Wekelijks worden in museum heilige geesten opgeroepen Didi Thurau zorgt nog vóór seizoen al voor problemen oubliek Belgen niet bij Oranje Leidse ploeg blijft leider in zaalstrijd flBBEEÖB Gamelanmuziek hee ft haar eigen bekoring V riesekoop bij de 'top-twaalf DINSDAG 15 JANUARI 1980 PAGINA 15 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Rijn met de Zilveren Pepermolen: "Opgegeten heeft de jury het niet, wel van geproefd". Zilveren Pepermolen voor de Leidse dieetkok Cor van Rijn JfJe moet daar natuurlijk niet met een prakkie wortelen en doperw ten komen aanzetten zegt de Leidse dieetkok Cor van Rijn over de Horecava, een horecabeurs in Amsterdam alwaar hij eind vorige week de Zilveren Pepermolen in de wacht sleepte. Die pepermolen stond model voor de hoogste eer die te behalen viel in de dieetklasse. waarin zo'n honderd dieetkoks met elkaar de strijd aanbonden. Eénendertigjarige Cor van Rijn kwam uitein delijk als eerste uit de bus. Een prestatie die hij had geleverd allerminst met een prakkie penen en doperwtjes. Wat hij wel 'voorschotelde had daarentegen veel weg van een culinair hoogstandje. Ga maar na: een heldere kalfs soep, kipromantiek metjachtsaus,een brocolibal (een met brocoh gevulde tomaat zonder pitten) met venkelsalade, gekookte aard appelen en een oranjetaart toe. „Nee, opgegeten heeft de jury dat niet", aldus Van Rijn. .Ze hebben er wel van geproefd." Het aardige in het dieetkokkerellen is vol gens de Leidenaar toch iets lekkers te bereidenondanks alle beperkingen die je als kok hebt. ,Mag iemand geen zout hebben, dan compenseer je dat met kruiden. En moet iemand een eiwi- tarme tomatensoep hebben, nou dat compenseer je dat met iets anders." „Ach ja", zegt de bewoner van de Leidse Besjeslaan „Iemand die daar voor een maag- of darmoperatie ligt, die wil met de kerst toch ook iets lekkers eten. Gelukkig kan dat. En gelukkig is dat voor ons in Verreweg de meeste gevallen uitvoerbaar De pan uit swingen doen die klanken niet, maar gamelanmuziek hoeft dat ook helemaal niet: zij heeft zo haar eigen bekoring. Al is bijvoorbeeld elke noot je wereldvreemd, dan nog kun je op een bevredigende manier gamelanmuziek ma ken. En dat is niet de enige prae. „Zeker niet", knikt VVoubruggenaar J. C. Anseaux. „Het heeft ook veel met Indonesië te maken, het heeft die band nog. Maar het allerleukste van gamelan is toch wel het teamwork, vind ik." Samen met zijn echtgenote maakt Anseaux deel uit van éen van de twee teams, die wekelijks (op maandag- en dinsdagavond) in het Leidse museum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat bij eenkomen om onder leiding van een docent te spelen op het daar aanwezige gamelanorkest. Charme Anseaux staat op zo'n avond te po pelen om te beginnen. „Het is ook zo relaxend", merkt hij op. „Dat teamwork geeft er zo'n enorme charme aan. Het typische bij ga melan is ook dat er geen dirigent is, die de zaak bij elkaar houdt. Dat doen wij zelf door voortdu rend goed naar elkaar te luiste- Vandaar ook volgens Anseaux dat er bij gamelan een zekere ruimte voor improvisatie is. „Het heeft iets weg van zigeunermuziek", stelt hij dan ook. „Maar van oor sprong is het een ritueel gebeu ren. Je roept er de heilige geesten mee op. Niet dat ik daar bijster veel fiducie in heb." Terwijl Anseaux dit zegt, maken de tien andere aanwezigen zich ge reed o"m met musiceren te begin nen. Stuk voor stuk doen ze de schoenen uit. Je begaat namelijk een zonde wanneer je het game lanorkest met schoeisel aan be treedt: gamelan is immers heilig. Hoed af Dat is tevens de reden waarom je nooit en te nimmer over de tien tallen muziekinstrumenten mag heen stappen, zoals menige Ja vaan in vroeger tijden somtijds deed en derhalve prompt vergif fenis kon gaan vragen aan desbe treffende geesten. 