Yance: „Geen verdere strafmaatregelen VS" Reconstructie moord Mountbatten Groenen te rood voor Duitsland? ffljlji Ongeregeldheden in gevangenis van Afghanistan Turkije heeft sleutelpositie in NAVO Tegen Soivjet-Unie ZATERDAG 12 JANUARI 1980 BONN - „Groene zelfmoord door rode ideologie? Nee, dat laten wij niet toe". Zo staat het op een gif groen pamflet, dat deze week aan de pers is verzonden. De West- duitse „Groenen" willen dit weekeinde in de Stadthalle van Karlsruhe een partij oprichten die meedoet aan de deelstaatver kiezingen en de bondsdagverkie zingen in oktober. Dat is ruim twee maanden geleden besloten in Offenbach, waar „Groenen", „Bonten" en „Alternatieven" bij een waren gekomen voor een „programma-congres". Al in Offenbach geloofden vele ge delegeerden dat de groene bewe ging zou worden ondergraven door de zogenaamde rode com munistische groepen. Dat zijn verschillende op Marx, Mao en Lenin gebaseerde communisti sche partijtjes die, zo wórdt ge vreesd, via de groene dekmantel in het Bonner parlement willen komen om daar de klassenstrijd in plaats van de milieubeheersing te prediken. De strijd is hoog opgelaaid. Een grote groep eist nu dat die gede legeerden in Karlsruhe, die ook lidn de KPD, de KB en „andere links- of rechtsextremistische partijen", van hun mandaat wor den ontheven. Zij zouden dit na melijk via „manipulatie" hebben gekregen. Verder wordt geëist dat het al ontworpen basispro gramma niet ter discussie mag worden gesteld, omdat aan dit programma immers ook com munisten hebben gewerkt. In Offenbach was het aantal leden van „groene groeperingen" nog maar 2800. Inmiddels zijn er bijna tienduizend bijgekomen. Wie dat zijn, is nauwelijks bekend. Wie hun afgevaardigden zijn dus ook niet. Maar zeker is dat de 1000 ge delegeerden (een ongelofelijk groot aantal, ontstaan omdat ooit is besloten dat 10 groenen èèn af gevaardigde kiezen) nu niet be paald worden gekenmerkt door een soort eenheidsgeloof. De Groenen beschikken daarom ook niet over echte leidersfigu ren. Degenen die een beetje aan de weg timmeren, zoals Herbert Gruhl, August Haussleiter, Gus- tav Diné, Baldur Springmann en Rudolf Bahro zijn afkomstig uit de CDU, de CSU, de SPD, het bio-dynamische wezen en de Oostduitse SPD. De prominente dissident Bahro lijkt het etiket van hoofd-ideoloog van de Groe nen opgeplakt te krijgen. Maar hij beweert nog steeds marxist te zijn. Voor Gruhl is het echter „niet denkbaar" dat marxisten de vier pijlers van de gcb beweging: ecologisch, geweldloos, basis democratie en sociaal, van harte kunnen onderschrijven. De waarschijnlijkheid is zeer groot dat alle tegenstellingen binnen de Groene Beweging pas goed aan de oppervlakte komen als de Groene Partij moet concurreren met de zogenaamde gevestigde partijen. Frisse wind en goede wil alleen zijn niet voldoende om een dreiging, namelijk die gevestigde partijen tot een andere koers te dwingen, in de praktijk om te zet ten. Niettemin zou de Groene Partij op een heel ander gebied invloed kunnen hebben. Als zij erin slaagt de FDP onder de kies drempel van vijf procent te krij gen of zelf bijna vijf procent krijgt, dan wordt Franz Josef Strauss zo goed als zeker bonds kanselier van West-Duitsland. Alle stemmen die worden gege ven aan partijen die onder de kiesdrempel blijven, gaan name lijk verloren. Voor de CDU-CSU, waarvan de Beierse minister-pre sident de politieke leider is, is dat zeer gunstig. De kandidaat-kan selier staat daarom in het geheel niet afwijzend tegenover de Groenen, zij het uit heel andere gronden dan zij zelf hebben. (Van onze c spondent Koen Corver) Familieleden van niet in vrijheid gestelde gevangenen bestormen de poort van het gevangeniscom plex. Met behulp van Russische soldaten werd een einde aan het oproer gemaakt. NEW YORK/KABUL (DPA/Reuter/AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zegt dat de Verenigde Staten