Robert Hubner mijdt toernooi Wijk aan Zee Kraay enige kandidaat bij Sparta VRIJ-UIT Waarom de Russen niet in Lake Placid ge weerd? Griekse coach strooit met veel zaad Voorkeur aan vierkamp met o.aKarpov DINSDAG 15 JANUARI 1980 0EQ3XB PAGINA 13 De echo van de Russische inval in Afghanistan is tot in de sport hoorbaar. De Amerikaanse president Car ter en zijn rechterhand vice- president Mondale roepen in deze dagen om het hardst dat de organisatie van de Olym pische Spelen aan Moskou moet worden ontnomen. En als dat niet lukt dan doen de atleten van de VS. er het beste aan om thuis te blijven. Ik vind dat allemaal uitstekend. Ik wijs er alleen maar op dat reeds volgende maand in het Amerikaanse plaatsje Lake Placid de Olympische Winter spelen worden gehouden. En wat mij verbaast is dat de he ren Carter en Mondale daar over nog geen kik hebben ge geven, laat staan maatrege len hebben aangekondigd. Het is toch zo eenvoudig. Ze behoeven alleen maar te zeg gen: die schandelijke Russen komen het land niet in, ze krijgen geen inreisvisa. Zo weer je ze van de Winterspe len. Meteen de lont in het Olympisch kruitvat en reken er op dat de knal hard aan komt. Maar nee, geen woord over Lake Placid. De Russen zijn daar kennelijk gewoon welkom. En zo dreigt dan de huichelachti ge toestgnd te ontstaan dat Amerikaanse wintersporters nu wel tegen de Russen mogen uitkomen en dat over een half jaar datzelfde aan de Ameri kaanse zomersporters wordt geweigerd. Ach, ik weet heel goed wat er aan het handje is. Wat al die presidenten, vice-presiden- ten, premiers en ministers ook allemaal uitkramen, nie- Bram Leeuwenhoek: gulle bui mand is echt van plan de Olympische Spelen te boycot ten of onmogelijk te maken. Daarom doen Carter en Mon dale ook net of ze Lake Placid niet zien. Want daar zouden ze afgedrieduivekaters goed kunnen ingrijpen. Ze kijken wel uit. Maar voor achterban of kiezers doet zo'n ferm kopstandje, zo'n mooi hoog borstje het na tuurlijk best. Officials Er zijn heel goede en verstandi ge sportofficials. Ik ben de eerste om dat te beamen. Maar het merendeel is van een kali ber dat ik zeg: moeder, wat heeft de sport misdaan dat ze zulke kanebraaiers in haar midden moet dulden? Als je nu leest dat eerst Bettine Vriesekoop door raar gehan nes niet was ingeschreven voor de open Franse kam pioenschappen en dat vervol gens de damesschaatsploeg niet was aangemeld voor de WK in Hamar (de trainer moest dat nog even snel doen) dan ga je je toch afvragen wat ze nu eigenlijk uitspoken. Je zal zien: in de jaren tachtig bezitten we wel de topsporters die de titels kunnen verove ren, maar niet de officials die de talenten hebben ze in te kunnen schrijven. Het mooiste bestuurdersvolk blijft voor mij de schaatsbon- zen. Prachtige figuren. Van die mensen krijg ik nu abso luut geen hoogte. Direct na de Nederlandse schaatskampioenschappen toonde de Olympische chef de mission, Bram Leeuwenhoek, zich in een uiterst gulle bui. Alsof het nog Sinterklaas moest wórden. Sijtje kon nog best naar Lake Placid en Pietje ook, verder had Jantje verrast en Ina had zich ineens een specialiste getoond en rijdster zus mocht je toch niet thuislaten en daarom moest rijder zo beslist ook mee. Ik dacht: die schaatsbond kan zijn geluk niet op, die staat nog in het holst van de nacjit op Leeuwenhoeks stoep met de door hem genoemde naampjes netjes-op een papiertje; het is immers bekend dat voor ie dere rijder vijf officials mee mogen. En Leeuwenhoek mocht zich eens bedenken. Want diep in het hart weet