Willem II onderuit tegen Ajax PS V laat zich één helft overdonderen Feyenoord geen moment in gevaar Ontslag is me rauw op het dak gevallen AZ '67 TOCH TEVREDEN NA DELING PEC Zwolle nog niet ontwaakt uit winterslaap MAANDAG 14 JANUARI 1 SPORT EINDHOVEN (GPD) - Niet stuur loos, maar wel ontredderd zal PSV in de komende maanden moeten proberen op zijn minst aan het ein de van deze competitie een UEFA- Cupplaats af te dwingen. Het scho keffect namelijk van het vrij plot selinge ontslag van Kees Rijvers als oefenmeester van de Brabantse formatie heeft wel degelijk een harde klap toegebracht aan het dit seizoen toch al niet ijzersterke zelf vertrouwen van de Eindhovena- In het duel zaterdagavond tegen het evenmin bijster imponerende AZ'67 werd dat dan ook nadrukke lijk onderstreept. Voor 20.000 kleumende toeschouwers liet PSV, enigszins gehandicapt door het ontbreken van Van der Kuylen en Van Kraay, zich zonder meer over donderen door de Noordhollan ders, die na de eerste 45 speelminu ten een veel hogere score hadden moeten kunnen bereiken dan de 1-0-voorsprong, die nu in de aller laatste minuut vóór rust door Eu ropees topscorer Kees Kist werd geproduceerd. Desondanks toonde Georg Kessler zich uiterlijk allerminst bezorgd over het missen van de vele kansen. De AZ-oefenmeester constateerde tevreden dat zijn team een uitste kende wedstrijd had gespeeld. Hij was meteen 1-1-einduitslag bijzon der content. Kessler: „De omzet tingen in het elftal, waarmee we overigens de laatste weken ai ver schillende malen hebben geëxpe rimenteerd, hebben geen nadelige invloeden gehad op het totale spel- concept. In de relatie tot het mid denveld heb ik gekozen voor Van Dongen als laatste man, waardoor Metgod kon opschuiven naar het middenveld. Want, PSV kun je al leen effectief bestrijden vanuit een sterk middenveld. Bovendien kon Nygaard wat meer opbouwende arbeid verrichten, omdat hij nu bij herhaling de bal kwijt kon bij Kist of een van de uitstormende mid denvelders". Een fraai stukje huiswerk, dit uit dokteren van het tactische concept, van Georg Kessler, maar toch blijft de vraag levensgroot of dit alles op timaal gefunctioneerd zou hebben, wanneer PSV niet zo willig aan de uitvoering van die plannen zou hebben meegewerkt. In een perio de, waarin de Eindhovenaren zich volledig in de hoek lieten drukken, slaagde AZ er slechts in om èèn treffer te laten aantekenen, terwijl het Kessler-concept duidelijke mankementen vertoonde toen PSV diep in de tweede helft op de win nende treffer ging jagen. De Eindhovenaren waren in de 27e minuut van de tweede helft naast de Alkmaarders gekomen, toen de uitblinkende Michel Valke uit een doorgetikte vrije trap van René van de Kerkhof de bal op een haast on navolgbare wijze met de buiten kant van de linkerschoen in de rechterbovenhoek achter Treytel liet neerploffen. Ondanks het feit dat PSV in de eer ste speelhelft niet draaide, liet Rij vers het elftal toch staan. Toen ech ter onmiddellijk na de rust bleek dat PSV in de kleedkamer nauwe lijks tot zichzelf was kunnen ko men, greep Rijvers in en wisselde een matige Jan Poortvliet uit voor de Deen Tommy Christensen, ove rigens nauwelijks een versterking voor de Eindhovenaren op dit kei en keiharde veld. Hoewel Christen sen in het stuk in het geheel niet voorkwam, ging PSV merkwaardig genoeg toch aanmerkelijk beter spelen. De spetter van Michel