op dit moment geen plannen hebben nog meer strafmaatregelen tegen de Sowjet-Unie te nemen. In een interview met de omroepmaatschappij NBC zei Vance wel dat de reeds genomen maatregelen voor lange tijd van kracht zullen blijven. Cyrus Vance De Italiaanse communistische par tij heeft een spoedresolutie bij het Europese Parlement inge diend, waarin de Sowjet-inter- ventie in Afghanistan wordt ver oordeeld als "een openlijke schending van de principes van onafhankelijkheid en nationale soevereiniteit". Alle 24 leden van de Italiaanse communistische partij, die in het parlement zitting hebben, onder wie partijleider Enrico Berlinguer, hebben de re solutie ondertekend. De Italianen vragen het parlement de kwestie zo spoedig mogelijk te bespreken op de zitting van vol gende week. President Carter en de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zullen elkaar op korte termijn ontmoeten om de kwestie Af ghanistan te bespreken. LONDEN - De Ierse terroristen die vorig jaar augustus Lord Mountbatten en nog drie an deren doodden door een ra diografisch geactiveerde bom aan boord van zijn motorboot, waren eerst van plan geweest hem met een geweerschot om het leven te brengen. Dat is aan het licht gekomen bij een door de Ierse recherche inge steld onderzoek. Het dodelijke schot zou worden gelost op het tijdstip dat Lord. Mountbatten aan het paard rijden zou zijn in het plaatsje Bundoran in de Ierse re publiek, ongeveer veertien kilometer van zijn vakantie huis in Mullaghmoore. Het plan werd door de IRA (het illegale Ierse republikeinse leger) echter te riskant geacht. In de eerste plaats omdat het moeilijk is een rij dende ruiter met een nauw keurig schot te vellen en bo vendien omdat het plaatsje Bundoran via slechts één enkele weg is te bereiken die snel en gemakkelijk door de politie zou kunnen worden afgegrendeld. Volgens door de recherche ver zamelde gegevens werd dit plan al in 1976 beraamd. Ook de man die het schot zou los sen is bekend, maar zijn iden titeit is niet onthuld. Hij zit volgens de politie in Dublin op het ogenblik een gevange nisstraf van tien jaar uit voor illegaal wapenbezit en ook Scotland Yard is in hem geïn teresseerd omdat hij betrok ken zou zijn geweest bij een aantal bomincidenten in Londen. In verband met de motorboot- bom die Lord Mountbatten het leven kostte, werd de 31- jarige Thomas McMahon in november verleden jaar tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij was een van de topexperts van de IRA op het gebied van explosieven. De Ierse politie heeft echter redenen om aan te nemen dat hij onderdeel uitmaakte van een groep van zes terroristen die de aanslag hielpen voor te bereiden. Voorts is komen vast te staan dat deze groep werd bijge staan door twee jonge vrou wen die vanuit een caravan de haven konden gadeslaan waar Mountbatten's boot was gemeerd. Zij deden zich als vakantiegangers voor en wa ren al begin augustus aan hun observaties begonnen. Be halve het doorgeven van in lichtingen over wat zij obser veerden verleenden deze vrouwen ook persoonlijke diensten aan leden van de groep. De twee quasi-vakantiegang- sters bleken goed geschoold te zijn. Tijdens het verhoor dat hen door de politie werd afgenomen keken beiden strak voor zich uit naar een gefixeerd punt en weigerden welke vragen dan ook te beantwoorden. Ze werden ten slotte vrijgelaten. De Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, de op 4 januari voor overleg inzake de Russische inval in Afghanistan naar Was hington teruggeroepen Thomas Watson, wordt volgende week in Moskou terugverwacht, zo heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade meegedeeld. Diplomaten in de Russsische hoofdstad vatten de tijdelijke te rugroeping van Watson op als een blijk van het Amerikaanse onge noegen over de Russische mili taire actie in Afghanistan. Vol gens diplomatieke kringen is Washington