Mogelijk intrekking paspoorten Amerikaanse sportlieden Carter wil dat VS militair sterkste blijven Toestand Tito vooruit Betere band VS met Iran in het verschiet Vliegtuig ongeluk in Iran: 124 slachtoffers Edwin, Knut Odvar Mildred, Axel, Svein, Sturla, Kjell, Bengt Sakko, Jorgen, Sven, Björn, Bjarne, Haldis, Harald en nog22 andere vooraanstaande Scandi navische meubelfabrikanten staken de koppen bij elkaar: DINSDAG 22 JANUARI 1980 WASHINGTON (GPD) - President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren verklaard dat hij een boycot van de Olympische zomerspe len in Moskou desnoods wil afdwingen indien de Amerikaanse sportlieden niet vrijwillig gehoor geven aan zijn advies van zondag. Carter adviseerde het Amerikaanse Olympische Comité zondag de OS te boycotten indien de Russische troepen niet binnen een maand, vóór 20 februari, Afghanistan hebben verlaten. De Amerikaanse pre sident heeft gisteren nog sterker stel ling genomen tegen de OS doordat hij van plan is speciale bevoegdheden aan het Congres te vragen om de paspoor ten van de Amerikaanse sportlieden die wel naar de OS willen in te trek ken. Het Russische persbureau TASS heeft inmiddels op Carters uitlatingen ge reageerd met de verklaring dat de pre sident de Amerikaanse sportlieden als het ware gijzelt. De Russische officials beginnen zich overigens nu pas ernstig zorgen te maken over de actie van Car ter volgens het Russische persbu- Lord Killanin, president van het Interna tionale Olympische Comité, heeft in middels het Amerikaanse Olympische Comité verzocht een officieel rapport van het advies van President Carter aan het IOC op te sturen. „Ik zal heus niet verklaren dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben", al dus Killanin gisteren, „maar ik ben wel van oordeel dat sport niet als politiek speerpunt gebruikt kan en mag wor den. De huidige wereldituatie ziet er momenteel niet bepaald florissant uit, maar juist de sport kan daar door in ternationale ontmoetingen enige ver betering in brengen. Natuurlijk zal het niet tot oplossingen leiden, maar toch zeker wel iets aan de situatie verbete- Killanin herhaalde daarnaast nog eens dat de Spelen dit jaar in Moskou zullen plaatsvinden of anders helemaal niet. „Geen enkel ander land kan binnen een zo'n korte tijd die ons nog rest OS organiseren", volgens de president van het IOC. De standpunten: Engeland: Dick Palmer, secretaris van het Engelse Olympische Comité: „On danks het feit dat wij gisteren de offi ciële uitnodiging voor de OS hebben ontvangen zullen wij nog niet op die invitatie reageren. Ons standpunt is dat de spelen doop moeten gaan, maar zullen daarentegen het regeringsbe sluit eerbiedigen, wat dat ook is". Canada: De Canadese regering is er voor stander van de OS in een ander land dan Rusland te organiseren. „Daaren tegen is de mogelijkheid van een totale boycot van de spelen, wanneer die in Moskou gehouden worden, nog vol komen open", volgens minister presi dent Joe Clark. Japan: De Japanse minister president, Masayoshi Ohira, verklaarde gisteren dat hij het standpunt van een boycot van Jimmy Carter deelt indien de spe len in Moskou plaats zullen vinden. Hij voegde er echter aan toe dat de defini tieve beslissing bij het Japanse Olym pische Comité zal liggen. Israël: Jitzhak Ofek, voorzitter van het Israëlische Olympische Comité, ver klaarde dat Israel zich voorlopig niet pro of anti OS zal opstellen. Denemarken: De Deense regering wil eerst met Zweden en Noorwegen overleggen voordat zij een standpunt inneemt. Griekenland: Een Griekse regerings woordvoerder verklaarde dat premier Constantine Caramanlis van Grieken land een eventuele boycot van de OS in Moskou als een politieke inmenging in de sport zou beschouwen en dat ten zeerste zou betreuren. Het Griekse Olympische Comité zal in elk geval