ie dereen dat behalve Hilbert v.d. Duim, Piet Kleine, Ria Visser, Haitske Valentijn en een sprintertje niemand van ons eigenlijk wat te zoeken heeft in Lake Placid. Maar nee, de schaatsbond deed helegaar niets, de heren lieten weten met wat in beurskring- gen een onwillige ondertoon heet dat men het allemaal nog eens moest bekijken. Nou, na het fiasco van de WK moet het zéker nog eens beke ken worden. Nogmaals: ik begrijp die men sen niet. Moeder De moeder van schaatsenrijder Jos Valentijn belde mij vorige week op naar aanleiding van mijn stukje over de valpartij en van haar zoon en schoon dochter tijdens de Nederland se kampioenschappen. ("De Valentijntjes horen in een speciaal recordboek"). Ze be steedde daar een paar aardi ge woorden, aan, wat voor mij leuk was om te horen, want in de jaren dat deze rubriek be staat heb ik slechts gramsto rige predikanten, gepikeerde officials, verbolgen sponsors, bitter gestemde middenstan ders en opgewonden particu lieren aan de lijn gehad. Mevr. Valentijn vertelde me dat ze de dag na de valpartijen verscheidene mensen had ge sproken en het was haar op gevallen dat die zorgvuldig het onderwerp "schaatsen" hadden gemeden. Wat ze on zin vond, want er zijn toch wel ergere dingen op de we reld". Op een vraag van mij of ze zo langzamerhand niet met ge bromde tenen in haar schoe nen naar Jos en Haitske zit te kijken als die aan het rijden zijn, zei mevr. Valentijn: "Ja, zo zoetjesaan wel. Het zit ze ook nooit er es mee, hè". Ze hoopt dat Jos dit jaar een punt achter zijn schaatscar- rière zet. 'Dat hoop ik trou wens al een paar jaar. Hij is alvanzijn 15de jaar bezigEn er is zoveel achter de schermen gebeurd. Ik zou er heel wat over kunnen vertellen. Maar het is maar beter dat ik dat niet doe". Ik denk dat ik in 1984, als de namen van Jos en Haitske vermoedelijk niet meer op de sportpgina's prijken, nog maar eens een praatje ga ma ken met mevr. Valentijn. Je kunt het beter laat weten dan helemaal nooit. Starter Zijn er in dit land eigenlijk nog wielerkoersen waarvoor de minister-president van het Koninkrijk der Nederlanden niet het startschot lost? Bommel De temperatuur was zondag ochtend zo pittig dat ik besloot hardlopend naar mijn ouders in Rijnsburg te gaan. Dat is van Leiden uit een hele tippel, althans voor mij, maar ik voelde dat ik het in mij had. Ik hees me in het trainingspak en omdat ik vreesde onderweg door koude oren te worden ge teisterd, viste ik uit het kle- dingarchief van mijn echtge note een mutsje dat zij waar schijnlijk al ten tijde van haar puberteit verre van zich had geworpen. Ik zette het voorwerp op en het resultaat sloeg mijn gezin, dat voor het tochtje naar Rijnsburg de au to verkoos, met ontzetting. Mijn oudste zoon zei gegeneerd: "Géén gezicht". De jongste schonk mij een meelijwek kende glimlach waaruit af te lezen viel: "De oude heer is gek, maar hij mag het niet we ten". En mijn vrouw betreur de op slag het huwelijk met mij en zei: "Als ik je zo op straat tegen kom, wil ik je niet kennen". Vrouwen! Hun genegenheid hangt van ir relevante kleinigheden af. Ze zien de man niet staan - slechts zijn petje. Opgewekt zette ik de benen in beweging. Men kan slecht ge mutst zijn en toch welgemutst zijn, als u begrijpt wat ik be doel. De eerste kilometers gingen wat zwaar, want ik was de avond tevoren nogal ijverig met de port m de weer geweest en die zakt de ochtend daarna altijd heel langzaam naar de benen af. Toen ik evenwel begraafplaats Door Ruud Paauw Rhijnhof succesvol achter mij had gelaten