Fraude bij Amrobank: 26 miljoen Ontstemming Van Agt over verklaring Minder vliegvakanties geboekt Loonmatiging volgens Albeda wel effectief SCHEEPVAARTWERELD GESCHOKT Schuldbemiddeling in toekomst in principe alleen via gemeenten Van CD A-voorzitters Huren op 1 juli met zes procent omhoog Brief van krakers aan Polak VRIJDAG 18 JANUARI 1980 limiMhIT.lil' ROTTERDAM (ANP) - De afdeling fraude van de centrale recherche van de Rotterdamse politie is een onderzoek begonnen naar een miljoenenfraude bij het kantoor van de Amrobank aan de Mid dellandstraat in de Maasstad. Volgens de politie gaat het om knoeierijen met niet-getekende debetstanden en cheques met een totaalbedrag van ongeveer 26 miljoen gulden. De Amrobank hoopt door het tijdig treffen van maatregelen de schade beperkt te houden tot een bedrag van onge veer zes miljoen gulden, aldus een mededeling van de bank. Volgens de Rotterdamse politie staat wel vast dat noch de direc teur van het bankfiliaal, noch het personeel zich schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten. De fraude zou zijn begaan door "derden". Meer bijzonderheden willen de politie en de bank in verband met het onderzoek niet kwijt. Naar aanleiding van de ontdekte fraude is de directeur van het bankfiliaal voorlopig uit zijn functie ontheven. Volgens de bank is de directeur van het betrokken filiaal voorlopig uit zijn functie ontheven omdat hij in ernstige mate zijn bevoegd heden heeft overschreden. Uit de mededeling van de bank blijkt dat de directeur (mede) verant woordelijk wordt gesteld voor het uitbetalen door het bankkan toor voor miljoenen, zonder dat de daarbij behorende betalings opdrachten van de juiste handte keningen waren voorzien. Vol gens de Rotterdamse politie zijn in deze zaak nog geen arrestaties verricht. Verontrusting bij reisorganisatoren DEN HAAG (GPD) - Op 12 ja nuari hadden iets meer dan honderdduizend Nederlan ders via een reisbureau hun vakantie voor het pas begon nen jaar besproken. Dot is ruim 20 procent minder dan vorig jaar op hetzelfde tijd stip. Er is dan wel geen sprake van een totale instorting van de Nederlandse reismarkt, er is toch wel van enige veront rusting bij de reisorganisato ren sprake. Door een aantal factoren - zoals de enorm gestegen oenzme- prijzen en de algemene prijs verhogingen in de horeca- sector, ook in het buitenland - zijn de prijzen van met name vliegvakanties dit jaar flink omhoog gegaan. Een modaal gezin dat een paar weekjes in de zomer naar Spanje wil, zal ten minste 10 procent van het bruto-inkomen nodig hebben voorde vliegreis en het appar tement. Dat is heel wat, vooral nu er stagnatie is gekomen in de jaarlijkse inkomensverbe tering van menigeen. Hoe reageert de Nederland^i het duurder-worden van de vakantie aan de ene kant en het minder beschikbaar heb ben van een extra zakcentje aan de andere? Bij Holland International, de grootste Nederlandse reisorganisatie, constateert men een ontwik keling met drie facetten: hij gaat minder ver van huis; hij boekt later, kijkt eerst de kat uit de boom of er wellicht voordelige aanbiedingen komen en hij probeert in plaats van per vliegtuig op pad te gaan per trein, autocar en met de eigen auto. Ook de vakantie in eigen land slaat steeds meer aan. De ei genaren en exploitanten van bungalows en zomerhuisjes zitten wat de komende zo mervakantie aangaat, vrijwel vol. Een zelfde ontwikkeling is te zien in de zogenaamde vaarvakanties, waarvan de grootste touroperator HINT een hele speciale bijlage heeft uitgebracht. Het gaat hierbij om te huur aangeboden vaar tuigen. DEN HAAG (GPD) - Particuliere schuldbemiddelingsbureaus, die tegen betaling bemiddelen bij het aflossen van schulden, zullen worden verboden. Schuldbe middeling zal in de toekomst in principe alleen nog uitgevoerd mogen worden door gemeenten en gemeentelijke kredietban ken. Het kabinet komt binnenkort met een