Boeiend avondje vrouwencabaret Trio Alclapia laat goede indruk achter LIEVE CHOCO MAANDAG 14 JANUARI 1980 VARIA Communistische partij van de Sovjet-Unie, de Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet van de Unie van Socialistische Sovjet Re publiekenkameraad Leonis Iljitsj BREZJNJEV. Ik wens aan u, geliefde kame raad Leonid Iljitsj Brezjnjev, en aan alle andere leiders van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken - de grote en onbaatzuchtige vriend van het werkende volk van Af ghanistan, onze diepgevoelde en hartelijke dank over te brengen voor de bijzonder warme broederlijke geluk wensen in verband met mijn verkiezing tot partij- en rege ringsleider. Ik ben ervan overtuigd dat wij met de broederlijke hulp van en dankzij de standvastige samenwerking met de Unie van Socialistische Sovjet Re publieken zullen zegevieren en alle moeilijkheden zullen overwinnen, die ons als erfe nis uit het verleden zijn toege vallen. Steunend op het volk van ons land, verdedigen wij de bereikte resultaten van de roemrijke aprilrevolutie, de souvereiniteit, de onafhanke- lijkhei d en de nationale eer van Afghanistan. Karmalj Babrak". BABRAK Deze boodschap, in het ver trouwde sovjetjargon en met de bekende omslachtige aan hef (als Babrak zijn brief ge woon aan „Beste kameraad Leonid Breznjev" had ge stuurd zouden de Sovjetrussi- sche posterijen er vermoede lijk geen raad mee hebben geweten), stond helemaal rechts onderaan op de voor pagina van de Pravda (or gaan van het Centraal Comi té van de Kommunistische Partij van de Sovjet Unie, zo als de ondertitel verduide lijkt) van woensdag 2 januari 1980, die ik op Vrijdag 4 ja nuari 1980 voor f 1,50 bij Van Gelderen in de Kalverstraat kocht. De Nederlandse kranten had den die dag heel wat te melden over de „hulp" van de Russen aan Afghanistan, die een week eerder was begonnen. Carter beschuldigde Brezjn jev van misleiding. De NAVO ging zich beraden over stap pen. Reacties van China en de islamitische landen, poging om de Sovjet-ambassade in Teheran te bezetten. Ik noem maar een paar dingen. De Pravda had op de voorpagi na alleen de geciteerde bood schap van Babrak, en wijdde voorts alleen op pagina 4 aandacht aan Afghanistan, en wel door middel van een „verklaring van de regering van de Democratische Re publiek Afghanistan"en door een samenvatting van wat citaten uit kranten in Kaboel, Sofia, Mexico City, Berlijn, Damascus en West- Berlijn onder de titel: „Laste raars krijgen de wind van vo ren". Ook uit een Westberlijn- se krant, zegt u nu blij ver rast? Ik zal het citeren: ,J)e revolutionaire krachten van Afghanistan hebben een beslissende slag toegebracht aan de kuiperijen van de bin nenlandse en buitenlandse reactie, die getracht heeft dit land in het kamp te trekken van de onverzoenlijke vijan den van de Sovjet-Unie". Al dus de interpretatie van de gebeurtenissen in dit land door het Westberlijnse blad „Varhejt". De imperialisten zouden al eerder saboteurs en gewapende benden van con trarevolutionairen naar Af ghanistan hebben willen zen den". VARHEJT De terminologie komt me be kend voor. Vertaal je „Var hejt" terug iii het Duits, dan krijg je „Die Wahrheit", - het zal menige Rus deugd hebben gedaan te lezen, dat commu nistische kranten gewoon mo gen verschijnen in het kamp van de reactie en het impe rialisme. De Pravda is verder uitverteld over Afghanistan. Zelfs in de uitvoerige com mentaren op pagina 1 en 5, waarin de Jaren Tachtig worden verwelkomd, is alleen maar sprake van economi sche vooruitgang, nieuwe plannen, samenwerking tus sen de communistische lan den, nieuwe overwinningen van het communisme. Geen woord over Afghanistan. De Sovjetrussische krantenlezers zijn als mensen die zich in de zon willen koesteren, maar zich er tevreden mee moeten stellen dat iemand van hoger hand met een zakspiegeltje die zon in hun ogen weer kaatst zodat ze wel weten dat de zon er is, maar niets kun nen zien. De krantenlezer in de USSR moet tegelijk koffie dikkijker zijn. Hij zal zich bijvoorbeeld herinneren, dat de Pravda indertijd met wellust citeerde uit de wes- ters-kapital istische kranten toen het om Vietnam ging. Menig Yankee go home"-ci- taat zal in die dagen geciteerd zijn uit Le Monde, The Guar dian, Die Suddeutsche Zei- tung, De Telegraaf, Dagens Nyheter en wie weet zelfs uit de Gazet van Antwerpen. En de New York Times niet te vergeten. De Sovjetlezer herinnert zich dat, en merkt nu opeens dat er wat Afghanistan en de Russi sche hulp betreft blijkbaar géén bruikbare citaten uit de burgerlijke pers te halen zijn, en hij maakt daar uit op dat zijn