jubliek „Als ze 'Ha moppie' roepen, hoef ik niet zo nodig meer" Ophouden met verkettering Sjak Jansen Alpheuse taxichauffeuses zijn niet bang Jan van Houwelingen, één van de tien: VARIA/ DINSDAG 22 JANUARI 1980 door Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. ben wij in de regel dus nooit. Maar het wil wel eens voor komen dat een ander niet kan en wij daar dan toch moeten opdraven." Dit in tegenstelling tot een vrouwelijke collega in Leiden, die liever geen slapende honden wenst wakker te ma ken. Een standpunt, dat te waarderen valt, te meer wanneer je het geval in acht neemt van die taxichauf- feuse in het noorden des lands, die onlangs haar taxi aan de kant zette omdat de handtastelijkheden van verve lende klanten haar de strot uitkwamen. 'Ha moppie' En het meest vervelende is dan volgens Jeanette het moment van binnenkomst. „Ze roepen dan: 'Ha moppie ben je d'r weer' of iets dergelijks en dan hoef ik eerlijk gezegd niet zo nodig meer. Je voelt je toch even voor joker staan, niet?" Zus Greetje kent dat gevoel. „Hetzelfde wanneet je ergens heen wordt gestuurd waar geen taxi is besteld. Voel je je toch ook als Jan met de korte achternaam." Toch is het niet alles treurnis wat het autoklokje slaat. De dames Van den Broek maken even zo goed grappige dingen mee. Rode oortjes Zoals passagiers die elders in het verkeer een auto rare frat sen zien uithalen, vervolgens met smalende stem tot de taxibestuurder verzuchten dat er wel weer „zo'n stomme vrouw achter het stuur zal zit ten" en dan met rode oortjes tot de ontdekking komen dat degene achter het stuur van de taxi ook tot dat geslacht behoort. Zulke situaties doen zich ge regeld voor", verzekert Greetje. „Maar echt hele nare ervaringen...nee. Behalve die ene dan, met die jongens." lï^ja, dat die dingen zich elk moment weer kunnen voor doen, wil ik graag aannemen. Maar als je de hele dag in de taxi zit met het idee van: d'r kan wat gebeuren, nou dan kun je beter uitstappen, ge loof ik." Gruwelijk Tot zover Jeanette en Greetje van den Broek zaterdagoch tend. Elf uur is het als we ons gesprek beëindigen. Nog geen 24 uur later wordt in Rotterdam de 32-jarige taxi chauffeur W. C. M. Staken burg in zijn taxi met messte ken op gruwelijke wijze om het leven gebracht. De gezusters Van den Broek weten daar nauwelijks van mee te praten. In hun taxi stappen zelden of nooit echt stomvervelende klanten. Voor een deel is dat te danken aan de regel dat ritten die bij dranklokalen beginnen, zo min mogelijk op deze Al- phense taxichauffeuses wor den afgeschoven. 'Beter voorkomen, dan genezen' re deneert men niet zonder re den op de taxicentrale. „Maar buiten dat", zo zegt Greetje die zaterdagochtend vanachter een kop koffie, „wat gebeurt er alles bij el kaar nou in Alphen? Niks toch zeker. Ja gut. anderhalf jaar geleden heb ik toevallig iets naars meegemaakt. En dat gebeurde 's middags, zo zie je maar." Greetje verhaalt van vier opge schoten knapen, die op een regenachtige herfstdag in 1978 in de taxi stapten en haar luidkeels „rijden" bevolen. Kans daartoe zag ze niet want meteen al werd ze omsingeld dooreen groep bouwvakkers, die de jongelui wegens dief stal op de hielen zat. De knapen deden daarop de portieren op slot, haalden vier vlijmscherpe messen tevoor schijn en maaiden daarmee lukraak door het open raam bij Greetje. In haar wanhoop griste zij pardoes de sleutels uit het contact en stapte uit. Op dat moment verscheen de politie echter al. Trammelant „Op zo'n moment schrik je wel even", zegt Greetje en Jeanet te vult aan: „Je hebt nu nog Part-time taxichauffeuses Jeanette