wijziging van die strekking DEN HAAG (GPd) - Minister-president Van Agt is zeer ontstemd over de kritische verklaring die de voorzitters van het CDA en de CDA-partijen hebben uitgegeven over de houding van het kabinet in het kernwapendebat van december. „De kritiek is onterecht. Het kabinet heeft geen misslagen gemaakt", aldus Van Agt. De premier zei gisteren op zijn we kelijkse persconferentie „niet verrast" te zijn geweest over het feit dat er een verklaring van de CD A-top kwam, maar wel over de inhoud. Eerder deze week had Van Agt een gesprek over deze zaak gehad met drie van de vier CDA-voorzitters en CDA-leider Lubbers. „Ik had daaruit de indruk dat ter oplossing van enige interne problemen in het CDA wellicht enige kritiek op het kabinet zou komen, maar niet deze", aldus Van Agt gisteren. Hij wilde ver der overigens niet ingaan op de inhoud van de verklaring. Dinsdag gaven de voorzitters Steenkamp (CDA), Van Zeil (KVP), De Boer (ARP-) en Van Leeuwen (CHU) een verklaring uit waarin zij stelden dat het ka binet in december ten onrechte met aftreden heeft gedreigd om de Tweede Kamer achter het DEN HAAG (GPD) - De huren gaan per 1 juli met 6 procent om hoog. Vorig jaar was de huurver hoging 5 procent. Het kabinet heeft gisteren de beslissing ge nomen over de komende huur verhoging. Premier Van Agt wil de nog geen percentage meede len, maar betrouwbare bronnen bevestigen dat het kabinet voor 6 procent heeft gekozen. De Twee de Kamer wordt volgende week ingelicht over het huurverho gingspercentage. Met een huurverhoging van 6 pro cent wordt nauw aangesloten bij de stijging van de bouw-en ex ploitatiekosten. Om de inflatie te rug te dringen, werd vorig jaar, op aandringen van een kamermeer derheid, de huurverhoging een malig op 5 procent gesteld. In de Huurprijzenwet staat echter nog steeds een percentage van 6 ver meld. Bij de definitieve vaststelling van de huurverhoging voor 1980 is de regering ervan uitgegaan dat de stijging van de kosten van le vensonderhoud dit jaar hoger zal zijn dan vorig jaar. Daarom kon de 5 procent niet worden vastge houden. Een meerderheid van de Tweede Kamer kan zich vinden in een huurverhoging van 6 procent. Alle partijen vinden dat percen tage reëel, gezien de stijging van de kosten in de volkshuisvesting. kernwapenbeleid te krijgen. Daarmee heeft het kabinet haar eigen voortbestaan belangrijker gemaakt dan de zaak zelf, zo oor deelden de voorzitters. Ordenen Van Agt wilde niet reageren op de vraag of naar zijn mening het ka binet wordt gebruikt als de kop van Jut om de problemen binnen het CDA af te reageren. „De voor zitters ordenen hun partijen, wij ordenen het land", was alles wat hij kwijt wilde. Van Agt sugge reert daarmee dat de binnen het CDA ontstane problemen niet op het kabinet kunnen worden af gewenteld, maar een interne zaak van het CDA als partij zijn. Vanavond komt het dagelijks be stuur van de ARP in een speciale vergadering bijeen om de problemen te bespreken die bin nen de ARP zijn ontstaan. In politieke kringen wordt gezegd dat met de verklaring van de CDA-voorzitters de kou binnen het CDA een beetje van de lucht is. De kritiek van Goudzwaard en de zijnen heeft nu in elk geval ook in het bredere CDA-verband er kenning gekregen en de schuld is bij het kabinet gelegd. Van Agt is het volstrekt oneens met de mededeling van de opperbe velhebber van de NAVO, de Amerikaanse generaal Bernard Rogers, die woensdag in Den Haag zei dat de NAVO-landen unaniem hebben besloten tot produktie en plaatsing van nieu- kernwapens SCHIPHOL - Zo'n 130 Nederlandse mariniers zijn gisteren van Schiphol vertrokken naar het Noorse Harstad om daar de jaarlijkse wintertraining te ondergaan. In totaal zullen 700 mariniers aan de oefeningen deelnemen. In temperaturen die kunnen dalen tot 35 graden onder nul zullen de mariniers gedurende zes weken een ski- en overlevingstraining volgen. De