LEIDSCH Ül DAGBLAD CARTER WINT IN IOWA ödI Kamerleden achter 'homobrief aan YS aéen lengen Evacuatie duizenden Londenaars na brand in fabriek Papier fabriek van Van Gelder bezet Grote nederlaag voor Kennedy Meubelfabriek Car Oisterwijk toonaangevend in eiken Fiscale aanval op Leidse horeca DINSDAG 22 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36069 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN (Reuter)-Duizenden Londenaars zijn vannacht uit hun huizen geëvacueerd na een brand en een reeks ontploffingen in een chemi sche fabriek. De fabriek ligt in de voorstad Barking, 22 km ten oosten van het centrum van Lon den. Bij de ontploffingen is het zeer giftige cyanide-gas vrijgekomen. De brandweer was het vuur na twee uur meester, maar het ontsnapte gas dwong de po litie over te gaan tot de grootste evacuatie in Lon den sinds de Tweede We reldoorlog. Meer dan 4000 mensen werden geëvacueerd en nog eens 4000 werd aange- raden hun ramen en deuren te sluiten en zich gereed te houden voor evacuatie in het geval dat meer gas uit de fa briek zou ontsnappen. De politie heeft een cordon ge legd om het geëvacueerde gebied omdat hier en daar plundering is geconstateerd. Bij de bestrijding van de brand in de fabriek zijn twaalf brandweerlieden ge wond geraakt. De politie, ziekenvervoerders en vrijwilligers gebruikten een plan dat opgesteld was voor het geval Londen over stroomd zou worden. Over de oorzaak van de ontplof fingen zijn geen mededelin gen gedaan. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Hans Kraay heeft het bestuur van Sparta vanoch tend gevraagd om ontbinding van het pas gesloten contract. De oefenmeester, die vorige week rond kwam met de Rotterdamse club, kwam tot zijn verzoek om dat hij op doktersadvies volledi ge rust moet houden. Kraay liet zich gisteren onderzoe ken in een ziekenhuis in Alk maar, waar uit een hartcardio- gram bleek dat hij een te hoge bloeddruk en een onregelmatige hartslag heeft. „En aangezien het zich laat aanzien dat dat van langdurige aard zal zijn, heeft hij me vanochtend meegedeeld dat hij het contract niet kan nako men", aldus Sparta-penning- r Floor Bouwer. „We kun- i zullen dan ook geen ge bruik maken van zijn dien sten". „Sparta moet nu dus opnieuw op zoek naar een trainer, maar kan didaten voor die functie zullen moeilijk te vinden zijn", aldus Bouwer. „Zeker op dit moment. De enige die vrij is, is Spitz Kohn. In elk geval zullen we in de loop van vandaag met de spelersraad gaan praten om uit te vinden of zij bepaalde ideeën hebben" WORMER (ANP) - Het per soneel van Van Gelder- Wormer, onderdeel van Van Gelder papier, heeft vanochtend om acht uur het bedrijf bezet. Het werk gaat gewoon door, maar de directie wordt niet toege laten. Aanleiding vormen de reorganisa tieplannen, die de raad van be stuur van het concern onlangs naar buiten heeft gebracht en die sluiting van de vestiging in Wor- mer noodzakelijk maakt. Bij Van Gelder-Wormer werken onge veer 600 mensen. De werknemers hebben de raad van bestuur van Van Gelder een telex met eisen gestuurd. Ze wil len onder meer dat de uitspraken over sluiting van de Wormer-ves- tiging worden herroepen en dat de raad van bestuur de resultaten van een onderzoek naar de drie machines in het bedrijf (dat thans in volle gang is) "respecteert", en pas na dat onderzoek een beslis sing neemt. Het papierconcern had drie jaar geleden nog 6.300 werknemers. Nu zijn dat er nog 4.600. Volgens de vakbonden wil de directie on geveer duizend mensen kwijt: 600 in Wormer en de rest bij ande re vestigingen van het bedrijf. Het is al geruime tijd rumoerig in het papierconcern na het bekend worden van de saneringsplannen van de directie. In Wormer zette de Industriebond FNV onlangs een stakingsactie van enkele uren op touw en in de vestiging in Wapenveld (600 werknemers) werd door een actiecomité van ongeruste burgers en werkne mers een handtekeningenactie gehouden. Ook daar vreest men dat het bedrijf dicht moet. (Van correspondent) WASHINGTON - Een grote overwinning voor president Carter - een verpletterende nederlaag voor senator Ed ward Kennedy: dat is de uitkomst van de eerste recht streekse confrontatie tussen de beide Democraten tij dens de plaatselijke partijraden in Iowa. Hoewel vanmorgen vroeg nog niet geloofwaardig kandidaat te blij- alle uitkomsten uit de verre hoe ken van dit uitgestrekte land- bouwland binnen waren, bere kenden computers dat Carter 59 procent van de Democratische stemmen zal krijgen, tegen 32 procent voor Kennedy, bij 9 pro cent voor afgevaardigden die la ter nog hun