Fides Pacta na nederlaag in gevarenzone Volleybaldames Gemini/K nog in titelrace Twee kandidaten Leidse damtitel LKVde Spartaan haalt vijf nationale titels NOVO helpt Volendam aan verrassende overwinning De Danaiden buigt voor ZKV Zijl/LGB en LZ sterk in toernooien Sncces voor Leidse zwemmers Overtuigende zege Yeglo: 6-2 MAANDAG 14 JANUARI 1980 leiden - ve eerste wed strijden in de tweede helft van de volleybal-competi tie leverde hier en daar toch weer verrassende re sultaten op. Zo verloren de dames van NOVO bij Vo lendam en was er winst voor de dames van Gemi- ni/K en Leython. De heren van Gemini/K 1 kregen het Hoornse HSV/Sport op be zoekt. Zonder Bert, Frank en Kees de Ridder (vertrokken naar elders) maar met de weer herstel de Ruud Marchand speelde Ge- mini alleszins acceptabel. Het verloor dé eerste set met 7-15, won de tweede met 15-13, maar kon daarna ondanks hard werken niet voorkomen, dat HS V de der de (met 8-15) en de vierde set won. In die vierde set kende Gem/K nog een 14-9 voorsprong, die volgens de ploeg door scheidsrechterlijke dwalingen alsnog met 14-16 te loor ging. Gem/K miste Nico de Jong, maar vierde de rentree van Hans de Jong. Tegen van Santen/Haag kon het in de eerste set tot 8-3 gelijk blijven, daarna bleek de Haag-ploeg te snel. Vooral door matig spelverdelen werd Gem/K naar een ruime nederlaag ge speeld: 8-15, 8-15, 7-15. Bij de dames bleek Gem/K 1 goed door de winterperiode te zijn ge komen. "Uit" tegen Polaris, dat twee speelsters miste, werd met als sterkste wapens: een goed blok (Marian Wilmer) en een sterke verdediging (Lia Koppers) een 1-3 zege behaald (15-13, 18-15, 12-15 en 6-15). Hiermee bleven de dames vlak achter de koplopers, op de derde plaats. NOVO had pas één training achter de rug toen het moest aantreden in en tegen Volendam. Het startte zwak. Veel misverstanden be zorgden Volendam de eerste set winst (15-10). Hierdoor gesterkt kreeg deze ploeg "vleugeltjes" en na 18-5 stond NOVO met 2-0 ach ter. Even liep het bij de NOVO^ dames zoals het moest 8-15, maar in de vierde set kon men na 14-8 door sterk serveren van An neke Turk nog op 14-13 komen, maar een daverende smash be sliste de uitslag in het voordeel van Volendam: 3-1. Gem/K 2 wist de uitwedstrijd tegen AV'40 in Delft wel tot een goed einde te brengen. Via 12-15,3-15,16-14 en 12-15 werd het 1-3 voor de Gem/ K reserves. Leython was erg ge motiveerd tegen het sterke Jodan Boys. Het had nog wat goed te maken na de recente nederlagen. Vanaf het begin ontspon zich een enerverende en gelijkopgaande strijd, waarin prachtige rallys te zien waren. De eerste en vierde set wist Leython onder veel spanning met twee punten ver schil binnen te halen .(15-13 en 16-14). In de overige sèts was het verschil groter (15-9 en 7-15). Aanvallend speelden Boukje Wiebes en Maria de Groot een hoofdrol; Vooral door het midden waren deze dames ongrijpbaar. De 3-1 Leython-winst kwam voor Jodan Boys als een grote verras sing. In de heren-promotieklas was er weer veel publiek bij de broeder strijd: Leython-LUSV. LUSV de trotse koploper en Leython vech tend tegen degradatie. Dat een derby echter zijn eigen aspecten heeft bewees ook nu weer het verloop van de strijd. Tot ieders verbazing trok Leython zich niets aan van de reputatie van zijn te genstander en met als tactische opdracht scherp en risico-vol serveren, met