echt gekkenwerk' "Al word ik twaalfde, het interesseert me toch niets" LSG 3 belandt na nederlaag in gevarenzone UYS1 NIET TE STUITEN 83Bé39 EG-belasting op olie als hulp Britten Schaatstochten in de streek 18 JANUARI 1980 LEIDEN - UVS 1 is niet meer te stuiten in de Leidse biljartcom petitie. Met 8-0 rolde het viertal over 't Zuid 1 heen, terwijl run- ner-up Landzicht 1 met 6-2 de boot in ging tegen Between. Twaalf punten bedraagt nu het gat tussen UVS en Landzicht. Ca rambole kan nu weer de rol van eerste achtervolger overnemen, want met 49 uit 10 staat deze ploeg weliswaar 14 punten ach ter, maar heeft wel vanwege een 1 vrije ronde nog een wedstrijd te goed. De uitslagen: Landzicht 2- Morspoort 1 6-2; UVS l-'t Zuid 1 8-0; Between 1-Landzicht 1 6-2. Ook in de tweede klasse is er een team dat over een riante voor sprong ten opzichte van de rest van het veld beschikt. Carambole 2 versloeg Cleyn Duin 1 met 7-1 en bewerkstelligde daarmee een totaal van 64 uit 12. De voorsten van het achtervolgend peloton konden niet veel punten aan hun totaal toevoegen, met als uitzon dering TOP 2. Dit team werd enerzijds wel met 6-2 verslagen door Landzicht 4, maar een in haalwedstrijd tegen TOG 1 werd met 0-8 gewonnen. De TOP re serves staan zijn daardoor met 52 uit 12 naar de tweede plaats opge rukt. De uitslagen: TOG 1-TOP 2 0-8; TOG I-Vriendschap 2 6-2; Carambole 2-Cleyn Duin 1 7-1; De Heul 1-Landzicht 3 2-6; Landzicht 4-TOP 2 6-2; Between 2-TOG 1 4-4. In de derde klasse begint zich eenzelfde beeld af te tekenen, want hier is het Mors- kwartier 1 dat steeds verder uit loopt. Met een 8-0 winst op 't Zuid 2 groeide de voorsprong op nummer twee, Between 3, uit tot 11 punten. Between 3 bereikte het totaal van 56 door winst bij Landzicht 5. Derde is de Waag met 55, VOP 1 volgt met 52 pun ten. De uitslagen: Morskwartier 1-'t Zuid 2 8-0; VOP 1-De Waag 1 2-6; Spijkerbak I-Carambole 3 4-4; DOB 1-Gouden Leeuw 12-6; Landzicht 5-Between 3 2-6. Uitslagen vierde klasse: TOP 3- TOG 2 6-2; Witte Hen 1-Caram- bole 4 2-6; TOG 2-UVS 2 4-4;De Waag 2-Witte Hen 1 6-2; UVS 2- DOB 2 2-6; Carambole 4-TVL 1 8-0. Vijfde klasse: DOB 3-Land- zicht 6 3-5; Witte Hen 2-Wapen vav V.l 2-6; Wapen van V.l -Landzicht 6 6-2; Spijkerbak 2- Wachtje 2 6-2; De Waag 3-Witte Hen 2 4-4. LEIDEN - Alphen 1 en LSG 3 voch ten in ronde nummer vijf van de Leidse schaakcompetitie een verbeten duel uit, met als inzet een veilige middenmootplaats op de ranglijst van de eerste klasse. Alphen trok tenslotte aan het langste eind en won verdiend met 4V2-5V2. Een belangrijke basis voor deze ze ge werd gelegd door vrij vlotte overwinningen van Van der Tol en Neufeglise. Van der Tol speel de een combinatoir sterke partij, terwijl Neufeglise profiteerde van een 'vingerfoutje' van Noordwijk. Nadat De Wit het, ondanks een stuk voorsprong, niet aangedurfd had door te spe len tegen Nieuwland (V2-V2), deed Weiland wat voor LSG terug door Moon te kloppen. Serdijn en De Kleynen speelden een rustige remise, waarna ook het spekta kelstuk tussen Struikmans en Raumann tot een beslissing kwam. Raumann leek zijn oppo nent in eerste instantie volledig op te rollen, maar daar kwam ver andering in, toen Struikmans met een verrassend torenoffer op de proppen kwam/Het