Kabinet bezig met plannen voor een Vw-nieuwe-stijF Verruiming op komst van begrip passende arbeid Celstraffen geeist tegen rechercheurs Woningtekort overtreft schattingen Samenvoeging bestaande werkloosheidswetten 'nfleuropkikker is altijd weSkom Landelijk kraakoverleg wil acties tegen Ogem Uw Kunstgebit Vrouwen gaan in Utrecht demonstreren tegen porno «Mil JANUARI 1W0 BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - De regering voelt er niets voor de afstand tus sen de sociale uitkeringen en mi nimumlonen te vergroten. Wèl wil het kabinet het begrip pas sende arbeid aanpakken. Tijdens de behandeling door de vaste kamercommissie voor so ciale zaken van de notitie knel punten op de arbeidsmarkt, gaf minister Albeda toe dat het probleem van de „passende ar beid" niet bepaald eenvoudig is. Op een vraag van de socialist Van t der Doef wat de bewindsman precies met passende arbeid be doelt, zei Albeda: „Dat ligt voor iedereen anders". Hij wil het begrip met de nodige nuances toepassen. Zo heeft pas sende arbeid een heel andere be tekenis voor een 20-jarige dan voor een 30-jarige. En voor de geografische mobiliteit maakt het verschil of iemand al dan niet gehuwd is. ,Een eenduidig antwoord is niet te geven, maar we moeten ons wel afvragen wat aanvaardbaar is", aldus de minister- De inhoud van het begrip passende arbeid ver dient zijns inziens heroverwe ging, omdat de omstandigheden sinds het zijn intrede deed aan merkelijk zijn gewijzigd. Overigens blijft het recht om niet- passende arbeid te weigeren voor Albeda „een fundamenteel recht". Uitdrukkelijk wees hij er op dat onze moeilijke arbeids markt geen exclusief Nederlands probleem is. De oorzaken voor de knelpunten zijn cultureel bepaald en doen zich in alle ons omringende lan den voor. Enerzijds doen de moeilijkheden zich voor aan de aanbodzijde. Die moeilijkheden vloeien voort uit ons onderwijs systeem. Aan de andere kant zijn er proble men aan de vraagzijde, die sa menhangen met de technologi sche ontwikkeling. De discussie over passende arbeid en de ar beidsmarkt moet volgens de be windsman in elk geval niet in een sfeer worden getrokken waarbij de een de werkgever als schuldi ge aanwijst en de ander de werk zoekende. „Primair moeten we komen tot een oplossing van de arbeidsmarkt- problemen en tot een betere toe passing van het begrip passende arbeid", aldus Albeda, die een atmosfeer van wederzijdse ver dachtmaking niet bevorderlijk vindt. De minister zegde de Ka mer toe binnen enkele weken met beleidsmaatsregelen te ko men die moeten leiden tot een be ter functioneren van de arbeids markt. Door stroom Surinamers Voorstel D'66 basisloon voor met- werkwilligen DEN HAAG (GPD) - Een ba sisloon voor mensen bij wie ten enenmale de motivatie ontbreekt aan het werk te gaan. Dat basisloon zou qua niveau beneden de mini mumuitkeringen moeten lig gen. Die suggestie gaf het kamerlid Nypels (D'66) minister Albe da (sociale zaken) gisteren ter overdenking bij de bespre king van de notitie over de knelpunten op de arbeids markt. Gebruikers van deze regeling zouden voortaan ook niet meer geregistreerd moeten worden bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Notoire niet- werkers belemmeren immers toch maar het functioneren van de GAB's, dus kunnen ze beter uit de kaartenbakken verdwijnen, meent deze de mocraat. De CDA'er Weijers vroeg Ny pels of deze mensen dus ei genlijk een soort loon moeten krijgen. Nypels: „Ja, zo kan je het uitdrükken". Hierop ant woordde Weijers: „Ja, ja, lummelloon. Dat noemen ze een redelijk alternatief. Nou, zeg maar redelijk naief' In dezelfde vergadering kregen de liberaal De Korte en de so cialist Van der Doef het met elkaar aan de stok. De Korte stelde Albeda voor bij ziekte de eerste dag niet te laten uit betalen. „Een onbetaalde eer ste wachtdag van minister tot de laagstbetaalde werkne mer", aldus de liberaal. Met de opbrengst hiervan (zo'n 400 miljoen gulden) zouden volgens De Korte arbeids