name op de lange Rob v. d. Bosch, trok het energiek ten aanval. LUSV kon weinig doen in die beginfase en kreeg in die eerste set dik klop: 15-16. Daarna ging Leython goed door. Pas in de slotfase kwam LUSV even langszijmaar de harde aan val van Henny v. d. Hulst besliste weer ten gunste van Leython: 15-13. De spannendste set was de derde. Bij 12-13 was de strijd nog volledig open. Toen kwam LUSV wat gelukkig aan de eerste set winst 12-15. Daarna bleek dit LUSV toch over de langste adem en meeste wisselspelers te be schikken. Moegestreden werd Leython met 11-15 en 6-15 naar 2-3 gespeeld. Donar miste tegen Jodan Boys drie basisspelers (o.a. Rolf Groen met acute blindedarm). Men had het systeem omgegooid naar 3-2-1 en dit draaide eigenlijk stukken be ter, want met een weer formida bel op dreef zijnde Ron Groen, die heeft besloten bij Donar te blijven werd J. B. naar een 3-1 nederlaag gespeeld' (15-8, 15-3, 13-15,15-9). Orion boog een 12-14 achterstand in de eerste set tegen Be Fair om in een 16-14 setwinst. Be Fair had zijn antwoord klaar 5-15. Toch kwam Orion nog één keer terug: 15-10, voordat Be Fair via 12-15 en 13-15 moeizaam de 2-3 winst veilig stelde. NOVO 1 was stukken sterker dan Tornado 2. Het grote overwicht bleek wel uit de cijfers: 15-8 en 15-8. Doordat NOVO in de derde set wat experimenteerde en ge makzuchtig optrad kon Tornado tot 14-12 bijblijven. Maar dat was het enige wapenfeit van de Delf tenaren: 15-12. Bij de dames wist LUSV met Lucia Geurs (aanvallend) en Maija v. Dommelen (setp-up) als beste speelster een gedegen 3-1 zege op een zich fel verzettend Tornado te bevechten. Daartoe moést het in de vierde set een 11-0 voorsprong weggeven (12-13), maar het slot was weer sterk: 15-13. Het score verloop van de overige sets was: 15-12,11-15 en 15-8. Gem/K 3 verraste in positieve zin door de moeilijke uitwedstrijd tegen Zovoc winnend af te slui ten. Het slome Zoetermeerse spel werkte weliswaar niet stimule rend, maar twee "geluksballen" in de vierde set werkten beslis send ten gunste van Gem/K 3: 10-15, 13-15, 15-7 en 13-5. DAC had minder moeite met RVV dan men had verwacht en won dan ook met 3-0. Leython 2 startte de tweede helft van de kompetitie met een goede, maar eenzijdige wedstrijd tegen TRhor. De dames uit Bergambacht staan praktisch onderaan op de ranglijst. De strijd was makkelijk voor de Ley- thon-dames, die wonnen met 15-8, 15-10 en nogmaals 15-8. GER RENES DEN HAAG - In het afgelopen weekeinde werd door Zian/Vi- tesse een waterpolotoernooi georganiseerd. Aan dit bijzonder sterk bezette evenement nam ook het Leidse de Zijl/LGB deel. De Leidenaars moesten behalve te gen de latere winnaar Zian/Vites- se ook aantreden tegen: R.N. Flo- rentina (met wereldster Gianni de Magistris), Würzburg '05 (vele malen kampioen van West- Duitsland) en GKK Götenburg (de huidige kampioen van -Zwe den). Voor beide Nederlandse teams gold het toernooi als voor bereiding op de tweede competi tiehelft die aanstaande zaterdag begint. Organisator Zian/Vitesse bleek voor alle andere deelne mers te sterk. De Zijl/LGB werd derde. De Leidenaars wonnen gemakkelijk van GKK Göten burg (12-7) en van Würzburg '05 (11-4). Beide andere wedstrijden gingen verloren. De Zijl/LGB speelde eerst tegen Zian/Vitesse. Beide teams wogen goed tegen elkaar op. Vlak voor tijd schoot een Leidse speler te gen de