duel werd hierna uitermate gecompliceerd. Raumann had de langste adem en dwong de LSG-er tót een forse koningsmars, welke tenslotte in dameverlies uitmondde. De Jong was in een remisestand te gen Egberts een moment ln slaap gevallen, waardoor hij volkomen onnodig door de vlag ging en LSG terug kon komen tot 3-4. Wassenaar deed de fout van zijn clubgenoot weer teniet, want op ponent Van Tooren liet zich in een remiseachtige positie par does matzetten (3-5). Voor Al phen was er bij het afbreken geen vuiltje meer aan de lucht, daar Stelling twee pluspionnen had tegen Van Putten. Omdat een di- rekte winstweg voor Stelling niet zichtbaar was nam Alphen ge noegen met remise, waarmee de winst binnen was. Taal had een slechte stelling in een goede om getoverd en zag De Boer zonder verder spelen opgeven (4V2-5V2). LSG 3-Alphen 1 gedetailleerd: Hörcher (z)-V. d. Tol (w) 0-1, Eg- berts-De Jong 1-0, Taai-De Boer 1-0, Weiland-Moon 1-0, Nieuw- land-De Wit V2-V2, Struikmans- Raumann 0-1, Serdijn-De Kley nen V2-V2, Noord wij k-Neufeglise 0-1, Van Tooren-Wagenaar 0-1, Van Putten-Stelling V2-V2. Met dit resultaat is het voor LSG 3 nu zaak om het treffen tegen Katwijk te winnen, anders wordt de degradatienood voor de Lei- denaars zeer groot. Immers Lei- Philidor 3 heeft de wedstrijd uit de vierde ronde tegen Alphen 1 de finitief in winst omgezet. Stelling gaf zonder verder spelen op tegen Lubotsky, terwijl Verstegen-De Boer remise gegeven werd. Later bleek dat Philidor man Verste gen daarmee wel zeer goede winstkansen liet schieten. Nu bleef de schade voor Alphen be perkt tot 3V2-6V2. (Van onze verslaggever) Daarom voelde ik mij altijd ge sterkt door Eddy Merckx. Die zei ROTTERDAM - De winstpremie van de Bremer Zesdaagse vaalt.lk nJd ver een Tour dan heeft hij nog in de achterzak. Het betekende alweer zijn PatrlrkSercu 70ste zesdaagse-zege, zegt dat zo n overwinning nog altijd de westduitser Albert Fritz als geen routinekwestie is, al moet hij toegeven dat de over- vaste ploegmaat, „in Rotterdam winningen zich ZO langzamerhand wel opstapelen. >s dat begonnen en de samen werking bevalt prima". Vijfendertig is hij inmiddels, Pa trick Sercu, hij oogt duidelijk vermoeid. Hij klaagt over een te kort aan slaap, is nadat hij zijn ereronde met koppelgenoot Al- bert Fritz had voltooid, meteen in de auto gestapt richting Rotter dam. „Ik ben hier vanmorgen om zes uur aangekomen, moest een pil in nemen om in slaap te komen", biecht de zesdaagse-keizer op. Hij zegt aan die rit vanuit Noord- Duitsland een droge strot te heb ben overgehouden. „Die autoka chel produceerde een ongezonde warmte en nu moet ik constant mijn keel smeren". Hij grijpt onmiddellijk naar een of ander onduidelijk flacon met mondspray, beaamt tussen de bedrijven door dat het in feite gekkenwerk is, zo'n nomadenbe staan. „Moet je nagaan", ondersteunt hij zijn bewering, „na Bremen zon der pauze gelijk naar Rotterdam en na zegge en schrijve één rust dag vervolgens naar Kopenha gen". Niettemin verfoeit hij zijn bestaan nog steeds niet. Zeker, omdat de drang om te presteren ook na al die successen niet uit zijn li chaam is weggevloeid. „Voor mij telt ook nu nog de eerste plaats, heb me dat altijd voorgehouden". Zijn vrouw verleent hem daarbij alle