Petruseva: nog groter talent dan Tatjana Averina 99 Yan der Duim rijdt zich "kapot Nederland terug op tweede rang V rij pel I SPORT SPORT Wereldtitel na driemaal winst S| Recordvorm Heiden SPORT SPORT HAMAR (GPD) - Natalia Petruseva heeft het afgelopen weekeinde in het Noorse Hamar aangetoond dat niet elke Heiden per definitie onverslaanbaar is. De 24-jarige Russin wenste zich niet bij voorbaat neer te leggen bij de bijna onaantastbare Heiden-hegemonie en werd met een riante voorsprong voor het eerst in haar carrière wereldkampioene schaatsen. Beth Heiden restte „slechts" een tweede plaats en de Noorse doordouwer Bjorg Eva Jensen eindigde op niet eens zo'n grote afstand als derde. Nadat Beth Heiden vorig jaar in Den Haag met groot vertoon van macht de wereldtitel had ver overd, leek dat het begin van een Heiden-tijdperk, analoog aan het herenschaatsen. In het vrieskis tachtige Hamar, op de eerste dag van het kampioenschap vroor het 20 graden, bleek dat het aureool van onverslaanbaarheid van de Heidens voornamelijk tot stand is gekomen door toedoen van Eric Heiden. Toch kwam de nederlaag van Beth Heiden overwacht, hoewel de voortekenen toch al in die rich ting wezen. Zelfs de Russische trainer Boris Stenin kon zich voor de kampioenschappen niet geheel losmaken van het Heiden syndroom, terwijl hij meer dan wie ook op de hoogte was van de verrichtingen van zijn pupil Na talia Petruseva. De 24-jarige Moskouse is allerminst een toe vallige kampioene. Vorig jaar werd zij in Den Haag tweede, al wekte zij toen nog niet de indruk Beth Heiden werkelijk te kunnen bedreigen. Een jaar later zijn de rollen omge keerd. Natalia Petruseva lijkt re gelrecht af te stevenen op mini maal drie gouden medailles in Lake Placid, hoewel de Ameri kaanse trainster Diane Holum de hoop voor Beth Heiden aller minst opgeeft. Diane Holum: „Dit kampioenschap kwam te vroeg voor ons. In andere jaren houden wij rond deze tijd de Amerikaanse kampioenschap pen. Wij hebben nog vijf weken voor Lake Placid, dat moet vol doende zijn om de tekortkomin gen die hier bij Beth aan het licht zijn getreden, weg te wer ken". Natalia Petruseva heeft geheel an dere problemen, omdat zij de topvorm waarin zij nu verkeert, moet proberen vast te houden tot de Spelen in Amerika. De Mos kouse wist zich gistermiddag om half twee al zeker van de wereld titel door na de 500 en 1500 ook de 1000 meter te winnen. Na haar 1M25.54 viel zij onmiddellijk Bo ris Stenin om de hals; het kam pioenschap stond immers met drie afstandsoverwinningen vast. Dat zij het daarna een beetje kal mer aan deed op de 3000 meter was logisch, al ontkende ze zelf dat verstoppertje-spelen. Natalia Petruseva: „Ik heb echt mijn best gedaan. Het feit dat ik met 4.44,10 een nieuw persoonlijk record toor laaglandbanen reed, zegt wel genoeg". Niemand kon zich echter aan de in druk onttrekken dat Petruseva, en met haar de Russische ploeg leiding, zich niet verder bloot wenste te geven met het oog op Lake Placid. Op het eerste ge zicht deed het kampioenschap van Beth Heiden in Den Haag, met vier afstandsoverwinnigen- novertuigender aan. Dat dat slechts schijn is, bevestigt Boris Stenin op een ietwat omslachtige wijze. Stenin: „Natalia is een gro ter talent dan Tatjana Averina, ze gaat straks nog sneller". Natalia Petruseva koos pas op 17- jarige leeftijd voor het schaatsen. Toen zij zich aanmeldde als stu dente bij de Moskouse sportaca- demie had het skièn haar grootste belangstelling.Op die academie constateerde men haar grote na tuurlijke talenten voor het schaatsen en slaagde Anatoli Pe truseva, die een paar jaar later