een plaats waar de ploeg zeker thuishoort. De thuisploeg leek aanvankelijk een makkelijke zege te gaan behalen Via doelpunten van Ton Arroyo. Piet Hogervorst en Jan Boekei liep het al snel uit naar 3-0. Jan Heshusius (2x) en Fred van Haarlem brachten hun ploeg ech ter nog voor rust op gelijke hoog te: 3-3. De Sassenheimse keeper Paul van der Zwaan behoedde zijn ploeg direct na de hervatting voor een achterstand, door een penalty van Fred van Haarlem te stoppen. Hennie Zoet, Piet Ho gervorst en Peter van der Vlugt zetten hun ploeg daarna toch op 6-3 sprong. Opnieuw Heshusius en Van Haarlem brachten de Leide naars in de race terug: 6-5. Hierna bleek de tijd voor de Leidenaars te kort om alsnog een gelijkspel uit te wacht te slepen. Maandag vijfmans BBL: Lions-Rabbits 4-0, Kwekkers-Boonteam 1-3, LV-WH 4-0 (reglementair). Dinsdag vijfmans BBL: Les Imbat- tables-Yellow Tigers 3-1, Tettero 3-Mo- deboys 2 2-2, Modeboys 1-Blue Dia monds 4-0, Tettero 11-Tettero 2 0-4. Dinsdag trio's BBLZW: Pin-set-Galliérs 1-3, Formule LBV-Formule Florentijn 2-2, BC Sport-Calamares gestaakt we gens baanstoring. Dinsdag vijfmans BBLZW: Formule Pentagoon-BC Sport 0-4, Formule BvM-Formule Pink Panther 4-0, Scara- bee-Spits gestaakt wegens baanstoring. Woensdag trio's BBLZW: Pinners-JIL 3-1 (inhaal), Pinners-Tracks 3-1, DDD- Red Eagles 0-4, Red Arrow-JIL 3-1. AMSTERDAM - Ajax heeft René van Eek tot jeugdtrainer be noemd. De Papendrechter, die vroeger onder meer FC Dor drecht en Helmond Sport onder zijn hoede had, is tot het einde van dit seizoen contractueel aan de Amsterdamse club gebonden. Een andere kandidaat voor de func tie van Cees Groot (wegens hartklachten al geruime tijd op non-actief), Bobby Vosmaer, stelde te hoge financiële eisen. Woensdag vijfmans BBLZW: Trippers- Black Power 4-0, HVS-BC Knudde 0-4, Rooie Rakkers-Ball let flying team 1-3. Maandag vijfmans BBL: Lions 41-19 Missfits 27'/j-28'/2 Boxers 40V*-15,/a Boon» 24'/»-31 Va freffers 37-23 LV 23-28 »VH 31-29 Kwekkers 9-47 Rabbits 29Va-30'/a Dinsdag vijfmans BBL: Mode b. 1 40-16 Tett. 11 24-28 Tett. 2 38-18 Tett. 3 21-31 Mode b. 2 32-24 Blue D. 21-35 Birds 29-27 yeUow T. 14-38 L. Imbat. 29-31 Dinsdag vijfmans BBLZW: Formule P. 42-18 formule 57-29 Spits 30-26 3C Sd 24'/»-II Va Scarabee 28'/a-19'/ ?orm- P P 12^° Dinsdag trio's BBLZW: 3C Sport 43-13 2alamare26Vi- 29V» Formule F. 32-28 Form. LBV 24-35 Pin-set 31-29 Galliërs 22'/»-37,/a Woensdag vijfmans BBLZW: BC Knudde 8-0 BLF-team 3-5 Trippers 7-1 HVS 1-7 Black P. 4-4 Rooie R. 1-7 Woensdag trio's BBLZW: R Arrow 30Va-17'/ Pinners 24-24 DDD 26'/a—21'/a IYacks 22'/a-25'/a ■R. Eaglé5V„22'/t ML l5"33 ZAANSTAD - Jaan de Graaf van AZ'67 (foto) heeft met verbazing kennis genomen van het standpunt van zijn trainer Georg Kessler, dat De Graafs contract alleen wordt verlengd als hij bereid is volgend seizoen ook op zondag te spelen. "Kessler heeft mij persoonlijk niets vertéld. Hij kent mijn prin cipes. Ik kan op zes dagen in de week voetballen, uitge zonderd de zondag. Als men het er niet mee eens is, dan keer ik volgend seizoen ge woon terug naar de zater dagclub IJsselmeervogels". Secretaris Gerrit Peters van AZ'67 wil de zaak nog even laten rusten. "In mei gaan we praten met Jaan de Graaf. Mocht er geen