'Anseaux zegt voor die regels wel enig begrip te kunnen opbren gen. „Het is hetzelfde als dat je je hoed afneemt, wanneer je de kerk binnengaat", bagatelliseert hij. Om het mysterieuze dat aan game lan kleeft, even te laten voor wat het is, en op de muziek zelf terug te komen, zegt Anseaux: „De toonladder is gans anders bij ga melanmuziek." Twee toonladders „Wat het nog gekker maakt, is dat we met twee verschillende toon ladders van doen hebben. Van- r Prof. Anseaux (geheel rechtsaan het musiceren: "Het allerleukste i i gamelan is teamwork" daar dat het zingen erbij voor ons Nederlanders zo moeilijk is. Las tig te leren ook. Liefst zou je ook het Javaans moeten kennen", al dus Anseaux, die overigens der mate bezeten ^s van gamelan dat hij ook wekelijks bij een game langezelschap in Den Haag acte de presence geeft. Logisch dat Anseaux (werkzaam aan de Leidse universiteit als pro fessor in de taalkunde van Indo- sië en Oceanië) destijds zeer in i nopjes was, toen het Leidse jr Volkenkunde de beschikking kreeg over een fraai gamelanorkest. Kleermakerszit De Woubruggenaar geeft toe dat deze muziek, die vooral op Java wordt gemaakt als begeleiding van dansen en wajangvoorstel- lingen, typisch iets is voor de liefhebber. „Je moet er de tijd voor nemen om gamelanmuziek te kunnen waarderen", zegt hij en terwijl hij zich in kleerma kerszit achter de gongen zet. Niet al te lang er na is men vol ijve bezig de heilige geesten op te roepen. Maar welke geesten het precies waren? Ik heb niet de e gehad. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN (GPD) - Nog voor het wielerseizoen op de weg officieel is geopend, beleeft de internationale be roepssector zijn eerste grote strijd: die tussen Dietrich („Didi") Thurau en de Belgisch sponsor IJsboerke. Zoals het ernaar uitziet, belooft de rechter eraan te pas te zullen komen. Zekerheid daarover is er morgen, wanneer de door ijsverkoop miljonair geworden Staf Janssens in Antwerpen zijn ploeg voor het nieuwe seizoen voor stelt. Wanneer Didi Thurau bij die gele genheid niet verschijnt, start er een próces tegen hem wegens contractbreuk. „En daar zal het wel op uitdraaien", zegt ploeglei der Willy Jossart. „Ik zie het nog niet gebeuren dat Thurau er mor gen bij is". Vandaar dat de juri disch adviseur van de firma, de advocaat Victor van Sande, de ploegintroductie voor pers en of ficials gaat bijwonen om uitleg te geven bij het ongetwijfeld boeiendste aspect van de bijeen komst: het ontbreken van Didi Thurau, die op vakantie is gegaan na een kort verblijf (een week) in het trainingskamp van de nieuwe wielerformatie Puch waarvoor hij komend seizoen wil ijden. En rond die overeenkomst draait een nu ai maanden durende strijd waarmee de blonde Westduitse wielerheld in de zoveelste conflictsituatie belandde sinds zijn roem steeg als gevolg van 15 dagen gele trui in de Tour de France 1977. Geld Vanaf die tijd, jaagt „Der Didi" met succes op geld, maar met de overwinningen zit het tegen. Hij is weerstanden gaan oproepen bij ploegleiders en collega profren- ners, die hem als uiterst verve lend ervaarden. Het feit dat hij organisatoren zo ver kreeg dat ze het geld per pak naar hem brach ten (in Duitse zesdaagsen bij voorbeeld liep zijn gage op tot 8000 mark per dag), ondergroef zijn populariteit nog meer. Gelokt door wat „het grote geld" heet, bracht Thurau zich voor het eerst meteen na zijn succesvolle Tour de France van 1977 in op spraak. Hij vertrok op een weinig hoffelijke manier bij ploegleider Peter Post, die ziedend raakte over de handelwijze van Thurau. Ook al, omdat hij de hoog ge waardeerde verzorger Ruud Bakker meenam a.ls zijn per soonlijke soigneur. Voor goed overleg had Thurau geen tijd en moeite genomen. Behalve Post, kreeg hij ook alle Raleigh-renners tegen