en Greetje van den Broek geloven best dat er elk moment wat kan gebeuren "maar als je de hele dag met dat idee in de auto zit, kun je beter uitstappen" Een Leidse Attje Keulen- Deelstra Tuurlijk kreeg Emy Peeters zondagmiddag tijdens de ce remonie protocolaire op de Haagse ijsbaan 'De Uithof een brok in de keel toen het Wilhelmus werd gespeeld. Daar stond ze dan op het ere podium met een zilveren plak om d'r hals. De 15-jarige Leidse mavo- scholiere was tweede ge worden bij de Nederlandse jeugdkampioenschappen schaatsen voor dames en dat terwijl ze op een zesde, hooguit vijfde plaats had ge hoopt. Tweede bij de C-junioren en op de 500'meter een pracht- tijd gereden van 46.26 secon den. Alsof je een emmer leeg gooit! Maar daar gaat ze dan ook vijf keer per week met de Noordwijkse IJsclub voor naar de ijsbaan. En ze is er met roken voor gekapt. Maar ze is niet van plan er een monnikenleven voor te gaan leiden. Dan maar geen Leid se Attje Keulen-Deelstra. Pleziertjes zal ze er niet voor laten glippen. En geef haar eens ongelijk. „Wij bang op de taxi 's avonds? Niks hoor. Waarom zouden we? Zaken als criminali teit en geweld liggen in Alphen immers niet zo moeilijk." Jeanette (20) en Greetje (22) van den Broek, part-time taxichauffeuses te Alphen aan den Rijn willen best van ge dachten wisselen over de gevaarlijke kan ten van hun beroep. wel klanten waarvan je denkt: 'blij dat-ie eruit is'. Maar om ze er nou botweg uit te zetten, dat doe je eigenlijk niet. Een klant is per slot een klant." ,Maar wanneer ze een paar bor rels op hebben, heb ik ze het liefst voorin. Dan zie ik ten minste wat ze doen. Maar echt last, overgeven of trammelant heb ik nog nooit met die men sen gehad. Maar dat komt ook omdat wij hoofdzakelijk op Alphen rijden. Over het al gemeen korte ritten dus." Volgens Greetje heeft zij door de bank genomen vrij rustige klanten. „Kroegenritten heb- PUTTEN - Men moet in het CDA ophouden naar elkaar te wijzen van daar heb je die dissidenten weer. Dat is niet meer te aanvaar den. Het CDA-bestuur kan niet langer uitlatingen, zoals die van prof. Duynstee aanvaarden, waarbij dissidenten en mensen als Goudzwaard worden verketterd Het zou erg goed zijn als pre mier Van Agt eens duidelijk in een artikel, of vraagge sprek uiteen zou zetten hoe hij inhoudelijk denkt over het probleem van de kernbewa pening, zonder zich in juridi sche formules te verliezen Van Agt mag zich ook niet, zoals hij in zijn antwoord aan de voorzitters van CDA, KVP, ARP en CHU heeft gedaan, onttrekken aan de discussie op partij-politiek niveau over het kernwapenvraagstuk en over de koers die het CDA moet gaan varen. De sociaal-economische problemen zullen voor par lement en kabinet nog grotere problemen opleveren dan het kernwapenvraagstuk. De kloof tussen CDA en' VVD kan hierdoor nog veel dieper worden. Een paar uur voor zijn afreizen naar Utrecht, waar het dage lijks bestuur van de ARP aan het „wonder" van Bob Goud zwaard moet gaan werken (een partijlijn uitstippelen waardoor ook Goudzwaard zich in het CDA kan blijven thuisvoelen). zegt CDA-dissi- dent Jan van Houwelingen in zijn woning in Putten op de vraag hoe beschadigd hij nu nog is, dat hij echt heel emo tioneel bij het kernwapen vraagstuk betrokken is ge weest en nog is. „Mijn eigen geloofwaardig heid", aldus Van Houwelin gen, „is ondergeschikt aan de schade die aan de politiek is toegebracht. Echt, de mensen onderschatten die schade en de frustraties, die het kern wapendebat heeft aangericht, hoe ze ervan zijn geschrok ken. Veel mensen zijn tot in hun diepste innerlijk ge raakt". - Toch