steun. Die toont volgens Ser cu alle begrip dat hij zich van ok tober tot en met eind februari buiten de gemeentegrenzen van het Vlaamse Izegem op houdt. In die maanden moet alles wijken voor de prestatie, dan moet het geld worden verdiend. „Want", verduidelijkt Sercu, „het is mak kelijk om rijk te zijn indien je als miljonair geboren bent. Ik ben gewend inspanningen te leveren voor de centen en dat kan ik dank zij een goede verzorging ook op miin 35ste nog". Sercu betreurt het als baanrenner pur sang („dat ben ik ondanks het feit dat ik in 1974 de groene trui naar Parijs bracht"), dat heden ten dage zijn collega's op de weg meer lof oogsten voor hun werk. „Wij als pistiers werken ons ook uit de naad. Er zijn genoeg weg renners die in het winterseizoen denken, een zesdaagse dat doe ik wel even. Neem een Hinault vorig jaar. Die dacht Rotterdam, geen punt. Ik rij gewoon mee. Nou, daar is hij wel van teruggekomen. Hij presteerde niets. Het baanvak wordt schromelijk onderschat. Bij de contractbesprekingen voor elke zesdaagse stelt hij alleen daarom al als dringende voor waarde dat hij aan Fritz wordt gekoppeld. Alleen in Italië wil het nog wel eens gebeuren dat hij aan Saronni wordt vastgeklon ken. „Dat spruit voort uit andere ver plichtingen", deelt hij mee. „Maar ik heb geen zin om bij elke zesdaagse met een andere ploegmaat te worden opgeza deld. Je moet uiteindelijk aan el kaar wennen, je kent zo'n kerel pas tegen de tijd dat de zesdaagse is afgelopen. En ik voel er weinig voor om me elke keer weer extra in te spannen om een vaak min der begaafde plaatselijke favoriet naar de voorste plaatsen in het al gemeen klassement te sleuren. Dat wil de leiding van zo'n zes daagse wel, maar dat geeft mij wel een extra druk als ik aan zo'n evenement begin. Ik vind dat ik lang genoeg met wisselende partners heb samengereden. La ten nu andere coureurs dat maar eens doen. Daar kunnen ze nog wat van leren. Ik heb alles van het zesdaagse métier al onder de knie". GERARD VAN PUTTEN Patrick Sercu draait zijn rondjes achter de grote motor. "Het baan-vak wordt schromelijk onderschat." Hilbert van der Duim schaatst alleen voor zichzelf TRONDHEIM (GPD) - Vier jaar lang hebben de Neder landse schaatsers op enige afstand moeten toekijken hoe bij de Europese titeltoernooi en de strijd om de topposi ties verliep. In Trondheim kan de tot dusver weinig suc cesvolle bondscoach Egbert van 't Oever echter voor het eerst een kampioenskandidaat naar voren schuiven. De wegzakkende concurrentie helpt hem hierbij een handje. Want als het befaamde Noorse duo Storholt-Stenshem- met niet in grote problemen was geraakt en ook de warri ge Russen geen twijfel hadden gezaaid, zou er voor de tweevoudige nationale kampioen Hilbert van der Duim bij voorbaat slechts een positie op het tweede plan inzit ten. Terwijl schaatsend Nederland, dat de ijzers een beetje snel vooruit weet te krijgen, helemaal in de ban is van de Winterspelen nu het Nederlands Olympisch Comité (NOC) olympische startbewijzen als strooibiljetten is gaan be schouwen, kan Van der Duim het komende weekeinde zijn slag slaan. „Ik wil in Lake Placid wel zoveel mogelijk afstanden rijden, maar ik heb er geen uitschieters bij voor een kans op een medaille. Het