lat. Martin Vreeburg leek de terugspringende bal in het doel te tikken, maar volgens de scheidsrechters was de bal de doellijn niet geheel gepasseerd. Zian/Vitesse maakte van de ver warring goed gebruik en scoorde uit de break 10-8. de Zijl/LGB kon nog éénmaal, tegenscoren: 10-9. De tweede wedstrijd tegen het Westduitse Würzburg '05 werd een gemakkelijke overwinning: 11-4. In de derde wedstrijd ont moette de Leidse formatie het Italiaanse R.N. Florentina. Af gelopen donderdagavond troffen de ploegen elkaar al voor een „vriendschappelijke" wedstrijd. Toen zegevierde de Zijl/LGB met 16-9. Ditmaal wonnen de Italia nen (6-4) in een westrijd die ook nu weer werd ontsierd door veel te hard spel. Gianni de Magistris revancheerde zich. Hij was voor de Leidse defensie zeer moeilyk af te stoppen. De laatste wed strijd tegen GKK Gotenborg toonde aan dat Zweden op wa- terpologebied nog wel het éen en ander te leren heeft. De Zweedse kampioen werd kansloos versla gen met 12-7. 1. Zian/Vitesse, 2. R.N. Florentina, 3. Zijl/LGB, 4. Würzburg en 5. GKK Götenburg. Ook LZ'86 speelde in het afgelopen weekeinde in een toernooi. In Nijverdal kwam de Leidse forma tie, die voor deze gelegenheid jeugdspelers Wilco v. d. Zeeuw en Jan Kets aan de selectie had toegevoegd (beiden lieten een goede indruk achter) tot een fraaie zege. Eindstand: 1 LZ'86,2. HZPC, 3. De Gouwe en 4. Het Ra vijn. DIRK KLOOS LEIDEN - In de microkorfbalcompetitie behaalden de Leidse vertegenwoordigers in de overgangs- en eerste klasse louter en alleen negatieve resultaten. De Danaïden en Fides Pacta kwamen wederom niet tot winst. De Da naïden behield wel de derde positie, maar de concurrentie van onderuit wordt heftiger. Fides Pacta is door de nederlaag in de directe gevarenzone terecht gekomen. In de eerste klasse verloor Pernix door de nederlaag op VES (12-7) de aansluiting met Excelsior. TOP uit Sassenheim verbeterde de positie door een verdiende overwinning op Vriendenschaar (10-7). ZKV-De Danaïden 11-8 (6-5). Ook nu weer is gebleken dat "uit"-wedstrijden voor De Da naïden bijna altijd op laag uitdraaien. De ploeg trainer Gerard Bos was in Zaan dam niet in staat om daarin verr andering te brengen. De Leide naars namen door Hennie Devi- lee weliswaar een 0-1 voorsprong, maar ZKV was na 10 minuten al de ploeg die de zege bijna niet meer ontlopen kon. De Danaï den, dat wederom Cees Chris- tiaanse niet in de basis had, bleek niet in staat om de twee doelpun- tenmarge (3-1, 4-2, 7-5, 9-7) onge daan te maken. Het ontbrak de Leidenaars te veel aan schotvaardigheid. Alleen Hennie Devilee (5x) en Leon Brouwers (3x) scoorden, maar hadden daarvoor wel 5 strafworpen no dig. Invaller Jo Korenhof werd in de laatste tien minuten nog ge wisseld voor Eric Peters. Beide spelers lieten een niet onaardige indruk achter. Ondanks de derde positie zijn de blauwwitten nog lang niet zeker van lijfsbehoud in de overgangsklasse. Dalto-Fides Pacta 15-11 (6-5). Fides Pacta heeft tot de veertigste mi nuut mogelijkheden gehad om lijstaanvoerder Dalto een neder laag te bezorgen. Op dat moment bezaten de Leidenaars slechts één punt achterstand (9-8), maar een moment van schotvaardig heid bij Dalto betekende de ge nadeklap (11-8). Vooral de eerste plaats te stoten. VES was gedurende de gehele eerste helft en tweede helft de betere ploeg en kende bij 8-5 geen gena de meer voor