Val ke op de lat (51e minuut) en het vanuit de tribune in de nek van Willy van de Kerkhof gegooide rotje (Van de Kerkhof ging neer, maar zou na medisch consult bij clubarts Van de Brekel de wed strijd vervolgen) hadden de Eind hovenaren definitief uit hun le thargie doen ontwaken. Zelfs Brandts, die Kist bij herha ling tot diep op het middenveld moest volgen, trok mee naar voren, waardoor PSV niet alleen over de grond, maar ook in de lucht veel gevaarlijker kon worden. In feite was Brandts min of meer verant woordelijk voor de gelijkmaker van de Eindhovenaren, toen scheids rechter Van Ettekoven na een over SPORT SPORT Verslagen Kees Rijvers: treding van Spelbos op Brandts een indirecte vrije trap verordonneerde in het strafschopgebied, een vrije trap die door Valke uiteindelijk magistraal doeltreffend werd afge rond. Dat PSV-doelpunt viel bij AZ dui delijk niet in goede aarde. Hoven- kamp, die op het veld al aanmer kingen had gemaakt op de onjuiste spelregelinterpretatie van Van Et tekoven, liet op weg naar de kleed kamer nog eens zijn ongenoegen blijken over de arbitrale leiding. Over de leiding van Van Ettekoven, die naam en opmerking van Ho- venkamp („We zijn geflikt") op een rode kaart noteerde. Van Etteko ven, van wie aanvankelijk veron dersteld was dat hij Hovenkamp alsnog een rode kaart had gegeven: „Ik haalde wel een rode kaart te voorschijn, maar die heb ik alleen gebruikt om enkele notities te ma ken die ik aan de bond zal doorge ven. Niet alleen de opmerking van Hovenkamp, maar ook andere on geregeldheden, zoals het afsteken van vuurwerk en de vechtpartij op de tribune zal ik, zoals gebruikelijk rapporteren". Hovenkamp ten slotte: „Ik heb in derdaad gezegd dat we geflikt wa ren. Maar die opmerking gold niet de scheidsrechter, maar een van de medespelers die bij het nemen van die vrije trap door PSV niet attent genoeg had gereageerd..." Kees Rijvers na PSV-AZ. "Ik ben verschrikkelijk teleurgesteld, omdat van de ene op de an dere dag het vertrouwen in mij is opgezegd. Maar pas, wanneer ik de definitieve reden van mijn ontslag weet, ga ik alles voor mezelf op een rijtje zetten". AMSTERDAM - De kille cijfers 7-1, die na de confrontatie Ajax-Willem II op het scorebord prijkten, vormden nog maar een flauwe indicatie van het kwaliteitsverschil tus sen beide equipes. Waar de Amsterdammers zich op de tot ijspiste omgebouwde Watergraafsmeer staande hielden, gleden de Tilburgers gisteren voor 10000 toeschouwers hopeloos onderuit. Ofschoon Willem Il-trainer Henk de Jonge na afloop verkondigde dat hij volledig vrede kon hebben met het resultaat („Op deze uit slag valt gewoon niets af te din gen"), noemde de Brabantse oe fenmeester de omstandigheden waaronder deze confrontatie moest worden afgewerkt een ex tra handicap voor zijn equipe. „Hoewel vrijwel elke ploeg het in Amsterdam moeilijk heeft tegen Ajax (het team is dit seizoen op eigen veld nog ongeslagen), is een elftal dat op een dergelijk zwaar veld een verdedigende rol wordt opgedrongen extra in het nadeel. Voor de defensie is het erg moeiljk om overeind te blij- Problemen om op de been te blij ven had overigens ook Ajax, dat zeker in de eerste helft zwak ac teerde. Ook veel balverlies leed als gevolg van de storende arbeid van Willem II en het zichzelf vaak onnodig moeilijk maakte. Aan passingsproblemen waren er echter niet alleen vanwege het veld. Ook