Loonpauzemaatregelen scheppen verwarring bij bedrijven Grote verwachtingen in Nederlandse Eéii op de vijf bouwvakkers ouder doktersbehandeling Moeders runnen reisbureau op eigen manier Gevangene tijdelijk vrij Die pony teas bezig de hongerdood te sterven Periodieke uitkeringen wellicht ook bevroren ZATERDAG 12 JANUARI 1 KOEKOEK VOOR DE RECHTER 99 ARNHEM (GPD) - De getuigen-deskundi- gen die gistermiddag op verzoek van het gerechtshof te Arnhem aantraden in de voortzetting van de zaak in hoger beroep tegen het Tweede-Kamerlid Hendrik („Boer") Koekoek (67), waren het er alle drie roerend over eens: de pony die op 4 december 1978 in een weiland van het kamerlid bij Bennekom met een spuitje moest worden afgemaakt, was er bar slecht aan toe. „De sectie heeft uitgewezen dat het dier volkomen uitgeput was, alle reserves had verbruikt en niet meer op eigen kracht overeind kon komen", leidde de verkla ring van dierenarts P. Beersma uit Drempt bij Doesburg, die op verzoek van de officier van justitie in Arnhem sectie verrichtte op het kadaver. Beersma was samen met twee andere dierenartsen op geroepen nadat het Arnhemse hof de zaak op 2 november van het vorig jaar had uit gesteld. Het hof wild meer feiten en kreeg die gisteren Dierenarts Beersma, werk zaam bij de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Rozendaal bij Arnhem, be keek het kadaver nadat zijn collega F. de Groot uit Ede het dier uit zijn lijden had verlost. De Groot was er door verontruste dieren liefhebbers bijgehaald: zij vonden de po ny op die bewuste dag op zijn zij liggend in de modder van het weiland. Hij consta teerde ernstige ondervoeding, kwam tot de conclusie dat het dier niet meer te red den was en haalde de spuit te voorschijn. Dit tot grote ergernis van Hendrik Koe koek. Ook dierenarts De Groot was gisteren als getuige-deskundige aanwezig en legde een verklaring onder ede af: „Ik heb die dag geen ziekteverschijnselen kunnen constateren. Wel zag ik dat het dier totaal uitgeput was. Men kon de ribben letterli jk tellen. Reden genoeg om het dier uit zijn lijden te verlossen". Deze verklaring bleek aan het eind van de zitting de deur te hebben dichtgedaan voor de procureur-generaal, mr. F. A. Vrijlandt. „Dit dier was bezig de honger dood te sterven. De verdachte heeft tot nu toe geen enkel blijk van gevoel jegens zijn dieren gegeven. Een opzettelijke ver waarlozing van zijn dieren staat voor mij dan ook onomstotelijk vast. Ik vind dat in hoge mate verontrustend van iemand die pony's houdt. De verontwaardiging in den lande over deze zaak acht ik dan ook vol komen terecht" Brief met foto Omlijnd met een scherpe veroor deling van de handelwijze van Hendrik Koekoek eiste de produreur-generaal twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar plus een boete van 1500 gulden. „Want", zo stelde de procureur-generaal, „ik heb hier een zojuist ontvangen ernstige brief van de Internationale Liga voor Be scherming van Paarden en Pony's. Daar bij zit een recent genomen foto van pony's die nu nog op uw grond staan. Zelfs door de wintervacht kan men de ribben nog zien. Wanneer men ze tenminste wil zien" Hendrik Koekoek kreeg het laatste woord. „Ik ben het er niet mee eens. Deze hele zaak zit vol tegenstrijdige verklaringen. Schraal, dat welja. Maar ondervoed? Zeer zeker niet"! Het hof doet op 25 januari uit spraak. Intussen staat het kamerlid opnieuw een ge rechtelijke behandeling van een geval van verwaarlozing van een van zijn pony's te wachten. Opnieuw hebben dierenlief hebbers een klacht tegen het kamerlid in gediend. ROTTERDAM - In Rotterdam zijn gisteren de tien slachtoffers herdacht die vorige week omkwa men bij een brand die in de Olean- Willebrands over eerste bijzondere synode: ROME (GPD) - „Het heeft geen zin terug te gaan tot het begin van de jaren zeventig en de toenmalige bisschopsbenoemingen in dis cussie te stellen". Kardinaal Wil lebrands zei dat gisteren op een druk bezochte persconferentie in het Vaticaan. Het was het enige moment waarop de kardinaal enige emotie liet blijken, nadat hem een vraag was gesteld over de benoeming van de bisschop pen Simonis en Gijsen, „tegen de gevoelens van het kerkvolk in en tegen de wil van het Nederlandse episcopaat". Willebrands: „Waar wij over moeten praten is de col legialiteit tussen zeven Neder landse bisschoppen, van wie ie der afzonderlijk wettig bisschop is in zijn eigen diocees". De Utrechtse kardinaal legde grote nadruk op de uitwisseling van in formatie, en daarmee bedoelde hij niet alleen een „directe, on middellijke en complete" infor matie vanuit het Nederlandse episcopaat aan de paus en zijn naaste medewerkers (de zes cu riekardinalen, die ieder naar ei gen bevoegdheid als leden aan de Nederlandse synode deelnemen, en als zodanig ook over stem recht beschikken), maar ook, en ogenschijnlijk nog meer, de on derlinge uitwisseling tussen de bisschoppen zelf. Alsof de problemen binnen de Neder landse bisschoppenconferentie voortkwamen uit gebrekkige kennis van wat er in andermans bisdommen omgaat en alsof men naar Rome zou moeten komen om zich daarover te laten inlich ten. Naar Willebrands' mening is er „een grote en gespannen ver wachting in de Nederlandse Kerk" over de uitkomst van deze bijzondere synode. Hij sprak zijn vreugde uit over de „talrijke reac ties, zowel van individuen als van groepen", waaruit naar zijn me ning duidelijk bleek dat er bin nen de Nederlandse Kerk geen sprake is van apathie, maar \eel- eer vun een algemene huup up vruchtbare resultaten. Oppositie „Er is geen sprake van een bevoor oordeelde oppositie", zo meende de kardinaal. „De Nederlandse katholieken zijn bereid en ver langend om de resultaten van de synode in de praktijk te brengen. Zij zijn absoluut niet tegen de Kerk of tegen de bisschoppen, maar wensen wel, dat de Kerk een wezenlijke rol in de huidige wereld kan spelen" De duur van de synode wordt voorlopig op een tiental dagen geraamd en de eindzitting wordt verwacht omstreeks 26 januari. Kardinaal Willebrands sprak de hoop uit, dat er tamelijk snel na die datum een einddocument zal worden gepubliceerd. De bis schoppen'zullen zich nog bera den over de beste manier waarop zij deze conclusies aan de katho lieken van Nederland kunnen meedelen en ze actief kunnen la ten deelnemen aan de discussie over de genomen besluiten en de uitvoering ervan. Kardinaal Willebrands WOERDEN GPDi - Eén op de vijf bouwvakkers is onder doktersbe handeling. Slechts een op de drie mensen die in de bouu - en hout sector iverkt, noemt zich gezond. Bijna Óen derde van de werkne mers wil om gezondheidsredenen liever een ander beroep. Dit blijkt uit een enqucle die de Fe deratie Bouw- en Houtbonden heeft gehouden onder 2500 leden. De Federatie noemt de enquÜte- resultaten schokkend. In het afgelopen jaar liep 14 procent van de bouwvakkers een ongeval op het werk op. Bijna de helft van de betrokken werknemers wijdt het ongeval geheel of gedeeltelijk i de aard i hu vak- Te legenheid heeft bijna 40 pn. klachten. Met de toiletgeli heden is het ook slecht ges Ruim de helft spreekt ovci gemis aan een toilet. DEN HAAG (GPD) - De loonpauzemaatregelen blijken op