Dit kan ons ook bij het WK te wachten staan... Cantu Leiden de feiten om de oren Oranje maakt zinloze vlucht uit de winter DONDERDAG 24 JANUARI 1980 CANTU - Terug naar af is een wat te voorbarige conclusie, maar dat Parker Leiden in geen geval eerste zal worden in poule A van de halve finale in de basketbalstrijd om de Europa Cup 2 is een ding, dat voor 99.99% zeker is. Kansloos weggespeeld, volle dig opgevreten door Gabetti Cantu dat via ontstellend duidelijke cijfers (100-86) zijn derde overwinning behaalde, moet Leiden zich nu uitslui tend concentreren op de tweede plaats, die weliswaar een minder gunstige uit gangspositie verschaft (straks spelen tegen de nummer één van poule B), maar die in elk geval het recht geeft om door te gaan. Een geluk bij een on geluk was gisteren dat ver nomen kon worden dat con current Panathinaikos met 84-82 de boot in was gegaan bij BC Caen. De dag was dus voor Hennie Blom nog enigszins goed, omdat de vooruitzichten op kwalificatie nog steeds prima zijn. Maar dat was dan ook zo'n beetje het enige positie ve, want redenen voor een mineurstemming waren er te over. In het besneeuwde Can tu werd zijn ploeg namelijk doodeenvoudig met de feiten om de oren geslagen. Op alle fronten kwam Leiden tegen zijn zeer geroutineerde tegen stander veel te veel tekort en daarop had eigenlijk niemand gerekend. Van onze speciale verslaggever Ad van Kaam Natuurlijk, Cantu is niet voor niets bekerhouder van de Eu ropa Cup 2 (vorig jaar in de finale versloegen de Italianen EBBC/Den Bosch) en het Ita liaanse basketbal staat al sinds jaar en dag hoog aange schreven, maar dat het gat zo gapend zou zijn, nee dat was niet verwacht. Een kleine ne derlaag was ingecalculeerd, een totale afstraffing zeker niet. Er was gisteren in het fraaie stadion van Cantu, dat zes duizend touschouwers een riante zitplaats kan bieden, maar nu slechts voor een der de gevuld was, in feite maar één facet waarin Leiden zich kon meten met de tegenstan der en dat was nog met een negatief punt ook. Alleen op balverlies duelleerden Cantu en Leiden op gelijk niveau, want beide teams leverden elk vijftien maal het leder bij elkaar in. Maar daar word je dus niets wijzer van. De positievere aspecten bleek Cantu duidelijk beter te be heersen dan Leiden. De ver halen van Panathinaikos dat dit Cantu slechts zou bestaan uit criminelen en ander soort gespuis moeten maar met een flinke korrel zout genomen worden, want van intimidatie was geen sprake. Itegendeel. Werkelijk alles verliep soepel en naar tevredenheid in dit zeer correcte treffen. Kansloos Leiden was daarin van meet af aan volstrekt kansloos. Met name in defensief opzicht toonden de Italianen aan wa re meesters te zijn. Vooral spelverdeler Marzorati stond in feite aan de basis van de Leidse nederlaag. Deze dooc de wol geverfde spelmaker van het Italiaanse team slaag de er in Mitchell Plaat volle dig aan banden dan Leiden iets wat tot nu toe weinig te genstrevers van de Leidse aanvoerder is gelukt. En Plaat pas op de plaats laten maken betekent Leiden al voor de helft in de zak te hebben, het geen Cantu-coach Binanchi- ni tijdens zijn bezoek aan de Vijf Meihal niet onopgemerkt moet zijn gebleven. Plaat kwam nimmer los, de aan- valslijnen waren daarmee voor een goed deel afgesne den en dat scheelde aanzien lijk in de score. Flowers en zijn balvaardige landgenoot Smith deden de rest. De lange Amerikaan was met zijn sterke fysieke uitge kiende timing heer en mees ter onder de borden. Wat Giddings en Washington ook probeerden, zij kwamen er niet aan. Kip plukte in de eindfase nog het een en ander weg, maar toen stond Flowers op vier fouten en zat Cantu al lang op fluweel. Leiden pakte (via Ron Kruidhof notabene) welgeteld één aanvalsre- bound en dat zegt genoeg over de Italiaanse supprema- tie binnen de eigen bucket en aan de andere kant kon me neer Smith zijn gang gaan. Goochelaar Deze balgoochelaar met zijn kangeroe-sprongen was de gene die ver boven de rest uit stak in het maken van scores en het geven van schitterende assists. Hij hielp zijn