en het zweet door de wenkbrauwen voelde ko men, brak de grote vorm aan. Zeker twee kilometer liep ik er bij als een jonge atletiekvorst. Met ferme pas joeg ik de pa den op en de lanen in. Helaas niemand die het zag. Het is daarop die weggetjes ook veel te stil. Had Bram Leeuwen hoek mij slechts even gadege slagen, hij zou mij ontroerd een reisbiljet naar verre oor den hebben verstrekt. Maar ja, men kan als veertiger slechts even voor een jonge atletiekvorst poseren. De man met de hamer meldde zich weldra. Op het laatste, ein deloze stuk kreeg ik te kampen met een inzinking ter grootte van een schilderij. Houten kuiten. De muts zakte tot over de ogen. Bommeliaanse ge voelens besprongen mij. O, hoe vreselijk was dit alles. Hijgerig kroop ik aan de Rijns- burgse Boschlaan (tweehoog) door de finish, waar de auto rijdende leden van het gezin ai vrolijk aan de lekkernijen zaten. De terugtocht bespaar ik u. Jammer dat ik dat mijzelf niet kon doen uit presti geoverwegingen De moraal, vrij-uiters: als men denkt dat men het ih zich voelt dan hééft men het nog niet in zich. ATHENE - Hoe groot de interesse van de Grieken voor het Europa Cup-duel tussen Panathinaikos en Parker Leiden is, mag wel blijken uit de persconferentie die het management van de Lei- denaars gisteren in het Grand Hotel Caravel in Athene gaf. Maar liefst vijfenveertig journa listen gaven acte de presence tijdens een lunch waarbij coa ches en spelers informeel "ge hoord" konden worden. Voor zichtig op de achtergrond be woog zich Pao-coach Constan- tijn Politis. Hij strooide met lof en eerbetuigingen richting Plaat c.s. en verder met zand. Want over zijn eigen team had hij niet veel te melden. Keurig en beleefd beantwoordde Politis de vragen betreffende zijn eigen carrière de accommo datie (er worden zo'n drie- a a vierduizend toeschouwers ver wacht vanavond) en het Griekse basketbal in het algemeen, maar over de kracht van Panathinai kos hulde hij zich in een 'glimla chend' stilzwijgen. De ex-inter national die vorig jaar in zijn eerste seizoen als coach bij Pa nathinaikos de beker pakte en via de voorronden in de kwart finale verzeild raakte slaat, als hij over zijn team moet praten dwarsstraat na dwarsstraat in, maar komt nimmer in de buurt van de 'Acropolis'. "Nee, opval lende spelers heb ik niet, het team op zich, het collectief, is onze kracht", is zijn relaas. Gemeen Over Cantu, de Italiaanse houder van de Europa Cup II en mede dinger voor een van de twee plaatsen in de groep van Leiden en Panathinaikos die recht ge ven op een vervolg van het Eu ropese avontuur, is hij breed- sprakeriger. "Ronduit gemeen," zo kwalificeert hij de Italianen tegen wie zijn ploeg met 103-106 na twee verlengingen de boot inging. "Met allerlei trucs pro beerden ze de arbiters te intimi deren wat, helaas voor ons, nog lukte ook. Ze mochten werkelijk alles: de coach liep zelfs onge straft het veld in terwijl de wed strijd aan de gang was. Met die knapen zal Leiden het nog moei lijk krijgen". Politis, wiens team momenteel na elf wedstrijden ongeslagen bo venaan staat in de Griekse com petitie en die slechts een Griek se Amerikaan in zijn gelederen telt, hoopt vanavond in elk ge val op een sportiever verloop. AD VAN KAAM GROOTMEESTERGROEP Jan Timman en Victor Kortsjnoj verrichten de loting van het 42ste Hoogovenschaaktoernooi met de zgn schaakhanddoeken, waarin zich de lotingsnummers van de schakers bevonden. ROTTERDAM (GPD)- Het Sparta- bestuur ziet Hans Kraay als meest geschikte kandidaat voor de opvolging van