Uitspraak Van Agt over OS beroering Gehoorgestoorden vragen om aandacht Goudzwaard en Lubbers met elkaar in de clinch FNVmeer actie nodig inzake mensenrechten Verantwoordelijkheid wordt afgewenteld op sportmensen WCkt Bemanning Sterke Yerke terug PVDA'ER UIT TWEEDE KAMER MAANDAG 14 JANUARI 1980 Reactie op regeringsnota DEN HAAG (GPD) - De dissidente ARP-voorman prof. Goudzwaard heeft de suggestie van CDA-frac- tieleider Lubbers afgewezen, dat hij van mening zou zijn, dat Ne derland uit de NAVO dient te tre den. Goudzwaard, die momen teel in Canada verblijft, verklaar de zaterdag voor de radio de NA VO nuttig te blijven vinden als platform waar opinies besproken kunnen worden. Hij reageerde daarmee op een artikel van Lub bers in „Trouw" van zater dag. Volgens professor Goudzwaard had de NAVO moeten kunnen accepteren, dat Nederland bij het beraad over de modernisering van de kernwapens een afwij kend standpunt innam in de cember. „In de huidige situatie had Nederland de kanttekening moeten plaatsen dat het niet me deverantwoordelijk kon zijn voor deze modernisering," aldus Goudzwaard. Wat Van Agt aankondigt is ondui delijk, zo meent Van Thijn ver der. "Hij laat de beslissing over een mogelijke boycot over aan het Nederlands Olympisch Co mité, doet zelfs geen beroep op het NOC, maar kondigt wel aan dat de subsidiekraan zal worden dichtgedraaid. Dat is inconse quent, omdat de beslissing over een mogelijke boycot een poli tieke verantwoordelijkheid is, die niet kan en mag worden af gewenteld op het NOC en/of in dividuele sportmensen", aldus Van Thijn. "Als het kabinet die verantwoor delijkheid niet neemt", zo stelt Van Thijn verder, "dan is dat een goedkoop gebaar, waarmee men niet de Sowjet-Unie, maar de Ne derlandse sportlieden treft". "Om men kiest voor een boycot en dan spreekt het vanzelf dat geen Dissident: schoonmaak vóór Spelen ENSCHEDE (ANP) - Vele ste den in de Sowjet-Unie, waar onder Moskou en Kiew, wor den in verband met de te ver wachten grote aantallen bui tenlandse bezoekers bij de Olympische zomerspelen "schoongemaakt". Daarbij wordt niet alleen naar prosti tuees en speculanten, maar in het bijzonder ook naar dissi denten gekeken. Dit zei de Russische dissident Kronid Loebarski zaterdag bij een Rusland-manifestatie van Amnesty-International in de grote kerk in Enschede. Loebarski heeft vijf jaar (1972-1977) in Russische ge vangenissen en werkkampen doorgebracht. Hij woont nu in West-Duitsland. Volgens Loebarski willen de Russische autoriteiten voor komen dat buitenlanders pro testen te horen krijgen over de manier waarop tegen dis sidenten wordt opgetreden. Om dit te bereiken worden onder meer mensen in psy chiatrische klinieken opge sloten, van wie doktoren vaststellen dat ze weliswaar niets mankeren, maar van wie de autoriteiten het wenselijk achten dat ze tot na de Olym pische Spelen verdwijnen. Voorafgaand aan de bijeen komst in de grote kerk in En schede werd een demonstra tieve tocht door het centrum van de stad gehouden, waar aan enkele honderden men sen deelnamen. In deze stoet werden veel borden meege voerd met namen van mensen die in Russische politieke kampen gevangen zitten. Amnesty International be schikt over nauwkeurige ge gevens van ongeveer drie honderd van deze gevange nen. Volgens Loebarski zitten er zeker tienduizend mensen in politieke kampen opgeslo ten. Lubbers schrijft in zijn dagbladar tikel onder meer dat Goud zwaard, die het CDA-program heeft opgesteld, met zijn opvat ting afwijkt van dit programma. De CD A-fractieleider noemt Goudzwaards interpretatie „zacht gezegd opvallend" en verwijt hem steeds minder te hechten aan het NAVO-lidmaat- financiële steun wordt verleend en mag van het NOC verwacht worden dat men aan zo'n politie ke uitspraak gevolg geeft, óf men kiest niet voor boycot, maar dan moet men ook niet tornen aan een financiële bijdrage", aldus Van Thijn. Het comité Olympische Spelen en mensenrechten kiest voor het laatste Campagne De Russische autoriteiten zijn be gonnen met een campagne tegen "de troubadours van de koude oorlog, die proberen hun atleten thuis te houden". In het Russi sche dagblad Sowetsky Sport hebben leden van het Olympisch Comité gewaarschuwd, dat een poging de Spelen te boycotten zinloos is. Vladimir Popov, plaatsvervangend voorzitter van het Russische Olympisch Comi té: "Dit