Slapen en spelen in slaapkamer Laat het vakman doen cnnw grondig Maak een collage of legpuzzel van oude foto's Houten wc-bril is weer terug Moervast en vloeibaar "staal" Energiebesparende voorzieningen op cv VERFROLLER MET EEN RESERVOIR VRIJDAG 18 JANUARI 1980 PAGINA 11 Kinderen hebben veel plaats nodig om zich op hun gemak te voelen. Plaats om te spelen, lezen, slapen en om huiswerk te maken. De kamers die de kinderen toebe deeld worden, zijn echter vaak erg klein. Bovendien zijn ze niet zo makkelijk te richten, want een kind groeit snel en de meubeltjes moeten met het kind meegroeien. Voor een babykamer wordt vaak veel geld uitgegeven, maar pas wanneer het kind tiener is ge worden, krijgt het een „nieuwe" kamer. In de tijd tussen baby en tiener wordt er in de kinderka mer veelal wat geïmproviseerd. Voor kinderen is die periode echter heel belangrijk. Spelenderwijs leren ze een heleboel. Gedurende deze periode kunnen ouders hun kind sterk beinvloeden, o.a. door ze bepaalde waarden te leren be treffende het gebruik van hun spullen en de zuinigheid erop. Door niet zomaar wat meubeltjes die er nog zijn van broertjes, zus jes of neefjes en nichtjes in hun kamer te zetten, maar het kind bewust zelf iets te laten kiezen, De lijmproducenten spelen de laat ste jaren steeds beter in op typi sche noodgevallen, of bedenken oplossingen voor allerlei lastige klusjes. Zo is er sinds kort een produkt verkrijgbaar dat onder de naam Moervast voor iedereen in een handige kleine tube te koop is voor nog geen zes gulden. Het is in feite een soort lijm die lostrillen van moeren, bouten, schroeven e.d. voorkomt. Er zijn nu eenmaal van die schroeven en boutjes die bij wijze van spreken wekelijks moeten worden aan gedraaid. Door zo n schroef of boutje met Moervast in te strijken en daarna in te draaien, is een oervaste ver binding geschapen. Ook water, oplosmiddelen e.d. tasten de be vestiging niet aan. De schroef kan echter zo nodig wel weer met normaal gereedschap worden losgedraaid. Moervast voorkomt tevens roestvorming. Een heel huishoudelijke toepassing: met schroeven bevestigde handvaten van pannen blijven met een druppeltje Moervast eindelijk voorgoed stevig zitten. Kneedbaar staal Lekken in de cv-leiding (of de ra diatoren), de waterleiding, af voerpijpen enz. zijn in dubbel op zicht lastig. Voor een reparatie zou de cv moeten worden afge tapt, de waterleiding afgesloten enz. Met. kneedbaar staal is dat niet meer nodig. Het is uiteraard geen echt staal, maar een kneed bare massa op basis van epoxy. Een setje bevat de twee compo nenten, die samen tot een strip zijn gevormd: ze zijn resp. wit en donkerblauw, dus goed uit elkaar te houden. Een stukje van de strip moet goed door elkaar gekneed worden tot een homogene kleur is ontstaan. De massa kan dan op elke harde ondergrond, die wel schoon maar niet droog hoeft te zijn, worden aangebracht. Het kan helemaal in de vorm van het te repareren of te dichten object worden gekneed. Zelfs onder water kan het worden aangebracht. Het is, evenals Moervast. een Bi- son-produkt. Een setje komt op eveneens nr geen f 6. zal het veel meer waarde hechten aan die spullen. Door kinderen zélf kleuren en patronen te laten kiezen, kunnen ze al heel vroeg een eigen smaak ontwikke len. Wat een kind nodig heeft, is sterk afhankelijk van zijn leeftijd. Peu ters en kleuters tot zes jaar onder scheiden zich sterk van kinderen van zes tot twaalf jaar die naar de lagere school gaan. Bij peuters en kleuters ligt het accent op het spelend ontdekken en bij wat grotere kinderen op het spelend leren. Ze worden „kleine volwas senen" die al een hele persoon lijkheid ontwikkeld hebben. Hun kamer is niet meer uitsluitend speelkamer. Bij de peuters en kleuters wordt er alleen gespeeld. Meubeltjes voor hun kamer moeten niet alleen voor de inrichting gebruikt wor den, maar vormen ook speelma teriaal. Heel handig zijn gekleur de kunststofkastjes die dienst kunnen doen als opbergplaats en als speelelement. Ze zijn licht en daarom handelbaar voor de klei