Zelfvertrouwen van Trotters loopt deuk op Tweede keus Blom speelt BVG van veld Kampioenschap Saturnus nu vrijwel zeker Amstelveen injecteert twijfel bij Donar Leidse zaalhandballers schudden concurrent Hermes van zich af MAANDAG 14 JANUARI 1980 GRONINGEN - Ook de tweede keus van Parker Leiden-coach Hennie Blom heeft bewezen dat het in staat is om een voor de ere divisie te licht bevonden formatie als BV Groningen van het veld te spelen. Na een 36-72 ruststand werd het uiteindelijke verschil in Groningen maar liefst zestig pun ten: 75-135. Blom greep dit duel niet, zoals de voorgaande keren, aan om een zo hoog mogelijk score te bereiken, maar meer om zijn reserves wét uit te proberen en tevens de no dige systemen (met het oog op de Europa Cup-ontmoeting tegen Panathinaikos) bij te schaven. De Amsterdammer slaagde in beide gevallen. Hij wisselde conse quent zijn betere spelers voor zijn tweede garnituur zonder dat dat een negatief effect had op de ge staag groeiende voorsprong. Met name de onlangs aangetrok ken, Chris Plaat voldeed in de eerste helft als guard/forward en na rust als vervanger van zijn broer Mitchell. Het is weliswaar geen indrukwekkende score, maar de Nederlandse Amerikaan scoorde 3 uit 3 en dat betekende een 100% schotpercentage. Ook Roy Leysner en Joost Cornelis- sens kregen vrij veel speelminu ten toebedeeld. Beiden zorgden er voor dat het zelfvertrouwen binnen het team nog wat werd opgevijzeld door goed te antici peren in de uitgevoerde aanval- spatronen. Bloms basisspelers deden het be grijpelijkerwijs (de hele ploeg stond gisterochtend om 8.00 uur al op Schiphol) met het oog op de uitwedstrijd van morgenavond in Athene wat rustiger aan. Maar het enthousiasme waarmee zij de Groningers bestreden was toch wel voldoende Om de gemiddelde schotpercentages nog wat op te schroeven. Bij BV Groningen scoorde zoals gewoonlijk Pipkin de meeste ounten (34) en kon de vervanger van de twee maanden geleden weggestuurde Leartha Scott, Watson, weer niet aan de gestelde verwachtingen voldoen. Want ook de voormalige Flamingo's- speler kon niet de noodzakelijke rust in het team brengen. De pu pillen van Bill Pijl lieten zich daardoor meesleuren in het voor hen te hoge tempo van Leiden. De Groningers schoten boven dien te snel en te slordig. Het eni ge lichtpuntje voor de zo veel ge plaagde Groningse coach was het optreden van. jeugdspeler De Weerd. Hij kon als een van de weinigen wat uitsteken boven het zwakke spel van zijn ploeg genoten. Scores Leiden: Bruinsma 31 (88%), Kruidhof 25 (71%), Woudstra 24 (67%), Giddings20(71%), M. Plaat 10 (83%), Leysner, Cornelissens en C. Plaat 6, Washington 4 en Kip 3 punten. Topscorers BVG: Pipkin 34 (60%) en Van de Pol 10 (31%) punten. Kleine zege dames Leiden op US: 59-56 'LEIDEN - De basketbalsters van Parker Leiden hebben verras send veel moeite gehad met US. Omdat de ranglijstaanvoerdsters van de eerste divisie in de slotfase het hoofd koel hield konden zij met 59-56 zegevieren. Het duel stelde overigens weinfg voor. De Leidenaars wonnen niettemin slechts met drie pun ten verschil, omdat zij veel moei te hadden met de fysiek sterke Amsterdamse meisjes en hun verdediging. Door veel van af stand te schieten vingen de pu pillen van Rob de Vries dat op. Met name Ineke van Laken deed dat het doeltreffendste. Zij was dan ook met 16 punten topscoor- ster. Mirian van Schaik scoorde één punt minder, terwijl de zieke Ria de Wit tot een score van 13 BRIGHTON - De Engelse Jill Hammersley heeft de open En gelse tafeltennistitel op haar naam gebracht. In de finale van de strijd bij de dames versloeg zij de Tsjechische Ilona Uhlikova, die eerder Sandera de Kruiff en Bettine Vriesekoop had uitge schakeld. Hammersley zegevierde met 21-3, 21-17 en 21-18. Ook bij de heTen ging de overwinning naar Enge land. Desmonds Douglas ver sloeg in de eindstrijd zijn landge noot Paul Day met 21-9, 21-14 en 21-12. Het was voor het eerst in twintig jaar dat een Engelsman deze titel