Loonpauze ook voor zuivel en vleeswaren DAF uit de rode cijfers FNV bereidt acties voor Bescheiden groei van economie in West-Duitsland Albeda houdt voet bij stuk Verlies over 78 vrijwel zekerweggewerkt Toekomst Van Gelder zwart en zorgwekkend DINSDAG 15 JANUARI 1980 ECONOMIE I 1 1 DEN HAAG (GPD) - Voor de werknemers in de zuivel- en vleeswarenindustrie zal geen uitzon dering worden gemaakt op de loonmaatregel, die het kabinet vorige week vrijdag voor twee maanden heeft afgekondigd. Dat bleek gisteravond na afloop van de bespre kingen tussen minister Albeda (sociale zaken) en werkgevers- en werknemersvertegenwoor digers in de zuivel- en vleeswarenindustrie. AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Middenstandsbank zal eind 1980 naar schatting 10.000 mensen in dienst hebben. Dat zou een stijging dit jaar beteke nen van 1000 man. De bank zal er voor moeten waken dat die groei niet ten koste gaat van haar slagvaardigheid en flexibiliteit, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, de heer Scherpen- huysen Rom, in de personeels- krant Naar Meer Binding. Het afgelopen jaar is voor de NMB financieel gezien redelijk suc cesvol geweest. Er werden meer zaken gedaan, zij het dat de groei iets minder was dan in 1978. Dat is volgens de heer Rom een verschijnsel dat voor het he- NMB verwacht flinke uitbreiding van personeel Ie Nederlandse bankwezen op gaat. Het aantal personeelsle den groeide in 1979 van 8582 tot 8998, wat een toename van 5 procent betekende. De heer Rom denkt dat zijn bank er dit jaar in zal slagen haar hui dige plaats op de wereldrang lijst van banken (71) te verbete ren. de NMB blijft actief in het buitenland, waarbij de ontwik kelingen zich met name binnen Europa zullen voordoen. In Ne derland zijn voor 1980 nieuwe vestigingen gepland in Lely stad, Eerbeek, Oosterbeek, Heerlen (2), Haelen, Lemmer, Wieringerwerf, Goirle, Dene kamp, Rotterdam (2), Yerseke en Alkmaar. In beide bedrijfstakken zijn vóór de loonpauze van kracht werd af spraken gemaakt tussen werkge vers en vakbonden over toesla gen voor vuil en onaangenaam werk. Volgens minister Albeda moeten de gemaakte afspraken, willen zij buiten de loonmaatre gel vallen, voldoen aan twee maatstaven: zij moeten zijn vast gelegd in een goedgekeurde cao en zij moeten inmiddels ten uit voer zijn gebracht (uitbetaald). De minister blijft op het standpunt staan dat de toeslagen in de zui vel- en vleeswarenindustrie nog niet waren uitbetaald en dus on der de loonmaatregel vallen. In de zuivel gaat het om een voor schot van f 15,20 bruto per week met terugwerkende kracht tot 23 december; in de vleessector was overeenstemming bereikt over een tussen-cao, die tot 30 april loopt. Daarin waren toeslagen opgenomen voor vuil en onaan genaam werk van f 35 per week. Deze toeslagen zouden worden uitbetaald met terugwerkende kracht tot 15 december. Vandaag zal minister Albeda met de loontechnische commissie van de Stichting van de Arbeid een gesprek hebben over de vraag hoe de loonmaatregel moet worden uitgelegd. Dan zal ook opnieuw worden bekeken of de toeslagen voor werknemers in de zuivel- en vleeswarenindustrie onder deze maatregel vallen. FNV Voedingsbond-voorzitter Schelling benadrukte gister avond dat de toeslagen voor de werknemers in de vleeswaren- sector al in de weeklonen zijn uitbetaald. Bovendien zitten de maandlonen al in de computer, dus uitbetaling daarvan is ook niet meer tegen te houden", aldus Schelling. De federatieraad van de FNV, waarin alle voorzitters van de aangesloten bonden zijn verte genwoordigd en de verbonds raad van het CNV wijzen de loonpauze af. De FNV is bezig om i acties te ontwikke- WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur e Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck geheel bew. -1 -6 half bew. -3 -8 geheel bew. -3 -9 geheel bew. -2 -7 geheel bew. -3 -7 geheel bew. geheel bew. -2 -5 0 onbewolkt -5 -10 0 geheel bew. -1-4 0 half bew. 3 0 3 zwaar' bew. 5 0 0 licht bew. 10 6 01 onbewolkt -4 -10 0 onbewolkt 5-5 0 geheel bew. -2 -5 0 onbewolkt -4 -10 0 geheel bew. -2 -3 0 half bew. 2-2 0 zwaar bew. -1 -9 0 len, die neerkomen op regionale protestbijeenkomsten, die weer moeten leiden tot discussies in de bedrijven. FNV-voozitter Wim Kok zei te ver wachten, dat het'kabinet na de loonpauze van twee maanden voor de rest van het jaar met een loonmaatregel zal komen. De FNV meent, dat dit de vrijheid van onderhandelen over het ar beidsvoorwaardenbeleid met de werkgevers strak aan banden legt. Daarom betwijfelde hij of de FNV wel zou deelnemen aan een ge sprek met regering en werkge vers, „omdat je je dan medeve rantwoordelijk maakt voor een stuk regeringsbeleid", zei hij Het CNV heeft de manier waarop het kabinet met de vakbeweging en werkgevers overleg heeft ge pleegd over de loonmaatregel volstrekt afgewezen. „Alles wat per 1 januari 1980 aan verbeterin gen was overeengekomen, moet doorgang vinden", aldus CNV- voorzitter Harm van der Meulen. Of het CNV zal deelnemen aan verder overleg met de regering hangt volgens Van der Meulen af van de vraag of dat zin heeft en van dfe vraag in hoeverre de plan nen van het kabinet nog zijn te beïnvloeden. Volgens Van der Meulen is het aan vaarden van de nieuwe cijfers over1 meer werkloosheid en gro tere prijsstijging gevaarlijk. „We moeten de nationale verarming niet accepteren, maar juist te genhouden" Als één van de maatregelen daartoe noemde hij het afromen van de gigantische winsten bij de oliemaatschappij en als gevolg van de olieprijsstij gingen. Zowel FNV als CNV gaan in fe bruari praten met de leden over het gewijzigde sociaal-econo misch beleid zoals dat er dan uit zal gaan zien volgens de plannen van het kabinet. Mexico vindt nieuw olieveld MEXICO-STAD (Reuter) - De Mexicaanse staatsoliemaat schappij "Pemex" heeft in het zuidoosten van Mexico een nieuw olieveld gevonden dat een reserve van naar schatting an derhalf miljard barrel (een vat van 159 liter) heeft. De directeur van Pemex, Jorge Diaz Serrano, zei dat het veld, "Iris-Giraldas", gerekend mocht worden tot de reuzen-olievelden in de wereld. De vaststaande re serve van Mexico bedraagt 45 miljard barrel. Diaz deed zijn onhulling in de toe spraak waarmee hij een zesdaag se bijeekomst van de Latijnsame- rikaanse organisatie voor onder linge hulp van staatsoliemaat schappijen, opende HANNOVER (ANP) - YVest-Duits- land, de belangrijkste handels partner van Nederland, mag blij zijn als er dit jaar een beschei den reële groei van het bruto na tionaal produkt van twee tot drie procent wordt bereikt en als de prijzen niet sneller stij gen. Dit heeft de nieuwe president van de Westduitse centrale bank, Karl Otto Pöhl, gisteren gezegd tijdens een rede voor de Kamer van Koophandel van Hannover- Hildesheim. Pöhl verwacht een vergroting van het tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans (die de verhouding invoer-uitvoer Minister Albeda (rechts) van sociale zaken sprak gisteravond met vertegenwoordigers van de Voedingsbonden over de gevolgen van de loonmaatregel voor de pas afgesproken verhogingen in de zuivel en vleeswaren industrie. Daarbij waren ook de voorzitter van de Voedingsbond FNV, Cees Schelling (links) en werkgeversvoorzitter Zijlstra (midden) aanwezig. EINDHOVEN (GPD) - Met een record-aantal van 15.200 afgeleverde trekkers, vrachtwagens, bussen en militai re voertuigen heeft DAF over 1979 voldoende winst ge maakt om het verlies van 1978, dat 15 miljoen gulden bedroeg, „vrijwel zeker" te hebben weggewerkt. Dit verklaarde Piet van Doorne, voorzitter van de raad van bestuur van DAF Trucks gisteren. Aan een voor spelling voor 1980 waagde hij zich nauwelijks: „Er staan enkele magere jaren voor de deur". Van Doorne's terughoudendheid over de winst van 1979 is vooral ingegeven door het feit dat dit re sultaat „nog geenszins voldoet i de rendementsdoelstelling naar maatschappelijk aan- iide norm, op een nettowinst 12 procent dient te liggen" AMSTERDAM (ANP) - De nabije toekomst (tot 1982) voor Papierfabriek Van Gelder en Zonen NV ziet er zwart uit en ook op wat langere termijn is sprake van een zorgwekkende situatie. Het verlies in het tweede halfjaar van 1979 bedroeg ongeveer f30 miljoen waardoor geheel 1979 rond f 54 