Bonden reageren verrast op reorganisaties bij Philips CNV zal zich verzetten tegen aantasting prijscompensatie Philips-plannen ook in Tweede Kamer Industriebond FNV: afschuwelijke zaak Prijscompensatie voor ambtenaren 2,4 procent wmi VRIJDAG 18 JANUARI 1980 ECONOMIE PAGINA 31 DEN HAAG-EINDHOVEN (GPD) - De Tweede-Kamerfracties van CDA en PvdA willen zo snel mogelijk mondeling overleg met de ministers Van Aardenne (economische zaken) en Albeda (sociale zaken) over de reorganisatieplannen van Philips. De PvdA-fractie noemt het verlies aan werkgelegenheid „gelet op de zeer bevre digende winstontwikkeling van het Phi- lips-bedrijf teleurstellend". De fractie is „uitermate verontrust" over het feit dat met name de sociaal-economisch zwakke regio's in ons land gedupeerd dreigen te worden door de herstructureringsplan nen van Philips. Minister-president Van Agt heeft gisteren na afloop van het kabinetsberaad gezegd, dat de reorganisatie bij Philips in elk geval in de ministerraad ter sprake zal worden gebracht. Maar eerst wil Van Agt over de problematiek praten met minister Van Aardenne, zo zei hij. „Wc laten dit niet zonder meer passeren, dat is duidelijk", aldus Van Agt. In Eindhoven, waar de grootste klappen vallen - hier moeten 725 arbeidsplaatsen wegvallen - hebben burgemeester en wet houders met grote teleurstelling op de reorganisaties gereageerd. „Philips maakt haar intentieverklaring, dat zij ernaar streeft om haar aandeel in de industriële agglomeratie van Eindhoven te handha ven, niet waar", aldus een verklaring van B en W. Op de Philips-vestiging in Winschoten heerste gistermiddag na het bekendwor- den van de plannen een verslagen stem ming. „Iedereen vraagt zich af of hij ook bij de 120 man behoort die moeten af vloeien", aldus ondernemingsraad-voor zitter Bruno Willems. Ook de Commissaris der Koningin in Gro ningen, mr. E. H. Toxopeus, reageerde bij zonder teleurgesteld op de plannen. „Dit be tekent een enorme dreun voor de werkgele genheid in Oost-Groningen. De werkloos heidspercentages in Winschoten en Stads kanaal - respectievelijk 8,8 en 7,8 procent - zullen hierdoor binnen afzienbare tijd bo ven de 10 procent komen. Dat zijn schrikba rende cijfers", zo zei hij. Een lichtpuntje is volgens Toxopeus, dat de vestigingen in Stadskanaal en Winschoten in de toekomst een grotere zelfstandigheid binnen het Philips-concern zullen hebben „Dat past in onze opvatting dat de werkge- legenheidsstructuur vooral gebaat is bij volwaardige en zelfstandige bedrijven" In Stadskanaal, waar 4uu arbeidsplaatsen weg moeten, is de verontwaardiging en te leurstelling groot. B en W van deze Gro ningse plaats stellen, dat Philips niet vol doende beseft, hoeveel moeite de gemeente zo n 20 jaar geleden wel niet heeft gedaan om het woonklimaat, op uitdrukkelijk ver zoek van Philips, te verbeteren. Zo werden grote hoeveelheden woningen, een sociaal cultureel centrum en een techni sche school neergezet. Stadskanaal zal vrij dag in een aantal dagbladen een advertentie plaatsen, waarin lucht zal worden gegeven aan de verontwaardiging over de Philips- plannen. - DEN HAAG (ANP) - De amb tenaren krijgen per 1 januari 1980 een prijscompensatie van 2,4 procent. Met toesla gen, bijdragen en kortingen komt uiteindelijk uit op een salarisverhoging die per man varieert van 1,97 tot 2,37 pro cent. Hierover hebben giste ren de vijf ambtenarencen- trales en minister Wiegel van binnenlandse zaken overeen stemming bereikt. De salarissen van de ambtena ren per 1 januari j.l. gaan eerst met 0,36 procent omhoog. Deze verhoging volgt uit de naberekening van de door werking van de salarissen bij het bedrijfsleven. De