veroverde. LEIDEN - De basketballers van Nijssen Trotters hebben de afvaardiging van ranglijstaanvoerder SOVB behoor lijk wat zand in de ogen gestrooid met het vertoonde spel tegen Jumpers. De Leidenaars speelden bijzonder krampachtig en waren geen schim vari zichzelf. Na ver lenging werd het uiteindelijk 73-78 voor de Voorburgers. Dat het verschil binnen de tien punten bleef heeft Trotters voor een niet onaanzienlijk deel te danken aan het arbi trale duo. Dat floot zeker niet in het 'nadeel' van de Vijf Meihalbewoners. Afgaande op het spel tegen de Jumpers zal de Trotters het zaterdag tegen SOVB bijzonder moeilijk krijgen, want door deze nederlaag liep het zelfvertrouwen een gevoelige deuk op. Bovendien toonde de ploeg van Van Cleef aan dat wanneer het er op aankomt, de zenuwen een te grote tegenstander blijken te zijn. Wel enigszins te verklaren, want de Leide naars hebben vanaf de oprichting, vier jaar geleden, nooit echte tegen stand ondervonden. Dit seizoen, uitkomend in de op één na hoogste klasse, moet de Trotters spelen tegen een aantal gelijkwaardige vereni gingen als SOVB en Jumpers. In die (spaarzame) duels dat de krachts verschillen minimaal zijn blijkt dat de Trotters nog niet rijp zijn voor het grote werk. Spelers als de gebroeders Paulides en Berendsen, die normaal overlopen van het zelfvertrouwen speelden tegen Jumpers ver onder hun maat. Berendsen miste bijvoorbeeld vijf strafworpen op rij, terwijl Peter Pau lides vrijwel niet van buiten de bucket durfde te schieten. De enige die de Trotters in de race hield was Wil Moerer. Onder "Zijn aanvoering kwamen de Leidenaars bij een 52-61 achterstand terug tot 65-65. En daarmee sleepten zij een verlenging uit het duel, dat werd gekenmerkt door de vele persoonlijke fouten. In dié verlenging gingen de pupillen Van Cleef pas echt basketballen, maar in die fase liep dé ploeg zijn tiende teamfout op. En dat betekende dat elke volgende persoonlijke fout een vrije worp voor de Voorburgers inhield. Uiteinde lijk brak dat de Trotters op: 73-78. De kans op promotie is overigens nog niet helemaal verkeken. Als de Leidse eerstedivisionist van ranglijstaanvoerder SOVB wint staan beide kemphanen weer op gelijke hoogte, terwijl de resultaten van de duels tussen de nummers één en twee van de eerste divisies A en B mee tellen in de nacompetitie. HERMAN POOS Trotter-speler Peter Kop (14) probeert te verhinderen dat de Voorburger Dawson scoort voor Jumpers. VOORHOUT - De basketbal lers van Donar lijken de play ol'fs na de zege op Punch in het afgelopen weekeinde op nieuw te gaan halen, maar of zij daarin een rol van beteke nis kunnen spelen is hoogst twijfelachtig. De oefenwed strijd van gistermiddag in Voorhout tegen BV Amstel veen injecteerde die twijfel nog eens. Le Groningers stonden hal verwege de tweede periode met 66-49 voor, maar zagen die voorsprong in een mum van tijd omgezet in een 76-78 achterstand. Interim-coach Jan Kamman zette direct daarop zijn sterkste vijftal binnen de lijnen, waarop Am- stelveen-coach Kinsbergen dat ook deed. Het resulteerde in een 92-97 zege voor de Am- stelveners. Donar heeft echter een troost, dat spelverdeler John Fran ken om wie het team is ge bouwd binnenkort aan zijn rentree gaat werken. Aan de andere kant had het verschil nog groter kunnen uitvallen als Owen Wells wat gemoti veerder aan het demonstra- tic partijtje was begonnen. Nii weigerde de balvirtuoos vol uit te gaan en bivakkeerde hij de meeste tijd van het duel op de bank. En dat was jammer voor het publiek In de 'bol'-volle sporthal, om in de terminologie van de be denker \Jan de zaterdag offi cieel geopende sporthal De Gaasbak te blijven, hadden wel Amstelveen-guard Dave Moore en Donar-center Mike Schulz zin. Dat was ook wel nodig, want de eerste helft was uiterst pover. Na drieën halve minuut stond het bij voorbeeld nog maar 2-2. Een score die werd bereikt door het afronden van een simpele lay up en het benutten van twee vrije worpen. Na 51-40 