nen. De kastjes zijn in verschil lende maten, 20 bij 20 cm, 20 bij 40 cm en 40 bij 40 cm te verkrijgen in velerlei kleuren. Ze kunnen ein deloos naast elkaar gezet en op elkaar gestapeld. Er zijn ook kastjes te koop die ze aan elkaar kunnen schroeven met bijbeho rend bevestigingsmateriaal (zie fig. 1). Zo kan het kind een win keltje, een huis e.d. bouwen. Voor de allerkleinsten, die nog niet zo handig zijn, kunt u zelf iets dergelijks maken. U koopt en kele blokken schuimplastic van 20 bij 40 cm en bekleedt deze met een leuke stof. De blokken zijn licht en zacht, zodat de kinderen zich niet kunnen bezeren. De maat van 20 bij 40 cm is zo dat twee bokken op elkaar een tafel tje en twee blokken tegen elkaar een stoeltje vormen (zie fig. 2). Twee blokken naast elkaar leve ren een poppenbed op. Daar kin deren een enorme fantasie heb ben, zullen ze met zulke blokken steeds weer nieuwe dingen ver- Zijn de kinderen wat groter, bij voorbeeld vier a vijf jaar, dan hebben ze een groter bed nodig en een plaats om te tekenen en te kleuren. Wanneer een kinderka mer klein is, is het ideaal om het slapen omhoog te brengen en de ruimte op de vloer als speel-, te ken- of bergruimte te gebruiken. Omdat kinderen van holletjes houden waar ze geborgen zitten, zou u een soort kooi van het bed moeten maken. Een eenvoudige werkwijze voor zo'n bed met bergruimte eronder is de volgende (zie fig. 3). Neem twee kamerhoge 19 mm dikke extra voordeel bij gebruik in de kinderkamer. Er zijn ook uitvoeringen met zwenkwieltjes. Fig.1 spaanplaat- of meubelplaatpa- nelen voor de zijkanten en één paneel van 1 meter hoog voor on dersteuning van het bed. De twee kamerhoge panelen moeten aan de vloer, het plafond en de erach ter liggende wand bevestigd worden en het andere paneel aan de wand en de vloei-. Een plaat van gaatjesboard voor de matras legt u op de middelste plaat van 1 meter en op balkjes van 30x30 mm die aan de hoge platen beves tigd worden. Een bedlengte van 1.80 m en een breedte van 90 a 100 cm is een mooie maat. De afstand van het bed tot de vloer is onge veer 100 cm. De platen kunt u het beste met schroeven aan elkaar bevestigen. De afwerking van de voorkant van het bed kunt u zelf kiezen. U zou bijvoorbeeld voor een half ronde of rechthoekige opening kunnen kiezen of een klein op staand randje met een gordijn kunnen combineren. Er moet wel rekening gehouden worden met een trapje dat tegen het bed gezet moet kunnen worden, zodat de kleine er zelf in en uit kan komen. Onder het bed is ruimte voor twee containers op wieltjes. Kinderen kunnen ze er zo gemak kelijk uithalen. Deze containers kunt u ook van 19 mm dik spaan plaat maken. Wanneer u de voor kant tot bijna op de grond laat lopen, zijn de wieltjes niet zicht baar en vormen de containers in ingeschoven toestand één mooi geheel met het bed. Gebruikt u voor het bed en de con tainers spaanplaat, dan moeten de zijkanten goed geschuurd worden alvorens ze te gronden cn Fig 2 Er is de laatste tijd heel wat te doen over energiebesparende voorzie ningen op de cv-installatie. Met name de "sturing" van de water- circulatiepomp is in het geding. Ook in ons blad is dit onderwerp aan de orde geweest. Diverse nieuwe ontwikkelingen in de cv-ketelbouw houden met ^e noodzaak van pompbesturing rekening, maar het zal nog wel even duren voordat cv-ketels die van dergelijke (en andere ener giebesparende) elementen zijn voorzien, volop verkrijgbaar zijn. Intussen blijkt dat kleine appara ten die men zelf kan aansluiten om de circulatiepomp zodanig te "sturen" dat hij alleen in werking is wanneer dat noodzakelijk is, in diverse uitvoeringen en merken te koop worden aangeboden. En daarbij plaatsen zowel de ener giebedrijven als installateurs, en zeker het VEG Gasinstituut, wel enige vraagtekens. Er zijn hier en daar al ongelukken mee gebeurd. Wanneer nl. de mogelijkheid aanwezig is dat de ketel brander in functie is terwijl het water in het circuit (nog) niet circuleert, kan de ketel als het ware explo deren. Over deze kwestie kreeg de redactie