ma Hooguit 5000 huizen mogelijk in nieuwe wijk achter spoorlijn Koudekerk denkt aan weren sluipverkeer Alphens asiel nu dichterbij dan ooit NIEUWE KAS VOOR BETER BOLLEN- ONDERZOEK LISSE Boer denkt aan kampeerterrein nabij Zegersloot Ouders voor rechter DINSDAG 15 JANUARI 1980 Waarschijnlijk tweede brug over Oude Rijn KOUDEKERK AAN DEN RIJN - En tweede brug over de Oude Rijn (nabij de Gnephoek) en de nieuwe rijksweg Alphen-Leiden: dat zijn twee grote wensen in het veel vuldig door sluipverkeer geplaagde Koudekerk aan den Rijn. Vrijwel alle politieke partijen in het dorp menen dat na vervulling van deze wensen de doorgaande we gen, Hondsdijk, Dorpsstraat en Hoogewaard, pas niet meer inte ressant zijn voor verkeer tussen Alphen en Leiden. Dat is gister avond naar voren gekomen tij dens de behandeling van het ge meentelijk huishoudboekje voor dit jaar. Voorlopig zal de gemeente echter andere maatregelen moeten ver zinnen voor het weren van sluip verkeer. Want de aanleg van een nieuwe rijksweg tussen Alphen en Leiden laat zeker nog vijfjaar op zich wachten en de komst van een tweede brug over de Rijn is voorlopig niet meer dan een stre ven, waarvoor hogere overheden nog moeten worden gewonnen. Vanuit de gemeenteraad wordt onder meer aangedrongen op snelheidsbeperkende maatrege len (vooral op Weidedreel', Hondsdijk en Dorpsstraat), het opheffen van de voorrangsregels op de Hoogewaard en het plaat sen van waarschuwingsborden. Ook de overlast van vrachtver keer dient afzonderlijk te worden aangepakt. Volgens het gemeentebestuur zijn de mogelijkheden om tot derge lijke maatregelen over te gaan enigszins beperkt, doordat de Hoogewaard, de Dorpsstraat en de Hondsdijk tot het tertiaire we gennet worden gerekend. Dat be tekent dat deze wegen van meer dan alleen plaatselijk belang zijn en daarom heeft ook de provincie het nodige te vertellen over even tuele snelheidsbeperkende maatregelen. Het wachten is daarom op de uitkomst van een regionaal onderzoek naar de we gensituatie door het Igor, de club van gemeenten waartoe ook Koudekerk behoort. Overigens zal ook Veilig Verkeer Nederland een rapport opstellen over moge lijk aan te brengen verbeteringen in Koudekerk. Ook dat rapport moet worden afgewacht. Lagewaard Een aparte plaats in de Koudekerse verkeersproblematiek neemt de landelijke boerderijenstrook de Lagewaard in. Al geruime tijd zijn er plannen voor verbetering van deze beschermde route om het dorp. Met de uitvoering daar van zal spoedig worden begon nen, is de verwachting van het gemeentebestuur. De verbete ring, waaraan de Lagewaardse boeren meebetalen, zal zo'n an derhalf miljoen gulden kosten en is nodig vanwege het veelvuldig gebruik van de smalle weg door melk-transportwagens. Deze wa gens blokkeren niet zelden de gehele weg. Verschillende uit- wijkstroken moeten de Lage waard ook voor fietsers veilig maken. Fietsen is nu nog een ha chelijk avontuur, omdat de weg wordt geflankeerd door water. Een berm is er nauwelijks. Om de Lagewaard, die ook veel als fietspad door schoolkinderen wordt gebruikt, verder te beveili gen wordt ook gedacht aan afslui ting op zondag voor "vreemd" autoverkeer. De Lagewaard is populair bij streekbewoners die op zondag "eem ommetje" rijden met de auto. Vooral de bewoners van de Lagewaard zien die drukte op zondag graag verdwijnen. Het gemeentebestuur zal er met hen nog nader over spreken. Station Burgemeester en wethouders van Koudekerk zullen samen met het college van Hazerswoude een dringend verzoek moeten richten aan de minister van verkeer en waterstaat om binnen afzienbare tijd een NS-station Hazerswou- de-Rijndijk te realiseren. Een motie, met die opdracht aan het college, werd ingediend door het CDA en door de gehele raad on