Alle journalisten VS moeten weg uit Iran Spanje wil meedoen met sancties NAVO Artsenstaking in België steeds feller Stammen willen heilige oorlog tegen Russen BERT LANCE VOOR RECHTER Russische troepen bij grens met Iran Regerings crisis in IJsland Optimisme Patriottisch Front over verkiezingen Operatie heeft Tito niet geholpen DINSDAG 15 JANUARI 1980 (Van c correspondenten) WASHINGTON, MADRID - Spanje heeft zich als officieel neutraal land aangesloten bij te gen de Sowjet-Unie te treffen maatregelen van de NAVO- bondgenoten. Die conclusie mag worden getrokken uit de ge meenschappelijke verklaring die gisteren werd afgelegd na een bliksembezoek van de Spaanse premier Suarez aan het Witte Huis. Aan het slot van een ander half uur durend gesprek met Gar ter werd gesteld dat het Westen zijn solidariteit moet versterken door co.ncrete maatregelen om de Sowjet-Unie de consequenties van zijn optreden in Afghanistan duidelijk te maken. Suarez sprak tijdens het haastig gearrangeerde bezoek met Carter over Iran, Afghanistan (de „Rus sische agressie" werd veroor deeld), het Midden-Oosten, La- tijns-Amerika en de samenwer king tussen de VS en Spanje bin nen het raam van de westelijke veiligheid. Suarez zou al eerder naar de VS zijn gekor hij heeft dat bezoek moeten afzeggen vanwe ge binnenlandse omstandighe den en omdat Carter het in Ame rika zelf ook te druk had. Volgend jaar loopt de overeen komst af tussen Spanje en de VS over het Amerikaanse gebruik van Spaanse bases. De Spanjaar den willen voor een verlenging betere voorwaarden en de rege- ring-Suarez koestert bovendien de wens lid te worden van de NAVO. Politieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad heb ben de indruk dat de VS in NA- VO-verband zullen aandringen op een versnelling van de proce dure die Spanje binnen het bondgenootschap moet bren gen. Afgaande op de verklaringen in Washington, mag het niet uitge sloten worden geacht dat de Spaanse regering is teruggeko men op zijn besluit om op Spaans grondgebied geen faciliteiten aan de Amerikaanse strijdkrachten te verlenen, wanneer deze in het Midden-Oosten of Iran zouden interveniëren. Carter en Suarez hebben in elk geval besloten tot veelvuldiger overleg, al hebben de Amerikanen met geen woord gerept over het aanbod van Sua rez om Spanje een brugfunctie te laten vervullen tussen het geïn dustrialiseerde Westen en de Arabische wereld. De Spaanse socialistische partij PSOE, die niet ingelicht was over het bliksembezoek van Suarez aan Washington, heeft uit protest zijn delegatie, die een rondreis door de Verenigde Staten maak te, meteen naar Madrid terugge roepen. De socialisten voelen zich gepasseerd omdat de pre mier hen niet over zijn reis en het motief ervan had ingelicht. KABUL (UPI) - Een Russische divisie bestaande uit tenmin ste 10.000 man heeft stellino gen betrokken langs de grens tussen Afghanistan en Iran op schootsafstand van de Iraan- se olievelden, zo hebben Wes terse diplomaten gisteren in Kabul gezegd. Het zou gaan om de 66-ste Russische gemo toriseerde infanteriedivisie. Een Westerse militaire deskun dige zei dat de troepen geen defensieve taak hadden om dat er vanuit Iran geen mili taire dreiging bestaat. Vol gens deskundigen zouden de Russen "ongeveer drie uur" nodig hebben om de olievel den te bereiken. De Russi sche divisie zou aanvankelijk in en om Herat, een stad nabij de Iraanse grens, en in Shin- dand, een luchtmachtbasis verder naar het zuiden, gele gen zijn geweest. De berichten van de westerse diplomaten in Kabul konden niet worden bevestigd omdat alle verbindingen met Herat zijn verbroken. Westerse cor respondenten mogen wel naar andere belangrijke Af ghaanse steden reizen, maar binnenlandse vluchten naar Herat zijn afgelast. Correspondenten die Afghanis- ten via Pakistan zijn binnen gekomen langs de zuidelijke route door Kandahar, zeiden dat ze daar géén samentrek ken van Russische troepen hadden geconstateerd. REYKJAVIK (AFP) - Op IJsland heeft de voorzitter van de conser vatieve partij, Geir Hallgrimm- sonn, gisteren zijn opdracht om een nieuw kabinet te formeren, teruggegeven. Volgens voorschriften in de grondwet zal president Kristian Eldjarn nu Ludvik Josefsonn, leider van de linkse1 volksallian tie, moeten opdragen een nieuwe regering te vormen. Hallgrimmsonn heeft de afgelopen twee weken getracht een rege