Kruispunt ,,'t Soldaatje blijft levensgevaarlijk „Heroineprobleem in Alphen groter dan in Leiden" LPG-tank bij Katwijkse camping wellicht weg NU OOK CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOL- EN DRUGGEBRUIKERS IN ALPHEN r>r> Afrika-comité in Katwijk Beraadslaging over punten in nieuw welzijnsplan voor Katwijk wmmWBhi mm HBHEBK IwHiilMa Ruim ton schade bij binnenbrand DINSDAG 22 JANUARI 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Er wordt vaak gedacht dat drinkers alleen in bepaalde kringen voorkomen. Dat is beslist niet waar. We krijgen hier zowel gewone arbeiders als bankdirecteuren. Alcohol is volksvijand nummer één geworden, en we drinken allemaal een flinke slok mee" ian het woord is Joop Koren coördinator van het consultatie bureau voor alcohol en drugs, dat deze maand in Alphen aan de Castellumstraat 9 van start is ge gaan. Het initiatief voor deze ves tiging is afkomstig van dr. W. Gill, de chef van de afdeling maat schappelijk werk L. M. Dresse- laar en wethouder J. W. Haanstra. De reden voor die vestiging is simpel: op het consultatiebureau in Leiden kwam een "redelijk respectabel" aantal mensen uit de Alphense regio, en de hulp verlening kan op deze manier veel beter geregeld worden. "Het is immers vrij hopeloos als men sen twee of meer keren per week naar Leiden moeten", vindt Joop Topje Alcohol- en drugsproblemen be staan er in Alphen zeker, zelfs in sterkere mate dan menigeen denkt. Volgens landelijke cijfers kampt 7 procent van de bevol king met een groter of kleiner al coholprobleem. Voor de Alphen se regio betekent dat 7000 drank- verslaafden. Een aantal waarbij het drugsprobleem vrijwel ver bleekt. iet consultiebureau ziet altijd maar het topje van de ijsberg, want er zijn maar weinig mensen die vrijwillig naar het consulta- tiebureu toestappen. Het leeu- wedeel van de cliënten bestaat uit mensen die door hun huisarts naar het bureau worden verwe zen. "Mensen komen erg moeilijk naar ons toe", vertelt Joop Koren, "Ze schamen zich er vaak voor dat ze hun probleem niet zelf op kun nen lossen. Het probleem wordt door de mensen ook vaak ont kend. Ze zeggen tegen zichzelf; bij mij valt het wel mee" Het is volgens Joop Koren ook moeilijk vast te stellen wanneer iemand verslaafd is. "Maar bij meer dan drie borrels per dag moet je voorzichtig worden, en als je niet een paar weken zonder alcohol kunt, wordt het wel erg bedenkelijk" Het woord verslaafd neemt hij niet graag in de mond. "We spreken liever van "afhankelijk van alco hol". Daarin zit een deel vrije wil. Want wie echt van de alcohol af wil, kan daar met een beetje doorzettingsvermogen zonder kleurscheuren van af komen" Een deskundige begeleiding zoals men die op het consultatiebureau geeft, is daarbij echter wel nodig. Ernstige ontwenningsverschijn- Twee van de medewerkers van het in Alphen nieuw opgerichte bureau voor alcohol- en druggebruikers. Het selen of een delirium kunnen dan bureau staat aan de Castellumstraat voorkomen worden. Alcohol Daarnaast spant het bureau zich in om iets te doen aan de problemen die de oorzaak vormen van het alcohol- of druggebruik. Daar voor zijn maatschappelijk wer kers, een psycholoog en een psy chiater aanwezig. "Maar dat is wel het moeilijkste onderdeel van de opvang: er voor zorgen dat mensen niet in hun probleem te rugvallen". aldus Joop Koren. Kritiek heeft hij op het feit dat je veel te gemakkelijk aan alcohol kunt komen. "Voor zeven tientjes in de week kom je al een aardig eind heen", vindt hij. "De oplos sing zit niet in een prijsverho ging. Dan moet je drie gulden meer betalen voor een fles jene ver. Nou en? Daarbij komt nog dat van die extra accijns geen cent terecht komt bij de hulp verlening" "Het alcoholgebruik zit in het hele patroon van de maatschappij: drinken mag en wordt zelfs aan gemoedigd. maar zóveel drinken dat dat sociaal onaanvaardbaar wordt (als er problemen door ontstaan), dat mag weer helemaal niet" Wonderlijk genoeg heeft hij niet veel