Van Gelder zit al j in de DE KRANT HOORT ERBIJ. IEDERE DAG. Papierfabriek onder curatele van Algemene Bank Nederland Taxibedrijf G. J. v. Dalen VRIJDAG 18 JANUARI 1980 VARIA PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - Een echt groot feest kon het niet worden, toen in 1971 werd herdacht dat de vestiging van Van Gelder Papierfabriek aan het Noordzeekanaal in Velsen 75 jaar bestond. Geen festiviteiten dus voor de ongeveer 1000 man personeel daar, geen recepties voor relaties en klanten. Van Gelder stond rood. Directeur ir. J. C. Koops van het bedrijf in Velsen benaderde het positief. In een interview zei hij: „Geen tijd om feest te vieren. Het is er de tijd niet naar, en we heb ben er de tijd niet voor. We moe^ ten ons nu niet richten op het verleden, maar op de toe komst." Om het goedkoop te houden, kre gen de mee-jubilerende werk nemers een pakketje met daarin een paar produkten die de han delsonderneming van het con cern op de markt bracht: een pen, een notitieblok, een rol alumi niumfolie, een rol cellofaanfolie, twee doosjes koffiefilters. Veel is het niet, vond ook Koops, maar „geld hebben we niet. Het mocht dus bijna niets kosten." Nu was het verschijnsel geld- schaarste ook weer niet helemaal onbekend bij het papierconcern Van Gelder. Had men niet in de jaren 1964 tot en met 1966 het di vidend moeten laten passe ren? Maar een paar beroerde jaren zijn nooit aanleiding geweest voor de leiding van Van Gelder om het moede hoofd in de schoot te wer pen. Niet voor niets was het mot to van de man die het bedrijf min of meer op poten zette: „Een pa pierfabrikant die niet timmert, gaat niet vooruit." De man achter deze krachtige zin spreuk heette Pieter Smidt van Gelder, en deze maakte iets van een bedrijf, dat het eigendom voerde'over een aantal papier- HONKBAL - Wereldkampioen Cuba zal ook dit jaar acte de pré- sence geven op de Haarlemse honkbalweek die van 11 tot 18 augustus gehouden zal worden. HOCKEY - Het Nederlandse da mesteam heeft gisteren in Mos kou met 2-1 gewonnen van de Russische ploeg. molens in en rond de Zaanstreek, waarvan De Eendragt in Wormer er een was. Maar terug naar de moderne tijd. Papierfabriek Van Gelder zit in serieuze moeilijkheden. Deze da gen werd bekend, dat het con cern over het afgelopen jaar een verlies van 54 miljoen heeft gele den, 24 miljoen in het eerste, en 30 miljoen in het tweede half jaar. En het is nog maar de vraag of er in deze situatie veel verandering zal komen. Voor dit jaar en 1981 worden tenminste verliezen ver wacht die ui de orde van enkele tientallen miljoenen zullen lig gen. Pas over twee jaar zou het dan weer wat beter kunnen gaan. Kink Maar dah moet nog wel alles mee zitten. Een kleine kink in de ka bel en een bedrijf met 4600 werk nemers stort als een kaartenhuis in elkaar. Zo zei bestuurslid drs. A1. E. van Veendat vorige week op een vergadering van obligatie houders: „We zitten in een zeer kritische fase met geen garantie voor een goede afloop". We schreven het ai: het verschijnsel „verlies" is het bedrijf niet onbe kend. Wie de verlies- en winstcij fers over de afgelopen tien jaar eens op een rijtje zet, komt tot een merkwaardige reeks getal len. Was er in 1969 nog een winst van 16,2 miljoen gulden, het jaar daarop werd een verlies van 3,7 miljoen genoteerd. In 1971 nam het verlies toe tot 8 miljoen, om een jaar later weer af te nemen tot 8 ton. Nu braken er weer wat vet tere jaren aan. X973 leverde 8,1 miljoen gulden - De hoofdingang van de papierfabriek van Van Gelder in Velsen Noord. winst