Philips van Vliegen wordt weer duurder Meer salaris voor Europese ambtenaren Y. d. Stee verwacht geen verdere groei landbouw ïCNV vraagt onderzoek naar beleid Brood duurder AUTOVERKOPEN VORIG JAAR TERUGGELOPEN Werkgevers willen extra bezuiniging Ambtenaar wil graag eerder met pensioen Er 4 Door onafhankelijke deskundigen [UTRECHT (ANP) - De Industriebond CNV wil dat onafhankelijke deskundigen een onderzoek gaan instellen naar het sociaal-economisch be leid van Philips. Deze deskundigen zouden ook moeten bekijken of er andere mogelijkheden zijn dan de nu door Philips aangekondigde reorganisatieplannen waarmee 1500 arbeids plaatsen zijn gemoeid. GENÈVE (ANP) - Het luchtvervoer van passa giers en vracht op de routes buiten de Verenigde Staten wordt op 1 april naar alle waarschijnlijk heid vijf tot tien procent duurder. Dit is gisteren vernomen in Genève, waar onge veer zestig bij de Internationale Air Transport Association (IATA) aangesloten luchtvaart maatschappijen vergaderen. Pd Voorzitter Leo Ester van de Indus triebond CNV zei gisteren op een persconferentie in Utrecht dat zijn bond de leden niet zal weer houden van eventuele acties als stakingen en bezettingen. Hij ziet echter meer heil in een aanpak, waarbij ook de overheid gebruik maakt van haar wettelijke moge lijkheden, om de macht van grote ondernemingen en met name van multinationals in te perken. Het sociale beleid van Philips om schreef hij als: ''Jaren tevoren bepaalde geruchten verspreiden, er heel subtiel op blijven inspelen en dan de hamer laten vallen" DEN HAAG (ANP) - Een brood is met ingang van vandaag vier cent duurder geworden. Het ministerie van economi sche zaken heeft de prijsstij ging na overleg met de Ne derlandse Bakkerij Stich ting toegestaan op grond van een aantal kostenstijgingen. De voornaamste daarvan is de stijging van de loonkosten door doorberekening van de prijscompensatie per 1 ja nuari van dit jaar. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur Is s Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven regenbui regenbui Philips maakt de mensen min of meer murw, zei Ester, ook met tussen neus en lippen door ge maakte opmerkingen als "we zouden wel eens kunnen over wegen de hoofdvestiging in Eindhoven te verplaatsen naar elders". De Industriebond CNV wil van premier Van Agt weten of hij het kabinet concrete maatregelen zal voorleggen ten aanzien van on dernemingen als Philips. "Een regering die haar macht gebruikt om werknemers te pakken moet ook wettelijke mogelijkheden gebruiken om ondernemers te pakken", aldus Ester. "Een kabi net dat dat niet doet heeft eigen lijk niet eens het recht om een loonmaatregel af te kondigen" De Industriebond CNV heeft Van Agt om een gesprek gevraagd en de vaste kamercommissies voor economische en sociale zaken verzocht, hun invloed te gebrui ken om de Philips-plannen in gunstige zin te wijzigen. Vandaag hadden de bonden een gesprek met de ministers Albeda (sociale zaken) en Van Aardenne (econo mische zaken). De Industriebond CNV heeft con tact opgenomen met de Europese metaalbewerkers bond met het doel, tot een gesprek te komen tussen Philips en de internatio nale vakbeweging of - als dat niet lukt - internationale acties te on dernemen. Ester zei, dat het structureel aan pakken van de machtspositie van mulitnationale ondernemingen weliswaar tijd vergt, maar dat daardoor de positie van de vak beweging en de werknemers meer wordt versterkt dan door acties als stakingen en bezettin gen. Reorganisaties zullen altijd wel nodig blijven, maar - zei hij - we hebben hier niet eens de kans gehad om over redelijke alterna tieven te praten. Nederland volstrekt oneens met besluit De nieuwe tarieven moeten nog worden goedgekeurd door de re geringen van de betrokken lan den. Ze zullen van regio tot regio verschillen maar in de meeste ge vallen eerder tien procent dan vijf procent omhoog gaan. Er is nog geen overeenstemming bereikt over een automatisch systeem van doorberekening van kosten stijgingen in de tarieven. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen zijn vrijwel allemaal uit de organisatie van lijndienst- maatsichappijen gestapt. De Amerikaanse regering ziet niet graag dat ze lid zijn van de IATA. Die instelling wordt in Washing ton beschouwd als een interna tionaal prijskartel. In de Ver- BRUSSEL (ANP) - Het personeel van de Europese Gemeenschap pen krijgt een netto salarisverho ging van 3,5 procent. Dat besluit is gisteren volstrekt tegen de zin van Nederland in, genomen in de Europese ministerraad in Brus sel. De Nederlandse landbouwminis ter, Van der Stee, verklaarde in de raad dan ook dat Nederland geacht wil worden tegen dit be sluit te hebben gestemd. De Bel gische minister, Albert Lavens, sloot zich bij Nederland aan. De kwestie van de Europese sala rissen kwam in de raad aan bod als een a-punt, dat wil zeggen een punt waarover niet meer gedis cussieerd wordt. Met het besluit is voorkomen dat het personeel van de Europese ministerraad in staking ging. Andere Europese ambtenaren (die van de Europese Commissie bij voorbeeld) hadden ruim een week geleden al besloten vijf procent van hun salaris af te staan voor de vorming van een sta kingskas om een staking van het raadspersoneel te kunnen finan- regering, die kort ns land een loon- maanden afkon digde, is het er totaal mee oneens dat het Europees personeel (dat toch al niet tot de slechtst geho- noreerden behoort) een derde verhoging van netto 3.5 procent krijgt. De huidige economische situatie laat geen forse loonstij ging toe en men is bang dat de Europese salarisverhoging in vloed zal hebben op de nationale situaties. De kwestie van de salarisverhogin gen was een week geleden al aan bod in de raad van ministers van buitenlandse zaken van de EG. Toen kwam men er niet uit. In de afgelopen week werd overleg over deze zaak gepleegd in het college van permanente verte genwoordigers van de EG-lidsta- ten te Brussel. Daar heeft het Ne derlandse standpunt het niet ge haald. LEIDEN - Vecmarktberiehten. Aan voer Totaal. 6010; Din*.dag 4078; slach- trunderen 100: gebruiksvee 238; gras kalveren 10; nuchtere kalveren 1733; veulens/pony's 7; varkens 1444; biggen 51schapen of lammeren 432; bokken of geiten 63. AMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar zijn 568.870 personen- en combi natie-auto's verkocht. In 1978 werd een totaal van 584.585 gere gistreerd. De verkoop bij 1978 ten achter g< heeft de RAI meegei Het is moeilijk nu al ling voor 1980 te dc economische moment, de f de prijzen van motorbrand: fen en de verhoogde aankooj lasting (bijzondere verbruik: uitkomen dan in 1979 het geval was, aldus de RAI. De top-15 van de best verkochte au tomerken ziet er als volgt uit: 2*F~ gen 2,78-2,88. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1625-2525; varekoeien 1100-1600; pin ken 1000-1600; nuchtere kalveren rood 425-535; zwart 250-450; schapen 150-200: lammeren 150-190; veulens pony's 250-700; geiten 20-100; graskalve ren '500-1100 Toelichtingen: (aanvoer, handel, prij zen): slachtrunderen matig, matig, als maandag; kalf- en melkkoeien matig, redelijk, stabiel; varekoeien matig, re delijk. stabiel; vaarzen en pinken matig. lasting op per.- düt de 14.651 (2.58-3.531 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- 6-12. BI 12-19,80? Ci1420-1050~ C11 4- pc kist. aanvoer 148 ton. Brcekpeen BZ 6.50-6.90. Cl 6.80-9,80 Dl 5.40-9,90. aan- enigde Staten zijn prijskartels verboden omdat ze de concurren tie belemmeren ten nadele van de consument. De Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart (CAB) heeft het toezicht op de tarieven van de luchtvaartmaatschappijen in de VS opgeheven. Ook mogen de maatschappijen zelf uitmaken op welke routes ze willen vliegen. De CAB eiste tot voor kort ook van buitenlandse maatschappij en met diensten op de VS dat ze zich bij het Amerikaanse systeem zouden aansluiten. Maar de IATA legde die eis naast zich neer en daarop besloot de CAB er voor lopig van af te zien om het "ieder- voor-zich" ook aan buitenlandse maatschappijen dwingend voor te schrijven. DEN HAAG /ANP) - De gezamen lijke werkgeversorganisaties hebben in een brief aan de Twee de Kamer gevraagd om een extra ombuiging van vijf miljard gul den in de overheidsuitgaven. Daarvan zal volgens het VNO, de NCW en de overige werkgevers organisaties bijna vier miljard gevonden moeten worden in de salarissen van de overheidssector en de overdrachtsuitgaven, (so ciale uitkeringen e.d.), terwijl voorts ruim een miljard gulden bezuinigd zal moeten worden op de overige collectieve voorzie ningen. De werkgevers vragen dit, omdat, de middelen voor de in de Mil- reele uitgaven miljard gulden i sector niet diend, nu dt Den Helder geheel bew. Rotterdam regenbui Twente regenbui Vlissingen regenbui Zuid Limburg bew. 5 4 0 Aberdeen I Athene Barcelona Berlijn regen 5 4 licht bew. 15 9 onbewolkt 14 8 sneeuw -0 -3 regen H 7 half bew. Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck licht bew. 2 -4 Klagenfurt geheel bew. -0 -2 Kopenhagen driftsneeuw -0 -2 Lissabon licht bew. - 8 Locarno regen 6 3 [Londen licht bew. 9 4 Luxemburg zwaar bew. 3 1 zwaar bew. 10 6 onbewolkt 18 8 onbewolkt 15 6 i geheel bew. -3 -5 regen 13 ij zei -1 -2 05 DEN HAAG (ANP) - Onder de rijksambtenaren bestaat een gro te belangstelling voor het eerder met pensioen gaan. Sinds kort bestaat voor de ambtenaren de mogelijkheid vrijwillig eerder met pensioen te gaan met behoud van 80 procent van het salaris. Een onderzoek van de Rijkspsy- chologische dienst heeft uitge wezen dat 35 tot 40 procent van de rijksambtenaren die dit jaar de leeftijd van 63 jaar bereiken ge bruik wil maken van deze rege ling. Een groep van 40 tot 50 procent ziet er vanaf, terwijl de overigen zeg gen nog geen beslissing te heb ben genomen. De cijfers zijn door minister Wiegel (binnenlandse zaken) aan de Tweede Kamer verstrekt in ant- Uit de antwoorden blijkt verder dat de realisatie van de werkgele genheid bij de overheid in de af gelopenjaren niet geheel is over eengekomen met de destijds voorgenomen plannen en de daarbij gehanteerde veronder stellingen. Ook wordt meegedeeld dat de toe slagverwerking in de bouw- en schilders-cao van 1 juli en 31 de cember 1978 en de loonsverho ging in de uitzend-cao van 1 april 1978 niet zullen doorwerken in de trend van de ambtenarensalaris sen. Het kabinet heeft besloten deze effecten definitief buiten de trend te laten, aldus minister Wiegel. AMSTERDAM (ANP) - "Niet groter maar mogelijk om het gebruik van machineswerktuigen. t j --on ™i G,gebou wen enz. kwalitatief te verbeteren, dan zullen die beter In de jaren 80 zal dit volgens minib- hulpmiddelen ook werkelijk gebruikt moeten worden, ter Van der Stee van landbouw en Visserij Vernieuwing die leidt tot verbetering van werkom- de slogan moeten zijn voor land- en tuin- standigheden mag aan de agrarische sector niet voor bouw. Hij uitte deze mening toen hij giste- biJgaan- ren in Amsterdam de elfde Landbouw-RAI Inschakeling van de veel besproken "chips", zo meen de de minister, zal de agrariër nog veel goede diensten kunnen bewijzen bij het verwerken van de toenemen- groeiende de stroom van interne en externe informatie. Voor het opende. De ruimte om op grote schaal en op oppervlakte landbouw te bedrijven ontbreekt volgens vergaren en verwerken van informatie van buitenaf de minister letterlijk en figuurlijk. Letterlijk omdat de kunnen ook viewdatasystemen belangrijke hulpmid- landbouw jaarlijks 12.000 hectare voor andere doelein- delen zijn den moet afstaan, figuurlijk wegens de noodzakelijke De minister achtte matiging en wegens het terughoudende markt- pnjsbeleid dat in de EG te verwachten valt •rder beperking van het energie verbruik in de agrarische sector belangrijk en vestigde er de aandacht op, dat veel exposanten met of Er zal. vond de minister, nog meer aandacht moeten verbeterde apparatuur op dit gebied op de tentoon r.vezig zijn worden gegeven aan het ontwikkelen apparatuur, waarmee boeren eenlopende omstandigheden i gelijke lichamelijke en geestelijke belasting werk van ter voorts, zal ook de allerhoogste kwaliteit kunnen leveren. Is het ge- ten worden besteed bruik van technische of elektronische hulpmiddelen houd hiervan. i verfijnen van stelling zD n tuinders onder uit- Behalve aan de ontwikkeling van nieuwe en de verbe- met een zo gering mo- tering van bestaande apparatuur, zo meende de mini toenemende mate aandacht aan het juiste gebruik en onder- AMSTERDAM (ANP) - Op de ac tieve markt konden de handela ren vandaag wat ruimer adem halen. Er waren enkele factoren die de stemming niet ongunstig beïnvloedden, zoals de forse da ling van de goudprijs in Londen met 80 dollar, de wat aantrekke lijke dollarkoers en de hogere koersen die Wall Street maan dagavond doorseinde gekomen. Na de notering licht aan tot"/ 19,40. Voor Kon. Olie was de koersvor- ming ietwat onregelmatig. Op de obligatiemarkt kon dinsdag worden ingeschreven op een 9 5

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19