verho ging met 2.4 procent als prijs compensatie geldt het nieuwe salaris en wordt als een trendvoorschot toegekend. vervolgens gaat er 0,1 procent af voor de eigen bijdrage van de ambtenaren aan hun regeling voor vervroegd uittreden. Tenslotte gaat er nog eens 0,3 tot 0,7 procent af. Het zijn de kortingen volgens Bestek '81. Vorig jaar waren er twee be stek-kortingen, nu is er één. In Bestek '81 is in totaal zes maal een korting op de sala rissen opgenomen. Minister Wiegel heeft vijf amb- tenarencentrales gisteren meegedeeld spoedig opnieuw EINDHOVEN (GPD)/ANP) - De vakbonden hebben verrast gerea geerd op de reorganisatieplannen van Philips, die gistermiddag zijn bekendgemaakt. Volgens die plannen zullen in vier jaar 1500 ar beidsplaatsen verloren gaan, waarvan bijna de helft in Eindho ven. Met de reorganisatie die Philips voornemens is door te voeren binnen de hoofdindustriegroe- pen Glas en Elcoma elektroni sche onderdelen), is een bedrag van ruim 100 miljoen gulden ge moeid. Philips-vestigingen in Eindhoven, Heerlen, Maastricht, Sittard, Nijmegen, Winschoten en Stadskanaal zullen bij de plannen betrokken zijn. Vooral Eindhoven moet daarbij een veer laten. In deze stad zullen in totaal 725 arbeidsplaatsen moe ten vervallen. In Stadskanaal moeten 400 arbeidsplaatsen ver dwijnen in Maastricht 250 en in Winschoten 120, zo willen de plannen die in een tijdsbestek van drie tot vier jaar moeten wor den uitgevoerd. De reorganisatieplannen hebben de vakbonden door hun grote omvang verrast en teleurgesteld. Vooral het feit dat Philips niet kan garanderen dat er geen ge- - dwongen ontslagen zullen vallen, heeft de gevoelens van somber heid in vakbondskringen ver sterkt. Bestuurder A. van der Veen van de Industriebond FNV sprak van „een afschuwelijke zaak". „Een trieste dag, die grote maatschap pelijke gevolgen zal hebben voor de zwakke regio's, maar ook in dividuele problemen zal opleve ren", aldus deze vakbonds- Volgens hem voert Philips geen echt werkgelegenheidsbeleid, maar zijn de plannen het gevolg van het economisch beleid van de onderneming. „Philips laat pro- dükten in Nederland fabriceren die eigenlijk over hun levens cyclus heen zijn. Nieuwe produk- ten met toekomst worden in het buitenland gemaakt, zoals video apparatuur in Wenen", zo zei hij. WAO - Onder de WAO-trekkers be vinden zich ongeveer 150.000 „verborgen" werklozen, zo heb ben twee medewerkers van de economische faculteit van de Er asmus Universiteit uitgerekend. De onderzoekers, schatten, dat er in 1982 reeds 180.000 „verborgen" werklozen onder de wao-trekkers zullen schuilen. De tijd nadert, zo schrijven zij, dat er evenveel gerigistreerde werk lozen zullen zijn als „verborgen" werklozen in de WAO. Districtsbestuurder Arie de Haan van het CNV legde in zijn reactie de nadruk op de doorgaande lijn van ontslagen, waardoor bij Phi lips sinds 1971 al 22.000 van de 106.000 arbeidsplaatsen zijn weggevallen. De Industriebond CNV, aldus De Haan, maakt zich grote zorgen omdat geen duide lijk antwoord kan worden gege ven op de vraag of deze reorgani satie het begin betekent van een versnelde afbouw van Philips Nederland. Ontsteltenis bleek verder uit de reactie van Wim Terwellen van de Federatie van Hoger Philips Per soneel. Hij beschuldigde het be drijf van dualisme in het perso neelsbeleid. Voor het verplaatsen van 80 deskundigen naar vesti gingen elders, gebruikte hij de term „deportatie". De Unie BLHP is volstrekt negatief over het aantal arbeidsplaatsen dat door de reorganisatie bij Phi lips in Nederland gaat verdwij nen. Het is de helft meer dan ie dereen had verwacht, aldus be stuurder Ger van Os. Volgens Van Os