aa'n de OS deelnemen mits het IOC anders besluit. Egypte: Dr. Abdelhamid Hassan, minis ter voor jeugd- en sportzaken in Egyp te, verklaarde dat de beslissing van Egypte zou afhangen van het feit of Rusland gehoor geeft aan de eis van de Amerikaanse president Carter haar troepen voor 20 februari uit Afghanis tan terug te trekken. Zuid-Afrika: Rudolph Opperman, voor zitter van het Zuidafrikaanse Olym pisch Comité is fel tegen het standpunt van Carter. Zwitserland: Het Zwitsers Olympisch Comité blijft vooralsnog neutraal in haar standpunt. Noch pro, noch anti OS in Moskou. Frankrijk: Het Franse Olympische Co mité verklaarde gisteren dat er op het ogenblik slechts éen conclusie uit de huidige ontwikkelingen te trekken is en dat is dat de OS dood zijn. Claude Collard, president van het Comité: „Ja ren geleden al hebben wij het voorstel gelanceerd de spelen in een vast land te organiseren, maar iedereen verklaarde ons toen voor gek. En iedereen kan nu zien dat we destijds al gelijk had den" Nederland: Het Nederlands Olympisch Comité stelt zich vooralsnog afwach tend op. Men gaat van het principe uit dat de OS er louter en alleen zijn voor de sportlieden, maar wacht toch liever op het besluit van het IOC voordat men een definitief standpunt inneemt West-Duitsland: Het Westduitse Olym pisch Comité is tegen de boycot van de OS. De regering is voor het houden van de spelen in een ander land. WASHINGTON (AFP) - President Carter heeft een reeks maatregelen op militair gebied aangekondigd die de Ver enigde Staten in staat moeten stellen hun defensie te ver sterken. De maatregelen dienen ook tot versterking van de verdediging van de Amerikaanse bondgenoten, zowel in Europa als in andere gebieden van de wereld. TEHERAN (Reuter) - De Iraanse autoriteiten hebben helikopters gestuurd om de lijken op te halen van de inzittenden van de Iraanse Boeing 727 die gisteravond neer stortte in bergachtig gebied ten noorden van Teheran. Bij het on geluk kwamen 116 passagiers en 8 bemanningsleden om het leven Volgens revolutionaire gardisten in het betrokken gebied zijn er geen overlevenden. De Boeing van Iran Air stortte bij dichte mist neer op de met sneeuw bedekte Elborz-bergen tijdens een bin nenlandse vlucht van de oostelij ke stad Masjad naar Teheran. Een speciale vertegenwoordiger van de ajatollah Chomeini zei dat het onmogelijk was de lijken naar wachtende ambulances aan de voet van de bergen te brengen. Naar verluidt bevonden zich onder de passagiers veel pelgrims die in Masjad, nabij de grens met Af ghanistan, waren geweest ter herdenking van de dood van de profeet Mohammed. Het is niet bekend of zich buitenlanders aan boord van het verongelukte toe stel bevonden. Volgens vliegveldkringen in Mas jad verloor men contact met het toestel bijna een uur na het ver trek naar Teheran. In zijn "state of the union", die hij gisteren in geschreven vorm aan het Congres deed toekomen, geeft Carter aan dat het defensie- programma zich op vier hoofd- ■^punten baseert: JVersterking van het militaire po tentieel dat de Amerikaanse strijdkrachten in staat stelt, in geval van crisis, snel in Europa tussenbeide te komen, het oprichten van een snelle in terventiemacht die in staat zal zijn tot 100.000 man in te zetten in elk gebied van de wereld, Modernisering van het kernarse naal met de versnelde produktie van de Cruise-raket vanaf vol gendjaar, de ontwikkeling van de nieuwe intercontinentale MX- raket, de lancering van nieuwe onderzeeboten van de Tndent- klasse en het handhaven van de vloot van strategische B-52- bommenwerpers, Ontwikkeling van een marine macht in de jaren tachtig, die 550 schepen zal omvatten, en die als taak zal krijgen de vitale verbin dingsroutes te beschermen. Om dit programma te verwezenlij ken vraagt Carter van het Con gres dat het voor het jaar 1981 