kennelijk tevreden dat het terugroepen van Watson aan zijn doel heeft voldaan en geeft het nu de voorkeur aan een terugkeer van de ambassadeur naar Moskou. Er wordt gespeculeerd dat de te rugkeer van Watson gevolgd kan worden door de terugkeer van de Russische ambassadeur Anatoly Dobrinin naar Washington. Deze was in december uit de Ameri kaanse hoofdstad vertrokken, toen de Amerikaanse regering zich geërgerd had getoond over Russische uitlatingen inzake Iran. Hongarije Hongarije heeft steun betuigd aan het Russische ingrijpen in Af ghanistan. Na een bijeenkomst van de Hongaarse raad van mi nisters gaf de regering een ver klaring uit waarin werd gezegd dat "de militaire hulp van de Sowjet-Unie aan Afghanistan is gebaseerd op een overeenkomst van 1978". Het (militaire ingrij pen) is legaal en gerechtvaardigd en in overeenstemming met de VN-documenten. Hongarije heeft meer dan twee we ken gewacht met het uitgeven van een verklaring over het in grijpen van de Sowjet-Unie in Afghanistan. Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat er wel enige - niet in de verklaring tot uitdruk king gekomen - reserves bestaan ten aanzien van het Russische op treden. De EG zal de graanleveranties aan de Sowjet-Unie op het huidige peil voortzetten, zo heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gisteren in Brussel meegedeeld. De export van gra nen naar de Sowjet-Unie is zo ge ring van omvang dat een embar go niet nodig is, zo zei de woord voerder. EG Uit andere bron in Brussel werd vernomen dat de Europese Commissie wél heeft besloten voorlopig een "feitelijk" embar go op graanleveranties aan de Sowjet-Unie af te kondigen. besloot de subsidies aan Europese graanexporteurs die graan naar de Sowjet-Unie willen exporteren, op te schorten. Zonder deze subsidies is de ex port van graan naar de Sowjet- Unie vrijwel onmogelijk, omdat de prijzen binnen de Europese Gemeenschap driemaal zo hoog zijn als die op de wereldmarkt. Naast de export van graan zal de Europese Commissie ook de ex port van boter en suiker naar de Sowjet-Unie strenger gaan con troleren, zo heeft een woordvoer der van de commissie gisteren in Brussel meegedeeld. Hij wilde echter niet van een "embargo" spreken, omdat de maatregelen er alleen maar voor moeten zor gen dat de export van graan, bo ter en suiker naar de Sowjet-Unie niet plotseling toeneemt. Staking Een door islamitische rebellen ge leide algemene staking, die al ze ven dagen duurt, heeft het leven verlamd in de belangrijke Af ghaanse stad Herat, gelegen nabij de Iraanse grens. Dit staat iff door het Iraanse persbureau Pars geci teerde verklaring van de "Hara- kat Islami Afghanistan", een groep Afghaanse ballingen in Iran. Volgens de ballingen zouden Rus sische soldaten die de Afghaanse stad Kandahar controleren, de plaatselijke bevolking hebben verteld dat Afghanistan door de VS wordt aangevallen en dat de Russen in het land zijn om tegen de Amerikanen te vechten. KABUL-Twee doden en een onbekend aantal gewonden vormden gisteren de trieste balans na ongeregeldheden rond de vrijlating van 126 politieke gevangenen uit de op 15 km van de Afghaanse hoofdstad gelegen Pulchrigevangenis. Toen de Afghaanse be wakers de zaak niet meer aan konden, arriveerden drie pantser voertuigen van het Rode Leger, die zich met grote snelheid een weg baanden door de massa belangstellenden en familieleden van gevangenen voor de poort. Sowjet-soldaten met automati sche wapens stormden het complex binnen en maakten met assistentie van de Afghaanse bewakers een einde aan de ongere geldheden. De rellen braken uit toen de autoriteiten één van de laatste groepen politieke gevangenen van het vorige (Amin-)regime hadden vrij gelaten. Wachtende familieleden van niet in vrijheid gestelde gevangenen begonnen naar de poort op te dringen. Van binnen de gevangenis werd geschreeuwd: „Wij zijn hier nog met vijf honderd