ruststand in het voordeel van Donar mondde het demonstratieduel uit in een tweestrijd tussen Schulz en Moore. Moore won dat on derlinge treffen door in ver dedigend opzicht Martin de Vries uit te schakelen en tot een totaalscore van 29 te ko men. Zijn tegenstrever kwam tot 24 punten. Een ander die ook een redelijke indruk ach ter liet was Amstelveen- nieuweling Jfeff Crompton. De voormalige prof fabri ceerde een spijkerharde dunk (met één hand) en grabbelde een 23-tal punten bijeen. HERMAN POOS LEIDEN - Bij drie wedstrij den in de zaalhandbal competitie heeft het publiek gisteren tot het laatste fluitsignaal met klamme handen en schore kelen hun favorieten over eind gehouden. Dat lukte en de winst bleef in de Leidse regio, zij het met één doelpuntje verschil! In de nieuwe sporthal in Voorhout begon Foreholte tegen WWV zo overdonderend dat een royale zége in de maak leek. Door Lenie van Beek, Marian Mens, Hannie van Dijk en Nel Geerlings kwam Foreholte op 4-0. Maar WWV was nog lang niet geklopt. De af standsschoten van de ploeg uit Winterswijk bleken net zo ge vaarlijk als die van Foreholte. De rust leverde nog wel een Voor- houtse voorsprong op, maar de marge bedroeg nog maar twee treffers. 7-5. Direct na de hervat ting was het weer WW dat scoorde, 7-6, en Foreholte kon te gen de steeds harder ingrijpende Winterswijkse defensie maar geen afstand nemen. Tot Nel Geerlings weer eens een van haar bevliegingen kreeg en van af stand en uit de hoek doeltreffend uithaalde, 9-7 en 10-7. WW leek geveld toen Margret van Putten vanuit de hoek 11-7 liet aanteke nen. Een strafworp laadde de mo tor bij WW weer op, 11-8,11-9, en 11-10 toen achtereenvolgens Nel Geerlings en Lenie van Beek door harde charges van de Win terswijkse defensie voortijdig de wisselbank moesten opzoeken. In die moeilijke periode voor Fo reholte bracht Hannie Boskamp rust met een zoevend afstands schot, 12-10, WW kon nog een maal uithalen, maar daar was het mee bekeken, 12-11. In Leiden Het tweede treffen waar de span ning in de slotfase te snijden was, vond plaats in de Vijf-Mei-hal, waar de heren van Olga/Saturnus hun ongeslagen leiderspositie in de eerste klasse moesten zien te handhaven tegen de tweede ge vaarlijke concurrent, de reserves van Hermes. De Hagenaars, die bij verlies niet alleen voor zich zelf, maar ook voor Wings het kampioenschap van de eerste klasse en de automatische pro motie naar de derde divisie aan den einder zouden zien verdwij nen, waren met alle krachten, die Hermes I in het duel met Sittar- dia konden missen naar Leiden gekomen. Dat waren er ondanks alle specula ties van Leidse zijde nogal wat, drie in totaal, want Hermes I kan noch degraderen noch kampioen worden en het kampioenschap en de promotie van de reserves staat derhalve hoog genoteqrd. Het begin was zonder enige twij fel voor Hermes. De roodwitten verdedigden niet best en Rob Spiekerman moest zich binnen 10 minuten vijfmaal gewonnen geven. Daar kon Saturnus maar één tref fer, van Anton Klok, tegenover stellen. Toch bleek in die periode wel, dat Saturnus niet zo snel meer onderuit te krijgen is. De break-outs, waar Hermes zo be ducht voor was, kwamen. Jan Wolter IJssel de Schepper, in combinatie met Hans Blansjaar, Benno Nieuwenhuyzen, in com binatie met Hans Blansjaar, en toen deze laatste in break-out emdelijk zelf doeltreffend wilde uithalen en onreglementair werd afgestopt, haalde Anton Klok de oogst toch binnen met een dave rende strafworp, 5-4. Hermes mobiliseerde, geschokt, alle krachten in de Hermes-speciali teit, de sprongworp, 6-4, en kreeg antwoord in standsschot van Peter Waalwijk, 6-5. Daarmee brak de rust aan. Na de heryatting een gelijkopgaan- de strijd, waarin Hermes wel overwogen aanval maar moeilijk kon scoren tegen de nu sterke de fensie van Saturnus, dat het wa pen de break-out scherp geslepen bleef houden. Met zes tegen vijf, Hans Blansjaar kreeg een 2 minu ten-straf, scoorde Jan Wolter IJs sel de Schepper met een break out en