de Leidenaars (11-5); De wedstrijd eindigde ten slotte in 12-7. Pernix-doelpunten van Alice Tielemans (2x), Janko Breedveld (2x), Wil v.d. Kooy, Pe- .v. ter Kuipers en Kees v.d. Kraan, neder- TOP-Vriendenschaar 10-7 (6-4). Door deze overwinning heeft TOP aansluiting behouden met de middenmoot en mogelijkhe den gecreëerd om degradatie te ontlopen. Vriendenschaar startte goed ën bezat snel een 0-2 voor sprong maar TOP bleek toch meer inhoud te bezitten. Vrij ge makkelijk kwam het op 6-2. Na de rust, die met 6-4 was ingegaan, kwamen de Sassenheimers weer op een marge van vier doelpun ten (8-4). Deze voorsprong bleek voldoende te zijn om de winst (10-7) binnen te halen. Doelpun ten: Ineke Westerbeek (3x), An- nemieke Koning (2x), Jan Willem Simmelinck (3x), Harold Sim- melinck en Peter Sigaar. De Algemene-Quick 14-17 (9-8). De Algemene leed een terechte ne derlaag tegen het zeer taktisch opererende Quick, dat in elk vak een boomlange heer onder de korf plaatste, waartegen niet te springen was. De Algemene zag in de eerste helft nog wel kans een kleine voorsprong op het sco rebord te plaatsen, maar in de tweede helft liep Quick uit van 11-12 naar 11-17. De wedstrijd eindigdein 14-17. Voor Algemene scoorden: Ruud (4x), Wim (4x) en Truus (lx) van Vliet, Sanny Rus man (2x), Bert Molloy, Martin Fi- lippo en Mieke v.d. Berg. Tweede-klassers ste heïftmaakte FidesPacta niét Wederom heeft Fiks uit Oegstgeest geen overwinning kunnen boe- de indruk bang te aijn lijstaanvoerder. Ondanks een 6-3 achterstand 'bleef Fides haar ge wone spelletje spelen, dat uit mondde in een 6-5 ruststand. Di rect na rust maakte Conne Carrée gelijk. Dalto liep toen wel uit, r Nico Pikaar en Ronald ken. Met 6-7 werd van Regenboog verloren. Bij rust was de stand nog in evenwicht (3-3). De doel punten werden gescoord door: Ab Knetsch, Rob Nonhebei (2x), Reinetta Anholts, Robert v.d. Kraan (2x) en Connie Kleijn. Velde reduceerden de achter- Ons Eiland herstelde zich door Vi- tesse met 11-9 naar huis te sturen. Coach Piet Weerheim beschikte weer over zijn vaste kern en bracht daardoor een feller Ons Eiland binnen het strijdperk. Al vrij snel bezaten de Leidenaars een 4-0 voorsprong, maar een in zinking bij 6-2 zorgde er voor dat Vitesse gevaarlijk dichtbij kwam. In de tweede helft zag Ons Eiland kans Vitesse steeds op afstand te houden. Voor de doelpunten wa ren verantwoordelijk: Wim Nij- enhuis (3x), Huib Hasselbach (3x), Patrick Vérra, Rob Hassel bach (2x) en Julia Arnoldus. j Ondanks zeer slecht spel heeft Crescendo een overwinning kunnen boeken. De werkelijke wedstrijd tussen Cresendo en Ten Donck duurde voor wat de doelpunten betrof exact 12 minu- stand tot 9-8, waarna Dalto defini tief uithaalde. Voor de elf Leidse doelpunten zorgden: Dik On derwater, Jacqueline Velthuy- sen, Nico Pikaar (3x), Patricia Gottmer, Conne Carrée (3x), Ro nald v.d. Velde (2x). Fides Pacta is nu op de voorlaatste plaats te rechtgekomen, maar coach Jan Hensen verwacht toch dat zijn ploeg uit de eerstkomende duels de nodige punten zal weten te behalen, zodat het opdoemende degradatiegevaar nog bijtijds af gewend kan worden. VES-Pernix 12-7 (4-4). Pernix is er niet in geslaagd om de positie in de eerste klasse te handhaven. Een verdiende nederlaag tegen het Haagse VES ontnam Pernix de mogelijkheid om koploper Excelsior in een direct duel van Wirri