kritiek op cafés, daarentegen des te meer op clubhuizen. "Als je bij een café dronken binnen komt, hoefje echt niet om méér te vragen want dat krijg je gewoon niet. Die sociale controle ont breekt in clubhuizen en kantines. Het is opvallend hoeveel daar ge dronken wordt. Je leest in de kranten ook vrijwel nooit dat er cafés gesloten worden, maar van clubhuizen ees je dat toch wel re gelmatig", aldus Koren. Drugs Het drugsprobleem is vergeleken bij het alcoholprobleem volgens hem niet groot. "Druggebruik gaat meestal over. Het is vaak mode, meedoen met anderen, een leeftijdgewoonte. Je bent al een hele flinke gebruiker als het lan ger dan zes jaar volhoudt. En wat de soft-drugs betreft: die worden zo alom zonder duidelijke problemen gebruikt, dat je je af vraagt waar men zich eigenlijk zorgen om maakt" Over het heroïnegebruik in Al phen maakt hij zich echter wel zorgen. "Het heroineprobleem is in Alphen ernstiger dan in Lei den. Eigenlijk zitten we er een beetje mee. In Leiden hebben we een hechte samenwerking met de GGD (gemeentelijke genees kundige dienst): wij behande len, en zij delen methadon (de drug die gebruikt wordt om he- roïneverslaafden af te laten kic ken, red.) uit en controleren het gebruik ervan. In Alphen kan dat niet, omdat daar domweg te weinig mensen voor zijn. En ik schat het aantal heroïnegebrui kers in Alphen toch wel op een man of zeventig. Verslaafden die methadon gebruiken moeten nu 7 keer per week naar Leiden, en dat bevordert de motivatie be paald niet. Het zou ideaal zijn als daar een oplossing voor komt". De komende tijd zal hij zich dan ook voor een oplossing inzetten. Daarnaast wil hij vooral werk gaan maken van voorlichting en voorkoming van problemen. Het bureau, dat volstrekte anoni miteit garandeert (er is een zwijgplicht en er wordt nooit over de telefoon informatie over cliën ten verstrekt), is op de volgende tijden geopend: maandag, dins dag. donderdag en vrijdag van 9-13 en 14-19 uur, woensdag van 14-17 uur. TOORHOUT - "De situatie is daar levensgevaarlijk, zowel voor de overstekende kinderen als voor de automobilis ten". Dat zegt het Voorhoutse raadslid Dirkse (VVD) naar aanleiding van het ongeval op het kruispunt 's Graven- damseweg, Jacoba van Beierenlaan, Teijlingenlaan, Loosterweg afgelopen vrijdag. Op deze beruchte plek, beter be kend als 'het kruispunt bij 't Sol daatje', aan de noordkant van Voorhout, min of meer gelegen tussen de gemeenten Sassen- heim en Noordwijkerhout, ko men verkeersongevallen of bij- na-ongelukken geregeld voor Diverse raadsleden hebben bij de burgemeester en wethouders van Voorhout herhaalde keren aan gedrongen op een aanpassing van de kruising. Het ongeval van afgelopen vrijdag, waarbij een inwoners van Noordwijkerhout ernstig gewond raakte, is voor Dirkse een reden temeer om tij dens de openbare commissie vergadering voor financiën we derom vragen over dit punt te stellen. "Het wordt hoog tijd dat het kruis punt overzichtelijker wordt, of dat hier andere maatregelen worden genomen. Kinderen uit Wethouder dringt aan op weg om Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense .VVD-wet- houder van ruimtelijke ordening J. W. Haanstra heeft bij zijn partijgenoten in de Tweede Kamer om aandacht gevraagd voor rijksweg 11. Met name bij zijn partijgenoten in de commissie voor verkeers- en vervoerszaken heeft hij aange drongen op een zeer spoedige aanleg van de autoweg Leiden- Bodegraven. Genoemde com missie. die bestaat uit leden van de Tweede Kamer, moet zich op 11 februari uitspreken over het Structuurschema Verkeer en Vervoer en het Meerjarenplan Personenvervoer. In beide nota's komt ook de nieuw aan te leggen rijksweg 11 voor. Haanstra in zijn brief over de drin gende noodzaak van een spoedi ge aanleg van rijksweg 11: "On duldbare hinder binnen de be bouwde kom van het zware, voornamelijk doorgaande, vrachtverkeer heeft in Alphen aan den Rijn tot een door het ge meentebestuur niet onredelijk geacht protest van inwoners