miljoen aan rode cijfers zal opleveren. Dit heeft bestuurslid drs A. E. van Veen gisteren gezegd in een vergadering van obligatiehouders. De heer Van Veen maakte enkele malen duidelijk dat de Raad van Bestuur niet zal aarzelen om met kracht ingrijpende herstructureringsplannen door te voeren, waarbij voor het bedrijf in Wormer eigenlijk geen toe komst meer bestaat. Gedwongen ontslagen zullen naar alle waarschijn lijkheid niet altijd zijn te vermijden. De financieringsbehoeften van Van Gelder worden thans op f 225 miljoen geschat. Hiervan kan het concern f75 miljoen zelf opbrengen. De ban kiers (dat zijn de ABN en de Nationale Investeringsbank) zijn bereid f 115 miljoen krediet te geven en voor de resterende f35 miljoen doet Van Gelder een beroep op de crediteuren van de thans uitstaande lang lopende leningen, waaronder de 9 procent obligatielening. Voorgesteld is de aflossingen van de jaren 1980-1982 te verschuiven naar 1984-1986 Hierdoor komt f 18 miljoen vrij. Hoewel van de zijde van de obligatiehouders in de ruim drie uur durende vergaderingen heel wat bedenkingen werden geuit konden zij in feite geen kant uit. Bij een afwijzing van het voorstel zouden de andere geldgevers het plan verwerpen en opstelling van een nieuw voorstel is volgens de Raad van Bestuur onuitvoerbaar in verband met de ernstige situatie van het ogenblik. Anderzijds is DAF's goedgevulde orderportefeuille, gekoppeld aan een „extreem" lage voorraad, en de goede kaspositie van de on derneming van zulke omvang dat zowel dit als volgend jaar geen fi nancieringsproblemen zullen ontstaan bij de uitvoering van DAF's plannen. DAF's aantal afgeleverde voertui gen - bij een maximale produk- tiecapaciteitvan 16.000 eenheden - had, aldus Van Doorne, een be ter netto-resultaat kunnen ople veren. Er hebben zich echter en kele gebeurtenissen voorgedaan die een negatieve invloed hebben uitgeoefend. In Nederland en Spanje was DAF genoodzaakt de produktie van aanhangwagens te beëindigen - de activiteit waar mee het bedrijf zich in 1930 in de wegtansportsector had begeven. Voor de eerste kopers van het F-16 gevechtsvliegtuig moet DAF 494 wielstellen leveren. Tot dusver waren daar voornamelijk inves teringen mee gemoeid; winst heeft deze produktie tot dusver niet opgeleverd. Revalidatie DAF zou subsidie willen voor een activiteit die, voorzover Van Doorne bekend, geen ander Ne derlands bedrijf er op nahoudt, nl. de revalidatie van werkne mers die in de wao terechtgeko men zijn. „Wij huldigen niet de gedachte dat een minder-ar- beidsgeschikte nedewerker al leen maar weer aan het werk kan gaan als hij of zij weer volledig geschikt is voor zijn functie", al dus Van Doorne. Het bedrijf onderscheidt daarbij twee groepen: werknemers van wie de belasting van de functie niet meer overeenstemt met hun persoonlijke belastbaarheid, en zij die via de Ziektewet al in de wao terechtgekomen waren. Voor de eerste groep is een re-in- tegratiebeleid ontwikkeld, waar bij de werknemers in lichtere functies worden tewerkgesteld. Op het ogenblik zijn 135 mensen in zo'n regeling betrokken. Voor de tweede, thans 185 mensen tel lende groep streeft DAF naar re validatie binnen de onderne ming. Daarvoor is een aantal mo gelijkheden gecreëerd. In 1979 konden op deze manier 50 wao'ers weer volledig in het ar beidsproces worden opgenomen. Dat kostte DAF 3,5 miljoen gul den. „Wij achten het niet billijk dat deze kosten geheel voor onze eigen rekening moeten komen", aldus Van Doorne. In het afgelopen jaar is het aandeel van DAF op de Nederlandse, „vrij hoge" markt met twee pro cent gestegen tot 36 procent, inde klasse boven negen ton. De on- derdelenomzet nam toe met 20 procent. Voor het eerst in zijn ge schiedenis verkocht DAF in Ne derland meer dan 5000 eenheden. De Belgische markt verbeterde met vier procent, en DAF ver kocht in België vorig jaar 17 pro cent meer eenheden dan in 1978, toen een stijging van 15,5 procent werd bereikt. De hoge verkoopcijfers van DAF, ook in de andere Europese lan den, zijn veroorzaakt door een inhaalvraag die ontstaan is door dat klanten lange tijd een voor zichtig