controleren Sercu/Fritz controleren ouverture Nuttige zege Ree op landskampioen Gert Ligterink Den Hertog besluit over twee maanden HEMPEL/ZOETEMELK STRUDLUSTIGSTE KOPPEL Russen sturen andere schaatsers naar EK BASKETBALLERS MADRID WINNEN Ditmaal werd niet minister-president Van Agt opgetrommeld om het startsein te geven voor een wielerevene- ment, maar staatssecretaris van verkeer enwaterstaat, Nelie Smit-Kroes. Afgaande op haar gezicht gaat het haai niet makkelijk af. DILSEN - Fedor den Hertog heeft besloten om over twee maanden te bekijken of hij zijn beroepswielercarrière al dan niet definitief zal stopzetten. Hij houdt zijn voornemen om ermee op te houden aan, vanwege een aanbod dat zijn vroegere v sponsor Nico de Vries deed. De Vries is bereid om ko mend seizoen de wieleracti- viteiten van Den Hertog fi nancieel te ondersteu- Fedor den Hertog over dat voorstel: "Het ziet er leuk uit, maar ik blijf op dit mo ment de voorkeur geven aan de mij aangeboden baan bij een Heerlens bouwbedrijf, waarmee ik de kans krijg om een maatschappelijke posi tie op te bouwen. Over twee maanden zal ik bekijken of dat werk mij bevalt. Mocht dat niet het geval zijn, dan ga ik in op het aanbod van De Vries en zal ik ook dit jaar nog koersen". in Jong Oranje DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Jan Zwarkruis heeft de selecties bekend gemaakt waaruit het Ne derlands elftal en het team van Jong Oranje worden samenge steld voor de wedstrijden tegen Spanje. Komende dinsdag ont moet Jong Oranje, dat ditmaal als gevolg van een afspraak met de Spaanse bond uit spelers tot twintig jaar bestaat, in La Coruna Jong Spanje. Een dag later ont moet het Nederlands elftal in Vi go de Spaanse A-ploeg. Voor het Nederlands elftal heeft Zwartkruis de volgende spelers geselecteerd: Krol, Schrijvers, Ling, Tahamata en Schoenaker (allen Ajax), René en Willy van de Kerkhof, Brandts en Stevens (allen PSV), Kist en Hovenkamp (AZ'67), Nanninga (Roda JC), Jansen en Van de Korput (Feye- noord), Doesburg (Sparta) en Thijssen (Ipswich Town). In de sélectie van Jong Oranje mochten twee spelers ouder dan twintig jaar worden opgenomen. Dat zijn Balkestein (Sparta) en Van Breukelen (FC Utrecht) de selectie bestaat verder uit: Kaiser (FC Antwerp), Van de Meer en Weysters (AZ'67), Van der Dun- gen (FC Den Bosch), Troost (Feyenoord), Balm (Haarlem), Lokhoff (NAC), Van der Meulen en Valke (PSV), Lengkeck en Verbeek (Sparta), Bleuming en Scheve (FC Twente) en Carbo (FC Utrecht). VRIJDAG 18 JANUARI 1980 Nederlandse tennisploeg uitgeschakeld HELSINKI (ANP) - De Nederland se tennisploeg heeft gisteravond in Helsinki de derde wedstrijd voor de tweede divisie, groep B van het indoortoernooi om de Koningsbeker tegen Finland met 1-2 verloren. De enige overwinning kwam op naam van Louk Sanders, die in de tweede enkelspelpartij Leo Palin met 7-6 6-2 versloeg. Daarvoor had nationaal kampioen Huub van Boeckel met 4-6 6-4 1-6 verloren van Matti Timonen. Ook de partij in het herendubbel spel ging voor Nederland in drie sets verloren. Palin en Joakim Berner zegevierden over Van Boeckel en Martin Koek met 7-6 3-6 6-2. Nederland is nu na twee nederla gen (tegen Bulgarije en Finland) en een overwinning op Joegosla vië, met alleen de wedstrijd van zondag tegen Roemenië nog te spelen, uitgeschakeld voor een plaats in de promotiecompetitie. Gisteravond versloeg Bulgarije in Boekarest voor groep B Roeme nië met 2-1. De gedetailleerde uitslagen waren: Bojidar Pampulov (Bul)-Andrei Dirzu (Roe) 6-4, 6-0, Florin Se- garceanu (Roe)-Ljoeben Ghenov (Bul) 6-2,6-2 en Bojidar en Matei Pampulov (Bul)-Segarceanu en Jean Bircu (Roe) 7-6 6-2. Hierdoor is de stand in groep B gewor den: Finland 4 3 1 6 8^1 Bulgarije 3 2 1 4 5-4 Nederland 3 1 2 2 5-1 Roemenië 3 1 2 2 4-5 Joegosl. 