wintertraining voor de Nederlandse mariniers wordt sinds 1973 in het noorden van Noorwegen gehouden. op de Wet Consumptief Geldkre- diet. Tot op heden kan iedereen zijn hulp aanbieden aan in finan ciële moeilijkheden geraakte kredietnemers en trachten voor deze regelingen te treffen met de schuldeisers. Deze activiteiten hebben in het verleden echter nogal vaak aan leiding gegeven tot klachten van mensen die minder goede erva ringen hebben opgedaan met de ze particuliere bureaus. De over heid houdt de bevoegdheid om naast gemeenten en gemeentelij ke kredietbanken nog andere in stellingen toe te laten. Ook zullen maatregelen worden ge troffen ten aanzien van de provi sie die de kredietgever moet be talen aan de kredietbemiddelaar. Het zal daarbij gaan om zowel hoogte als wijze van uitbetaling. Voorts zal naast de kredietgever ook de kredietbemiddelaar, de tussenpersoon dus, verplicht worden op aanvraag een folder te verstrekken, waarin de belang rijkste voorwaarden en tarieven voor leningen staan, en kan wet telijk worden verplicht om bij kredietaanbiedingen het werke lijke rentepercentage te vermel den. Andere naam voor lyceum, gymnasium en atheneum DEN HAAG (ANP) - Scholen voor Voorbereidend Wetenschappe lijk Onderwijs. Zo zullen in de toekomst de scholen heten die nu nog Gymnasium, Atheneum of Lyceum met a- en b-afdelingen worden genoemd. De bestaande mogelijkheden voor het samen stellen van vakkenpaketten wor den vergroot. Dit wil staatssecretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen bewerkstelligen. AMSTERDAM (ANP) - De krakers van de Ogem-panden aan de Kei zersgracht in Amsterdam hebben burgemeester Polak gisteravond in een open verklaring voorge steld niet tot ontruiming over te gaan en "de zes panden zodoende niet in handen te laten vallen van welke speculant dan ook". De krakers willen blijkens hun verklaring dat de gemeente over gaat tot vordering of aankoop van de panden tegen een "niet door marktwaarde en speculanten be haalde prijs". Zij zouden dit be schouwen als een constructieve opening, mits de ontruiming in welke vorm dan ook geen door gang vindt. Hun verklaring is een reactie op de open brief waarin Polak een beroep op de krakers doet om vrijwillig te vertrekken en het niet op gewelddadige ont- wt. -t.IIIwa„tfIls ruiming te laten aankomen. Die uitspraak is in tegenspraak met ™£nS de £*2»' SCHIPHOL (ANP) - De finan- cieel-economische situatie van de Nederlandse Antillen is uiterst beroerd. Dit Caribi sche eilandengebied is prak tisch failliet. Minister Van der Stee van Antilliaanse zaken heeft dit gisteren meegedeeld na aankomst uit Willemstad op Schiphol. De Nederlandse ontwikke lingshulp is nog de enige bron van Antilliaanse inkomsten aldus de bewindsman. De An tilliaanse staatsschuld is in middels gestegen van 400 tot 570 miljoen Antilliaanse gul dens. "Een Nederlandse staatsschuld zou in een ver gelijkbare situatie het onge looflijke bedrag van 100 mil jard gulden bedragen", zo zei de minister. De Antilliaanse uitgaven zijn te hoog, mede door een overschot aan amb- ANTILLEN PRAKTISCH FAILLIET tenaren en een te trage belas tingheffing, zo ging hij ver der. Minister Van der Stee zei over de Antilliaanse onafhanke lijkheid dat dit nog zeker vijf tot tien jaar zal duren. "Ik ken niemand op de Antillen die op het ogenblik zit te verlangen naar de onafhankelijkheid". De Nederlandse regering gaat er nu van uit dat de verant woordelijkheid voor externe defensie van de Antillen na een eventuele onafhankelijk heid niet bij Nederland be rust. "Maar dit onderwerp zou onderdeel zijn van de onder handelingen, die vooraf gaan aan die onafhankelijkheid", zo zei hij. Van der Stee deelde verder nog mee, dat op Cura sao een containerhaven zal komen. Die zal 45 miljoen gulden gaan bedragen. Ne derland had de eis gesteld dat de aanwezige werven in han den moesten komen van de overheid van