akkoord uit de bus komen, dan voetbalt De Graaf volgend seizoen niet meer bij AZ'67". Inmiddels heeft Kristen Ny- gaard, wiens contract in juni afloopt, aangekondigd nog een jaartje door te willen gaan met betaald voetbal in Alkmaar. "In mei heb ik een gesprek met de AZ-leiding. Als de voorstellen accepta bel zijn. voel ik veel voor contractverlenging". EINDHOVEN - Voor de tweede Leidse waterpolohoofdklasser stond er deze week weer een "dubbele" wedstrijd op het programma. Vanavond speelt de Zijl, LGB (in de Zijl, aanvang 21.00 uur), en gisteravond speelde LZ'86 de belangrijke wedstrijd tegen PSV in Eindhoven. De Leidenaars kwamen bijzonder sterk voor de dag en wonnen dan ook volkomen verdiend met 4-5. In tegenstelling met wat de uitslag doet vermoeden 15 er van enige span ning geen sprake geweest. Vooral in de eerste drie perioden was de formatie van coach Gijs v. d. Leden oppermachtig. De Leidenaars speel den snel en beweeglijk polo, wat de Eindhovense defensie voor grote problemen stelde. In de eerste periode opende Ruud Muusse bij een numerieke meerderheid de score (0—1De scheidsrechters (Jan de Bruin en Joop Janssen) waren overigens toch niet kinderachtig met het uitdelen van zware persoonlij ke fouten. Van de 9 doelpunten waren er slechts 2 die niet uit een man meer situatie of een strafworp werden gemaakt. Bovendien misten bei de ploegen nog een strafworp. Vlak voor het einde van de eerste periode zorgde Joop Siera uit een goed uitgevoerde counter voor 0-2. Nadat Wittenberg in de tweede periode nog 1-2 had gescoord, kon LZ'86 via doelpunten van Ruud Muusse(2)en Fried Elzenga uitlopen naar een beslissende 1-5 voorsprong. Tussen de bedrijven door "miste" Jan de Graaf voor de Leidenaars nog een straf worp. Hij schoot de bal keihard tegen de achterste staander. Arbiter De Bruin dacht dat de bal tegen de paal was gekomen en liet doorspelen. In de laatste periode kon het dapper terug vechtende PSV nog wel tot 4-5 terug komen (doelpunten: Wittenberg, Hoogenband en Tuip), maar de laatste treffer viel pas 30 seconden voor tijd. LZ'86 speelde deze halve minuut professioneel uit. Door deze overwinning blijft LZ'86 op een gedeelde zesde plaats staan. DIRK KLOOS LEIDEN - In het kader van de ju bileumactiviteiten neemt de da- mesgymnastiekvereniging D-G en A-V Brunhilde aan een tweetal evenementen deel. De Leidse vereniging, die op 2 fe bruari zeventig jaar bestaat ver leent op 16 februari medewer king aan de regionale wedstrij den moderne ritmische gymnas tiek in de sportzaal Op Dreef in Leiderdorp en organiseert op 12 april de open kampioenschappen jazzgymnastiek in de Apollohal in tegstgesst Dat laatste gebeurt onder auspiciën van de kring Leidse Hage. Röhrl leider in Railye Monte Carlo MONTE CARLO (ANP) - De West duitser Walter Róhrl heeft ook na de voorlaatste etappe van de Rallye van Monte Carlo de lei ding behouden Rohrl won de vijf tiende klassementsproef, één van de drie die gisteren moesten worden afgelegd. Hij reed de twaalf kilometer af m 10 minuten 34 s onder De opmerkelijkste Nederlandse prestatie leverde de quipe Henk Vossen/Pie Theunissen in de Ford Kscort Vossen en Theunis sen klommen gisteren van de 102e naar de 58e plaats.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13