plaatsen en -omstandigheden verbeterd kunnen worden. Van der Doef: „Dus u wilt slechte arbeidsomstandighe den verbeteren met ziekte- geld". „Voor een minister", vervolgde het socialistische kamerlid, „zie ik die inhouding wel zit ten... maar verder hoop ik dat u het nooit voor het zeggen zult krijgen met zulke ideeën" DEN HAAG (GPD) - De bestaande werkloos heidsuitkeringen zullen in de komende vier ja ren drastisch worden herzien. Dit moet er toe leiden dat oudere werklozen een hogere uitke ring ontvangen, terwijl voor jongeren de uitke ring zal verminderen. Daarmee hoopt het kabi net-Van Agt vooral jongeren eerder aan het werk te krijgen. De plannen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) behelzen het samenvoegen van de drie be staande werkloosheidswetten tot Tweede Kamer als „eigen ge dachten." Vaststaat echter dat ze de instemming van zijn ministe rie en het kabinet hebben, regeling. Bij deze Op korte termijn zal De Graaf overleg plegen met staatssecreta- ris Kraayeveld-Wouters (eman cipatiezaken). Dit laatste is nodig omdat de regeling voorziet in ge lijke rechten voor mannen en vrouwen. Ook werkloze ex-zelf standigen zullen met deze rege ling voor het eerst recht op een werkloosheidsuitkering krij gen. Oppositiewoordvoerder Van der Doef (PvdA) heeft inmiddels aangedrongen op een spoedig overleg over de plannen tussen De Graaf en de kamercommissie van sociale zaken. Dit overleg is inmiddels toegezegd. De plannen moeten ook nog worden voorge legd aan de Sociaal-Economische Raad en de Sociale Raad Werkgelegenheid. VVD-woordvoerder De Korte, die tijdens de commissievergadering over het verminderen van het aantal uitkeringstrekkers, een „hard" verhaal hield, was slechts gedeeltelijk tevreden over de plannen. Hij vindt dat bij het tot stand komen van déze „loonder vingsregeling" ook rekening moet worden gehouden met de stijl" zal rekening wórden gehouden met de leeftijd en het aantal dienstjaren van de betrokken werkloze. In tegenstelling tot de bestaande cyclus van ww (zes maanden), wwv (twee jaar) en daarna rww (bijstand) zal de uitkering niet langer worden afgebroken. In de nieuwe ww zal de uitkering uit twee delen bestaan: een basis voorziening op minimumniveau, die voor iedereen gelijk is, en een aanvullende regeling voor on vrijwillige werklozen gebaseerd op leeftijd en dienstjaren. De plannen beogen juist te voor komen dat iemand, die pas zijn opleiding heeft voltooid en slechts gedurende korte tijd heeft gewerkt, een betrekkelijk hoge uitkering kan krijgen in geval van werkloosheid. Voorkomen wordt tevens dat huisvaders van 45 jaar of ouder hun inkomen in relatief korte tijd aanzienlijk zien ver minderen. Het is de bedoeling dat oudere werknemers een betere positie krijgen dan volgens de huidige regelingen. Jongeren echter gaan er op achteruit. Volgens staatsse cretaris De Graaf zal de operatie de overheid niets opleveren en zal zij ook nauwelijks meer kos ten dan de huidige. De bewindsman omschreef deze plannen gisteren tijdens een commissievergadering in de regelingen voor arbeidsonge schikten (wao-aaw). de Volgens staatssecretaris De Graaf zou een dergelijke gelijktijdige samenvoeging echter vertragend werken. Hij vindt dat wao en aaw pas geïntegreerd moeten worden, nadat de nieuwe regeling tot stand is gekomen. Wel zullen de uitkeringsrechten volgens de ba sisvoorziening al volledig geba seerd zijn op het aaw-systeem: 70 procent van het netto-mini mumloon. De Korte stelde voor om de hoogte van de aanvullende voorziening afhankelijk te stellen van een in dividuele bijverzekering. Ook wil hij de basisvoorziening wat hoger vaststellen dan het minimum loon, om via een geleidelijke vermindering na bijvoorbeeld een jaar het uiteindelijke niveau te bereiken. Beide voorstellen heeft De Graaf niet overgeno- DEN HAAG (GPD) - De groeiende stroom Surinamers naar ons land, die alle schattingen te bo ven gaat, heeft geleid tot een aan zienlijk ernstiger woningtekort