de diverse omzettingen die in het team waren aange bracht als gevolg van blessures van een aantal spelers, onder wie Jan Everse (enkelblessure), Hen- ning Jensen (lieskwetsuur), Ka- rel Bonsink (enkel- en achilles peesblessure) en Ton Blanker (bronchitis) bleken niet zo bevorderlijk voor het samenwer kingsverband. Hun vervangers, Peter Boeve, Martin van Geel en de op het allerlaatste moment opgeroepen jeugdspeler Johnny Holshuysen (Ajax-trainer Leo Beenhakker: „Ik heb hem opge roepen omdat ik door al die bles sures geen enkele aanvaller meer in de selectie over had") speelden weliswaar verdienstelijk, maar hadden duidelijk problemen om zich op dit niveau aan te pas- Ondanks het feit dat Leo Beenhak ker maar over een zeer smalle se- lectiegroep beschikte, bleef rou tinier Wim Meutstege op de bank. De rechtsachterpositie van de ex- Sparta-speler, die sinds hij bij Ajax in dienst trad geen wed strijd miste, werd nu ingenomen door Piet Wijnberg. Die aan het einde van het vorig seizoen zijn basisplaats als voorpost kwij traakte vanwege zijn geringe werklust en zijn ondermaatse mentaliteit. Over die wisseling van de wacht wenste Ajax-leermeester Leo Beenhakker niet in details te tre den. „Ik heb weinig zin om Wim Meutstege via de pers te laten we ten orp welke reden ik hem heb gepasseerd. Piet Wijnberg geniet op dit moment gewoon de voor keur boven Wim Meutstege. Meer wil ik daar niet over zeggen". De in ongenade gevalen Ajax-ver- dediger toonde zich na afloop verbaasd en verrast over de be slissing van de technische staf om hem buiten de basisopstel ling te laten. „Ik weet gewoon niet wat ik met deze situatie aan moet. Vlak voor de wedstrijd kreeg ik te horen dat ik er naast stond. Voor mij kwam het als een pure verrassing. Naar de reden heb ik nog niet geinformeerd. Dat had zo vlak voor de wedstrijd weinig zin. Morgen (maandag) is dat echter mijn eerste vraag aan Leo Beenhakker". Meutstege werd overigens in de botsing tegen Willem II nauwe lijks gemist. Enerzijds omdat zijn remplacant redelijk voldeed en Ajcu: gaf in de Meereen nummertje prijsschieten wegHet dappere Willem 11 werd met 7-1 het slachtofferSimon Tahama.ta scoort hier het vierde doelpunt van de Amsterdammers. Invaller-goalie Lensen en de Joegoslavische Brabander Cosic hebben het nakijken. anderzijds omdat de aanvalslmie Het uitzicht op een positieve afslui de Tilburgers nauwelijks tot het creëren van openingen in het Amsterdamse afweerbolwerk in staat was. De enige keer dat een doorbraak werd geforceerd le verde dat overigens wel direct succes op. Bud Broeken lanceer de Toine van Mierlo, die in het strafschopgebied tegen de harde grond werd gewerkt door Ruud Krol. De penalty die door Johan Havermans werd verzilverd, bracht Willem II, dat door een doelpunt van Soren Lerby al vrij vroeg op achterstand was gezet, terug in de wedstrijd. ting bleef ook toen Dick Schoe naker na een combinatie met zijn aanvoerder Willem II opnieuw met een negatieve score opzadel de. De definitieve nekslag volgde echter na veertien minuten in het tweede bedrijf, toen Tscheu-la Ling een vrije trap van Soren Lerby - ten onrechte door de ma tig leidende scheidsrechter Garis gegeven na en duel tussen Henk van Rooy en Simon Tahamata - met het hoofd achter de in de tweede helft voor doelman Co Hultermans ingevallen Huub Lensen drukte. Henk de Jonge: „Datdoelpuntwashet breekpunt