regering in de wereld weinig steun geniet inzake haar optreden in Afghanis tan. Dan weet hij genoeg. Het zit niet snor. Net zo onsnor, als indertijd de hulp die Amerika aan het regime-Diem bood. NOORDWIJK - Het vrouwencabaret van Natascha Emanuels oogstte zaterdag een verdiend succes met de nieuwe show "Medianeuroze". Voor een volle zaal in het gemeenschapshuis "De Kuip" in Noordwijk stonden Natascha Emanuels, Carla Delfos, Janneke Kanteman, Pamela Teves en Willy van der Griendt borg voor een show die behal ve afwisselend, origineel en vakkundig gebracht, ook in staat was het zowel uit mannen als vrouwen bestaande publiek een avond lang onafgebroken te boeien. Wekt bij velen alleen al het woord "vrouwencabaret" de argwaan dat het gaat om een kritiek op alles wat met man nen te maken heeft, Ema nuels toonde op'dit punt geen oogkleppen voor te hébben. Niet mannen werden in Me dianeuroze op de hak geno men, maar de maatschappij en de wijze waarop deze de i een bepaalde hoek Direct aan het begin van de avond al kwam het gezin aan de orde. Het gezin, de enige instelling die door de maat schappij werkelijk geheel wordt geaccepteerd, maar die tegelijkertijd "vrouwen infantiel en jongeren neuro tisch" maakt. Van gelijke strekking warer "Consumente van het jaar" en "Welzijn", een zeer knap ver tolkt liedje van de hand van Ingrid van Delft, die overi gens de teksten voor een groot deel van de show voor haar rekening heeft genomen. Behalve de consumptiemaat schappij werden ook zaken als dienstplicht, werkloos heid, lesbische verhoudin gen, moederdag en bevallen in het ziekenhuis op de korrel genomen. Een typerend lied in de show was "Zuster", heel mooi gezongen door Janneke Kanteman. Het lied bevat de sleutel van de hele voorstel ling, namelijk "blijf jezelf zus ter, en verval niet in het pa troon dat de maatschappij je oplegt." Hoewel het optreden van alle vijf de vrouwen bewonde- ringswaardig was, bleef Emanuels zelf toch het mid delpunt en de spil van het hele ensemble. CONNY SMITS Koffieconcert Stadsgehoorzaal H££t- OÊI&MC, f M- MESMEE... MENggRCANPA, \l Eu 'JE Nök& E V£NI MMEHETWOWr -T'JPOM Zfi-F5 OP TE6TAFREAI.J PIT WAS HET KEEST-P/MEE FRED BASSET Ik ben ne( Wymet myn jas met dit koude WBer-moarja, dat andere ding dat De avonturen van Jommeke WARME HAM Neem vier plak) kookte ham var en volle eetlepel ge- ispte ui heel licht oudgeel en laat dan een olie eetlepel bloem >atenpuree door en na ikele minuten verder akken geleidelijk 1 dl troensap.<WlN^E^ORN Agenda LEIDEN - Een ongewone combinatie vormt het Trio Alclapia met altviool, klarinet en piano, dat gisterochtend tijdens een koffieconcert in de foyer van de Stadsgehoor zaal optrad. Het evenwicht binnen een derge lijk trio is afhankelijk van een goed sluitende klank tussen alt viool en klarinet. Hierin nu zijn Ernö Steier (altviool) en Bert van den Akker (klarinet) uitstekend geslaagd, mede door hun instru menten die ten opzichte van el kaar een goede klankverhouding hadden, maar meer nog door hun subtiel samenspel. Pianiste Noor Relijk, niet zozeer stuwend, maar wel zorgend voor een goed even wicht binnen het geheel, deed het goede sluitwerk. De literatuur voor deze combinatie is niet zo rijk voorzien als voor andere, meer gangbare en sembles. Ondanks deze beper kingen was het programma Nijhoffprijs toegewezen AMSTERDAM (ANP) - De Martinus-Nijhoffprijs voor vertalin gen is dit jaar toegewezen aan de Joegoslaaf Janko Moder voor zijn vertalingen van Nederlands letterkundig werk in het Slo- weens en aan Hans van Pinxteren voor zijn vertaling van Fran se literatuur in het Nederlands, in het bijzonder van Salambo van Gustave Flaubert. De prijzen - bedragen van 7.500 gulden - zullen op dinsdag 26 februari in de oude raadzaal van de gemeente Den Haag wor den uitgereikt. overwegend boeiend gekozen, met een zekere voorliefde voor werken met rustige tempi die mogelijkheden openden tot mooie cantilenen en een goede klankafgewogenheid. Bruchs 5 stukken op. 83 waren daarvan een voorbeeld. Het Rondo van het "Kegelstaat-trio" K.V. 498 van Mozart hadden we ons wat levendiger en sprankelender ge dacht, maar in het totaal konden we toch ook bewondering op brengen voor een wat gematigder visie. Het mag dan wel juist geweest zijn, om als tegenwicht een moderne componist te kiezen, maar of dit nu zo beslist de 4 Stukken op. 5 van Alban Berg voor klarinet en piano moesten zijn, menen we toch te moeten betwijfelen. Mu zikaal zijn ze weinig toegankelijk en ook, naar onze smaak, vrij on beduidend. Ofschoon ze overtui gend werden gebracht, hebben we ze binnen het geheel geen hoogtepunt