op, en 1974 maar liefst 39 miljoen. Op de jaarvergadering van mei 1975 zei directeur R. Sundstrom over het toen lopende jaar dat het bedrijf „een van de beste resultaten uit haar geschie denis kan behalen, al zullen de cijfers van 1974 niet worden geë venaard." Ook het jaarverslag dat even tevo ren was verschenen, ademde een positieve gezindheid. Zo schreef de directie: „De papierprijzen in Nederland zullen de komende ja ren verder oplopen. De conjunc tuurverbetering die in de tweede helft van dit jaar mag worden verwacht, heeft waarschijnlijk onmiddellijk een gunstige in vloed op de vraag. De uitbreiding van de produktie kan hiermee echter geen gelijke tred houden. De komende jaren zal de vraag derhalve het aanbod overtref fen". Botertje aan de boom dus, en daar om trof het zeer onaangenaam dat 1975, een jaar dat over het eer ste halfjaar nog goed was voor een winstje van 0,4 miljoen, uit eindelijk een verlies opleverde van 25 miljoen gulden. Een afnemende vraag en moorden de buitenlandse concurrentie hadden daar alles mee te maken. Er moest gedurende 1,5 maand werktijdverkorting voor het ge hele personeel worden aange vraagd. De neergaande lijn maak te in 1976 een alleen nog maar scherpere curve naar beneden: 1976 moest met een nadelig saldo van 38 miljoen gulden worden af gesloten. Paniek Nu dreigde er iets als paniek en 1977 was nog maar enkele weken oud, toen Van Gelder een pakket maatregelen aankondigde waar door 1100 arbeidsplaatsen zou den moeten verdwijnen. Klappen vielen met name bij de bedrijven in Apeldoorn en Rotterdam. Tot deze maatregelen werd beslo ten na een aantal uitvoerige stu dies, waarbij onder meer het Amerikaanse bureau McKinsey werd geraadpleegd.Vooral de si tuatie op de wereldmarkt voor cellulose bleek oorzaak voor de ontstane narigheden. De prijs van deze grondstof was na de energiecrisis omhooggescho- ten, en het was voor Van Gelder nog eens extra nadelig, dat het bedrijf voor de levering van cel lulose vrijwel helemaal afhanke lijk was van Scandinavische le veranciers. De grap is namelijk, dat deze fabri kanten van cellulose zich ook be zig houden met papierproduktie. Dat papier wordt tegen afbraak- prijzen op de markt gebracht, iets dat gemakkelijk kan, omdat de prijs van cellulose kunstmatig hoog wordt gehouden. Vestzak, broekzak dus. Kort en goed: ook 1977 bracht ver lies, en wel 28 miljoen. Nu het merkwaardige feit, dat in 1978 datzelfde bedrag, 28 miljoen dus, aan winst werd genoteerd! De in dat jaar zeer lage prijzen van pulp en een forse teruggave van teveel betaalde verontreinigingsheffing waren hier debet aan. Het jaarverslag over 1978 schreef echter: „Als we op korte termijn de vooruitzichten bezien, dan moeten we uitgaan van de reali teit dat er in grote delen van de Europ/ese papierindustrie nog steeds een overcapaciteit bestaat. Een redelijke oplossing voor deze problemen zal zeker niet voor het begin van de jaren '80 in zicht komen". I Curatele Het drama van 1979 kennen we in middels: 54 miljoen verlies, en de Algemene Bank Nederland (ABN) heeft het hele bedrijf, ma chinepark, terreinen, fabrieken, voorraden en debiteuren in be heer genomen. Daarmee staat de Raad van Bestuur van Van Gel der vrijwel onder curatele: voor elke beslissing moet toestem ming bij de bank worden ge vraagd. Ontslagen hangen in de lucht: Het bedrijf in Wormer, waar 400 man produktiepersoneel werken, zou wel eens als eerste kunnen vallen. Juist Wormer, de plaats waar de eerste molens van Van Gelder draaiden. Maar voor sentiment is nu eenmaal geen