kan het leuk klinken dat de Philips-vestiging in Winscho ten open blijft, maar of de werk nemers de wijze waarop dat ge beurt even leuk vinden is de vraag. De werknemers zullen immers volstrekt ander werk moeten gaan doen. Voornaamste oorzaak voor de reor ganisatie is de overcapaciteit in een aantal sectoren van de West- europese industrie, zo betoogde ir. M. Kuilman, lid van de raad van bestuur tijdens een perscon ferentie waarbij de plannen wer den gepresenteerd. Voor Neder land doet zich de extra ongunsti ge situatie voor, dat dit land bin nen Europa moet worden gere kend tot de landen met de hoog ste arbeidskosten. Daardoor is het aantal werknemers in ons land de afgelopen tien jaar al belangrijk gedaald, een ver mindering die tot stand kwam dank zij natuurlijk verloop, (pen sionering, vrijwillig vertrek e.d.). „"Dians tekent zich echter een bijzondere situatie af, waarin niet meer kan worden volstaan met deze maatregelen, en zijn ingrij pende herstructureringen aan de orde", aldus Kuilman. „Niet beloven" Bij de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen kan het concern „niet beloven" dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen, zo werd desgevraagd medege deeld. Volgens ir. Kuilman heeft Philips bij het opstellen van de reorgani satieplannen geprobeerd zoveel mogelijk rekening te houden met de specifieke werkgelegenheids situaties in de regio's Oost-Gro- ningen en Zuid-Limburg, die beide een hoog percentage werklozen kennen. Volgens de Philips-plannen voor de hoofdindustriegroep Glas zal de produktie van persglas voor tv-toestellen in Winschoten wor den beëindigd. In plaats daarvan wordt in deze vestiging dan een speciaalglasproduktie opge bouwd. Speciaalglas wordt nu nog in Eindhoven gemaakt, en die produktie zal dan ook naar Winschoten worden ver plaatst. Bij de plannen voor de groep Elco ma valt de positie van Stadska naal op. Daar worden buizen voor kleuren-tv's gemaakt, maar deze produktie is te kleinschalig, wat tot een niet acceptabel kosten-ni- veau heeft geleid. Uitbreiding van de produktie is niet wense lijk, zo vindt Philips, en daarom moet Stadskanaal deze activitei ten stoppen. Daarvoor in de plaats komen dan activiteiten op het gebied van de produktie van kleinbeeld zwart wit beeldbuizen, en monitorbui zen. Bovendien zullen de halfge leideractiviteiten in deze Gro ningse vestiging worden ver sterkt. Niettemin zullen in Stadskanaal 400 arbeidsplaatsen komen te vervallen. De vestigingen in Heerlen en Maas tricht hebben samen bijna 1300 werknemers. De continuïteit van de Limburgse vestiging van Phi lips loopt ernstig gevaar als niet snel iets wordt gedaan, zo meent het concern, omdat de fabricage van een aantal produkten die daar wordt gemaakt, aan het af lopen is. Daarom worden produkties die aansluiten bij de in Heerlen aan wezige ervaring vanuit andere vestigingen overgeplaatst naar Heerlen. Dat gaat dan vooral ten koste van vestigingen in Eindho ven. Maastricht komt in het stuk niet meer voor. deze vestiging wordt gesloten. Het personeel van Philips Maastricht heeft gistermiddag nadat de Philipsplannen bekend waren gemaakt, het werk voor korte tijd neergelegd. De vestiging van Philips in Maastricht zal worden gesloten. Tijdens de werkon derbreking spraken werkneemsters van de onderneming door het hek met voorbijgangers en een verslaggever. te willen overleggen over de trendmethodiek voor de ambtenarensalarissen. Dit betreft doorberekening van de toeslagen in de bouw en uitzend-cao's in de salarissen voor de ambtenaren. Zoals bekend voert de rijks overheid een trend beleid. Wiegel wil dit voortzetten, maar gezien de sociaal-eco nomische