man!". Daarop werd de poort bestormd en drong men( het gevangeniscomplex binnen..Volgens sommige ooggetuigen is het blijkbaar gelukt een aantal politieke gevangenen extra vrij te laten. Naast gevangenen van het Amin-regime zaten in deze gevangenis obkrgers die waren gearresteerd na het aan de macht komen van Babrak Karmal, eind december, maar ook gewone misdadigers. Volgens de Afghaanse autoriteiten zijn er geen politieke gevan genen meer in de gevangenis van Kabul. In het hele land zouden volgens onofficièle bronnen echter nog ongeveer vijfduizend po litieke gevangenen vastzitten. Na de ongeregeldheden heeft men twee met lakens bedekte lijken gezien. Niet bekend is hoeveel gewonden er zijn gevallen. Even min is op dit moment duidelijk of de Russen op de gevangenen hebben geschoten of dat de slachtoffers zijn gevallen door vuur van de Afghaanse bewakers. Het incident is in elk geval duidelijk in tegenspraak met de bewering van president Karmal, die don derdag tijdens een persconferentie nog beweerde dat de Sowjet- troepen alleen in Afghanistan zijn „om een imperialistische drei ging vanuit het buitenland af te weren". Het overleven van Babrak Karmal en zijn regime is duidelijk geheel afhankelijk van de Sowjet-macht, die zich steeds duidelijker ma nifesteert in Afghanistan. In de hoofdstad Kabul ziet men op de strategische punten weliswaar overdag geen Russische militai ren meer, maar er staan nog wel veel lege pantservoertuigen, die onmiddellijk bemand kunnen worden. Het presidentiele paleis even buiten Kabul wordt geheel door Sowjet-militairen bewaakt.. 's Nachts durven de Russen zich alleen maar als militaire patrouille in de stad te vertonen. Individueel waagt geen Rus zich meer van hebk meer op straat. Vooral niet omdat er volgens diploma tieke bronnen de laatste dagen al tenminste tier. Russen zijn doodgestoken door Afghaanse burgers die niet overmatig en thousiast zijn over de Sowjet-aanwezigheid hun land. Tijdens zijn persconferentie beweerde president Babrak Karmal overigens dat de laatste twee jaar in Afghanistan geen enkele Sowjet-burger is gedood. Deze bewering is in strijd met niet-officiële mededelingen uit Mos kou en met de verliescijfers die de mohammedaanse opstande lingen in de provincies verstrekken. Nu zijn de tienduizend Rus sen die de opstandelingen beweren gedood te hebben even on waarschijnlijk als Karmals bewering dat er helemaal geen Sow- jet-slachtoffers gevallen zouden zijn. Over de omvang van de Russische militaire interventie wilde Karmal geen nadere infor matie geven, evenmin over de duur van hun verblijf. Dat verblijf lijkt lang te gaan duren, gezien de nieuwe troepenconcentraties aan de Russische kant van de Sowjet-Afghaanse grens. Afghanistan zelf is het toneel van uitgebreide troepenverplaatsing en, voornamelijk in oostelijke richting naar de Afghaans-Pakis- taanse grens. Even buiten Kabul liggen langs de wegen uitge breide Sowjet-kampementen en op de omringende heuvels kan men de omtrekken zien van Sowjet-wachtposten. De Af ghaanse en Sowjet-autoriteiten weten kennelijk niet goed wat ze aan moeten met westerse journalisten die naar Kabul zijn gevlo gen om over de Sowjet-interventie in het arme en zwakke Afgha nistan te berichten. Een in Moskou geaccrediteerde westerse correspondent wandelde doodgemoedereerd een Sowjet-kampement binnen. Nadat hij zijn Moskouse perskaart had getoond, werd hij hoffelijk door de kampcommandant uitgenodigd voor de lunch. Twee Britse jour nalisten daarentegen werden in de buurt van een ander kamp door de Russen gearresteerd en aan de Afghaanse autoriteiten overgegeven. Na acht uur werden zij weer vrijgelaten. De Britse ambassadeur in Kabul, die - vergeefs - protesteerde tegen dit optreden van de Russen, bleek naderhand van mening dat de Sowjet-autoriteiten een beetje huiverig waren voor „de arrestatie van Britse onderdanen in een vreemd