derschreven. Indiener mr. Th.O. Vreugdenhil zie, dat de realise ring van een station een haalbare kaart moet zijn, omdat het gebied 15.000 inwoners telt. "Kleinere gemeenten in Nederland be schikken over een NS-station en in deze tijd van energiebesparing moeten we hier tot een oplossing komen", meende de CDA- woordvoerder. Burgemeester G. Swaan beloofde, dat nog vandaag contact zal worden gezocht met burgemeester en wethouders van Hazerswoude. Peter en Ria Broekhof op de plek aan het Rietveldsepad (bij de rotonde Gouwsluis) waar lij op 1 maart een honden-en kattenpension hopen te beginnen. LISSE - De directeur-generaal van het ministerie voor landbouw en visserij, inge nieur A. de Zeeuw, heeft gis termiddag het nieuwe kas sencomplex van het labora torium voor bloembollen- onderzoek in Lisse geopend. Met het nieuwe glascomplex kunnen alle proeven, die in het verleden in verschillen de ruimtes plaatsvonden, worden gedaan in een aan eengesloten circuit van 49 kassen met een oppervlakte van 1900 vierkante meter. Dr. E. B. van Julsingha, direc teur van het bollenlab, sprak tijdens de officiële opening zijn dank uit aan de mede werkers van het lab en de bouwers van het nieuwe complex, dat de mogelijkhe den voor het onderzoeken van de bollen heeft vergroot. "Niet alleen kunnen wij de ziekteverschijnselen van de bollen bestuderen, maar ook de oogstzekerheid en de bloeizekerheid. De bewaring en de bewaaromstandighe den zijn in de nieuwe kassen na te bootsen. Het gegoochel met de bollen is voorbij. Nu kan over de accommodatie worden beschikt die nood zakelijk is voor ons onder zoek", aldus Van Julsingha. "Onderzoek is de basis van de ontwikkeling", meende De Zeeuw, "ontwikkelingen die niet alleen wenselijk zijn, maar voor een goed functio neren van het bloembollen vak ook nodig, willen wij met een goed produkt op de markt blijven komen". Met een flinke klap met de ha mer sloopte De Zeeuw het raam van een oude kas, waarna een kleurenfoto zichtbaar werd van het nieuwe complex. Als herin nering ontving hij een ets van een bloembol. Na de feestelijke opening maakten de genodigden een rondgang door de kassen, waarbij in elke kas een medewerker van het bollenlab deskundi ge uitleg gaf over wat er in die kas werd onderzocht. Ter gelegenheid van de ope ning wordt gedurende drie dagen een voorlichtingsten toonstelling georganiseerd. Hieraan nemen vijftien an dere instanties deel die bij het onderzoek op het gebied van de bloembollenteelt of bloembollenproduktie zijn betrokken. Die tentoonstel ling begint vandaag en loopt tot en met donderdag. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense dierenbescher ming lijkt dichter dan ooit bij een oplossing van de asielproblemen. Peter en Ria Broekhof beginnen per 1 maart in een boerderij aan het Rietveldsepad 11 een dierenhotel. Zijn zijn genegen om bij dat dierenhotel asielruimte voor de dierenbescherming te maken. Netty van Luinen. Paul Apswoude is weer thuis LISSE - De 18-jarige Netty van Luinen uit Lisse haalt weer op gelucht adem. Haar verloofde Paul Apswoude (22) uit Benne- broek is weer op vrije voeten na ruim veertien dagen te hebben doorgebracht in een Duitse'ge vangenis Zonder veroordeling - er is geen proces gevoerd - werd Paul uit de Stadelheimgevangeis te Mün- chen ontslagen. De Bennebroeker verbleef daar sinds tweede kerstdag toen hij in de Austria Express, de trein waarmee hij en zijn verloofde Netty terugreisden van hun win tersportvakantie, betrokken was bij een vechtpartij. Bij die vecht partij (om het gebruik van een coupé) liep Paul rake klappen op van enkele Duitse spoorwegbe ambten. Hij werd daarom opge nomen in de ziekenboeg van de gevangenis. Paul zou zich vol gens de autoriteiten voor de rech ter