een nogal verontruste brief van een installateur. Wie aan een extra voorziening in de vorm van een pomsturend appa raat denkt, kan het best eerst even contact opnemen met het plaatselijk energiebedrijf, of het VEG Gasinstituut in Apeldoorn. Daar kan men precies vertellen welke van die apparaten het VEG-keur hebben, en welke niet. En in het algemeen is het ook wel het verstandigst om dergelijke ingrepen in de cv-installatie aan de vakman over te laten. Wanneer u eens lekker achterover gaat zitten op een gewone huis kamerstoel, zo met dp twee ach terpoten op de vloer en de voor poten „zweven", doet u (welis waar afhankelijk van uw li chaamsgewicht) een directe aan slag op de constructieve kwalitei ten van dat meubel. Van één keertje stoeltje-wippen zal het ding niet kapot gaan, maar als dat regelmatig gebeurt, loopt u de kans dat de stoel uit zijn voegen barst. Als het een erg goeie stoel is, kan hij die mishandeling wel overleven. Hoe weet u nou of een stoel, of een ander meubel dat u koopt, zodanig is geconstrueerd dat het een wat ruig leven kan doorstaan? Een aantal meubelfabrikanten in Nederland, georganiseerd in de Vereniging Nederlands Kwali teitsmerk Meubelen (kortweg: Testmeubel) laat sinds geruime tijd alle produkten aan heel ge niepige proeven onderwerpen bij TNO. Met speciale machines worden stoelen in korte tijd even zwaar mishandeld als in een heel meubel-leven. Zo wordt er ma chinaal wel 20.000 keer stoeltje- gewipt, tafels worden 20.000 keer verschoven, deuren en kleppen van kasten worden tientallen ke ren (zonder remscharen) met ge weld opengeklapt, gestoffeerde zitting worden 250.000 keer met het gewicht van een volwassen persoon ingedrukt. Dit permanente onderzoek, vrij willig door de fabrikanten van Testmeubel aan TNO opgedra gen, is een zinnige zaak; de Ne derlandse meubelindustrie heeft van oudsher een uitstekende naam, maar haar positie wordt door goedkope import bedreigd. Wie meubels koopt die de Test meubel-garantie hebben ver diend, kan ervan uitgaan dat hij een deugdelijk geconstrueerd meubelstuk heeft. De proeven hebben ook betrekking op dat hinderlijk doorzakken van boekenplanken, de bestendig heid van tafelbladen tegen water, alcohol, enz., de kwasten in het hout, de verantwoorde toepas sing van fineer (fineer is prima, maar sommige onderdelen moe ten van massief hout zijn) en op de bekleding. Vis u er meer van wilt weten: Test meubel Holland, Postbus 100, 2100 AC Heemstede, kan nadere informatie over het „keurmerk" geven. Vooral bij een grote inves tering in meubilair toch wel van belang. (Van een medewerker) Bijna iedereen fotografeert in de loop der jaren zoveel af dat er in schoenendozen of stoffige laden vaak stapels foto's liggen die nooit aan een plaatsje in een album zijn toegekomen, maar die toch te aardig zijn om weg te gooien. Daar ga je dan op een avond eens in zitten snuffelen, om er een beetje bij te mijmeren. Een heel aantrekkelijke manier om een heleboel oude foto's wat beter aan de vergetelheid te ontrukken is: maak er een leuke collage van. Niet alleen het resultaat ervan is de moeite waard, maar het werk zelf is ook erg plezierig. Als u het goed wilt doen, bent u er echt wel heel wat uren mee bezig. Het leuke ervan is om met de foto's te spelen: koppen uitknippen, de beste en meest sprekende delen van grote foto's snijden, niets aantrekken van formaatverschillen of vormen en zo langzamerhand een heel vlak vullen met talloze foto's en stukjes uit foto's. Beschouw het als een soort legpuzzel. Maar doe het secuur. Plak de foto's niet gedeeltelijk over elkaar heen, maar snijd ze zo uit dat ze precies tegen elkaar vallen. U kunt het allemaal een beetje geo metrisch houden (dus vierkanten en rechthoeken) maar het wordt des te aardiger wanneer u een bepaalde foto bijvoorbeeld in stervorm snijdt of knipt, of hier en daar een paar cirkelvormige plaatjes in verwerkt. Dat is ook bewerkelijker, want de omrin gende foto's moeten dan weer corresponderen met die ingewik kelde vormen. Plak de versneden en verknipte