plaats bij een miljoenenverlies. Wat zou men over de toekomst moeten zeggen? Zeker is, dat Van Gelder een crisis-gevoelig bedrijf blijft, vooralsnog. Dat komt niet alleen door de cellulose-val, >f door het feit dat er mondiaal een overproduktie aan papier is. Er zijn ook de miljoenen verslin dende investeringen aan water zuiveringsinstallaties, die aan steeds hogere eisen moeten vol doen. Er ligt ook het gegeven dat het produktieproces van papier veel energie vraagt, en dus ge voelig is voor fluctuaties op deze markt, die, zoals bekend, hevig in beweging is. Het bedrijf heeft het in de loop der jaren gezocht in reorganisaties, in moderniseringen en een ver hoogde efficiency. In Renkum werd vorig jaar nog een uiterst moderne fabriek voor kranten papier geopend - een van de grootste van de wereld, en in ie der geval de modernste van Eu ropa. Met al die maatregelen gepaard, ging in de loop der jaren een ta melijk drastisch verlies aan ar beidsplaatsen gepaard. Het con cern, dat in 1966 nog 7600 werk nemers telde, had er in 1970 6500, in 1974 6000, driejaar later 5600 en nu dan 4600, een getal waaraan de komende maanden zonder al te veel twijfel wel verder geknab beld zal worden. Fusie Naast maatregelen intern heeft het bedrijf ook extern soelaas ge zocht voor de zich opstapelende problemen. In 1971 hing een fusie met dat andere grote Nederland- - se papierbedrijf, Koninklijke Nederlandse Papierfabriek (KNP) in Maastricht, in de lucht. Bij deze fusie zou de kleinere, maar goed lopende KNP een bod uit brengen op de aandelen van het grotere. Het ging echter niet door, omdat de topmensen van Van Gelder vonden, dat ze er in het nieuwe bedrijf te bekaaid zouden afkomen. Daarop werd aansluiting gezocht bij de Amerikaaanse papiergi gant Crown Zellerbach, een van de grootste papierfabrikanten ter wereld, waarmee al samenwer kingsverbanden bestonden. Crown Zellerbach mag zich vanaf begin 1972 de eigenaar noemen van 50 procent van de aandelen van Van Gelder. Een heel bezit inderdaad. Een goed betaalde opleiding tot administratief all-rounder, waar vindt u dat? Wie zijn we? Shulton b.v. is de Nederlandse vestiging van het dynamische concern American Cyanamid. We produceren voor diverse Europese markten een breed assortiment toiletartikelen en cosmetica, waaronder bekende produkten zoals Old Spice, Desert Flower, Blue Stratos en Breck Shampoo. Met deze produkten neemt Shulton op de Nederlandse markt een belang rijke plaatsin. Wat vragen we? We vragen een administratief medewerk(st)er die wil worden opgeleid tot all-rounder. Dit houdt in dat u ingewerkt zult worden in de boekhouding, in kostprijs- kalkulaties, de voorraadadministratie en in de budgettering, en vervolgens als eerste assistent van de chef van de afdeling boekhouding zult fungeren. Bent u ongeveer 25 jaar en heeft u minimaal een vooropleiding gehad op het niveau Praktijkdiploma Boekhouden? Heeft u MBA of heeft u dit diploma bijna? Bent u verder goed in Engels en enigszins bekend met computers? Dan bieden we: een goed salaris en uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden, waaronder een studiekostenregeling. Interesse? Bel dan mevr. A. van der Kolk, tel. (071) 76 92 31 om een afspraak te maken voor een oriënterend gesprek. Shulton B.V., Rooseveltstraat 49, Leiden. SHULTON NEW YORK LONDON PARIS DAG- en NACHT- TAXISERVICE Koudekerk a/d Rijn 01714-3687 Alphen a/d Rijn 01720-72966 Ook voor Groepsvervoer Ook ver nieuwen rijbewijs Tevens autorijschool

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13