het eiland. Het bedrag dat is gemoeid met de overname van de twee wer ven wil de bewindsman nog niet noemen. Mr. Van der Stee vindt de toekomst van de Antillen niet hopeloos. "Er zijn goede mogelijkheden voor een weerbare economie, waarbij ik bijvoorbeeld denk aan het toerisme". wat premier Van Agt kernwapendebat van december heeft gezegd. „De generaal kan me nog meer vertellen", zei Van Agt gisteren. „Ik houd me aan de andere generaal, namelijk de se cretaris-generaal". Van Agt doelt daarmee op NAVO-chef Luns, die het Nederlandse voorbehoud ten opzichte van produktie en plaatsing wel in overeenstem ming met het kabinetsstandpunt onder woorden heeft ge bracht. sing tot vordering of aankoop "het begin vormen van een beleid dat een politieke keuze inhoudt DEN HAAG (GPDl - Minister tp0Pn umninnnnnH cnno„lot,oon Ï^ISIN tCjfiJ) - Minister tegen woningnood, speculatie city-vorming en voor een syste matisch vorderings- aankoop- en woningbouwbeleid". Zij eisen dat de gemeente binnen 24 uur een reactie geeft op dit "con structieve voorstel". In die reac tie zou tenminste definitief uit sluitsel moeten worden gegeven over het al dan niet doorgaan van een gewelddadige ontruiming Al beda (sociale zaken) vindt dat het loonmatigingsbeleid van het ka binet tot dusver redelijk effectief is. De sociale partners hebben daaraan volgens hem naar ver mogen meegewerkt. „De plotse linge verslechtering van cle eco nomische vooruitzichten maakt het echter moeilijk zich in een andere situatie te verplaatsen". Dat liet Albeda weten via een Na overboord zetten Ghanese verstekeling GRONINGEN (GPD) - In de Nederlandse scheepvaartwereld wordt met grote af schuw gesproken over de bekentenis van de 36-jarige Meppeler kapitein T. de B. van het onder Nederlandse vlag varende koelschip Emmely, dat hij op 24 oktober vorig jaar in Nigeria een 20-jarige verste keling uit Ghana overboord heeft laten zetten. Dit zou dan zijn gedaan door twee bemanningsleden, de eerste stuurman en een matroos. Over de ware toedracht hangt nog altijd een waas van geheimzin nigheid en het aantal vraagtekens dat ach ter dit bizarre incident kan worden gezet is erg groot. „Het hoort tot de ongeschreven wetten van de „broederschap van de zee" om verste kelingen na ontdekking aan boord te laten totdat zij in een haven kunnen worden af gezet", zegt een woordvoerster van de Koninklijke Nederlandse Redersvereni ging. Adjunct-secretaris H. Hylkema van de Federatie van Werknemersorganisa ties in de Zeevaart noemt het „onvoor stelbaar wat er gebeurd is". Ook de eigenaar van het schip Emmely, VOF-Emmely Koeltransport BV in Rot terdam, zegt het in hoge mate te betreu ren. „Noch met de kapitein, noch met bei de bemanningsleden - die in opdracht van justitie thuis moeten blijven - mogen we over deze zaak praten van de gerechtelijke instanties. Het hoe en waarom van het ge val is ons daarom nog volslagen onduide lijk", aldus een van de directieleden van Emmely Koeltransport. Hoewel de verontwaardiging over het in zee werpen van de Ghanees uitvoerig wordt geuit blijkt het overboord zetten van ver stekelingen in de internationale zeevaart toch niet beperkt te zijn tot dit ene ge val. Volgens Hylkema behoort wat nu bekend is geworden over de Emmely nog maar tot het topje van een ijsberg. Hij herinnert zich een eerder geval waarbij beman ningsleden van een in Rotterdam afge meerd Liberiaans vrachtschip hun kapi tein hadden beschuldigd van het over boord laten zetten van, in dit geval, twee verstekelingen. Dat was in de buurt van Thailand. Aangezien de kapitein de vult aan dat deze gehoorzaamheidsplicht aan de kapitein alleen geldt zolang het de veiligheid van schip of lading betreft. Bekentenis Voor Hylkema komt de bekentenis van de kapitein van de Emmely niet als een ver rassing. „Ik zou niet weten wat voor be lang beide bemanningsleden hadden hun kapitein op deze wijze te