ring van nationale eenheid van de grond te krijgen. Deze pogingen zijn echter afgestuit op zijn voor stellen voor een sociaal beleids- program, die niet de goedkeuring van de linkse partijen konden wegdragen. De voorstellen kwa men neer op een vermindering van de koopkracht voor alle in komensgroepen. In afwachting van een nieuwe rege ringsploeg neemt een sociaal democratisch minderheidskabi net onder leiding van Benedikt Groendal de lopende zaken waar. De regeringscrisis duurt nu al anderhalve maand. Ook Canada heeft zijn Anthony Blunt OTTAWA, CANADA (AFP) - Hugo Hambleton, hoogleraar aan de Laval-universiteit van Quebec, heeft in een interview met Cana dese journalisten bekend dat hij sinds dertig jaar heeft gespio neerd voor de Sowjet-Unie. De 57-jarige hoogleraar is ontmas kerd door de politie, die een kor- tegolfzender en een dagboek heeft gevonden waarvan Hamle- ton zich bediende. Hij vertelde dat hij vlak na de Tweede Wereldoorlog door de Russen was benaderd. In de oor log heeft hij gevochten in de ran gen van het 'France Libre' van generaal De Gaulle. Daarna werkte hij voor de inlichtingen dienst van Canada en West- Duitsland. BARCELONA Ruim elf uur lang bleef de 35-jarige Ramon Paj ares gisteren op de kabels van een kabelbaan in ilspark van Barcelona. vader van vijf kinderen, werkloos en echtgenote in een inrichting, dreigde naar beneden te springen beneden loodsen (Van f correspondent Jan Ger ritsen) BRUSSEL - De Belgische artsen staking wordt feller. Stakende dokters wijken uit naar het bui tenland, wachtdiensten worden verlaten en het publiek begint geïrriteerd te raken. Een autobus met artsen die naar Nederland wilde vertrekken, werd gisteren met stenen bekogeld. De staken de medici in de bus moesten door de politie ontzet worden en me nige boze demonstrant-patiënt liep daarbij rake klappen op. Volgens het Belgisch persbureau hun patiënten gratis met raad en daad terzijde staan als protest te gen de bezuinigingsplannen van de regering. TEHERAN (Reuter) - De revolutionaire raad van Iran, het hoogste politie ke orgaan van het land sinds de revolutie van fe bruari vorig jaar, heeft besloten dat alle Ameri kaanse journalisten het land op korte termijn dienen te verlaten. Dit heeft het officiële persbureau Pars gisteren bekendgemaakt. Naar het bureau meldde zou mi nister Ali Akbar Moinfar van oliezaken gezegd hebben: "Alle Amerikaanse correspondenten worden spoedig Iran uitgezet omdat zij slecht nieuws gepubli ceerd hebben" Het is nog onzeker of de beslissing alle Amerikaanse journalisten en correspondenten uit te wijzen, ook van toepassing is op de niet- Amerikaanse persmensen, die voor media uit de Verenigde Sta ten werken. n een na de vergadering van de re volutionaire raad uitgegeven verklaring stond dat "journalis ten uit andere landen (dan de Verenigde Staten) als Groot-Brit- tannië, West-Duitsland en andere staten gewaarschuwd zijn dat als zij in de toekomst de islamitische revolutie bevooroordeeld bena deren en het nieuw verminken, dat ook zij dan onmiddellijk in kunnen rukken" Witte huis Het besluit van Iran betekent in de eerste plaats dat de Iraniërs geen kennis zullen nemen van de 'rampzalige weerslag' die de gij zelingsaffaire op hun eigen land heeft, verklaarde gisteravond de perschef van het Witte Huis, Jody Powell. Dreigement Iran heeft gedreigd de olieleveran ties te stoppen aan landen die de Amerikaanse economische en politieke maatregelen tegen Iran steunen. Washington had be vriende landen opgeroepen tot "betekenisvolle maatregelen" tegen Iran, nadat de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad met een ve to economische sancties van de Verenigde Naties tegen Iran tor pedeerde. kn^e^" AMSTERDAM (ANP) - De Zanu kenburg t zo aan opvordering door het mi nisterie van volksgezondheid, dat controleert of de stakers nog wel minimale wachtdiensten handhaven. Afgelopen weekein de werden 30 dokters in Brussel en Wallonië door het ministerie tot werken gedwongen. De stakende tandartsen in Brussel en andere belangrijke centra hebben hun wachtdiensten op geheven. De ziekenhuizen in Brussel en sommige Waalse ste den zijn overvol met patiënten die soms voor een kleinigheidje en zelfs tegen hun zin door de I dokters in hun ziekbed worden gehouden. Maar volgens het mi nisterie van volksgezondheid is er nog steeds geen sprake van een