heet de achterban van de dissidenten, van de groep verontrusten binnen het CDA, van Goudzwaard, niet zo groot te zijn Van Houwelingen: „Ach, die optelsommetjes, dat is wat er in deze hele affaire teveel is gebeurd en het is ook niet zo belangrijk als je ziet dat er toch veel mensen zeer bij de politiek waren betrokken. De schade is ook veel breder, de parlementaire democratie is er ook door getroffen. Het is geen heldere discussie ge worden. De schade is bij voorbeeld ook niet, dat de dissidenten zijn afgegaan - hoewel ik vind, dat wij toch wel degelijk wat hebben be reikt - maar dat dit debat in zo'n grote mist is geëin- died" Duizenden brieven „Hoe grootje achterban is, daar is ook de hele discussie rond de strubbelingen binnen het CDA op toegespitst: hoeveel zijn er voor Goudzwaard, hoeveel voor Van Houwelin gen. Dat vind ik een jammer lijke ontwikkeling, want dat is ondergeschikt aan de zaak waarom het gaat". „En ik weet, aan die mistvor- ming daar heb ik zelf ook een rol in gespeeld. Ik heb ver- wachtigen gewekt. Duizen den brieven heb ik gehad, ook veel van rooms-katholieken, waarin stond: eindelijk een teken. Maar ja, niet alles wat je wilt is haalbaar in het harde Door Willem Franssen politieke spel. Dat is de posi tie waarin politici zitten. En dan is het mij eigenlijk ook een zorg wat kranten, of wat een Den Haag Vandaag ervan vinden. Je hebt te maken met die politieke werkelijkheid en voor jezelf probeer je daarin je ideeen te verwezenlij ken'. Het dagelijks bestuur van de ARP is begonnen te werken aan het wonder om Goud zwaard en wellicht ook dissi denten als u binnenboord te Jan van Houwelingen houden. In hoeverre gelooft u nog in wonderen Van Houwelingen: „Het gaat er niet alleen om mensen bin nenboord te houden, het gaat er om hoe de ARP een positief onderdeel van het CDA kan zijn en hoe zij met haar in breng kan functioneren, het gaat erom de christen-demo cratie een goede kans te ge ven. Ik vind, dat Goudzwaard goed heeft verwoord de posi tieve ideeën en stemmingen, die in de maatschappij leven en de vraag doet zich dan voor, of het bestuur bereid is alle ideeën te vergeten, of die ideeën ook mee wil laten functioneren". - In zaken als de Urenco-affaire en het kernwapenvraagstuk hebt u duidelijk stellingen be trokken, die u niet kon hand haven. IJ hebt toen duidelijk ,A" gezegd. Wanneer en hoe gaat u dan ook duidelijk ..B' zeggen en politieke conse quenties trekken? Van Houwelingen: „Wanneer ik mijn consequenties zou trek ken, wanneer ik zou besluiten om ermee op te houden, dan zou ik dat niet zomaar in de publiciteit brengen. Voor mij is dat ook een onaangenaam onderwerp om over te pra ten". - Maar wel een zeer relevant on derwerp, want vertrek van u en andere dissidenten en van Goudzwaard cs. zou belang rijke politieke gevolgen heb ben voor het CDA en de ARP. Daarom is het toch ook van groot belang, dat u duidelijk heid betracht rond het zeggen van ,J3"? Van Houwelingen: „Je kunt maar één keer „B" zeggen en juist omdat er zoveel aanvast zit moeten die overwegingen ook zo zorgvuldig gebeuren. Wanneer zou blijken, dat de ARP als zodanig het politiek slecht zou doen. dan zal dat leiden tot een vertrek. Maar ik verwacht niet, dat het zover zal komen. En al blijkt dat niet altijd naar buiten, mijn vertrouwensrelatie met mijn partij is zeker niet verbro ken". Kandidaat - Zal uw besluit ook mede af hangen van het feit of u ziet aankomen, dat u niet meer kandidaat wordt gesteld voor het kamerlidmaatschap? Van Houwelingen: „Ik zie dit niet als een geloofwaardig heidszaak. De mensen zijn gauw geneigd, om een