dan tot voor kort werd aangeno men. De regering schatte het te kort aan huizen per 1 januari jl. nog op 90.000, maar staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) noemde gistermiddag al het getal van 100.000. De verwachting is dat de woningbehoefte de ko mende maanden nog veel groter gaat worden. Niet alleen de omvang van de groep Surinamers die de enkele reis naar ons land onderneemt, staat aan de basis van het onverwacht grote tekort aan huizen. Ook de stagnatie van het woningbouw programma in 1979 als gevolg van de lange vorstperiode, heeft zijn steentje bijgedragen aan dit te kort, zo bleek gisteren tijdens een vergadering van staatssecretaris Brokx met volkshuisvestingspe cialisten uit de Tweede Ka- Desgevraagd deelde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Den Haag mee, dat het migra tie-overschot aan Surinamers (dat wil zeggen: het aantal Suri namers dat van Suriname naar ons land is gegaan, min het aantal dat van ons land is teruggegaan naar Suriname) vorig jaar op 17.000 kan worden geschat. Onverwacht hoog Deze cijfers zijn onverwacht hoog. Nog op 25 november vorig jaar zei minister Gardeniers (CRM) bij de viering van de Brasa-dé in Utrecht, de dag waarop de Suri namers in ons land de onafhan kelijkheid van hun vaderland herdenken, te verwachten dat 12.000 Surinamers zich in 1979 in ons land zouden vestigen. De uittocht moet worden toege schreven aan het naderen van de datum 25 november 1980. Het is dan vijf jaar geleden dat Surina me onafhankelijk werd. Op die datum loopt de overgangs regeling af die tussen Nederland en Suriname is gesloten. Krach tens die regeling krijgen alle Su rinamers die zich naar ons land begeven, een verblijfsvergun ning, als ze er in slagen binnen drie maanden na aankomst huis vesting en werk te vinden. ADVERTENTIE voelt u de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentoflx, het spe ciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid - houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft u een gevoel van ze kerheid bij het eten. lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat u een kunstgebit heeft. Bij apotheken en drogisterijen. AMSTERDAM (ANP) - Als de ont ruiming van de Ogem-panden aan de Amsterdamse Keizers gracht doorgaat, kan dit concern rekenen op "een stortvloed van acties, gericht tegen Ogem-be- drijven, vestigingen, gebouwen en ander bezit, waar dan ook in Nederland". Dit.schrijft het lan delijk overleg kraakgroepen (LOK) in een verklaring, waarin solidariteit wordt betuigd met de krakers van de "Groote Keyser" De ontruiming van deze Amster damse panden gaat alle krakers in dit land aan, schrijft het LOK. Dat wil zeggen, dat honderden krakers uit het hele land paraat zijn om de krakers van de "Groo te Keyser" te hulp te snellen, al dus het overlegorgaan. Want het gaat in deze zaak om de strijd te gen speculatie en voor huisves ting, aldus de verklaring. Intussen hebben de krakers van de zes Ogem-panden een open brief aan de Amsterdamse bevolking geschreven. Daarin vragen zij de gemeente de panden te vorderen voor betaalbare huisvesting. De gemeente heeft eerder onder handeld met Ogem over aan koop, maar vond de vraagprijs van 2,5 miljoen gulden te hoog. Voor zaterdag is een demonstratie door de hoofdstad aangekon digd, die op initiatief van de stu dentenorganisaties Asva wordt georganiseerd door de jongeren organisaties van de PvdA, de PSP, de PPR, de CPN, het NW. organisaties van studerende jon geren en kraakgroepen. "Niet ontruimen, maar betaalbaar wo nen voor iedereen" is de centrale leus van de demonstratie. De gezamenlijke wijkorganisaties in Rotterdam hebben gister avond in een telegram aan bur gemeester en wethouders van Amsterdam gevraagd om een an der beleid tegenover de krakers. De Rotterdammers vinden dat het Amsterdamse gemeentebestuur op een heilloze weg zit met ont ruimingsplannen van de Ogem- panden aan de Keizersgracht. De krakers hebben juist steun van de gemeente