LEIDSCH DAGBLAD PRIJZEN HUIZEN DAALDEN "Groningse pep" spoort weer oorlogsmisdadigers op - tofen lengen Brandweer mag kazerne bouwen vandaag Home Centre sluit SCHAATSEN MORGEN GEEN VOETBAL WOUT BERGERS Met Het Motorhuis is te praten! (MlHet Motorhuis Albecla: promotie mag i/RIJDAG 18 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36066 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Annie Salomons (94) overleden DEN HAAG - De letterkundige Annie Salomons, schrijfster van vele romans en gedich ten, is op 94-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Annie Salomons studeerde Neder landse létteren in Leiden en Utrecht en was daamee één van de eerste vrouwelijke studenten. Haar boeken hadden felle discussies tus sen voor- en tegenstanders van studie voor meisjes tot gevolg. GRONINGEN (ANP) - Een groep anoniem opereren de Groningse burgers, heeft opnieuw een aantal naar Duitsland gevluchte oorlogsmisdadigers opge spoord. Het gaat om zeven man, die in Ne derland nog straffen moeten uit zitten van tien jaar tot levenslang. Het zijn de tot tien jaar veroor deelde F.S., de tot vijftien jaar veroordeelde A.H. en verder K.E..-G.K. en L.D. (allen tot twin tig jaar veroordeeld) en de tot le venslang veroordeelde J.R. en A.Z. De groep weigert de verblijfplaat sen van de zeven bekend te ma ken. Ze wil op dit moment alleen bijzonderheden kwijt over de 62- jarige A.Z., die ergens in het Ruhrgebied woont. De man was Rottenführer bij de SS en één van de belangrijkste mannen bij een overval op een illegale zendpost in oktober 1944, waarbij ver scheidene doden vielen. Die overval had plaats op een bos wachterswoning op de Vloeiwei- de bij Breda. De Duitse en Ne derlandse overvallers ontzagen zich daarbij niet handgranaten te werpen in een kelder waarin eni ge gewonde verzetsmensen, een vrouw en enige kinderen opge sloten zaten terwijl de woning er boven afbrandde. Z. werd voor zijn aandeel in deze actie veroordeeld tot levenslang. Op de dag van zijn veroordeling, 24 oktober 1947, was hij al ont snapt uit het gevangenkamp. De man, die afkomstig is uit Arn hem, zou bij de overval op de Vloeiweide hebben geroepen: "Wij zullen ze tot de laatste man afslachten. De "Groningen groep", die al eer der drie oorlogsmisdadigers - on der wie Bruins - opspoorde, zegt nu weer de initialen van een aan tal oorlogsmisdadigers bekend te hebben gemaakt omdat de groep teleurgesteld is in het opspo ringsbeleid van de Nederlandse justitie. Binnenkort zullen, aldus de groep, ook de verblijfplaatsen van de zeven worden onthuld. Volgens een woordvoerder van de groep is justitie al jaren op de hoogte van de verblijfplaats van enkele zware oorlogsmisdadi gers, maar zijn er geen stappen ondernomen om de Duitse rege- De officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. De Beaufort is al enige tijd in overleg met de Duitse justitie bezig om te kijken of het moge lijk is de 62-jarige A.Z. naar Nederland uitgeleverd te krijgen. "Ik ken de zaak van a tot z. De publikatics doorkruisen mijn plannen afschuwelijk", aldus De Beaufort. ring om uitlevering te vragen. De groep zegt verder bewijzen te hebben dat de Nederlandse overheid sinds 1963 officiële schriftelijke contacten onder houdt met een wegens doodslag veroordeeld oorlogsmisdadiger. DEN HAAG (GPD, ANP) - De prijzen van huizen zijn in 1979 gemiddeld met 6 procent gedaald in vergelijking met het voorafgaande jaar. Er lijkt voorlopig een eind te zijn gekomen aan de prijsexplosies van de laatste jaren op de woningmarkt. Eerste merentocht in streek verreden In 1978 stegen de huizenprijzen nog gemiddeld met 8 procent en in 1977 werd een recordstijging van gemiddeld 40 