zuivere allroundwerk, daar moet ik het van hebben", aldus de nu 22-jarige Fries. Hij is er niet de persoon naar om zijn gunstige perspectieven van de daken te schreeuwen. Wat stilletjes, zonder spontane inval len en opzienbarende uitspraken, zoekt Hilbert van der Duim schuw zijn weg. Men zou het als een gebrek aan persoonlijkheid kunnen beschouwen, waarmee de grote kampioenen wel zijn be giftigd. Maar Ard Schenk heeft er per slot van rekening ook jaren over gedaan om zijn stugheid te Begin an der Duim staat eigen- aan het begin. Het is nog ijn derde internationale Tot dusver heeft één, in de schaatssport toch niet te ver waarlozen facet, zijn loopbaan overheerst. De vraag: hoe blijf je op de been. Vooral wanneer de wedstrijdspanning aan de zenu wen knaagt. Het vorig jaar, toen hij het wel erg bont maakte en het ergste voor zijn schaatstoekomst moest wor den gevreesd, kon Van der Duim geen enkele verklaring geven voor zijn tuimelingen. Hij laat een cynisch lachje volgen als zijn val partijen worden aangeroerd. „Op het moment dat ik val staan ze toch weer te lachen, vooral de journalisten". Dan zijn uitleg: „In Inzeil zijn in het begin van dit seizoen videobeel den van een trainingsritje ge maakt. Toen viel ik weer. Later, bij het afdraaien, bleek dat ik in de bochten te veel op de punten van de schaatsen ging zitten. Mijn lichaamsgewicht was niet goed verdeeld. Ik had de neiging voor over te gaan en gleed zomaar weg. Ik heb veel geoefend op het diep ingaan van de bochten. Maar het kan nog wel een keer fout gaan. Als ik de wind mee heb in de laat ste binnenbocht, kan ik hem haast niet houden. Toch is mijn hele rijden wat zekerder gewor den, ik heb een sterkere slag ge kregen". Al is het hem niet bepaald aan te zien, Hilbert van der Duim zegt redelijk ontspannen naar een schaatstoernooi als het komende toe te leven. Zijn gedachten dwalen evenwel veelvuldig af naar thuis, naar Heerenveen om precies te zijn, waar hij samen woont met zijn verloofde Audrey. Dank zij haar kunnen ze finan cieel net de eindjes aan elkaar knopen. Sinds anderhalf jaar heeft Hilbert van der Duim een onderwijzersdiploma op zak, maar een werkkring heeft hij nog niet. dat een leerkracht gedurende de wintermaanden op stap is voor het schaatsen. Trouwens voor de kinderen is zoiets ook niet goed. Ik krijg nu een uitkering van f 45 per maand, omdat mijn verloofde en ik een zogenaamde economi sche eenheid vormen. Zij ver dient alles en ik moet haar geld mee hebben naar het buitenland, waar ik het opmaak. Een rot si tuatie". „Via anderen heb ik wel gehoord dat de Nederlandse Sport Fede ratie er misschien iets aan zou kunnen doen, maar dat geeft me op dit moment nog geen zeker heid. Veel geld heb ik heus niet nodig, op luxe stellen we geen prijs. Maar het zit me niet lekker, dat het allemaal zo moet. In de zomermaanden zou ik nog veel harder willen trainen, maar dan moet ik wel inkomsten hebben. Twee keer kreeg ik, kort na el kaar, een steen tegen de voorruit van mijn auto en door zoiets ben ik meteen bankroet". Heimwee De militaire dienstplicht had hem misschien wat meer financiële armslag kunnen geven, maar zijn verblijf in het leger is maar van korte duur geweest. „Veertien dagen zat ik in Ossendrecht, toen ben ik