land". Dat Afghanistan voor de Russen echter geen „vreemd land" meer is, bleek duidelijk tijdens de rumoerige persconferentie van Ba brak Karmal op donderdag. Karmal ondersteunde volledig de Sowjet-versie van de invasie, die gerechtvaardigd zou zijn van wege „buitenlandse imperialistische dreiging". De machtswis seling zou bovendien hebben plaatsgevonden omdat gebleken was dat zijn voorganger Hafizoellah Amin een „imperialistisch agent" was geweest en onder andere de steun had genoten van zowel de Verenigde Staten als China. Na deze bewering werd Karmal gevraagd waarom de „imperialisti sche agent" Amin dan wel om Sowjet-assistentie gevraagd zou hebben. De Sowjet-troepen arriveerden namelijk enkele dagen voordat Kabul eind december officieel aankondigde dat Amin was gearresteerd, berecht en geëxecuteerd. Volgens westerse inlichtingen was Karmal tijdens deze machtswisseling niet in Afghanistan. Als Amin een misdadiger was en ten onrechte de macht aan zich had getrokken, dan was toch ook zijn verzoek om Sowjet-assistentie staatsrechtelijk niet correct? Volgens Karmal had men vanuit Kabul echter al eerder om Sowjet- assistentie gevraagd, maar Moskou zou dit geweigerd hebben. Pas toen de „noodsituatie" in Afghanistan duidelijk was gewor den, zou men in Moskou besloten hebben om toch Sowjet-troe pen te sturen. Velen van Karmals onderdanen zijn minder blij met de aanwezig heid van zoveel Russische soldaten. Sommigen spreken openlijk hun bezorgdheid uit over de toekomst van het land en vragen zich af wanneer de tienduizenden Sowjet-militairen weer zullen verdwijnen. Er zijn ook luchthartiger Afghanen, die iedereen duidelijk maken dat men elke Rus zo spoedig mogelijk de hals zal afsnijden. „Hoe meer Sowjets hierheen komen, hoe meer er hun kop verliezen", is hun commentaar. Maar of hun messen het kunnen opnemen tegen de tanks van het Kremlin... (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ANKARA - Het strategisch ge wicht van Turkije als oostelijk bastion van de NAVO dat eind vorig jaar reeds was toegenomen na de revolutie in Iran krijgt na de Russische inval in Afghanistan nog meer aandacht. Het is van zelfsprekend dat de kersverse re- gering-Demirel temidden van de miserabele positie waarin het land verkeert (het dagblad Gu- naydin schreef dezer dagen dat het enige wat nog werkt de ma chines van bankbiljetten- vervaardiging zijn) veel oog heeft voor de economische winst die uit deze positie valt te peuren. Maar tegelijk heeft hij geen twij fel laten bestaan aan zijn pro-wes terse opstelling. De Britse minister van buitenland se zaken, lord Carrington, koos Turkije uit als eerste land voor zijn reis door het Midden-Oosten, die misschien nog met India wordt uitgebreid, en had de meest lovende bewoordingen voor de waarde van Turkije en het 560.000 man sterke Turkse le ger voor het westen. Hij en pre mier Demirel deelden bezorgd heid over de inval in Afghanistan, maar de Turkse premier voegde er aan toe dat hij nog geen ant woord wist op dit ontoelaatbaar initiatief. Wel zei hij dat Turkije zich strikt zou houden aan sanc ties tegen de Sowjet-Unie als die in NAVO-verband werden opge legd. Dit is in zekere zin een verlegging van het probleem, want juist in zulk een NAVO-gedachtenwis- seling zal Turkije zich zo goed als zeker verzetten tegen bijvoor beeld sancties op de graanexport naar de Sowjet-Unie. 