een militaire begroting aanvaardt van 158 miljard dollar, wat neerkomt op een verhoging van 5 procent tegenover het jaar daarvoor West-Europa Carter verstrekte ook details over de wijze waarop de Verenigde Staten denken de defensie van West-Europa te versterken en een snelle interventiemacht op te richten. Het Amerikaanse leger gaat in Europa een veel grotere hoeveelheid-zwaar materieel in stalleren, het gaat zijn bewape ning moderniseren en zijn logis tieke organisatie verbeteren om veel sneller gevechtstroepen te kunnen overbrengen tussen Amerika en Europa. Tijdens de komende vijf jaar zullen de takti- sche luchtstrijdkrachten van 1700 nieuwe toestellen worden snelle inter- M0BELSENTER President Carter zwaait naar journalisten tijdens een spreekbeurt i Carter maakte gisteren schriftelijk zijn "State of the Union" bekend. ventiemacht kan ook naar crisis haarden buiten Europa worden gebracht dankzij de oprichting van een nieuwe vloot trans portvliegtuigen voor de lange af stand en de bouw van nieuwe vliegdekschepen. Deze oorlogs bodems zullen alle noodzakelijke bewapening en uitrusting aan boord hebben voor drie brigades van het marinierskorps. Het Amerikaanse staatshoofd kon digt tevens aan dat de Verenigde Staten hun aanwezigheid in het Caribisch gebied gaat uitbreiden door de militaire dit gebied op te verkenningen te doen uitvoeren boven Cuba. Carter vraagt bovendien aan het Congres een nieuw handvest voor de inlichtingendienst op te stellen om de CIA doelmatiger te kunnen laten werken Beperking Zijn grote programma's blijven be perkt tot: Een plan voor werkverschaffing voor 500.000 jonge mensen, Nieuwe steun voor steden en sta ten. r godsdienstige omroepverenigingen Reorganisatie van de atoom commissie en voorstellen voor atoomveiligheid, een noodplan voor benzinerant soenering en initiatieven als antwoord op de Sowjetinvasie in Afghanistan. "Wij moeten de prijs betalen die nodig is om het sterkste land ter wereld te blijven. Die prijs is ho ger geworden omdat de militaire kracht van onze grootste tegen stander is gegroeid, evenals zijn bereidheid die macht te gebrui ken zoals in Afghanistan reeds al te duidelijk is gebleken" Als gegijzelden vrijkomen WASHINGTON (UPI/AFP) - De Verenigde Staten zijn be reid "een nieuwe en weder zijds voordelige relatie op te bouwen" met Iran om aan een Russische dreiging het hoofd te bieden. Maar dan moeten wel de gegijzelden in de Ame rikaanse ambassade in Tehe ran worden vrijgelaten. Dit zegt president Carter in zijn jaarlijkse "State of the Union". De aankondiging van Carter be tekent een wijziging in zijn eerdere positie die hij innam nadat de Amerikaanse am bassade in de Iraanse hoofd stad vorig jaar november was bezet. De president zei toen dat 'Trans schuld niet zou zijn afgedaan, zelfs niet met de vrijlating van de 50 gegijzel den". In zijn boodschap aan het Con gres zegt Carter nu dat "de vernietiging van de onafhan kelijkheid van de Afghaanse regering en de bezetting door de Sowjet-Unie de strategi sche situatie in dat deel van de wereld op onheilspellende wijze heeft veranderd" Vol- Bom ontploft in San Salvador SAN SALVADOR (Reuter) - Een krachtige bom is gisteren tot ont ploffing gebracht in het kantoor van de linkse partij het Revolu tionaire Volkshlok (BPR) in het centrum van San Salvador. Er zijn geen slachtoffers gevallen maar de schade is aanzienlijk, al dus de politie. BELGRADO -= De Joegoslavische autoriteiten zijn erg tevreden, nu maarschalk Tito de eerste nacht na de amputatie van zijn linker been goed heeft doorstaan. Zijn artsen getuigen van voorzichtig optimisme voor de komende, nog altijd kritieke dagen, want het le vensgevaar is nog niet geweken. De medici menen dat als het her stel van de nog doodzieke 87-jari- ge Tito zich voortzet zoals de laat ste 24 uur, de grootste