3 1 2 2 2-7 VOETBAL - FC Antwerp wil met spoed de van Ajax gehuurde Ruud Kaiser inlijven. Men vreest, nu Kaiser geselecteerd is voor Jong Oranje, dat er andere kapers op de kust komen. ROTTERDAM - De schijnbaar bescheiden klap, die het gereputeerde Zesdaagsekoppel Patrick Sercu-Albert Fritz gisteren de concurrentie in de openingsjacht van de Rotter damse Zesdaagse toebracht, bleek uiteindelijk een daalder waard. Want alle pogingen, van met name de Australiërs Danny Clark-Don Allan ten spijt, de in de openingskoppel- koers veroverde voorsprong wenste het Belgisch-Westduitse duo in de tweede jacht niet uit handen te geven. In die Rotterdamse Zesdaagse-ou- verture regeerden Sercu en Fritz met straffe hand. Hoezeer de an deren als kanshebbers geboek staafde koppels Clark-Allen, Pij nen—Raas en het verrassend ster ke Belgische tweetal Vaarten- Toumé zich uitputten om de heersers van talloze zesdaagsen af te beulen, keer op keer toonde vooral Sercu zich waakzaam. En indien een vermetele coureur het in zijn hoofd haalde te demarre ren, dan was een blik van ver standhouding tussen Sercu en Fritz voldoende om de ruggen te krommen. Steevast werd dan or- Nederlandse tafeltennissers winnen van Luxemburg: (2-5) DUDELANGE (ANP) - De Neder- landse tafeltennisploeg heeft gis teren in Dudelange Luxemburg met 2-5 verslagen. .Het was de tweede overwinning van Neder land in de eerste divisie van de Europese competitie. De gedetailleerde uitslagen zijn (Luxemburg staat vooraan): An- dré Hartmann-René Hijnen 17-21,15-21, Jean Krier-Jaap van Spanje 13—21,21—14,17-21, Carine Risch-Bettine Vriesekoop 13-21, 13-21, Hartmann/Krier-Van Spanje/Hijnen 22-20, 21-12, Hartmann/Risch-Hijnen/Vriese- koop 15-21, 10-21, Hartmann- Van Spanje 19-21, 21-11, 21-18, Krier-Hijnen 12-21, 12-21. Op 13 februari speelt Nederland in Tilburg tegen Turkije, waarna nog een wedstrijd in deze compe titie volgt tegen Italië in Italië. de op zaken gesteld en het gat dicht gereden. Sercu, grossier in zesdaagse-over- winningen (met 70 triomfen is hij absoluut recordhouder) drukte als geen ander zijn stempel op die eerste, voor het klassement zo belangrijke rit. Die overigens al spoedig werd overschaduwd op het moment dat het koppel Mar tin Fenix-Roman Hermann zich zelf slachtofferde bij een foutieve aflossing. Hermann liep een knieblessure op, maar kwam na dat dokter Ab Rozijn de kwets uur had bekeken weer in koers. Zijn koppelgenoot Fenix moest echter naar het ziekenhuis, maar keerde later eveneens op de baan terug. Terug naar Sercu en Fritz, die de 5000 toeschouwers in het Rotter damse Ahoy (Peter Post: „Een ongekend aantal voor een eerste zesdaagse-avond") en de rest van het deelnemersveld op een ver bluffend staaltje koersinzicht onthaalden. Eendrachtig sa menwerkend pakten zij een ron de voorsprong. Clark en Allen probeerden in de slotfase van die eerste aflossingskoers de schade nog wel te herstellen, wisten zelfs nog een halve baan uit te lopen, maar