keus zullen bepalen. Voor gouverneur Brown uit Cali fornia werd 0 procent geno teerd. Bij de Republikeinen was nog geen winnaar aan te wijzen, maar de grote verrassing was dat voor malig VN-ambassadeur George Bush zelfs voor kwam te liggen op de bijna 70-jarige Ronald Rea gan, die tevoren als een zekere winnaar was bestempeld. Ho ward Baker, leider van de Re publikeinen in de Senaat kreeg voorlopig de helft van hun tota len, terwijl John Connally, de rijkste der kandidaten maar tien procent kreeg. De rest van het Republikeinse peloton zakte ver naar de achtergrond. Kennedy had zeker geen i ning verwacht, doch het is de omvang van de nederlaag die schokt. In het Kennedy-hoofd- kwartier te Washington (com pleet met bar en disc-jockey) zak te de stemming alras. Zijn cam pagne is kennelijk in financiële problemen. Ongetwijfeld zullen die nu groter worden omdat zijn nederlaag velen er vanaf zal brengen hun geld in hem te in vesteren. Senator Edward Kennedy en zijn vrouw Joan in Washington, nadat bekend was geworden dat Carter de grote overwinnaar in de voorverkiezing in Iowa was geworden. "We zouden het iets beter gedaan kunnen hebben", was het commentaar van de senator op zijn nederlaag DEN HAAG (GPD) - Ruim 100 vari de 150 leden van de Tweede Ka mer hebben een brief onderte kend aan de Amerikaanse bassadeur in Den Haag, vrouw Geri Joseph, waarin ge protesteerd wordt tegen het be- ABVA AFDELING LEIDEN LEDENVERGADERING Dinsdag 22 januari a.s. Antonius Clubhuis, Mare 43, Leiden Aanvang 20.00 uur AFSCHAFFING TOESLAG ONREGELMATIGE DIENSTEN sluit van de Amerikaanse rege ring om geen homofielen meer toe te laten. De ondertekenaars komen uit vrij wel alle fracties. Alleen'SGP, GPV en Boerenpartij hebben geweigerd de brief te onderteke nen. Het aantal ondertekenaars zal nog wel groeien, omdat meer CDA'ers dan de 12 die tot nog toe hun handtekening hebben gezet, overwegen de actie te steunen. Daarover vond vandaag nog be raad plaats. De brief wordt mor genmiddag om half drie op de ambassade in Den Haag aan me vrouw Joseph aangeboden. Mevrouw Joseph heeft aanvanke lijk geweigerd over deze zaak met kamerleden te spreken. Omdat nu echter ook uit andere landen dan Nederland protesten zijn ge komen heeft zij haar mening her zien. De brief van de Nederlandse kamerleden is geadresseerd aan de voorzitter van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden. De voorzitter van de Tweede Ka mer, Dolman, heeft geweigerd zijn naam onder de briefte petten, hoewel hij het inhoudelijk met het stuk eens is. Dolman vindt dat protesteren bij andere landen op de eerste plaats het werk is van de regering en niet van het par lement. Hij noemt de brief „een hoogst ongebruikelijk initiatief' Volgens Dolman is zo'n zaak voor het laatst twaalf jaar geleden aan de orde geweest toen vanuit het parlement een brief naar de Ver enigde Staten werd gestuurd omdat de Nederlandse regering dat niet wilde doen. Het ging toen om protesten tegen de oorlog in Vietnam. Enkele kamerleden van PvdA en WD hebben al schriftelijk de Nederlandse regering gevraagd om bij de Amerikaanse president te protesteren. Zolang de rege ring daar nog niet op geantwoord heeft, vindt Dolman een actie uit het parlement voorbarig. De ini tiatiefnemers stellen daar tegen over dat het om een actuele zaak gaat en dat de Kamer de laatste weken op reces was, dus ook geen spoeddebat kon houden of mondelinge vragen aan de minis ter kon stellen. Rol De resultaten in Iowa, hoezeer ook van betrekkelijke betekenis voor de partijcongressen waar deze zomer de kandidaten zullen wor den aangewezen, hebben een belangrijke rol bij het bepalen van de stemming voor de zeer drukke maanden die nu volgen: de eerste echte voorverkie zing in New Hampshire, meer partijraden en eind maart de ze kerheid dat dan een derde van de afgevaardigden naar de nationale partij vergaderingen zal zijn aan gewezen. De uitslag in Iowa, glorieus voor Carter, met name ook omdat het embargo op de graanhandel met de Russen in deze graan-staat hem geen kwaad heeft gedaan, is voor senator Kennedy een ramp Nog maar drie maanden geleden had Kennedy volgens de alge mene wijsheid de kandidatuur voor het grijpen en verzandde Carter steeds verder in een moe ras van aangevochten buiten landse beslissingen en een als „zwak" bestempeld leiderschap Nu, na Iran, Afghanistan en een wel zeer onceremoniële begrafe nis van de ontspanning is Ken nedy min of meer wegge vaagd. De kiezers in Iowa kwamen 201.000 man sterk op, meer dan driemaal zoveel als in 1976, toen zij Jimmy Carter zijn eerste nationale