zorg voor bij is en hij de crisis zal overle ven. Het gistermiddag uitgegeven korte bulletin, dat is ondertekend door het artsenteam dat Tito heeft ge opereerd, zegt dat de president een rustige nacht heeft gehad en dat hart, polsslag en temperatuur normaal zijn. In een tweede bul letin van het artsenteam, dat gis teravond werd gepubliceerd, verklaren de behandelende art sen dat de algemene toestand van de patiënt zich in de loop van gis termiddag niet heeft gewijzigd cn dat de president zich goed voelt. Het is de eerste keer sinds de ziekte van Tito officieel bekend werd dat het artsenteam op één dag twee medische bulletins heeft uitgegeven. Het feit dat president Tito na veel verzet zondag toch heeft toege stemd in de amputatie van het linkerbeen, wordt beschouwd als een politieke beslissing. Zij wordt tegelijkertijd gezien als een daad van zelfopoffering van Tito voor het welzijn van het Joe goslavische volk, tegen de ach tergrond van de onevenwichtige toestand in de wereld. Politieke en militaire waarnemers in Belgrado achten een directe militaire dreiging van de kant van de Sowjet-Unie op dit moment niet erg waarschijnlijk. De mili taire manoeuvres langs onder meer de Hongaarse en Bulgaarse grens zijn, zoals door het Ameri kaanse ministerie van defensie is bevestigd, de van tijd tot tijd ge bruikelijke militaire oefeningen en houden volgens de waarne mers geen verband met de ern stige ziekte van Tito, waarvan de Russen mogelijk gebruik zouden kunnen maken. Belangrijke troepenbewegingen zijn tot nu toe niet waargenomen. Niettemin zijn de Joegoslaven op hun hoede en hebben de strijd krachten in verhoogde paraat heid gebracht. Rond alle vlieg velden in het land, militaire en burgerlijke, is luchtafweerge schut in stelling gebracht. Dit zou volgens ingewijden mede zijn gedaan uit psychologische over wegingen om de Joegoslaven te tonen dat het leger op alles is voorbereid. De nervositeit bij de Joegoslavi sche autoriteiten over de toe komst heeft geleid tot een veel zwaardere censuur dan tot nu toe in Joegoslavië gebruikelijk was. Met name televisieploegen heb ben daarvan last. Het tv-team van de Britse BBC, dat opnamen had gemaakt van rond het burger- vliegveld van Belgrado opgesteld luchtafweergeschut dat overi gens voor elke binnenkomende reiziger te zien is, kreeg van de verantwoordelijke autoriteiten te horen dat dit niet toegestaan was, waarna de films in beslag werden genomen. Een journaliste van een Frans weekblad die langs de Bulgaarse grens foto's had gemaakt moest haar fotorolletje inleve keerde met een lege rug. Andere problemen zijn er voor binnenkomende reizigers op het vliegveld van Belgrado, waar de douane talrijke koffers controleert op kranten en tijd schriften met artikelen over de ziekte en operatie van president Tito. Zo werden maandag onder meer exemplaren van Le Monde, The Observer en De Volkskrant in beslag genomen. Een aantal journalisten moest mappen met kranteknipsels bij de douane achterlaten. Intussen overweegt de Oostenrijk se bondskanselier Kreisky in verband met de ernstige gezond heidstoestand van maarschalk Tito een reeds lang voorbereide reis door een aantal Aziatische landen uit te stellen. Als Tito's gezondheidstoestand zou ver slechteren, maakt hij de reis niet. gens de president heeft het "de Sowjet-Unie binnen slagwijdte van de Indische Oceaan en zelfs van de Perzi sche Golf gebracht. Het heeft een buffer weggenomen tus sen de Sowjet-Unie en Pakis tan en het vormt een nieuwe bedreiging voor Iran". De Verenigde Staten hebben geen "fuhdamenteel geschil met Iran", aldus Carter. Protest Het internationaal persinstituut (IPI) heeft gisteren telegra fisch bij de Iraanse regering geprotesteerd tegen de uit wijzing van Amerikaanse cor respondenten uit Iran. Het zegt dat "het gewetensvol uitvoeren van hun