ploeg al meteen een eind op weg. Weliswaar sloot de Italiaanse verdediging als een bus, maar met het maken van punten wilde het aanvankelijk niet best lukken. Maar Smith wees de weg, toonde en pas sant aan dat er van de Leidse defensie in het begin geen barst klopte. De ontstellend nerneuve Lei- denaars, die bal na bal zomaar inleverden, zagen tot hun geluk veel mis gaan bij de te genpartij, maar moesten voor Smith buigen. Via 12-6 schoot Smith door naar 28-18 en bij 38-29 leek Cantu zijn tegenstander toen al volledig te ontmaskeren. Want Leiden kwam er helemaal niet aan, liep zichzelf voorbij nu Plaat zich op geen enkele manier van Marzorati kon ontdoen en Flowers zijn body excellent gebruikte. De Leidse wapens, snelheid en techniek, werk ten totaal niet. De rust werd "krakend" gehaald bij 48-37 Het leek een kwestie van tijd of de boel zou na de hervatting helemaal instorten gezien de fouten die de equipe van Blom ook meteen na rust weer opeen stapelde. Maar op de een of andere manier lukte het Cantu niet om het over wicht in mèer punten uit te drukken. Vaak simpele kansen lieten de Italianen onbenut toen Lei den gewoon stond te schutte ren, dat was eigelijk de enige smet die aan het spel van Can tu kleefde. Killers zijn het niet. Als er ooit een mogelijk heid is geweest om Leiden dit seizoen een ongenadig pak slaag te geven, dan was het gisteren wel, maar een ploeg van heh veld spelen kan Can tu blijkbaar niet. Een voorsprong vasthouden daarentegen wel. In een laat ste poging om de zaak te for ceren kwam Leiden, nu wel met een goede aanvalsopzet en een dito schot (Washington en Bruinsma met vijf p's op de bank maar Kip en Woud stra in goede doen) terug tot 72-64, maar verder liet Cantu het beslist niet komen. Mar zorati keerde terug in het veld, even werd versneld en binnen één minuut was het verschil weer veertien pun ten. En dat bleef het ook. Ijskast Concluderen kan worden ge steld, dat Leidens ambitie om dit seizoen een nieuwe ster aan het Europese basketbal firmament te worden voorlo pig nog een jaartje in de ijs kast moet worden gezet. De gevestigde grootmacht Ga betti toonde de tekortkomin gen bij de Leidenaars aan en legde de zwakke plekken bloot. Te weinig fysieke kracht, te veel is alles afge stemd op Mitchell Plaat. En nervositeit is iets dat een top per in spé zich niet kan per mitteren. Scores Leiden: Giddings 16, Bruinsma en Kruidhof 15, Woudstra en Plaat 12, Was hington 8, Kip 6 en Leysner 2. Cantu: Smith 23, Flowers 22, Marzorati 17 en Bariviera 14 punten. Barcelona op kop in B-poule BARCELONA - De basketballers van Barcelona hebben met 70-68 gewonnen van de Italiaanse Club Varese. Het was een wedstrijd voor poule B van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwin naars. Bij de rust was de stand gelijk: 34-34. Door deze zege hebben de Span jaarden de leiding in de B-groep. De nummer één van deze poule moet tegen de nummer twee van de A-groep, waarin Leiden is in gedeeld, uitkomen in de kruisfi nales. (vigo (gpd) - Meer nog dan op het „verzopen" veld van het Balaidos-stadion in Vigo leverden Spanje en Nederland gisteren strijd in de kleedkamers. En in beide duels trok ken de Spanjaarden, gesteund door de Franse arbiter Marcel Bacou, aan het langste eind. Vooral het randge- beuren maakte van deze vierde interland tussen beide landen een historische happening. Over het voetbal en het resultaat (1-0) zal zelden of nooit meer worden gesproken. Van voetbal was immers geen sprake. Maar het optreden van arbiter Bacou zal ongetwijfeld lang in de Europese voetbalgeschiedenis blijven voortleven. schiereiland. "Bij het toernooi om het Europees kampioenschap in juni zullen we met veel spelstijlen worden geconfronteerd. Door de ontmoeting met Spanje kan ik nu al gaan zoeken naar tegenzet ten", betoogde de bondscoach. Toen hij echter geconfronteerd werd met de uiterst drassige grasmat van het Balaidos-sta dion in Vigo zakte zijn enthou siasme snel. Blijheid maakte bij de bondscoach plaats voor ergernis. "Ik ben ver re van gelukkig dat we in deze hoek van Spanje