be kendheid gaven en zij verschaf ten hem nu een enorme -rugge steun, als leider van een natie in crisistijd. En dat terwijl Carter zelf niet in Iowa was geweest om de kiezers te bewerken. De magie van de naam Kennedy is in Iowa verrdoedelijk voorgoed verbleekt en senator Edward M. kan zich nu in New Hampshire en Maine en Massachusets geen verdere ram pen veroorloven teneinde een Trein ramt viaduct: gewonden en enorme ravage ROTTERDAM (ANP) - Een passa- gierstrein is vanmiddag bij de Ceintuurbaan in Rotterdam noord ontspoord en tegen een pijler van een viaduct terecht ge komen. Bij het ongeluk is de machinist van de trein licht gewond geraakt. De man is als een wonder ontsnapt aan de dood. De stuurcabine werd volledig vernield. Behalve de machinist zijn ook twee pas sagiers licht gewond naar het zie kenhuis vervoerd. De passagiers zijn met hulp van de brandweer uit het treinstel ge haald. Volgens de conducteur za ten er ongeveer honderd mensen in de trein. Over de oorzaak van het ongeluk verklaarde een woordvoerder van de spoorwegen dat er moge lijk sprake is van een verkeerde wisselstand, waardoor de trein op een doodlopend spoor terecht kwam. De trein heeft daarna twee pijlers van het viaduct geramd. Er ontstond een enorme ravage Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft gis teren in de Kamer plannen ontvouwd voor een "ww- nieuwe-stijl". De bewinds man wil de drie bestaande werkloosheidsuitkeringen (ww, wwv, rww) combineren tot één wet. Iedere werkloze moet volgens de plannen van De Graaf een basisuitkering krijgen die 70 procent van het netto-minimumloon be draagt. Daarboven zijn dan nog aanvullende uitkerin gen mogelijk. PAGINA 7 Willy van Hemert: "Koot en Bie vind ik fantastisch" PAGINA 5 Betrekkingen tussen VS en Iran kunnen beter worden na vrijlating van gegijzelden. PAGINA 9 Zwartkruis over sponsorpe rikelen: "Het image naar buiten is beschadigd". PAGINA 11 Knetemann en Peffgen illu sie armer. PAGINA 13 "Als ze "Ha moppie" roepen, hoef ik niet meer zo nodig". PAGINA 14 CNV wil onderzoek naar so ciaal-economisch beleid bij Philips. PAGINA 19 WALDHEIM TERUG - Secretaris generaal Waldheim van de VN zal zijn reis door Azië bekorten en eerder naar New York terugke ren in verband met de situatie in Afghanistan. Een voorgenomen bezoek aan Nepal heeft hij van zijn programma geschrapt. Leidsch Dagblad Qmii krant bazorgtf? Bal tfi Maandag t/m vrijdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 of 144941. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Nu en dan buien Veel bewolking met nu en dan buien. Minimumtemperaturen ongeveer plus 2 graden, middagtemperaturen rond 5 graden. Matige, aan de kust eerst af en toe harde zuidwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 8.32 uur; onder: 17.07 uui Maan op: 11.28 uur; onder: uu Hoogwater te Katwijk om 7.02 en uur, laagwater om 2.36 en 15.17 u gassendepot C.A. Mostert Zn. Transport en Auto-onderdelen Adm. Banckertweg 8 Industrieterrein De Waard, Leiden Telefoon 071-146346 (Van één onze verslaggevers) LEIDEN - Onder de naam "Actie schuimkraag" heeft de fiscus de aanval geopend op de Leidse ho reca. Onder andere aan de hand van verkoopgegevens van de groothandel gaat de belasting dienst de omzet van de caféhou ders na. De actie in Leiden maakt deel uit van een landelijk onder zoek bij de horeca door de belas tingdienst. Het is volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën nog te vroeg om te zeggen wat de resultaten van de actie in Leiden zijn. "Er komt wel zo links en rechts wat boven water, maar een duidelijk beeld is er nog niet om dat de fiscale opsporingsdienst nog volop bezig is". Eerder legde de fiscus onder meer de horeca in Zeeuws-Vlaanderen het vuur na aan de schenen. Daar werd een groot aantal caféhou ders door de fiscus op het matje geroepen. Uit voorlopige ramin gen blijkt dat in Zeeuws-Vlaan- deren de fiscus voor enkele mil joenen is opgelicht. Volgens belastingdeskundigen is de "Actie schuimkraag" het eer ste branche-gerichte onderzoek van de fiscus dat goed loopt. "Vooral de wat kleinere man slaat snel door. En als er één zwak punt in de schakel zit, dan vallen ze bijna allemaal". In Zeeuws— Vlaanderen vielen horeca-on- dernemers door de mand omdat een groothandel er een dubbele boekhouding op na hield. Over een aantal maanden denkt de fiscus de balans over de Leidse horeca te kunnen opmaken. Ik besfcs motoen en U kunt mij m.l.v. boden ais abonneo noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de l^rant grabs

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1