haar man zou worden, haar om te praten en te bewegen de lange latten voor de smalle ijzers te ver ruilen. Natalia Petruseva, moeder van een zoon van drie jaar, heeft er geen spijt van gekregen. Na Vera Brindzej en Tatjana Averina is ze de derde Russin binnen vier jaar die de wereldtitel voor zich op eist. Even doorbrak Beth Heiden het Russische ritme, maar voor alsnog lijkt het slechts een tijde lijk intermezzo. Met drie rijdsters bij de eerste tien toonde Rusland aan bij de dames nog steeds de sterkste schaatsnatie te zijn. Bo vendien heeft Rusland in de per soon van de nu als 10e eindigende Natalia Kurova een potentiële wereldkampioene, die met haar 17 jaar opvallend sterk debuteer de op een internationaal toer- Kurova en de 15-jarige Amerikaan se Sarah Docter, die op een voor treffelijke zevende plaats eindig de, waren overigens „broekjes" tussen een aantal oudgedienden. Opvallend daarbij was de revival van Sylvia Filipson, die voor een tiende maal op een WK uitkwam en opzien baarde met een fraaie tweede plaats op de 1500 meteren een vierde plaats in de eindrang schikking. Kees Verkerk traint voor het eerst dit seizoen zowel de heren als de dames-allroun- ders van Zweden, en daar lijkt vooral Filipson baat bij gevonden te hebben. Opvallend was ook weer het niet geheel falende, maar ook aller minst succesvolle optreden van de Oostduitsers. De DDR streef de overigens Nederland als schaatsnatie royaal voorbij, maar de 5e plaats van Sabine Becker en de 11de van Sylvia Albrecht kwamen opnieuw niet overeen met de eerder dit seizoen verrich te prestaties. De Oostduitsers klaagden niet over de kou; ze lie ten de zoveelste teleurstelling gelaten over zich heen gaan. Diane Holum, die moest constate ren dat Nancy Swider en Kim Kostron de laatste zestien niet haalden, wilde de lage tempera tuur en het harde ijs gedeeltelijk als excuus gebruiken en bleef voor het overige strijdlustig: „Wij weten nu hoe ver we zijn, reken maar dat we in Lake Placid te rugkomen". Natalie Petruseva gaat bijna schuil onder de krans. Zij won de titel met overmacht, voor Beth Heiden (r) die tweede werd en de Noorse Jensen l), die als enige de zege reeks van Petruseva kon doorbreken door het de 3000 meter. BLOK VAN HAMAR Het blok" van Hamar. (Hesp. 500. 1500. 1000 en 3000 m. en puntentotaal, tussen haak-es rle klasser.nel 1. Natalia PetioesevatSowi «.6. 1) 2,15.98. li 1» 4.44.10 6) 9.046 3. Bjorg-Eva Jensen iNoo) 453.1.) 2 15 12 i 3) 1.27.35 i 2) 4. Sylvia Filipsson (Zwe) 44,5 2 17.10 i 2) 1 <.51( j) 5. Sabine Beckei (DDR) 44 9 dl» 2 17 56 i 5) 1.28.42(10) 6. Sylvia Bui ka tCan) 44.2(3) 2.19.02(8). 1.2.,5U(4> 7. Sarah Docter tVb) - ,...45 3.1.) 2.18 45. 6) J'Sf'ïjj 8 Valentina Lalenkova (Sow) 44.7 i 8) 2.20.34 (11 12.80(6) 9 Erwina Rvs (Pol) 44.7 i 8) 2 20.39 (12) 1.28.23(9) 4.43lo9 i 5) 4.46.65 7) 4 40.92 3) 4.50.01 (10) 4.53.26 (12) 11.136 12.065 13.865 11. Sylvia Albiccht iDDH) 44.8(10) 2.20.66 (13) 1.28.22 12. Annie Bo.ek.nk <Ncd) 45 5 (21) 2.19.23 i 9) 1.29.07 (14) 13. Lisbei li Kocsmo (Nou) 45.0 (12) 2.21.42 (15) 1.31 12(26) 14. Ria Visser(Ncd) 46.4 (28) 2.18.74 7» 1.30.98(24) 15. SiKi-id Smuda tWdl 45.0(12) 2.21.53 (16) 1.30.30(20' 16. Yuko Yaegashi (Jap) 45.7 (22) 2.20.72(14) jj'* 4.53.36 (13) 4.51.07 (11) 4.49.22 9) 4.47.01 8) 4.53.65 (14) 4.56.14 (15) 143)56 2®: 45,5 i2U| 2.24.82 (27) .30.77 HAMAR (GPD) - De geestelijk en licliameiijk slopende se lectieprocedures, de span nende Nederlandse kam pioenschappen, de 20 graden vorst, het harde ijs, allemaal mogelijke oorzaken die wer den aangevoerd om het vol strekte falen van de Nedcr- ladse damesploeg