toestand ip ons land wil hij de methodiek voor één keer wijzigen. De doorberekening van de toe slagen in de genoemde cao's zou voor dit jaar 1,7 miljard gulden kosten. De gevolgen voor de ambtenarensalaris sen hebben namelijk ook ge volgen voor de hoogte van de sociale uitkeringen en de mi nimumlonen. Met zijn toezegging heeft Wie gel in principe het voorstel uitgevoerd dat de president van de rechtbank in Den Haag woensdag deed in het kort geding van de ambtena ren tegen Wiegel. De ambte narenbonden hadden dit kort geding tegen de minister aan gespannen, vanwege zijn be sluit de trendmethode voor één keer te wijzigen. De pre sident van de rechtbank riep tijdens het geding de partijen op nog een keer met elkaar te gaan praten. Topman RABO wil Postbank ARNHEM (GPD) - De centrale RABO-bank vindt flat er haast moet worden gemaakt met de oprichting van de Postbank. Voorzitter C. G. A. Mertens van de raad van beheer van de cen trale RABO-bank liet dat van middag in Arnhem weten ter ge legenheid van de officiële ope ning van het nieuwe regiokan toor. De oprichting van een Postbank, waarbij de Rijkspostspaarbank en de Postgiro worden samen gevoegd tot één bankinstelling, zit al jaren in de pen»'Tot dusver zijn de plannen noggeefe werke lijkheid geworden, mede door de grote tegenstandfciiertegen in de Nederlandse bankwe reld. Gezien de uitlatingen van RABO- topman Mertens heeft deze bankinstelling het verzet niet alleen gestaakt, maarveranderd in steun voor de Postbank. Voorwaarde is wel, aldus Mer tens, dat de Postbank aan de zelfde regels wordt onderwor pen als de overige banken. Naar zijn mening biedt het herziene wetsontwerp, dat vermoedelijk binnenkort de Tweede Kamer zal bereiken, deze. waarbor gen. (van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Het CNV, de op één na grootste vakcentrale van het land, zal niet akkoord gaan met een aantasting van de prijscom pensatie. De voorzitter van het CNV, Harm van der Meulen, die gisteravond in Katwijk voor het eerst na de loonmaatregel van de regering in het openbaar sprak, zei dat zijn organisatie niet van plan is "deze verworvenheid die zo'n belangrijke rol speelt in ons sociaal-economisch beleid, on verantwoord uit handen te ge ven". Hij noemde het bijzonder onverstandig van het kabinet als het aan de prijscompensatie zou kg 0,37-0,56, Waspeen AI per ki 9,90-16,70, All per kist 6,--11,30, BI per kist 16,50-20,50, Bil per kist 6,-12,20, Cl per kist 10,80-13,20, CII per kist 7,20-7,70, Breekpeen Cl per kist 7,60-11,30, Uien per kist 0,49-0,52. gaan tornen. "Dat zal de verhou dingen nog meer doen verslech teren", aldus Van der Meulen. Minister Albeda van sociale zaken heeft in zijn brief van afgelopen woensdag aan de Tweede Kamer, gezinspeeld op de mogelijkheid van het niet laten doorgaan van de prijscompensatie per 1 juli. Volgens de minister is hiervoor in de huidige situatie "zelfs eigen lijk geen ruimte". De CNV voorzitter zei ook niets te' voelen voor de suggestie om de prijsstijgingen voor energie niet meer in de lonen te compenseren. Wanneer de olieprijsstijgingen uit de prijscompensatie worden gehaald, betekent dit volgens Van der Meulen dat de koop kracht wordt aangetast. Die zou dan volgens hem toch weer op peil moeten worden gebracht met een werkelijke loonsverbete ring. "Waarom moet de olie wel uit de prijscompensatie worden gehaald en andere grondstotten zoals bijvoorbeeld koffie niet?". zo vroeg hij zich af. "Je gaat op die manier al heel snel naar een prijscompensatie die lijkt op een geplukte kip". Volgens Van der Meulen zullen we de rest van het jaar met een loonmaatregel moeten leven. De kans op een centraal