in de wedstrijd. Bij die 2-1 stand was er nog hoop op 2-2. Daarna was het echter met ons ge beurd". Dn, wist Leo Beenhakker later „Pas in de tweede helft ging het bij ons goed lopen. Toen waren we redelijk aan het veld gewend". Willem II kwam er na die derde treffer niet meer aan te pas, sta pelde vervolgens fout op fout, moest lijdzaam toezien hoe Ajax de marge met nog eens vier tref fers - achtereenvolgens van Ta hamata, Ling, Schoenaker en Van Geel - opvoerde. EINDHOVEN (GPD) - Tegen veler verwachting in heeft de vrijdagmorgen van zijn ont slag op de hoogte gestelde Kees Rijvers zaterdagavond de coaching van PSV verzorgd. Willy van de Kerkhof: ,Jiet is ook nooit bij mij opgekomen dat Rijvers er bij deze wed strijd niet meer bij zou zijn. Kees Rijvers is er de man niet naar om de groep te laten val len. Hij weet heel goed dat de gehele spelersselectie achter hem staat en daarom geloof ik ook niet dat Rijvers hier voor tijdig zal opstappen" Na afloop van de 1-1-wed strijd tegen AZ liet Kees Rij vers overigens weten dat hij nog altijd niet officieel schrif telijk op de hoogte is gesteld van zijn ontslag aan het einde van dit lopende seizoen bij PSV. Rijvers: ,£n zolang ik de be vestiging niet zwart op wit heb, zidt u kunnen begrijpen dat ik mij uiteraard van commentaar zal onthouden. Voor mij is de hele gang van zaken erg onduidelijk. Pas r ik definitief weet wat ZWOLLE (GPD) --Dik verdiend. Als zodanig kan de 2-0- overwinning van Feyenoord bij PEC Zwolle eigenlijk het beste worden omschreven. Want met uitzondering van een korte periode vóór rust is de formatie van oefenmees ter Vaclav Jezek zaterdagavond in Zwolle nauwelijks in gevaar geweest. ter stelde hij vernietigend vast: „We hadden wel tot de eerstvol gende kerstdagen kunnen voet ballen, voordat we misschien succesvol waren geweest. Want na dat eerste doelpunt van Feye noord", zo merkte een zichtbaar teleurgestelde Korbach terecht op, „zijn we in feite niet meer ge vaarlijk geweest". Die openingstrefler van Feyenoord in de 24ste minuut werd overi gens voorafgegaan door een tref fer van Sjaak Troost, die bij deze actie volgens arbiter Bart Ram evenwel in buitenspelpositie verkeerde toen hij de bal opving van rechtervleugelspits Gerard van der Lem. De spelers van Feyenoord protesteerden zo te zien terecht tegen deze beslissing van de vervanger van Jan Keizer, die momenteel in Amerika ver toeft. Ram, die verder overigens geen moeilijkheden kende en het duel erg kort hield vanwege de gevaarlijke toestand van het veld, twijfelde echter geen moment en weigerde dan ook zijn grensrech ter te raadplegen. Toch betekende dit moment in de elfde minuut het einde van het Zwolse verzet. Vooral toen Petur Petursson Feyenoord daarna gemakkelijk aan een 1-0-voor- Dat de mat spelende thuisclub des ondanks slechts een 2-0-neder- laag behoefde te incasseren, had alles te maken met het hardbe- vroren veld en de geringe schotvaardigheid van het tech nisch superieure Feyenoord. Met name gelegenheidscentrum spits Sjaak Troost liet een aantal riante scoringskansen liggen. „Toch had ik hem er vanavond dolgraag bij gehad", oordeelde Frits Korbach van PEC na afoop, „want van hem ging tenminste nog enige dreiging uit". Een kwaliteit, die de voorhoedespe lers van PEC zaterdagavond in derdaad misten. Frits Korbach: „Het leek wel of ze bang waren voor dit Feyenoord". Een Feye