toen het er werkelijk op aan kwam, toonden de winnaars van Bremen zich waakzaam. Zoals ze zich in de koppelkoers over onbekende afstand later op de avond konden beperken tot het controleren van de jacht. Het tweetal Clark-Allan werd in de boeien gesloten, evenals trou wens de koppels Vaarten-Tourné en Pijnen-Raas. Zodat Joop Zoetemelk met zijn maat Udo Hempel min of meer ongemerkt kon bouwen aan her stelwerkzaamheden. Dit Neder- lands-Westduitse span had in de eerste jacht twee ronden achter stand opgelopen. Met ongebrei deld enthousiasme wist Zoete melk in die koers - die Van Vliet en Schutz wonnen - een ronde te rug te nemen. Die inspanningen leverden Hempel en de eeuwige tweede in de Tour de France de truien van het strijdlustigste zes- daagse-koppel van de eerste avond op. Amateurs In de amateurzesdaagse stak het Deense koppel Hans Orsted-Mi- chel Marcussen vuurwerk af. De klasse die de Scandinaviërs ten toon spreidden, bleek voor de rest van het veld te machtig. Ty perend mag heten dat het als tweede geklasseerde Nederland se koppel Theo van Tol-Ger Groenewegen op drie ronden achterstand staat. Derde is het koppel Derik Hunt-Johan Kui ken. STAND NA DE EERSTE AVOND 1 Patrick Sercu-Albert Fritz, 25 punten 2 Danny Clark-Don Allen, 36 (op 1 ron de) 3 Joop Zoetemelk-Udo Hempel, 25 4 Michel Vaarten-Stan Tourné, 25 5 René Pijnen-Jan Raas, 10 6 Gerrie Knetemann-Wilfried Peffgen, 32 (op 2 ronden) 7 Martin Fenix-Roman Hermann, 6 8 Gerben Karstens-Roy Schuiten, 3 9 Willie Debosscher-Wilfried Wese- mael, 78 (op 4 ronden) 10 Leo van Vliet-Horst Schutz, 38 11 Aad van de Hoek-Cees Priem, 28 (op 7 ronden) 12 Gerrie van Gerwen-Martin Rietveld, 7 13 Herman Ponsteen-Martin Havik, 4 top 8 ronden). SCHAATSEN - Dries van Wijhe won gisteren in Almelo een mara thon over 100 ronden. Van Wijhe had een ronde voorsprong op Arie Eriks. VOETBAL - Sepp Maier, die on langs besloot zijn voetbalcarrière na een zwaar ongeluk af te slui ten, speelt vermoedelijk in juni zijn afscheidswedstrijd. Met zijn ploeg Bayern München komt hij uit tegen het Nationale elftal waarin hij 95 keer speelde. WIJK AAN ZEE (ANP) - Hans Ree, drievoudig ex- kampioen van Nederland en kandidaat-grootmees ter, heeft in de derde ronde van het Hoogovens schaaktoernooi in Wijk aan Zee een nuttige zege behaald op' landskampioen Gert Ligterink. rij kort duel wist de 35- jarige Ree, die in de strijd om de nationale titel van vorig jaar op de gedeelde tweede plaats eindigde, beslissend materieel voordeel te verwer ven. Dat bracht Ree op twee punten uit drie partijen. Het doel van de Amsterdammer is het bereiken van een score van 8,5 punten. Dat zou een grootmeesterresultaat bete kenen en in zijn geval al vrij wel zeker de hoogste Fide-ti- tel, waar Ree al zo lang op aast. Op kop gaat nog de 19-jarige jeugdwereldkampioen Yas ser Seirawan. De Amerikaan speelde op nogal gecompli ceerde wijze remise tegen de Canadees Biyiasas en bezit nu 2,5 punten uit drie duels. Na de rustdag treedt Seirawan morgen aan tegen Jan Tim man. Deze liet tegen de Bra ziliaan Sunye in een Siciliaan de manoeuvre Dd8-b6 en Db6xb2 toe. Deze opzet is, mede door diepgaande analy ses van oud-wereldkampioen Bobby Fischer, genoegzaam bekend. In het begin van de partij gebruikte Timman zeer veel tijd en de Braziliaan schudde de zetten uit zijn mouw. Het middenspel was uitermate spannend. De aan