"Aanleg nieuwe bruggen vraagt om conflicten Troef weet nog niet 'waarheen' WERKLOOSHEID NOG STEEDS HOOG "IK KAN MOEILIJK HELE LEVEN ZANGER ZIJN" DINSDAG 15 JANUARI 1980 LEIDEN - „Met de aanleg van nieuwe bruggetjes in de Leidse binnenstad vraagt de gemeente in een aantal gevallen om conflicten". Dit zegt de Adviesraad voor de Binnenstad in een reactie op het derde deel van het verkeerscir culatieplan van de gemeente. De aanleg van een aantal bruggetjes stuit bij de adviesraad op" bezwa ren omdat er sprake zou zijn van overdaad. Volgens de adviesraad zijn in de directe omgeving veelal voldoende andere bruggen aan wezig. Bovendien meent men dat in een aantal gevallen het verkeer in gevaar wordt gebracht en dat de aanleg van sommige bruggen een onzinvolle aantasting van het beschermd stadsgezicht met zich meebrengt. Oude Singel Om die redenen wordt ondermeer de aanleg van een nieuwe brug over de Rijn (ter hoogte van het Waaghoofd), een brug over de Witte Singel (die de Hortus Bota nicus doorkruist), de voetgan gersbrug over de Nieuwe Rijn (ter hoogte van de Beschuit steeg), de brug over de Oude Rijn (ter hoogte van de Dullebakker- steeg) en de aanleg van een twee tal bruggen over de Oude Singel, door de adviesraad van de hand gewezen. Een brug voor fietsers en voetgangers over het Rapen burg (tussen Langebrug en Groenhazengracht) wordt zelfs met klem ontraden. In zijn reactie op het verkeerscir culatieplan signaleert de Advies- LEIDEN - Al jaren verkeert het vormingscentrum voor jong volwassenen Troef in onzekerheid over zijn huisvesting. Sinds 1975 is Troef gehuisvest m het Marinecomplex aan het Noordeinde. In maart 1977 (an derhalfjaar na de verhuizing naar dit "nieuwe" gebouw) kreeg het vormingscentrum van de ge meente te horen dat het voorma lige Marinecomplex waarschijn lijk zqu worden afgebroken. Nu, bijna drie jaar later bestaat er nog steeds geen zekerheid over de huisvesting van Tfoef. Vanavond wordt in een vergadering van de commissie van financiën gespro ken over de toekomst van het vormingscentrum. "Noodkreet: géén Noodkeet" is de titel van het boekje dat Troef in oktober van het vorig jaar uit bracht ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. In dit boekje wordt de slepende affaire rond de nieuwe huisvesting van het cen trum voor jong volwassenen uit de doeken gedaan. Toen Troef in 1975 van de Hogewoerd naar het Noordeinde verhuisde, was het Marinecomplex niet geschikt voor het werk dat Troef er wilde gaan doen. Door zelf veel tijd en geld in het opknappen en aan passen van de ruimtes te steken wisten medewerkers en bezoe kers het gebouw in korte tijd ge schikt te maken voor het geven van cursussen en het houden van soosavonden. Korte tijd later kreeg Troef van de gemeente te horen dat het Mari necomplex op de nominatie stond om gesloopt te worden. Wel werd de toezegging gedaan dat dit niet eerder dan eind 1978 zou gebeuren. Het bestuur van Troef verzette zich tegen de gemeente raad voor de Binnenstad een groot aantal fouten en onnauw keurigheden. Gezien het belang van het verkeersplan voor Lei den, wordt gesteld dat een aan vulling op het uitgebrachte plan ernstig moet worden overwogen. Over een aantal plannen zou het verkeerscirculatieplan weinig duidelijkheid verschaffen. Ronduit verbaasd is de advies raad over het ontbreken van zo wel uitwerking als toelichting op het geplande busbaanproject Leiden - Leiderdorp - Zoeter- woude-Rijndijk. De adviesraad blijft van mening dat de bouw van tenminste drie par keergarages (onder het Galgewa ter, Ir. Driessenplein en op het Sandersterrein) op zeer korte termijn van de grond moet ko men. De raad is van mening dat de mogelijkheid bestaat deze ga rages ondergronds te bouwen. Daarnaast vindt men dat op het Schuttersveld één of meer par keergarages, met een flinke ca paciteit, moeten komen. De adviesraad noemt een aantal plannetjes van de gemeente die men liever (voorlopig) niet ge realiseerd wil zien. Daartoe beho ren ondermeer de aanleg van een aantal tunneltjes en verbindings routes die men niet noodzakelijk acht. De raad geeft veelal de voorkeur aan een goede ver keerslichtinstallatie boven onge lijkvloerse kruisingen. Men pleit voor er voor de verkeerslichten zó te regelen dat op doorgaande wegen een zogenaamde groene golf ontstaat. Autoroutes De adviesraad merkt verder op dat het fiets- en autoverkeer teveel gedwongen wordt bepaalde rou tes te berijden, hetgeen tot een te grote drukte op de hoofdwegen zou leiden. Te weinig aandacht zou worden besteed aan het vrachtverkeer. Volgens de ad viesraad dienen het wegenbeloop en de te treffen