noodsituatie en zijn er nog vol doende vrije bedden beschik baar. Drie politieke partijen - de Vlaamse christen-democraten en de Vlaamse en Waalse socialisten - hebben de artsenstaking gisteren voor het eerst veroordeeld. Voor de zieken in Antwerpen was er gisteren een prettig bericht: de 78 plaatselijke huisartsen zullen Nieuwe minister (van Joshua Nkomo), die teza men het Patriottisch Front vor men, gaan elk met een eigen lijst de verkiezingen in die eind fe bruari in Zimbabwe-Rhodesië worden gehouden. Na de verkie zingen zullen de beide vleugels van het Patriottisch Front een re gering vormen, waarin de vleugel die de meeste van de 80 zetels heeft behaald de belangrijkste posten zal krijgen. Op die manier kunnen de verkiezingen een op lossing bieden voor de kwestie van het leiderschap binnen het Front. Dit zei Didymus Mutasa van de Zanu gisteren op een persconferentie in Amsterdam. Mutasa, die vergezeld was van Za- pu-vertegenwoordiger Varske, verklaarde te verwachten dat het Patriottisch Front de verkiezin gen met overweldigende meer derheid zal winnen. Op een vraag hoeveel zetels de partij van bis schop Musorewa volgens hem zou gaan halen, zei hij "geen", om daar later aan toe te voegen dat de partij van Musorewa hoogstens tien zetels zou halen. Op de persconferentie, gingen Mu tasa en Varske in op de proble men van het Patriottisch Front bij de verkiezingscampagne. Naast financiële problemen heeft het Patriottisch Front te kampen met tegenwerking van de Engel se functionarissen in Zimbabwe- Rhodesië, aldus Mutasa. De komst van kaderleden naar Sa lisbury wordt aanzienlijk ver traagd en in invoer van verkie zingsmateriaal wordt bemoei lijkt. Over kantoorbehoeften die vanuit Maputa naar Salisbury, worden overgebracht, moet veel invoerrecht worden betaald. De beide vertegenwoordigers van het Patriottisch Front leverden kritiek op de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in Zim babwe-Rhodesië en het feit dat de hulptroepen van bisschop De I Muzorewa veel vrijheid van han- zor delen krijgen. Kritiek hadden ze ook op het Engelse besluit slechts 10.000 vluchtelingen per week toestemming te geven te rug te keren. "Iedereen moet vóór de verkiezingen worden gehou den de mogelijkheid hebben naar Zimbabwe Rhodesie terug te ke- Waarnemers in New York verwach ten dat de Verenigdé Staten, ge steund door de stemverhoudin gen in de Veiligheidsraad, de Iran-kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering van de VN zal proberen te krijgen. Iran blijft echter doof voor elke VN- uitspraak. Minister van buiten landse zaken Ghotbzadeh zei gis teren, dat de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade daar desnoods "eeuwig" zullen blij ven, wanneer Washington er niet voor zorgt dat de sjah, die in Pa nama verblijft, aan Iran wordt uitgeleverd. Blokkade regering is vooral be zorgd over een dreigende vlootblok'kade van de Straat van Hormuz, die de Perzische Golf met de Indische Oceaan ver bindt. De Amerikaanse vloot in de Indische Oceaan is versterkt, terwijl Britse regering Washing ton heeft aangeboden vlooteen- heden naar de wateren rond Iran te zenden. In de bergen aan de grens met Pakistan vormen de guerrilla's zich tot een leger, dat het hoofd moet bieden aan de Sowjetrussische troepen. Aan de andere katit. in Pakistan, hebben bergstammen opgeroepen tot een heilige oorlog tegen het Rode Leger PESHAWAR/MOSKOU (Reuter DPA) - De Pathan bergstammen in Pakistan hebben president Zia-ul-Haq gevraagd de Sowjet- Unie in Afghanistan de heilige oorlog te verklaren. Volgens een leider van de Afghaanse opstan delingen wordt zijn land "het Vietnam van de Russen" De Pakistaanse stammen deden het beroep op generaal Zia uit naam van hun broeders in Af ghanistan wier strijd tegen de re gering de aanleiding was voor de Russische inmenging in Kabul. Stamhoofden kwamen in Pes hawar bijeen te ere van generaal Zia. De Pakistaanse leider brengt een bezoek aan het grensgebied en inspecteert militaire campe- menten om de nationale eenheid te versterken en de stammen te verzekeren dat de regering daadwerkelijk stappen onder neemt tegen de dreiging van de Sowjet-Unie. Generaal Zia ging niet in op het verzoek van de stamhoofden maar maande hen tot geduld. Hij zei de gevoelens en de geest ach ter het verzoek te begrijpen. Vol gens westerse diplomaten doet de