tijdens de wereldkampioenschappen in Hamar te verklaren. Noch de rijdsters, noch trainer Ab Krook wensten overigens excuses te zoeken voor de af gang, die verdacht veel leek op die van twee jaar geleden in Helsinki. Toen werden Sijtje van der Lende en Sop hie Westenbroek respectie velijk 12e en 13e. Nu was het resultaat met een 12e plaats voor Annie Borckink en een 14e voor Ria Visser nog slechter. Trainer Ab Krook voorspelde voor het begin van de titel strijd nog vier Nederlandse dames bij de laatste zestien. Ilij zat er ver naast. Met veel pijn en moeite stond Ria Vis ser na drie afstanden op een 20ste plaats, en samen met Annie Borckink stelde zij daarmee drie startbewijzen voor de WK van 1981 veilig. Na het uitstekende wereld kampioenschap in Den Haag van vorig jaar is Nederland daarmee weer gedegradeerd tot een tweederangs schaatsnatie. In de opsomming van eventue le oorzaken ontbrak het woord motivering. Het Ne derlands kampioenschap oogde belangrijker dan deze WK. Sophie Westenbroek wist zich op het nippertje te plaatsen voor Hamar ten koste van Ina Steenbruggen, en Sijtje van der Lende werd in Den Haag derde na een matig voorseizoen, waarin ze soms al rekening hield met het ergste. Zij en Ria Visser, die ook nog eens een WK-juniorcn in Assen te wachten staat, hoeven zich wat Bram Leeuwenhoek be treft internationaal niet meer zo te bewijzen, omdat uitzending naar Lake Placid Oranje lijdt verrassende nederlaag tegen Zweden SUNDSVALL (gpd) - Op alle toer nooien waar Hilbert van der Duim dit seizoen zijn gezicht liet zien, is hij als winnaar van het ijs gestapt. De beste Nederlandse allrounder van dit moment zette zijn serie overwinningen voort op de slecht geprepareerde baan in Sundsvall, waar de nationale schaatstop de minimale en ver rassende puntennederlaag tegen de Zweden (216-215) uitsluitend aan de junioren kon wijten. Indien Van der Duim in de haven plaats aan de Botcqe Golf echt de waarheid sprak, moet echter worden gevreesd dat de koek nu op is. „Ik heb me hier kapot gere den", sprak de tweevoudige Ne derlandse kampioen, die net zo min als een week geleden in Den Haag prestaties van formaat rea liseerde. En indien deze trend zich voortzet, ziet de Europese ti telstrijd, het komende weekeinde in Trondheim, er voor hem niet zo geweldig florissant uit. Bondscoach Egbert van 't Oever echter aanschouwde de verrich tingen in Sundsvall, waar zater dag de kou (-15 graden) hard toe sloeg, maar waar gisteren bijna het dooipunt werd bereikt, voor het grootste gedeelte met een glimlach op het gezicht. „Het is eigenlijk een training, waarin ie dereen zich op zijn eigen wijze wil testen voor Trondheim", liet hij weten. Hilbert van der Duim kreeg hiertoe de aantrekkelijkste mogelijkhe den, want hij trad driemaal aan tegen Thomas Gustafson, die in Zweden, waar de schaatssport nauwelijks aanslaat, de kopposi tie heeft ingenomen. Zijn Ne derlandse collega stoeide als het ware met hem op de 3000 meter, de Zweed was iets sneller toen het in hun 1500 meter-duel op een eindsprint aankwam, maar de 5Ö00 meter was weer voor Van der Duim. Alleen de 500 meter leverde voor Van der Duim een afstandszege op, Gustafson nam de 1500 meter voor zijn rekening en zag met le de ogen toe hoe Ulf Ekstrand hem zijn Zweeds 3000 meter-re cord ontfutselde. Ekstrand be landde dank zij die prestatie zelfs vlak achter Van der Daim in de individuele klassering. De Nederlandse allrounders, die op de sprint al dadelijk met een ach terstand werden opgezadeld, grepen uiteindelijk pas de 5000 meter aan om de Zweden met 73-71 achter zich te houden. Het was