fotootjes op een stuk plaatmate riaal (bijvoorbeeld multiplex van 8 mm) en gebruik atelierlijm. Dan kunt u tijdens het invullen van uw foto-legpuzzel telkens een stukje nog even losnemen om het zo nodig precies bij te snij den. Wanneer de hele puzzel-collage klaar is, plak dan aan de achterkant van het plaatmateriaal nog een dik stuk papier, om kromtrekken van de plaat tegen te gaan. Voor het resultaat van uw werk is ergens in huis vast wel een dankbaar plaatsje te vinden. U zult zien dat familie en bekenden er minstens een kwartier op staan te turen! T»,, Voor het schilderen van grote vlakken wordt in plaats van een kwast vaak de verfroller gebruikt. Niet alleen voor wanden en plafonds, maar bijvoorbeeld ook voor deuren. Een van de voor delen is dat het sneller gaat, maar belangrijker is nog dat in het algemeen een beter egaal gedekt verfoppervlak tot stand komt. Dank zij een nieuwe vinding wordt dat nu nog gemakkelijker be reikbaar. Er is namelijk een verfroller verschenen waarvan het handvat tevens verfreservoir is; het is een plastic flacon die door middel van een schroefsluiting op de (holle) houderbeugel is aangesloten. De verf loopt bij het werken vanuit het reservoir door de holle beugel naar de eigenlijke roller. Die is zo geconstrueerd dat de verf van binnenuit naar het schuimplastic oppervlak loopt. De roller hoeft dus niet in een verfbakje gedoopt te worden; de verf komt volkomen gelijkmatig door de roller naar buiten en dat verzekert een verflaag die overal precies gelijk van dikte is. De verf moet wel enigszins sterker worden verdund dan gewoon lijk. Een te „stroperige" verf loopt moeilijk naar de roller en dringt ook niet zo goed door het schuimoppervlak heen. Die verdunning kan tot gevolg hébben dat er een laagje extra aange bracht moet worden, bijvoorbeeld wanneer licht over donker geverfd wordt. Bij deze nieuwe Kotomatic verfroller wordt een bondige maar duidelijke handleiding in het Nederlands verstrekt. Behalve voor latexverf (voor wanden en plafonds) kan de roller ook voor lak- verf (deuren enz.) worden gebruikt. Het lijkt ons verstandig om. alvorens met het verfwerk te beginnen, de gehele benodigde hoeveelheid verf ineens op de vereiste wijze te verdunnen, zodat een volgende vulling voor het reservoir exact dezelfde dikte heeft als de eerste. In de winkel kost de Kotomatic f22,50 (adviesprijs); importeur is Boersma Plastics BV, Leeuwarden, tel. 05100-26845. Bijna niet te geloven, maar de wc-bril van hout komt weer terug. Een van de deelnemers aan Karwei gaat daar een reeks sanitaire accessoires presenteren die geheel van (beuke)hout zijn ge maakt. Eigenlijk toch wel een logische ontwikkeling; kunststof is voor dingen als wc-brillen, handdoekenhangers, closetrolhou- ders, wastafelplanchetten, spiegels enz. om zijn praktische ei genschappen al sinds jaren een veel gebruikt materiaal. Om het wat mooier te maken zijn naast de transparante uitvoeringen ook "imitaties" van hout vervaardigd. En waarom dan geen écht hout? Wat vormgeving betreft zijn de nieuwe houten sanitaire accessoires (voor badkamer en toilet) uiteraard sterk verschillend van die van vroegerin positieve zin welteverstaan. Bovendien maken de moderne laktechnieken het houten materiaal zeker zo hygië nisch en bestand tegen inwerking van vocht, tegen beschadigin gen enz. als pen "vol" kunststofmateriaal van nature is. De diverse onderdelen van dit sanitaire programma in beukehout zullen binnenkort per stuk in de handel verkrijgbaar zijn; u be hoeft dus geen complete uitrusting te kopen. Sanitaire accessoi res van massief hout zullen ongetwijfeld beantwoorden aan de voorkeur voor echt-natuurlijke materialen die de laatste tijd ge signaleerd wordt. Het is een van de producten die binnenkort op de beurs Karwei (voor het publiek toegankelijk van donderdag 24 tot en met zon dag 27 januari) de moeite van het bekijken waard zijn. Over wat er verder te zien zal zijn berichten we binnenkort vanzelfsprekend nog uitvoeriger.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11