verdiend, aldus het te legram van het stedelijk verband van wijkorganisaties in Rotter dam. Het verband spreekt in het telegram solidariteit uit met de krakers, omdat "ook wij de spe culatiereus Ogem regelmatig te genkomen bij onze acties" Seniorenraad AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse wethouder L. Kuij- pers (bejaardenbeleid) heeft gis teren de seniorenraad geïnstal leerd. De raad krijgt tot taak het gemeentebestuur te adviseren over vraagstukken die met het welzijn van de Amsterdamse be- n jaarden te maken hebben. De T1 Amsterdamse seniorenraad is het eerste officiële adviescollege op dit gebied in Nederland. Er zitten twintig mensen van boven de 65 jaar in het college, voor het merendeel afgevaardigd door bejaardenbonden en organisa ties. UTRECHT (GPD) - "Porno is de 'seksuele vrijheid' v< om tegen betaling allerlei manieren te gebruiken, en om hun agressie tegenover vrouwen uit te leven. Het is bela chelijk dat vrouwen moeten uit leggen dat het verschrikkelijk is om bijvoorbeeld films te zien waarin vrouwen verkracht, ver nederd en mishandeld worden, zoals in Pentimento, Turks Fruit, L'Histoire d'O en l'Ingorgo. Of waarin zelfs de indruk wordt ge wekt dat vrouwen dat nog fijn vinden ook" zeggen vrouwen van de Utrechtse groep 'Vrouwen tegen porno'. Samen met groepen uit andere grote steden hebben deze vrouwen een vrouwendemon stratie tegen pornografie georga niseerd, aanstaande zaterdag (26 januari) in Utrecht. De demonstratie is een reactie op de "Vunzige en vernederene arti kelen in het pornoblad Chick", aldus de vrouwen. In deze arti kelen spoorde het blad mannen aan om de strijd aan te binden met de vrouwenbeweging. Grote zorgen Vier doden door vergi ftiging AMSTERDAM (ANP) - Op de be gane grond en de eerste etage van een huis in de Govert Flinck- straat in Amsterdam zijn gisteren vier doden aangetroffen. Zij zijn door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. De vier mensen zijn een Marok kaans echtpaar (42 en 25 jaar), dat op de begane grond woonde, en een ouder echtpaar (84 en 68 jaar), dat de eerste etage bewoonde. Op de begane grond liep de geyser nog. De man werd aangetroffen onder een stromende douche Vermoedelijk zijn de vier zater dag al bedwelmd geraakt. Gistermorgen vroeg roken boven buren in het huis in de Govert Flinckstraat een verdachte gas- lucht. Zij waarschuwden het ge meentelijk energiebedrijf. Om dat de monteur niet naar binnen kon, waarschuwde hij de politie Deze deed omstreeks half elf de macabere vondst. De regering heeft grote zorg ten aanzien van de opvang van de vele Surinamers die naar Neder land komen, meldde Brokx tij dens de vergadering van volks huisvestingspecialisten uit de Tweede Kamer. „De aantallen zijn te laag ingeschat", zei de be windsman. Het gevolg hiervan is dat de oplossing van de woning nood verder weg is dan ooit. De schattingen van de woningbe hoefte zijn de laatste jaren opge lopen van 60.000 in 1978 tot 100.000 nu. De socialist Van Dam noemde dit getal nog zeer geflat teerd. De PvdA houdt het op een woningtekort van 200.000. De resultaten van een regionaa. woningbehoeftenonderzoek stonden gisteren centraal tijdens de commissievergadering volks huisvesting. Alle fracties vonden dit rapport te mager om er be leidsconclusies aan te verbinden. Brokx zegde de Tweede Kamer toe dat midden februari aanvul lende gegevens bekend worden Broxx ueelde de Kamer nog mee dat hij wil blijven bouwen op die plaatsen waar de behoefte het grootst is. De gebieden waar de woningnood het grootst is, de Randstad en de provincies Noord-Brabant en Gelderland, worden als het belangrijkst be schouwd binnen het bouwpro gramma. AMSTERDAM (GPD) - Tegen twee Am sterdamse rechercheurs, die van corrup te handelingen worden verdacht, zijn gisteren door de officier van justitie mr. Von Meyenfeldt gevangenisstraffen geëist van twee en drie jaar met aftrek van voorarrest. Volgens mr. Von Meyen feldt mag er geen twijfel over