tevens de afstand, waarop wat meer inzicht kon worden verkregen in de vorm van de Ne derlandse-deelnemers. De pijn lijkste e-varing deed Hans van Helden op. Hij heeft zich ten doel gesteld om deze afstand bij de Winterspelen in Lake Placid te rijden, maar in Sundsvall bracht de keurig in het kernploeg-gareel lopende Friese Brabander er weinig van terecht. Volgens Van DAVOS - Eric Heiden heeft in Davos twee wereldrecords geves tigd: op de sprintvierkamp en op de 1000 meter. Heiden haalde met tijden van 38,25-1.15,14 - 37,63 en 1.13,60 bijna een vol punt af van het wereldrecord van Koelikov dat sinds maart 1976 (Alma Ata) op 151,190 stond. Heiden scoorde 150,255. Opmerke lijker nog was zijn recordverbetering op de 1000 meter. Zijn eigen record (in West Wilis had hij een niet erkende 1.14,37 gereden) bracht hij omlaag tot 1.13,60. Ook Christa Rothenburger en Andreas Ehrig (DDR) deden van zich spreken met ieder twee baanrecords. Ehrig op de 3000 en 5000 meter met tijden van 4 min, 7,61 sec en 7.08,30, die dit seizoen nog nergens op de klokken waren gekomen. Rothen burger verbeterde het baanrecord op de 1000 meter van Sylvia Burka (1.24,49) tot 1.24,19 en kwam uit op een puntentotaal van 168,090, waarmee zij haar eigen topprestatie (171,485 in Davos) sterk verbeterde. 't Oever wilde Van Helden zich zelf aan een serieuze beproeving onderwerpen en het resultaat was daarom ronduit ontmoedvd voor hem. Van der Duim is op dit moment ze ker van Olympische deelname en het wkn van Kleine en Kramer voor de 500 meter is nog slechts een formaliteit, zodat de Neder landse plaatsen bezet zijn. Vooral Kleine lijkt dermate aangestoken door de olympische koorts, dat van hem op de lange afstanden het een en ander mag worden verwacht. Soepel en krachtig glijdend, voor zover dat op het stroeve ijs van Sundsvall moge lijk was, zwierde hij in zijn karak teristieke stijl over de baan. Hij won de 5000 meter weliswaar niet, maar de ontspannen wijze waarop Kleine reed, maakte in druk. Yep Kramer, de taaie Nederlandse tweede in een allround-toernooi, lijkt in tegenstelling tot Kleine veel meer energie nodig te heb ben om zich als topper te hand haven; toch kwam hij van alle Nederlanders tot de beste afzon derlijke klasseringen in Sunds vall. Sprinters Stond voor de allrounders de in terland volledig in het teken van de EK, de sprinters waren meer in de ban van het komende selec tiegevecht in Davos. Het Zweedse sprinten heeft door de slijtagevcrschijnselen van de ge broeders Granath weinig meer te betekenen, maar toch was de bes te sprinter van dit moment, Jan Ake Carlberg, ongrijpbaar. Bert de Jong kon een viervoudige triomf van de Zweed voorkomen door de eerste 1000 meter voor zijn rekening te nemen en verder haalde alleen Lieuwe de Boer een voldoende. Hij was de beste in het klassement, en nam daarmee revanche op Jan van de Roemer, de verrassende Nederlandse kampioen. Jos Valcntijn was niet erg geïnspi reerd, omdat hij met 1 lat mannus Moek buiten de officiële inter land was geplaatst en mag slechts hopen dat zijn twijfelachtige vaststond. De enige die met het oog op de Spelen in Ha mar echt moest vlammen, was Annie Borckink. Hoe wel ook zij, beneden haar mogelijkheden bleef, deed ze het nog wel het beste. Ab Krook: „Het heeft geen zin om excuses te zoeken, want die zijn er niet. Je kunt een paar oorzaken aanwijzen, maar daar wil ik niets mee goed praten. Ik ben ervan overtuigd dat we nog steeds de aansluiting met de we reldtop hebben". Daarmee beschouwt Krook het falen op de Wk 1980 als een inci dent en daar mag men vraag tekens bijzetten. Twee jaar