ge leid. Zo zelfs dat vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid hieivan het gevolg waren. Het al gemene oordeel is dat het zware doorgaande verkeer zo spoedig mogelijk buiten de bebouwde kom geleid dient te worden. Aanleg van rijksweg 11 is hier voor een noodzakelijke voor waarde" Voorhout noord kunnen hier niet veilig oversteken. De bochten voor het kruispunt dragen er toe bij dat de automobilist totaal geen zicht over het kruispunt heeft", stelt Dirkse. Twee andere factoren dragen vol gens het WD-raadslid ook bij tot de gevaarlijke situatie op het kruispunt. Dat zijn de verhoging van de brug over de Zandsloot en de toename van het verkeer, na dat de nieuwe verbinding tussen Katwijk en De Zilk is aangelegd. Dirkse blijft van mening dat het aanbrengen van een verkeers lichteninstallatie een mogelijk heid is over het kruispunt veiliger te maken. Wachtmeester E. Veldhuizen, plaatsvervangend commandant van de Voorhoutse politie, erkent de gevaarlijke verkeerssituatie nabij 't Soldaatje. Hij betwijfelt overigens of verkeerslichten af doende zullen werken. "Je krijgt dan te maken met gevallen waar bij ze nog net even willen doorrij den", aldus Veldhuizen. Zelf denkt hij aan het invoeren van een snelheidsverbod. Zowel Dirkse als Veldhuizen zijn het er over eens dat een gehele recon structie van het kruispunt nog al tijd de beste oplossing is. Wachtmeester Veldhuizen geeft wel te kennen dat cijfermateriaal (exacte getallen waren niet direct voorhanden) niet uitwijst dat er bij 't Soldaatje sprake is van een verkeersgevaarlijke ,situatie. Op het bewuste kruispunt, dat onder provinciaal beheer valt, komen volgens Dirkse echter wel een groot aantal kleine aanrijdingen voor, waarbij de politie niet wordt betrokken. Ook het aantal 'bijna-ongelukken' is, denkt Dirkse, vele malen groter dan wordt verondersteld. De meeste ongevallen en aanrij dingen vonden plaats buiten de spits. Voor Veldhuizen een dui delijk bewijs dat te hard rijden als een der voornaamste oorzaken kan worden aangewezen. Ook burgemeester Van de Wouw van Voorhout is ervan overtuigd dat niet het kruispunt, maar fou ten van de automobilist de oor zaak van de ongevallen zijn. "Aanpassing van het kruispunt zou deze ongevallen waarschijn lijk niet hebben voorkomen", acht Van de Wouw. Uitgaande van de rapporten kan ook de bur gemeester nog niet tot de conclu sie komen dat het kruispunt als "uitermate gevaarlijk" kan wor den bestempeld. Een woordvoerder van de provin cie laat desgevraagd weten dat tot op heden geen vaste plannen klaarliggen voor een andere op zet van het kruispunt. KATWIJK - In Katwijk is een co mité Zuidelijk Afrika opgericht. Contactpersoon hiervan is J. van der Bruggen, Kon. Emmastraat 12 in Katwijk aan Zee. Het comité wil in samenwerking met de besturen van de jeugdso- ciëteiten De Donk en De Schuit een paar bijeenkomsten organi seren over de problemen die de apartheid in Zuid-Afrika met zich meebrengt. Het comité is verder van plan zijn standpunten over Zuid-Afrika kenbaar te maken via een kraam op de vrijdagse weekmarkt in Katwijk aan Zee. Het gevaarlijke kruispunt bij '"t Soldaatje" KATWIJK - Is er in Katwijk plaats voor een creativiteits centrum, een (algemeen) vormingscentrum en een dag- of avondschool voor be roepsonderwijs voor volwas- Over onder meer deze zaken wordt morgenavond gedis cussieerd tijdens de vergade ring (met spreekrecht voor het publiek) van de raads commissie voor "gemeente lijke welzijnsplanning". De mogelijke oprichting van bo vengenoemde instanties staat in een nota van een werk groep van ambtenaren. Aan de hand van deze nota moet in 1981 een welzijnsplan voor Katwijk worden samenge steld. In deze nota, waarover de bur gerij nog haar zegje kan doen op een hoorzitting wordt ver der gesteld dat de aanstelling van een opbouw- of buurt- werker niet noodzakelijk is omdat er in Katwijk geen sprake is van een achter standsituatie. De samenstel lers van "het praatstuk" vra gen zich