bracht met nog ongeveer 10 minuten te spelen Saturnus voor het eerst in deze wedstrijd op een voorsprong, 9-8. De strijd was echter noê lang niet beslist. Hermes kwam op 9-9 en 10-9, Olga/Saturnus op 10-10 en 11-10. Het werd 12-12 met Hermes in de aanval en nog een minuut spelen. De Vijf-Meihal stond op zijn kop, toen Har.s Blansjaar eindelijk loon naar werken kreeg en met een flitsende break zijn team in veilige haven schoot, 13-12. De roodwitten kunnen nu bijna niet meer in de fout gaan in de race naar het kampioenschap. N oord wij kerhout In de Pennings-hal in Noordwij- kerhout haalden dames van Nor- tha de winst binnen tegen nie mand minder dan de lijstaan- voerster in de afdelings eerste klasse, HEC, 8-7 (rust 3-6). Wils kracht en een goed volgehouden dekkingssysteem tegen de af stand schutters van HEC, deden de gasten in de tweede helft in eenstorten. Northa bleef gaan, ondanks het feit dat het geluk aan de overzijde bleef. Twee kogels van Inke Streng trof fen de paal. Maijan van der Berg, hoekschop en strafworp, Mary Hydra, tweemaal van afstand, en Marja Weyers, rebound uit weer een strafworp zetten Northa op winst. In het Northa-doel keepte Ria van der Hulst een van haar beste wedstrijden tot dusver in de zaalcompetitie. Eersts divisie In de eerste divisie moest HVS het tegen Animo opnemen zonder vier basisspeelsters, namelijk Lenie en Gerda van der Bosch, Antoinette Lexmond en Marijke Luiten. Dat was een te grote aderlating. Weliswaar was voor het eerst na lange tijd Cobia Goemans weer van de partij, van top tot teen "ingetaped", maar al scoorde zij tweemaal, zij kon het gemis van het genoemde kwartet (verplichte wintersport als Cios- leerlingen) niet goedmaken. Tot de rust hield HVS de Haagse ploeg op afstand, 7-5, maar toen na de hervatting coach Herman Wahl de niet optimaal fitte Anne ke van Oosten binnen de lijnen bracht sloeg de balans door naar Animo. Anneke van Oosten schoot ondanks de persoonlijke dekking viermaal in successie raak, 9-7. Via 11-7 voor Animo werd het tenslotte 14-11. Top- scoorster bij HVS was gisteren Ank van der Bosch met 4 treffers. Derde divisie In de derde divisie verloor MMO, tot gisteren ongeslagen, met 8-9, rust 3-4, van Westlandia. Bij MMO werd Elly van Leeuwen sterk gemist. Toch had MMO ze ker een punt kunnen redden, want na de hervatting werd veel beter verdedigd en met nog twee minuten te spelen was de stand 8-8. Een defensiefout was voor Westlandia voldoende. Ook Oase kon als kampioens kandidate geen volle winst noteren. Het werd 11-11 in een treffen waarin Helma van der Geest zoveel hin der ondervond van het slechte licht in de van der Voort-hal in Wateringen dat zij voor het eerst AitiO gebruikte auto in zeer lange tijd niet tot scoren kwam, hetgeen alles zegt over het puntverlies. Cobiu Strijk-Wee- nink was ditmaal de schutter bij Oase met 5 treffers. In de afdelings tweede klasse verlo ren de heren van Olypia '72 van EDh 2,16-20, en in de derde klas se dames wonnen de heren van MMO met 34-11 van Westlandia. De dames van Olympia en HW'70 wonnen van respectie velijk Oase 2, 8-6, en Oase 3, 12-2. De dames van Saturnus wonnen Jan Wolter IJssel de Schepper in een sprongworp voor Saturnus. De Leidse zaalhandballers wonnen het duel van de reserves van Hermes en kunnen bijna niet meer inde fout op weg naar het kampioenschap. moeizaam van Notha 2, dat in Marlies van de Nieuwendijk een goede keepster bezit, 6-5. In de vierde klasse verloren de heren van HVS krap van kampioens kandidaat EDH 3, 15-17. FRANK BONTE WATERPOLO - HZC De Robben is in het internationale waterpolo- toernooi in West-Berlijn als tweede geëindigd De Hilver summers verloren slechts van het organiserende Berlijn-Spandau, dat ongeslagen winnaar werd van het toernooi. De laatste wed strijd, tegen het Braziliaanse Sao Paolo, won de Nederlandse be kerhouder met 12-3. Nieuwen- huijsen was de grote man bij De Robben met vier treffers.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17