is niet de eerste keer, dat zo'n poging wordt ondernomen. Alle eerdere pogingen zijn mis lukt". Volgens het Russische dagblad dienen de Spelen gevrijwaard te blijven van politieke zaken. Het blad stelt dan ook: "Moskou zal de Israëlische en Chinese teams hier verwelkomen, ondanks de vijandige politieke betrekkingen tussen de beide landen en het Kremlin". Inmiddels blijft de Amerikaanse regering een boycot van de Spe len overwegen als antwoord op de Russische inval in Afghanis tan. Volgens Cyrus Vance, minis ter van buitenlandse zaken, be hoort een boycot tot de serieuze mogelijkheden. "Een middel dat mag worden aangewend, als de Russische interventie in Afgha nistan niet wordt beëindigd". Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken vindt de Ameri kaanse suggestie om de Spelen niet in Moskou maar in Montreal of Munchen te houden technisch onuitvoerbaar. "Bovendien gaat het niet om de vraag of atleten naar Moskou moeten gaan, maar om de vraag of er sport met Rus sen bedreven kan worden". VERNIELING - De 20-jarige F. L. uit Bussum heeft zaterdagmid dag tegenover de Bussumse poli tie bekend dat hij de zaterdag morgen geconstateerde vernie lingen in het Bussumse gemeen tehuis heeft aangericht. L. had zich uit eigen beweging bij de politie gemeld en is inmiddels in hechtenis genomen. L. heeft te genover de politie verklaard de vernielingen alleen te hebben aangericht. De politie had eerder verondersteld dat het aantal da ders vrij groot zou zijn. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- Tweede-Kamerlid Frans Moor uit Hoek van Holland zal bedanken als lid van de Tweede Kamer en tevens uit de PvdA treden. Reden voor zijn besluit is onvrede met het beleid van het partijkader in Rotterdam. Moor is ruim twee jaar lid geweest van de Kamer. schap. Volgens Lubbers kent het CDA-program „twee ijkpunten": terugdringing van de kernbewa pening en het lidmaatschap van de NAVO. „Hij (Goudzwaard) maakt het lidmaatschap van de NAVO tot randvoorwaarde van de wapenbeheersing". De CDA-leider zegt voorts dat Goudzwaard hiervan uitgaande SCHIPHOL (ANP) - "Het is triest als je in het zicht van de ha ven alles verliest. Maar het feit, dat we de oceaan zijn overgesto ken en de vervuiling van de zee hebben kunnen observeren, geeft ons reden te zeggen dat een Sterke Yerke 4 niet nodig isDe expeditie is volledig geslaagd". Dit zei Guus Schweigmann,één van de leden van de bemanning van de Sterke Yerke 3 zaterdagmor gen op Schiphol, waar hij samen met zijn drie medeopvarenden een enthousiast onthaal kreeg. Het zeilvlot Sterke Yerke 3 vertrok op 1 augustus vorig jaar uit Har- lingen en strandde ruim vier we ken geleden voor de kust van Bo naire. Doel van de tocht was be kijken hoe het is gesteld met de vervuiling van de oceaan. "Vanaf de Canarische eilanden tot het eindpunt hebben we constant olieklonten in ons sleepnet ge had",vertelt bemanningslid Frits Riermersma. "Toen we midden op de oceaan zaten, hadden we binnen drie uur een emmer vol olieklonten. De vervuiling van de oceaan is schrikbarend". Bij de stranding van de Yerke, die eigenlijk naar Curasao had moe ten varen, gingen bijna al de foto- en filmopnamen van de expeditie verloren. De bemanning had een film over de tocht willen maken. Samen met het boek dat over de expeditie had moeten verschij nen, had de film de (onbekende) schuldenlast van de stichting Sterke Yerke moeten verlichten. Bij de ongelukkige landing zijn wel veel aantekeningen en de dag boeken bewaard gebleven. Ook zijn er nog foto's en films van het traject tot de Canarische eilan den omdat die opnamen op Gran Canaria zijn afgegeven. De be manning is dan ook van plan toch een film te maken en een boek te schrijven over de tocht. Hij zal worden opgevolgd door het huidige Rotterdamse ge meenteraadslid mevrouw Riet hof. Moor zal zijn besluit donderdag toelichten in een brief aan het PvdA-bestuur, fractievoorzitter Den Uyl en zal bij die gelegen heid eveneens het Kamer-presi- nog een stapje verder gaat, door te verklaren dat dit lidmaatschap niet langer haalbaar is. „De rege ring had volgens hem (Goud zwaard) in Brussel maar moeten opstappen". Met deze opvatting verlaat Goudzwaard echter zijn eigen programma, vindt Lub bers. Deze wijst er ook op, dat in dien je 5e opvattingen zo wijzigt, ARNHEM (GPD) - De Slechtho rende Jongerenorganisatie