"Omleidingen noodzakelij k" anmm Praatochtend voor vrouwen e/cfse agenda Verkeersstudie van Wassenaarse Vrienden' VRIJDAG 18 JANUARI 1980 Het belangrijkste voorstel uit de deze week gepresenteerde verkeersnota is de aanleg van een stelsel van randwe gen om Wassenaar heen. Met de aanleg van deze wegen zou het doorgaande verkeer, dat een route door de woon straten van Wassenaar kiest, kunnen worden beperkt. De voorstellen voor de in de nota voorgestelde randwe gen luiden als volgt: Aanleg van de SW4 tussen Katwijk aan de Rijn en de Rijks straatweg. Aanleg van deze weg kan ertoe bijdragen dat de drukte op de Oost-West route door Wassenaar over de Lange Kerkdam en de Van Voorstel voor aantal randwegen Zuylen van Neijeveltstraat afneemt. Aansluiting van deze weg op de nog aan te leggen Rijks weg II-West, die van de Rijksstraatweg naar Voor schoten moet komen te lo pen. Verbreding van de Rijksweg 4 tussen Leiden en Ypenburg, waardoor de Rijksstraatweg kan worden ontlast. Aanleg van de landschei- dingsweg van Den Haag in de richting van Leidschen- dam. Met de aanleg van de Duinweg, die ten westen van Wassenaar zou komen te lo pen en van de Leidse Baan, een verbinding tussen Den Haag en Leiden vrijwel evenwijdig aan de spoorlijn zou het randwegstelsel rond Wassenaar compleet zijn. Deze wegen worden echter in de nota niet haalbaar geacht. De aanleg ervan wordt dan ook niet geadviseerd. WASSENAAR - "De voordelen van het wonen in Wasse naar wegen echt wel op tegen de stroom van recreanten, die de natuurgebieden hier aantrekken. Vroeger zaten we bij oma met een papiertje voor de ramen de passerende auto's te tellen. Het verkeer was toen nog een bron van vreugde. Nu is het eerder een bron van ergernis". Dit zegt de heer T. Halbertsma, voorzitter van de "Vereniging Vrienden van Wassenaar", die deze week een verkeersrapport voor de gemeente Wassenaar hebben gepresenteerd. "We willen met onze vereniging de leefbaarheid en de recreatiemo gelijkheden in Wassenaar bevor deren, waarbij we het karakter van de plaats in stand willen houden", vertelt de heer T. Hal bertsma, voorzitter van de Ver eniging "Vrienden van Wasse naar". "De Vrienden van Wasse naar is een vereniging op niet- politieke grondslag. We gaan er van uit dat zowel een PvdA- als een WD-boom groen is. Als je op gemeentelijk niveau de leef baarheid centraal stelt is het he lemaal niet nodig om dat vanuit een partijpolitieke gezichtshoek te doen", stelt Halbertsma. "Bo vendien heeft een niet-politieke stellingname als voordeel dat er eerder door alle politieke richtin gen naar je wordt geluisterd, om- datje de stand van zaken dan ob jectiever kunt beoordelen. In on ze vereniging, die meer dan dui zend leden heeft, zijn brede gele dingen van de Wassenaarse be volking vertegenwoordigd". De verkeersnota van het verkeers- en milieucontact is sterk gericht op de haalbaarheid vaan de voor gestelde maatregelen, waardoor wat eigenlijk wenselijk zou zijn soms wat naar de achtergrond dreigt te verschuiven. De heer Halbertsma ontkent dit niet. "We moeten realistisch zijn", vindt hij. "We zijn uitgegaan van wat op korte termiin haalbaar is. De aanbevelingen die wij doen over maatregelen die volgens ons het eerste moeten worden genomen zijn gebaseerd op grond van technische, financiële en politie ke haalbaarheid". De nota is in de eerste plaats een opsomming van de huidige stand van zaken op verkeersgebied in Wassenaar. De alternatieven die de nota biedt, zijn ten dele door de "Vrienden" zelf ontwikkeld in samenwerking met diverse des kundigen op verkeersgebied. Een aantal van de genoemde ver beteringen zijn ontleend aan plannen, die al bij de gemeente Wassenaar bestonden. Randwegen Veruit de meeste aandacht in de no ta krijgt de aanleg van een net van randwegen om Wassenaar heen. Deze wegen kunnen ertoe bijdra gen dat de verkeersdrukte tijdens het spitsuur door het dorp zelf vermindert. Het verkeer tussen Leiden en Den Haag, dat over de Rijksstraatweg rijdt, is op drukke tijden geneigd een sluiproute door de straten van Wassenaar te kiezen. In de verkeersnota wordt de aanleg van een aantal wegen om Wassenaar heen aanbevolen, wat de verkeersstroom door