de vorige maand ontslagen Roemeen Mir- cea Petescu. De leiding van de Rotterdamse club kwam gister avond eenstemmig tot die conclusie en heeft Kraay dan ook uitgenodigd voor een gesprek, dat vanavond zal plaatsheb ben. „Gezien zijn voetbalverleden en zijn verdiensten bij clubs als Ajax en AZ lijkt hij voor ons de aange wezen man", aldus Sparta-bc- stuurslid Floor Bouwer. „We hebben daarom ook momenteel geen andere trainers op ons ver langlijstje staan; we hopen zo snel mogelijk tot een akkoord te kunnen komen met Kraav" Hans Kraay, die na zijn avontuur bij Edmonton Drillers een aantal maanden werkloos is geweest en zijn vrije tijd voornamelijk heeft gevuld met het schrijven van sportverhalen voor een familie weekblad, maakt al enige tijd geen geheim van zijn interesse voor een trainersfunctie bij Spar ta. Kraay wenst zich vooralsnog van verder commentaar te ont houden en het gesprek van van avond af te wachten. In spelerskringen wordt de moge lijke komst van Kraay met gema tigd enthousiasme begroet. „Eerlijk gezegd was ik liever met Eijkenbroek doorgegaan", be kent Frank Weerdenburg. „Want een nieuwe trainer betekent toch dat je je als speler weer om moet schakelen. Maar ook Eijken broek (interim-trainer) wil, ge zien zijn verplichtingen die hij heeft als A-cursist en trainer van het C-team, dat er zo snel moge lijk een nieuwe vent komt. En dan lijkt Kraay mij wel een goede keus". Vleugel verdediger Bert Jansen: „De spelersgroep heeft zich in feite in haar geheel voor Kraay uitgesproken. Vandaar ook dat niemand van de spelers bezwa ren zal aanvoeren tegen de wil van het bestuur om een gesprek met Kraay te gaan voeren". WIJ K AAN ZEE (GPD) - De organisatoren van het Hoogo venschaaktoernooi, dat gistermiddag in Wijk aan Zee of ficieel is geopend, hebben op het laatste moment nog een drietal tegenvallers kunnen toevoegen aan de serie tegen slagen, waarmee zij in de afgelopen maanden al waren geconfronteerd. de categorie (11) worden gehand haafd. Wel is het zo dat Neder landse spelers als Ree en Bohm nu wat gemakkelijker aan een grootmeesterresultaat zullen toekomen. Beiden moeten nog eenmaal een dergelijke prestatie leveren, willen zij zich groot meester noemen. Daarvoor is in Wijk aan Zee 8,5 punt vereist. Naast Bohm zijn ook de Canadees Biyiasis en de Amerikaan Robert Byrne op het laatste moment aan het deelnemersveld (14 man) toe gevoegd. Van hen is de in Zwit serland wonende Viktor Korts- noj met een rating van 2695 de grote favoriet, die zijn optreden in Nederland wèl als een ideale voorbereiding beschouwd van zijn kandidatenmatch tegen Pe trosjan. Met het nodige chauvinisme werd ook de Leidenaar John van der Wiel als wereldkampioen bij de jeugd aangekondigd. Vooralsnog moet hij zich echter „tevreden stellen" met een Europees jeugdkampioenschap, een vierde plaats in het Nederlands senioren kampioenschap van 1979 en de open Nederlandse titel. Van der Wiel: „Er werd nog een andere Nadat een groot aantal schakers al van hun komst naar Nederland had moeten afzien in verband met het Europees landenkam- pioenschap in Zweden en de Russische bond had laten weten dat Tal en Gaprindashvili niet be schikbaar waren (vermoedelijk als gevolg van deelneming van de „dissident" Kortsjnoj) zegden ook Hubner, Quinteros en So- sonko af. Quinteros en Sosonko schreven om „persoonlijke rede nen" af en Hubner gaf de voor keur aan een vierkamp met onder anderen wereldkampioen Kar pov, in Bad Lautenberg in West- Duitsland. Hubner wil zich op die manier voorbereiden op de