verder af of er niet samenwerking met het ge meentebestuur van Valken burg moet worden gezocht als er een sportzaal of sporthal in Katwijk aan den Rijn moet komen. Een ander discussiepunt mor gen zal zijn de recreatiesport. "Moet de gemeente daar ook mogelijkheden voor schep pen? Ook zullen in de verga dering vragen op tafel komen als: moeten er crisis-opvang centra voor alleenstaande ouders komen en is het zinvol in Katwijk een onderzoek te verrichten naar het alcohol en druggebruik. Het consul tatiebureau voor alcohol en drugs schat dat ruim zeven procent van de Katwijkse be volking verslaafd is aan alco hol en of drugs. Twee jaar geleden dronk de gemiddelde Katwijker ruim 13 liter ge distilleerd, zo blijkt uit gege vens van de horeca- en drankbelasting. De vergadering morgenavond is om half acht in het gemeen tehuis. KATWIJK - De kans bestaat dat de opslagtank voor propaan (lpg) nabij het i kampeerterrein Zuiddui nen zal verdwijnen. De gemeente Katwijk, die voor deze tank nog geen l hinderwetvergunning heeft, is namelijk van plan om vanaf de Sportlaan een aardgasleiding naar het kampeerterrein aan te leg gen. Hierdoor zou de lpg- 5 tank overbodig worden. Gelijk met de aardgasleiding wordt ook een nieuwe waterleiding ge legd. De bestaande waterleiding laat onvoldoende water door om dat zij van binnen "aangegroeid Hinderwet is". Hierdoor komt de brandvei ligheid van het kampeerterrein in gevaar. Wethouder drs. J. Berg man van milieuzaken daarover: "Voor ons is op dit moment de vernieuwing van de waterlei dingbuizen het belangrijkste Tevens wordt dan een gasleiding aangelegd. Daarna wordt beke ken of de tank wordt verwij derd". De aanleg van de gasleiding en het vernieuwen van de waterleiding (met aansluitingen) kost onge veer 128.000 gulden. De commis sie voor financiën en economi sche zaken, die advies uitbrengt aan burgemeester en wethou ders. vergadert donderdagavond over de vraag of er voor dit doel geld op tafel moet komen. De hinderwetaanvraag voor de lpg- tank heeft al heel wat stof doen opwaaien. De commissie tot be houd en wederopbouw van Kat wijk heeft reeds verscheidene malen bezwaar aangetekend te gen de propaangasinstallatie, omdat deze niet aan de veilig heidseisen zou voldoen. In mei van het vorig jaar werd zelfs door de commissie een aanklacht te gen de verantwoordelijke ge meentebestuurders (burgemees ter Bos en Bergman) ingediend, maar de officier van justitie in het arrondissement Den Haag be sloot niet tot vervolging over te gaan. De gemeente diende op 1 augustus 1978 een hinderwet- aanvraag in, nadat de installatie die gebruikt wordt voor de warmwatervoorziening op het De LPG-tank bij het kampeerterrein Zuidduinen die misschien verdwijnt als de aardgasleiding wordt aange legd. kampeerterrein al enige jaren in gebruik is. Eisen Uit een brief van de directeur van openbare werken in Katwijk blijkt dat er binnenkort strengere eisen worden gesteld aan pro- paangasinstallaties. De gastank moet dan minstens 400 meter van de dichtstbijzijnde tent liggen. In dat geval is toestemming van Staatsbosbeheer nodig. De direc teur vindt het onverantwoord dat de tank op zo'n grote afstand van de camping in de duinen komt te liggen, in verband met mogelijke vernielzucht van de jeugd. HILLEGOM - Een binnenbrand bij Draka Plastics in Hillegom heeft gistermiddag voor meer dan 100.000 gulden schade aange richt. De brand onstond door nog onbe kende ooi/aak in de spuit/ schuimafdeling van de fabriek aan de Van den Endelaan On- middellgk trad de alaimin.stalla- tie in werking en werd kool/uur- gas ov?r de brandhaard gespoten, waardoor uitbreiding kon wor den voorkomen. De brand werd bestreden door 20 man van de Hillegomse brandweer, in sa menwerking met de 18 man ti l lende bedrijfsbrandweer van Draka. Binnen 50 minuten werd het sein 'brand meester' gegeven. De produktie ondervindt door de brand geen vertraging. Niemand liep enig letsel op.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17