SHJO heeft zich zaterdag in Arn hem gepresenteerd. Men wil meer aandacht van de in Neder land werkzame maatschappelij ke en politieke organisaties voor de slechthorende jongeren. De voorzitter van de SHJO, Kees Twilt, reikte gele kaarten uit. De ze gingen in de eerste plaats naar Nederlanders die in de omgang met slechthorenden blijk geven van een tekort aan communica tievermogen. Een slechthorende aankijken, rustig spreken en goed articuleren, zijn eerste ver eisten bij een gesprek. Ook over handigde Twilt gele kaarten aan werkgevers- (VNO) en werkne mersorganisaties (FNV) om hen te attenderen op een tekort aan bereidheid werkloze slechtho rendejongeren aan banen te hel pen. Namens de Tweede Kamer was Hans Ludo van Mierlo aanwezig. Deze voorlichter kreeg niet min der dan tien gele kaarten, voor el- Uit het verslag van een onderzoek hiernaar blijkt dat de overheid de grootste financier is van het me- disch-wetenschappelijk onder zoek. Haar aandeel is zeventig procent. De bijdragen van parti culiere fondsen en stichtingen bedragen samen vijf procent van het totaal. De industrie betaalt de rest. dium op de hoogte stellen. Moor, die bankwerker van beroep was, is vooral ontevreden over het be sluit van het gewest Rotterdam inzake de aanvoer van vloeibaar petroleumgas via het Europoort- gebied. Hij gelooft dat dit gas nooit via de Rotterdamse haven mag worden aangevoerd. je eerst via de kiezers het pro gramma moet veranderen. Lubbers laat er overigens geen twijfel over bestaan, dat hij van mening is dat Nederland niet uit de NAVO moet treden. Zo heeft Nederland wat betreft het terug- dringings-aspect wel degelijk iets bereikt het wapenbeheersings- aanbod van de NAVO aan het oostblok is opgekrikt en Neder land heeft de vrijheid behouden om aan de hand van de uitkom sten van het wapenbeheersings- overleg te besluiten over statio nering in Nederland. In zijn eerdere bijdrage tot de dis cussie, liet Goudzwaard (even eens in „Trouw") weten dat het kabinet wat hem betrof gevlucht was van zijn verantwoordelijk heid. Lubbers heeft Goudzwaard nu gevraagd om een duidelijk antwoord op de vraag of Neder land wel of niet bij het wapen- overleg betrokken moet blijven. UTRECHT (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) vindt dat de Nederlandse regering moet zoeken naar doel treffend te gebruiken instrumen ten tegen de schending van men senrechten in het buitenland. De effectiviteit van het instrumenta rium zal het grootst zijn als er een internationaal kader voor komt en als zoveel mogelijk landen in deze richting werken. De rege ring moet in principe bereid zijn om de banden te verbreken met landen die op ernstige wijze de mensenrechten schenden. Dit staat in een brief van de FNV aan de leden van de Tweede Ka mer. De brief is een kritische reactie op de onlangs verschenen regeringsnota 'de rechten van de mens in het buitenlands beleid'. De FNV zegt er waardering voor te hebben, dat de regering een zo uitvoerige nota aan de plaats van de mensenrechten in het buiten lands beleid heeft gewijd en dat die mensenrechten in de nota zelfs 'één van de belangrijkste doeleinden' van dat buitenlandse beleid worden genoemd. Een land dat mensenrechten als een prioriteit ziet in het buiten landse beleid, moet volgens de Man steekt hotel in de brand HULST (ANP) - De 22-jarige Belg J. de L. uit Gent heeft tegenover de politie van St. Niklaas bekend, dat hij zaterdagmorgen vroeg brand heeft gesticht in hotel In ternational in Hulst. Daarbij werd voor ruim drie miljoen gul den schade aangericht. De man verbleef als gast in het ho tel. Rond twee uur 's nachts be sloot hij de kassa leeg te halen bij zijn gastheren. Toen deze slechts wisselgeld bleek te bevatten, werd hij kwaad en stak het hotel in brand. Bij deze brand werd ook een naast het hotel gelegen mu ziekwinkel in as gelegd. Vijf brandweerkorpsen uit de om geving zijn 21 uur lang bezig ge weest de brand te blussen. L. heeft zichzelf gisteren bij de poli tie in St. Niklaas gemeld. Hij is overgedragen aan de justitiële autoriteiten in Gent. FNV op internationaal niveau een meer stimulerende rol spe len. In het geval van Nederland moet volgens de vakcentrale dan in de eerste plaats gedacht wor den aan de Europese Gemeen schap. 