spelen", zei hij daags voor de wedstrijd. "De Spaanse bond zegt dat wel voor Galicië moest worden gekozen omdat hier al zolang geen inter nationaal voetbal is geweest, maar als je op het veld loopt merk je direct al datje wegzakt. Onder die omstandigheden is het onmo gelijk om taktische mogelijkhe den uit te proberen. Misschien valt het nog mee als het droog wordt en de harde wind blijft De dinsdag en woensdag gestaag neervallende regen maakte het terrein van het Balaidos-stadion eigenlijk onbespeelbaar. Maar dat niet alleen. Ook trainen bleek onder deze omstandigheden een zinloze zaak. De KNVB, die als tweevoudig "vice-wereldkam- pioen" toch nog degehjkeisen kan stellen, had er goed aan gedaan de Spaanse bond van meet af aan onder druk te zetten. Als de voet balbond erop gestaan had dat ge speeld zou worden in een streek waar verwacht mocht worden dat de klimatologische omstan digheden gunstiger zijn dan in Galiciè.had de vlucht uit de regen geen tocht in het ongewisse ge weest. Zoals nu wél het geval Het begon allemaal ruim een uur voor de wedstrijd. Bondscoach Jan Zwartkruis en elftalleider Jack van Zanten probeerden toen de Franse fluitist te overtui gen dat er op het doorweekte veld onmogelijk kon worden ge speeld. Enkele spelers hadden het uitgeprobeerd en daarmee het onweerlegbare bewijs van die theorie geleverd. De Oranje-lei ders kregen steun uit een onver dachte hoek. Ook de coach van de Spanjaarden, Kubala, pleitte voor afgelasting. De Spaanse of ficials wisten echter van geen wijken. Hoe dan ook, de show moest doorgaan. En onder die druk bezweek Bacou. Protest „We spelen onder protest", sput terde Zwartkruis nog wel tegen, maar meer dan de toezegging dat de scheidsrechter het een kwar tier zou aankijken om dan defini tief over doorspelen of afgelas ting te beslissen, leverde dat niet op. Het bleek ook niet meer dan een zoethoudertje te zijn geweest. Het modderballet werd immers na het eerste kwartier niet afge broken. Drie minuten en zes seconden later kreeg Bacou alsnog een uitste kende gelegenheid om er een eind aan te maken. Voorafgegaan door een fraaie imitatie van vuurwerk vielen de lampen van twee lichtmasten uit. De kortslui ting kon worden gezien als een voortreffelijke voorzet, maar de arbiter weigerde te scoren. Tot drie keer toe gaf hij de Spanjaar den de mogelijkheid om het mankement te verhelpen. De ge stelde tijdslimieten werden steeds overschreden. Eindelijk kwam het hoge woord er dan uit: finito Druk Luttele minuten later floepten de lampen echter toch aan en op nieuw bleek Bacou niet bestand tegen de druk van de Spanjaar den. De onderbreking had toen al 35 minuten geduurd. De Spaanse spelers waren inmiddels alweer tien minuten op het veld. Zij wa ren direct nadat de eerste van de twee defecte lichtmasten weer was gaan branden komen opda gen. Bacou drukte op de bel van de Nederlandse kleedkamer en toog, geflankeerd door zijn beide grensrechters, naar de midden stip. Het wachten was toen op Krol en de zijnen, maar die kwa men niet opdraven. Die stonden inmiddels onder de douche. Ba cou had immers finito ge zegd. Met bedekte termen dreigde de scheidsrechter een eventuele weigering van de Nederlanders om toch nog te komen spelen aan de Europese voetbalbond te zul- de bal. Michel v.d. Korput is aanwezig om zijn ploeggenoot assistentie te Wim Jansen in een modder-duel om verlenen. len rapporteren. Er zat voor Zwartkruis dus niets anders op dan zijn spelers weer naar het front te sturen, zij het dat hij op aanraden van dokter Kessel een periode van 15 minuten vroeg om de jongens zich weer te laten aankleden en nog een korte war- ming-up te houden. Dat verzoek werd ingewilligd. Na een uur en zeven minuten maakten de Ne derlanders hun rentree. Ze wer den uiteraard met een oorverdo vend fluitconcert door de bijna 20.000 toeschouwers (het stadion was maar voor de helft bezet) be groet. Bewaking „We moesten wel gehoor geven aan de opdracht van de scheidsrech ter", vertelde Van Zanten later „Ik heb er de reglementen op na gekeken. Daarin staat dat de