vrijwel alle nivalis van het bedrijfsleven en het ambtelijk apparaat verwarring te scheppen. Duidelijk is el dat alle perio- uhogingen, leeftijdstoe slagen en funktieverbeteringen die volgens het gebruikelijke sys teem zijn vastgesteld, mogen worden gehonoreerd. Beslist verboden is om bijvoorbeeld ten derstraat woedde. Tot de genodig- terdams burgemeester André van den tijdens de plechtigheid behoor- der Louw en een deputatie van de den een vertegenwoordiger van de Rotterdamse politie (rechts). De regering (links) Rot- slachtoffers waren allen Surinu- Nationale verarming eerlijk delen DEN HAAG (GPD) - De „na tionale verarming" van acht miljard gulden over 197.9 en 1980 moet eerlijk worden verdeeld over de gemeen schapsuitgaven en de parti culiere inkomens. Dit stelden de zeven werkgeversorgani saties gisteren in een tele gram aan de ministerraad, met het oog op het ontwerpen aleco beleid ter aanpassing aan de nieuwe, versomberde ver wachtingen. Als voor de uitgaven van de overheid en de sociale zeker heid 60 procent van het natio nale inkomen nodig is, dan dient dus vijf miljard van de acht miljard aan „tegenval lers" ten laste te komen van de uitgaven in die sector, al dus de overkoepelende Raad van Centrale Ondernemings organisaties (RC0). De RC0 dringt erop aan dat ook de verdeling van de ombui gingen in de gemeenschaps sector evenwichtig zul gebeu ren. Tweederde van die v er mindering moet dan worden gevonden in de sfeer van de sociale zekerheid en de amb tenarensalarissen en een der de bij de overige overheids uitgaven. Onevenredig be snoeien op grote investe- ringsprojekten zouden de werkgevers onjuist vin einde de loonpauzemaatregel te ontduiken iemand enkele perio dieken te geven. Dit geldt zowel voor werknemers in het be drijfsleven als voor ambtenaren en trendvolgers. Met de in de cember vastgestelde verhogin gen van de sociale uitkeringen gebeurt vooralsnog niets, omdat deze uitkeringen niet vallen on der de Wet op de Loonvor- In ieder geval is het volgens de loonpauzemaatregelen verboden om incidentele loonsverhogin gen te geven, afwijkend van wat is bepaald in de cao. Aanvanke lijk was men op Sociale Zaken van mening dat onder de loon pauzemaatregel ook de periodie ken en andere cao-verhogingen zouden vallen. Na overleg met de deskundigen op het ministerie en met de loon- deskundigen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waar onder de ambtenaren vallen, werd duidelijk dat de gebruike lijke regelingen in januari ge woon zullen mogen worden ge honoreerd. Dat wil nog niet zeggen dat deze ontwikkeling over twee maanden gehandhaafd zal blijven.De Commissie van Economisch Deskundigen werkt thans bij voorbeeld aan een advies om voor een bepaalde tijd ook alle periodieke uitkeringen te bevrie zen. In ieder geval zal dit advies worden meegenomen bij de vast stelling van een iedereen 'omvat tend inkomensbeleid, zoals dat over enkele maanden van kracht zou moeten worden. Ook wordt gewerkt aan een herzie ning van het systeem van de prijscompensatie. Henk van der Schalie, de voorzitter van de Raad van Overleg van het Mid delbaar en Hoger Personeel zei direct na de afkondiging van de loonpauze, dat hij vreesde dat er iets zou gaan gebeuren met de prijscompensatie, die per 1 juli i kracht irder Gez agvoerder werktempo. Circa 60 procent van de ondervraagden heeft geregeld lichamelijk of geestelijk last van een te hoog opgelegd werktem po. Negentig procent van de bouw vakkers heeft vaak last van stof, lawaai, tocht, vocht en andere klimatologische omstandighe den op de bouwplaats. Niet meer