toegedacht. Het Trio Alclapia heeft een uitste kende indruk achter gelaten, hetgeen bleek uit de enthousiaste reacties. BEP RIJNDERS Leidse bioscopen CAMERA- "Ben Hur", da. 8.00 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Robin Hood en de pi raten", wo. en za. 2.30 uur, zo. 2.00 uur Nachtvoorstelling: "Everything you al ways wanted to know about sex", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LUXOR: "De vier vuisten op safari", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur, al. Nachtvoorstelling: "Villa Rides", vr. en za. 11.30 uur, al. LIDO 1: "Apocalypse now", da. 2.30 en 8.00 uur, 16 jr. LIDO 2: "Airport '80", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 3: "Quadrophenia", da. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Jungleboek", wo. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur TRLANON: "Een moordbardiet", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr. REX: "Joy, de pornopoes", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Porno-disco", vr. en za. 11.30 ur, 16 jr. Alphense bioscopen EURO 1: "De vier vuisten op safari", da. 6.30 en 9.00 uur, do., vr., ma. en di. ook 1.45 uur, zo. ook 4.00 uur, al. Kindermatinee: "Tom en Jerry, deel 4", za., zo. en wo. 1.45 uur. Nachtvoorstelling: "De vier vuisten op safari", za. 12.15 uur, al EURO 2: "De vier vuisten op safari", da. 6.30 en 9.00 uur, do.,, vr., ma. en di. ook 1.45 uur, zo. ook 4.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "The French Con nection", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "The Wanderers", da. 2.00,6.45 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.15,6.45 en 9.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "March or die", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Apocalypse now", da. 1.30 en 8.15 uur, zo. 2.00 en 8. 15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "De pomoavontu- riers", za. 12.15 uur, 18 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Peter Pan", za.. zo en wo. 2.00 uur, al. "Sound of music", za., zo. en wo. 4.00 uur, al. "Grijpstra en De Gier", vr. 7.00 en 9.15 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Ehsabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabetb-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 1115-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm vrijdag Bezoek aan ernstige patiènten:\ voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nafht worden gemeld by het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). B.45 u di. i \adcïlieuuts. 14 januari 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In Hongarije heeft men deze winter bijzonder veel last van wolven. Twee van deze dieren hebben zich, blijkbaar door den honger gedreven, dezer dagen zelfs tot in de straten der stad Agram gewaagd; in eene voor stad van Temesvar is eene vrouw door een wolf ver scheurd. Ook onder het vee zijn groote verwoestingen aange richt. - Te Abbeville in het Fransche departement Somme heeft bij een handelaar in lampen en pe troleum een hevige ontploffing plaats gehad, die onmiddellijk door brand werd gevolgd. Be halve het huis, waar de ramp ontstond, werden twee aan grenzende panden in asch ge legd en voorts werden verschei- denen andere gebouwen ernstig beschadigd. De vrouw van den petroleumhandelaar wordt vermist. Zij is waarschijnlijk in de vlammen omgekomen. De vrouw van een bakker, die, met hare kinderen in de armen, ter nauwernood aan het gevaar ontkwam, is van den schrik krankzinnig geworden. - Te Parijs is dezer dagen een jong geneesheer, Herbelin, be graven, die twee aan croup kroep, ontsteking van de luchtwegen bij kinderen, ge paard gaande met benauwd heid en zware hoest, Red.) lij dende kinderen verpleegd had en zelf aan die ziekte bezweken is. De minister van binnenland- sche zaken en een groot aantal geneesheren woonden de uit vaart bij. Vijftig jaar geleden: - In een dorp in den Braziliaan- schen staat Sao Paulo zijn aldus een telegram van Havas, tien personen tegelijkertijd door den bliksem gedood. - De exporttyd der Hollandsche tulpen is weer aangebroken en dagelijks vertrekken, vooral naar Londen, groote partijen om afgeleverd te worden aan de importeurs. In de beide afgelo pen jaren hadden toonaange vende exporteurs al proeven genomen met de verzending per K.L.M., waardoor de tulpen een dag eerder op de plaats van bestemming zijn. Intusschen is ook de ladingscapaciteit der vliegtuigen aanzienlijk toege nomen, zoodat de K.L.M. niet voor den aanvoer van een paar ton behoeft terug te schrikken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21