van Vliet donker shirt) van Algemene in gevecht om de bal. Overi gens verloor het Leids Korfbalteam met 14-17 tan Quick. ten. Toen was wat later bleek de eindstand al bereikt (3-1). Voor deze magere score zorgden Tesse Borghouwt,' Louis Kok en John Huigsloot. Derde klasse In de derde klasse zag Fluks kans tegen Hoekse SV een verdienste lijk gelijkspel in de wacht te sle pen (5-5). Rob Schelvis, Lenie v.d. Plas, Corrie Schelyis en Jan Verloop (2x) schoten de vijf vol. Velocitas verloor in een bijzonder slecht gespeelde wedstrijd van Oranje Wit met 7-5: Bij rust beza ten de Leiderdorpers al een 3-0 achterstand. Voor de produktie van Velocitas; zorgden: Rien van Poelgeest (2x), lbo Schutte en Aart Duiser (2x). GERT GRESSIE LEIDEN - De eindzege in het Leidse kampioen schap dammen zal slechts bij twee dammers terecht kunnen komen. Al na de vierde ronde hebben zij een kloof tot stand ge bracht met de achtervol gers. Titelhouder Burger hout versloeg in een sterke klassieke partij zijn Rijns- NIEUWERKERK A. D. IJS- SEL - In Niewérkerk aan de Ussel zijn de eerste voorwed strijden voor de Speedo-jaar- gang gehouden. De twaalf snelsten plaatsten «ich voor de finales in Amersfoort. De Leidse deelnemers waren erg succesvol: Uitslagen: 100 meter vrije slag meisjes '71-72:. 1. Pauli Vene kamp (Zul LGB) 1.33.9). 100 meter schoolslag jongen 1971-1972: 1. Dennis v. Ravens- waay BZPC 1.48,9, 2. Patrix Lan- nen LZ'86 1.57.5. 100 meter vlinderslag meisjes 1970: 1. Jolanda Laterveer Zijl/LGB 1.35.0, 2. Mireille Correijé Zijl/ LGB 1.44.1, 3. Hannie de Wit LZ'86 1.46.5. 100 meter vrije slag meisjes 1969: 1. Yvonne de Kier LZ'86 1.16.2, 2. Jeannette den Duik Katwijk 1.18.0, 3. Sandra Kikkert Katwijk 1.18.9. 100 meter schoolslag jongens onder 10 jaar 1. Remco Filippo LZ'86 1.38.0, 3. Martin Snoek Zijl/LGB 1.38.8. 00 m. vrije slag meisjes 1967: 1. Ma rianne Knot LZ'86 1.08.7. 100 meter rugslag jongens 1968: 1. Jimmy Lassooy AZC/Unique 1.16.6, 2. René Correhé Zijl/LGB 1.20.3. 100 meter rugslag jongèns 1970: 1. Pascal Bontje Boskoop 1.32.7, 2. Marco Mulder LZ'86 1.34.1,3. Edo den Boef Zyi/LGB* 1.37.2. LEIDEN/MAASTRICHT - De gewichtheffers van LKV de Spartaan hebben tijdens de nationale kam pioenschappen tweede klas, die in het afgelopen weekeinde in Maastricht werden georganiseerd, zo als verwacht keihard toe geslagen. De Leidse équipe sleepte niet min der dan vijf van de negen be schikbare titels in de wacht en de krachtsporters zagen vijf tillers op de tweede plaats eindigen. Bijna had de ploeg van trainer Dirk van 't Riet met een zesde ti tel huiswaarts gekeerd, maar omdat Jan Nieuwpoort in de middenzwaarklasse op het be slissende moment niet genoeg kilo's omhoog kreeg, moest met een tweede plaats genoegen wor den genomen. In de lichtge wichtklasse bleek Dio Degenaars een klasse apart. De 18-jarige Leidenaar kreeg 87 V2 kilo om hoog bij het trekken en stootte 112V2 kilo. In totaal verbeterde Degenaars drie Nederlandse re cords, zoals ook Jan Kluivers, Ton de Groot en Jan Nieuwpoprt drie nationale records op hun naam brachten. Dio Degenaars kreeg van de jury de prestatie- prijs uitgereikt. Uitslagen Vlieggewicht: 1. Jan Kluivers (55 kilo trekken, 65 kilo stoten)2. Jo- han van Haarlem Lichtgewicht: 1. Dio Degenaars burgse opponent Van Egmond, na een vrij een voudig eindspel. Ook Al- bert Huisman won. Te genstander