beschuldigen. Het daadwerkelijk overboord zetten van de Ghanees is achteraf moeilijk te veroor delen. De verklaringen komen erop neer dat dit onder normale omstandigheden nooit zou zijn gebeurd; kortom, er is mis schien sprake geweest van een black out". Over de rol van de kapitein merkt hij op dat een gezagvoerder van een schip op zee bijna onbeperkt gezag heeft over de sche pelingen. Het Wetboek van Koophandel verplicht schepelingen om de opdrachten van de kapitein met stiptheid op te volgen, aldus Hylkema. De woordvoerster van de Redersvereniging Oud probleem Een kapitein mag volgens een soort inter pretatie van artikel 37 la van het Wetboek van Koophandel bij ontdekking van een blinde passagier deze .nan of vrouw werk zaamheden laten uitvoeren en bij de eer ste gelegenheid die zich voordoet van boord verwijderen. Het probleem van verstekelingen is zo oud als de zeevaart zelf. In de wereld van de scheepvaart zegt men niet te kunnen spreken van een toename van het aantal verstekelingen. „Van veel invloed is vaak de politieke of economische situatie in een land die inwoners ervan doet beslui ten om niet langs normale weg aan boord van een schip te komen. Op dit moment komen er nogal eens meldingen binnen van verstekelingen uit de westkust van Afrika, enkele Aziatische en ook Zuida- merikaanse landen. woordvoerder als reactie op het vraaggesprek met oppositielei der Den Uyl. Om zich te kunnen instellen op een gewijzigde situatie is nu juist de afgekondigde adempauze nodig, zo merkte de minister aanslui tend op. De regering moet nu zien wat zij het beste kan doen. De minister liet ook weten dat hij nog altijd van mening is dat op vrijwillige wijze matiging had moeten worden bereikt. Albeda wijst erop dat energiebe sparing zeer belangrijk is en dat er op dit gebied al het een en an der aan de gang is. Hij noemt de accijnsverhoging op de aardolie- produkten, het verhogen van de bijzondere verbruiksbelasting op auto's en het nationaal isolatie programma. Een nationale ver arming van zeven miljard moet Regeling voor samenwonende ambtenaren DEN HAAG (ANP) - Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren in Den Haag besloten voortaan ambtenaren die niet zijn gehuwd maar samenwonen met hun partner, gelijk te stellen aan gehuwde ambtenaren. Een soortgelijk besluit nam het open baar lichaam Rijnmond reeds eind 1977 In de voorlopige regeling wordt ge sproken over "relatiepartner", waarbij de nadruk ligt op "het voeren van een gemeenschappe lijke huishouding". In een later stadium zal een meer definitieve regeling worden getroffen. niet worden gekleineerd, vindt de minister, want dan komt men wel in de buurt van de demago gie. Wat betreft de koopkracht voert de bewindsman aan dat juist om de bestedingen op lange termijn overeind te houden ombuigingen noodzakelijk zijn in het belang van de werkgelegenheid. Minis ter Albeda herinnert eraan al eer der te hebben gezegd dat het no dig is op korte termijn iets te laten schieten t>m op langere termijn niet nog meer te verliezen. Protest tegen vrachtverkeer RIJSBERGEN (ANP) - Ongeveer 500 inwoners van Rijsbergen en andere dorpen langs de oude rijksweg Breda-Antwerpen heb ben gisteravond een demonstra tieve optocht naar het gemeente huis van Rijsbergen gehouden tegen de gevaren en oVerlast van het vrachtverkriT up dr/r weg. Daarbij kwam het tot een hand gemeen met enkele chauffeurs, die dreigden op de demon itran* ten in te rijden. Op het gemeentehuis bood de Ne- derle nde-Belgis( he lichting "vrachtverkeer via E-10" een zwartboek aan. De organisatie wil dat de douanepost van de ou de weg naar de in 1973 geopende E-10 wordt verplaatst. Die rijks weg heeft geen douanekantoor dooreen in 1970doorde Benelux- landen ondertekend besluit, dat inhoudt dat er geen posten meer worden geplaatst aan nieuwe in ternationale snelwegen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7