geleden kenden de Oranje- dames ook een uitstekend Nederlands kampioenschap, maar gingen vervolgens in Helsinki af. Schaatsen is een wintersport, maar in Inzeil wil men nog wel eens een an dere indruk krijgen. Kees Verkerk: „Inzeil is een reva- lidatieoord. Twee slagen en je bent de baan om". De Nederlande dames hadden vooral mentaal geen ant woord op de ijzige kou en het harde ijs. Sophie Westen broek: „Het was beter ge weest als we in Scandinavië een trainingskamp hadden gehad, maar er zat daarvoor in ons programma nauwe lijks ruimte". De Friezin stond wat haar zelf betreft voor raadsels. „Ik snap er niets van. Ik ga helemaal niet hard, maar ben aan de finish nog zo fit als wat. Ik had geen greep op het ijs. Achteraf zeg ik: ik had net zo goed thuis kunnen blij- Hoe zwaar weegt de toezeg ging van Bram Leeuwen hoek vorige week, toen hij verklaarde'dat Sijtje van der Lende maar uit de onzeker heid gehaald moest worden en haar een plaats voor Lake Placid toezegde. Na het zwakke presteren van Sijtje van der Lende het afgelopen weekeind werden hier en daar vraagtekens gezet rond haar uitzending. Ab Krook: „Het besluit om iemand naar de Winterspelen te sturen, neem je niet op grond van één wedstrijd, dan kan je ook niet op grond van deze ene wedstrijd beslissen dat die iemand niet naar Lake Pla cid gaat". Sijtje van der Lende zelf on derging haar teleurstelling uiterlijk gelaten. Ze deed voor de zevende keer mee aan de wereldkampioen schappen en voor het eerst haalde ze de laatste zestien niet. Sijtje van der Lende: „Ik zit er niet zo mee, ik heb mijn best gedaan. Het is wel een ar^ti-climax na de Neder landse kampioenschappen. Dat was toch ook weer een selectiewedstrijd, en een be langrijke. „Ze moeten trou wens toch eens een andere selectieprocedure uitvin den, dit systeem deugt niet. „Je gaat er aan kapot", con stateerde Annie Borckink, die op haar olympische 1000 meter faalde, maar op de 1500 meter knap negende werd. Annie Borckink: „Ik moet me dus in Davos maar weer bewijzen. En maar se lecteren en maar selecte- De Zweed Gustafson, die driemaal tegen hem had gestreden, feliciteert Hilbert vander Duim(rj met zijn eerste plaats in het algemeen klassement. vorm in Davos beter zal zijn, want De sprinters speelden exact gelijk, anders eindigt daar het seizoen dc jumorcnnederlaag bleek uit- voor de geioutincerde sprinter. eindelijk doorslaggevend, hoe- Ouk Moek kon zijn olympische aspiraties niet onderstrepen. Ria Visser gaat overigens niet meer naar Davos. Zij bereidt zich in eigen land voor op de WK-junioren in Assen. In Hamar voldeed ook zij niet aan de verwachtingen. Ria Visser: „Wie of wat moet ik nou de schuld geven, ik kan weLjanken. Ik heb hier al leen geleerd wat koude is en wat hard ijs is". Met een ze vende en achtste plaats op respectievelijk de 1500 en 3000 meter voldeed zij overi gens als enige aan de door het NOC gestelde eisen. Ria Visser is dus zeker van La ke Placid; Sijtje van der Lende en Annie Borckink vergezellen Haitske Valen- tijn naar de WK-sprint in West Allis. Haitske Valenti jn wist zich al zeker van die verkiezing, Sijtje en Annie werden geselecteerd op grond van het totale resul taat van hun 500 en 1000 me ter tijdens de Nederlandse en wereldkampioenschap pen. Donderdag vertrekt de kern ploeg naar Davos, waar ge tracht zal worden tijdenk wedstrijden met de Ameri kanen alsnog olympische limieten te behalen. Davos kent klimatologisch weinig nadelen en het ligt voor snel le tijden op gunstige hoogte.* In Lake Placid kan het ove rigens behoorlijk koud zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11