'De Europese politieke samenwerking mag echter niet dienen om problemen weg te stoppen, of als dekmantel dienen om verder zelf niets te onderne men', aldus de FNV. Als praktische middelen om de mensenrechten in het buitenland te waarborgen ziet de FNV on dermeer mogelijkheden in het geven van ontwikkelingshulp aan de armste groepen en aan landen waar mensen verhonge ren of te arm zijn om behoorlijk in leven te blijven. Landen, die via andere middelen dan het verbre ken van de maatschappelijke re laties niet op het goede spoor te krijgen zijn, dienen volgens de FNV te worden geboycot. In be paalde gevallen kan het volgens de vakcentrale gewenst zijn om als regering steun te geven aan opbouw van het verzet. De FNV vindt dat de overheid geen steun of garanties moet geven aan ondernemingen die in landen opereren waar de mensenrechten worden geschonden. En als de overheid zelf betrokken is bu ac tiviteiten in het buitenland dan moet daar voldaan worden aan voorwaarden als het niet discri mineren van werknemers op grond van herkomst, nationali teit, ras, geloof of politieke over tuiging, het respecteren van het recht van vereniging van de werknemers, het erkennen van vakbondsrechten, materiële en sociale voorzieningen. Bekentenis dodelijke inbraak in Sas van Gent SAS VAN GENT (ANP) - Twee mannen, de 23-jarige L. van L. uit Temeuzen en de 26-jarige Duitser H. G. L. zonder vaste woon- of verblijfplaats, hebben zich giste ren bij de politie van Sas van Gent gemeld. Ze hebben bekend onlangs betrokken te zijn ge weest bij een inbraak in Sas van Gent, waarbij de 22-jarige bewo ner van het pand F. Dellaert om het leven kwam. De mannen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Bij de inbraak waren vier mannen betrokken. Ze waren bezig de brandkast van het slachtoffer met daarin diens postzegelver- zameling naar buitefhslepen, toen ze door de bewoner en zyn vrouw betrapt werden. Tijdens de vechtpartij die daawde, overleed de heer Dellaert ter plaatse. Straf ontslag AMSTERDAM (ANP) - Directeur D. van Wieringen van de Amster damse gemeentelijke dienst was- schoonmaak- bad- en zwemin richtingen fWSBZ) krijgt ontslag "om disciplinaire redenen". B en W zullen dit aan de raad voor stellen, aldus een woordvoerder van de gemeente. Vorige maand werd Van Wieringen van zijn werkzaamheden onthe ven, omdat hij een betaald advi seursschap bij een onderneming had. B en W wisten daar niets van af. Daarmee overtrad de direc teur de ambtelijke regels. DEN HAAG (ANP/GPD) - De uitspraak van premier Van Agt, vrijdag na het kabinetsberaad, over een mogelijke boycot van de Olympische Spelen is "inconsequent en goedkoop en berokkent schade aan de actie voor de men senrechten". Dit vindt de voorzitter van het comité Olympische Spelen en mensenrechten, het PvdA-kamer- lid Van Thijn, aldus heeft de PvdA zaterdag meegedeeld. Onvrede met beleid ten aanzien van Rotterdam ke kamerfractie een, om hen te herinneren aan de plicht zo te spreken, dat ook slechthorenden het politieke gebeuren op het Binnenhof kunnen volgen. De NOS werd gecomplimenteerd voor het doven- en slechthoren denjournaal. De heer Stokla mocht de bokaal in ontvangst nemen, die de SHJO jaarlijks geeft aan die omroeporganisatie, die zich het meest beijvert voor de ondertitelingsproblematiek van tv-programma's. In de toe komst zal de NOS de tv-uitzen- ding van zes uur waarschijnlijk naar 6.40 uur verschuiven en komt er ook een uitzending later op de avond. In de loop van april beginnen de proefnemingen met teletekst; in augustus die met te- letekstuitzendingen voor onder titeling van actuele program- Tot de acties die de slechthorenden in de komende maanden organi seren, hoort de verspreiding van het zwarte boekje. Dit bevat alle informatie die nodig is om de vooroordelen („verboden toe gang voor slechthorende jonge ren") op te ruimen. Bovendien wordt erin uiteengezet hoe goed- horenden met slechthorenden dienen om te gaan, willen ze de communicatie met oude en jonge gehoorgestoorden vergemakke lijken. ZIJDERVELD - Een koe van boer Bronkhorst uit het Zuidhollundse Zijde rveld heeft vorige u eek een kaliber- drieling ter wereld gebracht. Daarmee heeft de koe (links op de achtergrondin vier jaar tijd al acht kalveren 'gebaard: tweemaal een tweeling, eenmaal éenkalfen nu dus een drieling. Op defotot boerin Bronkhorst met haar zoontje en de kalverdrieling

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7