procent genoteerd. Deze gegevens maakte de voor zitter van de Nederlandse Bond van Makelaars, G. Chr. H. Smit vandaag bekend. Voor 1980 ziet Smit een evenwich tige markt. "Een explosie van 36 PAGINA'S Craig Russell is een jonge man van Canadese afkomst, die graag in vrouwenkleren rondstapt. Een travestiet dus, maar dan wel één met grote artistieke vaardighe den. De televisiekijker kan zich daarvan vanavond overtui gen wanneer de AVRO de opnamen uit2endt van een show die Craig Russell een aantal maanden geleden in Amsterdam heeft gegeven. PAGINA 5 Van Agt ontstemd over ver klaring partij-voorzitters PAGINA 7 O Emigranten hebben geen behoefte meer aan Neder landse dienst PAGINA 15 Russen sturen tweede garni tuur naar Europees schaats kampioenschap PAGINA 19 Zingende Oegstgeester on derwijzer op de radio PAGINA 23 Vakbonden verrast door reorganisatie bij Philips PAGINA 31 prijzen zit er niet in. Wat er wèl in zit, is het volgen van de stijging van het prijsindexcijfer". Omdat de woningmarkt enigszins tot rust is gekomen, verwacht hij dat dit jaar meer mensen tot de aan koop van een huis zullen over gaan. Eind vorig jaar zaten de NBM-ma- kelaars met ruim 18.000 wonin gen die zij in de verkoop hadden. Dat de woningverkoop stagneert, blijkt wel uit het feit dat er begin 1977 maar 3917 woningen waren geregistreerd. De makelaars hadden in 1977 gemiddeld slechts 48 dagen nodig om een huis te verkopen. Op dit moment ligt de zogenaamde omloopsnel heid op 100 dagen. Het gemid deld verschil tussen vraag- en uiteindelijke verkoopprijs be droeg in 1977 4,6 procent. Nu is dat 8,4 procent, een percentage dat duidelijk maakt dat de men sen nu sneller geneigd zijn hun vraagprijs te laten zakken. Uit vandaag bekendgemaakte cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het aantal leegstaande woningen is toege nomen van 102.300 op 1 april 1979 tot 108.000 op 1 oktober van dat zelfde jaar. Goudprijs boven $800 NEW YORK (Reuter) - De prijs van het goud is vanmorgen de 800- dollar grens gepasseerd. In Hong Kong werd vanmorgen 827 dollar per ounce (31,1 gram) betaald. In New York kwam de prijs uit op 800 dollar na een hoogste note ring van 820 dollar. De winst in Hong Kong hangt sa men met de zorgweldcende toe stand in Iran en Afghanistan. ZEIST (ANP) - Er wordt morgen niet gevoetbald. Vanochtend al heeft de KNVB besloten om alle wedstrijden voor de zaterdaga- mateurcompetitie af te gelasten. Ook in de afdelingen zal niet wor den gespeeld. Over het al dan niet doorgaan van zondagamateur- voetbal wordt vanavond een be slissing genomen. De KNVB heeft overigens geen uit spraak gedaan over het profvoet bal. Consuls en scheidsrechters moeten hier bepalen of de velden wel of niet bespeelbaar zijn. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De gemeente Leiden mag beginnen met de bouw van een nieuwe brandweerkazerne en regionale alarmcentrale aan de Gooimeerlaan. De minister van financiën en de staatssecretaris van binnenlandse zaken hebben daarvoor een bedrag van ruim acht miljoen gulden beschikbaar gesteld. Voor de Leidse brand weer betekent de nieuwbouw dat na vele jaren een eind komt een grote ruimtegebrek waarmee men al jaren kampt. Overigens blijft de kazerne aan de Langebrug in gebruik bij de brandweer. De nieuwe kazerne zal naast een plaatselijke ook een regionale functie vervullen. Alle alarmeringen van een vijftiental gemeenten uit de Leidse regio komen daar straks binnen. De tien gemeenten in de Alphense regio blijven voor kleine calami teiten aangewezen op de Alphen se alarmcentrale maar kunnen voor het "grotere werk" terug vallen op de Leidse centrale. Behalve een nieuw gebouw krijgt de regionale