zich, want die zagen met het vertrek van Thurau een belangrijke bron van inkomsten voor de gezamenlijke prijzenpot verdwijnen. Terwijl zij nota bene zware inspanningen geleverd hadden om Thurau zo lang mogelijk in de gele trui te houden en zo meehielpen zijn marktwaarde op te schroeven! De Belgische sponsor naar wie hij overstapte, beleefde weinig vreugde aan Thurau. Hij won slechts één koers van betekenis, de semi-klassieker „Kampioen schap van Zürich". Zijn tweede jaar was eveneens slecht, on danks zijn eerste plaats in de klassieker Luik-Bastenaken- Luik. Gedurende het afgelopen seizoen raakte Thurau in voortduring in botsing met zijn bazen. Ondanks alle narigheid, en on danks alle gebrek aan daverende resultaten, werd de overeen komst die afliep verlengd. Banbloek Daarna verslechterde de verstand houding weer zodanig dag geld schieter Staf Janssens de banvloek uitspraak: „Die komt er bij mij niet meer in. Als ik gehou den word aan het contract en ik Thurau moet betalen, dan zal ik hem slechts inzetten bij kermis- koersen rond de kerktoren" Daarna ging Staf Janssens wat economischer redeneren: Thu rau kon zich vrijkopen, voor een bedrag van ongeveer twee ton. Over dat onderwerp voerde Thurau eind december een gesprek met de Belgische sponsor. Hij deed dat in aanwezigheid van Sjoerd de Vries en Rudi Altig, de twee ploegleiders van zijn nieuwe werkgever. „Om hoeveel geld het gaat, zeg ik niet", aldus Sjoerd de Vries, een Fries die zich in de ja ren '50 als beroepsrenner in Frankrijk vestigde en daar bleef. „Het enige wat ik ervan wil zeg gen, is dat Thurau nog al schrok van dat bedrag". Op 28 december kreeg de Belgische firma een aangetekend schrijven, waarin Thurau liet weten dat hij na 1 januari niet meer voor deze ploeg wilde koersen. Zijn motief: „Als renner van de eerste catego rie (een onderscheiding van de internationale federatie UCI voor alle toprenners, red.) kan ik niet accepteren dat ik slechts in crite ria mag starten". En vervolgens werkte Thurau alle plannen voor dit seizoen uit met zijn nieuwe bazen. Vanuit Frankrijk zijn er intussen berichten doorgedruppeld dat „Der Didi" zich na het verblijf in het trainingskamp nogal laat- Didi Thurau, dunkend heeft uitgelaten over zijn nieuwe ploegmaats: op Joa- quim Agostinho en Jostcin Wil- stelletje onbeteke- en. Vandaar dat er e wordt gehouden iu, uit onvrede over de an zijn Franse ploeg, snog in Antwerpen op- nende Fra rekening i dat Thurai morgen e 99 ZEIST (GPD) - De Belgische voet balbond heeft er bij de UEFA op aangedrongen tijdens het Euro pese kampioenschap voetbal niet in een poule met Oranje te wor den ingedeeld. De Belgen moti veerden hun verzoek met de op merking dat ze het in het verle den al te vaak tegen Nederland hebben moeten opnemen. Hoewel reglementair morgen in Rome een vrije loting dient plaats te vinden, is de kans niet uitgeslo ten dat de Europese voetbalbe weging (UEFA) er toe overgaat een aantal landen te plaatsen. Dit op verzoek van Nederland, West- Duitsland en Italië, die redeneren dat een situatie waarin de sterk ste landen in één poule zouden worden ondergebracht, dient te worden voorkomen. Bij de loting is Nederland verte genwoordigd door KNVB-voor- zittei Meuleman, Jan Huybregts, alsmede Choufoer. Van Praag en Van Zanten. Bij die gelegenheid zal de Nederlandse delegatie te vens aandringen op spoedige be handeling van de zaak-LIng. Do Ajacied werd op woensdag 21 november in Leipzig tegen de DDR van het veld gestuurd. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft op dit verzoek aangedrongen, omdat hij niet weet of hij Ling al dan niet moet selecteren voor Spanje zolang diens straf niet vaststaat. Het lijkt niettemin uit gesloten dat de tuchtcommissie van de UEFA de zaak-Ling eer der behandelt dan op 31 janua- hij inderdaad wegblijft, schake len we meteen de rechter in. Niet dat we Thurau zo graag terug in de ploeg hebben, maar om hem te laten voelen dat hij niet zo met ons kan sollen als hij nu doet. Het gaat erom dat hij naar onze me ning een wettelijk sluitende overeenkomst niet respecteert. En dat vinden baar". KATWIJK - Veel mensen zullen zich gisteravond in de Katwijkse Cleijn Duin hal bij het hoofdklas se zaalvoetbalduel EKL Boys-De Taverne (3-5) hebben afgevraagd of hun soms de eer was toebe deeld van het bijwonen van de eerste zaalvoetbalwedstrijd met veldvoetbal spelregels. Oorzaak van de verbijstering op de tribu ne was het lakonieke optreden van scheidsrechter Van Rij, die het té harde spel niet bestrafte. Zonder dat de wedstrijd echt uit de hand liep, ging de leidsman voorbij aan een belangrijke spel regel (geen lichamelijk contact), die het zaalvoetbal vaak juist zo leuk maakt. Koploper De Taver ne en vooral de Katwijkse thuis- DEN HAAG (ANP) - Bettine Vne- sekoop zal uitkomen in het na tionale tafeltennisteam, dat op 17 januari in Dudelange aantreedt tegen Luxemburg in de wedstrijd voor de Europese eerste divisie. De nationale kampioene zal wor den vergezeld door e<_ n drietal spelers: Rene Hijne, Ron en Jaap van Spapje en coach Bert Schoofs. Vriesekoop is tevens uitgenodigd deel te nemen aan het jaarlijkse toptwaalftoernooi, dat op 1.2 en 3 februari in Munchen wordt ge houden. Aan dat evenement ne men de beste twaalf spelers en speelsters van Europa deel. Bettine Vriesekoop zal het moeten opnemen tegen J ill Hammersley (Gbr), Ann-Chnstin Hell man (Zwb), titelhoucLter Gabriella Szabo (Hon), Valentina Popova (Sow), Zsuzsa oiah (Hon), Gordana Perkuchin (Joe), Uona Uhlikova (Tsj), Maria Alexandiu (Roe). Europees kampioene Ju dith Magos (Hon), Erzebet Pala- tinus (Joe)en Ursula Hirchmuller (Wdl). ploeg vonden het best en maakte dan ook gretig gebruik van de ge geven vrijheid.' In de beginfase toonden de Katwij- kers zich veel actiever dan de Leidse ploeg. Het team creëerde ook een overwicht Verder dan een schot van Pim van der Meer, dat via de binnenkant van de paal uit het doel verdween, kwamen de Katwijkers echter niet. Het was dan ook verrassend dat niet de thuisploeg maar de Leidse koploper de score opende. In de 9e minuut stuurde Ton Kam- phues' W i m Oppelaar weg, die een overtreding maakte tegenover Wim de Roo, maar niet werd af gefloten en hierdoor ongehin derd op goalie Cees van der Steen kon afgaan om vervolgens 0-1 te scoren. Nadat eerst Sjaak Matters voor EKL Boys nog een goede kans had gemist, schoot George Moesman vijf minuten voor de pauze op schitterende wijze de verdiende gelijkmaker in: 1-1. Hoewel Pim van der Meer nog wel op het houtwerk knalde werd de stand in de eerste rondgang niet meer aangetast. In het twee de speelpart moest de Leidse ploeg het al snel stellen zonder Ruud de Groot, die na een over treding van Sjaak Matters met een blessure tijdelijk moest uit vallen. De terechte penalty die na een kwartier aan de Leidenaars werd toegekend (Oppelaar be nutte: 1-2) bracht de ommekeer in de wedstrijd. Binnen enkele minuten zorgden Benny Heems kerk en Ton Kampheus voor 1-4. Via een steenhard schot van Pim van der Meer en een schuiver van Gijs Collé kwamen de Boys ech ter weer geheel terug in de race: 3-4. Pim van der Meer kwam hierna nog oog in oog te staan met keeper Wim Eradus maar wist de gelijkmaker niet op z»jn naam te brengen. Wim Oppelaar schoot de koploper vlak voor tijd in vei lige haven: 3-5. FRED SEGAAR WASSENAAR - Tweedeklasser Blauw Zwart speelt morgen een oefenwedstrijd tegen de eredivi sieclub FC Den Haag. Het duel wordt gespeeld op het terrein van de Wassenaarse voetbalclub. Om 7.00 uur wordt begonnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15