vallen golfden heen en weer, maar uiteindelijk werd de partij met remise afgebroken. In de avondzitting werd tot deling van het punt besloten. Viktor Kortsjnoi wacht nog al tijd op zijn eerste overwin ning. Dat geldt trouwens ook voor John van der Wiel, zijn tegenstander van gisteren. Het werd in de tweede zitting een puntendeling. De remi separtijen Byrne-Sigurjons- son en Alburt-Kovacevic wa ren weinig schokken. De par tij Bohm-Browne, die in eer ste instantie werd afgebro ken, bezorgde de toeschou wers koude rillingen. Beide spelers verwierven zich vrij pionnen, beiden bezitten zwaar materiaal en beiden willen winnen. Ook in de tweede zitting kwam de partij nog niet tot een beslissing. Inmiddels zijn ook de parle mentariërs in Wijk aan Zee van start gegaan. Het achttal spelers, onder wie kamer voorzitter Dolman, Jan Na gel, dr. Van Kleef, Bas de Gaay Fortman en Ed van Thijn speelt drie partijen per dag. Morgen komt staatsse cretaris van CRM, Wallis de Vries, de parlementaire wis selbeker uitreiken. Uitslagen: Biyiasis (Can)-Seirawan (Vst) remi se, Ree (Ned)-Ligtcnnk (Ned) 1-0, Byrne (VstUSigurjonsson (IJsl) remise, Alburt (Vst)-Kovacevic Jsl) remise, Kortsjnoi-Van der Wiel remise, Timman-Sunye re mise en Böhm-Browne opnieuw afgebroken. De stand na drie ronden is: 1. Seirawan 2,5 punten. 2/3. Ree en Kovacevic 2, 4. Browne 1,5 en 1 afg., 5/9. Alburt, Byrne, Ligterink, Buyiasis en Sunye 1,5,10. Bóhm 1 en 1 afg., 11/13 Sigurjonsson, Kortsjnoj, Timman 1, 14. Van der Wiel 0.5. Van der Meer TRONDHEIM (ANP) - Aan het Europese schaatskampioenschap voor heren dat het komende weekeinde in Trondheim wordt gehouden, verschijnt een geheel andere Russische ploeg aan de start dan was ingeschreven. Gisteren pas laat in de middag kreeg de ISU-afgevaar- digde in Trondheim, de voorzitter van de Zweedse schaatsbond Georg Petterson, een telefoontje uit Moskou, waarin hem werd gevraagd of hij er mee instemde dat Martsjock, Leskin en Aglopln niet aan de start hoefden te verschijnen. Volgens woordvoerder van de Russische schaatsbond zou het drietal ziek zijn. Petterson: "Hoewel het volkomen in strijd is met de reglementen heb ik gemeend ja te moeten zeggen. Er werd gezegd dat de Russen in Inzeil op bed liggen. Ik ga dat niet controleren". De drie Russische rijders die in Trondheim zullen starten zijn: Vladimir, Birin, tweede in het kampioenschap van de Sowjet-Unie, Vladimir Ivanov en Dimitri Botskarev. Gisteren zijn ook de parlementariërs in Wijk aan Zee van start gegaan. Op de foto: Kamervoorzitter Dolman. Links van hem PvdA-kamerlid Roethof. MADRID (AFP/Rtr) - In het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen basketbal heren heeft Real IVfedrid gisteren in Madrid Maccabi Tel Aviv verslagen met 97-96 (48-^13). In Belgra-, do won Sinudyine Bologna met 96-70 (37-40) van Partizan Bel grado. In deze finalepoule leiden Madrid en Serajevo met elk zeven punten vóór Bologna en Tel Aviv met beide zes en EBB Cl Den Bosch en Belgrado met elk vijf punten. (n het toernooi voor dames won in poule A Mineur Pernik (Bul) met 82-69 (41-39) van het Hongaarse Boedapest. De Nederlandse ver tegenwoordigster BOB verloor met 84-67 van Clermont Ferrad. In deze poule heeft Pernik de leiding met vier punten vóór BOB en Clermont Ferrad met elk drie en Boedapest dat twee punten vergaarde.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19