kan didatenmatch voor het wereld kampioenschap. Hans Bakker, perschef van het 42e toernooi in Wijk aan Zee, dat tot en met 31 januari in de sporthal De Moriaan wordt gehouden, toonde zich gistermiddag echter nauwelijks teleurgesteld: „Na tuurlijk is Hubner een erg attrac tieve speler, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik hem wel gelijk geef dat hij zich niet hier, maar in Bad Lautenberg op zijn kandidaten- match gaat voorbereiden. Hij had steeds al het voorbehoud ge maakt om naar Wijk aan Zee te komen, bang als hij was dat dit toernooi de kandidatenmatch zou overlappen. Toen dat niet het geval bleek, zei hij dat hij toch gerichter zou werken in Duits land dan hier. Wellicht hadden we Hubner hier toch gehad als we met contracten zouden hebben gewerkt, zoals in andere sporten het geval is, maar daar voelen wij niets voor. Het is altijd goed ge gaan. Dit is echt niet zo vaak voorgekomen". Ondanks het wegvallen van Hub ner, Quinteros en Sosonko, kon het toernooi in Wijk aan Zee ove rigens qua speelsterkte in dezelf- fout gemaakt. Er werd gezegd dat ik in 1960 ben geboren. Zelf heb ik altijd gedacht dat dat in 1959 was. Ik weet dat zo goed, omdat die lichting niet in militaire dienst hoefde. Dat heeft mij heel wat tijd gescheeld in mijn ont wikkeling als schaker". Van der Wiel, die sinds enkele maanden als beroepsspeler door het leven gaat, hoopt dat hij in Wijk aan Zee aan een score van ongeveer 50 procent kan komen: „Het zal belangrijk zijn dat ik de eerste ronde goed door kom. Verlies je die, en blijf je op nul staan, dan word je al gauw de speler op wie de tegenstanders zich extra gaan concentreren, omdat je dan beschouwd wordt als de te kloppen man. Maar goed, zo somber hoef ik het niet in te zien. Ik begin met zwart tegen Seirawan, die ik twee jaar gele den ook met zwart in Oostenrijk al eens heb verslagen, en daarna speel ik met wit tegen Al- burt". Twee spelers hadden zich maandag nog niet in Wijk aan Zee gemeld. Namelijk Biyiasis en Seirawan, die beiden hebben deelgenomen aan het toernooi van Hastings in Engeland. Dinsdagmiddag om één uur zullen in de grootmees- tergroep de volgende partijen beginnen: Seirawan-Van der Wiel; Kortsjnoj-Sunye; Biyiasis- Browne; Timman-Ligterink; Bohm-Sigurjonsson; Ree-Kova- cevic; Byrne-Alburt. ADVERTENTIE HANDELS- V MAATSCHAPPIJ KOOS SJARDIN B.V. Rooseveltstraat 40 Leiden - Telefoon 071-312822/312988 Zaalvoetbalwedstrijd K00SJARDIN - VOETBAL INTERNATIONAL Woensdagavond Aanvang 21.00 uur Groenoordhal Petruseva urineerde alsnog TRONDHEIM (ANP) - Natalja Pe truseva, de nieuwe wereldkam pioene, is gisteren met de Russi sche schaatsploeg in alle vroegte uit Hamar vertrokken. Zondag avond, zelfs tijdens het banket, werd ze voortdurend in de gaten gehouden, door twee artsen van de Noorse schaatsbond. Tot diep in de nacht had zij bij de dopings- commissie van het wereldkam pioenschap voor dames nog geen urine-staal ingeleverd. Pas tegen de ochtend gelukte het haar. Axel Poulsen, lid van het hoofdbe stuur van de I.S.U. sprak zijn verwondering over de hele gang van zaken uit. "Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Ze was niet vertrokken als het haar niet gelukt. Dat staat nu eenmaal in de reglementen. Ik beschuldig nie mand, maar al tijdens het banket werd de voltallige Russische equipe erg onrustig. Ik heb mijn collega, Viktor Kapidanov, die ook deel uitmaakt van het I.S.U.-bestuur, gezegd dat we keihard de reglementen zouden hanteren".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13