moeten verantwoorden. Dat is dus niet gebeurd. "Er is zelfs geen stempel in zijn paspoort gezet", aldus mevrouw Van Luinen, de moeder van Netty. De plaatselijke dierenbescherming gaat nu na of deze mogelijke rfp- lossing betaalbaar is. Daarvoor zullen ondermeer gesprekken worden gehouden met het ge meentebestuur van Alphen. Goede hoop Volgens de secretaresse, van de Al phense dierenbescherming, me vrouw H.J. de Kramer-Van Rijs wijk, zijn er zeer goede contacten met het echtpaar Broekhof. "We hebben dan ook goede hoop, dat we de asielruimte nu van de grond kunnen tillen. Maar we zijn er nog niet helemaal uit. Samen met de centrale asielraad praten we nog over de kosten van het huren van een opstal bij de fami lie Broekhof'. "Ook over de inrichting moet nog worden gesproken en tenslotte zullen we met de gemeente, die onofficieel al wei op de hoogte is, nog om de tafel moeten gaan zit ten". Die gesprekken worden overigens niet alleen in Alphen aan den Rijn, maar ook in Bos koop gevoerd, want beide afde lingen werken in dit opzicht sa men. Peter en Ria Broekhof laten zich voorzichtig uit over de contacten met de dierenbescherming. "Er staat nog niks vast, dus eigenlijk willen we daar liever niet zpveel over zeggen". Ze bevestigen dat het alleen nog gaat om de centen. "We willen een asielruimte voor de dierenbescherming inrpet alles wat erbij hoort, zoals een quaran taine-ruimte en een onderzoeks- kamer voor een dierenarts, maar dan willen we wel een garantie- bedrag voor een vast aantal die ren. De investeringen zijn zoda nig, dat er wel'een basisbedrag tegenover moet staan. En daar praat de dierenbescherming nu over. Meer kunnen we er niet over zeggen". Veel meer kunnen de Broekhofs vertellen over hun eigen dieren hotel-plannen. Op zichzelf overi gens al plannen die worden toe- gejuichd dierenbe scherming. MevrDe Kramer over die pensionplannen:,Daar zij we erg blij mee. Er is in Alphen hel maal niets. Straks kunnen we de mensen die tijdens de vakantie hun hond of kat kwijt willen tenminste naar een adres in de buurt verwijzen". Ria Broekhof zien met de aanstaande realisering van het dierenhotel, dat "Beestenspul" gaat heten, in elk geval een har- tewens in vervulling gaat Dat geldt dan vooral voor Ria, die de benodigde diploma's (dierenver- zorging) op zak heeft, maar tot nu eigenlijk alleen haar bekwaam heid als hondentrimster in de praktijk kon brengen. Ria: "Ik heb altijd met dieren ge werkt, dat is mijn lust en mijn le- Van de klanten die als trimster had hoorde ik altijd de verhalen hoe erg het wel was als je in Al- ergens wilde bcbrengen vakantie. Soms moesten.'mensen er helemaal voor naar Drente". Kattenperision De plannen van de familie Broek hof houden in, dat een schuur van 23 bij 8 meter wordt ingericht als verblijf voor zo'n veertig honden. Bij die schuur komt een flinke, goed afgerasterde open ravot- weide voor de honden. Voor kat ten komt er een kattenpension met buitenruimte op het zuiden met alle voor die huisdieren be langrijke attributen als bijvoor beeld klimbomen. Een nieuwigheid die Peter en Ria Broekhof willen gaan uitprobe ren is de crèche voor honden en katten. „Iedereen die overdag niet kan zorgen voor z'n huisdie ren en die niet alleen thuis wil la ten kan bij ons een ruimte afhu ren, waar de dieren zullen wor den verzorgd. De mensen die zo'n verblijf huren krijgen een sleutel zodat ze vrij zijn om te bepalen wanneer ze het dier komen bren gen en halen". Nu nog ziet het er bij de boerderij aan het Rietveldsepad rommelig uit. In het huis wordt druk ge werkt, de opstallen waar straks de dieren in ondergebracht zul len worden, zullen ook binnen de kortste keren onderhanden wor den genomen. De aannemer staat te wachten op het verdwijnen van de winter. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Ter Aarse veehouder C. Verboom (hij heeft zijn land nog net op Alphens grondge bied) wil zijn melkerij gaan inruilen voor een camping. De veehouder, die aan de Westkanaalweg woont, wil op zijn zeven hectare metende lap grond een recreatieterrein in richten. Na de officiële opening maakten de genodigden een rondgang door hel niet Tweede van rechts de directeur van hel lab E. van Julsingha. Tweede van links i opening verrichtte Het liefst wil hij er zomerhuisjes of stacaravans neerzetten, naar het voorbeeld van recreatiecentrum "Sans Soucis" in Zevenhoven. Gisteravond maakte hij dit plan kenbaar in de Alphense commis sie voor ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. Voordat Verboom een architect aan het werk zet, wil hij echter eerst weten of zijn plan bij de gemeen te wel enige kans van slagen maakt. Zijn land sluit overigens aan op Alphens recreatiegebied Zegersloot. Het plan van Verboom zal, als het even kan, volgende maand offi cieel in de commissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling worden besproken. "Tussen nu en over twee maanden" kent u het standpunt van het gemeente bestuur zegde wethouder J. W. Haanstra van ruimtelijke orde ning Verboom gisteravond toe. WADDINXVEEN - Tussen juni 1978 en april 1979 hebben veer tien Waddinxveense ouders van de kantonrechter een boete ge kregen, omdat zij hun kinderen buiten de schoolvakanties van school hebben gehaald. Er lopen bovendien nog zeven za ken voor het kantongerecht, waarin nog uitspraak moet worden gedaan door de kanton rechter. De boetes voor de veertien ouders varieerden van 75 tot 300. Dat blijkt uit een mededeling van burgemeester en wethou ders van Waddinxveen. In Alphen aan den Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN - Zelfs al zou de nieuwe rijks weg 11 Leiden-Alphen- Utrecht) met de grootst moge lijk boog om Alphen heen ko men te liggen (plan rijkswa terstaat), dat nog is er in de polder Kerk en Zanen achter de spoorlijn maar krap aan plaats voor 5000 huizen in een nieuwe Alphense wijk. Als de plannen van het provinciaal bestuu r worden gevolgdkomt de rijksweg echter veel dichter bij Alphen te liggen. Als Alphen bouu>t voor de eigen bevolking en de bevolking uit de Alphense regio, zijn er tot het jaar 2000 in dat gebied van Kerk en Zanen (en elders) 7100 huizen nodig, zo is in het verleden berekend. De polder Kerk en Zanen (ach ter de spoorlijn Alphen-Lei den) is zo'n 300 hectare groot. Als er veertig huizen per hec tare worden gebouwd (net als m Ridderveld 11) is er krap aan ruimte voor 5000 huizen. Wordt rijksweg 11 echter aan gelegd zoals het de provincie voor ogen staat (dichter naar Alphen toe) dan is er in Kerk en Zanen 23 tot 30 hectare te kort om hier 5000 huizen te bouwen (inclusief winkels, wegen, sportvelden etcA Om gerekend in hulzen betekent het dat er dan in Kerk en Za nen maar 3800 tot 4100 huizen kunnen komen. Met die cijfers in de hand zal wethouder J.W. Haanstra ruimtelijke ordening en ver keer) vrijdag 25 januari een gesprek hebben met provin ciaal bestuurder drs. J. Borgman. In dat gesprek zal Haanstra aandringen op een wijziging van het streekplan met betrekking tot het tracé van rijksweg 11 en de wo ningbouw en Kerk en Zanen. Pas als die beslissingen zijn gevallen heeft het zin om stu dies naar de financiële haal baarheid van een nieuwe Al phense wijk in Kerk en Zanen voort te zetten, meent Haan stra. Als die cijfers op tajel liggen, besht de gemeente Al phen pas of er zodra Ridder veld II is volgebouwdinder daad een nieuwe wijk komt achter de spoorlijn. In Rid derveld II kunnen tot 1985 nog 3000 huizen worden gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19