plicht hun enige overtreding was" en dringt er bij de Iraanse autori teiten op aan, het besluit in te trekken. Het instituut zegt dat "deze zeer ernstige stap van de Iraanse autoriteiten de spanningen tussen uw land en de buiten wereld zal vergroten en wij dringen er bij u op aan uw be sluit te herzien en de Ameri kaanse journalisten toe te staan hun werk in Iran voort te zetten" Bezetting Ongeveer zestig Iraanse stu denten hebben gisteren de consulaire afdeling van de Iraanse ambassade in Ankara enkele uren bezet gehouden. Zij eisten de vrijlating van collega's die vrijdag het con sulaatgebouw van hun land in Istanbul hadden bezet. De bezetters in Ankara werden tenslotte door de politie ver dreven. In Istanbul hadden de studenten leuzen geroepen als "na het regime van de sjah willen wij geen dictatuur van Chomeini" Radio De Revolutionaire Raad van Iran heeft de leden van de Re volutionaire Garde opdracht gegeven in de komende da gen de Koerdische steden Sanandaj en Mahabad te ver laten en terug te keren naar hun kazernes. Volgens radio Teheran is deze beslissing genomen op advies van de speciale missie die naar het Koerdische gebied is gestuurd om een oplossing te vinden voor de ongeregeld heden. De handhaving van de openbare orde wordt voor taan weer "overgelaten aan de politie van de twee steden" BRUSSEL - De hoogste Belgische politieman die belast is met de bestrijding van handel in verdo vende middelen, is gearresteerd. Commandant Francois van de anti-drugsectie van de Belgische rijkswacht wordt ervan verdacht zelf financieel te hebben geprofi teerd van handel in drugs. De ar restatie volgt op de vrij recente aanhouding in Amsterdam van twee Belgische rijkswachters die cocaine in het hoofdstedelijke drugsmilieu probeerden te slij ten. Behalve de rijkswacht-officier (met een rang tussen kapitein en ma joor) is ook een politieman van de criminele opsporingsdienst in Antwerpen gearresteerd. Ook hij wordt ervan verdacht in drugs te hebben gehandeld. Er worden nog meer arrestaties verwacht, zowel bij de rijkswacht, als bij andere politiediensten en de douane, zo verluidt in Brusselse justitiële kringen. Al vele maan den is er een onderzoek gaande naar de drugspraktijken bij de rijkswacht. De zaak begon in 1978. toen een ze- Arrestatie tl rugs bestrijder in België wegens drugshandel kere Joseph Vienne, bekend lid van de Brusselse onderwereld, in het Pakistaanse Karachi werd aangehouden met 20 kilo heroïne bij zich. Vienne verklaarde dat hij voor de Belgische rijkswacht werkte. Enkele maanden eerder was in Pakistan ook al een zekere Kahn aangehouden die 1200 kilo hasjies wilde verhandelen. Kahn zou ook voor de rykswacht heb ben gewerkt, op aanbeveling van de Amerikaanse Drug Enforce ment Administration. Twee rijkswachters werden vrij re cent in Amsterdam betrapt toen ze cocaine en heroïne wilden ver kopen. Ze werden ondervraagd maar na contact met Brussel vrij gelaten. Ze zouden hebben ge zegd dat ze de verdovende mid delen te koop aanboden om zo met „grote handelaars" in con tact te komen. Dit is in MtC uit lokking van een misdrijf, een po- litiemethode die in Bllflf etl Amerika niet, maar in Nederland wel is verboden. Het vermoeden bestaat dat de rijkswachters, al dan niet met goedkeuring van hun comman dant, voor „eigen rekening' werkten. Al vier jaar lang zouden politiemannen en douane sa menwerken bij een lucratieve handel in verdovende middelen, die voor een belangrijk deel op de grote Amsterdamse markt zou den zijn afgezet. Deze handel zou zijn begonnen nadat een tipgever van de rijkswacht er met een gro te partij vandoor was gegaan. Om het ..gat' te vullen dat in de fi nanciële boekhouding was ont staan, zouden de Belgische poli tiemannen zich zelf in de drug handel hebben begeven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9