aankoopbeleid hebben moeten voeren. .Gezien de sterke relatie tussen de verkopen van vrachtauto's en de ontwikkeling van de economie, zijn wij van mening dat er thans echter enkele magere jaren voor de deur staan. Daar nog bijge voegd de concurrentie vanuit de CS en Japan en de overproduktie in Europa eelf, maken het zeker dat in de komende jaren een har de strijd gestreden zal moeten worden", aldus Van Doorne. weergeeft) van zijn land tot mis schien vijftien a achttien miljard mark vergeleken met een nega tief saldo van negen miljard mark over de eerste negen maanden van 1979. De stijging van de Westduitse olie rekening met 200 procent in twee jaar tijd is de belangrijkste oor zaak voor vergroting van het te kort; in 1978 kostte de olie-invoer West-Duitsland "nog maar" 32 miljard mark tegen naar schat ting ruim zestig miljard mark dit jaar. Pöhl merkte op dat de Westduitse import de afgelopen jaren gesta dig is gegroeid terwijl de omvang van de export al jaren nagenoeg onveranderd is geweest. "Wij hoeven daar geen problemen van te maken; wel moeten we nagaan of dit een tijdelijke ontwikkeling aangeeft of dat West-Duitsland het op langere termijn moet stel len zonder de grote overschotten op de lopende rekening van zijn betalingsbalans, die in het verle den soms een zware last bleken te zijn", zei Pöhl. De Bundesbank is er zich van be wust dat het effect van de hogere olieprijzen niet opgelost kan worden door een strak krediet- beleid. Pöhl vindt echter dat de olieprijsstijgingen niet mogen leiden tot een stortvloed van prijsverhogingen die niet meer in de hand kan worden gehouden. LEIDEN - veemarktberichten Totale weekaanvoer 6283; aanvoer dins dag 4066; Slachtrunderen 100; gebruiks- vee 232; graskalveren 14; nuchtere kal veren 1679; veulens/pony's 10; varkens 1063; biggen 72; schapen of lammeren 807; bokken of geiten 89. Slachtvee: slachtrunderen, als maandag; nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00; slachtzeugen 2,78-2,88. Gebruiksvee: melk- en kalf- koeien 1625-2525; varekoeien 1100-2100; Pinken 1000-1600; graskalveren 500-1100; nuchtere kalveren rood 450-560; zwart 250-450; biggen 100-105, schapen 150-200; lammeren 150-190; veulens/pony's 250-700; geiten 20-100. Toelichtingen (aanvoer, handel, prijzen): slachtrunderen matig, matig, als maan dag; kalf- en melkkoeien matig, redelijk, iets hoger; varekoeien matig, rustig, iets hoger; vaarzen en pinken matig, matig, stabiel; graskalveren matig, rustig, iets hoger; nuchtere kalveren redelijk, rede lijk, stabiel; paarden/pony's matig, re delijk, stabiel; varkens ruim, redelijk, stabiel; lopers en biggen matig, redelijk, stabiel; schapen en lammeren redelijk, matig, stabiel; geiten redelijk, redelijk, stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Boerekool per kg. 0,46-0,87, Gele kool per kg. 0,20. Waspeon AI per kist 0.80-17.40, Waspeen All per kist 7,-13.20. Waspeen BI per kist 20,30-25,20, Waspeen Bil per kist 5,- Waspeen Cl per kist 10,20-12,60, Was peen CII per kist 9,50-10.-. Breekpeen BI per kist 4,50-13,00, Prei A per ke. 9,95-1,22, Uien per kist 0,54. 161,00 160,50 183,00 42,50 2150.00 296,00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER p,-t k.l BUITENLANDS GELD AMSTERDAM( ANP) Ondanks een hoger Wall Street was er van daag op het Damrak eerder spra ke van een wat verdeelde stem ming. Hierbij waren wel de scheep vaart waarden gevraagd. De staatsfondsenmarkt was zwak gestemd met verliezen van bijna een halve gulden. Beurskringen verwachten nog steeds op zeer korte termijn een beroep van het Rijk op de openbare kapitaal markt. Hoe moeilijk het op de markt ligt is echter nog eens be nadrukt door het mislukken van de AMRO bank lening. Van deze 9,75 pet 20-jarige lening, waarop vrijdag a pari kon worden inge schreven. is maar voor 110 min van de 150 min voorlopige note ring aangevraagd. Vandaag werd weer toestemming gegeven tot handel in Van Gelder. Het be kend worden van de bedroeven de situatie bij het papierconcern leidde tot een advieskoers van f 18. De laatst gedane koers was

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21