bestaan over hun verwijdering uit het politie korps. Het is voor de rechterlijke macht een bijzonder onaangename ervaring te worden geconfronteerd met een politie ambtenaar in de verdachtenbank, aldus de officier van justitie. Hoofdagent Hennie H. (34) uit Zaanstad en rechercheur Johan J. (39) uit Amster dam verschenen gisteren na e^n verda ging van een maand opnieuw voor de Amsterdamse rechtbank. Het openbaar ministerie acht nu bewezen dat hoofda- gentHennieH. in juli 1979 onderwereld- figuren heeft getipt over de inbraakmo gelijkheden m de Remonstrantse kerk, die hij kort daarvoor beroepshalve had bezocht. De buit, die uit schilderijen en tinnen voorwerpen bestond, werd tegen betaling van tipgeld (betaald door de verzekeringsmaatschappij) "terugge zonden". De politieman kreeg volgens een getuige ook een douceurtje. Behalve van uitlokking wordt Hennie H. ook be schuldigd van het teruggeven van een inbeslaggenomen revolver aan een he ler, een van de getuigen. Rechercheur Johan J. zou de bewuste re volver tussen 1975 en 1979 in zijn bu reaulade hebben laten liggen inplaats van het wapen bij justitie te deponeren. J. zou bovendien in verband met een overval op een juwelierszaak in Maars- senbroek in strijd met de waarheid pro ces-verbaal procesverbaal hebben op gemaakt. Ook hier is sprake geweest van verzekeringsgelden, die via de Amster damse politieman na teruggave van de juwelen bij een tipgever terechtkwam. Beide rechercheurs, die de bijnaam het "Gouden koppel" kregen beklagen zich over de leiding en ontkenning en be schuldigingen die volgens hen uit jaloe zie om hun succes zijn geuit. De advocaat van Johan J., mr. Heukels, zei hierover "Is er een mooier midde' om twee politiemannen uit te schakelen". Hij vroeg onmiddellijke vrijlating van zijn cliënt, die slechts nonchalance met de revolver kon worden verweten. De officier van justitie verzette zich tegen verdere opschorting van de hechtenis en kondigde aan dat hij deze corruptiezaak indien nodig tot in hoogste instantie zou voortzetten. Hij trok fel van leer tegen de rechtbank, die beide mannen in decem- ber tijdelijk op vrije voeten had gesteld. "Het is voor de politieman verleidelijk in zijn contacten met de onderwereld op zijn eigen houtje te werken. Misschien niet om er beter van te worden, maar om het misdrijf dat hij onderzoekt tot een oplossing te brengen en daarvoor zelf met de eer te gaan strijken", aldus mr. Von Meyenfeldt. "Maar voor hij het weet is hij in dit veld bezig met dingen die het daglicht niet kunnen zien en gaat voorbij het punt waarachter geen terugkeer meer mogelijk is. Het geschetste gevaar is levensgroot aanwezig Volgens de of ficier van justitie kan de politieleiding geen kant meer uit als de rechter haar door al te slappe straffen in de kou laat staan. Daarom wil hij "vergelding" door middel van zeer hoge straffen. Beide politiemannen verklaarden tijdens het proces dat zij behoren tot de groep "under cover agents een groep infiltre rende agenten die twee jaar geleden is opgezet door de centrale inlichtingen dienst CID, in Den Haag. Deze "under cover agents" hebben een speciale op leiding gehad en werken doorgaans al leen. Zij proberen in andere steden on der een vreemde naam in criminele kringen door te dringen, waarbij ze een groter risico lopen dan in het «gewone recherche werk. Volgens een afspraak met het Openbaar Ministerie dragen de ze under cover agents geen wapens. De raadsman van hoofdagent Hennie H., mr. I. de Vos. noemde het een verkeerde zaak, dat de informant die de beschuldi gingen tegen de politiemannen aan het rollen heeft gebracht, onbekend blijft. De raadsman geloofde niet in de "rotte ap pel-theorie" van de officier van justitie, als zouden een paar slechte politieman nen de sfeer hebben verpest. Volgens de advocaat kan de rechtbank niet tot een veroordeling in deze zaak komen zonder de informant duidelijk boven water te brengen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7