de dorpskern kan verminderen. "We gaan er vanuit dat het verkeer net als water de weg zoekt waar op het de minste weerstand on dervindt", licht Halbertsma toe. "Als je er voor zorgt dat er een aantal goede en snelle verbindin gen om Wassenaar heen zijn, zullen de weggebruikers vanzelf deze wegen kiezen". In de nota worden naast de aanleg van de randwegen een aantal mogelijkheden genoemd om het doorgaand, verkeer door de woonstraten te beperken, zoals het versmallen van de wegen, verandering in de bewegwijze ring, het inrichten van wooner ven en het aanbrengen van ver keersdrempels en verkeerslich ten. "De nadruk valt echter toch op de aanleg van randwegen", Het viaduct bij de kruising Wit- tenburgerweg I Landscheiding sweg In de nota wordt voorgesteld hier een fiets- en wandelbrug aan te leg gen. zegt Halbertsma. "Dat komt voort uit het uitgangspunt van vrije routekeuze van het Ver- keers-en Milieucontact. Ergernis De bewoners gaan steeds meer de nadelen van het verkeer inzien. "Toch is voor de meeste mensen de eigen auto een heel belangrij ke verworvenheid. Met de auto kun je op zondag naar het strand of naar Meyendell. Ik vind dat wij als Wassenaarders daarvoor open moeten staan", stelt de voorzit- ter.In de nota wordt ook de aan leg van een aantal fietspaden aanbevolen. Zo wordt de aanleg van een fiets-wandelbrug langs het bestaande viaduct bij de krui sing Wittenburgerweg/Land- scheidingsweg voorgesteld en geeft men de aanleg van fietspa den of suggestiestroken in Was senaar-Noord in overweging. Voorzitter Halbertsma betreurt het dat de Verkeersnota niet voor alle belangstellenden te verkrijgen is. "Het opstellen van de nota was onbetaald werk en ook de ver menigvuldiging ervan zou op ei gen kosten moeten gebeuren",, verklaart hij. "Wel hebben we de gemeente geadviseerd om de wat droge informatie uit de nota op sappiger manier in een brochure te verwerken en deze dan onder de Wassenaarse bevolking te ver spreiden". ARIEJAN KORTEWEG In Zoeterwoude ZOETERWOUDE - "Zoveel belangstelling voor de vrouwen- praatochtend hadden we nooit verwacht. We zeiden van te voren al tegen elkaar: misschien komen er twee vrouwen. Dat was natuurlijk overdreven, maar eerlijk, van zo'n enthou siasme hebben we niet durven dromen." Deze woorden spreekt Puck Fel- Hoewel de waterleiding kers, één van de organisatri van de vrouwenpraatochtend die gi steren voor de eerste maal in De Blokhut achter het Zoeterwoud- se gemeentehuis werd gehouden. AH wellicht groot bedrijf in Winkelhof LEIDERDORP - Albert Heijn is de belangrijkste kandidaat voor de grootste winkelvestiging in het nieuwe Leiderdorpse winkelcen trum "Winkelhof" aan de Enge- lendaal. Dit onderdeel van het AHOLD- concern in Zaandam is van plan een zelfbedieningszaak te ope nen met meer aandacht voor de afdelingen voor dagelijkse ge bruiksartikelen (non-food) dan tot nu toe in andere vestigingen het geval was. Het is de bedoeling dat deze non- foodsector meer uitgebreid zal worden dan elders, terwijl de voedselafdelingen gelijk worden aan die van de grootste AH-su- permarkt in het land. Momenteel houdt een commissie waarin ook vertegenwoordigers van de gemeente Leiderdorp zit ten, zich bezig met de verdeling van de winkels en de vierkante meters over de kandidaten. Voor de grootste winkelvestiging gaat het nu nog om drie kandidaten waarvan AH de grootste kans hebber is. Begin april hoopt de commissie de gesprekken met plaatselijke en landelijke kandidaten voor de winkels in "Winkelhofafgerond te hebben. Dan zal de commissie met een officiële voordracht ko- de Blokhut was bevroren en de ka chels niet helemaal in staat waren het vertrek op een aangename temperatuur te brengen, konden deze perikelen toch niet beletten dat er zo'n veertig vrouwen, waarvan velen met kleine kinde ren, naar De Blokhut trokken om onder het genot van een kop kof fie met koek wat te praten. Het idee voor de ochtenden komt van een zevental vrouwen, waar van enkele ook al actief waren bij de VOS-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving) die in zowel Zoeterwoude Dorp als Hoge Rijndijk worden gegeven. De vrouwen, Puck Fel- kers. Joke van Gent, Cora van Brink, Joannet