verkeersmaatre gelen er op gericht te zijn dat door de gehele stad een goede door stroming van al het verkeer mo gelijk is. De raad pleit er tenslotte voor om met voorrang een aantal werkzaamheden (aan hoofdrou tes) buiten de binnenstad uit te voeren bóven werken die in de binnenstad moeten worden uit gevoerd. Van der Stoel spreekt in Leiden LEIDEN - De oud-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel, thans kamerlid voor de Partij van de Arbeid, zal a.s. vrijdag op de ledenvergadering van de Leidse afdeling van de PvdA een inleiding houden bij een discussie over vrede en vei ligheid. De vergadering begint om 20.00 uur in het Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. r de Binnenstad meent dat hier beter geen i i brug kan worden gebouwd. Lampie aan vooravond festival: het Noordeinde: "Jammer dat je de stank niet kunt fotografe plannen. Het bestuur stetae dat het Troefgebouw onlangs met veel inspanning voor het werk geschikt is gemaakt en dat een zelfde investering in een nieuw gebouw zo kort daarop niet mo gelijk is. Bovendien komen twee verhuizingen zo kort op elkaar de belangstelling voor het centrum niet ten goede. De bezoekers moeten dan opnieuw aan een an der gebouw wennen. De samen stellers van het boekje stellen dat de voortdurende onzekerheid op huisvestingsgebied voor mede werkers de bezoekers het werken erg bemoeilijkt. "Herhuisvesting mag niet uitdraaien op het aan bieden van een noodkeet", stelt men in het boekje. Inmiddels duurt de onzekerheid voort. Bij Troef is niets bekend over het tijdstip waarop met de sloop zal worden begonnen. Wél zekerJs dat de gemeente mini maal "zes maanden vóórdat het gebouw ontruimd moet worden, de gebruikers hiervan op de hoogte moet stellen. Een derge lijk bericht is bij Troef niet ont vangen. Het eerste half jaar wordt er dus nog niet gesloopt. De heer Schaap van de dienst be heer gemeentelijke gebouwen deelt desgevraagd wel mee dat de voormalige ziekenboeg, waarin Troef is ondergebracht, als eerste aan de beurt is om platgegooid te worden. Dit gedeelte van het ma rinecomplex verkeert volgens hem in de slechtste staat. Schaap vertelt dat burgemeester en wet houders van Leiden vermoede lijk nog deze maand een beslis sing over deze sloop zullen ne- Als mogelijk andere huisvesting voor Troef noemt Schaap het pand waarin nu de "Leidse Jeugd Actie" is gehuisvest. Ook dit pand maakt echter deel uit van het Marinecomplex, zodat ook dit een tijdelijke huisvesting zou be tekenen en niet het door Troef gewenste onderdak dat voor een periode van minimaal vijftien jaar is gegarandeerd. Bij Troef zal men de ziekenboeg niet met spijt in het hart verlaten. "Als je hier een avond gewerkt hebt, heb je tegen de tijd dat je naar huis gaat zo'n kop", zegt Annemarie Hoorn, één van de medewerksters. "Er is hier hele maal geen ventilatie en het ge bouw is erg oud en dus stoffig. Bovendien is het licht hier erg slecht". 'Het is jammer dat je de stank van de riolering niet kan fotografe ren, anders zou ik de problemen met onze huisvesting goed dui delijk kunnen maken". "Maar", besluit ze, "als we in ruil hiervoor een noodkeet óf andere behui zing krijgen zijn we natuurlijk nog verder van huis". De tafel ligt bezaaid met vel letjes papier, volgekalkt met cijfers. Zijn hondstrouwe, enigzins uit de krachten ge groeide poedel Jeannie zit pal naast hem belangstellend toe te kijken. Zelf is hij druk aan het stoeien met een rekenma chientje. Het is duidelijk dat dit rekenwerk gaan dagelijk se kost voor hem is. "Maar we komen er wel weer uit", zo verzucht hij alvorens op zijn praatstoel plaats te nemen Drukke dagen Voor Lambert Wouda,veel beter bekend, als de straatzanger "Lampie", zijn de drukke da gen weer aangebroken. Over enkele maandenbegin maart om precies te zijnwordt het vijfde "Lampival" gehouden en daar komt heel wat voorbe reiding bij kijken. Vorig jaar bijvoorbeeld traden er op dit Leidse muziek- en cabaret festival maar liefst 80 arties ten op. Er waren een kleine 100 medewerkers aangetrok ken om het culturele feest een beetje ordelijk te doen verlo pen. Behalve met de voorbereiding van het Lampival is Lampie druk bezig met het oprichten van een soort van supporters vereniging, die garant moet staan voor het voortbestaan van het Lampival. Wat is na melijk het geval? Deze kleur rijke Leidenaar vindt het zo zoetjes aan tijd worden om zijn zorgeloze zwerversbe staan in te wisselen voor een bestaan dat wat meer zeker heden biedt. Toekomst "Ik ben nu 26 en moet eens een beetje aan m'n toekomst gaan denken. Ik kan moeilijk m'n hele verdere leven straatzan ger blijven. Ik