Journalisten VS moeten weg uit Afghanistan STEUN VAN BONDSDAG VOOR VS Iraans protest tegen Moskou en Washington Sjah geeft olieconcerns schuld van zijn val Israëlische minister woedend op Egypte Gevechten in en roncl Kcihul Zieke Tito weigert amputatie VRIJDAG 18 JANUARI 1980 'Maar opening houden naar Sowjet-Unic' BONN - Regering en parlement van de Bondsrepubliek hebben gisteren de Verenigde Staten hun volle steun toegezegd bij de sanc ties, die Amerika tegen Iran en de Sowjet-Unie wil nemen. In de Bondsdag verklaarde kanselier Schmidt echter de politiek met het Oostblok op basis van militair evenwicht te zullen voortzetten om zo vooruitgang bij de ontwa peningsonderhandelingen te kunnen bereiken. Schmidt on derstreepte nog eens zijn bereid heid om Sowjet-leider Brezjnjev en de Oostduitse regerings- en partijleider Honeckcr te ontmoe te Minister van buitenlandse zaken Genscher die tijdens het debat verklaarde dat de dialoog met het Oostblok zowel om veiligheids redenen alsook om politieke re denen niet mag worden onder broken. vliegt vandaag naar Amerika, waar hij in New York met VN-secretaris-generaal Waldheim de actuele politieke vraagstukken zal bespreken. Dinsdag zal hij een ontmoeting hebben met president Carter en diens veiligheidsadviseur Brze- De Westduitse bondskanselier eis te gisteravond de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in Teheran en het terugtrekken van de Russen uit Afghanistan, maar waarschuwde voor oorlogsge- schreeuw. „Wij hebben geen op gewonden of demagogische re devoeringen nodig. Nervositeit kunnen wij ons in deze situatie niet permitteren", aldus Schmidt. Ontwapeningsonderhandelingen met de Sowjet-Unie moeten vol gens hem ook in zware tijden worden voortgezet. „Hoewel de Russische interventie in Afgha nistan een zware tegenslag voor de beveiliging van de vrede was, zullen wij onze inspanningen voor de veiligstelling van de vre de in Europa niet afzwakken, maar, in tegendeel, verster ken". De Bondsregering heeft volgens Schmidt de verplichting tot het machtsevenwicht tussen Oost en West bij te dragen. Minister Gen scher voegde aan de verklaring van Schmidt.de verzekering toe, dat Amerika en de NAVO op de Bondsrepubliek kunnen reke nen. „Elke poging om Europa van zijn Amerikaanse vrienden te scheiden, zal geen succes heb ben", aldus de bewindsman. Helmut Schmidt. BELFAST (AFP/Reuter) - Brand weerlieden en veiligheidsfu tionarissen lopen af en aan naar de trein, waarin gisteravond even buiten Belfast een bom ont plofte. Minsteyis drie mensen werden gedood en er vielen ver scheidene gewonden. De bom ontplofte toen de trein ineen tunnel reed. Drie wagons, met on geveer dertig passagiers, vlogen de lucht in. In een trein die op het station in Belfast stond werd een tweedé bom gevonden. Deze kwam tot ontploffing nadat de trein naar een afgelegen spoor was geran geerd. Hierbij vielen geen slacht offers. Tot nu toe heeft nog niemand zich voor deze aanslagen verant woordelijk gesteld. De man. die gisteren in het Mount Royal Hotel in Londen door een bomexplosie om het leven kwam, vermoedelijk een Arabier, was waarschijnlijk bezig met het monteren van de bom toen deze afging. Dit hebben rechercheurs van de terreurbestrijdingsdienst meegedeeld. Later op de dag is in het hotel nog een tweede bom ont ploft, waarbij geen slachtoffers vielen. Een Palestijnse commandogroep die zich de "Arabische organisa tie van de 15de mei" noemt, heeft laten weten verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op het hotel. TEHERAN (UPI) - Honderddui zenden Iraniërs zijn gisteren op de been geweest in Teheran en andere steden om te protesteren tegen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. In een resolutie die aan de menigte werd voorgelezen, werden de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie veroordeeld en werd de mohammedaanse opstandelin gen die in Afghanistan vechten tegen het door de Sowjet-Unie militair gesteunde regime in Ka- bul, succes toegewenst. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Het hoofd van de Is raëlische onderhandelingsdelc- gatie, minister van binnenlandse zaken Burg, heeft Egypte ervan beschuldigd de onderhandelin gen met Israël zes maanden te hebben teruggedraaid. Burg rea geerde in een speciaal bijeenge roepen persconferentie op uiterst felle wijze op de Egyptische af wijzing van het Israëlische aulo- nomievoorstel. „Ik dacht dat de tijd van het nee-zeggen voorbij was en dat we sinds de vredes overeenkomst een positievere pe riode waren ingegaan", aldus Burg. Burg wees het Egyptische autono- mievoorstel van de hand, omdat dit in strijd met de Camp-David- akkoorden zou zijn. Met het in dienen van de tot in de kleinste details uitgewerkte autonomie- voorslellen door beide landen zijn de werkelijke tegenstellingen op de voorgrond gelreden. Israel staat een beperkt administratief bestuur van elf man voor die ie der een portefeuille onder zich hebben, maar waarbij de werke lijke politieke bevoegdheden in Israëlische handen blijft. Egypte daarentegen is voorstander Van het oprichten van een uitvoerende macht en een wetgevende macht met vergaande bevoegdheden waardoor in feite het gezag van het huidige Israëlische militaire bestuur geheel in Arabische han den zal komen. Hoewel de tegenstellingen bekend. waren, toonde Burg zich vooral verontwaardigd over de toon en de wijze waarop de Egyptenaren het Israëlische voorstel volledig van de hand hebben gewezen. In dit verband wijst men in Israëli sche diplomatieke kringen ook op de vertraging die er plaatsvindt in het uitvoeren van de normali sering van de betrekkingen tus sen Israël en Egypte. Terwijl premier Begin verleden week tij dens de topconferentie in Assoean met president Sadat overeenge komen was dat er vanaf volgende week regelmatige lijnvluchten tussen Egypte en Israel zullen plaatsvinden, is men in Egypte weinig enthousiast over deze re geling. President Carter en vice-presidem Moebarak van Egypte hebben gisteren in Washington herhaald dat zij het grootste bel.ing hech ten aan de onderhandelingen tussen Egypte en Israël over au tonomie voor de westelijke Jor- daanoever en Gaza. Dit is geble ken uit een communiqué dat werd gepubliceerd nadat Carter en Moebarak een gesprek van een halfuur hadden gehad in het Wit te Huis. Volgens het communiqué heeft de Egyptische vice-president aan Carter verslag gedaan over de re cente ontmoeting tussen presi dent Sadat en premier Begin van Israël in Assoean in Egypte. Een aantal vrouwen en kinderen in de menigten liep door de opwin ding van de deelnemers verwon dingen op. De Iraanse minister van buiten landse zaken, Sadeq Gotbzadech, heeft tegengesproken dat de 50 gegijzelden in de Amerikaanse mabassade in Teheran onder zeer moeilijke omstandigheden leven, zoals stond in een brief van een gegijzelde die in de Washington werd gepubliceerd. Gotbzadech, kandidaat voor het Iraanse presidentschap, be schuldigde er op een persconfe rentie de Verenigde Staten ver der van dat zij secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Na ties in de wielen rijden bij het zoeken naar een oplossing van het gijzelingsvraagstuk. Volgens de Amerikaanse televi siemaatschappij NBC is een hoge Iraanse geestelijke medewerker van Chomeini, gedurende vier maanden in het geheim in de Verenigde Staten medisch be handeld. Het betreft volgens NBC sjeik Al Islam Razi Sjirazi, die in juli van het vorig jaar in Iran slachtoffer werd van een aanslag. Tot vorige week was hij patiënt in de Mayo- kliniek in Rochester, Minnesota. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft een en ander bevestigd en gezegd - wat ook werd gezegd in het geval van de sjah - dat men uit humantaire overwegingen de komst naar de Verenigde Staten toestond. Volgens NBC is sjeik Sjirazi enkele dagen geleden uit Rochester ver trokken naar Texas. Oefening VS in Panama WASHINGTON (UPI) - Het Penta gon in Washington heeft gisteren bekendgemaakt dat het Ameri kaanse leger van 24 januari tot 4 februari oefeningen houdt in Pa nama, om zijn bekwaamheid ter verdediging van het Panamaka naal te testen. De oefeningen hebben de verza melnaam 'Black Fury III' en zij vinden plaats met instemming van Panama. De Panamese na tionale garde (leger) zal waarne mers sturen. Aan de oefening zullen meedoen 800 man van de 101-ste luchtlan dingsdivisie uit Fort Campbell in Kentucky en straalge- vechtsvliegtuigen van de lucht machtbasis Nellis in Nevada. MOSKOU. KABUL. ISLAMABAD (Reuter/AFP- Afghanistan heeft gisteren verklaard dat alle Ame rikaanse journalisten het land dienen te verlaten omdat "ze zich op grove wijze hebben gemengd in de binnenlandse aangelegen heden van een soevereine staat". Een aankondiging van deze strekking werd gedaan door de revolutionaire raad, die wordt geleid door Babrak Karmal, zo heeft het Sowjetrussische pers bureau Tass gemeld. De Amerikaanse journalisten, al dus de aankondiging, schrijven verzinsels en hebben tot doel de spanning in het land te doen toe nemen en het normale leven van de Afghanen te verstoren. Er ver blijven naar schatting 30 tot 50 Amerikaanse correspondenten in Afghanistan. Een termijn waarbinnen ze moeten vertrek ken is niet gegeven. De Afghaanse regering zei dat het land open zou blijven staan voor buitenlandse journalisten, die steun zouden krijgen bij het ge ven van "objectieve en waar heidsgetrouwe berichten". Strijd bij Kabul Uit de omgeving van het interna- Nieuwe stad bij Nabloes JERUZALEM (AFP) - De Israëli sche minister van landbouw, Ariel Sjaron, kampioen van de vestiging van nederzettingen in de bezette gebieden, heeft giste ren het ontstaan bekendgemaakt van een Israëlische stad bij Nabloes in het noorden van westelijk Jordanië. De nieuwe stad zal heten Kirjat Sjekhem (stad Sichem), zei Sja ron tegen journalisten. In de stad zullen de zestig inwoners worden gevestigd van de neder zetting Elon Moreh, die van het Israëlische hooggerechtshof moest worden afgebroken omdat de grond ervoor onrechtmatig aan de Arabische eigenaars was onttrokken. tionale vliegveld van Kabul wér den schoten gehoord. Volgens een diplomatieke bron in Isla mabad wordt er in de buurt van het vliegveld gevochten tussen Sowjetrussische en Afghaanse legereenheden. Er kon niet wor den vastgesteld of de schoten van het vliegveld zelf kwamen, maar een vliegtuig van de Sowjetrussi sche luchtvaartmaatschappij "Aeroflot" steeg op zodra de schotenwisseling begon. Volgens niet bevestigde berichten wordt er ook bij het fort Bala His- sat, dat uitkijkt over het centrum van Kabul, gevochten. Gegevens over de strijd zijn niet bekend. India De Engelse minister van buiten landse zaken, Lord Carrington, zei gisteren, na besprekingen met premier Gandhi van India en an dere Indiase leiders, dat zowel zijn land als India de Russen uit Afghanistan willen zien vertrek ken. Beide landen maken zich bezorgd over het gevaar voor de stabiliteit in het gebied, aldus Carrington, die vandaag na een rondreis langs vijf landen in het Midden-Oosten en Zuidwest- Azië weer terugkeert naar Enge land. De Britse premier, Margaret That cher, heeft zich gisteren in het Lagerhuis uitgesproken vóór een verplaatsing van de Olympische spelen die komende zomer in Moskou moeten worden gehou den. De Sowjet-Unie is overigens niet onder de indruk van derge lijke dreigementen, aldus welin gelichte kringen in de Russische hoofdstad. Vloot De Sowjet-Unie heelt haar vloot in de Indische Oceaan versterkt, zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren verklaard. De Sowjet-Unie heeft nu 24 oor logsschepen in deze oceaan va ren. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn gisteren vijf schepen van de Russische Vloot de Zuidchinese zee opge varen en hebben zij koers gezet naar de Indische Oceaan, waar zij binnen acht tot tien dagen binnen kunnen varen. De aanwezigheid van de Russische vloot in de Indische Oceaan wordt door het pentagon met gro te aandacht gevolgd. Van de VS kruisen 25 marineschepen in de Indische Oceaan. Roemenië Roemenië, dat heeft geweigerd de Russische interventie in Afgha nistan goed te keuren, zal zijn de fensie versterken met het oog op "de meest gespannen internatio nale situatie sinds de tweede we reldoorlog". Dit heeft de Roe meense president Ceaucescu gis teren in een in Wenen opgevan gen televisieuitzending gezegd. Boycot President Carter heeft gisteren aan de president van de bond van Amerikaanse havenarbeiders, Thomas Gleason, gevraagd een einde te maken aan de boycot van schepen die graan moeten inne men dat door de Sowjet-Unie is gekocht. Door de boycot, ingesteld nadat president Carter had bekendge maakt dat hij 17 miljoen ton graan die de Sowjet-Unie had be steld niet zou leveren als protest tegen de inval in Afghanistan, zijn de Sowjet-Unie al drie van do acht miljoen ton graan die con tractueel geleverd zouden wor den, onthouden. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten laten weten dat zij miljoe nen dollars schadevergoeding zal eisen voor Amerikaanse han delsmaatregelen tegen haar uit protest tegen de interventie in Afghanistan. Ambassadeurs Het ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thomas Watson, van daag naar zijn standplaats terug keert, na twee weken rugge spraak in Washington en dat de Sowjetrussische ambassadeur in de Verenigde Staten, Anatoli Dobrinin, vandaag na een afwe zigheid van zes weken in Was hington terugkeert. BELGRADO (AFP Reuter) - Pre sident Tito weigert in te stemmen met de wens van zijn artsen om zijn linkerbeen te amputeren, zo is gisteren in welingelichte krin gen in Belgrado vernomen. De doktoren zijn er, volgens deze kringen, van overtuigd dat afzet ting van het been de enige manier is om gangreen (koudvuur) te voorkomen. Het officiële com muniqué dat gistermiddag werd gepubliceerd, vermeldde dat de toestand van het been slechter wordt, In de ochtend was van welingelichte zijde vernomen dat de hartslag van de 87-jarige pa tient onregelmatigheden ver toont en dat er vocht in de longen is geconstateerd. Vladimir Bakaric, de naaste mede werker van Tito, en andere lei ders vertrokken met spoed uit Belgrado naar Ljubljana waar de bejaarde staats- en partijleider in het ziekenhuis ligt. Zij zouden met de groep behandelende art sen overleg plegen overeen even tuele beenamputatie. Als er tot een dergelijke ingreep zou wor den besloten, zou de operatie binnen enkele uren worden uit gevoerd. Naar verluidt heeft Tito ook gewei gerd zich naar Houston in Texas te laten vervoeren voor behande ling door de Amerikaanse hart en vaatspecialist Michael Deba- kev, die hem twee weken geleden in Ljubljana heeft onderzocht. Joegoslavische regeringsfunctio narissen die westelijke journalis ten op de hoogte stelden van de toestand van Tito, schenen pes simistischer dan ooit sinds twee weken geleden voor het eerst melding werd gemaakt van moeilijkheden in de bloedsom loop in de benen van de staats- en partijleider. Een zaterdagnacht jl uitgevoerde operatie om een bloedprop in een ader in het lin kerbeen weg te nemen, had niet het gewenste resultaat opgele verd. Fabrieksarbeiders en leden van de communistische partij zijn inge licht over de ernst van Tito's toe stand. Op