afgekeurd wegens heim wee. Ach, het stond me allemaal tegen. Principieel en ook omdat er geen gelegenheid was om te trainen, 's Nachts werd je wakker door dronken jongens op de ka mer en al die rook, daar moest ik ook helemaal niets van heb ben". Voor schaatsers die tot de verbeel ding sprekende prestaties leve ren, vormen het tegen een ver goeding bijwonen van festivitei ten zoals een winkel openen, nogal eens een lucratieve geld bron. Daarvoor zou Hilbert van der Duim het komende weekein de de eerste aanzet kunnen ge- Hij won immers tot dusver alle acht toernooien, waaraan hij deze win ter deelnam. De succesketen startte in Deventer (IJssel Cup) en ging via Eindhoven (Brabant Trofee), Utrecht (Domtrofee), Oost-Berlijn (Dynamo Cup), Trondheim (eind december), Den Haag (Nederlandse kampioen schappen) en ten slotte Sunds- vall, waar het individuele klas sement in de interland tegen Zweden door hem werd gewon- De laatste twee wedstrijden viel er van zijn opgaande lijn niets meer te bespeuren. Van der Duim be aamt dat: „Die vooruitgang is ge stagneerd, maar je kunt er verder niets van zeggen. Je moet je er echter ook niet op verkijken. Ik begon het seizoen dadelijk erg goed, terwijl Piet Kleine en Yep Kramer langzamerhand naar mij zijn toegegroeid. Ze zitten nu vrijwel op hetzelfde niveau". Voorzichtigheidshalve beschouwt Hilbert van der Duim zichzelf niet tot de voornaamste kans hebbers voor de Europese titel. Morgen staan de Europese schaatskampioenschappen weer voor de deur. Hilbert van der Duim is de beste Nederlandse vertegenwoordiger Hij noemt een rijtje namen, van wie er volgens hem niemand echt bovenuit steekt: Storholt, Stens- hemmet, Oxholm, Gustafson, Kleine, Kramer en Ljoskin. Als het hem niet lukt dit gezelschap en mogelijk de andere troeven achter zich te houden, zal Hilbert van der Duim verre van teleurge steld zijn. „Al word ik twaalfde. Het doet mij niets wat er van mij wordt verwacht. Ik doe mijn best toch en tenslotte schaats ik hele maal voor mezelf en voor nie mand anders". Een opvatting waarmee de beste Nederlandse klassementsrijder van dit ogenblik vermoedelijk geen bijdrage levert aan een ver hoging van zijn populariteit, maar ook dat laat hem koud. Op straat wordt hij nooit herkend. Hilbert van der Duim: „Wat doet het er nu toe dat je een beetje kunt schaatsen. Daar ben je niet Moeilijk Van der Duim: „Voor mij is het ex tra moeilijk een baan te vinden, want welke school staat het toe BRUSSEL - Invoering van een belasting op alle olie die de Euro pese Gemeenschap importeert - dat is de kern van een nieuwe oplossing voor de vraag hoe de te hoge Britse bijdrage aan de EG- begroting kan worden vermin derd. Een plan van deze strek king is in studie bij de Europese Commissie, het „dagelijks EG- bestuur". Dit werd gisteren door welingelichte kringen in Brussel bevestigd. In maart bespreken de regerings leiders van de Negen opnieuw het probleem dat Londen in 1980 naar schatting 4,4 miljard meer aan de EG betaalt dan het uit de Brusselse EG-pot ontvangt, al dus Britse berekeningen. De Britse premier mevrouw Marga ret Thatcher heeft de eis gesteld dat er een „globaal evenwicht" moet bestaan tussen afdracht aan - en inkomsten uit de EG. Haar eis werd eind november in