dan de helft van de ondervraag den durft de uitspraak aan dat ze gezond hun pensioen halen. Slechts weinig bouwvakkers ra den hun kinderen aan hetzelfde vak te kiezen als vader. De arbeidsomstandigheden op de werkplaats laten veel te wensen Emmely gearresteerd ROTTERDAM (ANPi - De Rott damse politie heeft gisteren arrestatie bekend gemaakt de 36-jarige T.J. de B. uit Mep|: de gezagvoerder van het 'veis kelingen-schip' Emmely. V gens een woordvoerder van politie wordt de man vastgeht den op de verdenking van i lokking tot doodslag'. De B. werd volgens de Rotterda se polilie bij aankomst op Scb hol aangehouden. De kaf Op het bureau van minister Al- beda van Sociale Zaken ligt de door het parlement aangenomen motie om de prijscompensatie per 1 juli te schonen van de stij ging van de energieprijzen. (Jok deze motie zal in de voorstellen die over twee maanden gedaan zullen worden, worden meege nomen in het beraad, zo werd ons gezegd, lis het kabinet het pakket van voorstellen heeft afgerond, zullen de sociale partners worden uit genodigd om hierover hun visie te geven. Is men het met het pak ket niet eens, dan zal het kabinet dit al dan niet gewijzigd na de consultatie van vakbeweging en werkgevers, ter goedkeuring het parlement voorleggen. r De twee directrices van het reisbureau et kien je dig i kunt blijven als dat no- s, omdat een van de kin deren ziek is? En waar je je werktijden kunt aanpassen bij de schooltijden? Een vraag van menige moeder, waar weinig werkgevers op kunnen antwoorden. In Ede hebber, een paar vrou wen het probleem ontlopen, door hun eigen werkgelegen heid te scheppen: met vijf vrouwen met gezinsverant woordelijkheid runnen ze hun eigen reisbureau ADE. Initiatiefneemsters van het reisbureau zijn de dames H. Aartsma-Willems en J. Dijs- Andeweg, die nu samen de di rectie vormen. De beide directieleden werken dit i ek, terwijl w Dijs deel thuis doet, jongste kind 's anden omdat haai middags o school komt. Twt medewerksters werken, af hankelijk van de drukte, 10 tot 20 uur per week. Een van hen gaat voor de kinderen al tijd tussen de middag naar huis, en zo nodig komt haar kind 's middags uit school r het I i toe. r het dan rustig kan spelen. „Las tig? Nee hoor, wij zijn zo ge- deren bij zijn; het stoort mij helemaal niet", aldus me vrouw Dijs. Ten slotte is er nog een boekhoudster, die geen kinderen heeft. Kind ziek De dames Aartsma en Dijs zijn erg gelukkig met deze manier van samenwerken: „Gewone werkgevers laten hun vrouw voor de kinderen zorgen en kennen daardoor de proble men niet. Wij weten dat het ons allemaal kan overkomen dat een kind ziek wordt, en we eten elkaar dat nooit misbruik van zullen maken. Kijk, van een collega die nooit voor kinderen heeft hoeven zorgen, kun je je voor stellen dat ze wel eens denkt „Nou blijft ze alweer thuis, omdat er een de mazelen heeft. Maar wij denken dat oit elkaa Het flexibele w« koppeld aan e systeem via i vrouwen die zoen veel me n het e de :-n maken dan het andere. Dit maakt het bureau mogelijk de vrouwen bij drukte extra in te schake len, en de vrouwen hebben de mogelijkheid in vakanties en bij ziekte van kinderen min der of niet te werken. Begin tijden ook enkele avonden. Na een jaar thuis gewerkt te hebben, vonden ze huisves ting in het kantoor van hun echtgenoten, die collega'sk. Ze kregen een klein kamertje, met een bureau, een plank voor de spullen en gratis ge bruik van de telefoon. Later werd de ruimte wat groter, maar pas enkele maanden te rug konden ze een eigen pand betrekken. Er hoeft nu ook niet meer gratis gewerkt te