hoop binnen kort te kunnen beginnen met een cursus voor elektrotechni cus. Via die cursus hoop ik in de toekomst als theatertechni cus aan de bak te kunnen ko men", zo verklaart Lambert Wouda. Lampie gaat dus in de nabije toekomst uit het Leidse straatbeeld verdwijnen, al- thans als straatzanger 'Maar het Lampival mag niet verdwijnen", aldus de toe komstige theatertechnicus "Daar is het een té gek feest voor. Bovendien heeft dit fes tival een zekere functie. Je kan het zien als springplank voor aanstormend talent" ampie vervolgt: "Neem nou de Dummies". Vorig jaar werd deze groep op het Lampival gepresenteerd. Nu kunnen ze overal optreden en maken goede kans op een single. Zo zijner meer groepen en arties ten op te noemen die na een optreden op het Lampival een stormachtige ontwikkeling hebben doorgemaakt" Lampie vreest echter dat hij in de toekopist niet voldoende tijd kan vrij maken om een dergelijk festival te organise ren. "Daar gaat zö ongeloof- lijk veel tijd in zitten. Als ik straks een baan heb kan ik dat nooit allemaal opbrengen" Vandaar dus zijn poging om mensen te mobiliseren die de organisatie van het Lampie- val, dat voortaan "VAL" zal heten, in belangrijke mate moeten gaan c Rock en roll In het "avant-garde koffiehuis Odessa aan de Herengracht, dat tijdelijk dienst doet als organisatiebureau voor het vijfde "VAL", werd zondag avond een oprichlingswryu- dering gehouden. Maar dat leverde niet het gewenste re sultaat op. "Er waren te wei nig mensen", bekent Lampie. "We hebben toen besloten om een werkgroep m hel leven te roepen. Maar ik heb goede hoop dat zich nog veel meer mensen bij die werkgroep zullen aansluiten. Belang stellenden kunnen elke mid dag naar Odessa komen of bellen (telefoon 126687). Van één tot vijf ben ik daar be reikbaar". 'Wanneer 't vijfde VAL precies wordt gehoudenWel. op 8 en 9 maart. Zaterdag 8 maart hebben we 't Voorval", een avond uitsluitend Neder landstalige rock en roll, en zondag 9 maart is het eigen lijke VAL. Duidelijk zo?" LEIDEN - Het blijft modderen met de werkgelegenheid in Leiden en omgeving. Voor ruim 2200 mannen en bijna 1000 vrouwen is geen werk. En dat is een toe stand die al langere tijd bestaat. "De werkloosheid blijft verontrustend hoog", aldus directeur S. G. Schumacher van het Leidse arbeidsbureau. Zijn bu reau bestrijkt ook een negental gemeen ten in de omgeving. In het afgelopen jaar daalde weliswaar de werkloosheid ondër de mannen met 6 procent, bij de vrouwen was de situatie minder rooskleurig. Het aantal werkzoe kende vrouwen nam met 5 procent toe. Wat dit betreft wijkt de ontwikkeling in Leiden en omgeving eigenlijk niet af van de rest van het land. Maar wel ligt de werkloosheid in Leiden en omgeving zo wel bij de mannen als bij de vrouwen nog steeds boven het gemiddelde voorde pro vincie Zuid-Holland. Bij de mannen ligt de werkloosheid bovendien ook boven het landelijk gemiddelde. De grootste werkloosheid valt te registreren bij de bouwvakkers, ongeschoolde arbei ders en metaalbewerkers (bij de mannen) en kantoorpersoneel, ongeschoolde werkneemsters en onderwijzeressen (bij de vrouwen). Wanneer alleen naar de ontwikkeling in de afgelopen maand december wordt geke ken valt op dat er minder mannen aan de slag konden dan in november. Oorzaak daarvan is de toestand in de bouw, aldus het arbeidsbureau. Vooral in de gemeente Katwijk is naar ver houding een forse stijging van het aantal mannen zonder werk te zien. De vergelij king met november levert 27 werkloze mannen méér op, en niemand weet hoe dat komt. Zowel het arbeidsbureau als gemeentesecretaris Feenstra van Katwijk konden gisteren geen verklaring geven. Wat de stad Leiden betreft: de werkloosheid in de stad stuwt de cijfers voor het hele district nog steeds fors omhoog, aldus di recteur Schumacher. Er werden eind de cember 72 werkloze mannen méér geregi streerd dan in november. Vijf vrouwen konden zich deze maand als werkzoekend afmelden. Het gemiddelde aantal vacature's waarvan het arbeidsbureau het bestaan weet nam vorig jaar trouwens af. Gemiddeld had het bureau dit jaar 1237 banen in de kaarten bakken, tegen 1316 in het vorig jaar. Toen men vorig jaar de vacatures doorliep bleek een aantal „vacatures" trouwens niet meer te bestaan. De betreffende be drijven hadden niet gemeld dat er al ie mand was gevonden. ADVERTENTIE Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur. atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie r oude boekenvjL' voor uw i Boekhandel J. de Slegte b.A Breestraut 73.2311 ('J leiden.Tel.071 -122007.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3