van Gessel, Gerda van Vliet, wil de Man en Corry Wouters, kwamen ze op het idee om een vrouwenpraatochtend te organiseren tijdens welke alle Zoeterwoudse vrouwen in de gelegenheid zouden zijn te praten over zaken die hen interesseren. Puck Felkers:"Het is eigenlijk de bedoeling dat er tijdens zo'n och tend een bepaald onderwerp wordt aangesneden. We kunnen wellicht aan de hand van een film of een boek zo'n onderwerp na der bespreken. Dat hoeft dan heus niet met de hele groep te ge beuren. Vrouwen kunnen in kleine groepjes bij elkaar gaan zitten en bevalt het onderwerp van gesprek hen daar niet, dan sluiten ze zich gewoon bij een an der groepje aan. Het moet alle maal gewoon wat ongedwongen gaan. Ze hoeven ook niet alle maal precies om half tien aan te komen, het moet eerder een soort van doorgangshuis zijn, waar je voor de gezelligheid langs komt." Zover Was het gisteren echter nog niet, tijdens de eerste praatoch- lend kwam geen onderwerp aan de orde, eerder ging het erom te peilen welke interesses er onder de Zoeterwoudse vrouwen leven. Op een affiche konden de aanwe zigen schrijven waarover zij te zijner tijd wel eens van gedachten zouden willen wisselen met sexegenoten. Zo vertelde een mevrouw op de praatochtend ge komen te zijn omdat ze het met veel ideeën die tegenwoordig als "normaal" worden beschouwd, niet eens is. "Vroeger moest je je man gehoorzamen, dat was na tuurlijk niet goed maar hoe is het nu? Je mag je man niet meer ge hoorzamen, je moet tegenwoor dig je vrienden gehoorzamen. Je mag geen huisvrouw meer zijn en je moet buitenshuis werken. Als ik in de krant lees dat vrouwen kortere werkdagen willen kan ik me zo ergeren, want ze hoeven toch niet te werken. Met het huishouden kan je ook heel wat om handen hebben." De eerste ochtend was niet alleen nuttig voor het ontdekken van in teresses, ook kwamen de vrou wen er achter dat er voor volgen de keren een oplossing gevonden moet worden voor de kinderen. Enkele vrouwen boden spontaan aan om om de beurt de kinderen bezig te houden in een apart ka mertje van het gebouw. Wel wil den ze allen de mogelijkheid be houden de kinderen mee te ne men. Ook vonden ze dat gezien de grote opkomst, moet gaan wor den uitgezien naar een andere ruimte. De kantine van de voet balvereniging SJZ zou heel goed in aanmerking komen. "Maar we weten niet of dat finan cieel kunnen redden. Voorlopig doen we alles nog met eigen geld. We zijn natuurlijk wel van plan om subsidie aan te vragen maar voor we die eenmaal hebben willen we al een eind op weg zijn met de vrowenpraatochtenden." De Blokhut achter het Zoeterwoudse gemeentehuis. Vanwege de grote opkomst tijdens de vrouwenpraatochtend moet er wórden uitgekeken naar een meer geschikte ruimte. melmarkt houden. Iedereen die rommel in huis heeft kan deze morgen door leden van de hoc keyclub laten ophalen, of zelf naar het clubhuis in de Bloe- merd brengen. Voor het ophalen 895013 bellen. Vrijdag Leiden Leids VrijetijdscentruT - Fi.m: Die amerikanische Freund", Wender, 21.30 i 23 i; Langegracht 246 - vrijwilligerscentrale, 20 uur, informatieavond. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, ledenver gadering P vd A, 20 uur. Clubhuis Klein Matillo - bingoavond, 20 Zaterdag Molenwandeltocht - 10 of 15 km, start: VW, Stationsplein, 9-13 uur. De Merepinters - aula Valkenpad, ha ring en wittebroodbal, caranalskleding verplicht. Ijsbaan Rijndijk-ringsteekwedstrijden, 14 uur. Hothouse - Breestraat 66, Willem Rena- kwartet, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24, film: "Last Tango in Paris", van Bertolucci, 21.30 Zondag Leiden Stadsgehoorzaal - voorrondes Ned. danskampioenschappen, 10-17 uur. Restaurant Boshuizerkade - Jazz on Sunday, kwartet Ruud Boogaars, 14.45 r deze weg gaat is op drukke tijden geneigd een sluiproute Maandag Leiden Gesprekscentrum - Vrouwenkerk- choorstraat 17, film: "Die links-hanige Frau", van Handke, 20 en 23 uur. Middelweg 28 - séance van het Spiritis tisch Genootschap Leiden, 20 uur. Volkshuis - start VOS-cursus, 13.30 uur. Welzijnsraad - Stationsweg 28, start cur sus stadsvernieuwing, 20 uur. Durieuxstraat - open middag voor 65 plussers, 14 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. De Waag - opening tentoonstelling, "Energie wijzer", 20 uur. Volkshuis-familieinstuif van 15-17 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad- noord, Groenoord, Kooi en Merenwijk: zal9: S. Smit.Cobetstraat43.tel: 130117. Zo 20: J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel: 125820. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 19, E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel 132877. Zo 20: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel: 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za 19: W. Schellekens, Paganini- straat 24. tel: 7649035. Zo 20: E.H. Nieu- wenhuis-Smalbraak, Reitzstraat 5, tel: 767185, praktijk: Bevrijdingsplein 60, tel 768918. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meijer, Rein- Groeneveld, Brikkenwal 19, tel 133834. Spreekuur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur in het gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za 19, H. van Wyk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel 890529. Zo 20, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139. Voorschoten - za 19, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417. Zo 20, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, tel: 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 jan. door apo theek Reyst, Steenstraat35, tel 120136 en door de apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, tel: 4641. Indien het na 11 uur 's r mogelijk is om met het r de apotheek te o uitsluitend in spoedge- ci, tel 122444, gebruik Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel 410131., spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel Speykstraat 248, tel 02521-13728. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van de dieren artsen Muurling/Roest/Helder F. Muurling. Plantsoen 23, tel 125057. Voor de praktijk van de dierenartsen Krol en van Gooi J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23,tel 144323. Schaatsruilbeurs LE1MUIDEN - De discotheek USM in Leimuidenzal zaterdagavond toch gesloten zijn, in tegenstel ling tot hetgeen eerder deze week werd meegedeeld door mevrouw Van Kouwen, die de ruimte aan USM verhuurt. Zowel mevrouw Van Kouwen als USM hebben bezwaar aangete kend tegen de wijziging van de openingstijden door burge meester en wethouders. De reac tie hierop van het gemeentebe stuur wil men nu eerst afwach ten. Aanrijding OEGSTGEEST - Na een aanrijding waarbij twee personenauto's be trokken waren, is de heer C.P.W. vanochtend naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overge bracht. Rijdende op de Lange Voort in Oegstgeest kreeg hij geen voorrang van een van links komende personenauto, be stuurd door de heer C.P.W. De heer W. liep bij de aanrijding die volgde een hoofdwond en ver wondingen aan de arm op. Beide personenwagens zijn waar schijnlijk total loss. zondag van 9.30 tot 11.00 uur een schaatsenruilbeurs worden ge houden. Montessori In de Montessori-kleuterschool aan de A. van Neslaan 7 in Oegstgeest wordt op dinsdag 22 januari vanaf 20.00 uur een uit leg gegeven over het Montesso- ri-systeem op de kleuterschool. Hierbij zal onder andere een vi deo-film worden gedraaid. Alecto De Leiderdorpse hockeyclub Alec to viert in mei van dit jaar haar tweede lustrum. Om dit vijf da gen durende feest te bekostigen wil de hockeyvereniging vol gende week zaterdag een rom- Ver. van huisvrouwen Op een contactochtend van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen op donderdag 24 ja nuari om 10.00 uur in het NPB- gebouw aan de Lange Kerkdam, in Wassenaar, zal de schrijver Aar van de Werfhorst als spre ker optreden. Hij zal vertellen over het ontstaan van een boek en iets van zijn eigen werk be handelen. De afdeling van de Vereniging van Huisvrouwen organiseert in de komende maanden weer enkele nieuwe cursussen. Een "rcani- matie/EHBO-cursus" onder lei ding van zuster De Bode, een cursus "zijden bloemen maken" door mevrouw Snuverink en een cursus "kralen sieraden" door mevrouw Hannah Bouman. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement per post 4 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2