noord, dat met René Notten als vervanger voor de vlak voor de wedstrijd geblesseerd geraakte vleugelverdediger Benny Wijn stekers was verschenen. Aangezien Jan Peters (vanwege een enkelblessure) verder op het appel ontbrak en Joop Hiele in derdaad voorkeur had gekregen boven doelman Ton van Engelen, achtte Frits Korbach vooraf de kansen op een redelijk resultaat voor PEC Zwolle niettemin ter dege aanwezig. Naderhand ech- sprong kon helpen. Voor PEC Zwolle namelijk hoefde het daarna niet meer. Dat het noch tans tot de laatste minuut voor rust duurde alvorens Jan van Dcinsen de stand na een korte vrije trap van Wim Jansen n.i.n 0-2 kon tillen, kwam doordat goede schoten en Petur Pcturs en de lat belandt Sjaak Troost, ofwel op doelman Bert van Geffcn ol lieten ik h op het laatste moment de bal ontfut selen door tic defensie van PEC dat de indruk slechts irden uit e akker diepe w er gaande is, kan ik alles voor mezelf eens op een rijtje zet ten". Kees Rijvers kon evenwel niet verhelen dat het ontslag hem „erg rauw op het dak is geval len". De Brabantse oefenmees ter verder: Vanzelfsprekend ben je verschrikkelijk teleur gesteld, wanneer van de ene op de andere dag alle vertrouwen in je wordt opgezegd. Ik heb altijd vóór alles de prestaties van PSV voor ogen gehad en ik weet voor mezelf dat ik in die richting geen oorzaak van het ontslag moet zoeken. Boven dien heb ik niet alleen gepro beerd de prestaties van PSV te verhogenmaar bovendien heb ik ook altijd naar buiten uit de belangen van PSV verdedigd. Ik vind dat een normale zaak wanneer je bij een club werkt. Dat het verdedigen van die belangen, puur handelend naar eigen inzicht, zo af en toe links en rechts wel eens bar slecht is gevallen, is weer een andere zaak". „Ondanks alles heb ik vanuit de selectie de laatste dagen kunnen ervaren dat mijn werk bij PSV de afgelopen zeven jaar toch is gewaardeerd"al dus Kees Rijvers, die vóór de wedstrijd tegen AZ een be paald grimmige stemming in de kleedkamerhad gesigna leerd. Ernie Brandts: ,JDe groep was duidelijk emotioneel geladen. Wij wilden door een grootse wedstrijd tegen AZ Rijvers bewijzen dat de beslissing om hem eind van het seizoen weg te sturen bij ons erg slecht was gevallen. Jammer dat het uit eindelijk niet is gelukt. Ik denk dat we toch te nerveus waren om een glanzende prestatie neer te zetten. Weliswaar heeft Kees Rijvers bij alle conster natie vlak voor de wedstrijd herhaaldelijk nog op rust aangedrongen, maar het me rendeel van de spelers luister de alleen maar en was voor de rest volledig met zijn eigen ge dachten bezig". Slotopmerking van manager Ben van Geldi'r, die overigens hoogstwaarschijnlijk in de toekomst als secretaris deel blijft uitmaken van het PSV- bestuur: ,JDe plotselinge loyale trouw van de spelers aan Kees Rijvers is een van de zaken die mij de afgelopen dagen hoge lijk heeft verwonderd" Dat zowel Rijvers als het be stuur van PSV geen commen taar c.q. daadwerkelijke in formatie hetft willen verschaf- fen over de werkelijke reden van het ontslag van de PSV- oefenmeester aan het eind van dit seizoen, behoeft geen ver wondering te wekken, omdat beide partijen zich op dit mo ment lijken voor te bereiden op een kort geding, waarin Rij vers zal eisen dat PSV hem de resterende drie jaar van zijn vierjarig contract alsnog zal uitbetalen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13