De Frankrij ker kwam helemaal niet aan de bak en werd steeds verder teruggedrongen. Frans de Jonge kon zijn, weliswaar kleine, voordeel niet tot uitdruk king brengen in het late midden spel, zodat Noordoven een niet eens zo moeilijke remise binnen haalde. Stand Finalegroep: I. Burgerhout 4-7, 2. Huisman 4-6, 3. Fase 4-4, 4. De Jonge en De Frankrijker 4-3, 6. Van Egmond en Noordoven 3-2. Uitslagen troostfinale: Zwetsloot- De Jong 2-0; Van Duivenbode- Noort 1-1; Dielbandhoesing- Klinkenberg 2-0; "Van der Zwan- Spierenburg 1-1. Stand troostfinale: Van Beelen 2-4,2. Van Duivenbo- de 3-4, 3/4. Passchier en Zwet sloot 2-3,5. Dielbandhoesing 3-3, 6. Klinkenberg 2-2, 7. Spieren burg 3-2, 8/9 Van der Zwan en Noort 2-1,10. De Jong 3-1. (87 V2, .gVi),2. Hein van der Put ten (75, 110) Middengewicht: 1. Peter Keyzer (87 Va, .*oe),2. Len Zwaan (85, 105),4. Hennie Boom en Adrie Bentvelzen Lichtzwaar: 1. Wim van der Putten (90, 122Vs) Middenzwaar: 2. Jan Nieuwpoort (102Vs, ..oe) Zwaargewicht: 1. Peter van der Amsterdam (90, 125) Boven 110 kg: 1. Ton de Groot (85, 105). Bronstring en Vermin in kopgroepen DORDRECHT - Wassenaarder Hans Vermin en Leidenaar Evert Bronstring draaien goed mee in de halve finales van de strijd om het Nederlands damkampioen schap. Vermin bezet in de eerste groep een gedeelde eerste plaats, Bronstring staat achter Basti- nannet tweede in de tweede groep. Vermin speelde in het afgelopen weekeinde in Dordrècht in de derde ronde remise tegen Boom en won daarna van Passchier. Met Clerc en Beerepoot heeft hij na vier ronden zes punten, goed voor een gedeelde koppositie. Evert Bronstring boekte twee maal winst zaterdag klopte hij Van Tilbprg, gisteren bleek hij te sterk voor Palmer. Bronstring heeft zes punten, één minder dan Bastinanriet, maar aangezien uit elke groep de beste vier worden geplaatst voor de eindstrijd heeft ook de Leidenaar nog riante uitzichten. Sijbrands Oud-wereldkampioen Ton Sij brands heeft bij het internatio naal damtoernooi in Mali zijn lei dende positie verbeterd. Nadat hij vrij was geweest in de derde ronde, won hij achtereenvolgens van de Malinezen Soumaoro en Siby, waarna hij in een enerve rend duel ook de Senegalese kampioen Bassirou Ba Bedwong. Sijbrands leidt met 10 punten uit 5 partijen gevolgd door Mamina n'Diaye met 10 uit 6. LEIDEN - De badmintonners van Veglo zijn 1980 voortvarend be gonnen. De Leiderdorpse équipe vertsloeg het sterke DKC met duidelijke cijfers: 6-2. Het had maar weinig gescheeld of Veglo moe§t deze vooruitge- speelde wedstrijd, volgende week is de sporthal niet beschik baar, gewonnen geven. Routinier Hans Harteveld ging in de eerste partij namelijk door z'n rug en leek uitgeschakeld. Een in de sporthal aanwezige arts wist Har teveld middels injecties en ban dages echter weer speelklaar te krijgen. Kreunend en steunend won de steunpilaar van de Lei derdorpse badmintonclub al z'n partijen en had daarmee een niet onbelangrijk aandeel in de over winning. Gedetailleerde uitslagen: W. de Rooy-Den Otter 15-4,15-7; Hans Harteveld-Hoogendorp 15-12, 2-15, 15-5; Sylvia Frederiksz-M. Vaillant 11-7,11-2; Sylvia Frede- riksz/W. de Rooy-Tuit/Den Otter 15-10,15-13; Jacqueline deRooy Hans Harteveld-Vaillant/Hoo- gendorp 17-16,15-8; W. de Rooy Hans Harteveld-Den Otter/Hoo- gendorp 18-14, 17-15.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16