's Lands economie is afhankelijk van de Turks-Russische graan-olie-uit- wisseling zoals die vorig jaar werd overeengekomen, en het is reeds een kopzorg voor de Tur ken dat de Sowjet-Unie de aan vankelijk overeengekomen leve ring van ruim 1,5 miljoen ton tot 800.000 heeft gehalveerd (Tur kije, dat een van de vijf of zes grootste graanexporteurs ter we reld belooft te gaan worden, heeft reeds verklaard zeker niet deel te zullen nemen aan sancties tegen Iran). Toch is het positieve accent dat Demirel in dit verband op de NAVO legde opmerkelijk, zoals het ook opmerkelijk was hoe hij de NAVO uitspeelde bij de on derhandelingen met de Ameri kaanse delegatie die in Ankara was voor de voorbereiding van een nieuw defensie-akkoord met Turkije. De noodzaak daartoe deed zich voor omdat op 9 januari de voorlopige vergunning van twee maanden afliep die Demi- reis voorganger Ecevit had gege ven voor het doorfunctioneren van de Amerikaanse bases op Turks grondgebied, waaronder twee belangrijke afluisterinstal- laties. Zo'n akkoord was ook op 9 januari nog niet gereed en Demirel heeft opnieuw voorlopige toestem ming gegeven, ditmaal voor slechts 45 dagen. Maar daags na die dag werd in Ankara bekend gemaakt dat toch brede overeen stemming was bereikt over een nog door de twee regeringen te ondertekenen en defensie-over eenkomst voor vijf jaar. De Turkse regering had van Was hington, in ruil voor de bases (het woord „huur" wordt vermeden) militaire steun gevraagd van 2,5 miljard dollar over vijf jaar, met garantie dat deze steun niet door een of ander embargo kon wor den onderbroken, zoals in 1975 gebeurde toen het Amerikaanse congres Turkije wilde „straffen" voor het gebruik van Amerikaan se wapens bij de inval op Cyprus. Het embargo werd in oktober 1978 opgeheven. Amerikaanse bewindslieden kun nen echter op grondwettelijke gronden onmogelijk toezeggin gen doen voor langer dan een jaar. Wel is nu „wezenlijke hulp" toegezegd, ook bij de opbouw van de Turkse militaire industrie, waarvan volgens zegslieden de grootte het door de Turken voor een jaar gevraagde bedrag zal be naderen, zo niet overtreffen. Wat het gebruik van de installaties betreft, heeft de Turkse regering bedongen dat dit onder NAVO- verantwoordelijkheid zal ge schieden, zodat de Amerikanen ze niet kunnen gebruiken voor zelfstandige acties tegen een der Turkse buurlanden; de Sowjet- Unie, Iran, Irak of Syrië. De grote bases Incirlik bij Adana, vanwaar een nucleaire aanval kan worden ondernomen, was reeds nomi naal een NAVO-basis en was der halve na het embargo nooit geslo ten door de Turkse autoritei ten. De Turkse minderheidsregering- Demirel is in het parlement af hankelijk van de steun van de fascistische Partij van Nationa listische Actie, die nog wel NA- VO-gezind is, maar ook van de ul tra-islamitische Partij van Natio naal Behoud, die nog twee weken geleden heeft verkondigd dat Turkije zijn Atlantische koers moest veranderen in een pro- Arabische. Het jongste memorandum van de Turkse legerleiding aan alle grondwettelijke instellingen", begin 1980 gepubliceerd, lijkt er echter mede op gericht aan De- mirels afhankelijk van ultra rechtse partijen een einde te ma ken. Men discussieert in Turkije hevig over de vraag of deze stap van de generaals neerkwam op een ultimatum, dus op een datum waarvoor de twee gematigder partijen tot overeenstemming moeten komen, of dat er sprake is van een meer algemene waar schuwing. In elk geval heerst in de Turkse hoofdstad nog steeds koortsach tige activiteit, waarin de premier ook rechtstreeks met de legerlei ding heeft geconfereerd. Opposi tieleider Ecevit heeft laten weten dat hij zijn Republikeinse Volks Partij (nog steeds de grootste in het parlement) zal adviseren steun aan Demirels gerechtig- heidspartij aan te bieden vooreen „grote coalitie", waardoor de premier verlost zal raken van de ultrarechtse hypotheek op zijn regering. Of dit ook meteen extra steun aan Demirels opvallende pro-NAVO- koers zou betekenen, valt te be zien. Toen Demirels minister van buitenlandse zaken Erkmen bij de NAVO-conferentie in Brusel in december jl. zei dat zijn rege ring alles zou doen om het NA- VO-vertrouwen in Turkije te her stellen. kwam er kritiek van zijn voorganger, Okcun, van de Re publikeinse Volkspartij: de NA VO van haar kant moest alles doen om Turkijes vertrouwen te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9