Pakistaanse regering haar ui terste best de Sowjet-Unie niet te provoceren. Dit land heeft Pakis tan ervan beschuldigd de Af ghaanse opstandelingen te steu nen. Generaal Zia ontkende ten stelligste dat zijn regering de re- Politie-agent bij aanslag omgekomen MADRID - De 42-jarige guardia ci vil Francisco Moya Jimenez is gisteren in het Baskische dorp Orio door een aanslag om het le ven gekomen. De politieagent dronk een kop koffie in een café op nog geen 300 meter afstand van het politiebureau toen drie mannen, gewapend met mitrail leurs, enkele salvo's losten. On middellijk na de aanslag vlucht ten de daders in een gereed staande auto in de richting van Frankrijk. Op de plaats van het misdrijf is een aantal kogelhulzen gevonden van het type "parabellum, 9mm", de munitiesoort die de radicale Bas kische afscheidingsbeweging ETA-Militar gewoonlijk ge bruikt. De vermoorde politieagent had de laatste maanden herhaaldelijk bedreigingen ontvangen. Vol gens zijn collega's heeft Moya Jimenez onder druk van deze be dreigingen enige tijd geleden een flat gekocht buiten het Basken land. bellen bewapent en opleidt. De beschuldiging is volledig zonder grond en boosaardig, aldus de Pakistaanse leider. Hij moest echter toegeven dat zijn regering niet overal in het grensgebied controle kan uitoefenen. Uit zijn woorden geen land in deze we reld kan elke meter van zijn grens verzegelen" kan worden opge maakt dat Afghaanse rebellen vanuit Pakistaans grondgebied opereren. Volgens generaal Zia verleent zijn land humanitaire hulp aan de 420.000 Afghaanse vluchtelingen. "Zij zijn niet gekomen voor een vakantie. Zij zijn gekomen omdat hun levens, hun eer en hun bezit tingen in gevaar zijn, en hun met geweld een ideologie wordt op gedrongen die in strijd is met hun geloof, hun aard en hun tradi ties", aldus de Pakistaanse leider Volgens berichten wordt er ge vochten tussen opstandelingen en Russische parachutisten in Baricot dicht bij de grens met Pakistan. Een woordvoerder van de rebellen in Peshawar zei dat 80 Russische soldaten zijn gedood tijdens de gevechten in de afge lopen twee dagen. ROME (UPI) - Italië': nister van buitenlandse zaken werd gisteren Attilio Ruffini, die ATLANTA, GEORGIA (UPI) - In al eerder ministersfuncties (ver voer en ondeiwijs) vervulde in vorige christendemocratische regeringen. De 54-jarige Ruffini volgt de zaterdag om gezond heidsredenen afgetreden Franco Maria Malfatti (52) op. Atlanta in Georgia is gisteren het proces begonnen tegen Bert Lance, de voormalige bankier die gedurende negen maanden pre sident Carters directeur van be grotingen was en toen moest af- n Atlanta worden Lance en drie mede-beklaagden beschuldigd van het onder vals voorwendsel overreden van 41 banken hen, hun familie en vrienden over een Lance, oud-president-directeur van de National Bank of Georgia en de Calhoun First National Bank, wordt ook gegoochel met geld van de bank en het verstrek ken van onjuiste gegevens aan banken ten laste gelegd. Hij zou een gevangenisstraf van 95 jaar en boetes ter hoogte van 115.000 dollar kunnen krijgen als hij op alle 22 punten van de aan klacht tegen zijn persoon schul dig zou worden bevonden. BELGRADO (UPI) - De opera tie aan de bloedvaten in het linkerbeen, die president Tito van Joegoslavië zondag heeft ondergaan, heeft niet het ge wenste resultaat gehad, aldus een officiële bekendmaking in Belgrado. Volgens deze bekendmaking is Tito's alge hele situatie goed en herstelt hij normaal van de operatie. Maar 'ondanks een tijdelijke verbetering is het gewenste resultaat niet bereikt', aldus het communiqué. Uit de bekendmaking blijkt niet welke verdere behande ling nu voor Tito nodig wordt geacht. Over de operatie zelf zijn geen bijzonderheden meegedeeld, maar uit goede bron is vernomen dat een deel van de bloedvaten in het been door kunstaderen is vervan gen. Volgens sommige spe culaties kan amputatie nodig zijn als de chirurgische in greep heeft gefaald. De Oostenrijkse minister van defensie, Otto Roesch, heeft gisteren in een interview met het Weense dagblad 'Die Pres.se' gezegd dat Russisch militair ingrijpen in Joego slavië na Tito 'zeer onwaar schijnlijk' is. Roesch noemde recente berich ten als zouden de Russen hun leger in Tsjechoslowakijc onlangs hebben versterkt, 'bezijden de waarheid'.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9