urandweer in Rijn land ook nieuw materiaal ter be schikking, dat bij rampen kan worden ingezet. Brandweer commandant Broekman zei van ochtend dat de bestelling van een groot hulpverleningsvoertuig en een commandoverbindingswa- gen inmiddels is geplaatst en dat het materieel nog dit jaar zal wor den geleverd. Wat het gebouw be treft zijn gemeentewerken en de brandweer op het ogenblik druk bezig met het bestekklaar maken RIJ PWETER1NG -Op de plassen rond Leidenen Alphen is vandaag de eerste merentocht georganiseerd. Tal van schaatsliefhebbers gingen op deze stralende dag van start voor de rit over 30 kilometer. Op de foto twee toertocht-rijders bij het passeren van de molen langs de Wijde Aa in Rijpwetering. Op pagina 21 een overzicht van de opstapplaatsen en andere schaatsmogelijkheden. (Van één onzer verslaggevers) VALKENBURG/LISSE - Het Home Centre het grote zalen complex aan de Voorschoterweg in Valkenburg gaat op 31 januari a.s. definitief dicht Reden voor de sluiting is volgens directeur Tissing van het Centre dat een rendabele bedrijfsvoering niet langer mogelijk is. Ook de Tis- sing-vestigingen in Lisse (aan de Heereweg) en in Beverwijk gaan dicht. De uitkomsten van een markton derzoek dat op verzoek van het bedrijf is uitgevoerd waren op de beslissing om de bedrijven te sluiten van invloed. De Holding Maatschappij Tissing is actief op het gebied van woning inrichting en damesmode. Vol gens directeur Tissing zat er in de huidige woninginrichtingszaken geen omzetgroei meer. "We heb ben een keuze moeten maken tussen het openen van een derde meubelzaak of de activiteiten te staken en ons te concentreren op de mode-sector. Dat laatste is ge beurd", aldus directeur Tissing. Er zijn damesmodezaken in Lisse en in Alphen aan den Rijn. Vol gens Tissing zullen in de toe komst meer modezaken worden geopend. De uitkomsten van een markton derzoek dat op verzoek van het bedrijf is uitgevoerd waren op de beslissing om het bedrijf te slui ten van invloed. De sluiting van de zaken heeft geen gevolgen voor het personeel. Voor hen is inmiddels vervan gende werkgelegenheid gevon den. Over de bestemming van het pand Haagse Schouw konden nog geen mededelingen worden gedaan. Leidsch Dagblad On«i krant baxorgtfT Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19 30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 of 144941. Matige vorst Droog weer en enkele wolkenvelden. In de nacht en ochtend matige vorst met minimumtemperaturen van min 5 tot min 9 graden. Middagtemperatuur om streeks min 2 graden. Zwakke tot mati ge zuidoosten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 JANUARI Zon op: 8.37 uur; onder: 17.00 uur. Maan op: 9.27 uur; onder: 19.23 uur Hoogwater te Katwijk te 4.07 en 16.10 uur, laagwater tc 0.07 en 12.24 uur. Viking - Ballengrud - Koflach - C.C.M. noren, hockey- en kunstschaatsen Schaatsspecialist Haarlemmerstr. 232 Rijnsburgerweg 121 De afgelopen weken mochten wij weer veel nieuwe Opeis afleveren. De inruilwagens die wij daarop binnenkregen, zijn voor een groot gedeelte ook alweer verkocht. Wilt u nu een nieuwe Opel gaan kopen, kom dan beslist bij ons langs. Wij ruilen uw auto graag in op onze 80-er modellen, die we nog voor de b.v.b. verhoging ingekocht hebben. Dubbel voordeel dus. Geen 2 of 5% extra b.v.b. betalen en nog een tikse inruilprijs op de koop toe. Onze showroom is morgen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. U bent van harte welkom. Leiden, Vondellaan 80, telefoon 071-769313. Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1. telefoon 070-200004. Katwijk, Ambachtweg 1, telefoon 01718-29203. Voorschoten, Kon Julianalaan 46, telefoon 01717-2559. PHILIPS Philips is de grootste particuliere werkgever van Nederland. Als dat concern aankondigt dat er 1500 banen moeten verdwijnen dan is dat een somber teken aan de wand voor de economische per spectieven van Nederland als ge heel. Het zal hier niet bij blijven. Voor Philips niet en voor Neder land niet. Wat Philips in het moederland zelf maakt, is te duur. De magazijnen raken vol. Men raakt de spullen niet kwijt. Er is overcapaciteit. De goedkope industrielanden, in Zuidoost-Azië, maar ook dich ter bij huis, trekken de orders naar zich toe. Het is niet zo vreemd dat Philips de vestigingen in Taiwan stevig heeft uitgebreid. Maar zelfs in Aken en Wenen is het voor Philips lucra tiever investeren gebleken dan in Nederland. We zijn geneigd om bedrijven als Philips met een soort patriottisch sausje te overgieten Dat is onjuist en gevaarlijk. Philips is een multi national als ieder ander en zal zich slechts door overwegingen van economisch belang laten lei den. Dat is op zichzelf ook maar goed, want nationale trots dat die batte rijen uit Eindhoven zo lang mee gaan, houdt bij Lobith en Wuust- weezel op te werken. Dat betekent niet dat vakbeweging en overheid maar werkloos moeten toezien, maar veel te ver hapstukken ten goede is er niet. Men zou het manoeuvreren van zo'n multinational slechts kunnen beperken, als de internationale vakbeweging even bedreven was als haar tegenspeler. Maar dat veronderstelt een hoge mate van solidariteit en dat is geen populair gegeven in de so bere aanzet van het nieuwe de cennium. En solidariteit onder staten is natuurlijk een nog minder courant artikel. Waarom zouden die goedkope landen in Azië ook? Men is blij dat er tenminste een beetje werk aan de winkel is. Philips heeft in de loop der jaren royaal van belastinggelden ge profiteerd. De infrastructuur van menige industriestad in het hoge noorden is ten behoeve van Phi lips met overheidsgeld verbeterd en aangepast. Politiek economisch beleid van di verse regeringen is aangepast of versneld gerealiseerd, opnieuw ten behoeve van Nederlands grootste particuliere werkgever. Het maakte het bedrijf weerbaar der en beweeglijker. Wie nu uitroept dat Philips daarom morele verplichtingen heeft, is nogal naïef en doet aan onvrucht baar missiewerk. Men vraagt de bewoners van het reptielenhuis toch evenmin, of zij willen bidden voor het eten? DEN HAAG (ANP) - Werkelijke promoties mogen ondanks de loonpauze toch worden uitbetaald. Ook verbeteringen van arbeidsvoorwaarden die geen geld kosten (de zogenaamde immateriële arbeidsvoorwaarden) kunnen doorgaan. Voor het overige mogen in bestaande systemen geen wijzigingen worden aangebracht en mogen geen nieuwe arbeidsvoor waarden worden geïntroduceerd. Dit schrijft het ministerie van sociale zaken in een nadere toelichting op de loonpauze, die minister Albeda op 10 januari voor twee maanden afkon digde. Werknemers kunnen in deze periode geen aanspraak maken op verbete ringen in de arbeidsvobrwaarden, ook al is hierin bij cao of individueel contract uitdrukkelijk voorzien. Periodieke verbeteringen op grond van leeftijd, dienstjaren of bijzondere prestaties mogen wel doorgaan als er voor het inwerkingtreden van de loonpauze een cao was die daarin voorziet. Aan de berekeningsmethode mag niets worden veranderd. 4 weken lang »<t LEIDSCH vö DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga l»ever met over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren (3 ik beeia meteen en U kunt mij m.i.v heden als Abonnee noteren en ik krijg den de eerste 2 weken de krant greb» Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden en de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1