worden: de direc tieleden verdienen in ver houding vrij weinig, vinden ze zelf. maar de andere me dewerksters hebben het gangbare salaris. Als de dames Aartsma en Dijs terugkijken op de afgelopen tien jaar, komen ze tot de conclusie dat hun initiatieven alleen hebben kunnen slagen omdat ze gratis huisvesting en gebruik van telefoon van hun echtgenoten kregen. „Als je dat niet hebt, moet je een flink kapitaaltje achter je hebben, of in elk geval een le ning af kunnen sluiten", is hun mening. Bovendien waren de vr< verre van ongeschoold: mulo, een paar jaar hbs, gymnasium of iets vergelijkbaars in Duitsland (voor mevrouw Aartsma die Duitse is), aan gevuld met werkervaringen op kantoren, ziekenhuizen, kindertehuizen en een boek handel bleken een betrouw bare basis te vormen. Echtgenoten Daarnaast is het volgens de vrouwen nodig dat hun echt genoten achter hen staan: „Toen we in de begintijd vaak 's avonds werkten, gingen we tegen zeven uur weer de deur uit. Dan moesten onze man nen verder voor de kinderen zorgen. En als we in de nazo mer onze jaarlijkse reizen naar Duitsland maken (de vrouwen richten zich in de bemiddeling uitsluitend op Midden-DiiLtsland). moeten onze mannen wekenlang al leen het huishouden bestie- Toch vinden de dames Aartsma en Dijk wel degelijk dat zij uiteindelijk een dubbele taak hebben en vgneweg voor het grootste deel van het huis houden opdraaien ,,'s Avonds ben ik vaak zo moe, dat ik beslist geen goed boek meer kan lezen; hoe graag ik dat ook doe", zegt mevrouw Aartsma. De twee vrouwen zijn het erover eens dat de dubbele belasting voor een deel wordt opgevangen door de kinderen, die automatisch snel zelfstandig worden en taken c „Bovendu •inden twee initiatiefneemsters •Hellen dat het lang niet •makkelijk is om, als moe- ?r, op deze manier een eigen rdlend. Het werk ie ochtenden per ag en in drukke je zelf ook een stuk genuikkc lijker. en toe blaas je maar eens als ei stof ligt, pn je geen zin meer hebt om nog een stofdoek te pakken; en op zo n moment zit je daar dan ook niet meer zo mee" NEL VAN BEMMEL 1 oor vergaren belastend materiaal nieuws toen zijn bemanning hem ervan beschuldigde, dal hij op dracht had gegeven om op 24 ok tober een vei Hekeling o wibooi c te zetten. Dat gebeurde op Bonn) River in Nigeria en het sluchtol for verdronk, aldus beman ningsledcn van de Emmely. i de zaak-Emmelv heeft d terdamsc recherche al een ebt. In dec ufigehi Ho AMSTERDAM.GPD)-In vei band recherche vlo, met het onderzoek naar mogelij- om ,1e gegeven ke narcoticahandelingen bij de bankkluis te h Amsterdamse politie is in het Zurich i> op voorjaar van 1979 een gedeli- omdat d< mar lieerde lijdelijk vrijgelaten om z.ijn mcdevvi belastend materiaal boven water weigerde. Het te brengen. De man, die in voor- narcotica afdol arrest zit voor een strafzaak, vei sterdam se poi dween echter en kon pas drie. afgesloten en maanden later worden gcarres- de icsiiltaten. niets uitgelopen, op het vliegveld king plotseling inder/oek naai de ng van de Am bo is nu feitelijk te gedaan v a g. Dat ekiaad aldus de Mr. Bo de toekomst op deze manier met gedctineeiden zal worden sa mengewerkt. „Nee, het is in strijd niet ons beginsel, maar het betrof an uitzonderlijk be la de rden twe !-htbank egt i De pi aal kele dat eten latei Ide de dn op najaar is opnieuw gepro- :1e om zekerheid te krijgen zijn bewering, dat luj belas materiaal had. Samen met nissai is Peters van de rijks- J. H. G. Boekraad ont- Datweipikv p hele kwestie is wikt en gewogen, irgd dat we binnen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7