affaire als het kernwapendebat in de ja-nee-sfeer te trekken: omdat je niet voor de tweede motie- Stemerdink hebt gestemd, ben je afgegaan en heb je niets bereikt. Er is wel degelijk veel uitgekomen. Wat de kandi daatstelling betreft, dat speelt geen enkele rol. Ik verwacht niet anders dan dat mijn partij mij opnieuw kandidaat zal stellen" - Veel bereikt, zegt u en dat ter wijl de regering medeve- rantwoorde lijk is voor de modernisering van NAVO kernwapens? Van Houwelingen: „Formeel is er geen medeverantwoorde lijkheid, maar moreel gezien bestaat er wel een zekere me- deverantwoordelijkhe id". In die zin, zo maakt hij duidelijk zou je Ploeg (VVD) gelijk kunnen geven waar de mo dernisering gewoon door gaat, niet zonder medeve rantwoordelijkheid van het kabinet. - Na het kernwapendebat is er een opmerkelijk schuifspel op gang gekomen. Eerst strubbe lingen binnen de CDA-fractie, die worden op de nek geladen van de ARP. Toen kwamen de vier voorzitters en die beticht ten het kabinet van een foute handelwijze door de kabi netskwestie te stellen. Daarop sloeg Van Agt terug en zei dat het kabinet geen fouten had gemaakt. Wat vindt u van dit geschuif, van de brief van de vier voorzitters aan het kabi net en van het antwoord van Van Agt? Van Houwelingen „Alles wordt teveel getrokken in de sfeer van de zwarte piet toespelen. Het kabinet heeft wel fouten gemaakt, maar voor een deel heeft Van Agt gelijk, de CDA- fractie heeft er zelf aan mee gewerkt. Maar het kabinet zit fout en binnen het CDA zitten we fout als we met elkaar niet kunnen erkennen, dat door het verloop van het kernwa pendebat een aantal mensen op zijn minst voor geweldige problemen is geplaatst. Als we dat niet meer ter discussie kunnen stellen, als zo'n zaak ontaardt in beschuldigingen jegens elkaar, dan zitten we op de verkeerde weg". „Maar de kabinetskwestie stel len, straks krijgen we weer een zaak als dat van de abor tus. Bij dit soort belangrijke zaken kun je de kabinets kwestie niet stellen, daar raak je een aantal mensen diep mee in het hart. Als dat dan de stijl van het CDA wordt: zo van een aantal mensen kun nen we wel missen, de kara vaan gaat ook zonder hen wel verder, dan denk je in trant van Roscam Abbing. Ik denk dat we dan op een volstrekte miskenning van de politieke benadering uitkomen. Een beginselpartij moet duidelijk zijn, trouwens het onder scheid beginsel-politiek en doelpolitiek ligt mnij niet Brede stroming - Maar wetke kant moet het CDA dan op, willen u en uw collega's en wil Goudzwaard zich daarin thuis blijven voe- Van Houwelingen: „Het CDA kan twee kanten op, het kan ten eerste een partij worden waarbinnen een vrij brede stroming zich daarin thuis voelt, of het kan een partij worden waarin met Roscam Abbing tegen mensen als Goudzwaard wordt gezegd: duvel maar op. Dat laatste zal zeker op de langere termijn tot een scheiding der geesten leiden" Die eerste richting kan volgens Van Houwelingen worden ingeslagen als de brief van de vier voorzitters serieus wordt genomen. Die erkenning moet er van het CDA-bestuur komen, dat de discussie over de toekomst van het CDA niet alleen een zaak is van de ARP, maar van het hele CDA. „Men moet ophouden te zeggen: dat zijn loyalisten en dat zijn dis sidenten. Het is niet meer te aanvaarden dat dit nog langer doorgaat. Waarom kunnen anderen mij niet aanvaarden, als ik die anderen ook moet aanvaarden? Ook kan het CDA-bestuur niet langer uit spraken en geschriften van prof. Duynstee aanvaarden waarin de dissidenten en Goudzwaard worden verket terd".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14