belangrijke punten, waaronder fabrieken, zijn de vei ligheidsmaatregelen versterkt. Artsen hebben verklaard dat de president na een eventuele bee namputatie nog jaren kan leven Uitdaging van Marcos MANILLA (UPI) - President Fer dinand Marcos heeft gisteren zijn politieke tegenstanders uitge daagd, hem door middel van een staatsgreep ten val te brengen. Het Filippijnse staatshoofd deed dit in een televisierede waarin hij bekendmaakte dat hij zijn minis ter van propaganda, Francisco Tatad, had ontslagen omdat deze zich had verrijkt en omdat hij "politieke aspiraties" koesterde. De 40-jarige Tatad had geweigerd de officiële partijlijn te volgen bij de op 30 januari te houden plaat selijke verkiezingen. Hij ver klaarde bereid te zijn af te treden, maar hij bestreed de beschuldi ging van Marcos dat hij zich aan corruptie zou hebben schuldig gemaakt. Tatad is de tweede be langrijke Filippijnse minister die het veld heeft moeten ruimen sinds zeven jaar geleden de staat van beleg werd afgekondigd. Eerder had hij aanleiding tot poli tieke wrijving gegeven door het in zijn provincie openlijk op te nemen tegen de kandidaten van de partij van president Marcos. In interview met David Frost NEW YORK (AP) - De verdre ven sjah van Iran wijt zijn val aan sommige Amerikaanse oliemaatschappijen. Hij vindt dat niet hij, maar het huidige bewind in Teheran terecht moet slaan en is niet van plan naar Iran terug te keren om rekenschap af te leggen. In een gisteren door de televi siemaatschappij ABC uitge zonden interview met Davia Frost (dat vanavond om half negen op Ned. 1 te zien zal zijn, red.), beweerde sjah Mo- humed Reza Pahlevi dat oliemaatschappijen betrok- ring "om een olieschaarste te creëren, teneinde de prijzen op te drijven Op een vraag van Frost of hij zou zijn afgetreden, ant woordde de sjah, die een jaar geleden uit Iran is vertrok ken: "Aftreden komt niet voor in onze vocabulaire". Ten enteling Twee jaar voor d in mijn land, van twee verschillende bron nen met connecties naar de oliemaatschappijen dat het regime zou veranderen". Hij wilde de betrokken maat schappijen niet nader aan duiden dan "Amerikaanse bedrijven". "Het consortium (van oliemaat schappijen) is nooit serieus begonnen te praten over het plaatsen van een order om olie aan te kopen, dus lijkt het alsof het land dat voor een vermindering van de oliepro- duktie was uitgekozen het mijne was". van een eventueel onderzoek van de Verenigde Naties naar de beschuldigin gen die door het huidige be wind in Teheran tegen hem zijn ingebracht, zei de sjah: Als zij volkomen machteloos zijn iets tegen een land te doen, kunnen zij zich richten tegen weerloze individuen". Zij (de Verenigde Naties) zijn onmachtig sinds de inval in Hongarije, zij zijn machteloos geweest tegen zoveel andere invasies, zij zijn onmachtig geweest in het geval van de anderhalf miljoen mensen die in Cambodja zijn afge slacht .aan deze dingen kunnen zij niets doen. Tegen een alleenstaande persoon, weerloos, bijvoorbc*cld zoals ik, maken zij zich sterk". BEZETTING IN NIGERIA LONDEN (Reuter) - Studenten hebben gisteren een Britse diplomatieke vertegenwoordiging in de Nigeriaansc stad Kaduna bezet en vijf perso nen gegijzeld uit protest tegen de wijze waarop Groot-Brittannie op treedt in Rhodesie, zo heeft radio Kaduna bekendgemaakt. De studenten stelden een aantal eisen waarvan de inhoud niet bekend emaakt. De uitzending yan radio Kaduna werd opgevangen door de BBC. Kaduna ligt op 600 kilometer ten noordoosten v De Nigeriaansc politie heeft de studenten na een gen hun bezetting op te geven. Een woordvoerder zei dat het protest in eerste im de aanwezigheid van Zuidafi ikaanse soldaten i gelijke acties ook al plaatshadden in Lagos en in Lagos

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9