scheidsrechter het recht heeft een periode vast te stellen waarin uitgevallen lichtinstallaties moe ten worden hersteld". Bij de be slissing van de Nederlanders hebben uiteraard ook de moge lijke, niet ongevaarlijke conse quenties van een weigering mee gespeeld. Zo vertelde sectiebe stuurslid Choufoer, dat de Spaanse oud-UEFA-voorzitter Maduro hem had gewaarschuwd voor ernstige wraakacties van het Spaanse publiek. Aanleiding voor Choufoer om direct extra bewaking van het vliegveld en het Nederlandse vliegtuig te vra gen. Anderhalf uur later kon die maat regel weer worden opgeheven. Toen namelijk waren de Span jaarden werkelijk op al hun wen ken bediend. Want ook in het veld had Bacou de gastheren de helpende hand toegestoken, al gebiedt de eerlijkheid te zeggen, dat hij daar erg lang mee heeft gewacht. De van tijd tot tijd fors tackelende Nederlanders - zij maakten 24 overtredingen tegen Spanje 13 - kregen heel wat kre diet van de Fransman. Dit tot groot ongenoegen van de Spaan se spelers en publiek, die zo'n keer of zes om een strafschop hadden gesmeekt. Zeven minuten voor het eindsig naal was het zover. Doelman Schrijvers grabbelde naar de doorschuivende bal en greep toen'het been van Dani, die daar na zelf vanaf de denkbeeldige stip zijn ploeg naar de zege knal de. Vanzelfsprekend werd er door de Nederlanders fel gepro testeerd. Dat was echtereen soort formaliteit, want niemand tilde later zwaar aan de nederlaag. Aan deze wedstrijd, waarin kort voor de stroomstoring Kist dichtbij een treffer was geweest en verder Van de Korput tegen een gele kaart was opgelopen, konden technisch en tactisch gezien na tuurlijk geen consequenties worden verbonden. Last Wel consequenties had het Spaanse avontuur voor Wim Jansen en Rqné van de Kerkhof. De Feye- noorder kreeg drie minuten voor de rust na een glijpartij weer last van zijn oude liesblessure en moest zich laten vervangen door Brandts. René van de Kerkhof kon helemaal niet aantreden Dinsdag had hij bij de training al een tik moeten incasseren en daar kwam bij de warming-up gisteren een zweepslag overheen. Ling was zijn vervanger. Volgens bondsarts Kessel is er in beide gevallen sprake van een ernstige blessure. Heel wat beter kwamen Tahamata en Schoenaker, die zich hadden laten vervangen door resp. Willy van dc Kerkhof en Nanninga, er van af. Naar het zich liet aanzien, kunnen zij zonodig het weekein de alweer voetballen. „Het risico van blessures was mijn grootste zorg", vertelde Zwartkruis. „Op zo'n veld is het gevaar nu een maal erg groot. Ik had dan ook de opdracht gegeven dat men geen enkel risico mocht nemen. In derdaad, er waren toch nog wel wat felle persoonlijke duels. Maar wat wil je. als je de bal in het moe ras gooit, dan wordt er gezwom men. Verder valt er weinig te zeg gen. De jongens hebben gedaan wat ze konden. We moeten dit al les maar zien als een goede test case voor wat voor chaotische toestanden ons bij de wereld kampioenschappen hier in Spanje te wachten staan. Op dit veld in Vigo bijvoorbeeld worden dan immers ook weer enkele wedstrijden gespeeld" Mitchell Plaat op archieffoto) werd door Cantu-speler Marzora ti volledig aan banden gelegd. Iets wat tot nu toe weinig tegenstre vers van de Leiden-speler is gelukt. VIGO - De vlucht uit de winter is voor de Nederlandse voetbaltop een zinloos initiatief geweest. De verwachting dat in Spanje onder aanmerkelijk gunstiger omstan digheden dan in het vaderland kon worden getraind en gespeeld, bleek ten enenmale onjuist. Met de keuze van de steden in Galicië, pal ten noorden van Portugal, heeft de Spaanse voetbalbond de KNVB allerminst een dienst be wezen. De krachtige westenwind jaagt daar de ene na de andere oceaandepressie naar het land van Don Quichotte, met alle kwa lijke gevolgen vandien. Jan Zwartkruis liet maandagmor gen voordat het Nederlands elftal en Jong Oranje voor een verblijf van vier dagen naar Spanje ver trokken, op Schiphol nog weten dat hij wel degelijk blij was met de wedstrijden op het Iberisch

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11