Dublin door haar collega's uit de andere acht EG-landen van de hand gewezen. zee-olie, zouden worden belast, kan het Britse verschil snel wor den weggewerkt, zo hebben des kundigen bij de Europese Com missie berekend. Een heffing van twee dollar per ton zou jaarlijks 2,9 miljard gulden opleveren. Voorzover de Britten hun eigen Noordzee-olie gebruiken, het geen in toenemende mate ge beurt, zijn ze goedkoper uit dan andere EG-landen. LEIDEN/ALPHEN - IJs en weder verder dienende, kunnen schaatsliefhebbers morgen mee doen aan de bekende merentoch- ten in deze streek. De Kagerplas- sen zijn door het onbetrouwbare ijs aldaar niet in het schema opge nomen. Men kan op vier punten vertrekken: het clubhuis van wa tersportvereniging Vennemeer 11 Oud Ade, café De Vergulde Vos ii Rijpwetering, hotel Van der Ploeg in Hoogmade, hotel de Franse Brug in Roelofarendsveen. De ijstoestand op de diverse plassen en vaarten in het plassengebied varieert nogal, volgens gegevens van de politie. Nieuwkoop: overal wordt volop ge schaatst, ook op de plassen. Schaatsen midden op de plas wordt echter ontraden. De kwali teit van het ijs is goed. Langeraar: op de drie plassen wordt niet veel geschaatst. Het ijs is goed, maar de laatste gaten zyn nog maar net dicht. Oppassen dus, met name midden op de plassen. Does en Wijde Aa bij Woubrugge/ Hoogmade: wel houdbaar, maar nogal roffelig ijs. Braasemermeer en Kagêrplassen: volgens de politie in Alkemade zijn deze plassen met betrouw baar genoeg. Morgen is er ook een toertocht van 35 en 70 kilometer op het Velu- wemeer. Start tussen half 11 en 3 uur bij het dolfinarium Harder wijk of op het strand bij Nulde (rijksweg Amersfoort/Zwolle). Andere tochten zijn o.m. de Wolder- tocht in De Kwakel (20 en 40 km), start 16-14 uur, tel. 02285-62455 en de Twee-provincie-toertocht (20, 40 en 80 km) tussen Vlist, Haa strecht en Polsbroek, start 10-15 uur. tel. 01822-301 Voor dit weekeinde staan in de streek verscheidene schaatswed strijden op het programma. ZATERDAG. Lisserbroek, koppel wedstrijd heren, 14 uur, tel. 02521-13789. Hazerswoude, korte baan wedstrijden heren, 14 uur, tel. 01728-9300. Zoetermeer, korte baan wedstrijden heren, 19 uur, tel. 079-311268. Stolwijk, korte baan wedstrijden heren, 14 uur, tel. 01846-5282. Ammerstol, lange baan wedstrijden dames a en b senioren. 13.30 uur. tel. 01825-1754. Oegstgeost (ijsbaan UVS-terrein), jeugdwedstrijden, vanaf 14 uur (7-9, 10-12 en 13-15 jaar). Leiderdorp ijsclub, jeugd wedstrijden 13-16 jaar 13.30 uur en om 16.00 uur korte baan wedstnj- den 8-12 jaar. Voorschoten uster- rein, vanaf 10 uur jeugdwedstrij den 6-15 jaar en om 10 uur 's avonds prestatietnmtocht over 20 km. Sassenheim, ijsbaan om 10 uur wedstrijden voor jeugd ijs- club (7-10, 10-13,13-16 jaar). Lei den, ijsbaan aan Rijndijk, 14 uur, ringsteekwedstrijd voor paren. Vanavond op deze baan kïrte- baan wedstrijden heren. ZONDAG. Nieuwkoop, afvalwed- strijden. 14 uur, tel. 01725-1905. Hoogmade. heren korte baan- wedstnjden. 13.30 uur, tel. 01712-8369. Lekkerkerk. korte baan heren. 14 uur.tel.01805-1317. Sassenheim, ijsbaan Kagerdreef, alternatieve molentocht, 13 uur (25 ronden over 10 km.. 50 ronden over 20 km.).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21