akkoord tussen werkgevers, vakbeweging en kabinet wanneer de loonpauze over twee maanden voorbij is, werd door de CNV-voorzitter zeer klein geacht. Daarvoor zijn de meningsverschillen tussen de betrokken partijen te groot. "Het gevolg is een verscherping van de verhoudingen", aldus Van der Meulen. Hij noemde dit een slechte zaak. "De moeilijke eco nomische situatie vraagt om loyaal overleg en vertrouwen in eikaars inbreng", zo zei hij. Kritiek had de CNV-voorzitter ook op de FNV, die tijdens het loon- overleg met de werkgevers in de cember van het vorig jaar bleef vasthouden aan de looneis van 2 procent. Hierdoor kwam er geen akkoord. Van der Meulen noem de de houding van de FNV "hals starrig". "Het leek wel weer de oude loonstrijd van vroeger. We hebben nu de rekening gepresen teerd gekregen", zei hij. "Ik be weer niet dat met zo'n akkoord een loonmaatregel er niet had kunnen komen, maar de uit gangspositie van werkgevers en werknemers in het overleg met het kabinet zou heel wat beter zijn geweest". Van der Meulen herhaalde nog eens dat het CNV bereid blijft om met het kabinet te praten. Er zal dan echter wel ruimte moeten wor den gegeven aan de opvattingen van het CNV. "Het lijkt ons wei nig constructief om met het ka binet te gaan praten als alle kaar ten - na misschien veel politiek geharrewar - al geschud zijn. Als er niets meer te beïnvloeden valt", aldus de CNV-voorzitter gisteravond in Katwijk. VRIJDAG 18 JANUARI 1980 Heine*en H. 25 Hoogov. 20 HVA-Miien eert. BINNENLANDSE AANDELEN 298,50 295,00 179.40 178,60 22.40 21.30 223,50 222.00 Ant. lnd. Rt. Ballas t-N. BAM 88,00 87,50 92,40 92,50 1320,00 1320,00 Holdoh Holec Hal Trust IBB Kondor Intcrnatio M. Inventum Kempen Beg 361,00 366,00 315,00 318.00 104,30 104,00 161.00 161,00 2160,00 2160,00 40,00 40,00 296,50f 295,50 3820,OOf 3730.00 225.00e 227.00e 4600,00a 4600,00a VRG Gem Be BELEGGINGS INSTITUTEN 188.50 Alg. Fondsenb. 283.00 Binn. Belf VG H2J>° H3.00 005.00 900,00 Holla: 600.00 580.00 IKA I 231.00 231.00 Rodai 158.50 157,50 167.00 169.90 170.00 166,00 154,00 153.00 Europafonds Unifonds Chemical F. 328,00 15,00 10.10 20.50 18.20 13,00 18.50 13,00 GOUD EN ZILVER Per küo Goud 445R0 45280; vorige 46800 47500 Zilver 2419/2773; vorige 2740,3092.50 BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 1.83 1.95 Belgische°fr (1001 6^43 6,73 Duitse Mark (100) 109,00 112 00 Ital, lire (10.000 21 25 24.25 Portugese esc. (100) 3 30 4.30 Canadese dollar 1.58 1 68 Franse fr. 1100 46,00 49,00 Zwitserse fr. (100) 118.50 121.50 Zweedse kroon (100) 44,00 47.00 Deense Kroon 100) 33Ï.50 36 50 Oostenr. Schilling (100) 15.28 15.58 Spaanse pes. (100) 2.68 2.98 AMSTERDAM (ANP) - Evenals Wall Street kon het Damrak zich vandaag niet handhaven op het peil van de voorgaande beursdag. Over een breed front moesten de koersen op de actieve markt bij de opening terug, al bleven de dalingen meestal beperkt Als groep deden de scheepvaart fondsen het nog redelijk. Van de banken zette met name ABN haar tocht in neerwaartse richting voort. Philips zakte met een da ling van f 0,20 door de f 20 grens heen naar f 19,80. Publikaties in de financiële weekbladen over een mogelijke opening in de Ethiopië kwestie van HVA leidde tot belangstel ling voor dit fonds, maar door een afzwakkende verklaring van het HVA bestuur werden deze ver wachtingen gedempt. Het gevolg was een onveranderd begin f49,50, waama gehandeld werd op f 48.10. Toen kwam de terug keer van het openingspeil. Nationale Nederlanden was een halve gulden lager op f 118,60. ABN ging f 4,50 omlaag naar f 295 en AMKO bank f 0,30 tot f62.30.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31